Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-03-17, 11:54
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα! Ενω εχω 2 φιλτρα απο 1500l/h δεν ειμαι ευχαριστημενος ουτε απο την αναταραξη και κυριως απο τις βρομιες που βλεπω στον βυθο μου.Ξερω οτι μπορει να φταιει το νταμαρι μου που πιανει ολο το μηκος του ενυδρειου και τα φιλτρα μου που εχουν κοντα μπαστουνια.Αν παρω αυτο το wavemaker http://aquariumshop.gr/shop/eksoplis...p-201-6000-lt/ λετε να κανω δουλεια? Μηπως ειναι υπερβολη για τα λιτρα μου? Αν το εχει καποιος θα ηθελα να μου πει αν μπορω να εχω την μια εξοδο γυρισμενη ψηλα για αναταραξη και την αλλη χαμηλα για να διωχνει τις βρομιες απο τον βυθο προς τις εισοδους των φιλτρων
Καθόλου υπερβολή. Λογικά βγάζει 3000 το κάθε ένα; Μη σου πω και λίγο είναι!
Εγώ αυτό που δεν ήξερα και δεν είχα σκεφτεί για αυτά, αλλά το είδα στην πράξη είναι ότι η ροή διαχέεται και έτσι δεν έχουν πολλή πίεση όπως οι απλές αντλίες. Δηλ ανατάραξη με 3000 λ/ω δεν πρόκειται να κάνεις στο δικό σου ενυδρείο.
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-03-17, 13:01
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω Ισιδωρε και Σταυρο! Μηπως ξερετε αν μετακινουνται ξεχωριστα οι δυο εξοδοι που εχει?
Για την κυκλοφορια επισης εχω σκοπο να αλλαξω σιγα σιγα τα φιλτρα μου με κατι καλυτερο οπως επισης και το νταμαρι μου.Απλος εχουμε κατσει λιγο οικονομικα τωρα και σκεφτηκα αυτο για μια προσωρινη λυση και αργοτερα σαν βοηθητικο
-------------------------
Μηπως υπαρχει δυνατοτητα απο καποιον διαχειριστη να μου αλλαξει την τοποθεσια του θεματος(απο Παρουσιασεις ενυδρειων σε malawi)? Ευχαριστω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 22-03-17 στις 13:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-03-17, 08:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως υπαρχει δυνατοτητα απο καποιον διαχειριστη να μου αλλαξει την τοποθεσια του θεματος(απο Παρουσιασεις ενυδρειων σε malawi)? Ευχαριστω!
Μεταφέρθηκε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-04-17, 08:39
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα σας και Χρονια πολλα! Σημερα θα βγαλω ενα ψαρακι elongatus γιατι το εχουν ταραξει στο κυνηγι και θα το βαλω σε ενα ενυδρειο που εχω 40λιτρο μονο του.Θα ηθελα την γνωμη σας για το πως να το στησω.Θα πρεπει να εχει αμμο και πετρες ή δεν ειναι απαραιτητο? Δεν θα ειναι μονιμο.Μολις συνελθει το ψαρακι θα το χαρισω και το ενυδρειο θα ξεστηθει για να το χρησιμοποιησω καποια αλλη φορα(αχρειαστο να΄ναι).
Επισης το ψαρακι εχει πολλες δαγκωματιες στο σωμα και στα πτερυγια και ουρα.Τι μου προτεινετε εκτος απο βιταμινες για πιο γρηγορη επουλωση?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-04-17, 08:41
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Melafix οπωσδήποτε
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-04-17, 12:27
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω Κωστα!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-04-17, 13:08
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα αγωγή με ektozon http://www.dohse-aquaristik.com/en/p...ktozon-N-125-g
Στην καραντίνα δεν χρειάζεται άμμο. Βάλε κάνα κομμάτι σωλήνα pvc για να κρύβεται ή καμιά πέτρα και άστο να ηρεμήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-04-17, 13:26
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω Κλεο! Ελπιζω να το βρω αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-04-17, 09:34
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα σας! Επειδη προσανατολιζομαι στο να βαλω acei μιας που ηταν το πρωτο ψαρακι που ειχα αγαπησει πριν ασχοληθω με αφρικανες ηθελα να ρωτησω:
Ειδα σε μαγαζι χτες το κλασικο yellow tail,το white tail και καποιο αλλο μαυρο με κιτρινα πτερυγια και ουρα και μου ειπε ο πετσοπας οτι ειναι αλλο ειδος acei.Στο cichlid-forum.com δεν το αναφερει αυτο.Το γνωριζετε? Ειναι υβριδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 28-04-17, 09:46
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Υπάρχει και το Pseudotropheus sp. acei itungi



