Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-16, 21:42
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή Ηθικό Δίλημμα

θα ηθελα να ρωτησω αν οσοι εχετε φυτεμενα εvυδρεια high tech και βαζετε λιπασματα καθημερινα βλεπετε τα ψαρακια σας να ειναι ακμαια.τι θελω να πω εχω παρατηρησει οτι τις μερες που βαζω no3 potasium fosfo τα ψαρακια μου ειναι πιο νωχελικα και μετα ειναι και το θεμα του διοξειδιου λεμε οτι τρεχουμε στα high tech στα 30ppm αλλα ειναι τοσο η ειναι παραπανω και ποσο κακο κανει στα ψαρια?αγαπαω και τα φυτα και τα ψαρια το ιδιο αλλα ειμαι σε διλημμα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-16, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενας απο τους λογους που ποτε δεν εβαλα δυσκολα φυτα (ή μαλλον εβαλα και σιγα σιγα χαλασαν), ειναι γιατι ποτε δεν αφησα να ανεβουν πανω απο 10ppm τα νιτρικα, φωσφορικα κλπ, ποτε δεν εβαζα λιπασματα παρα μονο τιποτα ιχνοστοιχεια και καλιο στο 1/3 της δοσολογιας και καμια ταμπλετα κομμενη στα τρια, και co2 μονο diy και αυτο το καταργησα οπως και τα ιχνοστοιχεια κλπ.
Κρατησα τα ευκολα και εξισου ομορφα φυτα που ζουν με σκετο καθαρο νερακι και νορμαλ φως οπως και τα ψαρια μου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-16, 22:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Σπυρο μουεκανες την καρδια περιβολι..νιτρικα μετρουσα 0 ταιζα λιγο και 2 φορες την μερα εβαλα δυσκολα φυτα ανεβηκαν ολα φως πανω απο 1 βατ το λιτρο για να ελεγξω τις αλγες και να ανταποκριθουν τα δυσκολα φυτα ανεβασα το co2 μετα ανεβασα και τις δοσεις στα λιπασματα ολα τελεια στα φυτα οργιαζουν.τα ψαρια ομως ζοριζονται το βλεπω οχι σε μεγαλο βαθμο αλλα ζοριζονται στο τελος της εβδομαδας μετραω 20 νιτρικα οσο λεει η estimated index.λατρευω τα φυτα αλλα δεν θελω να εχω γλαστρα αλλα ενυδρειο με ψαρακια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-16, 22:31
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο μουεκανες την καρδια περιβολι..νιτρικα μετρουσα 0 ταιζα λιγο και 2 φορες την μερα εβαλα δυσκολα φυτα ανεβηκαν ολα φως πανω απο 1 βατ το λιτρο για να ελεγξω τις αλγες και να ανταποκριθουν τα δυσκολα φυτα ανεβασα το co2 μετα ανεβασα και τις δοσεις στα λιπασματα ολα τελεια στα φυτα οργιαζουν.τα ψαρια ομως ζοριζονται το βλεπω οχι σε μεγαλο βαθμο αλλα ζοριζονται στο τελος της εβδομαδας μετραω 20 νιτρικα οσο λεει η estimated index.λατρευω τα φυτα αλλα δεν θελω να εχω γλαστρα αλλα ενυδρειο με ψαρακια...
Χαμηλωσε την λιπανση στα νιτρικα, αν και απκλειεται να ζορινονται απο αυτα...
Περισσοτερα θα ελεγα για το co2 .
Στα δικα μου ενυδρεια , συνεχεια μηδενιζουν τα νιτρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-16, 22:35
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαμηλωσε την λιπανση στα νιτρικα, αν και απκλειεται να ζορινονται απο αυτα...
