Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-04-16, 22:02
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή DIY φυτεμένο

Πριν λίγες μέρες είχα κολλήσει μία γυάλα με διαστάσεις 47x30x30 την οποία άφησα να στεγνώσει η σιλικόνη και τη γέμισα δοκιμαστικά με νερό

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glass 1.jpg
Εμφανίσεις:  353
Μέγεθος:  31,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glass_2.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  46,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  glass_3.jpg
Εμφανίσεις:  509
Μέγεθος:  52,1 KB

Αφού πήγαν όλα καλά, έβαλα ένα μικρό φίλτρο που είχα με μπόλι από τα χρυσόψαρα, 5kg μαύρο χαλικάκι 1-3mm και φύτεψα πρόχειρα διάφορα φυτά που έχω μαζί με σαλιγκάρια ramshorns και melanoides turbeculata.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq 1.jpg
Εμφανίσεις:  434
Μέγεθος:  66,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq 2.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  60,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aq 3.jpg
Εμφανίσεις:  402
Μέγεθος:  77,0 KB

Στη συνέχεια έφτιαξα δύο τελαράκια από ξύλο, ένα για κάτω και ένα για πάνω, και έβαλα για καπάκι plexiglass 3mm. Επόμενα βήματα είναι να βάψω το ξύλο για προστασία και να τοποθετηθεί φωτισμός πάνω από το plexiglass. Το ενυδρείο θα τρέξει όπως είναι για κάποιο διάστημα, άντε να μπει καμιά ρίζα που θέλω να πάρω, και μελλοντικά ίσως να μπει και καμιά γαρίδα αν όλα πάνε καλά.

Πάμε λίγο σε κάποιες ερωτήσεις:
  • Έκοψα το plexiglass με κοπίδι αλλά η ακμή δεν έγινε πολύ καλή. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τη λειάνω?
  • Τα τελάρα από ξύλο θα τα περάσω με κάποιο συντηρητικό για να τονίσω το χρώμα τους ή θα τα βάψω με μπογιά. Από προηγούμενη χρήση έχω ένα συντηρητικό ξύλου με βάση πολυουρεθάνη, γνωρίζει κανείς αν αυτά είναι ασφαλή για ενυδρεία?
  • Σε πρώτη φάση έβαλα 5kg χαλίκι το οποίο μου έδωσε κάπου 4cm ύψος βυθού. Είναι λίγο όμως και σκέφτομαι να συμπληρώσω κάτι ακόμα. Αν πάρουμε σα δεδομένο οτι θα έχω εύκολα φυτά και ίσως κάποιες γαρίδες, τί θεωρείτε καλύτερο, να πάρω πάλι χαλίκι και να συμπληρώνω ταμπλέτες βυθού όπου χρειάζεται ή να πάρω κάποιο υπόστρωμα και να το αναμείξω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-16, 22:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

  • Το plexiglass με γυαλόχαρτο, χοντρό στην αρχή να πάρεις τα πολλά και μετά με ψιλό για φινίρισμα
  • Το συντηρητικό αυτό δεν το ξέρω, λέει πως κάνει για υγρασία ; Πιστεύω πως αν τραβήξει καλά δεν θα έχεις πρόβλημα. Για παρόμοιες καταστάσεις χρησιμοποιώ συντηρητικό ξύλου με διαλύτη, vivexyl ή diaxyl
  • Αν μπορείς να βάλεις από κάτω λίγο ενεργό υπόστρωμα καλό θα του κάνεις, έβαλα σε ενός φίλου το ενυδρείο stratum και πάνε τα φυτά με 1000, χωρίς άλλα λιπάσματα ή ταμπλέτες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-16, 08:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Καλημέρα Μάνο,
Πολύ ωραίο αυτό που έφτιαξες. Εγώ θα σου πρότεινα (ότι και αν περάσεις το τελάρο) να προσπαθήσεις να κρατήσεις το χρώμα που έχει τώρα. Είναι φοβερό και κάνεις ωραία αντίθεση με τα φυτά και την άμμο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-16, 08:33
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Τώρα είναι στο φυσικό του, ανοιχτόχρωμο ξύλο. Ή θα το περάσω διάφανο συντηρητικό (βερνίκι) ξύλου και θα το αφήσω έτσι ή θα το περάσω το συντηρητικό και μετά θα το βάψω ένα σκούρο μπλε-μαύρο χρώμα που έχω. Δεν έχω καταλήξει πως θα το κάνω...