Κατά κανόνα δεν βάζουμε τα διάφορα είδη acei μαζί γιατί υβριδίζουν.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-04-17, 10:07
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-04-17, 10:15
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει και το Pseudotropheus sp. acei itungi



Κατά κανόνα δεν βάζουμε τα διάφορα είδη acei μαζί γιατί υβριδίζουν.
Ίδιο είδος από διαφορετικά σημεία συλλογής.

Το itungi είναι μια ωραία ονομασία yellow tail x ngara acei
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-05-17, 17:51
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλησπερα! Εχω παρατηρησει 2 βδομαδες τωρα οτι τα calainos μου εχουν βγαλει μαυρα στηγματα στο στομα εως την κοιλια.Αλλες φορες ειναι εντονα,αλλες εξαφανιζονται και εμφανιζονται παλι......Εχω διαβασει παρομοιες περιπτωσεις και απαντησεις οτι φταιει η σπιρουλινα.Εγω δεν δινω σπιρουλινα.Οι τροφες μου ειναι nls και northfin sticks και οταν εχω μωρα τριβω flakes ocean nutricion vegi.Γνωριζετε κατι γι'αυτο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0044.JPG
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  60,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0046.JPG
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  80,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0054.JPG
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  109,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 02-05-17, 18:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...7&postcount=11
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 02-05-17, 18:22
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Η αληθεια Κλεο ειναι οτι ειμαι παρα πολυ τυπικος με τις ρουτινες(αλλαγες νερου-μετρησεις),αλλα περασαν 2 μερες στρεσαρισματος με μια αλλαγη ψαροσυνθεσης που εκανα και αναγκαστηκα να ξεστησω ολο το νταμαρι,κηνηγαγα ψαρια με αποχη....Εχω αυτο το προιον.Λες να βοηθησει?https://www.aquavivere.gr/analosima/...hlid-lake-salt
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 02-05-17, 18:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

¶ρα υπάρχει εξήγηση Κοσμά
Χωρίς να χρειάζεται να ανησυχείς μπορείς να κάνεις μια αγωγή με αλατάκι.

*Τα άλατα που έχεις δεν είναι για θεραπεία αλλά τα ρίχνουμε (αν θέλουμε μια στο τόσο, χωρίς να είναι απαραίτητο) για να προσθέτουμε χρήσιμα ιχνοστοιχεία στο νερό μας (που τα αναπληρώνουμε έτσι κι αλλιώς όταν είμαστε συνεπείς με τις αλλαγές νερού από τη βρύση).
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 02-05-17, 18:45
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Αλλο το αλατακι που λες και αλλο τα αλατα που εχω?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 02-05-17, 18:55
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλο το αλατακι που λες και αλλο τα αλατα που εχω?
Ακριβώς
Όταν λέμε αλάτι εννοούμε χλωριούχο νάτριο Nacl
και αυτό το χρησιμοποιούμε και σαν φάρμακο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8221

