Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-05-09, 19:22
rom Ο χρήστης rom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Το λενε λενε δεν το καταλαβα για να ειμαι ειλικρινης .
Τωρα για τα καημενα τα ψαρακια που παιδευω αν εννοεις το χρυσοψαρο αυτο χαιρει ακρας υγειας και αυριο παει πισω στο pet shop .
Τωρα οσον αφορα του "εργαστηριου" απλα δεν θα επρεπε να υπαρχουν και δεν μπορουν να υπαρχουν οσο και αν προσπαθησουν γιατι ο δημιουργος τους δεν τους εδωσε τα απαραιτητα εργαλεια αν με πιανεις ...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-05-09, 19:56
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Ok, δεν έπρεπε να υπάρχουν... Για ποιον λόγο ξέρεις? Γιατί βασανίζονται!
Και για να διορθώσεις το πρόβλημα είπες να τα βασανίσεις λίγο ακόμα?

....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rom Εμφάνιση μηνυμάτων
ττι να κανουμε αργα η γρηγορα θα τα σκοτωσουν τα μπουνα η θα ψωφησουν λογο της χημειας του νερου(ελπιζω).
Στην τελική, πιο τίμιο θα ήταν να τους κάνεις ευθανασία από το να τα παιδεύεις!
__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-05-09, 20:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Η επανάληψη "μήτηρ πάσης μαθήσεως".
Λέω εγώ τώρα (γιατί άλλοι τα έχουν πεί μερικές χιλιάδες φορές σ' αυτό το φόρουμ):
  • Στρώσιμο με χρυσόψαρο=σαδιστική επιλογή
  • Botia με Mbuna=άλλη ήπειρος,άλλες ανάγκες=άλλη σαδιστική επιλογή, τουλάχιστον για το ένα είδος απ' αυτά(ανάλογα με τις συνθήκες που τα διατηρείς)
  • "τι να κάνουμε αργά ή γρήγορα θα τα σκοτώσουν...ή θα φοφήσουν..."=ουδέν σχόλιον
Δεν ξέρω άν τώρα κατάλαβες!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-05-09, 21:40
rom Ο χρήστης rom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Με τους χαρακτηρισμους βλεπω τα πας καλα ...προσεχε!
Για να εξηγουμε τωρα ....
Το ενυδρειο δεν στρωθηκε με το χρυσοψαρο αλλα τα φιλτρα του δουλευαν αρκετο καιρο στο παλιο.Απλα το χρυσοψαρο επαιξε το ρολο του καναρινιου στα ορυχεια.
Τωρα για το αν παιδευονται τα εκτρωματα δεν το νομιζω απλα γιατι κανενας μας δεν ξερει τι συνθηκες νερου χρειαζονται ....
Τωρα οσον αφορα τα botia σιγουρα οι συνθηκες δεν ειναι ιδανικες αλλα ειναι ευπροσαρμοστα ψαρια και δεν αντομετωπιζουν προβληματα τα τελευταια 10 χρονια.
Τωρα παλι πως επιτιθονται αγνωστοι με χαρακτηρισμους σε αγνωστους και τους προσβαλουν ειναι κατι που δεν συνηθιζεται .. αλλα στην τελικη υπαρχει τροπος πιστευω να λυνονται ολα μεσα απο την κουβεντα και με αλλους τροπους μεσα σε μια ευνομουμενη πολιτεια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 04-05-09, 10:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

1.Οι χαρακτηρισμοί μου αφορούν συγκεκριμμένες επιλογές και στους οποίους επιμένω.Όποιος έχει διαφορετική άποψη μπορεί να την πεί.
2.Δεν κατάλαβα τι να προσέχω?
3.Εσύ λες:"το χρυσόψαρο ήταν για το στρώσιμο"
4.Για τα botia,ας πουν και οι πιο ειδικοί αν αντιμετωπίζουν πρόβλημα ή όχι
5.Πρόβλημα σου αν θεωρείς επίθεση την κριτική σε πρακτικές που προσβάλλουν κάποιους που σέβονται τα ζωντανά που φιλοξενούν (και όχι αυτούς που τις εφαρμόζουν)
6.Διάλογος φυσικά, σε πιά βάση όμως?
Όταν λές:"ελπίζω να τα σκοτώσουν ή να ψοφήσουν λόγω της χημείας του νερού" μήπως θέλεις να σου προτείνω πιό εύκολο τρόπο εξόντωσης τους?
7.Σε μια "ευνομούμενη πολιτεία" μπορώ ανεμπόδιστα να χαρακτηρίσω κατάλληλα κάποιον που δολοφονεί ή βιάζει παιδάκια,κάποιον που πετάει πετρέλαιο στη θάλασσα κλπ κλπ -χωρίς να χρειάζεται να τον γνωρίζω και προσωπικά!

