Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-06, 10:27
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή Μήπως θα έπρεπε να γίνουν ακόμα ποιο συγκεκριμένοι οι κανόνες στις αγγελίες ???

Το μήνυμα αυτό απευθύνετε στους μοδερατορες αλλά και στα μέλη του gab και είναι μια πρόταση που πιστεύω ότι ίσος βοηθήσει την καλύτερη λειτουργία της παρούσας ενότητας !!!

Μετά από θέμα που προέκυψε στο παρακάτω post θα ήθελα να προτείνω να προστεθούν οι παρακάτω κανόνες στην ενότητα μικρές αγγελίες …
  • κάθε αντικείμενο να πρέπει να έχει αναγκαστικά και την τιμή πώλησης για αποφυγή παρεξηγήσεων … ( αν όχι οι admin να μπορούσαν κατόπιν κατάλληλου μηνύματος να προχωρούν στο σβήσιμο του Post )
  • τα posts τα οποία δεν αφορούν ζήτηση λεπτομερειών για την αγγελία να σβήνονται από τους admin χωρίς να χρειάζεται προειδοποίηση ( για να νιώσουν και αυτοί που βάζουν τις αγγελίες τους ποιο προστατευμένοι ). Εδώ επιτρέψτε μου να θυμίσω πόσες αγγελίες χάλασαν εξαιτίας του ότι το ρίξαμε στην πλάκα στο τέλος.. ( αυτό το καράβι ακόμα στον σύλλογο είναι ??? και άλλα πολλά τέτοια)
  • να απαγορευθούν σχόλια του τύπου … τόσα σου λείπουν … και σιγά και μην το πουλήσεις … κτλ κτλ … σε κάθε τέτοια περίπτωση ο admin να μπορεί να σβήνει το μήνυμα προστατεύοντας τον πωλητή … επίσης αν κάποιος διαπιστώνει, (και όχι εκτίμα ) ότι η τιμή δεν είναι συμφέρουσα … να το λέει με έμμεσο τρόπο … όπως για παράδειγμα εγώ το έχω βρει εκεί με τόσο … δίνοντας έτσι την δυνατότητα σε κάποιους που ξέρουν ότι η τιμή δεν είναι συμφέρουσα να ενημερώσουν και τους άλλους !!!
σε κάθε περίπτωση τα παραπάνω είναι μία πρόταση προς τους administrations του GAB και δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους … απλά αν έμπαιναν οι παραπάνω κανόνες πιστεύω ότι θα έδιναν μία περισσότερη σιγουριά σε όλους όσους συμμετέχουν στην ενότητα !!

με τιμή
lsourtzo
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 10-07-06 στις 10:38
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-06, 10:43
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool Cool...

Δεν νομίζω ότι προέκυψε/δημιουργήθηκε κανένα θέμα πουθενά.
Παρεξήγησες... χωρίς αιτία και χωρίς αφορμή (νομίζω).
Μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα από κάτι που γράφει κάποιος, προτού σιγουρευτείς για το πραγματικό ύφος του κειμένου του και για το νόημα αυτών που λέει...
Και για τυχόν διευκρινήσεις - αν χρειαστεί, υπάρχουν και τα πμ.
Cool...

Υ.Σ.: Το θέμα νομίζω ότι κανονικά έπρεπε να ανοιχτεί στην κατηγορία:
Greek Aquarist's Boards - Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 10-07-06 στις 10:59
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-06, 11:08
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.
θα παρακαλούσα τους admin να το μεταφέρουν ... ευχαριστώ ...