Όταν λέμε λέμε άλατα εννοούμε διάφορες χημικές ενώσεις https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%BB%CE%B1%CF%82
Εδώ θα δεις και τι άλατα υπάρχουν στο νερό της λίμνης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881
και αν χρησιμοποιεί κάποιος νερό όσμωσης ή μαλακό νερό από το δίκτυο πρέπει να χρησιμοποιεί σκευάσματα σαν κι αυτό που έχεις για να τα προσθέτει στο νερό του ενυδρείου του.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-05-17, 19:08
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω Κλεο! Να παω με 0,3%?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-05-17, 19:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Πιστεύω για την περίπτωση θα είναι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-05-17, 10:34
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Οπως ανεφερα εκανα μια αλλαγη στην ψαροσυνθεση μου.Εφυγαν τα williamsi,hongi και elongatus και εμεινα με τα 6 callainos.Προσθεσα 6 acei kai 6 saulosi
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0052.JPG
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  76,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0058.JPG
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  122,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0041.JPG
Εμφανίσεις:  235
Μέγεθος:  103,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 31-05-17, 16:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Κοσμά, βάζω αυτά που είχες γράψει στο θέμα του Χρήστου για να σου απαντήσω.
Αν δεν θέλεις, πες μου να τα σβήσω.

Ευχαριστω πολυ Λαμπρο! Δεν ξερω αν εχεις δει το νταμαρι μου στο θεμα μου.Εχω φτιαξει εναν ταφο απο την μια ακρη στην αλλη.Εχω δυο φιλτρα με τις εισοδους στις 2 πισω γωνιες που ενω γραφουν 1500λ/ω δεν πρεπει να φτανουν τα 500 και οι εισοδοι των φιλτρων(μπαστουνια) ειναι κοντα φτανουν μεχρι την μεση του ενυδρειου.Δηλαδη τραβανε μονο αν τυχει και περασει καποιο ψαρι και τιναξει στην τυχη μια βρωμια.Οπου και να βαλω τις εισοδους και τις εξοδους δεν νομιζω να δω διαφορα.Κατ' εμενα παιζει σημαντικο ρολο το λαθος στησιμο που οπως ξερεις πολυ καλα οτι γινει στην αρχη δυσκολα αλλαζει,φυσικα η επιλογη της φιλτρανσης και θεωρω οτι πιο ευκολα γινεται η κυκλοφορια οταν υπαρχουν καποια κενα μεταξυ των πετρων παρα ενα νταμαρι απο ακρη σε ακρη.Τα νταμαρια στο στυλ το δικο σου ειναι πολυ ομορφα και πολυ κοντα στον βιοτοπο αλλα νομιζω θελουν αρκετα βατ σε φιλτρα και κυκλοφορητες(wave makers) για να παραμεινουν καθαρα.
Οταν ριχνω flakes δεν προλαβαινω να τα δω που πηγαινουν γιατι ειναι πολυ λαιμαργα τα ψαρακια μου και τα ξαφανιζουν αλλα ειμαι σε αναζητηση καινουργιων φιλτρων και μετα το καλοκαιρι που θα γυρισω απο τις διακοπες μου και θα εχω προμηθευτει πετρες απο την πατριδα μου Λευκάδα θα κανω ενα πιο λειτουργικο στησιμο.


Το στήσιμο που έχεις κάνει, όπως έχω γράψει και στον Χρήστο από την στιγμή που σου αρέσει εσένα και είναι λειτουργικό για τα ψάρια σου είναι ΟΚ.
Τώρα αν το βλέπεις εσύ σαν "Τάφο" , τότε μπορείς να το αλλάξεις.
θέληση χρειάζεται μόνο !!!
Αν ζητήσεις τη γνώμη μου για το scape να είσαι διατεθημένος να την ακούσεις.
Εγώ είχα αλλάξει το στήσιμο πάρα πολλες φορές ενω λειτουργούσε το ενυδρείο μου χωρίς να βγάλω ψάρια.
Σκεψου όμως καλά πριν, για το τι θελεις να στήσεις.
Βιντεο υπάρχουν, φωτό επίσης, στο χέρι σου είναι.....
Αν μάλιστα αυτη την προεργασία την κάνεις πριν, θα ξέρεις μετά και τι είδος πέτρες θέλεις....