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-05-09, 11:11
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Η άγνοια σίγουρα ΔΕΝ είναι σαδισμός, γι' αυτό θα παρακαλούσα να μην ξεφεύγουν οι συζητήσεις εκτός ορίων. Φίλε rom μην "αποκοιμίζεις" όμως την άγνοια σου μή προσπαθώντας να μάθεις. Εδώ, έχουμε να κάνουμε με ζωές και ΠΕΤ όπως ακριβώς είναι τα σκυλάκια, τα παπαγαλάκια, οι γατούλες! Όπως και να το κάνουμε, είμαστε υπόχραιοι να γνωρίζουμε επ' ακριβώς τη ζωή, δραστηριότητες, υγεία του κάθε ζωντανού που έχουμε στην "κατοχή" μας.

Η δε χημεία του νερού και οι συνθήκες που πρέπει να επικρατούν σε κάθε ενυδρείο με ιδίου βιότοπου ψάρια είναι γεγονός χρόνια τώρα.

Θα σου πρότεινα φίλε rom να σκαλίσεις ψηφίο-ψηφίο το φόρουμ και ιδιαίτερα τα θέματα αρχάριων και κιχλίδες Μαλάουι, γιατί είμαι σίγουρος ότι μετά από λίγο καιρό θα έχεις πολύ διαφορετική άποψη από αυτή που διατυπώνεις αυτή τη στιγμή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 04-05-09, 12:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Φίλε "in the pond" η άγνοια είναι ελαφρυντικό αλλά δεν δικαιολογεί εγκλήματα.
Εξ άλλου εδώ δεν έχουμε άγνοια,έχουμε άποψη!

(αν τα όρια αφορούν τον σεβασμό των ζωντανών που διατηρούμε στα σπίτια μας,νομίζω ότι δεν τα ξεπέρασα.Και η συζήτηση είναι χρήσιμη για τους νέους στο χόμπυ.)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-05-09, 13:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε "in the pond" η άγνοια είναι ελαφρυντικό αλλά δεν δικαιολογεί εγκλήματα.
Εξ άλλου εδώ δεν έχουμε άγνοια,έχουμε άποψη!

(αν τα όρια αφορούν τον σεβασμό των ζωντανών που διατηρούμε στα σπίτια μας,νομίζω ότι δεν τα ξεπέρασα.Και η συζήτηση είναι χρήσιμη για τους νέους στο χόμπυ.)
Δεν κερδίζεις όμως ένα νέο φίλο έστω με να τον χαρακτηρίσεις με ένα έστω ασήμαντο χαρακτηρισμό. Αντίθετα, τον χάνεις εντελώς.
Φίλε Κλεόβουλε, φιλικά πάντα ε?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-05-09, 13:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Βασίλη φιλικά πάντα,
ξαναλέω οι χαρακτηρισμοί αφορούσαν συγκεκριμμένες επιλογές.
Κάποιον που τις υιοθετεί και κυρίως τις υπερασπίζει ας τον "χάσω" απο φίλο.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-05-09, 20:27
rom Ο χρήστης rom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κερδίζεις όμως ένα νέο φίλο έστω με να τον χαρακτηρίσεις με ένα έστω ασήμαντο χαρακτηρισμό. Αντίθετα, τον χάνεις εντελώς.
Φίλε Κλεόβουλε, φιλικά πάντα ε?
Τελος παντων αρκετα ασχολειθηκα με το ατομο του και δεν αξιζει παραπανω σταματαω εδω .
Τωρα οσον αφορα τις γνωσεις μου σιγουρα δεν ειναι μεγαλες αλλα γιαυτο και γραφτηκα στο φορουμ για να μαθω περισσοτερα πραγματα για το hobby .Ευχαριστω για την προτροπη σου να διαβασω το φορουμ και ελπιζω να κουβεντιασω με αρκετους εδω και οχι με trolls.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 04-05-09, 20:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα μου επιτρεψεις ομως καποιες διευκρινισεις:
Οταν λεμε οτι βασανιζονται τα παπαγαλοψαρα, δεν εννοουμε απο τις παραμετρους του νερου, αλλά απο την ιδια την κατασκευη τους αφ ενος, κι απο τον (εντελως υπερ των μαλαουι) ανταγωνισμο για διατροφη, καθως και την επιθετικοτητα τους.
Αν διαβασες εδω http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm λεει στο τελος: Πέρα από αυτό, αν είστε από αυτούς που από άγνοια έχουν αποκτήσει τέτοια ψάρια, προσπαθήστε να τους χαρίσετε μια όσο το δυνατόν καλύτερη ζωή - δεν φταίνε αυτά!

