Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 10-05-09, 21:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε Άντρο θα πρότεινα να βάλεις μια ακόμα σωλήνα .
Να βάλεις μια μουφά στην αρχή για να κάνει διακλάδωση.
Στον βοηθητικό σωλήνα βαλέ και μια βάνα ώστε να το στραγγαλίζεις εσύ ποσό θέλεις να τρέχει από αυτών των σωλήνα το νερό.

Δε θα σε ενοχλεί ιδιαίτερα στο φιλτράρισμα μια και θα επιστρέφει πολύ λίγο ακάθαρτο νερό πίσω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 11-05-09, 07:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιωργο ευχαριστω.

Εχω κανει ενα τεραστιο λαθος τον καιρο που αγορασα τον εξοπλισμο της λιμνης.

Η αντλια γυριζει 12000 λιτρα την ωρα ενω το φιλτρο που εχω δεχεται maximum ροη 10000 λιτρα την ωρα και αυτο που φοβαμαι ειναι οτι καποια στιγμη ενδεχωμενος απο την πιεση να τα τιναξει.

Τωρα αυτο που σκεφτομαι να κανω ειναι ή να βαλω πιο μεγαλο φιλτρο αναλογο της αντλιας ή να βαλω και δευτερη εξοδο στο φιλτρο (λαστιχο) για να μειωσω την πιεση.

Ειμαι σε διλημμα και δεν ξερω τι να κανω αφου δεν ειναι καιρος για αλλα εξοδα
Καλημέρα Άντρο,
Άντρο, όλο αυτό το διάστημα προσπαθούσα να πείσω όλους σας ότι
ο σχεδιασμός και οι πρόνοιες είναι τα πράγματα που πρέπει να μας απασχολήσουν για μεγάλο διάστημα πριν προχωρήσουμε στην εκτέλεση της λίμνης. Στο παρελθόν είχα πάρει μια απάντηση από κάποιο φίλο: "Ο καθένας μπορεί να σκάψει έναν λάκο στη γή, να ρίξει ένα κομμάτι λάινερ, να βάλει μιαν αντλία και να το γεμίσει ψάρια". Αυτό δεν ισχύει και για τα ενυδρεία? Δεν βλέπεις και εσύ καθημερινά το αποτέλεσμα αυτό, στις άλλες κατηγορίες του φόρουμ με τους νέους ακουαρίστες?

Η κατηγορία θα πρέπει να "κτιστεί" με τέτοιον τρόπο ώστε να είναι σε θέση στο μέλλον να προσφέρει όσα είναι δυντατόν για να πετύχουμε παρόμοια ή ακόμα και καλύτερα έργα από το εξωτερικό. Δόξα τον Θεό έχουμε δεκάδες παραδείγματα στον διεθνή χώρο. Σύγκρινε φωτογραφικό υλικό που έχουμε όλοι εμείς προς το παρόν, σε σχέση με όμορφα παραδείγματα του εξωτερικού. Η αλήθεια δυστυχώς φαίνεται. ΠΡΕΠΕΙ όλοι εμείς που εμπλακήκαμε εδώ να κάνουμε την αρχή, γιατί κάθε νέος φίλος που θα μπαίνει εδώ θα χρειάζετε κάτι περισσότερο από αυτό που βρίσκεται πιο πάνω στο μπλέ σημείο του ποστ μου.

Δυστυχώς πριν λίγο καιρό δέχτηκα πολύπλευρη κριτική ενώ προσπαθούσα να εισαγάγω καινούρια αντίληψη στο θέμα, κάτι που σίγουρα θα πρέπει να γίνεται βήμα προς βήμα.

Το πρόβλημα είναι ότι στο παρελθόν κάναμε βεβιασμένα βήματα (λόγο άγνοιας βέβαια, ή έλλειψης τεχνογνωσίας), προχωρήσαμε σε λανθασμένες επιλογές που πληρώνουμε στο χρόνο. Αυτό που είπα βέβαια καλύπτει και εμένα απόλυτα γιατί έχω κάνει και εγώ προσωπικά πολύ περισσότερες λανθασμένες επιλογές από εσάς με το μοναδικό ελαφρυντικό το ότι πριν 10 χρόνια είχα στα χέρια μου μόνο δύο βιβλία και ήταν αδύνατο να προμηθευτώ λάινερ.

