Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-04, 09:06
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή Μετρησεις

Καλημερα στο board.Αγορασα πριν λιγο καιρο ενα ηλεκτρονικο οργανακι της hanna,το 98129 ,το οποιο μετραει ph,tds(μετρηση σε ppm),ec (μετρηση σε μS), απτον asteri και ειπα να κανω μετρησεις στο ενυδρειο μου με τους δισκους.ξερει μηπως κανεις ποσα ppm και ποσα μS πρεπει να εχω για να ειμαι ησυχος οτι τους εχω σε αρκετα καλο περιβαλλον επιβιωσης?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-04, 11:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Έκανες μια ερώτηση που σηκώνει πολύ συζήτηση φιλε μου. Οι original συνθηκες των δίσκων ειναι όξινου(H~6-6.5) και μαλακού νερού(KH~3-4).
Θα έχεις ακούσει βεβαίως για τους περίφημους Γερμανους εκτροφείς οι οποίοι μεγαλώνουν δίσκους σε "σκληρά νερά" όπως φαινεται στον πίνακα.

Κατά την δική μου γνώμη φρόντισε καταρχήν να κανεις πολλες αλλαγες νερου φροντίζοντας το νερο να ειναι "σχετικά"μαλακο. TDS<150ppm. Με το PH μην ασχολείσαι (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) διότι ειναι δεδομένο και εξακριβωμένο ότι θα έχεις μεγάλα σκαμπανεβάσματα(ειδίκά αν έχεις μαλακό νερό) και θα στρεσσαρεις τους δίσκους.
Τώρα αν μιλάμε για αναπαραγωγή δίσκου το πράγμα αλλαζει δραματικά και οι συνθήκες διαφοροποιούνται εντελώς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-04, 12:16
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

ταχω ακουσει φιλε μου.και οι 2 απτους 5 δισκους μου ειναι γερμανικοι.αν θυμαμαι καλα το tds ηταν γυρω στο 210 και το ph στο 7.2.εχθες εκανα αλλαγη και το εβαλα ολο απο r/o μπας και πεσουν λιγο αυτα.θα μετρησω το απογευμα ξανα και θα σας πω τι μετρησεις εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-04, 13:25
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Ο σωστός τρόπος να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα ειναι με μετρηση των αναλογιών νερού από RO και αποχλωριωμένου νερού βρύσης. Ο KostasY68 εχει φτιάξει κατι ιδιαίτερως βοηθητικό γιαυτές τις περιπτώσεις. Χρησιμοιποιησέ το για να αποφύγεις τις εκτιμήσεις με το .......ματι!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-04, 13:58
dantouan Ο χρήστης dantouan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Ο σωστός τρόπος να πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα ειναι με μετρηση των αναλογιών νερού από RO και αποχλωριωμένου νερού βρύσης. Ο KostasY68 εχει φτιάξει κατι ιδιαίτερως βοηθητικό γιαυτές τις περιπτώσεις. Χρησιμοιποιησέ το για να αποφύγεις τις εκτιμήσεις με το .......ματι!!
Τι εχει φτιαξει
Εχεις καποιο link...
__________________
www.adslgr.com

Πληροφοριες για τις adsl συνδεσεις στην Ελλαδα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-04, 14:13
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

αυτο προσπαθω να αποφυγω,τις μετρησεις με το ματι.γιαυτο αλλωστε πηρα και το οργανακι της hanna για να μπορω να βλεπω την αναλογια που βαζω.παντως αν μπορεις εσυ η ο ιδιος ο KostasY68 να μας δωσει πληροφοριες για την κατασκευη του ειναι ευπροσδεκτες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-04, 14:49
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=2195

Το λινκ ειναι αυτό. Τα υπόλοιπα του συγγραφέα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-04, 20:58
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

geoil, ένας γρήγορος τρόπος για να υπολογίσεις τι νερό θες να "φτιάξεις", είναι:

Eχεις TDS 210 ppm και θέλεις ας πούμε να τα "ρίξεις" σε 150 ppm.

