Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-07, 21:27
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή μίνι ενυδρείο και ανάποδη αρχή!!!

Λοιπόν παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum!!! σε συνδιασμό με το http://www.tsamisaquarium.gr/ είναι απίστευτο το τι πληροφορία μπορεί να υπάρχει στο δίκτυο!!!!

Λοιπον σαν νέος που είμαι κι εγώ να σας πω και την δικιά μου πονεμένη ιστορία !!!!

Πριν 5-6 μέρες καθαρίζα την αποθήκη και μέσα στα πολλά που βρήκα ήταν και μια γυάλα να το πώ .... ενυδρείο να το πω ..... βασικά δεν μπορώ να προσδιορίσω την κατηγορία του μετά από όσα έχω διαβάσει τις τελευταίες 24ώρες στο forum και στο tsamisaquarium.gr. Τέλος πάντων. Είναι αν έχετε δει εξάγωνο, μου το είχαν φέρει κάποτε δώρο με 2 χρυσόψαρα τα οποία και προφανώς ψοφήσανε οπότε και κατέβηκε στην αποθήκη και ξεχάστηκε. Με βάση τις διαστάσεις είναι περίπου 8lt. Με το που την βλέπω,λοιπόν, αρχίζουν και μου μπαίνουν ιδέες .

Πετάγομαι λοιπόν στο pet shop της γειτονιάς μου και παίρνω ένα θερμοστάτημ καινούριο φίλτρο και ένα μονομάχο . Μου δίνει ο τύπος και τα γνωστά αντιχλώρια, αντιβακτηρια και τροφές και μες στην τρελή χαρά βουρρρρρρρρ για το σπίτι.

Γεμίζω το "ενυδρείο" με νερό, "πετάω" μέσα φίλτρα, θερμοστάτες, θερμόμετρα και υγρά ... τα ανακατεύω και ....... τσουπ να και το ψαράκι.
Στην αρχή κόκαλο ο μονομάχος τσεκάρω την θερμοκρασία 11C ..... αμάν!!!! Στο φούλ ο θερμοστάτης κι απο πάνω να βλέπω τη θερμοκρασία !!!!! Κάποια στιγμή και μόλις ξεπεράσαμε τους 20C κάτι άρχισε να κινείται!!!! Κατέβασμα του θερμοστάτη στους 25C και εγώ μέσα στην άγνοιά μου μέσα στην τρελή χαρά!!!!

Μπαίνω λοιπόν στο GAB και στο tsamis και βλέπω οτι ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ!!!! Κατευθείαν στο petshop κι αρχίζει το στόλισμα του πετσοπα Με τα πολλά του πάω πίσω το ψαράκι και πέρνω "δυστηχώς" τέστ αμμωνίας της sera και 5σε1 στικάκια της esha. ΚΙ ¶ΛΛΟ ΛΑΘΟΣ ?!?!?!?!?!?!
Πέρνω κι ένα μπουκάλι αμμωνία απο το φαρμακειο κι αρχίζω από την αρχή ΣΩΣΤΑ

Τα προβλήματα:
1) Σε 8lt νερό έχω ρίξει πάνω από 50ml αμμωνίας και το τέστ της sera αρνείται να γίνει σκουρο πράσινο. Σε 4 μετρήσεις που έχω κάνει στην καλύτερη των περιπτώσεων έχει φτάσει στο 0,5mg/l. Εν το μεταξύ δεν μπορείς να σταθείς πάνω απο το "ενυδρείο" από την μυρωδιά της αμμωνίας αλλά αυτό εκεί 0,5 και στο τσακιρ κέφι 1!!!! Βέβαια στον πάτω έχει ημερομηνία λήξης και λέει 9/2011. Αύριο πάω να πάρω ένα καινούριο test NH3 της tetra ή AP μπας και κάνουμε καμιά μέτρηση της προκοπής!!!

2) Σύμφωνα με τα στικάκια έχουμε και λέμε:
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0
GH < 6
KH >= 20
pH >= 8,4

Δεν περιμένω ακρίβεια από το παραπάνω τέστ (μετά από όσα διάβασα στο forum) αλλά τουλάχιστον μια ένδειξη για το που κινούμαι. Από αυτά καταλαβαίνω οτι το pH στην περιοχή μου είναι αρκετά υψηλό για το Betta που θέλω να βάλω μέσα. Πως να το ρίξω ;; Με χημικά ;;; Δεδομένου οτι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό για να βάλω και τύρφη.