Άντρο, πιστεύω ότι βρίσκεσαι σε πολύ ορειακό σημείο, γιατί όλες οι αντλίες χάνουν κάποια ισχή όταν βρίσκονται σε κάποιο βάθος. Εντοίτοις όμως υπάρχει το ενδεχόμενο να δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά. Ή αγοράζεις φίλτρο που να δέχεται μεγαλύτερη ροή (αυτό να κάνεις) ή αλλάζεις την αντλία σου. Πάντως, με πολύ ενησχημένο βιοφορτίο, το φίλτρο των 10,000 λίτρων δεν θα καλύψει μια λίμνη 8,000 εκτός και αν είναι φτιαγμένη σε εντελώς σκιερό μέρος. Η λύση του Βασίλη μπορεί να βοηθήσει κάπως, αλλά πιστεύω θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα μη κάλυψης.

Τώρα, όσον αφορά εμένα, έχω προχωρήσει αρκετά τον σχεδιασμό μου, σε σημείο όπου παραμένουν ερωτηματικά σε μόνο κάποιες λεπτομέρειες. Απλά να πω ότι μάλλον πάω για εξωτερική αντλία, αλλά με μια καινοτομία ώστε να μην υπάρχει η πιθανότητα βουλώματος σε καμία περίπτωση. Η αναρρώφηση θα γίνεται από το πιο βαθή σημείο της λίμνης, θα την έχω πεντακάθαρη, έτσι θα επενδύσω στο κτίσημο της βιολογίας μου στο τεχνητό ρυάκι που θα φτιάξω. Έτσι, το FISH MATE φίλτρο που θα αγοράσω θα καλύπτει (15,000 λίτρα λίμνη με χαμηλή ιχθυοφόρτηση και σκιερό μέρος) ή (10,000 λίτρα λίμνη με υψηλή υχθιοφόρτηση και μερική άμεση ηλιακή ακτινοβολία) υπόψην η λίμνη μου θα είναι 10,000 λίτρων. Επιλογή αντλίας δεν έχω κάνει ακόμα και βρίσκομαι μεταξύ 4-5 μοντέλων. Εξυπακούεται ότι έχω μελετήσει ήδη την διαφορά πιέσεων και συμβατότητας αντλίας-φίλτρου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 11-05-09 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 11-05-09, 17:57
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ενα χρονο πριν φτιαξω τη λιμνη προσπαθουσα να μαθω οσο πιο πολλα μπορουσα.
Δεν υπηρχε κανεις για βοηθεια και με τα λιγα που διαβασα εφτιαξα τη λιμνη και σιγουρα οχι ενα λακο με λαινερ.
Η λιμνη λειτουργησε τον πρωτο χρονο χωρις κανενα προβλημα και ετσι αποφασισα αφου εμαθα καποια πραγματα παραπανω να της δωσω την μορφη που εχει τωρα.
τα αποτελεσματα ακομη καλυτερα
In the pond συμφωνω με οσα εχεις πει πιο πανω αλλα αν ειμαι τυχερος και δεν εκανα το μεγαλο λαθος αφου δεν ειχα ιδεα απο λιμνες αυτο ισως να οφειλετε στο οτι εβαλα κατω την απλη λογικη...δηλαδη, π.χ για να κανω αυτο πρεπει να κανω πρωτα αυτο...η..για να δουλεψει τουτο πρεπει να δουλεψει πρωτα τουτο κ.λ.π.....
Τωρα οσο για το προβλημα μεταξυ αντλιας και φιλτρου αφου το εψαξα εις βαθος τελικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα
Μαλιστα ο αντιπροσωπος της sera που μιλησε με ανθρωπους της εταιριας μου ειπε οτι αν παθει κατι αμεσως θα μου δωσει αλλο....
Εχω ομως και κατι αλλο υποψη μου για να κανω
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 11-05-09, 18:40
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
In the pond συμφωνω με οσα εχεις πει πιο πανω αλλα αν ειμαι τυχερος και δεν εκανα το μεγαλο λαθος αφου δεν ειχα ιδεα απο λιμνες αυτο ισως να οφειλετε στο οτι εβαλα κατω την απλη λογικη...δηλαδη, π.χ για να κανω αυτο πρεπει να κανω πρωτα αυτο...η..για να δουλεψει τουτο πρεπει να δουλεψει πρωτα τουτο κ.λ.π.....
Άντρο, όταν λες "δεν έκανα το μεγάλο λάθος" τί έννοια δίνεις σε αυτό? Τί θα εννοούσες μεγάλο λάθος για μια λίμνη? Γιατί εγώ προσωπικά βλέπω λάθη σε όλες μας τις κατασκευές, με εμένα τα χειρότερα και ούτε λίμνη κανονικά θα την ονόμαζα.Όπως και να έχει, άλλος η΄ταν ο σκοπός της.

