Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-07, 18:58
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Cool Στίγμα σε labido

παιδιά τα 3 από τα 4 ψαριά που έχω έχουν αυτό το στίγμα στο πίσω πτερύγιο( μέσα στο κύκλο )όχι το συγκεκριμένο ψάρι αλλά σε αυτό μπόρεσα να το ζωγραφίσω λόγο το ότι δεν καθόταν τα άλλα για φώτο.τι λέτε ότι μπορεί να είναι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00190-17.JPG
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  65,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-07, 19:57
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Πολύ συνηθισμένο στα mbuna, και καθόλου ανησυχιτικό.
Σε μερικές 'ράτσες' αυτο το στίγμα χαρακτηρίζει τα αρσενικά, στα περισσότερα, όμως δεν ισχύει.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-07, 20:01
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

αρα αν παιζει κατι τετοιο ολα τα ψαρια μου ειναι αρσενικα

εγω ποτε θα γινω πατερας?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-07, 20:27
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά τα 3 από τα 4 ψαριά που έχω έχουν αυτό το στίγμα στο πίσω πτερύγιο( μέσα στο κύκλο )όχι το συγκεκριμένο ψάρι αλλά σε αυτό μπόρεσα να το ζωγραφίσω λόγο το ότι δεν καθόταν τα άλλα για φώτο.τι λέτε ότι μπορεί να είναι?
Aν ειναι σαν αυτο στην φωτο δυστιχος εχεις μονο αρσενικα...
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-07, 20:30
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν ειναι σαν αυτο στην φωτο δυστιχος εχεις μονο αρσενικα...
γελά γελά με τον πόνο μου.ζητούνται θηλυκιες για ζευγάρωμα με εγγύηση για δυνατά παιδιά
τι θα γίνει δλδ στο μέλλον όταν θα μεγαλώσουν όλα?θα έχουμε σφαγές?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-07, 20:51
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
γελά γελά με τον πόνο μου.ζητούνται θηλυκιες για ζευγάρωμα με εγγύηση για δυνατά παιδιά
τι θα γίνει δλδ στο μέλλον όταν θα μεγαλώσουν όλα?θα έχουμε σφαγές?
Οπς σορυ εγω νομιζα οτι τα σμαις κλαινε...Σορυ...
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-07, 20:52
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Τα iabidos δεν ειναι ιδιαιτερα επιθετικα αλλα καλο θα ηταν να ξαναδεις την αναλογια α/θ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-07, 20:58
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπς σορυ εγω νομιζα οτι τα σμαις κλαινε...Σορυ...
κλαίνε απο τα γέλια


Τα iabidos δεν ειναι ιδιαιτερα επιθετικα αλλα καλο θα ηταν να ξαναδεις την αναλογια α/θ...

το μονό που θα μπορώ να κάνω είναι ανταλλαγές μετα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgetax : 22-02-07 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-07, 23:58
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
κλαίνε απο τα γέλια


Τα iabidos δεν ειναι ιδιαιτερα επιθετικα αλλα καλο θα ηταν να ξαναδεις την αναλογια α/θ...

το μονό που θα μπορώ να κάνω είναι ανταλλαγές μετα
Eπειδη σε στεναχωρισα αθελα μου αν εχεις σκοπο να ερθεις θεσ/νικη στειλαι μου ενα ΠΜ να σου δωσω κανα δυο θυλικα απο τα μωρα που μεγαλωνουμε με τον κουμπαρο μου.Αυτη την στιγμη ειναι γυρω στο 1.5 με 2 εκ.Για να γινεις σιγουρα μπαμπας στο μελλον
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-07, 12:33
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά τα 3 από τα 4 ψαριά που έχω έχουν αυτό το στίγμα στο πίσω πτερύγιο( μέσα στο κύκλο )όχι το συγκεκριμένο ψάρι αλλά σε αυτό μπόρεσα να το ζωγραφίσω λόγο το ότι δεν καθόταν τα άλλα για φώτο.τι λέτε ότι μπορεί να είναι?
Επειδή σε βλέπω και ψάχνεσε, μην το κάνεις μόνο επειδή έχουν κηλίδες τα labidochromis σου! Υπομονή να μεγαλώσουν λιγάκι ακόμα....

