Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-04-09, 14:43
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Question

Να ρωτήσω κάτι το οποίο μπορεί να φανεί αφελές;

Από ότι γνωρίζω οι δίσκοι επιθυμούν χαμηλή κυκλοφορία στον χώρο τους... Προς το παρόν η όποια ροή στο νερό του ενυδρείου μου προκαλείται από το φίλτρο (Eheim Pro III 2076e). Από συγγενικό μου πρόσωπο μπορώ να προμηθευτώ έως 4 καινούριους κυκλοφορητές Hydor Koralia 3. Μιας και η έξοδος του φίλτρου είναι ψηλά και στην μία πλευρά, να προσθέσω κάποιον κυκλοφορητή χαμηλά και στην άλλη πλευρά ή δύο κυκλοφορητές εκατέρωθεν; Μάλλον όχι, έτσι; Δεν χρειάζονται κυκλοφορητές, μάλλον το αντίθετο, σωστά;

Ακόμα, τα οργανικά κατάλοιπα των ψαριών (if you know what I mean!) και της τροφής πώς θα τα καθαρίζω όσα από αυτά μένουν πάνω στην άμμο; Πρέπει να πάρω σκούπα βυθού; Αυτή όμως δεν θα ρουφάει και κόκκους της άμμου μου;

Thanks in advance!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-04-09, 14:39
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Lightbulb

Με συγχωρείτε, όμως ως νέος χομπίστας, έκανα κάποια μικρολάθη ( ) κατά την εκτέλεση των μετρήσεων που αφορούν τις δύο σκληρότητες (που όμως επηρέαζαν σημαντικά τα τελικά αποτελέσματα ), και έτσι παραθέτω πλέον τις σωστές τιμές τους:

pH: 6.5 - GH: 4 - KH: 2

Κατά τα άλλα προχωράω με το στρώσιμο και μεθαύριο κλείνω την πρώτη μου εβδομάδα, ενώ σε καθημερινή βάση μετράω NH4 / NH3, NO2 & NO3.

Παρακαλώ, βοηθείστε με με τις απορίες του προηγούμενου post μου...

Thanks!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-04-09, 17:13
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

φίλε μου θα κρατούσα το Ph μου πάνω από το 7 στην διαδικασία στρωσίματος πιστεύω ότι πάει καλύτερα και θα καταβαινα με τις σκληρότητες αργότερα

H κοραλία 3 είναι πολύ δυνατή για δισκοενυδρείο . Αυτό που μπορείς να κάνει είναι να βάλει ένα μικρό κυκλοφορητή 300 -400 λίτρα την ώρα αν φυσικά έχεις μεγάλο ενυδρείο για να βοηθήσεις την κυκλοφορία και βάζεις μόνον έναν
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-04-09, 19:41
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

... για τα κυκλοφοριας στα ειπαν-τα ξερεις...ενα μικρο "κολπο":βαλε τον κυκλοφορητη σε ενα χρονοδιακοπτη να δουλευει καποιες φορες της ημερας
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-04-09, 23:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Πρωτα απο ολα Χρονια πολλα φιλε!Χριστος Ανεστη!
Γνωμη μου ειναι να μη βαλεις καποιο κυκλοφορητη! Αλλα αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο! Μια χαρα θα ειναι η κυκλοφορια!! Και με αυτη τη κινηση αυξανεις το βιολογικο υλικο αρα ακομα καλυτερα!
Οσο για τη σκουπα βυθου εγω εχω (με μπαταριες) αλλα ελαχιστες φορες την χρησιμοποιω! Με μια απλη πλαστικη σκουπα που κανω τις αλλαγες του νερου μια χαρα καθαριζει το βυθο! Αν εχεις υγειη δισκακια τοτε δε θα ανυσυχεις για τροφη που δε θα εχει φαγωθει γιατι απλα θα τη καταβροχθιζουν ολη ως το τελευταια μπουκια (μιλαμε για πραγματικα λιγουρια)!! Εμενα η σκουπες ρουφανε λιγακι αμμο αλλα πολυ λιγο...(αν προσεχεις κιολας και καθολου)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-04-09, 19:23
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Question

Βρίσκομαι στην 12η ημέρα στρωσίματος και χρησιμοποιώ μονάχα τροφή ψαριών της Sera και το συμπλήρωμα με τα ωφέλιμα βακτήρια Denitrol της JBL.