Περισσοτερα θα ελεγα για το co2 .
Στα δικα μου ενυδρεια , συνεχεια μηδενιζουν τα νιτρικα.
ok θα βοηθουσε και ενα κρεμαστο φιλτρο το βραδυ να κανει αναταραξη η μια αεραντλια?να χαρισω τα ψαρακια αυτα και να βαλω πiο ανθεκτικα στο co2? υπαρχουν?ο drop checker ειναι πρασινος..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-04-16, 22:42
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ok θα βοηθουσε και ενα κρεμαστο φιλτρο το βραδυ να κανει αναταραξη η μια αεραντλια?να χαρισω τα ψαρακια αυτα και να βαλω πiο ανθεκτικα στο co2? υπαρχουν?ο drop checker ειναι πρασινος..
Μπορεις να βαλεις κρεμαστο φιλτρο, ή εναν κυκλοφορητη να αυξανεις την αναταραξη το βραδυ.
Παλι θα μπορουσες και καλυτερο ειναι , να εχεις μια ηλεκτρομανγιτικη να ανοιγοκλεινεις το co2 και να εχεις και μια καλη αναταραξη ωστε να πετυχενεις σταθερο co2 την ωρα του φωτισμου , και καλο degass το βραδυ.
Παραληλλα ετσι θα εχεις και περισσοτερο οξυγονο στο ενυδρειο.
Πια ψαρια εχεις και τι παρατηρεις , για βαλε ενα βιντεακι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-16, 22:47
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να βαλεις κρεμαστο φιλτρο, ή εναν κυκλοφορητη να αυξανεις την αναταραξη το βραδυ.
Παλι θα μπορουσες και καλυτερο ειναι , να εχεις μια ηλεκτρομανγιτικη να ανοιγοκλεινεις το co2 και να εχεις και μια καλη αναταραξη ωστε να πετυχενεις σταθερο co2 την ωρα του φωτισμου , και καλο degass το βραδυ.
Παραληλλα ετσι θα εχεις και περισσοτερο οξυγονο στο ενυδρειο.
Πια ψαρια εχεις και τι παρατηρεις , για βαλε ενα βιντεακι.
δουλευω σπιτι οποτε το διοξειδιο ανοιγει 2 ωρες πριν ανοιξουν τα φωτα και κλεινει μια ωρα πριν σβησουν τα ψαρια καθονται κατω στο βυθο νωχελικα οχι καθε μερα και ολη την ωρα αλλα το πρωι που ειναι σβηστα τα φωτα ειναι πιο ενεργα.. βιντεο δεν μπορω να βγαλω δεν τραβαει καλα η καμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-16, 22:50
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
δουλευω σπιτι οποτε το διοξειδιο ανοιγει 2 ωρες πριν ανοιξουν τα φωτα και κλεινει μια ωρα πριν σβησουν τα ψαρια καθονται κατω στο βυθο νωχελικα οχι καθε μερα και ολη την ωρα αλλα το πρωι που ειναι σβηστα τα φωτα ειναι πιο ενεργα.. βιντεο δεν μπορω να βγαλω δεν τραβαει καλα η καμερα.
Φιλος αυτο ειναι πολυ πιθανο απο τον υψηλό φωτισμό.
Καποιες φορες το κανουν και τα δικα μου τα ροδοστομα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-16, 22:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Εγω συμφωνω με τον Σπυρο .
επισης το ενυδρειο το στηνω βαση ψαριων και θελω αυτα να ειναι καλα..ολα τα υπολλοιπα για μενα ειναι συνοδευτικα/διακοσμηση ,για να κανουν τα ψαρια μου πιο χαρουμενα (λιγοτερο στρες,πιο φυσικο το περιβαλλον κλπ).

