Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-12-11, 13:56
whitesilvia Ο χρήστης whitesilvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Γιατι οχι ομαδα?

Μια ερωτηση για τους εμπειρους.Γιατι πρωτηνεται χαρεμι τα labido και οχι ομαδα οπως τα demasoni?Με την ομαδα γεν μειωνεται η επιθετικοτητα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-12-11, 16:10
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Τα labidochromis δεν είναι τόσο επιθετικά όσο τα demasoni..γιαυτό!Εγώ είμαι της άποψης οτι ψάρια πιο φιλήσυχα όπως τα acei ή τα labido,στην προκειμένη,μπορούν να διατηρηθούν σε ενυδρείο χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και 1 αρσενικό με 2 θηλυκά..
Αυτό βέβαια δεν αποκλείει το οτι αν θες μπορείς να τα βάλεις και σαν ομάδα στα κατάλληλα λίτρα..


Τα demasoni είναι από τα πιο επιθετικά και έχει αποδειχθεί οτι βάζοντας μεγάλο αριθμό ατόμων καταφέρνεις να τα διατηρήσεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..
Ακόμα και αν καταφέρεις και ξεχωρίσεις-βάλεις χαρέμι demasoni θα έχεις απώλειες και τσακωμούς μεταξύ των θηλυκών,κάτι που δεν γίνεται με τις υπόλοιπες mbuna..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-12-11, 18:07
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Φίλε τα ντεμασόνια είναι σκέτος μπελάς. Αν θές να βάλεις βάλτα όπωσδήποτε χαρέμι(καλύτερα παραπάνω για να μοιράζεται καλύτερα η επιθετικότητα) και οπωσδήποτε σε μεγάλο ενυδρείο(τουλ 300 λίτρα) και οπωσδήποτε μαζί με άλλα είδη για να μην τρώγονται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-12-11, 18:15
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε τα ντεμασόνια είναι σκέτος μπελάς. Αν θές να βάλεις βάλτα όπωσδήποτε χαρέμι(καλύτερα παραπάνω για να μοιράζεται καλύτερα η επιθετικότητα) και οπωσδήποτε σε μεγάλο ενυδρείο(τουλ 300 λίτρα) και οπωσδήποτε μαζί με άλλα είδη για να μην τρώγονται.
Φίλε Παναγιώτη αυτά που γράφεις δεν ισχύουν..μην δίνεις λάθος πληροφορίες!
Δεν μπαίνουν σε χαρέμι,δεν είναι το ελάχιστο όριο λίτρων τα 300 και σίγουρα δεν ισχύει το να τα βάλεις με άλλο είδος για να μην τρώγονται..

Που τα διάβασες αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-12-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Επειδή ξέρω ότι τα συγκεκριμένα ψάρια είναι πολύ επιθετικά, θέλουν αριθμό ατόμων και φυσικά μεγάλο ενυδρείο για να μην τρώγονται.
Κοίτα και το συγκεκριμένο:http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31835.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-12-11, 18:29
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αφού και εσύ λες οτι θέλουν μεγάλο αριθμό ατόμων γιατί αναφέρεις ''χαρέμι'';

Γράφει κάπου σε αυτό το θέμα που ανάρτησες για Demasoni;;

Το μεγάλο ενυδρείο δεν σημαίνει πάνω από 300λίτρα..

Και τέλος που είδες οτι πρέπει να μπαίνουν με άλλα είδη για να μην τρώγονται;;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-12-11, 20:34
whitesilvia Ο χρήστης whitesilvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα labidochromis δεν είναι τόσο επιθετικά όσο τα demasoni..γιαυτό!Εγώ είμαι της άποψης οτι ψάρια πιο φιλήσυχα όπως τα acei ή τα labido,στην προκειμένη,μπορούν να διατηρηθούν σε ενυδρείο χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμα και 1 αρσενικό με 2 θηλυκά..
Αυτό βέβαια δεν αποκλείει το οτι αν θες μπορείς να τα βάλεις και σαν ομάδα στα κατάλληλα λίτρα..


Τα demasoni είναι από τα πιο επιθετικά και έχει αποδειχθεί οτι βάζοντας μεγάλο αριθμό ατόμων καταφέρνεις να τα διατηρήσεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα..
Ακόμα και αν καταφέρεις και ξεχωρίσεις-βάλεις χαρέμι demasoni θα έχεις απώλειες και τσακωμούς μεταξύ των θηλυκών,κάτι που δεν γίνεται με τις υπόλοιπες mbuna..
Αυτα που μου γραφεις τα εχω καταλαβει γιατι τα εχω διαβασει σε πολα θεματα.Για να κανω πιο συγκεκριμενη την ερωτηση μου,εχω βαλει σε ενα ενηδρειο 1Μ μηκος 8 labidocromis mbamba χωρις να γνωριζω το φυλο τους, θα υπαρχει προβλημα ανεξαρτητος αριθμου αρσενικων-θηληκων?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-12-11, 21:07
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Αν έχεις αρκετές κρυψώνες για όλα τα ψάρια, η δίκή μου γνώμη είναι ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Λογικά και μισά μισά να είναι ή ακόμα και 5-3 τα αρσενικά.....απλά θα υπάρχει ένα κυρίαρχο αρσενικό που θα κάνει κουμάντο (θα δεις ότι το ένα έχει πολύ πιο έντονα χρώματα από τα άλλα) και τα άλλα αρσενικά θα περιορίσουν λίγο τις κινήσεις τους.