Οι μετρήσεις μου σήμερα είχαν ως εξής:

NH4 (καθότι pH = 6.5 < 7): 0.4 mg/l
NO2: 0.025 mg/l
NO3: 0 mg/l

Αναλογιζόμενοι ότι το ενυδρείο είναι σχετικά μεγάλο (300 λίτρα μεικτά), πιστεύετε ότι βρίσκομαι στην φάση του στρωσίματος όπου πάμε για κορύφωση της συγκέντρωσης του αμμωνίου και αρχή της αύξησης των νιτρωδών;

Αν προχωρήσω με τους ίδιους ρυθμούς, το ενυδρείο θα έχει στρωθεί σε 40 μέρες συνολικά περίπου, σωστά;

Υ.Γ.: Ξέρω ότι ενδύκνειται μία από τις παραλλαγές της μεθόδου στρωσίματος με αμμωνία, όμως από ότι έχω διαβάσει και με αυτή την μέθοδο μπορώ να πετύχω το επιθυμητό.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-04-09, 19:31
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Η αμμωνία αυξάνεται ανάλογα με την ποσότητα της τροφής που ρίχνεις.
Η αύξηση των νιτρωδών αλάτων και στη συνέχεια των νιτρικών είναι αυτό που θα σου δείξει σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι. Λογικά στις αμέσως επόμενες μέρες θα δεις τα νιτρώδη να ανεβαίνουν.
Έχει δρόμο ακόμη μπροστά σου. Αν ανεβάσεις θερμορασία επιταχύνεις τη διαδικασία. Λογικά σε 30-40 μέρες θα είναι έτοιμο το φίλτρο σου αλλα και πάλι καλό είναι να ξεκινήσεις με κάποια μικρότερα ψάρια (π.χ. corrys) και δώσε ακόμη λίγο χρόνο πριν βάλεις δίσκους μέσα
Παράθεση:
Υ.Γ.: Ξέρω ότι ενδύκνειται μία από τις παραλλαγές της μεθόδου στρωσίματος με αμμωνία, όμως από ότι έχω διαβάσει και με αυτή την μέθοδο μπορώ να πετύχω το επιθυμητό.
Το ίδιο είναι. Οποιαδήποτε οργανική ύλη όταν αποσυντίθεται δίνει αμμωνία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-04-09, 19:39
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αμμωνία αυξάνεται ανάλογα με την ποσότητα της τροφής που ρίχνεις.
Η αύξηση των νιτρωδών αλάτων και στη συνέχεια των νιτρικών είναι αυτό που θα σου δείξει σε ποιο στάδιο βρίσκεσαι. Λογικά στις αμέσως επόμενες μέρες θα δεις τα νιτρώδη να ανεβαίνουν.
Έχει δρόμο ακόμη μπροστά σου. Αν ανεβάσεις θερμορασία επιταχύνεις τη διαδικασία. Λογικά σε 30-40 μέρες θα είναι έτοιμο το φίλτρο σου αλλα και πάλι καλό είναι να ξεκινήσεις με κάποια μικρότερα ψάρια (π.χ. corrys) και δώσε ακόμη λίγο χρόνο πριν βάλεις δίσκους μέσα
Πάντως, βλέπω πως δεν έχει νόημα να κάνω καθημερινά μετρήσεις, καθώς οι διαφορές από μέρα σε μέρα δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικές... Μάλλον 2 φορές την εβδομάδα αρκούν...

Φοβήθηκα μήπως ο κύκλος "κόλλησε", αλλά μάλλον από ότι κατάλαβα θέλει τον χρόνο του!

Ψαράκια αν δεν δω ΝΗ4:0 - ΝΟ2:0 - Ν03<20ppm, δεν βάζω! Όσο για τα δισκάκια, σε κανα δυο μήνες μάλλον τα πρώτα...