Αν τώρα, όλα τα 3 που έχουν κηλίδες έχουν και τόσο μαύρα θωρακικά πτερύγια, τότε ναι, είναι τουλάχιστον τα 3 αρσενικά.

To ξαναλέω, οι κηλίδες δεν είναι 100% σίγουρο σημάδι αρσενικού στα mbuna και ειδικά στα labidochromis!!!!!
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-07, 18:53
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη σε στεναχωρισα αθελα μου αν εχεις σκοπο να ερθεις θεσ/νικη στειλαι μου ενα ΠΜ να σου δωσω κανα δυο θυλικα απο τα μωρα που μεγαλωνουμε με τον κουμπαρο μου.Αυτη την στιγμη ειναι γυρω στο 1.5 με 2 εκ.Για να γινεις σιγουρα μπαμπας στο μελλον
καταρχάς δεν με στεναχώρησες δεν στεναχωριέμαι εύκολα φίλε μου αλλά ρε billy με συγκίνησες να σαι καλά ρε φιλέ για την προσφορά σου.

τώρα σημερινή πολύ προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι εκτός από το κυρίαρχο αρσενικό ακόμα ένα έχει και το ΣΤΙΓΜΑ και μαύρα θωρακικά πτερύγια αλλά τα αλλά δυο έχουν το στίγμα αλλά όχι μαύρα πτερύγια.
εκτός από τον αρσενικό (8 cm) τον μεγάλο τα αλλά είναι ακόμα γύρω στα 4 cm.έχουμε καιρό ακόμα να τα δούμε να μεγαλώνουν και να εκδηλωθούν για να καταλάβω 100% τι είναι
thanks mmbuna
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-02-07, 20:11
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχάς δεν με στεναχώρησες δεν στεναχωριέμαι εύκολα φίλε μου αλλά ρε billy με συγκίνησες να σαι καλά ρε φιλέ για την προσφορά σου.