Στο 1,50 ενυδρείο, με 2 φίλτρα 1500λ/ω χρειάζεσαι οπωσδήποτε κυκλοφορητές. Όχι μόνο για να καθαρίζει την άμμο, και να δημιουργεί καλή κυκλοφορία, αλλά γιατί τα ψάρια σου λατρεύουν τη δυνατή ροή του νερού. Αν το δεις από κοντά θα το καταλάβεις, γιατι δεν θα ξεκολάνε από το να κολυμπάνε κόντρα στο ρεύμα.
Τις εισόδους των φίλτρων σου μπορείς πολύ εύκολα να τις αλλάξεις (είτε φτιάχνεις μόνος σου, είτε αγοράζεις το αντιστοιχο μπαστούνι εισόδου από JBL το οποίο έχει προέκταση και φτάνει άνετα ακόη και στον βυθό).

Τις εξόδους πως τις έχεις ? με Spray bar ή με τη φυσούνα ?
Γνώμη μου μην βάλεις spray bar, γιατί αποδυναμώνεις την ένταση εξόδου.

Ότι στήσιμο πάντως και να κάνεις να ξέρεις ότι την πορεία του νερού και την γενικότερη κυκλοφορία την καθορίζεις εσύ.
Αν θέλεις κάτι άλλο πες μου να σου απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-05-17, 16:43
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Λαμπρο για το ενδιαφερον σου.
Τα φιλτρα μου aquanova 1500 μπηκαν σε αγγελια.Ειχαν παρα πολυ καλο καδο,χωρουσαν πολυ βιολογικο υλικο αλλα δεν ειχαν αρκετη ροη.Ειχα δοκιμασει με spraybar αλλα και χωρις.Την διαφορα την καταλαβα οταν εβαλα παραλληλα ενα fluval 406.Καμμια σχεση η ροη.Τα μαμισια μπαστουνια ηταν πολυ μικρα και στενα.Ανοιγα τα φιλτρα για καθαρισμα και ηταν πεντακαθαρα.Σκουπα βυθου εκανα καθε βδομαδα αφου εβλεπα βρωμα μπροστα απο τις πετρες.Ειχα βαλει και ενα μικρο κυκλοφοριτη για παραπανω ενισχυση.Με το fluval καταλαβα ποσο αρεσει η ροη στα ψαρια αφου πρωτη φορα τα ειδα να παιζουν κοντρα στο ρευμα.
Τωρα εχω μονο 1 fluval και τον κυκλοφοριτη και εχω παραγγειλει απο εξωτερικο και περιμενω ενα jbl 1502.Τα ψαρακια μου ειναι πολυ μωρα ακομα εκτος απο τα 6 callainos και δεν νομιζω να εχω προβλημα για 1-2 βδομαδες.
Το στησιμο μου ειναι καλο για τα ψαρακια,εχει πολλες κρυψωνες αλλα δεν βοηθαει στην κυκλοφορια του νερου γιατι δεν εχει κενα-ανοιγματα(κατα την γνωμη μου) και του λειπει η εννοια της κατολισθησης.Αυτο θα το κοιταξω τον Σεπτεμβρη γιατι μην σου φανει περιεργο αλλα θα ηθελα να εχω σπιτι μου κατι να μου θυμιζει τον τοπο μου και αισθανομαι ομορφα που εχω αμμουδια και πετρες απο μια παραλια της Λευκαδας.(βιοτοπικο και το δικο μου)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-05-17, 17:01
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ Λαμπρο για το ενδιαφερον σου.
Τα φιλτρα μου aquanova 1500 μπηκαν σε αγγελια.Ειχαν παρα πολυ καλο καδο,χωρουσαν πολυ βιολογικο υλικο αλλα δεν ειχαν αρκετη ροη.Ειχα δοκιμασει με spraybar αλλα και χωρις.Την διαφορα την καταλαβα οταν εβαλα παραλληλα ενα fluval 406.Καμμια σχεση η ροη.Τα μαμισια μπαστουνια ηταν πολυ μικρα και στενα.Ανοιγα τα φιλτρα για καθαρισμα και ηταν πεντακαθαρα.Σκουπα βυθου εκανα καθε βδομαδα αφου εβλεπα βρωμα μπροστα απο τις πετρες.Ειχα βαλει και ενα μικρο κυκλοφοριτη για παραπανω ενισχυση.Με το fluval καταλαβα ποσο αρεσει η ροη στα ψαρια αφου πρωτη φορα τα ειδα να παιζουν κοντρα στο ρευμα.