Με προβληματίζουν οι ποιότητες των υλικών που έχω. Το συντηρητικό είναι βερνίκι ξύλου πολυουρεθάνης με φίλτρο UV για εσωτερική και εξωτερική χρήση προστασίας ξύλου. Το μόνο που γράφει είναι ότι δεν περιέχει μόλυβδο, κάτι είναι και αυτό. Το χρώμα μου έχει μείνει από το έπιπλο του rio 180 που έφτιαξα, ένα ral χρώμα αγνώστων λοιπών στοιχείων. Είναι από τα απλά χρώματα που αναμιγνύουν τα χρωματοπωλεία και μου είχαν πει οτι είναι για χρήση σε εσωτερικούς χώρους.

Στο πάνω τελάρο έχω προσαρμόσει ένα πηχάκι 1cm εσωτερικά το οποίο δημιουργεί ένα χείλος. Αυτό με βοηθά στο να πατήσει το τελάρο στο τζάμι και να μπορώ να το βγάλω εύκολα αλλά δημιουργεί και μια εσοχή μέσα στην οποία κάθεται το plexiglass. Επειδή το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας της οροφής θα είναι κλειστό, θα δημιουργείται υγρασία πάνω στο plexiglass, θα “γλύφει” το πηχάκι και θα επιστρέφει στο ενυδρείο. Ότι ουσίες έχει το πηχάκι θα γυρίζουν στο νερό.

