Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-09-10, 15:48
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
α και κατι αλλο που ξεχασα. πρινα απο κανα 2 μηνες μου καηκε η αντλια αλλα ειχε εγγυηση. πως μπορω να αποφυγω κατι παρομοιο? μου ειπαν οτι το επαθε απο τη βρομια.
Πόσο καιρό έτρεχε η συγκεκριμένη αντλία που κάηκε?Το νερό που περνά από τις αντλίες των Bioflow είναι καθαρό.Μήπως είχε τρέξει εκτός νερού σε καμιά αλλαγή?Επίσης,κάποιες φορές ίσως κολλήσει και μπορεί να χρειαστεί ένα βάλε-βγάλε στην μπρίζα για να εκκινήσει.Σε εμένα είχε συμβεί μια δυο φορές κάποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-10, 19:45
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο καιρό έτρεχε η συγκεκριμένη αντλία που κάηκε?Το νερό που περνά από τις αντλίες των Bioflow είναι καθαρό.Μήπως είχε τρέξει εκτός νερού σε καμιά αλλαγή?Επίσης,κάποιες φορές ίσως κολλήσει και μπορεί να χρειαστεί ένα βάλε-βγάλε στην μπρίζα για να εκκινήσει.Σε εμένα είχε συμβεί μια δυο φορές κάποτε.
ετρεχε 1,5 χρονο και ειχε <<φουσκοσει>>, διογκωθει η αντλια. τωρα την ειδα ειναι 600λιτρα την ωρα
-------------------------
δεν ξερεται γιατι συνεβη συτο?
-------------------------
?????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kws : 28-09-10 στις 19:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-09-10, 19:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε ρωτησε ο zipo αν ειχε δουλεψει στον αερα χωρις νερο (ειχε ξενερισει καθως εκανες αλλαγη νερου!)
Οταν δουλευουν εκτος νερου ζεσταινονται τοσο πολυ που καιγονται ... για αυτο σε ρωταει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-09-10, 19:50
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ρωτησε ο zipo αν ειχε δουλεψει στον αερα χωρις νερο (ειχε ξενερισει καθως εκανες αλλαγη νερου!)
Οταν δουλευουν εκτος νερου ζεσταινονται τοσο πολυ που καιγονται ... για αυτο σε ρωταει!
γει πολυ λιγο ναι αλλα δεν νομιζω να εφτεγε αφτο. εσυ τι λες τι εφταιγε? για να μην το ξαναπαθω και πληρωνω αντλια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-09-10, 20:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
γει πολυ λιγο ναι αλλα δεν νομιζω να εφτεγε αφτο. εσυ τι λες τι εφταιγε? για να μην το ξαναπαθω και πληρωνω αντλια
Σχεδον σιγουρα!!! Οταν κανεις αλλαγη νερου θα πρεπει να βγαζεις απο τη μπριζα ολες τις συσκευες του ενυδρειου!
Ακομα και ο θερμοστατης σου μπορει να σκασει αν ειναι εκτος νερου και σε λειτουργια!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-09-10, 13:11
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

ανακαιφαλεωνω λοιπον. τα ψαρια κατα πασα πιθανοτητα θα φυγουν το σαββατο κυρικο μαλλον σε πετ σοπ γιατι δεν ενδιαφερφηκε κανεις απο εδω. θα μου δωσουν τα λεφτα που ζηταω? εχουμε και λεμε την αμμο και τις πετρες θα αγορασθουν απο μαντρα με οικοδομικα υλικα και αποτι διαβαζα εχει 2 ευρω τα 25 κιλα, αρα θελω περιπου τεσσερα ευρω σε αμμο και αντε το πολυ κανα 20 σε πετρες. αμμο ασβεστοληθικη οτι να ειναι δεν πιραζει? ενα εξωτερικο φιλτρο μαλλον το κινεζο στα 40ε. τα εχει ολα τα υλικα μεσα η θα χρειαστει να αγορασω κατι? το μακαρονι που εχω στο φιλτρο το αφηνω η να το αλλαξω αφου θα τα αλλαξω ολα?
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-09-10, 13:22
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου δωσουν τα λεφτα που ζηταω?
Εαν εισαι πελατης τους καιρο ναι
εχουμε και λεμε την αμμο και τις πετρες θα αγορασθουν απο μαντρα με οικοδομικα υλικα και αποτι διαβαζα εχει 2 ευρω τα 25 κιλα, αρα θελω περιπου τεσσερα ευρω σε αμμο και αντε το πολυ κανα 20 σε πετρες. αμμο ασβεστοληθικη οτι να ειναι δεν πιραζει?
Προσεχε μονο να μην εχει κομματια ασβεστη μεσα , και μετα πολυ καλο ξεπλυμα , εγω ξεπλυνα κανα 4ωρο με μαγιουδακι κανονικα χειμωνιατικο ...η αμμος ειναι λιγο υπερβολη 50 κιλα αλλα θα εχεις και απωλειες στο πλυσιμο οποτε κρατα τη
Ενα εξωτερικο φιλτρο μαλλον το κινεζο στα 40ε.
Δωσε πολλα παραπανω και παρε κατι καλο να το εχεις για χρονια !!! Γνωμη μου....
τα εχει ολα τα υλικα μεσα η θα χρειαστει να αγορασω κατι?
Αυτο ρωτα το ...
το μακαρονι που εχω στο φιλτρο το αφηνω η να το αλλαξω αφου θα τα αλλαξω ολα?
Θα το βγαλεις και θα το βαλεις σε μια λεκανη με εναν κυκλοφοριτη και εναν θερμοστατη να κραταει την βιολογια .. για καμια - μιαμιση βδομαδα , οσο θα τρεχει το ενυδρειο με ανθρακα και υαλομβαβακα !!!
Ελπιζω να βοηθησα !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-09-10, 13:37
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