3) Το φίλτρο που "διάλεξα" είναι αυτό: http://www.ecplaza.net/tradeleads/se...ini_power.html
Μην σας μπερδεύει το μπλε σφουγγαράκι που έχει στην φωτογραφία εμένα μέσα είχε μαύρο.

Τώρα αυτό το "Bio-sponge" που λέει οτι έχει δεν μου λέει και τίποτα .... τι λέτε να κάνω???

Τέλος πάντων το ενυδρείο δουλεύει έτσι 3 μέρες τώρα οπότε αν όλα πάνε καλά (που δεν πάνε αλλά λέμε τώρα) αύριο-μεθαύριο θα πρέπει να αρχίζω να μετράω (χοντρικά έστω... με τα στικάκια) ΝΟ2.


Αν αντέξατε και διαβάσατε μέχρι εδώ αξίζετε πολλά συγχαρητήρια, αν απαντήσετε κιόλας θα σας κάνω μερικές κωλοτούμπες!!!

Συγνώμη για τη "ιστορία της ζωής μου" αλλά κάπου έπρεπε να πω κι εγώ τον πόνο μου και μόνο εσείς μπορείτε να με καταλάβετε ρε παιδιά

Χρόνια πολλά για σήμερα και καλή εβδομάδα γι' αυτήν που έρχεται!!!

Αποστόλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-07, 21:42
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλή αρχή και καλή υπομονή!!!
Καλά έκανες και έδωσες το ψαράκι πίσω. Ας ξεκινήσει με το καλό το ενυδρείο σου, να στρώσει το φίλτρο και μετά έχεις όλο τον καιρό για ψάρι.
Τι διαστάσεις έχει αυτό το ενυδρείο - γυάλα; Σαν λίγο μου φαίνεται το 8lt που λες. Σίγουρα είναι λίγο (αν είναι σωστό) και για το ψάρι, αλλά αυτό θα στο πούνε άλλοι πιο ειδικοί...
Το μαύρο σφουγγάρι που λες ότι έχει το φίλτρο μέσα είναι απλό σφουγγάρι ή άνθρακας; Δεν έχει τίποτα άλλο μέσα εκτός από αυτό;
Όσο για το test της sera, μέχρι τώρα από δική μου εμπειρία και από όσα έχω διαβάσει ήξερα ότι μάλλον κάνει το ανάποδο: δείχνει κάτι τις παραπάνω σε αμμωνία. Τώρα μάθαμε και το ανάποδο... Τι να πω;

και πάλι καλό ξεκίνημα και υπομονή!!!
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-07, 21:49
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ετσι μου δειχναν και μενα τα στικ και τελικα ειχα 7.6 οταν πηρα PH Controler το εμαθα είσε στον σωστο δρομο παντως απο δω και περα υπομονη και επιμονη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-07, 21:51
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Καλως τον!!
Νομιζω οτι ολο και θα φανει καποιος γειτονας για να σου δωσει να βαλεις βακτιριδια απο στρωμενο ενυδρειο για να ξεκινησεις.
Θα δειξει.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-07, 21:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ωραια ολα αυτά, αλλα σε 8 λιτρα ενυδρειο μαλλον το ζοριζεις πολυ χωρις λογο..
Εννοω οτι μια χαρα θαταν ο μονομαχος, και με συχνες αλλαγες νερου καθε δυο τρεις μερες σιγα σιγα θα εστρωνε χωρις πολλα πολλα...
Δεν ειμαι οπαδος του στρωσιματος με ψαρια, απλα σε τοσα λιγα λιτρα οι αλλαγες ειναι τοσο ευκολες που δεν αξιζει να παιδευεσαι..
Αφου σαρεσει το θεμα..
Παρε τουλαχιστον ενα 60 λιτρο να το φχαριστηθεις...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-03-07, 22:02
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου σαρεσει το θεμα..
Παρε τουλαχιστον ενα 60 λιτρο να το φχαριστηθεις...

Αγαπητέ netblues αυτό είναι και ο τελικός σκοπός και λίγο μεγαλύτερο (γύρω στα 100) αλλά επειδή αυτόν τον καιρό δεν περισσεύει κυριολέκτικά ούτε ένα ευρώ θα πάμε μετά το καλοκαίρι. Μέχρι τότε όμως ποιος κρατιέται

ευχαριστώ παιδιά για την κατανόηση και την συμπαράσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-07, 03:15
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Καλή αρχή σου εύχομαι! Αφού το έχεις πάρει τόσο ζεστά το θέμα σίγουρα θα έχεις πολύ καλά τελικά αποτελέσματα!!! Από εδώ και πέρα η λύση είναι μία...