Ετσι το βλεπω εγω...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-16, 22:55
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Νικο πιστευεις οτι η λιπανση δεν εχει να κανει?ενδιαφερον αυτο με τον φωτισμο..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-16, 23:02
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγω εχω συννεφακια και cpd εδω και τρα χρονια σε ενυδρειο με πολυ co2 και λιπανση. Το co2 το εχω οπως εσυ Γιαννη και οχι ολο το 24ωρο (για μενα λαθος εχω επιχειρηματα περι αυτου).

Τα ψαρια ειναι κεφατα και δεν εχω παρατηρησει καμια σοβαρη διαφορα σε σχεση με το αλλο ενυδρειο μου που τρεχει low tech. Στο Νικου(nicpapa) εαν δε κανω λαθος γεννησαν και τα ancistrus που παει να πει οτι καλοπερναν και δεν εχουν θεμα με το High tech φυτεμενο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-16, 23:22
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω συννεφακια και cpd εδω και τρα χρονια σε ενυδρειο με πολυ co2 και λιπανση. Το co2 το εχω οπως εσυ Γιαννη και οχι ολο το 24ωρο (για μενα λαθος εχω επιχειρηματα περι αυτου).

Τα ψαρια ειναι κεφατα και δεν εχω παρατηρησει καμια σοβαρη διαφορα σε σχεση με το αλλο ενυδρειο μου που τρεχει low tech. Στο Νικου(nicpapa) εαν δε κανω λαθος γεννησαν και τα ancistrus που παει να πει οτι καλοπερναν και δεν εχουν θεμα με το High tech φυτεμενο.
για αυτο ανοιξα θεμα Στεφανε να πουμε οτι εχει δει ο καθενας στα ενυδρεια του..εμενα μετα τις 9 πανε κατω σε ριζες απο φυτα τα ενοχλει το φως? η λιπανση?το διοξειδιο? η πανε να κοιμηθουν?το φως σβηνει στη 1
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω συμφωνω με τον Σπυρο .
επισης το ενυδρειο το στηνω βαση ψαριων και θελω αυτα να ειναι καλα..ολα τα υπολλοιπα για μενα ειναι συνοδευτικα/διακοσμηση ,για να κανουν τα ψαρια μου πιο χαρουμενα (λιγοτερο στρες,πιο φυσικο το περιβαλλον κλπ).

Ετσι το βλεπω εγω...
οκ συμφωνω Γιαννη αλλα αν εχεις τρελα και με τα φυτα?εγω φιλε αν ειναι εξω γυρναω να κλεισω το διοξειδιο και ξαναβγαινω.τα θελω τα φυτα με ηρεμουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 13-04-16 στις 23:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-16, 01:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Για μενα (προσωπικη αποψη) , δεν μπαινουν ψαρια σε τετοια ενυδρεια.. Και πιο πολυ μιλαω για τον φωτισμο.
Θυμαμαι σε ενυδρειο φιλου 200λιτρο , φουλ στο φυτο.. Μερα παρα μερα κλαδευε , co2 ,watt/λιτρο ,λιπασματα κλπ , αλλα δεν σταυρωνε ψαρι.. Σε μια φαση ειχε red cherry ,οι οποιες δεν τραβουσαν καθολου , τις εψαχνες με το κυαλι.. Μιλαμε για μηνες /χρονο ..ολα ηταν οκ απο μετρησεις ,ασφαλες co2 με ph controler κλπ..
Εβλεπες ενα στολιδι 200λιτρων , αλλα αδειο αναγκαστικα...

Τεσπα ,επανερχομαι να πω, οτι για μενα δεν ειναι ορθο να τυφλωνω με 100watt λαμπες τα ψαρια σ ενα ενυδρειο 100 λιτρων, ειναι υπερβολικο φως , δεν πιστευω πως υπαρχει ψαρι που δεν θα στρεσσαρεται..
Ειλικρινα μου φαινεται αδυνατο!!
Σκεφτομαι σαν να με βαλεις σε παραλια τον αυγουστο χωρις ομπρελα ,να κατσω απ τις 10 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα..(ενταξει ειμαι και λιγο υπερβολικος)

Φιλικη συμβουλη , αν θελεις τετοιου τυπου ενυδρειο , με πολυ δυσκολα φυτα, στησε ενα ενυδρειο μονο με φυτα.

