Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-09, 14:26
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή SOS: 4 θάνατοι σε 15 μέρες. :(

Χαιρετώ και πάλι το μπορντ, καλή χρονιά σε όλους!

Το ενυδρείο που έστησα στις 4 Οκτωβρίου πήγαινε μια χαρά, ώσπου, γύρω στο τέλος Νοεμβρίου, μια από τις 5 θηλυκές μου γκαπίνες (εχω κ 2 αρσενικούς) σταμάτησε να τρώει, όπως έγραψα εδώ. Επέλεξα να μην προσθέσω φάρμακα στο ενυδρείο μου, οπότε αρκέστηκα στο να προσθέτω αλάτι και να φροντίζω να διατηρώ τη θερμοκρασία ψηλά (27-28 ) γιατί διάβασα ότι βοηθάει. Το ψάρι δεν ανέκτησε ποτέ την όρεξή του και ψόφησε 3 εβδομάδες αργότερα. Κάπου εκεί, και οι άλλες 2 θηλυκές που είχα αγοράσει από το ίδιο μαγαζί (CosmoZoo, Πειραιάς) άρχισαν να δείχνουν παρόμοια σημάδια "ακεφιάς" και ανορεξίας, αλλά όχι τόσο έντονα (φαίνονταν να τσιμπάνε λίγο φαγητό). Μέσα στις γιορτές τα τάιζα περίπου 1 φορά ανά 1,5 μέρα, αλλά επειδή είχα πολλές δουλειές και συχνά κόσμο στο σπίτι, παρέλειψα να τους αλλάξω νερό μετά την πρωτοχρονιά, όπως και το αλάτι. ΈΚανα πάντως τεστ αμμωνίας που μου έδειχναν πάντα 0.

Την Τρίτη που μας πέρασε, ξαφνικά βρήκα τη μία από τις 2 ψόφια. Την Πέμπτη έχασα την άλλη. Κι εκεί που έλεγα ότι κάτι είχαν οι συγκεκριμένες, σήμερα βρήκα ψόφια και μία από τις άλλες, τις "παλιές", η οποία δεν είχε δείξει το παραμικρό σύμπτωμα, αφού έτρωγε μια χαρά. Έπαθα ένα σοκ. ¶Λλαξα το νερό κατά 40% περίπου και τον υαλοβάμβακα του φίλτρου. Πριν αλλάξω νερό έτρησα αμμωνία και μου έδειξε πάλι 0. Με τεστ από στικ βρήκα τα νιτρικά μου στα 50, νιτρώδη 0, pH 7,4 περίπου, σκληρότητα νορμάλ.

Τώρα έχουν μείνει οι 2 αρσενικοί και 1 θηλυκιά, μαζί με έναν μεγαλούτσικο "γλύφτη". Πρέπει να πω ότι πλέον το ενυδρείο έχει αρκετά φυτά, τα οποία εχουν απλωθεί αρκετά όπως φαίνεται και στη φωτό. Όταν η πρώτη θηλυκιά ήταν άρρωστη, έβαλα κάποια στιγμή φάρμακο (Melafix) αλλά δεν έβαλα άνθρακα, απλά άλλαξα μετά από 3-4 μέρες το νερό 20%. Όλα αυτά τα ψάρια υπέστησαν το στρώσιμο του ενυδρείου και ενώ φαίνονταν έγκυες, δεν γέννησε καμία επί 3 μήνες. Επίσης ο θερμοστάτης κάποια στιγμή έμεινε εκτός μπρίζας, ενώ όταν αλλάζω νερό βάζω κρύο και μπορεί η θερμοκρασία να πέσει απότομα από τους 26-27 στους 22. Α, και επίσης είχα δίπλα στο ενυδρείο το δέντρο, αλλά τα φωτάκια του δεν είναι δυνατά. Μπορεί να ψόφησαν όλες από στρες; Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι μπορεί να φταίει. Και δεν θέλω να χάσω κι άλλα, ούτε και θέλω να αγοράσω καινούριες θηλυκές αν δεν είμαι σίγουρη τι τρέχει...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00423.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  66,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-09, 15:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Φιλαρακι καλη χρονια!!!
Λυπαμαι για τους θανατους που ειχες και ελπιζω να βρεις τι γινεται ετσι ωστε να μην εχεις τετοια πραγματα!!Προσπαθησε να εχεις οσο γινεται πιο "καθαρο" το νερο σου απο ΝΟ3....(με μικρες συχνες αλλαγες) και να μην τους αλλαζεις τις παραμετρους του νερου (θερμοκρασια κ.λ.)..Μην ξεχνας το αντιχλωριο!!!Ολες οι αρρωστιες απο οτι εχω δει στηριζονται στο στρες που εχουν τα ψαρακια και βρισκουν "ευκαιρια" να χτυπησουν....αρα δημιουργησε οσο μπορεις τις καταλληλες συνθηκες και μην τα ταλαιπωρεις με φαρμακα και αλατια...(αλατι χρησιμοποιουμε για την αντιμετωπηση του ικ αλλα και εξωτερικων παρασητων)....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-09, 15:21
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επίσης ο θερμοστάτης κάποια στιγμή έμεινε εκτός μπρίζας, ενώ όταν αλλάζω νερό βάζω κρύο και μπορεί η θερμοκρασία να πέσει απότομα από τους 26-27 στους 22
Απότομες και μεγαλες αλλαγές στη θερμοκρασία μπορει καλλιστα να ειναι η αιτία. Λιγο προσοχή. Γιατί δεν βαζεις χλιαρο νερο (στην ιδια περιπου θερμοκρασια με του ενυδρειου) απο το θερμοσιφωνα οταν κανεις αλλαγη ?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-09, 02:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κριμα.