μηπως να παω σε ενα καλο φιλτρο αλλα μεταχειρισμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-09-10, 13:43
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εγω πηρα το fx5 το βαζω στο 240αρι μου πεταει κατι μπιχλες μεσα απο το ενυδρειο του παιδιου που το πηρα (καλο γιατι το ενυδρειο ηταν αστρωτο !!! ) και σε 20-30 λεπτα το νερο ειχε γινει κρυσταλλο !!! Υπερβολη ...αλλα αναμενετε μεγαλυτερο ενυδρειο...

Εσυ χρειαζεσαι ενα φιλτρο να κανει 4-5 φορες τον κυκλο του νερου του ενυδρειου δλδ
1200λτ/ωρα βαλε και κατι παραπανω γιατι τα υλικα κοβουν την ροη ...1500λτ/ωρα . Γνωμη μου !!! ή 2 700αρια και βγαλσιμο το εσωτερικο ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-09-10, 13:47
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πηρα το fx5 το βαζω στο 240αρι μου πεταει κατι μπιχλες μεσα απο το ενυδρειο του παιδιου που το πηρα (καλο γιατι το ενυδρειο ηταν αστρωτο !!! ) και σε 20-30 λεπτα το νερο ειχε γινει κρυσταλλο !!! Υπερβολη ...αλλα αναμενετε μεγαλυτερο ενυδρειο...

Εσυ χρειαζεσαι ενα φιλτρο να κανει 4-5 φορες τον κυκλο του νερου του ενυδρειου δλδ
1200λτ/ωρα βαλε και κατι παραπανω γιατι τα υλικα κοβουν την ροη ...1500λτ/ωρα . Γνωμη μου !!! ή 2 700αρια και βγαλσιμο το εσωτερικο ...

πες μου διαφορες προτασεις το πολυ 100ε
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-09-10, 13:56
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

2217 μεταχειρισμενο αν το βρεις σε καλη τιμη κανε την υπερβαση και παρε 2 αν οχι παρε ενα και κρατα το εσωτερικο .
Aντιπερα προταση απο την fluval το fluval 305 , ιδια τιμη πανω κατω !

Μεγαλη επενδυση και κεφαλι ησυχο ....FX5 και 2080

Τα site μπηκαν τυχαια !!! Επαναλαμβανω , γνωμη μου και ζητα γνωμες και απο αλλους !!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-09-10, 14:01
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
2217 μεταχειρισμενο αν το βρεις σε καλη τιμη κανε την υπερβαση και παρε 2 αν οχι παρε ενα και κρατα το εσωτερικο .
Aντιπερα προταση απο την fluval το fluval 305 , ιδια τιμη πανω κατω !

Μεγαλη επενδυση και κεφαλι ησυχο ....FX5 και 2080

Τα site μπηκαν τυχαια !!! Επαναλαμβανω , γνωμη μου και ζητα γνωμες και απο αλλους !!
το 2217 μου φαινεται καλο. ενα θα παρω και θα κρατησω το εσωτερικο.