Αυτη ειναι η γνωμη μου , απλως..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-16, 07:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μου αρέσουν πολύ τα φυτά αλλά σε πιο χαλαρό ρυθμό, ναι με διοξείδιο αλλά όχι πολλά πολλά με λιπάσματα, μια φορά την εβδομάδα βάζω και αυτά από λίγο, με εύκολα και μέτρια φυτά βέβαια αλλά δεν θέλω να είναι συνέχεια από πάνω για καθημερινή λίπανση και τέτοια. Αυτό που χαίρομαι πιο πολύ είναι στη ταράτσα με τα συννεφάκια, που τα φυτά είναι ζούγκλα χωρίς ίχνος από λιπάσματα και χωρίς διοξείδιο, με φωτισμό της πλάκας αλλά να είναι καλά ο Ήλιος που κάνει θαύματα, να σκεφτείς πως η rotalla πάει καλύτερα σε αυτό παρά στο άλλο με διοξείδιο και τα λίγα λιπάσματα.
Το έχω ξαναπεί πως δεν θέλω να γίνομαι δέσμιος του ενυδρείου, όσο το δυνατόν λιγότερες παρεμβάσεις και ενασχόληση, και σίγουρα με ενδιαφέρουν πιο πολύ τα ψάρια αν και τα φυτά βοηθούν πολύ να παραμένει σωστό το περιβάλλον που ζουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-16, 07:44
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιάννη μου καλημέρα
Και εγω της ίδιας άποψης είμαι με τον Γιάννη και τον Σπύρο ή τα φυτά θα καλοπερνάνε σε τέτοια ενυδρεία ή τα ψάρια . Ότι μπορούν τα ψάρια να ανεχτούν κάποιες άσχημες συνθήκες το ξέρουμε αλλά αυτό δεν είναι ευζωία καλέ μου Με Solarium και λιπάσματα όσο και να προσέχεις , θα έχεις επιπτώσεις ..... Οπότε διαλέγεις και κάνεις focus .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-16, 08:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Με την προσωπικη μου εμπειρια εγω θα διαφωνησω. Οταν ειχα το φυτεμενο μου ειχα καταληξει να εχω 0,8 βατ/λιτρο φως, αφθονο διοξειδιο και λιπασματα να μη προλαβαινω να ριχνω. Δεν εβγαινα εστω και με ένα μονο ενυδρειο με τα λιπασματα της seachem και αγοραζα σκονες. Τα φυτα εκαναν pearling ολημερίς κι εκανα μετρήσεις, ακομη και τη συγκεντρωση σιδηρου. Τα νιτρικα ηταν παντα το πολύ 10 και κοπιαζα να τα ανεβασω τοσο, το φως δεν ενοχλουσε καθολου τα ψαρια ουτε εγω που κλαδευα ανα 2 μερες. χωνοταν αναμεσα στα χερια μου γιατι από το ανακατεμα εβγαινε και κανενα μεζεδακι.

Αν αυτό που λες συνεβαινε με μενα θα εψαχνα τις αιτιες καπου αλλου.
Οσο φως και να εχουμε το φως κατω από τον ηλιο είναι δυνατοτερο. Αν το CO2 ηταν το πρόβλημα λογικα τα ψαρια θα αναζητουσαν το οξυγονο στην επιφανεια. Οσα high tech εχω δει ο ιδιος προσωπικα από μελη που εχουν μεγαλουργησει στα φυτεμενα οπως ο Raven, στρατηγος κ.α. δεν αντιληφθηκα στρεςς στα ψαρια ουτε καποιος ιδιοκτητης μου εξεφρασε καποιο τετοιο προβληματισμο.

Για μενα λοιπον τετοιο διλημμα δεν τεθηκε ποτε. θα σκεφτομουν ισως ότι καποια ειδη που ζουν στα μαυρα η λασπωμένα νερα του αμαζονιου θα ειχαν θεμα με το φως....αλλα σε αυτό το βιντεακι http://s270.photobucket.com/user/pan...ml?sort=3&o=99 είναι το ενυδρειο που προανεφερα και κρατουσα τετοια ψαρια όπως μπορεις να δεις: νεον, τα πρωτα μου δισκακια (μια παραμορφωμενη γενια από συγχομπιστα) κ.α.