Ειναι πολυ πιθανο να γινεται αυτο που λεμε μερικες φορες.
Δηλαδη απλα τωρα βγαινουν τα προβληματα απο τη ταλαιπωρια που εχουν φαει στην αρχη κατα τη διαμονη τους στο μαγαζι και απο οταν ησουν αρχαρια.

Φροντιζε να κανεις αλλαγες με νερο ιδιων συνθηκων (προσεχεις θερμοκρασια και αντιχλωριο στο νερο της αλλαγης, αν χρησιμοποιεις λογικα για γκαπις, νερο βρυσης χωρις προετοιμασια).

Φροντισε να μην υπαρχει κατι μεσα στο νερο που απελευθερωνει τοξικα (πχ καποιο αντικειμενο με κολλα, ή καποιο ακαταλληλο μη ενυδρειακο ξυλο που σαπιζει, κλπ) ή λαθος δοσολογιες σε λιπασματα, αντιχλωρια κλπ υγρα.

Μοιρισε το νερο αν μυριζει κλουβιο αυγο και αν ταυτοχρονα βγαινουν φυσαλιδες απο το βυθο. (ενδειξη οτι υπαρχει υδροθειο που απελευθερωνεται στη στηλη του νερου απο αναεροβιες περιοχες στο υποστρωμα).

Κρατα μηδενικες τις τιμες της αμμωνιας και νιτρωδων. Τα νιτρικα μεχρι 20-25 ppm.
Αν δεν το πετυχαινεις, μαθε τις αιτιες και εξαλειψετες.
Μεχρι να τις εξαλειψεις κανεις αλλαγες νερου για να κρατας χαμηλα τις τιμες των δηλητηριων.

Καλη τυχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-09, 10:04
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
μην τα ταλαιπωρεις με φαρμακα και αλατια...(αλατι χρησιμοποιουμε για την αντιμετωπηση του ικ αλλα και εξωτερικων παρασητων)....
πολύ σωστά, αλλα τα γκάμπι θέλουν λίγο αλάτι.
δες και εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-09, 17:18
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κριμα.

Ειναι πολυ πιθανο να γινεται αυτο που λεμε μερικες φορες.
Δηλαδη απλα τωρα βγαινουν τα προβληματα απο τη ταλαιπωρια που εχουν φαει στην αρχη κατα τη διαμονη τους στο μαγαζι και απο οταν ησουν αρχαρια.

Φροντιζε να κανεις αλλαγες με νερο ιδιων συνθηκων (προσεχεις θερμοκρασια και αντιχλωριο στο νερο της αλλαγης, αν χρησιμοποιεις λογικα για γκαπις, νερο βρυσης χωρις προετοιμασια).