ΔΙΑΒΑΣΜΑ

και καλό κουράγιο!!!!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-07, 04:53
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Hello κι από μένα Αποστόλη Νομίζω πως παιδεύεσαι τσάμπα για 8 λίτρα ενυδρείο... Δες εδώ ο Ανδρέας έχει καλές προσφορές στα Juwel που είναι από τα καλύτερα ενυδρεία:
Όσο για αυτό που έχεις τώρα η αμμωνία που έχεις ρίξει είναι υπερβολικά πολύ, άδειασε όλο το νερό καθάρισε το ενυδρείο, πήγαινε το φίλτρο σου στο πετ σοπ και δώστο να το βάλουν να δουλέψει για 4-5 μέρες σε ένα από τα στρωμένα ενυδρεία του μαγαζιού, μετά ξαναγέμισε το ενυδρειάκι σου, βάλε αντιχλώριο και το φίλτρο μαζί με τον μονομάχο, συνεχίζεις με τεστ και βλέπεις πως πάει που είναι σίγουρο πως θα είναι μια χαρά... Το στρώσιμο με καθαρή αμμωνία δεν αξίζει να γίνεται σε τόσο λίγα λίτρα που, το στρώσιμο γίνεται πανεύκολα και πολύ γρηγορότερα με άλλους τρόπους!

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια, δίαβασμα και υπομονή .
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-07, 06:45
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[quote=GhostShip;164233]
πήγαινε το φίλτρο σου στο πετ σοπ και δώστο να το βάλουν να δουλέψει για 4-5 μέρες σε ένα από τα στρωμένα ενυδρεία του μαγαζιού

Αυτο μπορει να γινει μονο οταν ειναι σιγουρος οτι το ενυδρειο του pet shop
δεν εχει καποια αρρωστια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-07, 08:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αυτο το "να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο του pet shop δεν εχει καποια αρρωστια" ακουγεται ωραιο, πρακτικα ομως ειναι ανεφικτο.
Μπορει να φαινεται υγιες, αλλα κανεις δεν ξερει τι μπορει να συμβει σε μια εβδομαδα. Και επειδη τα πετσοπ ειναι "κεντρα διερχομενων" οι πιθανοτητες να εχουν κατι ειναι αυξημενες.
Και με 4-5 μερες δεν προλαβαινει να επικοιστει αρκετά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-07, 10:32
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Το στρώσιμο με καθαρή αμμωνία δεν αξίζει να γίνεται σε τόσο λίγα λίτρα που, το στρώσιμο γίνεται πανεύκολα και πολύ γρηγορότερα με άλλους τρόπους!

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια, δίαβασμα και υπομονή .
Φίλε GhostShip, θα διαφωνίσω μαζί καθ' ότι άποψη μου είναι οτι οτιδήποτε κάνεις για το hobby σου αξίξει!!!! Επιπλέον τα 8 lt είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για εκπαίδευση και πειραματισμό. ¶λλωστε έχω τόσο διάβασμα που και να πάρω "έτοιμο" το φίλτρο απο το petshop δεν ξέρω τι να κάνω μετά !!!!

Anyway, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά.

Καλημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-07, 21:07
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apollo
Φίλε GhostShip, θα διαφωνίσω μαζί καθ' ότι άποψη μου είναι οτι οτιδήποτε κάνεις για το hobby σου αξίξει!!!!
Δε διαφωνώ μ'αυτό ούτε είπα κάτι αντίθετο οπότε δε βλέπω το σημείο που διαφωνείς μαζί μου LoL !
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apollo
Επιπλέον τα 8 lt είναι μια πρώτης τάξης ευκαιρία για εκπαίδευση και πειραματισμό.
Πήστεψέ με οι διεργασίες για να γίνει το στήσιμο ενός οχτάλιτρου και ενός εκατοντάλιτρου και παραπάνω ενυδρείου απέχουν! Και δεν είπα πουθενά πως "δεν αξίζει" να ασχοληθείς με το ενυδρείο επειδή είναι οχτάλιτρο, είπα απλά πως δεν αξίζει να ασχοληθείς με αμμωνία για το στρώσιμο του, εφόσον σε τόσο λίγα λίτρα γίνεται πολύ γρηγορότερα με άλλους τρόπους.