αλλη γνωμη για το συγκεκριμενο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-09-10, 14:04
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εheim μπαινουν συχνα σε αγγελιες .
Γνωμη μου...φτιαξε το ενυδρειο παρε μικρα ψαρια οσα θες να εχεις μεσα στο ενυδρειο σου . Αστο να τρεχει και παρακολουθα τις αγγελιες ...μπορει να κατσει καποια ευκαιρια και να καταφερεις να παρεις 2 ...αλλιως παρε καινουργιο !!!μετα απο 3-4 μηνες που θα εχουν μεγαλυτερο μεγεθος και θα επιβαρυνουν το ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-09-10, 14:07
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Εheim μπαινουν συχνα σε αγγελιες .
Γνωμη μου...φτιαξε το ενυδρειο παρε μικρα ψαρια οσα θες να εχεις μεσα στο ενυδρειο σου . Αστο να τρεχει και παρακολουθα τις αγγελιες ...μπορει να κατσει καποια ευκαιρια και να καταφερεις να παρεις 2 ...αλλιως παρε καινουργιο !!!μετα απο 3-4 μηνες που θα εχουν μεγαλυτερο μεγεθος και θα επιβαρυνουν το ενυδρειο.
πιστευω πως με ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο θα ειμαι οκ. μαλλον σε καινουργιο θα παω
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-09-10, 14:09
Το avatar του χρήστη mpampi19
mpampi19 Ο χρήστης mpampi19 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2010
Περιοχή: xania kriti
Μηνύματα: 235
Send a message via Skype™ to mpampi19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
το 2217 μου φαινεται καλο. ενα θα παρω και θα κρατησω το εσωτερικο.

αλλη γνωμη για το συγκεκριμενο φιλτρο?
το εχω κανενα 6αμηνο το εχω καθαρισει 1 φορα ετσι γιατι δεν ειχα δουλεια.
και η ροη του ειναι οπως την μερα που το πειρα!!! νομιζω οτι ειναι απο τα καλυτερα.

Eheim external filter 2217



Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-09-10, 19:23
gwgos21 Ο χρήστης gwgos21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Περιοχή: trikala (thessalia)
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστευω πως με ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο θα ειμαι οκ. μαλλον σε καινουργιο θα παω
Αυτο να κανεις.Με αυτο εισαι καλυμενος http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1255 γεματο με τετοιο ομως http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847 σιγουρα αν θελεις προσθετεις και μια http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=701.Και γω στο δικο μου Rio 180 ετσι ειμαι κομπλε με 2215
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-09-10, 21:38
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

πιστευετε οτι στα φιλτρα ειναι σωστο (εσωτερικο, εξωτερικο) να βαλω κατω κατω το σφουγγαρι με τις μεγαλυτερες τρυπες πανω απο αυτο μακαρονι μεχρι πανω και πανω πανω υαλιβαμβακα?
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-09-10, 21:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Eξαρταται το φιλτρο φιλε μου ... συνηθως υπαρχει καποιο σχεδιο που μας υποδεικνυει τη σωστη σειρα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-09-10, 22:03
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Eξαρταται το φιλτρο φιλε μου ... συνηθως υπαρχει καποιο σχεδιο που μας υποδεικνυει τη σωστη σειρα!!

ναι μας την υποδεικνιει αλλα πρεπει σονυ και καλα να το ακολουθησουμε? εμανα εχει καπου στο 6-7 σφουγγαρια. δεν μπορω να κανω αυτο που ειπα?
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-09-10, 22:06
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μιλάς για κάποιο από τα εξωτερικά της Eheim?Αν ναι,τότε γνώμη μου είναι πως η διάταξη των υλικών είναι σωστά επιλεγμένη από την εταιρεία.Όσον αφορά τα εσωτερικά της Juwel,εκεί υπάρχουν περισσότερες επιλογές:αντικατάσταση κάποιων σφουγγαριών και προσθήκη περισσότερου βιολογικού υλικού,ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις.Αλλά,έχοντας και το εξωτερικό παράλληλα,δεν έχεις λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-10-10, 12:58
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάς για κάποιο από τα εξωτερικά της Eheim?Αν ναι,τότε γνώμη μου είναι πως η διάταξη των υλικών είναι σωστά επιλεγμένη από την εταιρεία.Όσον αφορά τα εσωτερικά της Juwel,εκεί υπάρχουν περισσότερες επιλογές:αντικατάσταση κάποιων σφουγγαριών και προσθήκη περισσότερου βιολογικού υλικού,ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις.Αλλά,έχοντας και το εξωτερικό παράλληλα,δεν έχεις λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο.
αρα να αφησω οπως ειναι η διαταξη στο εξωτερικο και να βαλω μονο 2 σφουγγαριο στο εσωτερικο και το υπολοιπο μακαρονι?
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-10-10, 14:37
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα να αφησω οπως ειναι η διαταξη στο εξωτερικο και να βαλω μονο 2 σφουγγαριο στο εσωτερικο και το υπολοιπο μακαρονι?
Για να αποφασίσεις για το εσωτερικό,ρίξε μια ματιά και εδώ.Εγώ είχα βοηθηθεί αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-10-10, 23:39
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