Διαιρείς 150 / 210 (=0,714). Αυτό το νούμερο το πολλαπλασιάζεις με τα λίτρα του ενυδρείου σου (τα καθαρά λίτρα νερού). Ας πούμε οτι έχεις 250 λίτρα. 250*0,714=178,5. Αυτό το νούμερο, είναι τα λίτρα που πρέπει να "μείνουν" στο ενυδρείο και τα υπόλοιπα να συμπληρωθούν με νερό από RO.
Δηλαδή, 250-178,5=71,5.
Αν αφαιρέσεις 71,5 λίτρα από το ενυδρείο και συμπληρώσεις μόνο με νερό από RO, τα TDS θα γίνουν 150ppm. (περίπου)
Αυτή όμως είναι μια πολύ ξαφνική και απότομη αλλαγή στα χαρακτηριστικά του νερού και συνεπώς επικίνδυνη για τα ψάρια.

Αντ' αυτού, κάνε το άλλο:
Τι TDS θες να έχεις στο ενυδρείο? Ε, ας πούμε πάλι 150.
Μετράς τα TDS της βρύσης σου, ας πούμε οτι είναι 250.
Κάνεις πάλι τη διαίρεση 150 / 250 (=0,6). Αυτό το 0,6 σημαίνει 60% νερού βρύσης. (ανάλογα, 0,35 σημαίνει 35%, 0,71 = 71% κλπ κλπ).
Στις αλλαγές που θα κάνεις, θα ετοιμάζεις νερό που θα είναι κατά 60% βρύσης και κατά 40% από RO.
Αν έχεις ας πούμε 250 λίτρα και αλλάζεις το 30% του νερού τη βδομάδα, δηλαδή 75 λίτρα, τότε θα χρησιμοποιείς 45 λίτρα από τη βρύση και 30 από RO.
Με αυτό τον τρόπο, σταδιακά θα "πέφτουν" τα TDS, πχ την πρώτη βδομάδα θα γίνουν περίπου 192, την δεύτερη περίπου 180, την τρίτη περίπου 171 κ.ο.κ.
Σε κανά δίμηνο θα πέσουν στα 150.

Αν θεωρείς οτι είναι μεγάλη αυτή η αλλαγή, κάν'τη "σπαστά" σε δύο δόσεις. Ας πούμε πρώτος στόχος τα 180 ppm, οπότε 180 / 250 = 0,72 οπότε 72% νερό βρύσης και 28% RO και μόλις φτάσουν στα 180, βάζεις τον δεύτερο στόχο των 150 ppm. Με αυτόν τον τρόπο, από 210 ppm που έχεις τώρα, την πρώτη βδομάδα αντί για 192, θα έχεις 201.

***Τα νούμερα αυτά βγαίνουν υποθέτοντας οτι το νερό από την RO έχει TDS μηδέν.

Και κάτι ακόμα : Γράψε και τι αγωγιμότητα μετράς
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-04, 21:29
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

ευχαριστω για την εξηγηση κωστα.μολις εκανα μετρησεις και βρηκα οτι εχω 163 ppm οποτε θεωρω οτι ειμαι σε καλο δρομο.θα φτιαχτει κοντα στο 140 αμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-04, 21:43
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Επαναλαμβάνω
Γράψε την αγωγιμότητα, γιατί αυτό το "163 ppm" δεν λέει τίποτα.

163 ppm ως τι ? ως CaCO3, ως NaCl, ως "ξερω-γω-πως-είναι-ρυθμισμένος-ο-συντελεστής-μετατροπής" ?

.....Αν και μάλλον 320-330 μS θα μετράς...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-04, 22:06
geoil Ο χρήστης geoil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2004
Περιοχή: Καλογρέζα
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

tds (αγωγιμοτητα?)= 163 και ec = 321 μS.λεω η κανω κατι λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-04, 22:30
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Η αγωγιμότητα είναι EC. (μετριέται σε μS).