Ομολογώ όμως, πως περίμενα να δω τρελές τιμές στην αμμωνία (π.χ. 5ppm?) και να έχω την αντίστοιχη πρώτη από τις 3 κορυφές νωρίτερα... Πώς ερμηνεύεται η πρόοδος του στρωσίματός μου; Πρέπει να παρέχω μεγαλύτερη πηγή αμμωνίας;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-04-09, 20:06
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Συνήθως προτείνεται κατά τη διαδικασία του στρωσίματος να υπάρχει στο νερό αμμωνία ίση προς 3 mg/l. Αυτή την τιμή θα την πετύχεις αυξάνοντας την ποσότητα της αμμωνίας που ρίχνεις δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Η τροφή χρειάζεται κάποιο χρόνο μέχρι να αποσυντεθεί και να δώσει αμμωνία.
Αν θες να είσαι πιο σίγουρος για την ποσότητας της αμμωνίας που ρίχνεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις αμμωνία απο φαρμακείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-04-09, 20:47
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Lightbulb

Discusman, σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου...

Αμμωνία και υπομονή λοιπόν!

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Οι 2 από τις 3 ρίζες έκατσαν στον βυθό πλέον, ενώ οι τανίνες που εκκρίνουν τα ξύλα δίνουν μία ελαφρά καφετί απόχρωση στο νερό.

Έχω διαβάσει στο forum, πως είναι δυνατός ο χρωματισμός του νερού, δίχως να επηρεάζεται η χημεία του. Τι ουσίες χρησιμοποιώ και με ποια μορφή σκευασμάτων υπάρχουν αυτές στο εμπόριο; Κάτι έχω ακούσει για black water κλπ...

Θα ήθελα να δώσω μία πινελιά βιοτοπικού χρώματος, καθώς νομίζω πως πηγαίνει πολύ σε δισκοενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-04-09, 22:05
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Οι ουσίες που εκκρίνουν τα ξύλα επηρεάζουν τη χημεία του νερού προς το πιο μαλακό και όξινο. Μην περιμένεις όμως από αυτό και μόνο να δεις σημαντική αλλαγή. Ειδικά μετά από κανένα μήνα θα σταματήσουν να βγάζουν οπότε δε θα σου χρωματίζει το νερό.
Και μένα μου αρέσει πολύ αυτή η βιοτοπική αίσθηση.
Στο Black water τσάμπα χρήματα θα δίνεις. Καλύτερα είναι να χρησιμοποιείς τύρφη στο φίλτρο σου. Θα δώσει στο νερό σου ένα καφετί χρώμα και παράλληλα θα μαλακώσει το νερό και θα το κάνει πιο όξινο. Ουσιαστικά και το black water ζουμί από τύρφη είναι αλλα με λιγότερα χρήματα παίρνεις τύρφη και έχεις καλύτερα αποτελέσματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-04-09, 12:24
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Question Τύρφη, ε;

Η τύρφη από όσο ξέρω δεν είναι ένα πορώδες καφέ υλικό σαν πέτρωμα που προέρχεται από αποξηραμένα φυτά ή κάτι τέτοιο;

Τα κοινά petshops έχουν; Πού μπορώ να βρω;

Έχω το Eheim Professional 3 2076e ως φίλτρο. Θα αφαιρέσω κάποιο τμήμα από το μηχανικό μου ή το βιολογικό μου μακαρόνι και θα βάλω την τύρφη εκεί; Έρχεται σε πέτρες ή θρυμματισμένη σε μικρά βοτσαλάκια;

Thanks discusman!

Υ.Γ.: Το pH από 6.5 θα πέσει (ωραία!) και η KH από 2 θα κατέβει κι άλλο... Ελπίζω να μην πάθω pH-crash, όμως δίχως παροχή CO2 δεν κινδυνεύω για κάτι τέτοιο, σωστά;
Πάντως, στα δισκάκια θα αρέσει πολύ μία τέτοια κατάσταση, τόσο από συνθήκες, όσο και από χρώμα!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-04-09, 12:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην πάθω pH-crash, όμως δίχως παροχή CO2 δεν κινδυνεύω για κάτι τέτοιο, σωστά;

