Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-06, 18:09
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή Δεν θελει να γινει πατερας

Που λετε ειδικοι των Bettas.. εχω εδω και καμποσο καιρο , εναν ωραιοτατο μπορω να πω crown, σε κοκκινομπλεδια αποχρωση.. Κουκλος σας λεω!
Του πηρα που λετε του κυριου, μια ωραιοτατη κυρια.
Ο αρσενικος ειναι σε ενα ενυδρειο με περιπου 60 λιτρα νερακι και η δεσποινιδα σε ενα αλλο ενυδρειακι , περιπου 20 λιτρων.
Στο ενυδρειο της κυριας εχει μπει εσωτερικο φιλτρακι, ενω στου αρσενικου δεν εχω βαλει, καθως δεν θελω να γινεται αναταραξη της επιφανειας-τουλαχιστον προσωρινα-.
Και που λετε... ενω τα ενυδρειακια ειναι διπλα το ενα στο αλλο... και η κυρια εχει γινει σαν τη ζεβρα απο τις καθετες ριγες που εχει πεταξει... αυτος τιπτις...Παει την βλεπει... φουντωνει λιγο την ουρα και τον λαιμο... και μεχρι εκει...Ουτε μια μπουρμπουλιθρα ρε παιδια!!! Τι να του κανω ? Τα εχω τωρα 4 μερες ετσι.. και τιπτις.. Σκουντουφλης και κοιμησης ειναι... Η αλλη κουναει την ουρα της και θελει να γινει μανα... Μπας εχουτε καμια ιδεα? Μηπως να την βαλω μεσα στο ενυδρειο του αρσενικου για λιγο, μπας και του φουντωσει το πατρικο ενστικτο ?
Για πειτε καμια ιδεα... ειναι ωραιος ο μπαγασας και ηθελα να τον ζευγαρωσω...
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-06, 18:36
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

αποιοι αρσενικοι κανουν φουσκαλοφωλια με την απελευθερωση της θηληκιας στο ενυδρειο αλλοι μπορει και να μην κανουν φωλια και να στηριζουν τα αυγα στην επιφανεια του νερου...
βαλτα για λιγο μαζι και πες μαςτι θα κανουν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-06, 20:54
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπερα Σονια. Αφου το ενυδρειο του αρσενικο ειναι αρκετα μεγαλο και η θηλυκια σου ειναι σχεδον ετοιμη οπως λες ΕΓΩ θα σου ελεγα να τα βελεις μαζι και να δεις αντιδρασειες.Δεν νομιζω να εχεις προβληματα παντως. Προετοιμασια τους εχεις κανει? Εννοω απο διατροφη. Αν οχι πρεπει τουλαχιστον μια εβδομαδα πριν να τα ταισεις με κατεψηγμενα σκουλικια η ζωντανα αν εχεις ωστε να "παρουν λιγο τα πανω τους"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-05-06, 00:50
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μερικες ερωτησουλες για να καταλαβουμε την κατασταση

1)ποση ωρα την ημερα τα αφηνεις να βλεπονται?
2)τι τα ταιζεις?
3)απο πετ-σοπ ειναι ο αρσενικος?
4)ποσον καιρο τα εχεις?
ενα ενδεχομενο ειναι λογω μεγαλης ηλικιας να μην αντιδρα.ενα αλλο ειναι οτι λογω παρατεταμενης φτωχης διατροφης(σε πρωτεινες)επισης να μην αντιδρα.αυτο ειναι σχετικα συχνο στους μονομαχους των πετ-σοπ.
υπαρχει βεβαια κι η πιθανοτητα να φτιαξει φωλια μολις δει τη θηλυκια μεσα στο ενυδρειο.εγω θα ελεγα να μην τα βαλεις μαζι ετσι αμεσως,αλλα να ακολουθησεις την πιο αργη,αλλα σχεδον παντα αποτελεσματικη διαδικασια.δηλ.βαζεις πρωτα τη θηλυκια στο 60αρι για 2 μερες,μετα μπαινει η θηλυκια σε γεννηστρα κι ο αρσενικος ελευθερος.μενουν ετσι για 24 ωρες.μετα ενα τεταρτο περιπου πριν σβησουν τα φωτα ελευθερωνεις και τη θηλυκια.9 στις 10 περιπτωσεις την επομενη μερα ζευγαρωνουν
βεβαια θελει μεγαλη προσοχη σε ολες τις μεταφορες απο ενυδριεο σε ενυδρειο(απαιτειται καλη προσαρμογη!!)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-06, 22:11
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

Sonia ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-06, 19:48
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Eδω ειμαι καλα μου παιδια.. ελειπα κατι μερουλες
Λοιπον.. εχουμε και λεμε...
Την αφησα την κυρια δυο μερες μεσα στο ενυδρειο και μετα χρειαστηκε να την βγαλω, γιατι ειχε αρχισει να τη χτυπαει ο αρσενικος.Την εβαλα λοιπον ξανα στο ενυδρειακι της, που ειναι κολλητα με αυτο του αρσενικου. Ο δε αρσενικος.. κοβει βολτες ολη την μερα.. και ουτε μια μπουρμπουλιθρα δεν εχει κανει...
Τωρα... γι'αυτα που με ρωτησατε.
1.Βλεπονται ολη την μερα , καθως τα ενυδρεια τους ειναι κολλητα..
2.Τα ταϊζω μιγμα απο διαφορες αποξηραμενες τροφες.. οπως αρτεμια,δαφνιες και διαφορα αλλα τετοια καλουδια.Εχω δωσει μερικες φορες και ζωντανη αρτεμια.
3.Ο αρσενικος ειναι οντως απο πετ σοπ.
4. Τα εχω πανω απο μηνα.. πρεπει να κοντευει διμηνο.
Αυτα.
Βρε παιδια... μπας και ο αρσενικος μου ειναι... πως να το πω..... ντιγκινταγκας??????
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-06, 00:44
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μην τα αφηνεις να βλεπονται ολη μερα.συνηθιζει το ενα την παρουσια του αλλου και μπορει γι'αυτο να μην αντιδρα ο αρσενικος
ενα αλλο επισης μειον ειναι οτι οταν τα ψαρια ειναι απο πετ-σοπ δεν ξερεις την ηλικια τους.μπορει δηλ να ειναι γερικα.
κατεψυγμενο κοκκινο σκουληκι θα βοηθουσε.
πως κανεις την εισαγωγη των ψαριων στο ενυδρειο?ποιο βαζεις πρωτο,μετα απο ποσες μερες το αλλο κτλ...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση αναπραγωγης(ποτε απομακρυνεται ο πατερας) stelios_r Αναπαραγωγή 2 03-08-05 13:58
Ειναι αρρωστο(gourami) και θελει θεραπεια? xrele24 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 24-01-05 20:23
Greek Aquarist's Boards Suggestions Tolis Greek Aquarist's Boards 0 11-12-02 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04869 seconds with 13 queries