εδώ στο ιδιο ενυδρειο βλέπεις κατω από τοσο φως την εναποθεση των αυγων των σκαλαριων μου. http://s270.photobucket.com/user/pan...l?sort=3&o=101
νομιζω ότι καλλιστα μπορει να βρεθει το σημειο οπου φυτα και ψαρια θα είναι καλα.

υ.γ. μην κρινεις ακουασκειπ είναι ανυπαρκτο...ουτε ιχθυοσυνθεση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-16, 08:30
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Μπορεις να χαμηλωσεις λιγο το φωτισμο στα 0.7 βατ/λιτρο ας πουμε και παλι τα φυτα θα μεγαλωνουν αλλα πιο αργα,δε χανεις τιποτα να το δοκιμασεις..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-16, 10:21
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

θα συμφωνησω με τον Πανο, κατι αλλο φταιει και συμπεριφερονται ετσι τα ψαρια σου, οταν λες οτι τα φωτα κλεινουν 1 εννοεις το βραδυ; αν ναι εγω πιστευω οτι εκει ειναι το θεμα. θελει μια πιο νορμαλ φωτοπεριοδο, γιατι παραδειγμα το δικο μου κατα τις 6 το πρωι αρχιζει να μπαινει ηλιακο φως οποτε τα ψαρια ξυπνανε, κατα τις 2 αναβουν οι λαμπες και κλεινουν στις 8 οποτε τα ψαρια χαλαρωνουν κοιμουνται κλπ μια δυο φορες λογω που ειχα πατησει τον χρονοδιακοπτη να δουλευει και τα αφησα μεχρι τις 10 τα ψαρια μου ειχαν κι αυτα περιεργη συμπεριφορα ξυνονταν στο τζαμι καποια πηγαιναν στον πατο μεσα στα φυτα κλπ. Δεν εχει σημασια αν στο δωματιο μπαινει ελαχιστο φως το πρωι, αν μπαινει τ ψαρια δραστηριοποιουνται οποτε απο της 6 το πρωι μεχρι τις 1 το βραδυ ειναι 20ωρες κοντα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-16, 11:20
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πανο δεν υπαρχει τεστακι να μην το εχω παρει με εξαιρεση το καλιο που δεν το βρισκω Ελλαδα οι συνθηκες στο νερο ειναι ιδανικες αλλαγες νερου 50% καθε εβδομαδα.δεν υπαρχει θεμα μετρησεων.Γιαννη αυτο δεν το ειχα σκεφτει η αλληθεια ειναι οτι τωρα ειναι δραστηρια μπαινει φως ναι σαλονι εινα. τα ψαρια και ο φωτισμος ανοιγει 5 με 1 σταδιακα θα αλλαξω την φωτοπεριοδο.Αρτεμις ευχαριστω για τον προβληματισμο εξ αρχης(φωτιες μου αναψες)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-04-16, 11:25
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