τώρα σημερινή πολύ προσεχτική παρατήρηση διαπίστωσα ότι εκτός από το κυρίαρχο αρσενικό ακόμα ένα έχει και το ΣΤΙΓΜΑ και μαύρα θωρακικά πτερύγια αλλά τα αλλά δυο έχουν το στίγμα αλλά όχι μαύρα πτερύγια.
εκτός από τον αρσενικό (8 cm) τον μεγάλο τα αλλά είναι ακόμα γύρω στα 4 cm.έχουμε καιρό ακόμα να τα δούμε να μεγαλώνουν και να εκδηλωθούν για να καταλάβω 100% τι είναι
thanks mmbuna
Υπομονη τοτε και ολα θα πανε καλα.Παντως η προσφορα ισχυει..Α ποσο μηνων ειναι περιπου τα ψαρια σου.?Καθολου τρεμουλα δεν εχεις ακομα.?
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-02-07, 20:36
Το avatar του χρήστη Venestus13
Venestus13 Ο χρήστης Venestus13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Elefsina
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Kαλησπέρα το ψαράκι στη συγκεκριμένη φωτο είναι αρσενικό.Διοτι το πτερύγιο κάτω απο την ουρα του είναι έντονα μαύρο.Συνήθως τα θυληκά έχουν άσπρα πτερύγια ή έχει λίγο μαυρο σα να έχει ξεβάψει.Όσο για τα σημαδάκια αυτα τα κίτρινα λέγονται 'egg spot' ή κάπως έτσι και τα έχουν πάρρα πολλά Mbuna.Συνήθως τα θυληκά έχουν ένα με δυο το πολύ ενώ τα αρσενικά έχουν πάνω απο δυο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-07, 21:05
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Venestus13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα το ψαράκι στη συγκεκριμένη φωτο είναι αρσενικό.Διοτι το πτερύγιο κάτω απο την ουρα του είναι έντονα μαύρο.Συνήθως τα θυληκά έχουν άσπρα πτερύγια ή έχει λίγο μαυρο σα να έχει ξεβάψει.Όσο για τα σημαδάκια αυτα τα κίτρινα λέγονται 'egg spot' ή κάπως έτσι και τα έχουν πάρρα πολλά Mbuna.Συνήθως τα θυληκά έχουν ένα με δυο το πολύ ενώ τα αρσενικά έχουν πάνω απο δυο.
για την φώτο το ξέρω ότι είναι αρσενικό.απλά αυτή η φώτο με βοήθησε να το ζωγραφίσω.τώρα αυτό που λες για τα στίγματα αλλάζει.θα περιμένω γιατι μπορεί να έχω και κανένα θηλυκό.
billy δεν ξέρω ποσό μηνών είναι ο μεγάλος αρσενικός είναι περίπου στα 6 -7 cm βοηθάει αυτό?και τα αλλά είναι καμιά 2cm μικροτέρα
τρεμούλα έχω ένα κάνει κάτι παλαβά ώρες ώρες σαν να τα έπιασε αμόκ.συγκεκριμενα ένα απο αυτά λες και θέλει να βγει από το τζαμί.α μεγάλος αρσενικός τις φώτο είναι άρχοντας δεν τρελαίνεται είναι αραχτός και αγναντεύει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-07, 22:01
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
για την φώτο το ξέρω ότι είναι αρσενικό.απλά αυτή η φώτο με βοήθησε να το ζωγραφίσω.τώρα αυτό που λες για τα στίγματα αλλάζει.θα περιμένω γιατι μπορεί να έχω και κανένα θηλυκό.
billy δεν ξέρω ποσό μηνών είναι ο μεγάλος αρσενικός είναι περίπου στα 6 -7 cm βοηθάει αυτό?και τα αλλά είναι καμιά 2cm μικροτέρα
τρεμούλα έχω ένα κάνει κάτι παλαβά ώρες ώρες σαν να τα έπιασε αμόκ.συγκεκριμενα ένα απο αυτά λες και θέλει να βγει από το τζαμί.α μεγάλος αρσενικός τις φώτο είναι άρχοντας δεν τρελαίνεται είναι αραχτός και αγναντεύει