Αν κάνω την επεξεργασία του ξύλου με όποιο υλικό επιλέξω και μετά περάσω το εσωτερικό με ενυδρειακή σιλικόνη πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα? Θα το κάνει αδιάβροχο και θα το προστατέψει αλλά θα αποτρέψει τυχών ακατάλληλες ουσίες να μολύνουν το νερό. Στη θεωρεία όλα αυτά…
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-16, 10:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μόλυβδο έχουν όλα, ή είχαν όλα, κανένα δεν είναι για επαφή με το νερό, το μόνο ασφαλές είναι εποξική ρητίνη αλλά πάει μακρυά η βαλίτσα.
Να ξέρεις πως το βερνίκι ξεφλουδίζει με την υγρασία, ενώ τα συντηρητικά ξύλου εμποτισμού διαλύτου όχι. Αυτό το συντηρητικό που λες είναι εμποτισμού ή επιφανείας ;
Τα επιφανείας κάνουν κρούστα, όπως το λούστρο, ενώ τα εμποτισμού μπαίνουν μέσα στο ξύλο.
Από ότι κατάλαβα φοβάσαι τυχόν σταγόνες νερό που θα πέφτουν από τους υδρατμούς, όταν στεγνώσουν καλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-16, 11:33
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι κατάλαβα φοβάσαι τυχόν σταγόνες νερό που θα πέφτουν από τους υδρατμούς, όταν στεγνώσουν καλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Αυτό ακριβώς φοβάμαι. Θα δω αν μπορέσω να βρω κάτι πιο εξειδικευμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-16, 11:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς φοβάμαι. Θα δω αν μπορέσω να βρω κάτι πιο εξειδικευμένο.
Εποξική ρητίνη τότε, αλλά κοστίζει .
Μετά βάλτο και μέσα στο νερό, δεν θα πάθει τίποτα, ούτε αυτό ούτε τα ψάρια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-16, 10:32
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς να βάλεις από κάτω λίγο ενεργό υπόστρωμα καλό θα του κάνεις, έβαλα σε ενός φίλου το ενυδρείο stratum και πάνε τα φυτά με 1000, χωρίς άλλα λιπάσματα ή ταμπλέτες
Βλέπω σε site οτι το fluval stratum είναι καφέ χρώμα. Δεν θα αναμιχθεί με το μαύρο χαλίκι (1-3mm) που έχω βάλει στο ενυδρείο με αποτέλεσμα να φαίνεται άσχημο? Μπορεί να μείνει το υπόστρωμα χαμηλά στο πάτο και από κει και πάνω να στρωθεί το χαλίκι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-16, 12:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Και να αναμειχθεί δεν θα έχεις πρόβλημα.
Χαμηλά το βάζεις και από πάνω το χαλίκι, αλλά θες δεν θες με το φύτεμα / ξεφύτεμα μπορεί να ανέβει και λίγο από πάνω. Τώρα μαύρο με καφέ δεν θα έχει και μεγάλη διαφορά, και μέσα στο νερό είδα πως γίνεται σκούρο καφέ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-04-16, 13:33
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Τάκη αν βάλει το Fluval stratum, και από πάνω βάλει πιο ψιλό κόκκο άμμου, το σίγουρο είναι ότι με τον καιρό θα πάει η άμμος από κάτω.
Ειδικά με το φύτευε - βγάλε κτλ...
Για αυτό και οι περισσότεροι το βάζουν μόνο του.
Τάκη έχεις δίκιο σε αυτό, το Fluval stratum είναι σκούρο καφέ (σα μαύρο είναι μέσα στο νερό) και δεν θα έχει οπτικά διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-04-16, 13:46
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ρωτάω για το Fluval stratum γιατί είδα οτι υπάρχουν και τα Seachem Flourite Dark και Seachem Flourite Black στα 3,50 kg, που μοιάζουν με το χαλίκι που έβαλα αλλά ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-16, 14:08
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτάω για το Fluval stratum γιατί είδα οτι υπάρχουν και τα Seachem Flourite Dark και Seachem Flourite Black στα 3,50 kg, που μοιάζουν με το χαλίκι που έβαλα αλλά ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή...
Για το Fluval stratum, αυτό που ξέρω και μπορώ να σου πω, είναι ότι είναι καλό, αλλά θα δυσκολευτείς στο φύτεμα αν το βάλεις σκέτο, (βγαίνουν τα φυτά εύκολα μέχρι να πιάσουν ρίζες).
Τα άλλα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να σου πω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-16, 14:19
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο υπάρχει 5 kg μαύρο χαλίκι το οποίο έδωσε περίπου 4cm ύψος βυθού. Από ότι είδα είναι λίγο θα πρέπει να συμπληρώσω κάτι ακόμα.

Αυτό που ρωτάω είναι αν θα ήταν προτιμότερο να πάρω πάλι χαλίκι (6¤ τα 5kg) και να συμπληρώνω ταμπλέτες λίπανσης ή να πάω σε κάποιο υπόστρωμα (πχ fluval 8¤ τα 2 kg ή seachem flourite Dark 17¤ τα 3,5 kg) και να μην ασχοληθώ τόσο με λιπάσματα στο μέλλον. Αν υπήρχε fluval σε μαύρο χρώμα θα έβαζα αυτό, έστω και στα 2 kg και θα μου έφτανε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-16, 15:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τα 2kg fluval, η διαφορά χρώματος είναι αμελητέα, και ανακατευτεί με το μαύρο χαλίκι πάλι πρόβλημα δεν είναι , και τα 2kg σε φτάνουν για να συμπληρώσεις. Στο φίλο που έκανα κάτι παρόμοιο , η ανάπτυξη των φυτών είναι φοβερή, κάτι που στις αρχές δεν γινότανε στο δικό μου που έβαζα ταμπλέτες.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη αν βάλει το Fluval stratum, και από πάνω βάλει πιο ψιλό κόκκο άμμου, το σίγουρο είναι ότι με τον καιρό θα πάει η άμμος από κάτω.
Και να ανακατευτεί Λάμπρο, πιστεύω πως δεν είναι πρόβλημα, χαλίκι λέει ο Μάνος πως έχει βάλει, σχεδόν ίδια κοκομετρία έχουν, αν ήταν άμμο θα ήταν λίγο χειρότερα, αλλά επειδή είναι μαύρο ούτε με αυτό θα ήταν μεγάλο πρόβλημα, στα φυτεμένα έτσι και αλλιώς καλύτερα είναι να βάζουμε ψιλό χαλίκι και όχι άμμο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-16, 15:40
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Για την ακρίβεια έχω βάλει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-16, 17:38
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