Η αναφορα στον τροπο που "ελπιζεις" να φυγουν τα ψαρια, και η επιμονη στην "ευκολια" προσαρμογης μποτια με μαλαουι, ειναι λογικο να προκαλεσουν αντιδρασεις, κι εγω θα υποστηριξω τις αντιδρασεις αυτες και δεν θα θεωρησω κανεναν "τρολ" γιατι οσες φορες και να γραφονται αυτα τοσο το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-05-09, 08:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rom Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος παντων αρκετα ασχολειθηκα με το ατομο του και δεν αξιζει παραπανω σταματαω εδω .
Τωρα οσον αφορα τις γνωσεις μου σιγουρα δεν ειναι μεγαλες αλλα γιαυτο και γραφτηκα στο φορουμ για να μαθω περισσοτερα πραγματα για το hobby .Ευχαριστω για την προτροπη σου να διαβασω το φορουμ και ελπιζω να κουβεντιασω με αρκετους εδω και οχι με trolls.
Εδώ φίλε, μου τα χαλάς. Δίνεις ένα τυπικό τέλος και ταυτόχρονα κλέινεις την απάντηση σου με ένα κακό χαρακτηρισμό, πράγμα που με στεναχωρεί.
Αν "τρολ" αποκαλείς το άβαταρ του φίλου Κλεόβουλου, σε πληροφορώ ότι μακάρι όλοι να είχαμε το μυαλό αυτού του "τρολ".
Ψάξε στο διαδίκτυο για "Αlbert Εinstein".

Επίσης κλείνοντας θα ήθελα να συμφωνήσω απόλυτα με τα όσα έχει πει ο Τόλης. Από τη στιγμή που εν αγνοία σου έχεις αγοράσει ψάρια "εργαστηρίου" και το κατάλαβες αργά, δεν έχει τίποτε άλλο να κάνεις, παρά να τους δώσεις ότι καλύτερο μπορείς για να ζήσουν όσο καλύτερα γίνεται.

Σε προέτρεψα να διαβάσεις και να το κάνεις γιατί θα μάθεις πολλά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 05-05-09 στις 10:20
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-05-09, 10:11
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Δυστυχώς αγαπητέ rom θα πρέπει να ξανασκεφτείς λίγο τις απόψεις σου.
Δέξου και το ενδεχόμενο (για εμένα σιγουριά) ότι μπορει να κάνεις και λάθος. Οι απόψεις που εκφέρεις "το χρυσοψαρο ηταν για το στρωσιμο" "τα botia συντροφευουν τα μπουνα σε ολα τα ενυδρια μου " "αργα η γρηγορα θα τα σκοτωσουν τα μπουνα η θα ψωφησουν λογο της χημειας του νερου(ελπιζω)!!! δεν μπορεί να ανήκουν σε ενυδρειόφιλο και καλό θα είναι να τις αναθεωρήσεις.

Πολλά μπορώ να τα αποδώσω σε άγνοια όχι όμως και την ελπίδα σου να ψωφήσουν τα ψαράκια λόγω κακών συνθηκών ή να τα σκοτώσουν τα buna. Αυτό είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΟ! Κρίμα!
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-05-09, 11:39
rom Ο χρήστης rom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Με τον ορο τρολ σιγουρα δεν εννοω το αβαταρ ψαξτο λιγο.
Και ναι ηταν πολυ σκληρα τα λογια που ειπα για τα παπαγαλοψαρα και τα παιρνω πισω δεν ηθελα να προκαλεσω τα αισθηματα που εχετε(με) για τα ζωντανα . Σας παραπεμπω σε ενα αρθρο μου στο malawicichlid homepage στα ελληνικα σχετικα με προσωπικη εμπειρια μου με "εργαστηριου" σε δικο μου ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-05-09, 13:41
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Post

δεν μπορω να καταλαβω την εμονη καποιων να βγαλουν το μυαλο τους και να το βαλουν μεσα σε καποιους αλλους που δεν κανουν την προσπαθεια να καταλαβουν τι ακριβως τους εξηγουν... δεν θελει ρε παιδια το παιδι να μαθει θελει να μας πει τι εκανε και οχι τι θα επρεπε να κανει.ο σοφος λαος μας εχει ενα ρητο που λεει οτι (η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια ) αφηστε το παιδι λοιπον να κανει του κεφαλιου του αλλωστε ( στου κουφου την πορτα οσο θελεις βροντα)
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 01-12-09, 23:08
evaggelos Ο χρήστης evaggelos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Φίλε μου έχω ήδη παραγείλει ένα 800λιτρο ενυδρείο και έχω την απορία αν θα έχω πρόβλημα με το που θα το τοποθετήσω λόγω των πολλών κιλών( κοντά στα 1300 το υπολογιζω). Ποιά είναι η άποψη σου στο θέμα?
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-12-09, 23:16
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

αν και πρεπει να συμβουλευτεις μηχανικο....
σιγουρα το καλητερο σημειο ειναι διπλα σε κωλονα,η αναμεσα απο 2 κωλονες ακομα καλητερα.
οπου υπαρχει κωλονα απο κατω υπαρχει και δοκος στηριξης.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-01-11, 18:46
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

απο τη στιγμι που αγορασες παπαγαλοψαρο, θα υποστις και της σινεπιες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θερμοστατης προβλημα μεγαλο tonisgr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 18 12-03-09 18:15
Θερμανση σε μεγαλο ενυδρειο - λυσεις? PLUTON Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 20-09-07 07:05
Μεγαλο προβλημα!! tekenas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 07-08-07 10:04
μικρο-μεγαλο φιλτρο,λιγο-πολυ βιολογικο goldmary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 16-02-05 10:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06651 seconds with 16 queries