αχαχαχαχαχχα εγω Γιάννη φταίω για όλα αλλά είμαι υπερπροστατευτική με τα ζωντανά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-04-16, 11:29
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Γιαννη , ποσες ωρες εχεις φωτισμο?
πως αναβουν οι λαμπες? ολες μαζι?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-16, 11:32
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη , ποσες ωρες εχεις φωτισμο?
πως αναβουν οι λαμπες? ολες μαζι?
8 ωρες εχω στις 5 αναβουν 80 βατ μεχρι 1.και 30 βατ αναβουν 8 με 11.γυρω στις 9 γινετε αυτο που σου λεω πανε κατω απο τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-16, 11:47
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δωσε στα ψαρια ενα σταδιακο φωτισμο..
πχ. να αναβει πρωτα η 30ρα για καμια ωρα μονη της και υστερα οι υπολοιπες..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-16, 12:22
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
δωσε στα ψαρια ενα σταδιακο φωτισμο..
πχ. να αναβει πρωτα η 30ρα για καμια ωρα μονη της και υστερα οι υπολοιπες..
ok Γιαννη ευχαριστω θα αλλαξω και την φωτοπεροδο σε πιο νορμαλ ωρες σταδιακα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-04-16, 14:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Γιαννη 99% ειναι η ωρες, αναβε της λαμπες 2-8 και θα λυθει το θεμα ,κι εγω θελω να το χαζευω μετα το βραδακι αλλα ειναι πολλες η ωρες για τα ψαρια κι εγω στο σαλονι το εχω αλλα κατα τις 5-6 το πρωι μπαινει φως κι ας εχω κλειστα παραθυρα κλπ οποτε τα ψαρια ξυπνανε ετσι συνηπολογιζω κι αυτο στην φωτοπεριοδο δεν χρειαζεται να γινει σταδιακα και τωρα ξεκινατο και θα δεις την διαφορα αμεσα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-16, 14:26
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη 99% ειναι η ωρες, αναβε της λαμπες 2-8 και θα λυθει το θεμα ,κι εγω θελω να το χαζευω μετα το βραδακι αλλα ειναι πολλες η ωρες για τα ψαρια κι εγω στο σαλονι το εχω αλλα κατα τις 5-6 το πρωι μπαινει φως κι ας εχω κλειστα παραθυρα κλπ οποτε τα ψαρια ξυπνανε ετσι συνηπολογιζω κι αυτο στην φωτοπεριοδο δεν χρειαζεται να γινει σταδιακα και τωρα ξεκινατο και θα δεις την διαφορα αμεσα.
οκ Γιαννη ετσι θα κανω σταδιακα ομως γιατι και τα φυτα εχουν συνηθησει και μιση ωρα πριν σβησουν τα φωτα κλεινουν εχουν μαθει και αυτα ποτε αναβει και ποτε σβηνει το φως
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-04-16, 14:38
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ναι μειωσε και την φωτοπεριοδο σταδιακα..
Καντο πχ -15 η 30 λεπτα /ανα βδομαδα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-04-16, 14:51
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μειωσε και την φωτοπεριοδο σταδιακα..
Καντο πχ -15 η 30 λεπτα /ανα βδομαδα
Γιαννη
8 ωρες ειναι η φωτοπεριοδος δεν μπορω να μειωσω πανε τα φυτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-04-16, 15:00
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη
8 ωρες ειναι η φωτοπεριοδος δεν μπορω να μειωσω πανε τα φυτα!!
και με ενα εξαωρο μια χαρα θα ειναι τα φυτα, αλλα δεν υπαρχει λογος για μειωση, 8 ωρες ειναι μια καλη φωτοπεριοδος και για ψαρια και φυτα,απλα τα ψαρια σου ξυπνανε στις 5-6 το πρωι και τα εχεις με φως μεχρι της 1 το βραδυ εκει γυρω στης 8-9 που ειναι ετοιμα για υπνο χαλαρωση αναβουν και τα υπολοιπα φωτα και γι αυτο εχεις προβλημα, δεν υπαρχει λογος στην περιπτωση σου για τιποτα σταδιακο τα φυτα θα συνηθισουν αμεσα την μετατοπιση της φωτοπεριοδου και τα ψαρια θα την εκτιμησουν κι αυτα αμεσα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Come back και δίλημμα kalomoiris Tanganyika 20 11-10-14 06:49
ηθικά διλήματα για να βάλουμε άγρια ψάρια karrot Γλυκό νερό - Γενικά 61 19-02-11 18:30
Δίλημμα... domianos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-11-10 01:31
Σε δίλημμα γαλανοματα Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-01-09 13:43
Δίλημμα binational Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 20-12-06 11:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20762 seconds with 16 queries