Αφού είναι 321, τότε έχεις
TDS = 154ppm as NaCl και 265 ppm as CaCO3 (14dH)
Εσύ μετράς 163 αντί για 154, μάλλον επειδή η Hanna προρυθμίζει τον συντελεστή μετατροπής σε 0,50.
Το όργανό σου κάπου πρέπει να έχει μια επιλογή "Factor" η κάτι τέτοιο. Αλλαξε αυτό το 0,50 με 0,48 (αν γίνεται - αν δεν γίνεται, μέτρα την αγωγιμότητα και πολλαπλασίασέ την με 0,48 για να βρίσκεις "ppm as NaCl").

...Επίσης, είναι μια καλή ευκαιρία να ελέγξεις τα GH και KH tests που έχεις...
Διαίρεσε την αγωγιμότητα με 22,93 (321 / 22,93 = 14). Πάρε μετρήσεις GH και ΚΗ. Αν προσθέσεις GH+KH το άθροισμα πρέπει να είναι μικρότερο από 14. Αλλιώς, άλλαξε tests "έχουν χαλάσει"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-04, 23:31
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Τα Hanna μετράνε ppm as CaCO3 εκτός από το salintest που μετράει as NaCl.

Στο γλυκό νερό που μετράει το 98129, δεν υπάρχει λόγος να αναφερόμαστε σε NaCl. Άλλωστε όλοι έχουμε μάθει να χρησιμοποιούμε την KH και GH.

Καλύτερα πάντως να συνηθίσεις να μετράς τιμές ηλεκτρικής αγωγιμότητας που είναι καθαρή μονάδα και αναφέρεται στο σύνολο των ιόντων και είναι ίδια σε γλυκό και αλμυρό νερό.
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-04, 00:44
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Τα Hanna μετράνε ppm as CaCO3 εκτός από το salintest που μετράει as NaCl.
Αυτό το είδα σε σχετικό site, αλλά έχω κάποιες απορίες...

Η Hanna λέει οτι τα όργανα είναι "factory precalibrated" με TDS/conductivity factor 0,5 ωστε να δίνουν ppm as CaCO3.

Σύμφωνα με την eutechnist (την οποία εγώ ως τεχνικός εμπιστεύομαι περισσότερο), factor 0,5 έχουμε μόνο σε αγωγιμότητα 8974 μS και χρησιμοποιώντας αυτόν τον συντελεστή, έχουμε 4487 ppm as NaCl.

Σε κάθε άλλη περίπτωση, ο συντελεστής είναι διαφορετικός.

Αλλά... ακόμα κι αν υποθέσουμε οτι πράγματι ppm as CaCO3 μετράνε τα όργανα της hanna... o geoil μετράει 163 ppm. Διαιρώντας με 17,9 για να "βγάλουμε" γερμανικούς βαθμούς, έχουμε : 163 / 17,9 = 9,1.
Δηλαδή dH = 9 (στρογγυλοποιημένα).
Πιστεύεις οτι το νερό του έχει πχ GH=4, KH=4 (και ας αφήσουμε 1d για τα υπόλοιπα) ?
Εγώ, όχι δεν το πιστεύω.
Με μετρήσεις που έκανα με EC/TDS meter της hanna, η αγωγιμότητα του νερού της βρύσης μου ήταν διπλάσια από τα ppm που έδινε. Αρα, συντελεστής 0,5 (δηλαδή ppm as NaCl).

Αν τα ppm που μου έδειχνε το Combo της hanna ήταν όντως as CaCO3, θα χοροπηδούσα απ' τη χαρά μου. Θα είχα 14dH στην βρύση μου, ας πούμε για παράδειγμα GH=8 και ΚΗ=6 χωρίς τίποτα άλλο διαλυμένο... Εχει τέτοιο νερό η Θεσ/νίκη ?