Φροντισε να μην υπαρχει κατι μεσα στο νερο που απελευθερωνει τοξικα (πχ καποιο αντικειμενο με κολλα, ή καποιο ακαταλληλο μη ενυδρειακο ξυλο που σαπιζει, κλπ) ή λαθος δοσολογιες σε λιπασματα, αντιχλωρια κλπ υγρα.

Μοιρισε το νερο αν μυριζει κλουβιο αυγο και αν ταυτοχρονα βγαινουν φυσαλιδες απο το βυθο. (ενδειξη οτι υπαρχει υδροθειο που απελευθερωνεται στη στηλη του νερου απο αναεροβιες περιοχες στο υποστρωμα).

Κρατα μηδενικες τις τιμες της αμμωνιας και νιτρωδων. Τα νιτρικα μεχρι 20-25 ppm.
Αν δεν το πετυχαινεις, μαθε τις αιτιες και εξαλειψετες.
Μεχρι να τις εξαλειψεις κανεις αλλαγες νερου για να κρατας χαμηλα τις τιμες των δηλητηριων.

Καλη τυχη.
Κατ'αρχήν ευχαριστώ για όλες σας τις απαντήσεις.

Με απασχολεί αυτό που λες για την ταλαιπωρία. Η αλήθεια πάντως είναι ότι στον πρώτο μήνα δεν είχα βάλει μέσα θερμοστάτη, γιατί έκανε καλό καιρό και η θερμοκρασία διατηρούνταν σε καλά επίπεδα (25) χωρίς να κάνω εγώ τίποτα. Και το νερό της βρύσης ήταν σε κοντινή θερμοκρασία. Όταν τον έβαλα και τον συντόνισα στους 26-27, ενώ έπιανε σιγά σιγά και υγρασία το βράδυ και το νερό της βρύσης γινόταν πιο κρύο, τότε ξεκίνησαν και τα προβλήματα.

Επίσης, αν μυρίζει κάτι το νερό, αυτο είναι σαπισμένα φυτά ή κάτι τέτοιο. Μυρίζει φυτό πάντως. Αλλα επιφανειακά δεν βλέπω κάτι. Παντως, αγόρασα μια ανούμπια κάποια στιγμή και δεν βλέπω να μεγαλώνουν ταφύλλα της, ενώ όλα τα άλλα φυτά που βλέπετε μέσα μεγαλώνουν σαν τρελά. Μπορεί να έχει σαπίσει το ρίζωμα ίσως; Λίπασμα δεν τους ρίχνω, δεν έχει χρειαστεί.

Σήμερα που τους έριξα φαγητό ο ένας αρσενικός επίσης δεν έτρωγε. Είδα ότι η θερμοκρασία είχε πάει 29, αν και είχα βάλει το θερμοστάτη στους 27. Είναι 100W για 70λ ενυδρείο. Έχει τρομάξει το μάτι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-09, 17:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι ανουμπιες μεγαλωνουν αργα και δυσκολα αντιλαβανεσαι το μεγαλωμα των φυλλων....να παρατηρησεις αν βγαινουν με τον καιρο νεα φυλλα...

οσο για λιπασμα αν τα φυτα σου δεν εχουν προβληματα εισαι οκ...αν κατι χρειαστουν θα σου το "πουνε" παρουσιαζοντας καποιο προβλημα...
αρκει να τα παρατηρεις και να μπορεις να αναγνωρισεις τι χρειαζονται...δες εδω..http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033



οσο για το θερμοστατη επειδη δεν ειναι ολοι με ακριβεια ρυθμισμενοι...απλα ρυθμισε τον πιο χαμηλα....δεδομενο οτι ηλιος η θερμανση του σπιτιου δεν ανεβαζει τη θερμοκρασια τοσο ψηλα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-09, 18:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
....και η θερμοκρασία διατηρούνταν σε καλά επίπεδα (25) χωρίς να κάνω εγώ τίποτα. Και το νερό της βρύσης ήταν σε κοντινή θερμοκρασία. Όταν τον έβαλα και τον συντόνισα στους 26-27....

