Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-04-09, 17:35
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Πιασε δουλεια να τελειωνεις γιατι οπου να σαι καλοκαιριασε...
Αντε, καλη συνεχεια..
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-04-09, 18:58
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιασε δουλεια να τελειωνεις γιατι οπου να σαι καλοκαιριασε...
Αντε, καλη συνεχεια..
Να περάσουν με το καλό αυτές οι χριστιανικές μέρες με το καλό και μετά πάλι γεροί να μαστέ βουρ για την ψαρόσουπα.

Εργασίες έγιναν έως την μεγάλη πέμπτη όσο μπόρεσα .

Και να ήθελα δεν με αφήνει η γυναικά μου: αμαρτία είναι , τι θα λέει ο κόσμος τέτοιες μέρες κανείς δουλειές και αλλά τόσα όμορφα πράγματα .
Αχ αυτό το τι θα λέει ο κόσμος εδώ μου κάθετε
Έχει χάρη που την και δε θέλω να την στεναχωράω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-04-09, 19:55
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κάνεις για την στεγανότητα στο σημείο που απο το λαινερ θα πας στο τσιμεντένιο χώρο, αλλα κάτι θα έχεις σκεφτεί.Ετσι και αλλιώς εγώ το πάω όλο για τσιμέντο με χώρο παράπλευρα όως τον δικό σου.Η διαφορά είναι οτι το δικό μου θα είναι πιο όμορφο..Πάντως τραγικές οι τιμές του λάινερ . Δηλαδή εντάξει πλαστικό είναι, μην τρελαθούμε.Απο μάρκα κυκλοφορητών έχεις αποφασίσει? Γνωρίζεις κάποια αξιόπιστη πραγματικά και με ονομαστική κυκλοφορία ανα ώρα που να μην είναι μόνο στα χαρτιά.Η μήπως κυριε πουριτανέ ειναι και αυτό απο τα μυστικά που κρατάς?
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-04-09, 21:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα κάνεις για την στεγανότητα στο σημείο που απο το λαινερ θα πας στο τσιμεντένιο χώρο, αλλα κάτι θα έχεις σκεφτεί.Ετσι και αλλιώς εγώ το πάω όλο για τσιμέντο με χώρο παράπλευρα όως τον δικό σου.Η διαφορά είναι οτι το δικό μου θα είναι πιο όμορφο..Πάντως τραγικές οι τιμές του λάινερ . Δηλαδή εντάξει πλαστικό είναι, μην τρελαθούμε.Απο μάρκα κυκλοφορητών έχεις αποφασίσει? Γνωρίζεις κάποια αξιόπιστη πραγματικά και με ονομαστική κυκλοφορία ανα ώρα που να μην είναι μόνο στα χαρτιά.Η μήπως κυριε πουριτανέ ειναι και αυτό απο τα μυστικά που κρατάς?
Βρε παιδιά, κρίνετε άδικα το λάινερ. Δεν μπορείτε να συγκρίνεται με μια τσιμεντένια κατασκευή, κυρίως για την ευελιξία που προσφέρει, αλλά και την προοπτική να ξαναχρησιμοποιηθεί σε περίπτωση αλλαγών. Μιλάμε για αθάνατο υλικό έστω και ακριβό. Για σκεφτείτε ότι το υλικό αυτό είναι ίσως και η μεγαλύτερη επένδυση στη λίμνη, ειδικά αν πάτε σε DIY φίλτρανση. Ένα μεγάλο ενυδρείο στοιχίζει τα διπλάσια για να τρέξει από όσα θα κοστήσει μια λίμνη.