Όπως επίσης πόσα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν κατά την εκτέλεση ώστε να μιλούμε για: π.χ για να κανω αυτο πρεπει να κανω πρωτα αυτο...η..για να δουλεψει τουτο πρεπει να δουλεψει πρωτα τουτο κ.λ.π.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα οσο για το προβλημα μεταξυ αντλιας και φιλτρου αφου το εψαξα εις βαθος τελικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα
Μαλιστα ο αντιπροσωπος της sera που μιλησε με ανθρωπους της εταιριας μου ειπε οτι αν παθει κατι αμεσως θα μου δωσει αλλο....
Εχω ομως και κατι αλλο υποψη μου για να κανω.
Ήδη σου έχω πει ότι βρίσκεσαι σε ορειακό σημείο μεταξύ αντλίας-φίλτρου, αλλά το ξαναλέω ορειακό! (λόγο κυρίως της πτώσης της ισχής της αντλίας λόγω ύψους).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 11-05-09, 20:33
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αυτο που θελω να πω Βασιλη, για τα πιο πανω (επειδη δεν καταλαβες τι εννοω σχημα λογου ειναι) Εκανα οτι εκανα απο μονος μου βαση της δικης μου λογικης. Και αφου ρωτας για μεγαλο λαθος να σου πω ενα το οποιο απεφυγα και ηταν βαση της δικης μου επιλογης και οχι κανενος αλλου.
Ενα μεγαλο λαθος λοιπον που απεφυγα ηταν η τοποθετηση της αντλιας που την εβαλα στο πιο μακρινο σημειο και οχι κοντα στον καταρρακτη ή στο κεντρο της λιμνης. Φαντασου να την ειχα κοντα στον καταρρακτη ποση πιεση ακομα θα εστελε στο φιλτρο. Τεσπα δεν θα κατσω τωρα να απαρυθμιζω τι εκανα σωστο και τι λαθος αλλα να μου επιτρεψεις να πω κατι και να σε παρακαλεσω να μην το παρεξηγησεις γιατι αυτο που θα πω θα το πω καλοπιστα
Συμφωνω καταρχας για το οριακα που λες μεταξυ αντλιας και φιλτρου αλλα ρε Βασιλη μου οταν απαντουμε σε καποιον συνχομπιστα πρεπει να ειμαστε λιγο πιο προσεχτικοι στο τι λεμε και βαση του τι λεμε να σκεφτομαστε και λιγο παρακατω για να δουμε αν υπαρχει καποια εναλλακτικη λυση σε καποιο προβλημα που μπορει να αντιμετωπισει καποιος. Και εξηγουμαι.......
Δεν εχω προβλημα με τον εξοπλισμο οπως ειπα απλα εξεφρασα εναν προβληματισμο κατα ποσο θα υπαρξει προβλημα στο μελλον....
Ο POYRITANOS εδωσε μια λογικη απαντηση την οποια ειχα υποψη μου με τη διαφορα οτι το νερο που θα φευγει απο το εξτρα λαστιχο θα περνουσε μεσα απο ενα DIY φιλτρο ανοιχτου τυπου χαμηλης ροης με φουλ βιολογικο υλικο δηλ...με ενα σπαρο δυο τριγονια αφου εκμεταλλευομαι την δυναμικη της αντλιας.