Σωστά ......
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-04-09, 13:08
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Υπάρχει τύρφη για ενυδρειακή χρήση από διάφορες εταιρείες του χώρου που έχουν όλα σχεδόν τα pet shop. Είναι ένα καφέ υλικό σε μεγάλα μπιλάκια συνήθως ανάλογα με την εταιρεία βέβαια.
Υπάρχεικαι τύρφη για χρήση σε κήπους που θα σου βγει πολύ πιο οικονομική αλλά ένας φίλος που τη χρησιμοποίησε δεν είχε το ίδιο καλά αποτελέσματα με την ενυδρειακή τύρφη. Σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός να μην είναι εμπλουτισμένη με οποιοδήποτε είδος λιπάσματος γιατί τότε οι άλγες θα κάνουν πάρτυ...
Αν δε χωράει το φίλτρο σου μπορείς να αφαιρέσεις λίγο από τα άλλα υλικά. Σίγουρα όμως να έχεις υαλοβάμβακα μετα την τύρφη για να μην περάσουν στο ενυδρείο μικρά κομματάκια τύρφης.
Ναι θα κατεβάσει ph kai σκληρότητες αναλόγως της ποσότητας που θα χρησιμοποιησεις και του όγκου του ενυδρείου σου. Θα πειραματιστείς με μικρότερη ποσότητα στην αρχή και θα δες τι γίνεται. Θα δώσει και ένα ωραίο καφέ χρώμα σαν τσάι στο νερό σου. Σίγουρα τα δισκάκια θα εκτιμήσουν αυτές τις συνθήκες...
Εφόσον δεν έχεις παροχή CO2 δεν κινδυνέυεις με αύξηση διοξειδίου. Ο γνωστός πίνακας με τη σχέση ph, KH, CO2 ισχύει στην περίπτωση που έχουμε παροχή CO2 οπότε δημιουργείται ανρθακικό οξύ το οποίο και ευθύνεται για την πτώση του ph. Στην περίπτωση της τύρφης ουσίες που βγαίνουν από την τύρφη και κυρίως χουμικό οξύ συμβάλει στη πτώση του ph και δεn ισχύει ο γνωστός πίνακας.
Οπως και να έχει εγώδε θα έριχνα την ανθρακική κάτω από 2-3 γερμανικούς βαθμούς.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-04-09, 13:10
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thediscusman Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει τύρφη για ενυδρειακή χρήση από διάφορες εταιρείες του χώρου που έχουν όλα σχεδόν τα pet shop. Είναι ένα καφέ υλικό σε μεγάλα μπιλάκια συνήθως ανάλογα με την εταιρεία βέβαια.
Υπάρχεικαι τύρφη για χρήση σε κήπους που θα σου βγει πολύ πιο οικονομική αλλά ένας φίλος που τη χρησιμοποίησε δεν είχε το ίδιο καλά αποτελέσματα με την ενυδρειακή τύρφη. Σε μια τέτοια περίπτωση πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός να μην είναι εμπλουτισμένη με οποιοδήποτε είδος λιπάσματος γιατί τότε οι άλγες θα κάνουν πάρτυ...
Αν δε χωράει το φίλτρο σου μπορείς να αφαιρέσεις λίγο από τα άλλα υλικά. Σίγουρα όμως να έχεις υαλοβάμβακα μετα την τύρφη για να μην περάσουν στο ενυδρείο μικρά κομματάκια τύρφης.
Ναι θα κατεβάσει ph kai σκληρότητες αναλόγως της ποσότητας που θα χρησιμοποιησεις και του όγκου του ενυδρείου σου. Θα πειραματιστείς με μικρότερη ποσότητα στην αρχή και θα δες τι γίνεται. Θα δώσει και ένα ωραίο καφέ χρώμα σαν τσάι στο νερό σου. Σίγουρα τα δισκάκια θα εκτιμήσουν αυτές τις συνθήκες...
Εφόσον δεν έχεις παροχή CO2 δεν κινδυνέυεις με αύξηση διοξειδίου. Ο γνωστός πίνακας με τη σχέση ph, KH, CO2 ισχύει στην περίπτωση που έχουμε παροχή CO2 οπότε δημιουργείται ανρθακικό οξύ το οποίο και ευθύνεται για την πτώση του ph. Στην περίπτωση της τύρφης ουσίες που βγαίνουν από την τύρφη και κυρίως χουμικό οξύ συμβάλει στη πτώση του ph και δεn ισχύει ο γνωστός πίνακας.
Οπως και να έχει εγώδε θα έριχνα την ανθρακική κάτω από 2-3 γερμανικούς βαθμούς.
Να συμφωνήσω ότι σε νέους με τους δίσκους καλό είναι να κρατάμε το kh πάνω από το μηδέν .
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-04-09, 16:48
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Lightbulb Δεύτερο φίλτρο;

Καταρχάς, οφείλω να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες-συνχομπίστες ΧρήστοΠ και DiscusMan! Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

Αγόρασα 1 kg ενυδρειακή τύρφη, ωστόσο βλέπω πως μόνο ο κάδος του 1 φίλτρου δεν χωράει για τα πάντα...