Αντιθέτως, αφού η αγωγιμότητα του νερού της βρύσης μου είναι 530 μS (σύμφωνα με το όργανο της hanna), τότε, σύμφωνα με την eutechnist, έχω 457 ppm as CaCO3 (και όχι 265 που "έδειχνε" το combo). Δηλαδή σχεδόν 26 dH.
E... μετράω GH=14 και ΚΗ=11 ,σύνολο 25...λογικόν.
Με βάση αυτά που λέει η hanna, θα είχα 15dH. Χμμμμ.... Γενική και ανθρακική σκληρότητα μεγαλύτερη από την ολική σκληρότητα ?... παράλογον.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-04, 03:20
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Όπως το είδες και μόνος σου, 0.50 συντελεστή έχει το NaCl στα 9000 μS/cm. Στο πόσιμο 400-500 μS/cm έχει 0.48, όπως προτείνεις σε προηγούμενο post να κάνει ο Geoil.

Το CaCO3 έχει πιό δύσκολο υπολογισμό, αλλά στην περιοχή του πόσιμου έχει περίπου 0.5.

Τα 163 ppm που μετράει είναι σε CaCO3 και αν ήταν σε NaCl θα ήταν κάτι λιγότερα όπως επίσης αναφέρεις σε προηγούμενο post.

Τα 163 ppm λοιπόν δίνουν 9dH, δηλαδή 9 GH, η ίδια μονάδα είναι (και η dGH επίσης).

Η ΚΗ είναι η συγκέντρωση των ανθρακικών και διττανθρακικών ριζών και αν είχαμε μόνο Η2Ο και CaCO3, η τιμή της θα ήταν (λόγω μοριακού βάρους) περί τα 2/3, δηλαδή 6. Στην πραγματικότητα επειδή μέσα στο ενυδρείο μπορεί να βρεθούν διάφορες ενώσεις, η ΚΗ μπορεί να γίνει οτιδήποτε (πχ σε νερό όσμωσης με ΚΗ και GH περίπου 0, ρίξε NaHCO3 να δεις την ΚΗ να ανεβαίνει και την GH να παραμένει 0).

Το νερό του Geoil μισό-μισό από την όσμωση και στα 320μS είναι εντάξει να δίνει 9GH 6KH και αν το κατεβάσει στα 200-250μS θα έρθει και στα 7-4 περίπου που είναι το επιθυμητό.

Από κει και πέρα τα 530μS που μετράς εσύ, είναι 265 ppm CaCO3, 14 GH (ή dH ή dGH) και η ΚΗ είναι σε φυσιολογικά επίπεδα στα 11.

Εγώ μετράω 750μS, 17 GH και 13 ΚΗ.

Η περιοχή Θεσσαλονίκης έχει σκληρότητα περίπου 13-22 dH.
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-10-04, 05:21
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