όσο για τα υπόλοιπα ... δεν τα περνώ πίσω ... άσχετο το αν παρεξηγήθηκες ή όχι ... εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα παραπάνω θα μπορούσαν να βελτιώσουν την κατηγόρια ... εξάλλου είπα με αφορμή ... όχι με αιτία το Post !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-06, 11:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Eπ'αυτου του θεματος στις αρχες οταν αποφασιστηκε το να σβηνονται οι νεκρες αγγελιες εγω ειχα τοποθετηθει και ειχα ζητησει να μενουν για να υπαρχει μετρο συγκρισης και να ανατρεχουμαι σε παλιες, με αυτο τον τροπο ο καθενας θα μπορει να εχει κανει μια υποτυπωδη ερευνα αγορας πριν αγορασει απο μια αγγελια.
οποτε η προταση μου ειναι να γινει μια κατηγορια αρχειο αγγελιων οπου δεν θα μπαινουν ολες αλλα μονο οσες χρειαζεται. Για παραδειγμα εγω που πουλαω το αμαξι μου και το εχω βαλει αγγελια δεν χρειαζεται μετα να μπει στο αρχειο δεν μας νοιαζει,ουτε ποσα κλαδεματα χαριστηκαν. αλλα αμα πουλησω ενα δευτερο χερι φιλτρο τοτε καλο ειναι να υπαρχει η αγγελια μου για να βλεπει ο καθενας σε τι τιμη κυμαινεται απο παλιες αγοραπωλησιες.
Αυτα...
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-06, 12:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Συμφωνω οτι καλο ειναι να αναγραφεται η τιμη μονο και μονο για να αποφυγουν οι επιδοξοι αγοραστες μαιλ και πμ αν αυτη δεν τους συμφερει.

Κατα τα άλλα, ο τροπος που γινεται μεχρι τωρα ειναι ικανοποιητικος (κι αν εχουν γινει καποιες παρατυπιες το ποσοστο τους ειναι ελαχιστο συμφωνα με τον αριθμο των αγγελιων και οι mods το ελεγχουν).

Η συγκριση τιμων μονο με τιμη καινουργιου μπορει να γινει, κι οχι με τιμη του ιδιου προιοντος μεταχειρισμενου απο αλλον χομπιστα, το ποσο και γιατι το πουλαει τοσο ο καθενας μπορει να διαφερει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-06, 13:13
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Καλο ειναι να υπαρχει τιμη , αλλα σιγουρα δεν θα πρεπει να ειναι αναγκαστικο ... δεν χρειαζεται για καθε θεμα που προκυπτει να φτιαχνουμε και εναν κανονα !

Φιλε lsourtzo νομιζω πως τα παραλες ...εγω δεν εχω δει να δημιουργουνται προβληματα με αγοραπωλησιες ...αρκει να υπαρχει λιγο καλη διαθεση.Το να στειλεις ενα πμ και να ρωτησεις 3-4 πραγματα (και την τιμη , εαν δεν ειναι διαθεσιμη) δεν ειναι τρομερο ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-06, 13:26
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Δεν είναι όλοι καλοπροαίρετοι … και σίγουρα δεν έχουν και όλοι αγαθές προθέσεις ..
Εδώ μιλάμε για λεφτά και busines, θεωρώ ότι για την προστασία όλων των εμπλεκομένων θα ήταν καλό να αναγράφετε η τιμή … και του αγοραστή και του πωλητή !!

Δεν νομίζω ότι είναι υπερβολή …
Καλή θέληση μπορούν να έχουν όλοι … όταν δεν έχει να κάνει με την τσέπη τους …
Ποιος δεν θα ήθελε να πουλήσει ποιο ακριβά … και ποιος δεν θα ήθελε να αγοράσει ποιο φθηνά !!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Κατα τα άλλα, ο τροπος που γινεται μεχρι τωρα ειναι ικανοποιητικος (κι αν εχουν γινει καποιες παρατυπιες το ποσοστο τους ειναι ελαχιστο συμφωνα με τον αριθμο των αγγελιων και οι mods το ελεγχουν).
Τώρα όσο για το αν μέχρι τώρα οι moderators τα έχουν πάει καλά … δεν διαφωνώ πως ναι … απλά αν τα παραπάνω διατυπώνονταν και σαν κανόνες θα ήξεραν όλοι μέχρι που τους παίρνει …
But … you are the boss ... και για να έχεις φτιάξει ότι έχεις φτιάξει μάλον ξέρεις τι κάνεις !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-06, 13:44
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Δεν είναι όλοι καλοπροαίρετοι … και σίγουρα δεν έχουν και όλοι αγαθές προθέσεις ..
Εδώ μιλάμε για λεφτά και busines, θεωρώ ότι για την προστασία όλων των εμπλεκομένων θα ήταν καλό να αναγράφετε η τιμή … και του αγοραστή και του πωλητή !!
Λεφτα και business ? τεσπα .
μου εξηγεις γιατι το το να γραφεται η τιμη προστατευει τους αγοραστες ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-06, 13:59
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Λεφτα και business ? τεσπα .
μου εξηγεις γιατι το το να γραφεται η τιμη προστατευει τους αγοραστες ?
Αρκετοί από τους λόγους αναφέρονται και παραπάνω … παρόλα αυτά να σου δώσω ένα ακόμα παράδειγμα !