Ποια ηταν η δικη σου απαντηση Βασιλη????

Η δικη σου απαντηση ηταν να αλλαξω ή το φιλτρο ή την αντλια!!!!!!
Χωρις να λαβεις υποψην σου οτι με αυτη την αντλια μπορω να κανω παπαδες...
Επειδη εισαι μοντ ενας αρχαριος που αρχιζε χθες την λιμνη του και αγοραζε τον εξοπλισμο που εχω εγω και εβαζε αυτο τον προβληματισμο του στο φορουμ τον πρωτο που θα εμπιστευοταν ειναι το συντονιστη λογω της εμπειριας του ας πουμε και οχι τον απλο χομπιστα.
Θα τον εβαζες δηλ να πεταξει ή το φιλτρο ή την αντλια και να αγορασει αλλα!!!!!!
Βασιλη μου σε εκτιμω μην με παρεξηγησεις για αυτα που λεω για ονομα του Θεου απλα να προσεχουμε λιγο τι γραφουμε και δεν το λεω φυσικα για σενα για ολους μας το λεω για να μην δινουμε λαθος εντυπωσεις ή συμβουλες.
Εντελως μα εντελως φιλικα, Andros
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 11-05-09, 22:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Άντρο, έχω την εντύπωση ότι σου έχω απαντήσει πολύ εύστοχα και με λογική απάντηση, απλά έχεις απομονώσει μόνο το πρώτο κομμάτι της απάντησής μου.

Είπα αυτό: "Ή αγοράζεις φίλτρο που να δέχεται μεγαλύτερη ροή (αυτό να κάνεις) ή αλλάζεις την αντλία σου. Πάντως, με πολύ ενησχημένο βιοφορτίο, το φίλτρο των 10,000 λίτρων δεν θα καλύψει μια λίμνη 8,000 εκτός και αν είναι φτιαγμένη σε εντελώς σκιερό μέρος." Αυτό είναι πολύ τεκμηριωμένο από όλες τις κατασκευάστριες εταιρείες που έχουν τέτοιου είδους φίλτρα.

Επίσης, παρόλο των ανησυχιών σου για τη δύναμη της αντλίας σου είπα: Άντρο, πιστεύω ότι βρίσκεσαι σε πολύ ορειακό σημείο, γιατί όλες οι αντλίες χάνουν κάποια ισχή όταν βρίσκονται σε κάποιο βάθος" πριν ακόμα αναφέρεις κάτι για την επικοινωνία σου με την εταιρεία. Άρα απάντησα και εδώ.

Η περίπτωση που έχει αναφέρει ο Βασίλης είπα: "Η λύση του Βασίλη μπορεί να βοηθήσει κάπως, αλλά πιστεύω θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα μη κάλυψης." ...και συνεχίζω τώρα. Η οποιαδήποτε δεύτερη εξαγωγή νερού πριν το φίλτρο σου, λόγω της μεγάλης πιέσεως που θα ασκείται στο ίδιο το φόλτρο, η ροή που τελικά θα περνάει θα είναι πολύ λιγότερη των προσδοκιών σου.

Άντρο, τί θα έλεγες σε έναν νέο χομπίστα ο οποίος έτυχε να πάρει ένα φίλτρο το οποίο λόγω υχθιοφόρτωσης δεν τον καλύπτει? Πόσοι από εμάς έχουμε στα ενυδρεία μας και δύο και κάποτε και 3 φίλτρα ταυτόχρονα για να καλύψουμε την υχθιοφόρτηση?

Είπα και λέω ότι πιστεύω είναι σωστό. Δεν υποχρεώνω κανέναν, απλά λέω και εγώ τη γνώμη μου και όσον είμαι σε αυτό το φόρουμ, συντονιστής ή όχι θα συνεχίσω να την λέω. Σε περίπτωση που δεν γνωρίζω κάτι, απλά δεν απαντώ.

Ποιό μοντέλο της σέρα είναι το φίλτρο σου Άντρο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05362 seconds with 14 queries