Επίσης παιδιά, δείτε με πολύ σκέψη το σημείο όπου θα ενώνονται η λίμνη και ο χώρος φίλτρανσης. Ειδικά όταν τα δύο βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο στο χώμα και δείτε ειδικότερα το "πάντρεμα" των δύο υλικών, τσιμέντου-λάινερ. Εμένα προσωπικά με φοβίζει γιατί πρώτα-πρώτα μιλάμε για εντελώς διαφορετική συστολή διαστολή υλικών.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 18-04-09, 21:08
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Επίσης παιδιά, δείτε με πολύ σκέψη το σημείο όπου θα ενώνονται η λίμνη και ο χώρος φίλτρανσης. Ειδικά όταν τα δύο βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο στο χώμα και δείτε ειδικότερα το "πάντρεμα" των δύο υλικών, τσιμέντου-λάινερ. Εμένα προσωπικά με φοβίζει γιατί πρώτα-πρώτα μιλάμε για εντελώς διαφορετική συστολή διαστολή υλικών.και μένα να σου πω την αλήθεια και ευτύχως δεν θα χρειστεί να το λύσω.Ευχομαι καλή τύχη στον Πουριτανό αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα έχει σκεφτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 18-04-09, 21:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης παιδιά, δείτε με πολύ σκέψη το σημείο όπου θα ενώνονται η λίμνη και ο χώρος φίλτρανσης. Ειδικά όταν τα δύο βρίσκονται ακριβώς στο ίδιο επίπεδο στο χώμα και δείτε ειδικότερα το "πάντρεμα" των δύο υλικών, τσιμέντου-λάινερ. Εμένα προσωπικά με φοβίζει γιατί πρώτα-πρώτα μιλάμε για εντελώς διαφορετική συστολή διαστολή υλικών.και μένα να σου πω την αλήθεια και ευτύχως δεν θα χρειστεί να το λύσω.Ευχομαι καλή τύχη στον Πουριτανό αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα έχει σκεφτεί.
Και εγώ αυτό εύχομαι!!! Υπομονή...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 18-04-09, 21:34
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
και μένα να σου πω την αλήθεια και ευτύχως δεν θα χρειστεί να το λύσω.Ευχομαι καλή τύχη στον Πουριτανό αν και είμαι σίγουρος οτι κάτι θα έχει σκεφτεί.
Έτσι είναι φίλε μου όντος θα γίνει πάντρεμα λάινερ τσιμέντο χωρίς να αφήσει περιθώρια διαρροών 100% όμως ήταν κάτι που με παίδεψε αλλά το κατάφερα με την μοντελοποίηση μετα από κάποιες αποτυχίες ηρθέ και η λύση
Θα μπορούσα να κάνω και το χώρο του diy φίλτρου με προέκταση του λάινερ δηλαδή όλα από λάινερ λίμνη-χώρος φίλτρου αλλά δε θα το κάνω χε χε χε .
Από αντλία δε με απασχολεί ακόμα γιατί τώρα με το diy φίλτρο μπορώ να βάλω ότι τύπου θέλω (περισσότερες επιλογές) Από αυτά που έγραψαν οι φίλοι στην αρχή του θέματος θα ψάξω να δω τι θα πάρω.
Δεν παίζει μυστικό θα στο έλεγα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 18-04-09, 21:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι είναι φίλε μου όντος θα γίνει πάντρεμα λάινερ τσιμέντο χωρίς να αφήσει περιθώρια διαρροών 100% όμως ήταν κάτι που με παίδεψε αλλά το κατάφερα με την μοντελοποίηση μετα από κάποιες αποτυχίες ηρθέ και η λύση
Θα μπορούσα να κάνω και το χώρο του diy φίλτρου με προέκταση του λάινερ δηλαδή όλα από λάινερ λίμνη-χώρος φίλτρου αλλά δε θα το κάνω χε χε χε .
Από αντλία δε με απασχολεί ακόμα γιατί τώρα με το diy φίλτρο μπορώ να βάλω ότι τύπου θέλω (περισσότερες επιλογές) Από αυτά που έγραψαν οι φίλοι στην αρχή του θέματος θα ψάξω να δω τι θα πάρω.
Δεν παίζει μυστικό θα στο έλεγα
Εγώ άποψη λέω μόνο. Το θέμα συστολής διαστολής σε δύο "παντρεμένα υλικά" μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα και όχι πάντα τόσο σύντομα όσο περιμένουμε συνήθως. Ειδικά στους εξωτερικούς χώρους όπου και θα είναι η λίμνη, η εναλλαγή των θερμοκρασιών θα είναι μεγάλη και απότομη πολλές φορές. Οι διάφορες κόλλες δεν θα δουλέψουν λόγω της διαφορετικότητας σύστασης των δύο υλικών. Μια μικρή έστω απώλεια ίσως σταθεί αρκετή για να φέρει την καταστροφή, ειδικά αν η λίμνη δεν θα ελέγχεται καθημερινά.

Εύχομαι όμως για ακόμα μια φορά όλα να πάνε όπως τα περιμένεις και να χαίρεσαι τη λίμνη σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 18-04-09, 22:05
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ άποψη λέω μόνο. Το θέμα συστολής διαστολής σε δύο "παντρεμένα υλικά" μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα μακροπρόθεσμα και όχι πάντα τόσο σύντομα όσο περιμένουμε συνήθως. Ειδικά στους εξωτερικούς χώρους όπου και θα είναι η λίμνη, η εναλλαγή των θερμοκρασιών θα είναι μεγάλη και απότομη πολλές φορές. Οι διάφορες κόλλες δεν θα δουλέψουν λόγω της διαφορετικότητας σύστασης των δύο υλικών. Μια μικρή έστω απώλεια ίσως σταθεί αρκετή για να φέρει την καταστροφή, ειδικά αν η λίμνη δεν θα ελέγχεται καθημερινά.

Εύχομαι όμως για ακόμα μια φορά όλα να πάνε όπως τα περιμένεις και να χαίρεσαι τη λίμνη σου.
Δε Βασίζομε σε κόλλες αλλά σε σωστές υποδομές.
Αν κάτι πάει λάθος που θεωρώ πως δε θα γίνει, θα γίνουν όλα από λάινερ.
Ποτέ δε μπορούμε να είμαστε απόλυτοι απλά λόγω κάποιων εμπειριών θεωρούμε ότι κάποιες κατασκευές θα πάνε καλά και σε κάποιες αλλες έχουμε αμφιβολίες .
Το θέμα διαφορετικότητας υλικών και ενδεχόμενος και διαστολής είναι κάτι που το είχα σκεφτεί γι αυτό οι κατασκευή θα έχει τέτοιο στήσιμο που να μην επηρεάζετε, άσε που με την κατασκευή αυτή δημιουργό και αντίστροφα πεδία πιέσεως

Η λίμνη θα ελέγχεται καθημερινά (όσο θα μου το επιτρέπει ο χρόνος όπως στο κάθενα μας) αυτό που είπα είναι ότι θέλω να μην κάνω συχνή συντήρηση του φίλτρου όχι ποτέ.