....Σήμερα που τους έριξα φαγητό ο ένας αρσενικός επίσης δεν έτρωγε. Είδα ότι η θερμοκρασία είχε πάει 29, αν και είχα βάλει το θερμοστάτη στους 27. Είναι 100W για 70λ ενυδρείο. Έχει τρομάξει το μάτι μου.
Δεν ηταν η θερμοκρασια λογος ταλαιπωριας στην αρχη αφου 24-25 ειναι καλη θερμοκρασια για τα guppies.
Ηταν η σωστη και καλυτερη απο τους 27 που το ρυθμισες και πολυ καλυτερη απο τους 29 που εφτασε τωρα.
Φροντιζε να μη ξεπερναει τους 26-27 και αυτο για λιγο διαστημα.

Το προβλημα των ψαριων πιθανοτερα θα ηταν η αμμωνια απο αστρωτο φιλτρο ή απο τη μικρη αλλα κατα πασα πιθανοτητα οδυνηρη διαβιωση στο πετσοπ.
Υπαρχει δλδ η περιπτωση να διαλεξες (αφου δεν ειχες την πειρα ακομα) καποια ηδη ταλαιπωρημενα ψαρια.

25 ειναι ιδανικη θερμοκρασια και αν ανεβαινει θα πρεπει να ελεγξεις την αιτια.
Παρατηρησε τον θερμαντηρα αν ανοιγει και κλεινει κατα διαστηματα, δηλαδη δεν εχει κολλησει συνεχειο στο ON και σου κανει τα ψαρια βραστα.
(τι μαρκα ειναι?)
Επισης τσεκαρε αν ειναι το ενυδρειο πολυ κοντα σε πηγη θερμοτητας
Σκεψου να εγκαταστησεις καποιο ανεμιστηρακι στο καπακι (ασφαλεστερο μικρης τασης 12V πχ για υπολογιστη) για ελεγχο θερμοκρασιας και για το καλοκαιρι, οπως κανουμε οι περισοτεροι. (παρε ιδεες απο εδω, και δε χρειαζεται τοση λεπτομερεια οπως στο θεμα, 1 ανεμιστηρακι και ενα τροφοδοτικο φτανει, οτι αλλη απορια εχεις ρωτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-09, 18:28
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το θανατικό συνεχίστηκε, λίγες μέρες αργότερα έχασα άλλον έναν αρσενικό, τον πιο καινούριο που είχα βάλει. Πήγα στο πετ σοπ που πάω στον Πειραιά και ρώτησα αν μπορεί να είναι κάποιο βακτήριο γιατί ολα είχαν τα ίδια συμπτώματα. Μου έδωσαν το PolyGuard της SeaChem, και άρχισα να το βάζω την προηγούμενη Παρασκευή (πριν 10 μέρες), μια δόση κάθε 3 μέρες. Είχαν μείνει 2 ψάρια, μια θηλυκιά και ένας αρσενικός, και τα δυο από το αρχικό γκρουπ, εκείνα τα ταλαιπωρημένα που ζούσανε στη γυάλα. Ο αρσενικός ήδη φαινόταν αδυνατισμένος, η θηλυκιά μια χαρά.

Σήμερα το πρωί, βρήκα τον αρσενικό ψόφιο σε μια γωνία, αλλά και 20-25 νεογέννητα μωράκια να σουλατσάρουν! Εϊναι η πρώτη γέννα μεσα στο ενυδρείο μου. Έχω την μαμά με τα 20 παιδιά της μόνο τώρα. Έκανα αλλαγή νερού, αλάτι, έβαλα και το φάρμακο αφού ήταν η μέρα του... Αύριο θα πάρω καινούριο φαγητό, και σκόνη για τα μικρά. Μέτρησα, και έχω νιτρικά <20 και αμμωνία καθόλου. Τα υπόλοιπα τελείως νορμάλ. Ελπίζω να καταφέρω να επιζήσουν τα μικρούλια μου! Με έπιασε σχεδόν συγκίνηση που τα είδα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-09, 19:13
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θανατικό συνεχίστηκε, λίγες μέρες αργότερα έχασα άλλον έναν αρσενικό, τον πιο καινούριο που είχα βάλει. Πήγα στο πετ σοπ που πάω στον Πειραιά και ρώτησα αν μπορεί να είναι κάποιο βακτήριο γιατί ολα είχαν τα ίδια συμπτώματα. Μου έδωσαν το PolyGuard της SeaChem, και άρχισα να το βάζω την προηγούμενη Παρασκευή (πριν 10 μέρες), μια δόση κάθε 3 μέρες. Είχαν μείνει 2 ψάρια, μια θηλυκιά και ένας αρσενικός, και τα δυο από το αρχικό γκρουπ, εκείνα τα ταλαιπωρημένα που ζούσανε στη γυάλα. Ο αρσενικός ήδη φαινόταν αδυνατισμένος, η θηλυκιά μια χαρά.