έβαλα Flourite Black Sand κ από πάνω ψιλό χαλικάκι 0,8-1,2. στρώνω έτσι πάνω από ένα μήνα κ έχω κάνει τουλάχιστον 5 μεγάλες αλλαγές νερού (>50%) χωρίς πρόβλημα ανάμειξης. μόνο όταν φυτεύω ή μετακινώ φυτό βλέπω ελάχιστη καφέ σκόνη η οποία εξαφανίζεται σε δευτερόλεπτα.
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-16, 17:48
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Μάλλον fluval θα βάλω αλλά με έχει μπερδέψει το άτιμο. Έχω δει ενυδρεία που το έχουν σε βίντεο στο youtube, αλλού το βλέπω προς το μαύρο, αλλού προς το καφέ. Αν έχει κάποιος φωτογραφία για επιβεβαίωση είναι ευπρόσδεκτη.

Αν πάω σε αυτό η αναλογία με το χαλίκι που ήδη έχω βάλει θα είναι 2:5, ελπίζω να μη δείξει άσχημα.

Edit: Βλέπω για παράδειγμα το παρακάτω βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=LDvo8SKxnQY . Μέσα στο ενυδρείο παραμένει τόσο μαύρο όσο είναι όταν το πλύνει με το λάστιχο? Αν ναι, μοιάζει πάρα πολύ με το χαλίκι που ήδη έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-16, 11:25
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Τελικά παράγγειλα 3,5 kg Seachem Flourite Dark και μια ρίζα αζαλέα από τις ωραίες που έφερε ο Ιγνάτιος. Τα 5 kg χαλίκι που έχω τώρα μου έδωσαν 3,5-4 cm ύψος, με τα 3,5 kg που θα προσθέσω θα πάω γύρω στα 6 cm. Αυτό που έχω σκοπό να κάνω είναι να αδειάσω το ενυδρείο από φυτά και χαλίκι, να καθαρίσω λίγο τα τζάμια και να το στήσω από την αρχή, με τη ρίζα και κάποιες πέτρες.

Το υπόστρωμα πρέπει να πάει κάτω και μετά να στρώσω το χαλίκι ή να τα ανακατέψω μαζί και να τα βάλω στο ενυδρείο? Τα σαλιγκάρια που υπάρχουν κρυμμένα μέσα στο χαλίκι υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι κατά τη διαδικασία?

Επίσης, το νερό του ενυδρείου το κρατάω και το ξαναβάζω μετά το φύτεμα ή να βάλω φρέσκο?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-16, 19:30
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Πριν λίγο έστεισα το ενυδρείο, θα ακολουθησουν φωτογραφίες μετά το σχετικό συμμάζεμα .