Έτσι κι αλλιώς θα έχει κάποια φυτά ο περιβάλλοντας χώρος (εκτός λίμνης) που θα θέλουν πότισμα οπότε όσο μπορώ θα είμαι εκεί.

σε ευχαριστώ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Αν μου ήταν εύκολο να το εξηγήσω με λόγια θα το έκανα γιατί καταλάβω ότι για κάποιων που ακούει τέτοια που γραφώ του φαίνονται παράξενα έως κινεζικά.
ο λόγος που δε μπορώ να το κάνω είναι γιατί θα ήθελα πολλές ώρες για να γραφώ και πολλές σελίδες με φωτογραφίες , μια και η κατασκευή βασίζετε ότι έχει πολλές φάσεις.
υπομονή δύστυχος όταν φτάσει ο καιρός και βγάλω της φωτογραφίες τα πράματα θα είναι και ποιο εύκολα και ποιο ξεκάθαρα για ολους μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 19-04-09, 09:53
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

¶ντε, τότε περιμένουμε. Ίσως "κτυπήσουμε" κάτι καλό.

¶λλη λεπτομέρεια που έχεις αναφέρει και με βρίσκει θερμό οπαδό, είναι και η διαμόρφωση του γύρω περιβάλλοντος της λίμνης, ο οποίος πρέπει να είναι ανάλογος με τη ζωή στη λίμνη, ώστε να είναι σε θέση να υποστηρίξει ζωή. Λίμνη με ανάλογο κήπο είναι και η συμπλήρωση του οικοσυστήματος. Είναι καιρός να ξυπνήσουμε σαν έλληνες, γιατί νομίζω ότι και σε αυτόν τον τομέα, αν και έχουμε μείνει πολύ πίσω έχουμε να προσφέρουμε πολλά. Ίσως μάλιστα καταθέσουμε και δικά μας λιθαράκια...
...γιατί όχι?

Χριστός Ανέστη σε όλους
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 22-04-09 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-04-09, 11:05
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Τον POYRITANOS εγω δεν τον φοβαμαι, ειμαι σιγουρος θα μας αφησει αφωνους

Βασιλη (in the pond) sorry που επαναφερω το θεμα, για το θεμα αντλιας, αλλα μιας και εχεις ανεβασει ενα σχεδιαγραμα και καλα εκανες για να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου.......για ακριβως τον ιδιο λογο κανω και εγω το ιδιο για να υπαρχει μια ομοιομορφια στα οσα εχουν αναφερθει αν θελεις.

Το ποιο κατω σχεδιαγραμα το εχουν κανει Γερμανοι (της sera) οι οποιοι οπως γνωριζεις ασχολουνται εδω και δεκαετιες με το θεμα λιμνες.
Δεν χρειαζετε να πω τιποτα αλλο επι αυτου την αποψη μου την εχω πει ή αν θελετε την προσωπικη μου αποψη. Ειπαμε, ο καθενας κανει οπως νομιζει
Για το σχεδιαγραμα δεν εχω να πω κατι...αφου οπως λεμε συχνα.... μια εικονα 1000 λεξεις.

Χριστος Ανεστη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0135.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  52,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0133.jpg
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  46,3 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-04-09, 12:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

¶ντρο, δε θα ήθελα να ασχοληθώ άλλο με το θέμα αυτό, παρά στο άμεσο μέλλον με πλήρη κάλυψη του θέματος.

Η περίπτωση όμως που περιγράφει εδώ η SERA αφορά τις αντλίες φίλτρα (filter pump). Τοποθετούνται σε ένα προκαθορισμένο βάθος ανακυκλώνοντας το νερό κυρίως ώς συντριβανάκια. Τέτοιες αντλίες στην περίπτωση του μεσογειακού κλήματος είναι μη πρακτικές και απαιτούν πολύ συχνό καθαρισμό και συντήριση λόγω του ενσωματωμένου σπόγγου που διαθέτουν. Γι αυτόν τον λόγο τοποθετούνται ψηλά στη λίμνη και ποτέ στο πιο βαθή σημείο. ¶ντρο, θα σε παρακαλούσα να κάνεις υπομονή. Για να μιλάω εκ του ασφαλούς θα πει ότι γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Για περισσότερη πληροφόρηση των λιμνόφιλων, υπάρχουν αντλίες ειδικά για λίμνες, όπου θα μπορούσαν να τραβίξουν ξένα σώματα ακόμα και διαμέτρου 1 εκ. χωρίς φθορά.

Αν θέλεις ψάξε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "pond pump".
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-04-09, 12:23
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντρο, δε θα ήθελα να ασχοληθώ άλλο με το θέμα αυτό, παρά στο άμεσο μέλλον με πλήρη κάλυψη του θέματος.

Η περίπτωση όμως που περιγράφει εδώ η SERA αφορά τις αντλίες φίλτρα (filter pump). Τοποθετούνται σε ένα προκαθορισμένο βάθος ανακυκλώνοντας το νερό κυρίως ώς συντριβανάκια. Τέτοιες αντλίες στην περίπτωση του μεσογειακού κλήματος είναι μη πρακτικές και απαιτούν πολύ συχνό καθαρισμό και συντήριση λόγω του ενσωματωμένου σπόγγου που διαθέτουν. Γι αυτόν τον λόγο τοποθετούνται ψηλά στη λίμνη και ποτέ στο πιο βαθή σημείο. ¶ντρο, θα σε παρακαλούσα να κάνεις υπομονή. Για να μιλάω εκ του ασφαλούς θα πει ότι γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Για περισσότερη πληροφόρηση των λιμνόφιλων, υπάρχουν αντλίες ειδικά για λίμνες, όπου θα μπορούσαν να τραβίξουν ξένα σώματα ακόμα και διαμέτρου 1 εκ. χωρίς φθορά.

