Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-11-13, 07:10
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή Οverstocking....

Πολλες φορες υπαρχει η αντιληψη για υπερπληθυσμο σε ενυδρεια "κιχλιδαδων" ωστε να μπορουν να εχουν κινηση-ζωντανια στα ενυδρεια τους και αποφυγη επιθετικοτητων(δε μιλαω για dither fishes) .
Ποια η γνωμη σας σ'αυτη την αντιληψη?

....ετσι μια πρωτη σκεψη ωστε να ξεκινησει κουβεντα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-13, 07:21
Το avatar του χρήστη Shichibukai
Shichibukai Ο χρήστης Shichibukai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2013
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Προσωπικα και χωρις να εχω μελετησει ιδιαιτερα τα ψαρια της λιμνης μαλαουι, θα ελεγα πως θα ηταν καποιος ελευθερος να χρησιμοποιησει κιχλιδες (μικρες) απο τα 100 λιτρα και πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-13, 08:11
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Μιλάς για το overstocking.
Η λογική σε αυτό είναι ότι υπάρχουν πολλά ψάρια και δεν έχουν περιοχή να υπερασπίσουν και δεν υπάρχει αυξημένη επιθετικότητα.

Αμερικανιές
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-13, 08:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shichibukai Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα και χωρις να εχω μελετησει ιδιαιτερα τα ψαρια της λιμνης μαλαουι, θα ελεγα πως θα ηταν καποιος ελευθερος να χρησιμοποιησει κιχλιδες (μικρες) απο τα 100 λιτρα και πανω.
Αφού δεν τα έχεις μελετήσει άστο καλύτερα .
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλες φορες υπαρχει η αντιληψη για υπερπληθυσμο σε ενυδρεια "κιχλιδαδων" ωστε να μπορουν να εχουν κινηση-ζωντανια στα ενυδρεια τους και αποφυγη επιθετικοτητων(δε μιλαω για dither fishes) .
Ποια η γνωμη σας σ'αυτη την αντιληψη?

....ετσι μια πρωτη σκεψη ωστε να ξεκινησει κουβεντα
Το Overstocking είναι γνωστή αμερικανιά που λέει κι ο φίλος μου ο Ηλίας.
Βάζουν πολλά ψάρια σ' ένα ενυδρείο (όχι 100άλιτρο που αναφέρει πιο πάνω ο φίλος αλλά σε πολύ περισσότερα-δεν πάσχουν από λίτρα οι αμερικάνοι).
Το αποτέλεσμα είναι να μοιράζεται η "επιθετικότητα" αλλά τα ψάρια δεν μπορούν να ορίσουν περιοχές, δεν έχουν φυσιολογική συμπεριφορά, είναι διαρκώς στρεσαρισμένα και νευρικά, επιρρεπή σε bloat κλπ
Οι κιχλίδες της Malawi είναι από τη φύση τους γεμάτες ζωντάνια και κίνηση και αν τους προσφέρουμε το κατάλληλο ενυδρείο/περιβάλλον/συγκατοίκους...θα έχουμε κερδίσει ατέλειωτες ώρες παρατήρησης της ιδιαίτερης συμπεριφοράς τους.
Τις αμερικάνικης έμπνευσης μακακίες τις έχω εφαρμόσει στο προ-διαδικτυακό παρελθόν, όταν η πηγή πληροφόρησης ήταν μόνο τα αμερικάνικα περιοδικά και βιβλία.

(Μιχάλη θα σε δούμε στα νερά μας? )
Διόρθωσα και τον τίτλο του θέματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 22-11-13 στις 10:57
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-13, 13:19
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και γω με τους προλαλησαντες οτι προκειται για αμερικανια(ευστοχο..).Με το overstocking φαινομενικα μειωνεις την επιθετικοτητα σε ψαρια εκ φυσεως χωροκτητικα,απ την αλλη ομως αν δεν θελεις αυτη την συμπεριφορα βαζεις χρυσοψαρα.Οπως και να το κανουμε αυτες οι συμπεριφορες ειναι που κανουν αγαπητες τις κιχλιδες και με τη λογικη αυτη δεν θα τις δεις ποτε..Επιπλεον με το overstocking μειωνεται και η δυνατοτητα του ενυδρειου να 'αυτορυθμιζεται' και θα πρεπει να επεμβαινεις συχνοτερα(αλλαγες ,καθαρισμοι κλπ).Εχω και παραδειγμα φιλου φανατικου του overstocking που σε 24ωρη διακοπη και ενω ηταν απων,εχασε σχεδον ολα τα ψαρια.Αντιθετα με μικρες εως λογικες ιχθυοφορτισεις και σε μεγαλυτερες διακοπες δεν ειχα ποτε προβλημα σοβαρο..
''Τις αμερικάνικης έμπνευσης μακακίες τις έχω εφαρμόσει στο προ-διαδικτυακό παρελθόν, όταν η πηγή πληροφόρησης ήταν μόνο τα αμερικάνικα περιοδικά και βιβλία.''
Εχω ακομα ενα λιθοβατη σε 140 λιτρα να μου θυμιζει εκεινες τις εποχες http://malawicichlids.com/mw08076.htm
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03128 seconds with 12 queries