προσφατα αγορασα το Eheim 2217 100ευρω κομπλε και με διπλα βανακια καινουριο περνεις και το πακετο Eheim Media Set for 2217 Classic Filter που εχει Σετ βιολογικών υλικών κατάλληλα για το εξωτερικό φίλτρο Eheim 2217. Το σετ περιλαμβάνει 1 λίτρο Ehfimech, 4 λίτρα Substrat pro, αλλά και τα απαραίτητα σφουγγάρια για το εξωτερικό φίλτρο Eheim 2217. που κανει 35 ευρω και εισαι ενταχει
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 02-10-10, 08:12
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

δηλαδη τωρα που παρρηγγειλα το eheim 2217 θα μου ερθει χωρις σφουγγαρια και βανες σωληνες και τετοια?
-------------------------
τριμενο αρωγιτη που θα βρω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kws : 02-10-10 στις 08:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 02-10-10, 10:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Το φίλτρο θα έρθει μάλλον με ένα μπλε σφουγγάρι,έναν υαλοβάμβακα και ένα σφουγγάρι άνθρακα.Είτε πάιρνεις το media set της Eheim,είτε χύμα υλικά για να το γεμίσεις,είτε μπλε σφουγγάρια.Προτείνω μία από τις 2 πρώτες λύσεις για μεγαλύτερη βιολογία,αφού θα τρέχεις και το εσωτερικό πιο πολύ για μηχανικό καθάρισμα.Βανάκια δε θα έχει,εκτός αν πήρες το σετ που τα έχει μαζί.Τριμμένο κοράλλι έχει σε καλή τιμή εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-10-10, 11:15
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φίλτρο θα έρθει μάλλον με ένα μπλε σφουγγάρι,έναν υαλοβάμβακα και ένα σφουγγάρι άνθρακα.Είτε πάιρνεις το media set της Eheim,είτε χύμα υλικά για να το γεμίσεις,είτε μπλε σφουγγάρια.Προτείνω μία από τις 2 πρώτες λύσεις για μεγαλύτερη βιολογία,αφού θα τρέχεις και το εσωτερικό πιο πολύ για μηχανικό καθάρισμα.Βανάκια δε θα έχει,εκτός αν πήρες το σετ που τα έχει μαζί.Τριμμένο κοράλλι έχει σε καλή τιμή εδώ.

αρα δεν θα εχει βανακια δεν πηρα το πληρες πακετο. απο που θα τα παρω και ποσο θα κοστισει?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-10-10, 12:31
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα δεν θα εχει βανακια δεν πηρα το πληρες πακετο. απο που θα τα παρω και ποσο θα κοστισει?
Για το 2217 χρειάζεσαι ένα τέτοιο και ένα τετοιο.Αυτά,τουλάχιστόν,είχε μαζί το δικό μου.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-10-10, 16:13
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

σημερα το γεμισα ετοιμο. οποτε μπορεσω θα βαλω φοτο(δεν εχω και καλη μηχανη).
και κατι αλλο τωρα μολις το γεμισα και το εβαλα σε λειτουργια αντιχλωριο εβαλα. εβαλα τα φιλτρα να δουλευουν αλλα το εξωτερικο eheim 2217 δεν μου τραβαει νερο δουλευει αλλα δεν τραβαει. φταιει κατι τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 09-10-10, 19:10
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kws Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα το εξωτερικο eheim 2217 δεν μου τραβαει νερο δουλευει αλλα δεν τραβαει. φταιει κατι τι να κανω?
Τί εννοείς?Γουργουρίζει χωρίς να γεμίζει τον κάδο με νερό?Βγάλτο από την πρίζα ΤΩΡΑ (αν γυρίζει χωρίς νερό ο κυκλοφορητής,μπορεί να καεί)!Το γέμισες με νερό ρουφώντας?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 09-10-10, 23:04
kws Ο χρήστης kws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2010
Περιοχή: n.smyrni
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί εννοείς?Γουργουρίζει χωρίς να γεμίζει τον κάδο με νερό?Βγάλτο από την πρίζα ΤΩΡΑ (αν γυρίζει χωρίς νερό ο κυκλοφορητής,μπορεί να καεί)!Το γέμισες με νερό ρουφώντας?
ναι γουργουριζει και δεν τραβα νερο. δεν τα αφησα στη πριζα το εβγαλα κατευθιαν. τωρα τι να κανω δεν τραβαει νερο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
για παπιες ξεκινησα σε βιοτοπο κατεληξα themosb Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 122 26-11-13 17:10
μετα απο σκεψη..κατεληξα!(περιπου..) jkaram ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 02-03-07 23:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08924 seconds with 13 queries