Οταν θα δεις τον αρχοντα να τρεμει διπλα σε καποιο εντονα και εκεινο να ανταποδιδει τοτε εισαι σε καλο δρομο.Επισεις αν παρατηρησεις καποιο να εχει πριστει στον ποπο του εντονα τοτε ειναι σιγουρα θηλυκο και θα μπουκωση σε χρονο ντε τε..Κατι ασχετο οταν κανεις αλλαγες νερου τοτε δεν πεφτει τρεμουλο τρελο.Εμενα τοτε το αρσενικο τρεχει στις θηλυκιες και τρεμει σαν τρελο, αυτο ειναι ενας καλος τροπος επισεις για να δεις αν εχεις θηλυκα...Αυτα σε ζαλισα.
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-07, 22:17
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν θα δεις τον αρχοντα να τρεμει διπλα σε καποιο εντονα και εκεινο να ανταποδιδει τοτε εισαι σε καλο δρομο.Επισεις αν παρατηρησεις καποιο να εχει πριστει στον ποπο του εντονα τοτε ειναι σιγουρα θηλυκο και θα μπουκωση σε χρονο ντε τε..Κατι ασχετο οταν κανεις αλλαγες νερου τοτε δεν πεφτει τρεμουλο τρελο.Εμενα τοτε το αρσενικο τρεχει στις θηλυκιες και τρεμει σαν τρελο, αυτο ειναι ενας καλος τροπος επισεις για να δεις αν εχεις θηλυκα...Αυτα σε ζαλισα.
δεν με ζαλίζεις φιλέ μου μιλά όσο θες μαθαίνω από αυτά που γραφείς. billy να σου πω την αλήθεια δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.το τρέμουλο το παθαίνει ένας και κάνει απότομες κινήσεις σαν τρελό για 2-3 δεύτερα και μετά σταματάει αλλά μόνος του.λείπω όμως πολλές ώρες από το σπίτι οποτε δεν μπορώ να πω ότι δεν παίζεται και κάτι άλλο.ειμαι 100% σίγουρος ότι έχω 2 αρσενικά τώρα για τα αλλά περιμένω.
αλήθεια billy τι λες ποσά μηνών λες να είναι.όταν τα αγόρασα 30/12/2007 το μεγάλο ήταν 4 cm και τα αλλά 3 cm.αν μου πεις από εμπειρία σε ποσό καιρό γίνονται αφότου γεννηθούν στα 3 cm τότε θα δούμε ποσό μηνών είναι.
και ποσό μηνών ψάρι ξεκινάει να μένει έγκυος?????????????????
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-07, 22:58
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν με ζαλίζεις φιλέ μου μιλά όσο θες μαθαίνω από αυτά που γραφείς. billy να σου πω την αλήθεια δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.το τρέμουλο το παθαίνει ένας και κάνει απότομες κινήσεις σαν τρελό για 2-3 δεύτερα και μετά σταματάει αλλά μόνος του.λείπω όμως πολλές ώρες από το σπίτι οποτε δεν μπορώ να πω ότι δεν παίζεται και κάτι άλλο.ειμαι 100% σίγουρος ότι έχω 2 αρσενικά τώρα για τα αλλά περιμένω.
αλήθεια billy τι λες ποσά μηνών λες να είναι.όταν τα αγόρασα 30/12/2007 το μεγάλο ήταν 4 cm και τα αλλά 3 cm.αν μου πεις από εμπειρία σε ποσό καιρό γίνονται αφότου γεννηθούν στα 3 cm τότε θα δούμε ποσό μηνών είναι.
και ποσό μηνών ψάρι ξεκινάει να μένει έγκυος?????????????????
Λογικα το αρσενικο σου πρεπει να ειναι 6 η 7 μηνων και τα αλλα γυρο στους 5.Αλλα μπορει και να ειναι 6 με 7 και ολα.Να ξερεις πως παντα το κυριαρχο ψαρι μεγαλωνη πολυ πιο γρηγορα και ας ειναι ηλικιακα το ιδιο.Δηλαδη θα δεις οταν με το καλο παρεις την πρωτη γεννα οτι μερικα ψαρια προοδευουν πολυ γρηγορα σε σχεση με τα αλλα και συνηθως ειναι τα αρσενικα..Λογικα σε λιγο θα δεις τα πρωτα σημαδια ,αρκη να εχεις θηλυκα..Εγω εχω θηληκο 4 με 5 cm.
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-07, 10:56
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Πληροφοριακά το τρέμουλο δεν είναι αποκλειστικά απόδειξη προσπάθειας ζευγαρώματος!