Έτσι, θα καταφύγω στην αγορά ενός ακόμα εξωτερικού φίλτρου!

Έχω το Eheim Pro 3 2076e, το οποίο θα προσανατολίσω σε αποκλειστικά βιολογική φίλτρανση και θα πάρω και ένα Eheim 2215 Classic για την τύρφη και την μηχανική φίλτρανση.

Ποια η γνώμη σας; Μήπως το παρακάνω για 300 λίτρα ενυδρείο; Αλλά νομίζω θα είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-04-09, 17:04
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Μια χαρά θα είσαι με extra φίλτρο ένα 2215.
Στα 4 λίτρα βάλε 1 λίτρο τύφρη, 2 λίτρα για μηχανική φίλτρανση και 1 λίτρο substrat pro και θα είσαι κομπλέ.
Μη το χρησιμοποιήσεις μόνο τύφρη και μηχανική. Δώστου την ευκαιρεία να αποκτήση και κάποια δυνατότητα αξιόλογης βιολογικής φίλτρανσης.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 28-04-09, 18:44
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Question Σειρά filter media;

Thanks kornek! Χαιρετισμούς στην όμορφη Λεμεσό!

Στο Eheim Pro III 2076e με ποια σειρά να βάλω τα διάφορα στρώματα φίλτρανσης; Τα έχω βάλει ως εξής: Είσοδος νερού => Μπλε σφουγγάρι => Υαλοβάμβακας => Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Έξοδος νερού. Σωστή η διάταξη;

Ακόμα, στο Eheim 2215 Classic που θα προμηθευτώ σύντομα, πέρα από το 1 λίτρο τύρφη, τι άλλο να χρησιμοποιήσω ως υλικό; Λογικά θα έχει ήδη μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα, ή μήπως όχι; Επίσης, μου περισσεύει 1 λίτρο βιο-μηχανικό μακαρόνι...

Να πάρω και για αυτό substrat ή μήπως τίποτα βιομπάλες για μηχανική φίλτρανση;
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-04-09, 20:48
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς, οφείλω να ευχαριστήσω τους συμφορουμίτες-συνχομπίστες ΧρήστοΠ και DiscusMan! Η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!

Αγόρασα 1 kg ενυδρειακή τύρφη, ωστόσο βλέπω πως μόνο ο κάδος του 1 φίλτρου δεν χωράει για τα πάντα...

Έτσι, θα καταφύγω στην αγορά ενός ακόμα εξωτερικού φίλτρου!

Έχω το Eheim Pro 3 2076e, το οποίο θα προσανατολίσω σε αποκλειστικά βιολογική φίλτρανση και θα πάρω και ένα Eheim 2215 Classic για την τύρφη και την μηχανική φίλτρανση.

Ποια η γνώμη σας; Μήπως το παρακάνω για 300 λίτρα ενυδρείο; Αλλά νομίζω θα είναι πολύ καλό το αποτέλεσμα!

Τυρφη μην την βάλεις τώρα άσε να στρώσει το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 28-04-09, 22:05
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Thanks kornek! Χαιρετισμούς στην όμορφη Λεμεσό!

Στο Eheim Pro III 2076e με ποια σειρά να βάλω τα διάφορα στρώματα φίλτρανσης; Τα έχω βάλει ως εξής: Είσοδος νερού => Μπλε σφουγγάρι => Υαλοβάμβακας => Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Έξοδος νερού. Σωστή η διάταξη;

Ακόμα, στο Eheim 2215 Classic που θα προμηθευτώ σύντομα, πέρα από το 1 λίτρο τύρφη, τι άλλο να χρησιμοποιήσω ως υλικό; Λογικά θα έχει ήδη μπλε σφουγγάρι και υαλοβάμβακα, ή μήπως όχι; Επίσης, μου περισσεύει 1 λίτρο βιο-μηχανικό μακαρόνι...