asteris, ξεφύγαμε λίγο, αλλά γιά να το δούμε μπας και το καταλάβω καλύτερα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Όπως το είδες και μόνος σου, 0.50 συντελεστή έχει το NaCl στα 9000 μS/cm. Στο πόσιμο 400-500 μS/cm έχει 0.48, όπως προτείνεις σε προηγούμενο post να κάνει ο Geoil.
Το CaCO3 έχει πιό δύσκολο υπολογισμό, αλλά στην περιοχή του πόσιμου έχει περίπου 0.5.
Γιατί να έχει το CaCO3 πιο δύσκολο υπολογισμό ? Το ΝaCl έχει ειδικό βάρος 58 και το CaCO3 100. x ιόντα αλατιού ή x ιόντα ανθρακικού ασβεστίου έχουν την ίδια αγωγιμότητα - ίδιος αριθμός ιόντων δεν σημαίνει ίδια αγωγιμότητα ? Αρα, λόγω ειδικού βάρους, 58 ppm NaCl θα έχουν την ίδια αγωγιμότητα με 100 ppm CaCO3 - κάνω λάθος ?
Αν κάνω λάθος, οκ...πες μου ποιο είναι το σωστό για να μην παιδεύομαι άδικα με λανθασμένα δεδομένα !
Γιατί έτσι όπως το κατάλαβα, σε κάθε περίπτωση μπορεί κάποιος να υπολογίσει ppm as CaCO3 αν ξέρει τα ppm as NaCl, απλά με τον λόγο 100 / 58 - των μοριακών βαρών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Τα 163 ppm που μετράει είναι σε CaCO3 και αν ήταν σε NaCl θα ήταν κάτι λιγότερα όπως επίσης αναφέρεις σε προηγούμενο post.
Τα 163 ppm λοιπόν δίνουν 9dH, δηλαδή 9 GH, η ίδια μονάδα είναι (και η dGH επίσης).
Εδώ υπάρχει η συνήθης παρεξήγηση που γίνεται λόγω του μπάχαλου που επικρατεί με τις συντομογραφίες....
Ως dH (degrees Hardness) εγώ καταλαβαίνω/εννοώ την "ολική σκληρότητα" δηλαδή οτιδήποτε υπάρχει διαλυμένο στο νερό.
Ως GH (ή dGH) καταλαβαίνω/εννοώ την σκληρότητα που "δημιουργούν" τα ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου - δηλαδή σε κάθε περίπτωση είναι μικρότερη της ολικής σκληρότητας, αφού πέρα από το ασβέστιο και το μαγνήσιο υπάρχουν ένα σωρό ακόμα ιόντα (συμπεριλαμβανομένων των ανθρακικών ριζών - ΚΗ).
Δηλαδή, dH = GH + KH + [άλλα πράγματα]. Αν για σένα dH=GH=dGH, λέμε διαφορετικά πράγματα, οπότε... να το διευκρινήσουμε...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Η ΚΗ είναι η συγκέντρωση των ανθρακικών και διττανθρακικών ριζών και αν είχαμε μόνο Η2Ο και CaCO3, η τιμή της θα ήταν (λόγω μοριακού βάρους) περί τα 2/3, δηλαδή 6. Στην πραγματικότητα επειδή μέσα στο ενυδρείο μπορεί να βρεθούν διάφορες ενώσεις, η ΚΗ μπορεί να γίνει οτιδήποτε (πχ σε νερό όσμωσης με ΚΗ και GH περίπου 0, ρίξε NaHCO3 να δεις την ΚΗ να ανεβαίνει και την GH να παραμένει 0).
Καμμία αντίρρηση ! εδώ τουλάχιστον συμφωνούμε... Φυσικά και οι ανθρακικές ρίζες δεν έχουν σχέση με την GH (επιμένω οτι dH (ολική σκληρότητα)=GH+KH+[άλλα πράγματα], οπότε η αγωγιμότητα δεν έχει καμμία σχέση με την GH μόνο).

Για να βρούμε έναν κοινό δρόμο.
Η μέτρηση TDS είναι ουσιαστικά μια "προβολή" - κάτι σχετικό. Τα όργανα του εμπορίου μετράνε την αγωγιμότητα. Μετά, με βάση κάποιους συντελεστές μετατροπής συν τον συντελεστή εναρμόνισης θερμοκρασίας, μας "βγάζουν" ppm (δηλαδή τα TDS).
Αν συμφωνούμε σε αυτό το τελευταίο, όλα τα άλλα λύνονται εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-10-04, 10:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Να προσθέσω και εγώ κάτι. Μετρήστε την γενική σκληρότητα GH σε dH με κάποιο αξιόπιστο test του εμπορίου. Το ίδιο κάντε και με την ανθρακική σκληρότητα( που ως γνωστόν μετράει πασης φύσεως ανθρακικες ρίζες που βρίσκονται στο νερό. ). Προσθέστε το νούμερο αυτό. Έστω ότι ειναι Χ

Μετρήστε τώρα την αγωγιμότητα με το combo διαιρέστε το νούμερο αυτό με το 0.5 και ονομάστε Υ το αποτέλεσμα. Αν τα νούμερα αυτά (Χ=Υ) ειναι ισα τοτε το μετρήσιμο TDS ειναι CaCO3. Αν όχι τότε ειναι NaCl και θα πρέπει να πολλαπλασιασετε με 100/58 για να πάρετε την συγκέντρωση σε ppm του CaCo3.