Αν θέλεις ψάξε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "pond pump".
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-04-09, 12:44
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντρο, δε θα ήθελα να ασχοληθώ άλλο με το θέμα αυτό, παρά στο άμεσο μέλλον με πλήρη κάλυψη του θέματος.

Η περίπτωση όμως που περιγράφει εδώ η SERA αφορά τις αντλίες φίλτρα (filter pump). Τοποθετούνται σε ένα προκαθορισμένο βάθος ανακυκλώνοντας το νερό κυρίως ώς συντριβανάκια. Τέτοιες αντλίες στην περίπτωση του μεσογειακού κλήματος είναι μη πρακτικές και απαιτούν πολύ συχνό καθαρισμό και συντήριση λόγω του ενσωματωμένου σπόγγου που διαθέτουν. Γι αυτόν τον λόγο τοποθετούνται ψηλά στη λίμνη και ποτέ στο πιο βαθή σημείο. ¶ντρο, θα σε παρακαλούσα να κάνεις υπομονή. Για να μιλάω εκ του ασφαλούς θα πει ότι γνωρίζω κάτι παραπάνω.

Για περισσότερη πληροφόρηση των λιμνόφιλων, υπάρχουν αντλίες ειδικά για λίμνες, όπου θα μπορούσαν να τραβίξουν ξένα σώματα ακόμα και διαμέτρου 1 εκ. χωρίς φθορά.

Αν θέλεις ψάξε στο διαδίκτυο με τις λέξεις κλειδιά "pond pump".


Εαν εννοεις αυτη την προπελα που βλεπεις πιο κατω κατεστραμμενη επειδη εγω ο αρχαριος ειχα την αντλια σχεδον στο βαθος (στο πρωτο στυσιμο της λιμνης) μη επαγγελματικη νομιζω Βασιλη θελεις πααααααααρα πολυ διαβασμα!!!!!

Και οσο για το σχεδιαγραμμα, επειδη δεν εχεις καθολου πειρα σε αυτου του ειδους αντλιες αλλα ουτε σχεδον εμπειριες με λιμνες ανω των 1000 λιτρων δεν νομιζω να υπαρχει λογος να γραφω και να γραφεις για ονομα του Θεου. Οταν θα μεγαλωσεις την λιμνη σου και θα ερθεις αντιμετωπος με την πραγματικοτητα τοτε τα ξαναλεμε και οσο για τις οδηγιες χρησης που ειπα πιο πανω για την αντλια που ειναι για 12000 λιτρα την ωρα τα θεωρεις και αυτα λογια του αερα τι να σου πω ρε Βασιλη????? Εντελως φιλικα ετσι.

Εχω δει αντλιες και αντλιες και πιστεψε με δεν βγαινεις απο μεσα

Εαν αυτη η προπελα-θηριο που βλεπεις ειναι μη επαγγελματικη τοτε τι να πω?? Οι αντλιες αυτες ειναι ειδικα για λιμνες απο κει και περα αν θελεις να βαλεις αντλια οπως αυτες που βαζουν στα λυμματα.....κανουν και αυτες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0066.jpg
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  37,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0065.jpg
Εμφανίσεις:  262
Μέγεθος:  32,6 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-04-09, 14:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

¶ντρο, ευχαριστώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-04-09, 17:07
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ρε Βασιλη απολογουμε αν παρεκτραπηκα και προς Θεου δεν εχω τιποτα μαζι σου απλα υπηρξε λιγη ενταση

Ολα καλα ετσι???
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 22-04-09, 17:00
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παιδιά δεν παλεύεστε.4-5 άτομα είμαστε εδώ για να συζητάμε την τρέλα μας να βοηθιόμαστε και να αλληλοσυμπληρωνόμαστε στους προβληματισμούς μας αλλα και να μοιραζόμαστε τις ευχάριστες στιγμές της λίμνης.Θα με συγχωρέσετε αλλά αν και νεότερος τολμώ να πώ ότι συζητήσεις σχετικά με ποιος την έχει πιο μεγάλη .....την λίμνη και τα συναφή δεν ταιριάζουν εδω μέσα.Όσες περισσότερες απόψεις ακούγονται τόσο το καλύτερο.Κρίση έχουμε όλοι και ο καθένας επιλέγει.Δεν υπάρχει κάτι κακό με αυτό.Και πάλι συγνώμη γιατί δεν είναι δική μου δουλειά να κάνω τέτοιες παρεμβάσεις αλλά.....
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-04-09, 18:45
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν παλεύεστε.4-5 άτομα είμαστε εδώ για να συζητάμε την τρέλα μας να βοηθιόμαστε και να αλληλοσυμπληρωνόμαστε στους προβληματισμούς μας αλλα και να μοιραζόμαστε τις ευχάριστες στιγμές της λίμνης.Θα με συγχωρέσετε αλλά αν και νεότερος τολμώ να πώ ότι συζητήσεις σχετικά με ποιος την έχει πιο μεγάλη .....την λίμνη και τα συναφή δεν ταιριάζουν εδω μέσα.Όσες περισσότερες απόψεις ακούγονται τόσο το καλύτερο.Κρίση έχουμε όλοι και ο καθένας επιλέγει.Δεν υπάρχει κάτι κακό με αυτό.Και πάλι συγνώμη γιατί δεν είναι δική μου δουλειά να κάνω τέτοιες παρεμβάσεις αλλά.....