Εδώ και μερικά χρόνια όλα τα μαγαζιά είναι υποχρεωμένα για την προστασία των καταναλωτών να αναγράφουν την τιμή επάνω στα προϊόντα … δεν σου πέρασε ποτέ από το μυαλό γιατί ?
Ο λόγος είναι για να μην πουλάνε όσο θέλουν τα προϊόντα τους … να έχεις άμεσα διαθέσιμη την σύγκριση των τιμών … να μην πουλάνε με διαφορετικές τιμές σε διαφορετικά άτομα … και ένα σορό άλλα …

Για τους ίδιους περίπου λόγους πρέπει να αναγράφονται οι τιμές και σε μία αγγελία … δεν θα ήταν σωστό να επιτραπεί από κάποιον να χρησιμοποιήσει το forum και να εξαπατήσει κάποιον άλλόν … και αν δεν γράφεις την τιμή … έχει πολλά περιθώρια να εξαπατήσεις κάποιον ... πχ. ο ένας μπορεί να μην καταλάβει την κομπίνα και να πέσει θύμα … οι πολλοί θα το καταλάβουν όμος και θα προστατευθούν οπός πρέπει ! !!

Ps. Αν και επιμένω ότι δεν έχουν όλοι κακή πρόθεση … και ότι τελικά αν η τιμές είναι σωστές … ο πωλητής αποκομίζει περισσότερα οφέλη από τον αγοραστή!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 10-07-06 στις 14:03
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-06, 14:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Τι σημαινει εξαπατηση ? το να πουλησεις κατι μεταχειρισμενο σε σχετικα υψηλη τιμη ειναι εξαπατηση ?

το να πουλησεις κατι χαλασμενο , δηλωνοντας το οτι ειναι ''σε αριστη κατασταση'' , αυτο ειναι εξαπατηση ...

Εγω ξερω ανθρωπους που αγορασαν το ιδιο καινουργιο ενυδρειο με διαφορα 200 ευρω ο ενας με τον αλλο ....αν το πουλαγαν ταυτοχρονα , θα ηταν λογικο να ζηταγαν τα ιδια λεφτα ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-06, 19:55
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Xαίρομαι που ο lsourtzo το βλέπει έτσι.
Λυπάμαι που τα αυτονόητα πρέπει να γίνουν κανόνες.

Για να γίνει πιό σαφές το θεωρώ λάθος να μην ανακοινώνεται η τιμή του διαθέσιμου προς πώληση είδους.
Και αυτό γιατί εκτός του ότι σίγουρα θα χάσει ο πωλητής κάποιους ενδιαφερόμενους, μας βάζει στην διαδικασία των επεξηγήσεων κλπ.....όρεξη να έχουμε να postάρουμε.
Σε παλιότερη περίπτωση μέχρι και δημοπρασία κόντεψε να γίνει.
Να καταστεί σαφές ότι ο τομέας των αγγελιών δεν είναι κάποιο εμπορικό τμήμα τύπου e-bay, απλά δίνει την ευκαιρία σε διάφορες χομπύστες να ξεφορτωθούν κάτι ή να αποκομίσουν κάτι σε καλή τιμή με όφελος και για τους 2 συναλλασόμενους.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η μη αναγραφή της τιμής στο τι αποσκοπεί.

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις don't worry πέφτει σβήσιμο σύνεφο
Αν και άνθρωποι είμαστε και μας ξεφεύγουν κάποια, ή και ελαστικοί γινόμαστε μερικές φορές για x-y λόγους.