Η δική μου γνώμη από τις μετρήσεις μου ειναι ότι το TDS που μετράει το combo ειναι σε NaCl και ότι θα πρεπει να το ανάγουμε σε ppm του CaCO3.

Αυτά


P.S.:
Παράθεση:
Η μέτρηση TDS είναι ουσιαστικά μια "προβολή" - κάτι σχετικό
Να διευκρινίσω κάτι που ειναι και μικρής σημασίας. H TDS δεν ειναι "προβολή" Κώστα. Η TDS έχει φυσική σημασία ενώ η έννοια της μαθηματικής προβολής ειναι ανευ φυσικής σημασιας. Ο τροπος που υπολογίζει το combo την TDS ειναι όντως προβολη από την αγωγιμότητα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-10-04, 14:21
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Λοιπόν,

Κάντε κάτι καλύτερο.

Πάτε πάρτε ένα εμφιαλωμένο νερό, πχ Λουτράκι και μετρήστε το με το combo. Συγκρίνετε με τις τιμές που λένε επάνω στην ετικέτα.

Οι τιμές αυτές συνήθως είναι από επίσημες μετρήσεις του ΙΓΜΕ.
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-10-04, 19:56
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny9813
Ο τροπος που υπολογίζει το combo την TDS ειναι όντως προβολη από την αγωγιμότητα
Ναι, αυτό εννοούσα... μάλλον το διατύπωσα λανθασμένα.


Ο asteris έχει δίκιο σε αυτό που λέει για τα εμφιαλωμένα.
Σε όλα, τα ppm as CaCO3 έιναι σχεδόν το μισό της αγωγιμότητας.
Αλλά, και τα ppm as NaCl είναι πάλι σχεδόν το μισό της αγωγιμότητας.
Αρα, ο συντελεστής μετατροπής είναι σχεδόν ο ίδιος για αλάτι και ανθρακικό ασβέστιο?
Από τον λόγο 100/58 όμως, προκύπτει οτι πρέπει να είναι σχεδόν διπλάσιος. Μύλος....
Εκτός κι αν παίζει ρόλο το οτι ένα μόριο NaCl, δίνει δύο ιόντα το καθένα από τα οποία μπορεί να "σηκώσει" το φορτίο ενός ηλεκτρονίου. Eνα μόριο CaCO3 όμως, δίνει δύο ιόντα καθένα από τα οποία μπορεί να "σηκώσει" το φορτίο δύο ηλεκτρονίων.

Μάλλον γι αυτό στη φωτογραφία που έβαλες, οι Γερμανοί βάζουν την αγωγιμότητα του νερού 600-800 μS.
Σαν να μας λένε "βγάλτε τα μάτια σας τώρα και υπολογίστε όπως θέλετε τα ppm"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-10-04, 20:04
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Λοιπόν,

Κάντε κάτι καλύτερο.

Πάτε πάρτε ένα εμφιαλωμένο νερό, πχ Λουτράκι και μετρήστε το με το combo. Συγκρίνετε με τις τιμές που λένε επάνω στην ετικέτα.