Φίλε μου exetlaios όλα αυτά που λες είναι σωστά . Αλλά……
Αν ο καθένας αρχίσει να λέει ότι νάνε θα δημιουργηθεί μια σύγχυση σε κάθε αναγνώστη που προσπαθεί να μάθει κάποια πράματα για της λίμνες.
Ο ¶νδρος και κάποιοι ακόμα εδώ μέσα μιλάνε με επιχειρήματα και αποδείξεις με πολλές φωτογραφίες,
συχνές παρεμβάσεις ,
αναφέρονται σε πράματα που βλέπουν τα ματιά μας αναλύοντας τα,
μας αναλύουν των μηχανικό εξοπλισμό που έχουν στην λίμνη τους ,
ποσό καιρώ τρέχει η λίμνη τους,
για την υγειά των ψαριών τους και ένα σωρό πράγματα που τους κάνουν πιστευτούς .

φυσικά μπορεί να είναι και όλα ψέματα αλλά πιστεύουμε και κρίνουμε σε αντιθέσει με άλλους που ποτέ δε δείχνουν.
1.. φωτογραφίες από την λίμνη που έχουν
2.. τι Μηχανισμό φιλτρανσης έχουν
3.. Τι Τύπο αντλίας έχουν
4.. Ποσά ψαριά έχουν
5.. Πως πάει η ζωή στην λίμνη τους
6.. Πως έχει εξελιχτεί από τότε που πρώτο έκαναν την παρουσίαση της λiμνης τους , αν εχουν κανει παρουσιαση.
Και παρόλα αυτά μπορούν να σου πούνε ένα σωρό πράγματα χωρίς να λένε ποτέ για την δική τους λίμνη!!!!!!.
Έχουν ζητηθεί να γίνουν παρουσίαση πραγμάτων που λένε οι ίδιοι αλλά ποτέ δε έδωσαν απαντήσεις πάντα αποφεύγουν προκλητικά να παρουσιάσουν αυτά τα οποία λένε.
Έχουνε φτάσει σε σημείο άνθρωποι εδώ μέσα με λίμνες (πετυχημένες) να τραβάνε τα μαλλιά τους με αυτά που ακούνε.
Και δύστυχος ποτέ δε βλέπουν.

Θεωρό ότι δεν είναι απαραίτητο να έχει κάποιος εμπειρία να πει μια γνώμη σε κάτι αλλά να αμφισβητείς ανθρώπους με πείρα και αποδείξεις πάνω σε αυτό που λένε , χωρίς ποτέ εσύ να έχεις παρουσιάσει την δουλειά σου είναι απαράδεκτο.

Φυσικά κάποια πράματα στηρίζονται σε γνώσεις και διάβασμα μελέτη παρατήρηση σε λιμνες φιλών, συζητήσεις με φίλους πάνω σε λίμνες Κτλ,
Αλλά πιστεύω ότι δε μπορείς να είσαι ισοπεδωτικός σε όλα επειδή εσύ έχεις μάθει κάτι.

Κανείς δεν τα ξέρει όλα απλά κάποιοι μιλάνε με αποδείξεις και άλλοι με θεωρία κάτι που έχει διαφορά .

Μια και είναι το θέμα του φίλτρου
Εγώ ανέφερα ότι για τους χ ψ λογούς θα προχωρήσω σε αυτό το τρόπο και ελπίζω όλα να πάνε καλά. Δεν νομίζω να μπορώ να επιβάλω των συγκεκριμένο τρόπο φιλτραρίσματος σαν τον καλύτερο τρόπο αν δε το δοκιμάσω και βγάλω τα συμπεράσματα μου .
Όπως όταν εσύ στο σχεδιάγραμμα σου που ανέλυες πως ήθελες να κανείς το δικό σου diyφίλτρο σου είπα ότι ξέρεις και εγώ σκέφτομαι ένα παρόμοιο τρόπο και ίσως κάνουμε κάτι ενδιάμεσο ενώνοντας ίσως της τεχνικές μας. Τονίζοντας ότι δε μπορώ να σου πω αν θα παει καλα γιατι δεν είναι δοκιμασμένο.
Υπάρχουν άλλοι που έχουν μαγικό τρόπο φιλτραρίσματος αλλά δε τον παρουσιάζουν !!!!! γιατί? Αν όντος δεν έχουν σκοπό να τον παρουσιάσουν πως τους επιτρέπουν να κάνουν τέτοιου είδους απαράδεκτες παρεμβολές μονό και μονό να φανούν ότι έχουν γνώση ???
χωρίς αποδείξεις ποιος θα τους πιστεψει????