Κάλλιστα δύο αρσενικά τρεμουλιάζουν αρχικά ο ένας στον άλλο μέχρι να επιβληθεί κάποιος από τους δύο και μετά αρχίζουν οι μάπες.... και όποιος αντέξει....
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-02-07, 19:55
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά το τρέμουλο δεν είναι αποκλειστικά απόδειξη προσπάθειας ζευγαρώματος!

Κάλλιστα δύο αρσενικά τρεμουλιάζουν αρχικά ο ένας στον άλλο μέχρι να επιβληθεί κάποιος από τους δύο και μετά αρχίζουν οι μάπες.... και όποιος αντέξει....
Δεν διαφωνώ μαζι σου ετσι ειναι.Αλλα απο την στιγμη που μια θηλυκια πύρωση και πρηστεί στον ποπό της τοτε τρεμουν σαν τρελα με συνεπεία να μπουκωθει σε χρονο ντε τε.... Εσυ τι νεα georgetax εχουμε καθολου εξελιξης????
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-07, 20:25
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

παιδιά ακόμα τίποτα.τα παρατηρώ τα ξαναπαρατηρω τίποτα.τα ιδία βολτεσ από εδώ βολτεσ από εκεί.δεν είδα τίποτα για ....στενές επαφές....αν είναι τα ψαριά μου περίπου 6-7 μηνών και είχα θηλύκια θα μπορούσαν να μείνουν έγκυες?η είναι πολύ μικρά ακόμη?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-02-07, 21:28
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgetax Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά ακόμα τίποτα.τα παρατηρώ τα ξαναπαρατηρω τίποτα.τα ιδία βολτεσ από εδώ βολτεσ από εκεί.δεν είδα τίποτα για ....στενές επαφές....αν είναι τα ψαριά μου περίπου 6-7 μηνών και είχα θηλύκια θα μπορούσαν να μείνουν έγκυες?η είναι πολύ μικρά ακόμη?
Εγω κατα την ταπεινη μου γνωμη νομιζω πως αν υπαρχουν οι καταληλες συνθηκες μπορουν σε αυτους τους μηνες τα ψαρια να ζευγαρωσουν.Ας ακουσουμε και την γνωμη τον πιο εμπειροτερον .....
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-03-07, 23:01
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

georgetax κάτι που σχεδόν πάντα πιάνει με τα δικά μου: Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού (διπλή από ότι κάνεις συνήθως) και φρόντισε το νέο νερό να είναι 2-3 βαθμούς (όχι παραπάνω) πιο κρύο από αυτό του ενυδρείου. Αστα να ηρεμίσουν καμμιά ώρα και παρατήρησε τα. Αν υπάρχει ζευγάρι, θα προσπαθήσουν τουλάχιστον να ρίξουν κανα χορό ζευγρώματος, είναι δεν είναι η ώρα της κυράς....

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τον billy, αλλά παιζουν τόσοι πολλοί παράγοντες που τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Παράδειγμα, είχα πάρει από τον Γιώργο 3 Acei 9-11 πόντους που τα είχε χρόνια μου είπε, δεν του είχαν ζευγαρώσει ποτέ αφου μου τα έδωσε για αρσενικά. 3 μήνες αργότερα, χάριζα Acei μικρά σε παιδιά από το forum. Έκτοτε πήρα άλλες 3 γέννες από δαύτα...
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-03-07, 01:08
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
georgetax κάτι που σχεδόν πάντα πιάνει με τα δικά μου: Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού (διπλή από ότι κάνεις συνήθως) και φρόντισε το νέο νερό να είναι 2-3 βαθμούς (όχι παραπάνω) πιο κρύο από αυτό του ενυδρείου. Αστα να ηρεμίσουν καμμιά ώρα και παρατήρησε τα. Αν υπάρχει ζευγάρι, θα προσπαθήσουν τουλάχιστον να ρίξουν κανα χορό ζευγρώματος, είναι δεν είναι η ώρα της κυράς....

Σε γενικές γραμμές, συμφωνώ με τον billy, αλλά παιζουν τόσοι πολλοί παράγοντες που τίποτα δεν είναι σίγουρο.
Παράδειγμα, είχα πάρει από τον Γιώργο 3 Acei 9-11 πόντους που τα είχε χρόνια μου είπε, δεν του είχαν ζευγαρώσει ποτέ αφου μου τα έδωσε για αρσενικά. 3 μήνες αργότερα, χάριζα Acei μικρά σε παιδιά από το forum. Έκτοτε πήρα άλλες 3 γέννες από δαύτα...
Συμφωνω και εγω πως μια αλλαγη νερου θα βοηθησει πολυ..Περιμενουμαι εξελίξεις...
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-03-07, 12:33
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Γιώργο, έχεις κανένα νέο να μας πείς?....
Δοκίμασες το κρύο νερό?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-07, 17:08
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