Να πάρω και για αυτό substrat ή μήπως τίποτα βιομπάλες για μηχανική φίλτρανση;
Η Λεμεσός σε χαιρετάει
Το Eheim Pro III 2076e δεν το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τις ίδιας φιλοσοφίας στο θέμα της φίλτρανσης με το 2075 που ψάχνομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες. Αν έχω δίκαιο (καλήτερα να μας το επιβεβαιώση κάποιος γνώστης του φίλτρου) η σειρά των υλικών από κάτω προς τα πάνω έχει ως εξής: Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Υαλοβάμβακας => μπλε σφουγγάρι (αυτή είναι η σειρά που προτείνη η Eheim για το 2075). Τώρα σε περίπτωση αγοράς του 2215 θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το 1/2 από το μακαρόνι (βάλτο στο 2215) από το 2075 και να το αντικαταστήσεις με substratpro.
Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο ΧρήστοΠ ότι η τύφρη καλήτερα να μπεί αφού στρώσεις το ενυδρείο. Βασικά δεν γνωρίζω αν επιβαρύνει το στρώσιμο αλλά σίγουρα επιβαρύνει τη τσέπη σου αφού χάνει τις ιδιότητες της χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-04-09, 07:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornek Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Λεμεσός σε χαιρετάει
Το Eheim Pro III 2076e δεν το ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι τις ίδιας φιλοσοφίας στο θέμα της φίλτρανσης με το 2075 που ψάχνομαι να αγοράσω αυτές τις μέρες. Αν έχω δίκαιο (καλήτερα να μας το επιβεβαιώση κάποιος γνώστης του φίλτρου) η σειρά των υλικών από κάτω προς τα πάνω έχει ως εξής: Μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό-μηχανικό μακαρόνι => Βιολογικό υλικό (substrat) => Υαλοβάμβακας => μπλε σφουγγάρι (αυτή είναι η σειρά που προτείνη η Eheim για το 2075). Τώρα σε περίπτωση αγοράς του 2215 θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις το 1/2 από το μακαρόνι (βάλτο στο 2215) από το 2075 και να το αντικαταστήσεις με substratpro.
Επίσης θα συμφωνήσω με το φίλο ΧρήστοΠ ότι η τύφρη καλήτερα να μπεί αφού στρώσεις το ενυδρείο. Βασικά δεν γνωρίζω αν επιβαρύνει το στρώσιμο αλλά σίγουρα επιβαρύνει τη τσέπη σου αφού χάνει τις ιδιότητες της χωρίς ουσιαστικό όφελος.
Οπως έχουμε πει στρώνει καλύτερα το ενυδρείο σε Ph πάνω από 7 . Κάποιοι γράφουν ότι η βιολογία τα πάει καλύτερα από 7,5 ph και πάνω .
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-04-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Wink Thanks!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αυτό με το pH, την τύρφη και το στρώσιμο, ομολογώ πως δεν το σκέφτηκα καθόλου...

Τελικά η σειρά των μέσων φίλτρανσης είναι (όπως μπαίνει το νερό): σφουγγάρι => υαλοβάμβακας => βιολογικά υλικά => μηχανικά υλικά;
Η' μήπως ανάποδα τα δύο τελευταία; Έχω ψιλομπερδευτεί!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-04-09, 14:39
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω απόλυτα από τη στιγμή που θα κάνεις χρήση δευτέρου φίλτρου να έχεικαι αυτό βιολογία μέσα όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Σίγουρα η ασφάλεια που σου παρέχει ένα δεύτερο βιολογικό φίλτρο είναι πολύ σημαντική.
Όσο για τη σειρά των υλικών με τη σειρά που τα διαπερνά το νερό (συνήθως τα εξωτερικά φίλτρα η ροή είναι από κάτω προς τα πάνω) πρώτα σφογγάρι, μετά βιολογία, μετά τύρφη και μετά υαλοβάμβακας. Καλό θα ήταν να βάλεις και ανάμεσα στο βιολογικο υλικό και την τύρφη (που θα είναι μέσα σε κάποιο δίχτυ, ή καλτσόν, ) ξάνά σφογγάρι ή υαλοβάμβακα για να μην περάσουν κομματάκια τύρφης μέσα στο βιολογικό υλικο.
Εγώ θεωρώ ότι το μηχανικό μακαρόνι είναι άχρηστο υλικό. Αν έχεις χώρο περισσότερο βάλε καλύτερα βιολογία. Για μηχανικό ια χαρά κάνει τη δουλειά του και το σφουγγάρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 29-04-09, 17:50
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Exclamation Περίεργο στρώσιμο...