Σε ένα φόρουμ γνώσεις χωρίς αποδείξεις είναι λόγια του αέρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-04-09, 20:07
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Φίλε πουριτανέ σχετικά με την τοποθεσία του φίλτρου έχω ταχθει και εγώ με την άποψη την δική σου και του άνδρος.Ειδικά η επιχειρηματολογία που πρόβαλε ο άνδρος νομίζω , λίγες μέρες πρίν ήταν υπεραρκετή για εμένα.Εκτός αυτού τις τελευταίες ημέρες μπήκα σε πολύ ξένο site και είδα ανάλογα στησίματα αντλιων.Επίσης εχεις δίκιο όταν ζητάς και φωτογραφίες και ανάλυση των απόψεων.Και εγώ θα το ήθελα.Απλά νομίζω ότι μπορούμε να τα συζητήσουμε αυτά και να καταλήξουμε ο καθένας ανάλογα με την κρίση του λίγο πιο πολιτισμένα.Τώρα όλα αυτά τα λέω με μια επιφύλαξη γιατί ενδεχομένως να μου διαφεύγει κάτι.....σχετικά με αυτά που λές πιο πάνω.Πάντως για να σου πώ την αλήθεια το ψιλομετάνιωσα που παρενεβην καθότι όπως είπα δεν είναι δική μου αρμοδιότητα.Τέλος πάντων Παρασκευή μπαίνουν καλούπια και Κυριακή θα ανεβάσω φώτο με την τσιμετολίμνη.
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 22-04-09, 21:44
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε μου exetlaios επειδή Εγώ προσωπικά βαρέθηκα να προσπαθώ να αναλύσω το κάθε τι και κάποιοι να λένε κάτι στο ντούκου και να …… θα μπαίνω στη κατηγορία σαν επισκέπτης κύριος και θα μιλάω μονό για τα δικά μου θέματα όταν με το καλό γίνει η λίμνη μου.
¶ντε να λέω και κανένα σχόλιο η παρατήρηση με κανένα φίλο που έχω το θάρρος.

Φυσικά στο θέμα του diyφίλτρου όταν θα υπάρξει ολοκλήρωση θα παρουσιαστή λόγω του ότι σέβομαι τους φίλους και έταξα να το κάνω.

Μέχρι “χτες” όλα ήταν μια χαρά και υπήρχε και ηρεμία στην κατηγορία και συζητήσεις και διαφωνίες και απόψεις πολλές έμπαιναν στο τραπέζι με ηρεμία . Μετά από κάτι παρεμβάσεις άρχισε το ματς .
Διαλύοντας όλο αυτό το κλίμα .

Καλή επιτυχία σου εύχομαι με τα χαρμάνια σου. Ελπίζω να κάνει καλό Κάιρο μονό να μπορέσεις να τα ρίξεις.
Περιμένουμε φωτο να κλέψουμε και εμείς καμιά ιδέα από σένα

Και Εγώ θεωρώ ότι όλα αυτά είναι λάθος και που γίνονται και λέγονται απλά κάποιος πρέπει να τα πει.
Ούτε Εγώ θεωρό ότι είμαι αρμόδιος η υπεύθυνος απλά σαν μέλος αυτής της γειτονιάς(κατηγορίας) προσπαθώ όσο μπορώ να την προστατεύσω τώρα λάθος σωστό τι να πω!!! ίσως την έχω δει και βασιλικότερος του βασιλέως η ίσος απλά δε μπορώ να ακούω πράματα και θάματα χωρίς τεκμήρια η κάποιο λογικό τρόπο σκέψεις.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 23-04-09, 09:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Προχωρώ και δεν σχολιάζω.
Απλά δύο λόγια για το φίλτρο που πρόκειται να φτιάξεις. Ουδέποτε μίλησα για μη λειτουργική χρήση μιας αντλίας εκτός νερού και ουδέποτε έχω μιλήσει για φίλτρανση με τον τρόπο που τον παρουσιάζεις, πράγματα που εμένα προσωπικά με βρίσκουν σύμφωνο. Αυτά έχουν να κάνουν και με τους χίλιους τρόπους που μπορεί να φτιαχτεί κάτι σε μια λίμνη και βεβαίως δεν έχει τίποτε να κάνει με τους σωστούς κανόνες διατήρησης, απλά την υποδομή και υποστήριξη.

Επίσης, ουδέποτε έχω μιλήσει εναντίων των έτοιμων φίλτρων της αγοράς, φτάνει να είναι αξιόπιστα και να πληρούν κάποιες προυποθέσεις. Δόξα τον Θεό, το διαδίκτυο είναι γεμάτο ονόματα εταιρειών που ευτυχώς εύκολα μπορείτε να διακρίνετε ποιότητα και αξιοπιστία. Έναν νέο οπαδό της λίμνης μάλιστα, θα τον προέτρεπα να πάει απ'ευθείας στην έτοιμη λήση μέχρι να είναι έτοιμος να δημιουργήσει και να χειριστεί μια λήση DIY.

Αντιλαμβάνεστε φίλοι, ότι από εδώ και εμπρός το έργο μου δεν θα είναι τόσο εύκολο, γιατί θα πρέπει σιγά-σιγά με τον Σωκράτη και τα άλλα παιδιά να διαμορφώσουμε την κατηγορία με τις τελευταίες προδιαγραφές. Θα εκπλαγείτε πόσο έχουν αλλάξει κάποια πράγματα τώρα σε σχέση πάντα με υλικό και βιβλιογραφία πριν 10 χρονών, όπου και ξεκινούσα δειλά-δειλά τα τις λίμνης.