Μου περίσσεψε Seachem Flourite αφού δεν το χρησιμοποίησα όλο. Το θέμα είναι οτι το έχω πλύνει και το έχω σε ένα δοχείο με νερό. Μπορώ να το στεγνώσω και να το φυλάξω ή πάει για πέταμα τώρα?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-04-16, 23:37
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου περίσσεψε Seachem Flourite αφού δεν το χρησιμοποίησα όλο. Το θέμα είναι οτι το έχω πλύνει και το έχω σε ένα δοχείο με νερό. Μπορώ να το στεγνώσω και να το φυλάξω ή πάει για πέταμα τώρα?
Λογικά ναι, να το στεγνώσεις και να το φυλάξεις το υπόλοιπο. Δεν νομίζω όλοι να το πετάμε το περισσευομενο υπόστρωμα. Ας πει την γνώμη του κάποιος πιο έμπειρος εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-04-16, 06:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου περίσσεψε Seachem Flourite αφού δεν το χρησιμοποίησα όλο. Το θέμα είναι οτι το έχω πλύνει και το έχω σε ένα δοχείο με νερό. Μπορώ να το στεγνώσω και να το φυλάξω ή πάει για πέταμα τώρα?
Το αφήνεις στον Ήλιο για 2-3 ημέρες να στεγνώσει πολύ καλά και το φυλάς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-04-16, 08:08
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ωραία, το έβγαλα το πρωί στον Ήλιο, θα το μαζέψω όταν στεγνώσει.

Παρακάτω φαίνεται το ενυδρείο την πρώτη μέρα στησίματος.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank.jpg
Εμφανίσεις:  428
Μέγεθος:  73,1 KB

Τελικά πέρασα χρώμα τα τελαράκια γιατί μόνο με το συντηρητικό το ξύλο είχε βγει πολύ κίτρινο και δε μου άρεσε. Έστρωσα 3cm seachem flourite και από πάνω έβαλα το χαλίκι που είχα, μου βγήκε 6-7cm συνολικά ο βυθός. Κάπου αναμίχθηκαν τα υλικά στο φύτεμα αλλά είναι ωραίο, σπάει η μαυρίλα. Έβαλα δυο ανοιχτόχρωμες πέτρες για αντίθεση και μια ρίζα (την πλάκωσα γιατί επιπλέει) και έδεσα πάνω της java fern να αρχίσει να πιάνει σιγά σιγά. Μέχρι στιγμής έχω μόνο εύκολα φυτά (vallisneria, echinodorus, egeria densa, hygrophila corymbosa και άλλα) και τα σαλιγκάρια του Τάκη, έτσι θα το πάω για ένα διάστημα.

Επόμενη δουλειά είναι να φτιάξω τα φώτα και μάλλον θα βάλω και ένα ανεμιστηράκι να ρίχνει τη θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-04-16, 17:23
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Ωραίο φαίνεται και είμαι σίγουρος ότι θα γίνει ακόμα πιο ωραίο Πατάει κάπου το ενυδρείο ή με ξεγελά η φωτογραφία ??
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-04-16, 17:46
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Το έπιπλο που έχω για βάση είναι μικρότερο από τον πάτο του ενυδρείου και γι' αυτό το έβαλα να πατάει σε κόντρα πλακέ θαλάσσης 12mm την οποία έντυσα περιμετρικά με πηχάκι 4cm. Έτσι δημιούργησα μια "φωλιά" για το ενυδρείο το οποίο έκατσε ίσα ίσα. Πριν το βάλω έβαλα ένα αφρώδες στρώμα το οποίο μάλλον δε χρειαζόταν, αλλά μπήκε για το φόβο των ιουδαίων.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  stand.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  49,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tank top.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  48,1 KB

Από πάνω έκανα αντίστοιχο τελαράκι και στερεώνω plexiglass 3mm. Από φωτισμό έχω βάλει πρόχειρα 2 σποτάκια, θα κάνω κάτι καλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-04-16, 18:09
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Τέταρτη μέρα στο νερό και βούλιαξε η ρίζα, σταμάτησε να επιπλέει. Έβγαλε και ένα άσπρο μύκητα, φυσιολογική εξέλιξη.