Όσο για το πειραματισμό, τι είδους πειραματισμό θέλεις να κάνεις?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-07, 20:16
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ μ'αυτό ούτε είπα κάτι αντίθετο οπότε δε βλέπω το σημείο που διαφωνείς μαζί μου LoL !

Όσο για το πειραματισμό, τι είδους πειραματισμό θέλεις να κάνεις?

Λοιπόν, κατ' αρχήν διαφωνώ μαζί σου διότι διαφωνείς μαζί μου οτι ...... εεεε. ..... τεσπα σημασία έχει οτι διαφωνούμε


Πειραματισμό!!!!! Καλά μην φανταστείς κανά τρελό-επιστήμονα απλά θέλω να "δώ" την όλη διεργασία του στρωσίματος με αμμωνία. Και προφανώς όχι να πειραματιστώ με ψάρια .... γιατί μάλλον εκεί πήγε το μυαλό σου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-07, 02:55
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apollo
Λοιπόν, κατ' αρχήν διαφωνώ μαζί σου διότι διαφωνείς μαζί μου οτι ...... εεεε. ..... τεσπα σημασία έχει οτι διαφωνούμε
Λοιπόν για κοίτα να δεις, εγώ δε διαφώνησα μαζί σου στο οτι εσύ διαφωνείς μαζί μου επειδή υπάρχει μια διαφωνία μεταξύ μας που . . . . . . τέσπα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apollo
Πειραματισμό!!!!! Καλά μην φανταστείς κανά τρελό-επιστήμονα απλά θέλω να "δώ" την όλη διεργασία του στρωσίματος με αμμωνία. Και προφανώς όχι να πειραματιστώ με ψάρια .... γιατί μάλλον εκεί πήγε το μυαλό σου
Πράγματι εκεί πήγε το μυαλό μου... Λίγα πράγματα θα καταλάβεις για το στρώσιμο με αμμωνία σε τόσο λίγα λίτρα, σκέφτοντας πάντα τη διαφορά λίτρων που θα φτάσεις μετά! Αλλά άμα η άποψή σου είναι να το δοκιμάσεις, γιατί όχι...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-04-07, 13:57
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Λοιπόν όπως θυμάστε την είχα πατήσει με το test της serra κι είχα ρίξει ένα τόνο αμμωνία στο κακόμοιρο το ενυδρειάκι μου. Αποφάσισα τελικά να μην το πειράξω και να δώ πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Μέτραγα λοιπόν καθημερινά την αμμωνία η οποία ήταν στα ουράνια!!!!

Ήρθαν όμως οι διακοπές του Πάσχα οπότε κι έφυγα για μια εβδομάδα. Γεμάτος περιέργεια επέστρεψα την Κυριακή το βράδυ και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν μια σειρά μετρήσεων.

Νά λοιπόν τα αποτελέσματα:

ΝΗ3 σχεδόν 0
ΝΟ2 εκτός κλίμακας!!!
ΝΟ3 εκτός κλίμακας!!!

Απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει οτι πρέπει σιγά-σιγά τα ΝΟ2 να εξαφανιστούν και τα ΝΟ3 να παραμείνουν στα ουράνια. Σωστά????
Μέχρι να εξαφανιστούν τα ΝΟ2 προσθέτω αμμωνία ???? η τα βακτηρίδια του φίλτρου θα τρώνε τα ΝΟ2???
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-04-07, 14:15
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συνεχίζεις να προσθέτεις αμμωνία όπως λες! Μέχρι να εξαφανιστούν τα Νο2 όχι όμως τραγικές ποσότητες πάλι!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-04-07, 14:20
apollo Ο χρήστης apollo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2007
Περιοχή: Γέρακας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζεις να προσθέτεις αμμωνία όπως λες! Μέχρι να εξαφανιστούν τα Νο2 όχι όμως τραγικές ποσότητες πάλι!
χεχεχε εννοείται!!!! Δεν την ξαναπατάω!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μίνι-tangayika Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 25 20-11-07 20:55
Φύση και ενυδρείο Juan Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 02-11-05 10:10
Ενυδρείο και φίλτρο Blanch Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 25-07-05 12:07
Νέο ενυδρείο !! Και ερωτησούλες !! cxenos Θαλασσινό νερό - Γενικά 32 18-12-04 02:55
μίνι-βιντεάκια με αφρικάνες pavloukos Malawi 0 10-10-03 11:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07121 seconds with 13 queries