ΤΟ ΚΟΙ σαν ΡΕΤ είναι κάτι σαν θρύλος. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πως μιλάνε κάποιοι λιμνόφιλοι για τα 8-10 ψάρια τους και για τη σχέση τους με αυτά, που καμία απολύτως διαφορά δεν έχει η συμπεριφορά τους στα ΚΟΙ απ' ότι στα σκυλιά τους. Μάλιστα 8-10 ΚΟΙ μόνο σε λίμνες άνω των 10.000-15,000 λίτρων. Η σχολή αυτή που εν μέρει θα υιοθετήσω και εγώ στη καινούρια μου λίμνη πιστεύει ότι κάθε ενήλικο ΚΟΙ θέλει 1000 λίτρα χώρο. Αυτά όμως, για το μέλλον.

Καθαρά ο κλάδος δηλώνει ότι "ο σωστός λιμνίφιλος δεν φίνεται αυτός που θάβει ένα κομμάτι λάινερ στο χώμα". Όπως ακριβώς "ο σωστός ακουαρίστας δεν είναι αυτός που έχει απλά ενυδρείο"... Ομολογώ ότι αν το αναλύσετε έχει πολλά διδάγματα.

Ο σκοπός της κατηγορίας αυτής, αν θέλουμε να πάμε μπροστά πρέπει να σκανάρουμε και να πάρουμε παραδείγματα από τον παγκόσμιο παλμό, διαφορετικά, κάποιοι φίλοι που γνωρίζουν καλά το θέμα και ίσως δουν καμιά φορά τους διαλόγους μας εδω θα μας κοροϊδεύουν.

ΑΠΑΙΤΩ για ακόμα μια φορά να κάνετε υπομονή γιατί υπάρχει τρομερή δουλειά να γίνει ώστε να επωφεληθούν και οι νεότεροι φίλοι που θα ενταχθούν στην κατηγορία μας στο μέλλον.

Στέλνω κάποια σχεδιαγράμματα και φώτο που μπορούν να χρειαστούν για την δημιουργία σου. Να ξέρεις μόνο ότι η λίμνη 3500 λίτρων απαιτεί φίλτρανση/χώρο 350 καθαρών λίτρων. Επίστης φωτογραφίες του δικού μου φίλτρου (μικρή λίμνη) Θα κάνω παρουσίαση σύντομα πριν την ξηλώσω.

Συνεχίζω όμως να επιμένω για την αντλία στο βαθύτερο σημείο όπως το πρωτοπαρουσίασα στο σχεδιάγραμμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filte 3.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  28,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter1.jpg
Εμφανίσεις:  282
Μέγεθος:  72,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter2.jpg
Εμφανίσεις:  257
Μέγεθος:  54,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter4.jpg
Εμφανίσεις:  281
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter5.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter6.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  99,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter7.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  76,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filter8.jpg
Εμφανίσεις:  266
Μέγεθος:  53,0 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 23-04-09, 10:16
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Θα μπορούσες να το είχες κάνει νωρίτερα όταν είχε ζητηθεί πριν μέρες.
και όλα θα ηταν μια χαρα
Η αν είχες σκοπό να το κανείς να έλεγες να κάνουμε υπομονή γιατί θα το παρουσιάσεις.

Τέλος πάντων.

Δε σχολιάζω τα παραπάνω που έγραψες γιατί είναι αφηρημενα ακόμα όσα είπες μια και έχεις κάνει ένα γενικό πρόλογο δε μπορώ να σχολιάσω κάτι.
Όταν με το καλό τα οργανώσετε και είστε έτοιμοι να τα παρουσιάσετε τότε θα γίνει μια ωραία κουβέντα πάνω στο κάθε τι.
Καλό θα ήταν αν έχεις κάποια στιγμή χρόνο. Υπόψη εκτιμάμε πάντα την προσπάθεια και σεβόμαστε το χρόνο του καθενός δεν υπάρχει λόγος πιέσεις χρόνου. Αρκεί να το κανείς., να παρουσιάσεις σε ένα νέο θέμα το φίλτρο σου και να μπορεί ο καθένας να κάνει ερωτήσεις στο κάθε τι και να δούμε ποσό αποτελεσματικό είναι η για ποια χρήση είναι κατάλληλο και γιατί. Κοινός να το βάλουμε στο τραπέζι .

Σε ότι αφορά τα κοι δε μπορώ να πω τίποτα γιατί έχει λίγο καιρώ που διαβάζω όσο μπορώ για αυτά τα ψαριά οπότε ούτε γνώση έχω ούτε τα είδη μπορώ να ξεχωρίσω αν είναι butterfly η ματσαφλαη. Έμαθα πριν 3 χρονιά κάποια πράματα για αυτά τα βασικά ώστε να δω αν μπορώ να τα φιλοξενήσω στη λίμνη μου τώρα έχει αρχίζει η πραγματική μελέτη.

Θέλω να πιστεύω ότι κάπου εδώ τελειώνουν όλες οι άνευ λογού αψιμαχίες.
Και ο καθένας να προσπαθεί στο μελλον να συμπληρώνει των άλλο , πιστεύω ότι πρέπει όλοι μας να είμαστε πλέων ποιο υπεύθυνοι στο τι λεμέ κύριος προς την κατασκευή της λίμνης μια και χρόνο θέλει και χρήμα και κούραση στο να ξαστηθεί. Από τυχων κακες συμβουλες.