το δοκίμασα παιδιά αλλά τίποτε.δεν βλέπω κάποια από τα χαρακτηριστικά που μου αναφέρεται πιο πάνω.το μονό που παίζεται μέσα στο ενυδρειο είναι ο αρσενικός ο μεγάλος που κάθεται όλη μέρα και κάνει βόλτες δεν ενοχλείτε από τίποτα και τα αλλά δυο τα μεσαία που παίζουν κυνηγητό όλη την μέρα(αρσενικά 99 %) και το μικρο (τράκαρε με νταλίκα)το όποιο υπάρχει δεν υπάρχει κανείς δεν του δίνει σημασία.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-07, 17:18
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Αδερφέ.... τι άλλο να κάνουμε?

Έχω μια γέννα μερικών ημερών.

Έχω τάξει σε 2 φίλους από μια 6αδα, αν θέλεις, κάπως να το κανονίσουμε να πάρεις και εσύ 2-3 αργότερα, να έχω γνώμη για το φύλο τους.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-03-07, 17:25
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

και μόνο που το προτείνεις σε ευχαριστώ πάρα πολύ.εγώ εδώ θα είμαι όποτε νομίζεις ότι σου περισσεύει κανένα ΘΗΛΥΚΌ τότε πες μου να το κανονίσουμε.

θέλω πολύ τα ψαριά μου να γεννήσουν και ειλικρινά και μόνο που το σκέφτομαι νιώθω πολύ ωραία.ίσως να έχετε νιώσει και εσείς ετσι έστω και στην πρώτη γέννα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-03-07, 18:35
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

γιωργο και μενα το ενα τρεμουλιαζει μονο του καμια φορα και μενα τελευταια οπως το περιεγραψες..αρα αυτο ειναι σερνικο ετσι?εχω και εναν αλλο ο οποιος ειναι καταμαυρος μουσια πτερυγια ολα και οσο καιρο τα χω εχει γινει διπλος απο τα αλλα σε αντιθεση με ενα αλλο που εχω εχει μεγαλωσει ελαχιστα και γενικα δεν τρωει παρα πολυ οτι περισεψει απο ταλλα και δεν εχει σταλλα μαυρο πανω του μαλλον θυληκια την κοβω...μεχρι στιγμης νομιζω δυο αρσενικα 3 θυληκα εχω να δουμε...γενικα παντως πειραζονται ολα μεταξυ τους...αντε να δουμε κανα ζευγαρακι...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-03-07, 16:20
Το avatar του χρήστη gangrel
gangrel Ο χρήστης gangrel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2005
Περιοχή: kriti
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

oxi refile georgetax φτου να μην ειμαστε κοντα ...
εχω βαλει και αγγελια που μπορεις να δεις. χαριζω ως 6 κιτρινοζουμπουρλουδικα λαμπιντο. Κριμα να μην εισαι κοντα. παντως
μην αγχωνεσαι, στην αρχη και τα δικά μου αργισανε πολυ. Κοντα στους 4-5
μηνες περιμενα καιμενε!!! αστα τρελα με ειχε πιασει
Υπομονη και φροντιδα φιλε, σου ευχομαι οτι καλυτερο
__________________

Gangrel
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-03-07, 18:02
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

την είδα την αγγελία και λέω όχι ρε φίλος στην Κρήτη?δεν μπορούσες να είσαι πιο κοντά έστω για ένα 100% θηλυκό
υπομονή και ποτέ δεν ξέρεις τι παίζεται.να σαι καλα gangrel
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Labido-αλητες gangrel Malawi 2 17-05-06 13:37
Γεννα labido petros Malawi 9 12-05-06 10:45
Yellow Labido SpyrosK Malawi 2 26-10-05 20:36
LABIDO Εγκυος ???? torto Malawi 4 10-05-05 08:31
αρρωστο labido.. γαυρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 12-03-03 21:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09015 seconds with 14 queries