Σήμερα το πρωί, βρήκα τον αρσενικό ψόφιο σε μια γωνία, αλλά και 20-25 νεογέννητα μωράκια να σουλατσάρουν! Εϊναι η πρώτη γέννα μεσα στο ενυδρείο μου. Έχω την μαμά με τα 20 παιδιά της μόνο τώρα. Έκανα αλλαγή νερού, αλάτι, έβαλα και το φάρμακο αφού ήταν η μέρα του... Αύριο θα πάρω καινούριο φαγητό, και σκόνη για τα μικρά. Μέτρησα, και έχω νιτρικά <20 και αμμωνία καθόλου. Τα υπόλοιπα τελείως νορμάλ. Ελπίζω να καταφέρω να επιζήσουν τα μικρούλια μου! Με έπιασε σχεδόν συγκίνηση που τα είδα...
Και παλι λυπαμαι και ευχομαι να ειναι η τελευταια απωλεια!!
Αν μπορεσεις γραψε μας τις μετρησεις που εκανες!!
Αφου δεν εχεις εντοπισει τι συμβαινει θα σου ελεγα να μη χρησημοποιεις φαρμακα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-01-09, 00:39
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις μου είναι κανονικές. ΝΟ3=20, ΝΟ2=0, ΝΗ3=0 (αν και απο χτες που υπάρχουν τα 20 μωρά στο ενυδρείο δεν έχω μετρήσει), ΚΗ=3'd, GH=10'd, pH=7,2. Θερμοκρασία περίπου 26, αλλαγή νερού έκανα χτες 20% και ίσως κάνω και αύριο. Το ενυδρείο είναι 70λ.

Πραγματικά δεν μπορώ να εξηγήσω αυτό που συνεβη στα ενήλικα ψάρια. Κάποια στιγμή απλά σταμάταγαν να τρώνε, έμεναν για ώρα ακίνητα σε μια γωνία και την άλλη μέρα τα έβρισκα ψόφια. Η θηλυκιά που γέννησε και είναι τώρα η μόνη μεγάλη, επίσης δεν φαίνεται να τρώει τίποτα από την ώρα που γέννησε. Τα μικρά αντιθέτως τρώνε σαν τρελά. 5-6 έχουν πάει προς τη γωνία του θερμοστάτη (αρκετά από τα ενήλικα πριν πεθάνουν πήγαιναν εκεί και κάθονταν ακίνητα, κοντά στη σχάρα του φίλτρου) και δείχνουν πιο αδύναμα, αλλά τα υπόλοιπα 15 είναι στο κέντρο, κηνυγάνε το φαγητό, κολυμπάνε ζωηρά και δείχνουν μια χαρά.

Αν κάποιος μπορεί με ερωτήσεις και δικές μου απαντήσεις να βγάλει συμπέρασμα για το τι συνέβη και τι πρέπει να κάνω... Θα ήμουν ευγνώμων. Θέλω τα μικρά να μεγαλώσουν όσο το δυνατόν καλύτερα! Αν ψοφήσει και η τύπισσα θα σταματήσω το φάρμακο. Παρεμπιπτόντως, έχω μέσα κι έναν μεγαλούτσικο (σε σχέση με τα γκάπις) "γλύφτη" ο οποίος δεν έχει πάρει χαμπάρι από αρρώστια, είναι ζωηρότατος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δέκα μέρες χωρίς φαγητό? ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-09-08 10:35
¶ρρωστος εδώ και μέρες... gryzor Bettas 40 02-08-08 09:45
2 θανατοι σε 2 μέρες pantelis51 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 03-02-08 23:23
Εδώ και 4 μέρες.... Hypostomus Greek Aquarist's Boards 2 02-06-06 09:54
Γεννανε καθε 7 μέρες. Νίκος Δίσκοι 23 10-09-04 21:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06257 seconds with 14 queries