Έκανα τη σκέψη να βάζω νερό από τα χρυσόψαρα στο ενυδρείο με τα φυτά. Θα τα βοηθάει αυτό ή δεν έχει νόημα? Θυμίζω οτι στα φυτά υπάρχουν σαλιγκάρια αλλά οι μετρήσεις στο νερό από τα χρυσόψαρα είναι καλές πριν τις αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-04-16, 18:04
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Για να ολοκληρωθεί το ενυδρείο έφτιαξα ένα φωτιστικό από ξύλο. Τελαράκι που βάφτηκε στο ίδιο χρώμα με τα ξύλα του ενυδρείου, αλουμινοταινία εσωτερικά σαν ανακλαστήρας και 2 λάμπες led Τ5, 4w η κάθε μία. Έχω προβλέψει χώρο να μπει και 3η αν χρειαστεί.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover 1.jpg
Εμφανίσεις:  722
Μέγεθος:  44,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover 2.jpg
Εμφανίσεις:  780
Μέγεθος:  30,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  cover 3.jpg
Εμφανίσεις:  803
Μέγεθος:  63,7 KB

Στο άνω μέρος του ενυδρείου υπάρχει plexiglass 3mm, το έβγαλα για να γίνουν τα κοψίματα για το φωτιστικό. Θα συγκρατεί την περισσότερη υγρασία ώστε να μην πηγαίνει στο πολύπριζο και τις λάμπες αλλά θα αποτρέψει και το φωτιστικό να κάνει καμιά βουτιά μέσα στο ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-04-16, 22:43
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραια δουλεια, φιλε Μανο, μπραβο!!!k
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-16, 08:52
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο όπως έχω αναφέρει έχω ramshorns και melanoides turbeculata. Μέχρι στιγμής τους δίνω φυλλαράκια από την τροφή των χρυσόψαρων (όποτε το θυμηθώ...) αλλά κυρίως τρέφονται με κομμένα μέρη από τα φυτά. Θέλουν κάποια ειδική τροφή που θα πρέπει να πάρω?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-04-16, 07:35
manos3 Ο χρήστης manos3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2016
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 624
Προεπιλογή

Ένατη μέρα που έχει βγάλει μύκητα το ξύλο και δε λέει να υποχωρήσει. Έχει ενδιαφέρον πάντως που στα σημεία που έχω δέσει java fern δεν έχει πιάσει και το ξύλο είναι καθαρό. Στις πόσες μέρες να περιμένω ότι φεύγει ο μύκητας?

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  wood 1.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  80,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  wood 2.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  70,2 KB

Χθες έκανα αλλαγή νερού στα ενυδρεία, και μιας και είναι δίπλα δίπλα, σκέφτηκα και έβαλα νερό από τα χρυσόψαρα στο μικρό με τα φυτά. Η λογική ήταν να βάλω νερό το οποίο έχει ποσότητα νιτρικών μέσα, κάτι που διαβάζω ότι χρειάζονται τα φυτά. Εκτός αυτού με βολεύει πρακτικά αφού δεν χρειάζεται να ετοιμάσω νερό σε δοχείο και δεν κουβαλάω εξοπλισμό, με μια μικρή αντλία και ένα λάστιχο κάνω τη μεταφορά. Να συνεχίσω να το κάνω έτσι ή τα σαλιγκάρια και τα φυτά χρειάζονται φρέσκο νερό? Να σημειώσω ότι αλλαγές στα χρυσόψαρα κάνω κάθε βδομάδα και τα νιτρικά όσες φορές έχω μετρήσει δεν ξεπερνάνε το 10.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-04-16, 07:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλημέρα
Αν σε ενοχλεί ο μύκητης, τράβηξε τον με σκούπα βυθού
Προτίμησε το φρέσκο νερό στις αλλαγές σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
180 lt φυτεμένο maskaras Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 20-11-13 21:49
Νέο φυτεμένο marambou Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 26-09-13 16:57
Rio 125 φυτεμένο Prokroustis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 34 13-04-11 11:31
φυτεμένο 160 λ. theokyr1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 11 19-05-08 22:51
Ich σε φυτεμένο! binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 17-11-06 10:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09419 seconds with 14 queries