Ευχαριστώ πολύ Discus Man! Δίκιο έχεις σε αυτό που λες μου φαίνεται... Ως αρχάριος όμως, δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ! Αντικαθιστώντας πχ το μηχανικό μακαρόνι με βιολογικό, ουσιαστικά έχεις 2 σε 1.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, και sorry αν σας έχω ζαλίσει...

Σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες στρωσίματος και οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

NH4: 0.4 mg/l - NO2: 0.125 mg/l - NO3: 0 ppm

Τι πηγαίνει στραβά; Ο κύκλος του αζώτου δεν υφίσταται στο ενυδρείο μου;
Εννοώ, ρίχνω μία φορά την ημέρα κοινή τροφή ψαριών (σε flakes), μένει για καμμια δεκαριά ώρες και μετά "εξαφανίζεται" (λογικά λειώνει στο νερό). Βλέποντας μικρές αλλαγές στις μετρήσεις, εδώ και μία εβδομάδα διπλασίασα την ποσότητα τροφής που ρίχνω... Τόση οργανική ύλη πού μπορεί να πηγαίνει;

Κάνω κάτι λάθος; Μετράω κάτι λάθος; Γιατί έχω αυτά τα αποτελέσματα;

Να θυμίσω ότι έχω 300 λίτρα ενυδρείο (δίχως φυτά) και χρησιμοποιώ 100% νερό Α/Ο 5 σταδίων, Seachem Trace Elements, Discus Preis Minerals, JBL Biotopol & JBL Denitrol.

Τα τεστ μου είναι υγρά της JBL και λήγουν το 2012.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-05-09, 15:01
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Lightbulb Στρώνει, αργά, αλλά σταθερά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα κλείνω 2 εβδομάδες στρωσίματος και οι μετρήσεις μου έχουν ως εξής:

NH4: 0.4 mg/l - NO2: 0.0125 mg/l - NO3: 0 ppm
Στις 2.5 βδομάδες στρωσίματος, οι μετρήσεις μου δίνουν:

NH4: 0.7 mg/l - NO2: 0.0250 mg/l - NO3: 0 ppm

Από ότι καταλαβαίνω, απλά χρειάζεται υπομονή...

Υ.Γ.: Το νερό έχει μία ελαφριά λευκή θολούρα εδώ και 2 εβδομάδες... Πρόκειται για bacterial bloom; Θα υποχωρήσει μόνο του; Θα χρειαστώ ενεργό άνθρακα στο φίλτρο μετά το στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-05-09, 20:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Μια χαρά πάει υπομονή . Ανθαρακα δεν χρειάζεσαι να βάλεις να πάρεις να έχεις πάντα στην άκρη για μια στραβή
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 05-05-09, 20:06
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Smile Πρώτα φυτά!

Είπα να ξεφύγω λίγο από το απόλυτα βιοτοπικό σκηνικό, και έτσι το ενυδρείο μου φιλοξενεί πλέον ορισμένες pistia stratiotes, χάρη στα κλαδέματα που μου έδωσε ο Raven, τον οποίο και ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 05-05-09, 23:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Αυτο το φυτο (pistia stratiotes) μπαινει στα βιοτοπικα.-
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-05-09, 10:26
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Cool Βιοτοπικό παραμένει...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο το φυτο (pistia stratiotes) μπαινει στα βιοτοπικα.-
Απλά, έχω διαβάσει στο forum ότι ως απόλυτα βιοτοπικό θεωρείται το ενυδρείο που περιλαμβάνει μόνο ρίζες, ξύλα και άμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 06-05-09, 10:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artsi Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά, έχω διαβάσει στο forum ότι ως απόλυτα βιοτοπικό θεωρείται το ενυδρείο που περιλαμβάνει μόνο ρίζες, ξύλα και άμμο.

Εξαρτάται για ποιο είδος άγριο δίσκο αναφέρεσαι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βιοτοπικό, κοινωνικό, δίσκοι


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δισκοενυδρείο Χαραμάδας Δίσκοι 34 16-02-09 22:12
Νέο Δισκοενυδρείο kostasthess_ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 8 17-05-08 15:30
κοινωνικό ... δισκοενυδρείο! nnd Δίσκοι 35 24-12-07 17:09
Το δισκοενυδρείο μου cutter Δίσκοι 45 24-08-06 11:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09814 seconds with 14 queries