Οι τιμές αυτές συνήθως είναι από επίσημες μετρήσεις του ΙΓΜΕ.
NAI αλλα οπως εχει ξαναειπωθει εδω μεσα σε ποστ οπου καποιος σκεφτοταν να κανει αλλαγες νερου με ενφιαλωμενο, οι μετρησεις αυτες εχουν γινει καποτε αλλα οχι για καθε μπουκαλι ξεχωριστα.
Παλι δν ειναι σιγουρο οτι ειναι ακριβως αυτο που λεει.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-10-04, 21:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
x ιόντα αλατιού ή x ιόντα ανθρακικού ασβεστίου έχουν την ίδια αγωγιμότητα
Εδω ειναι το λάθος κωστα. Η αγωγιμότητα που προκύπτει από Χ μόρια αλατιου(και οχι ιοντα) και από Χ μορια Ανθρακικού ασβεστου σίγουρα δεν ειναι η ιδια. Αυτό διότι τα ιοντα που απαρτιζουν τα παραπανω μόρια εχουν αλλο φορτιο και αρα μαλλον συμβαλουν διαφορετικά στην αγωγιμότητα.
Εμενα το ερωτημα μου ειναι διαφορετικό όμως. Αυτο που μετραει το combo και που προκυπτει από την αγωγιμότητα δεν επρεπε να αφορα το σύνολο των Τοtal dissolved solids οπως λεει και η λέξη. Από ένα εγχειρίδιο που μου ειχε dvsei o Γιαννης(Lasal) κατι τετοιο προέκυπτε.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-04, 23:27
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
x ιόντα αλατιού ή x ιόντα ανθρακικού ασβεστίου έχουν την ίδια αγωγιμότητα
Εδω ειναι το λάθος κωστα. Η αγωγιμότητα που προκύπτει από Χ μόρια αλατιου(και οχι ιοντα) και από Χ μορια Ανθρακικού ασβεστου σίγουρα δεν ειναι η ιδια. Αυτό διότι τα ιοντα που απαρτιζουν τα παραπανω μόρια εχουν αλλο φορτιο και αρα μαλλον συμβαλουν διαφορετικά στην αγωγιμότητα.
Εμενα το ερωτημα μου ειναι διαφορετικό όμως. Αυτο που μετραει το combo και που προκυπτει από την αγωγιμότητα δεν επρεπε να αφορα το σύνολο των Τοtal dissolved solids οπως λεει και η λέξη. Από ένα εγχειρίδιο που μου ειχε dvsei o Γιαννης(Lasal) κατι τετοιο προέκυπτε.
Ναι, αυτό που έγραψα για τα ιόντα είναι λάθος. Το NaCl διασπάται σε ιόντα που έχουν φορτίο ισοδύναμο του ενός ηλεκτρονίου, ενώ το CaCO3 διασπάται σε ιόντα με φορτίο ισοδύναμο δύο ηλεκτρονίων. Αρα, προφανώς είναι διαφορετική η αγωγιμότητα.

Από τους ορισμούς που διάβασα, το αγωγιμόμετρο μετράει Total dissolved solids, απλά τα "μεταφράζει" σε ένα στοιχείο. Δηλαδή σου λέει "εχεις TDS 300 ppm as NaCl" που σημαίνει " έχεις τόσα ιόντα, που αν ήταν όλα μόνο NaCl, θα ήταν 300 mg/l". Κατά κάποιον τρόπο, μπορούμε να πούμε οτι "μεταφράζει" τα υπάρχοντα ιόντα σε ένα στοιχείο για να μας δώσει το βάρος σε μιλλιγκράμ ανά λίτρο και για να το καταλαβαίνουμε πιο εύκολα.

Μετράει μεν ποσότητα ιόντων ασβεστίου, μαγνησίου, ανθρακικών ριζών, νατρίου και ένα σωρό άλλα που υπάρχουν, αλλά σου λέει αν όλα αυτά ήταν NaCl, θα είχες τόσα μιλιγραμμάρια ανά λίτρο. Αλλιώς, τρέχα γύρευε με τα διαφορετικά μοριακά/ειδικά βάρη που έχουν τα διαλυμένα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08126 seconds with 14 queries