Αν ήμουν ο μόνος mod στις αγγελίες, ότι δεν είχε τιμή θα έπαιρνε τον δρόμο για τον κάλαθο.
Αλλά πρέπει να συμφωνηθεί κάτι πριν προχωρήσουμε.
Αυτά τα τερτίπια είναι για τις τελευταίες σελίδες των εφημερίδων.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-06, 20:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

lsourtzo, πιστεύω ότι οι κατηγορία "Μικρές αγγελίες" λειτουργεί μια χαρά. Σίγουρα έχει κάποια περιθώρια βελτίωσης αλλά δεν βλέπω λόγο να ανησυχούμε. Αν και με βρίσκεις σώμφωνο στο ότι θα έπρεπε να αναφέρονται οι τιμές, το να υποχρεώσουμε (ας κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου) τους "πωλητές" να τις αναφέρουν σε αυτά που πουλάνε ίσως να είναι λίγο τραβηγμένο... στο κάτω κάτω, δεν ξέρουμε τους λόγους (καλούς ή κακούς) που κάποιος δεν αναφέρει την τιμή. Και τέλος, ποιος έχει το διακαίωμα να υποχρεώσει κάποιον να κάνει το οτιδήποτε;

Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την απαγόρευση των οποιωνδήποτε σχολιων. Αν δεν είναι πρέπον ή αν είναι εκτός θέματος... μην ανησυχείς... παίρνει τον... δρόμο προς τον κάλαθο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-06, 21:12
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αν και με βρίσκεις σώμφωνο στο ότι θα έπρεπε να αναφέρονται οι τιμές, το να υποχρεώσουμε (ας κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου) τους "πωλητές" να τις αναφέρουν σε αυτά που πουλάνε ίσως να είναι λίγο τραβηγμένο... στο κάτω κάτω, δεν ξέρουμε τους λόγους (καλούς ή κακούς) που κάποιος δεν αναφέρει την τιμή. Και τέλος, ποιος έχει το διακαίωμα να υποχρεώσει κάποιον να κάνει το οτιδήποτε;
Έλα Γιώργο σου βρήκα την βίδα που σου έφυγε.
Δεν είναι θέμα ρε συ δικαιωμάτων και εξουσίας, μην το πας στα άκρα.
Η τιμή πρέπει να μπαίνει για την διευκόλυνση όλων και εμείς είμαστε οι θεματοφύλακες.
Το να θεσπίσουμε κάποιους κανόνες είναι για την καλύτερη ροή των πραγμάτων, ούτε νομοθέτες γινόμαστε έτσι ούτε βουρδουλοκρατούντες.
Και πριν αλέκτωρ λαλήσει.......ιδού και το αποτέλεσμα. (Βλέπε την πώληση του filoxenos)
Μέχρι να το γράψω έγινε όπως είπα, post στο post και ξανάpost και στο τέλος βγήκαν και παράξενοι οι ζητούντες την τιμή.
Χιουμοριστικά το είπε ο Ντίνος αλλά βγάζει δόση ειλικρίνειας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-06, 23:10
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να θίξω τη γνώμη κανενός θα αναφέρω και εγώ τη γνωμη μου.
Ο κάθε πωλητής πιστεύω έχει το δικαίωμα να αναγράφει ή όχι την τιμή.
Καμιά εφημερίδα αγγελιώ δεν σε υποχρεώνει να δημοσιεύσεις τιμή ή όχι.
Αναφέρω τις εφημερίδες γιατί εκεί μπορεί κανείς να "ξεγελαστεί" πιο εύκολα, λόγω πολλών αγγελιώ στο κάθε είδος.
Τώρα ο κάθε αγοραστής εάν το επιθυμεί φυσικά, μπορεί με τον όποιοδηποτε τρόπο να ελέγξει εάν κάποιος προσπαθεί να τον "ξεγελάσει". Στο ίδιο το ποστ μπορεί να αναφέρει την τιμή που προτείνει ο πωλητής. (ακόμα και με συνενόηση με τον πωλητή).
Μπορεί να ανοίξει άλλο ποστ και να ζητήσει προσφορές για το συγκεκριμένο αγαθό ή εμψυχο ον.
Είναι δικαίωμα του να ενεργήσει με αυτούς του τρόπους ή όποιους άλλους νομίζει αυτός ότι θα του εξασφαλίσει ότι δεν θα "ξεγελαστεί".
Πιστεύω ότι είναι στο χέρι του καθενός μας να προσπαθούμε να μην πιαστούμε κορόιδα, και να ενεργήσουμε όπως ακριβώς θα ενεργούσαμε όταν σηκώνουμε το τηλεφωνο για ρωτήσουμε μια τιμή από κάποια αγγελία εκτός φόρουμ όποιασδήποτε εφημερίδας.
Και επαναλαμβάνω δεν θέλω να θίξω την γνώμη κανενός απλά αναφέρω πως θα ενεργούσα εγώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-06, 01:17
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKORAS
......
Πιστεύω ότι είναι στο χέρι του καθενός μας να προσπαθούμε να μην πιαστούμε κορόιδα, και να ενεργήσουμε όπως ακριβώς θα ενεργούσαμε όταν σηκώνουμε το τηλεφωνο για ρωτήσουμε μια τιμή από κάποια αγγελία εκτός φόρουμ όποιασδήποτε εφημερίδας......
Μου θύμησες κάτι που γίνεται τα τελευταία χρόνια μόνο...
Πολλά καταστήματα δεν λένε την τιμή, του προιόντος από το τηλέφωνο (φωτογραφικά είδη π.χ.)..... σου λένε "πρέπει να περάσεις από το κατάστημα μας."