.....προβλήματα από άποψης μαχών, καβγάδων κλπ ΙΣΩΣ να μην έχεις....και ειδικά αν μιλάμε για θανάτους. Απλά με τον τρόπο αυτό κάποια ψάρια καταπιέζονται και δεν βλέπεις τις επιθυμητές συμπεριφορές από όλα τα ψάρια.

....Τα πιο πάνω είναι με βάση δικών μου εμπειριών....δεν πρέπει να ξεχνάς όμως ότι μιλάμε για απρόβλεπτες κιχλίδες και στην περίπτωση αυτή μάλιστα για απρόβλεπτες αφρικάνικες κιχλίδες.....οπότε ένα Α (κεφαλαίο Α) ρίσκο το έχει το όλο πείραμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-12-11, 21:17
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αν βγουν(το πιο πιθανό) πάνω από 2 αρσενικά και τα κρατήσεις τότε θα έχεις πολλούς τσακωμούς μεταξύ τους και ίσως και απώλειες!Είναι μικρό και το μήκος του ενυδρείου σου για παραπάνω αρσενικά..(στο περίπου κάθε αρσενικό χρειάζεται έναν χώρο 50-60εκ στο μήκος ενυδρείου)

Το σωστό είναι όταν αρχίσεις και διακρίνεις φύλο απτο κάθε ψάρι να απομακρύνεις τα ''παραπανίσια'' αρσενικά..θηλυκά κράτα όσα θες,δεν θα έχεις πρόβλημα(κάτι που δεν ισχύει με τα demasoni)..

Για μένα,όταν διαχωρίσεις τα ψάρια σε αρσενικά-θηλυκά,κράτα 2 από τα αρσενικά και όλα τα θηλυκά που θα σου βγουν(4-5 αν είσαι τυχερός)..δες το πως θα πάει και μετά πράττεις αναλόγως!Ή κρατάς ένα αρσενικό με τα θηλυκά ή αν δεις οτι δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα κρατάς και τα 2..όχι παραπάνω πάντως με τίποτα!

Ελπίζω να σε κάλυψα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-12-11, 22:19
whitesilvia Ο χρήστης whitesilvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Mε καλυψατε απολυτως.Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-12, 09:33
whitesilvia Ο χρήστης whitesilvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Τελικα βγηκαν 4 αρσενικα και 4 θηληκα.Μεχρι στιγμης δεν υπαρχει προβλημα,και αν και πολυ μικρα,ακομα δεν εχουν καν παρει τα χρωματα τους,το ενα θηληκο μπουκοθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-12, 09:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Περιμένουμε και παρουσίαση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-12, 10:50
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Bάλε και μια φωτό!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-02-12, 22:43
whitesilvia Ο χρήστης whitesilvia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2011
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Εχω αλλη μια ερωτηση.Τα mbamba με ποιο αλλο ειδος μπορουν να συνδηαστουν?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-12, 23:24
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Όχι με κάποιο είδος παρόμοιου χρωματισμού(Cynotilapia afra πχ) και όχι με κάποιο ψάρι της ίδιας οικογένειας(Labidochromis)...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-12, 11:42
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από whitesilvia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα mbamba με ποιο αλλο ειδος μπορουν να συνδηαστουν?
Εάν αναφέρεσε στο είδος Labidochromis "yellow", για ενυδρείο κάπου 150 λίτρα, επειδή είναι "ντροπαλά" ψάρια, νομίζω το πιο σωστό είναι να είναι μόνα τους. Αυτό το συμπέρασμα το έβγαλα έχοντας το είδος αυτό πάντα σε συνδιασμό με κάποιο άλλο. Όταν πέρσι έβαλα μερικά μόνα τους ήταν σαν να είχα άλλα ψάρια... σιγά σιγά τα μετάφερα όλα (έβρεξα πολλές φορές το σαλόνι ) σε ένα ένυδρείο τελικά και τα χαίρομαι. Η τακτικά που σου γράφει ο φίλος \/ag στο πιο πάνω ποστ #9 είναι και από τις πιο σωστές. Εχώ έχω καμιά 10ρια με ένα κυρίαρχο αρσενικό, μερικές κοπελιές και κάποια πιτσιρίκια.

Εάν είχα την πολυτέλεια του χώρου και των χρημάτων θα επέλεγα να είχα 4 έως 78 ενυδρεία των 240 έως 300 λίτρων καθαρού όγκου νερού με μονο ένα είδος mbuna μέσα στο καθένα.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ταιριαστη ομαδα ψαριων Αber Γλυκό νερό - Γενικά 10 31-03-08 18:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05349 seconds with 13 queries