Τωρα εχω μονο 1 fluval και τον κυκλοφοριτη και εχω παραγγειλει απο εξωτερικο και περιμενω ενα jbl 1502.Τα ψαρακια μου ειναι πολυ μωρα ακομα εκτος απο τα 6 callainos και δεν νομιζω να εχω προβλημα για 1-2 βδομαδες.
Το στησιμο μου ειναι καλο για τα ψαρακια,εχει πολλες κρυψωνες αλλα δεν βοηθαει στην κυκλοφορια του νερου γιατι δεν εχει κενα-ανοιγματα(κατα την γνωμη μου) και του λειπει η εννοια της κατολισθησης.Αυτο θα το κοιταξω τον Σεπτεμβρη γιατι μην σου φανει περιεργο αλλα θα ηθελα να εχω σπιτι μου κατι να μου θυμιζει τον τοπο μου και αισθανομαι ομορφα που εχω αμμουδια και πετρες απο μια παραλια της Λευκαδας.(βιοτοπικο και το δικο μου)
Το JBL1502 είναι πολύ καλό φίλτρο. και το βασικότερο δεν βγάζει προβλήματα. Είναι και αθόρυβο. και όταν βγάζεις την κεφαλή για να αλλάξεις βαμβάκι, καθαρισμούς κτλ... δεν πέφτει ούτε σταγόνα !!! Φοβερό σύστημα.
βασικά μόνο καλά λόγια μπορώ να πω για αυτά τα φίλτρα.
Από ροή είναι παρόμοιο με το Fluval 406 (όντως δυνατό) ...και που να δεις το JBL 1902.... anyway....
Σου είπα ότι το στήσιμο (αν δεν θες να κάνεις κάτι σε βιοτοπικό Αφρικής) είναι θέμα γούστου...
πχ ..εμένα και να μην έστηνα βιοτοπικό, βουνά με πέτρες (σαν τάφους Ινδιάνων όπως λέω..) και μια ευθεία με πέτρες την μια πάνω στην άλλη (σαν μάντρα οικοπέδου) δεν θα έστηνα ποτέ. Αλλά είπαμε αυτό είναι προσωπικό γούστο.
Στο δικό σου ενυδρείο θα χρειαστείς σίγουρα εκτός από τα 2 φίλτρα (Fluval 406 + JBL 1502) και 2 κυκλοφορητές 4.000 λίτρων και θα είσαι σχετικά ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-07-17, 09:37
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καλημερα σας! Παρελαβα το φιλτρο μου και σημερα θα το τοποθετησω.Να βγαλω λιγο βιολογικο απο το fluval και να το βαλω στο καινουργιο(σαν μπολι) ή δεν χρειαζεται-θα φτιαξει βιολογια μονο του αφου θα δουλευουν και τα 2 μαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-07-17, 10:57
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Όπως το λες Κοσμά. Θα αναπτυχθεί η βιολογία μόνη της σε λίγα 24ωρα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-07-17, 11:16
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-07-17, 12:21
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Ένα κολπάκι για να γινει πιο γρηγορα η δουλειά βάλε το βαμβακι απο το παλιο στο νέο και ρίξε όλο το νερο με τη μπιχλα που ειχε το παλιο στο νέο.
Ποιό πήρες τελικά ?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-07-17, 12:41
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!! Το jbl 1501
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY 300λιτρα malawi mbuna Xristos1978 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 17 24-05-13 20:10
Rio 400 Malawi Mbuna nxris Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 19 02-06-11 14:13
RIO 400 - Malawi / Mbuna Moutralewn Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 24 03-10-10 20:44
Rio 180 Malawi Mbuna Moutralewn Malawi 14 08-02-08 09:20
malawi με mbuna ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 16-03-07 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09073 seconds with 16 queries