Τελευταία μπλέκουμε το
'τι είναι σωστό'
με το
'..,αφου μας επιτρέπεται !''.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-06, 13:17
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Και αυτό γιατί εκτός του ότι σίγουρα θα χάσει ο πωλητής κάποιους ενδιαφερόμενους, μας βάζει στην διαδικασία των επεξηγήσεων κλπ.....όρεξη να έχουμε να postάρουμε.
Αν προκειται να γινουν ποστ , θα γινουν ...

Παραδειγμα φρεσκο:
http://www.greekaquarist.com/vb/show...638#post119638

Ο ανθρωπος βαζει τιμη και διαστασεις και προτεινει επικοινωνια με πμ .
Ο πρωτος ενδιαφερομενος ρωταει (οχι με πμ) εαν εχει φιλτρο και θερμοστατη ...εγω δηλαδη εαν χρειαζομαι και μπουκαλα co2 θα πρεπει να κανω αλλο ποστ και να ρωταω συγκεκριμμενα μπας και εχει και μπουκαλα ή καποια αλλη προικα .
Ο δευτερος ενδιαφερομενος ρωταει ενα ειναι 1.03 η' 1.30 μ το μηκος ...Απο που προεκυψε αυτη η ασαφεια ? Στο αρχικο ποστ ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι 1,30μ . Ζηταει απαντηση σε πμ .
Ο τριτος ενδιαφερομενος ζηταει φωτογραφια.
Τελος, ο τεταρτος δηλωνει οτι χωρις φωτο δεν το αγοραζει.Επισης ζηταει να διευκρινιστει το θεμα του μηκους (1.03 η' 1.30) , το οποιο μπορει ηδη να εχει διευκρινιστει με τον δευτερο ενδιαφερομενο αλλα σε πμ αφου αυτο ζητησε.

Ολοι οι παραπανω (πωλητης / ενδιαφερομενοι) δεν κανουν τιποτε λαθος ...απλα συζητανε το ενδεχομενο μιας συναλλαγης .Το οτι ξερουν την τιμη δεν βλεπω να απλουστευει τα πραγματα ...και φωτο να βαλει ο πωλητης ,καποιος μετα θα ρωτησει ποσο παλια ειναι η φωτο και αν τυχον εχει γρατζουνιες κλπ. Για μενα το σωστο βημα ,εαν π ρ α γ μ α τ ι κ α σε ενδιαφερει να αγορασεις κατι ,ειναι ενα: Στελνεις ενα πμ με ενα τηλεφωνο (ή ζητας το δικο του) και that's all.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-06, 13:21
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

..εν μερη συμφωνω.αυτο που εγω ομως εχω καταλαβει ειναι οτι συνηθως επειδη ολοι μας βιαζομαστε στη ζωη μας παντα η κατι σημαντικο θα μας ξεφυγει...η κατι θα γραψουμε η θα διαβασουμε λαθος...(και αυτο φαινεται ξεκαθαρα στα παραδειγματα που εδωσες.....)ισως τελικα το ''μυστικο'' να κρυβεταια καπου εκει στα λαθος δηλαδη ποστ-διαβασματα .......λεω τωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-06, 13:38
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Ολοι οι παραπανω (πωλητης / ενδιαφερομενοι) δεν κανουν τιποτε λαθος ...απλα συζητανε το ενδεχομενο μιας συναλλαγης .Το οτι ξερουν την τιμη δεν βλεπω να απλουστευει τα πραγματα ...και φωτο να βαλει ο πωλητης ,καποιος μετα θα ρωτησει ποσο παλια ειναι η φωτο και αν τυχον εχει γρατζουνιες κλπ.
1. αν δεν είχε τιμή τότε ... ή που δεν θα είχε κανένα Post ή που θα είχε άλλα 10 που θα την ζητάγανε !!

2. το να ρωτήσεις αν είναι με φίλτρο, λάμπες και θερμοστάτη ... είναι πολύ λογικό μιας και είναι βασικά στοιχεία του ενυδρείου .. το co2 όχι !!! το ενυδρείο είναι ενυδρείο μόνο άμα συνοδεύετε με το τουλάχιστον τα 2 από τα παραπάνω ... αλλιώς είναι γυάλα !! άρα πρόκειται για ασάφεια της αγγελία που έπρεπε να διασαφηνιστεί !!!

3. το να ζητήσει κάποιος Φώτο δεν είναι ούτε παράλογο , ούτε κατακριτέο και είναι σίγουρο ότι θα βοηθούσε συνολικά την αγγελία !!!

4. αν όλα αυτά τα λέγαμε με πμ όπως ζήτησε ο ενδιαφερόμενος τότε είναι πιθανόν ότι αντί να του τα ρωτήσουν 3 άτομα θα του τα ρώταγαν 10 ή 30 ... άρα και πάλι υπέρ του πωλητή είναι η κουβέντα αφού γλιτώνει πολύ χρόνο και κόπο !!

το όλο post ξεκίνησε προς την κατεύθυνση ότι οι αγγελίες πρέπει να είναι συγκεκριμένες και πλήρης … η αγγελία που έδωσες σαν παράδειγμα βρίσκετε προς την σωστή κατεύθυνση αλλά δεν ήταν … λογικό είναι ότι πάντα θα χρειάζονται διευκρινήσεις … όσο ποιο καλά είναι γραμμένη η αγγελία τόσο λιγότερες θα είναι όμος !!



ελπίζω να κατάλαβενεις τι εννοώ !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-06, 13:56
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μα δεν διαφωνουμε οτι οσα περισσοτερα γραψει καποιος ως περιγραφη , τοσο καλυτερα .... το θεμα ειναι (και αυτη ειναι η ενσταση μου) οτι δεν μπορει να αποτελει θεμα κανονα η αναγραφη της τιμης ή οτιδηποτε αλλο ...

Και ξαναλεω : παιρνεις ενα τηλεφωνο , μιλας με τον πωλητη , ρωτας οτι θες , κανεις και το παζαρακι σου και αυτο ηταν ...αν ζηταει πολλα , πας παρακατω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-07-06, 14:11
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-07-06, 15:36
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Υπομονή
??????
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-07-06, 17:22
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
??????
Σύντομα θα ανακοινωθούν οι "νέοι" κανόνες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-06, 21:08
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Ρουφιάνε, πρόκα, Αρτέμηηηηηη
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-06, 22:12
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Για το καλό του χόμπυ βρε Χαλβά....όλα για το καλό του χόμπυ τα κάνω !!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-06, 23:06
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

http://www.greekaquarist.com/vb/show...052#post120052
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-06, 23:15
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

ΑπΆ ότι βλέπω οι προτάσεις μου έγιναν δεκτές … πράγμα που σημαίνει ότι μάλλον ήταν λογικές …


Ελπίζω να βοήθησα προς την κατεύθυνση να γίνει η κατηγορία καλύτερη …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11765 seconds with 13 queries