Ευχαριστώ
Φιλικά Βασίλης (Pouritanos)

Υ.Γ. Τόσο κείμενο που έριξα αυτές της μέρες ούτε ο χοντρός δε το κάνε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 23-04-09, 10:55
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε Βασίλη και συνονόματε,

Ουδέποτε μου δώσετε το χρόνο να βρώ τα παραδείγματα που σου έχω παρουσιάσει. Ξέρεις, ο σχεδιασμός τέτοιων πραγματων ιδιαίτερα αν θέλουν αλλαγές προσαρμογής, απαιτούν πάρα μα πάρα πολύ χρόνο. Έχω και τη δουλειά μου, την οικογένειά μου αλλά και ζωντανά που εξαρτώνται από εμένα. Μου ρίξατε αρκετές μπικτές, εντούτοις κακία δεν κρατώ σε κανέναν.

Έχεις εκφραστεί και θέλεις καθαρή λίμνη, χωρίς σκόνες, λάσπη, φύλλα και άλλα παράγωγα. Το συγκεκριμένο σχέδιο φίλτρου όπως το διατυπώνεις δεν θα σε καλύψει απόλυτα. Ιδιαίτερα αφού δεν είναι δυνατόν να πας σε χαμηλότερο βάθος, θα σου πρότεινα την δημιουργία/πρόνοια για εφαρμογή skimmer τώρα που είσαι ακόμα στο σχεδιασμό.

Η σκόνη ενώ πρωτοκαθήσει στην επιφάνεια της λίμνης, παραμένει για αρκετό διάστημα πριν βυθιστεί και γίνει μέρος του νερού και αργότερα της λάσπης στον πυθμένα. Το ίδιο ισχύει και με τα φύλλα, λουλούδια, έντομα, ή οτιδήποτε άλλο πέσει στη λίμνη. Υπάρχουν σκίμμερ τα οποία ανακυκλώνουν την επιφάνεια της λίμνης, μαζεύοντας όλες τις ακαθαρσίες πριν γίνουν μέρος της λάσπης της λίμνης. Έτσι χρησιμοποιείς την τεχνολογία αποφεύγοντας ταυτόχρονα τα οποιαδήποτε προβλήματα στο μέλλον.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 23-04-09, 11:12
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι μια ολοκάθαρη λίμνη είναι αυτό που πραγματικά θέλω.
θέλω να μπορώ όσο γίνετε φυσικά να μπορώ να τα διακρίνω κιόλας μες στο νερό και να μη βλέπω κάτι πορτοκαλί που κινητέ αλλά δε θέλω κρύσταλλο νερό. προτιμώ λίγο μπιχλα κάτι που θεωρό βοήθα στη βιολογία της λίμνης .
Κοιτά να δεις αν είχα μονοκατοικία με αυλή όλα θα ήταν διαφορετικά. και ρυάκια θα είχα και ογκολίθους θα είχα φέρει και φοίνικες αριστερά και δεξιά της λίμνης θα έβαζα και φίλτρο ίσως έπαιρνα με το ξέχωρο μηχανικό της προφιλτρο και ένα σωρό ακόμα.
λογού μικρής γης που μου ανάλογη και λόγω του κλέψει που παίζει (κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας άλλοι κανόνες) προσπαθώ με τρόπους να πετύχω ένα αξιόλογο τρόπο φιλτρανσης με μικρό κόστος λογού φόβου να μου κλέψουν την αντλία σκεπάζοντας την με πλάκες από πάνω.
Εδώ λεμέ να κάνουμε χτιστά τραπέζια και παγκάκια μη μας τα σηκώσουν.
Έχω δει πολύ καλά μηχανήματα αλλά ...γι λογούς που προανέφερα δε μπορώ να προχωρήσω.

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρων σου.
----------------------------------------------------------------------------------------------
για ρεύμα για την αντλία της λίμνης είδα και πάνελ για φωτοβολταικα αλλά μετά από ποιο ώριμη σκέψη είπα ότι κάποια μέρα θα λείπουν και να πετάξω 500 ευρώ έτσι δε το κάνω.

Αν αρχίσω να λέω γιατί έκανα εκείνο και το άλλο αστά να πάνε.
Αν είχα μονό την λίμνη όλα θα είχαν τελείωση από Πέρση.
Έλα που πρέπει να δω τι περίφραξη πρέπει να κάνω να συμφωνήσουν και οι υπόλοιπη της πολυκατοικίας, να κάνω ένα κιτίο για το ρεύμα κάτω στην αυλή μου, να βρω τρόπο να κατεβάσω ρεύμα από το σπίτι αλλά να μην χαλάει την όψη της πολυκατοικίας να μετακομίσω την ύδρευση . και ένα σωρό ακόμα που μου έχουν κάνει το βίο αβίωτο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 23-04-09, 11:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω ότι μια ολοκάθαρη λίμνη είναι αυτό που πραγματικά θέλω.
θέλω να μπορώ όσο γίνετε φυσικά να μπορώ να τα διακρίνω κιόλας μες στο νερό και να μη βλέπω κάτι πορτοκαλί που κινητέ αλλά δε θέλω κρύσταλλο νερό. προτιμώ λίγο μπιχλα κάτι που θεωρό βοήθα στη βιολογία της λίμνης .
Κοιτά να δεις αν είχα μονοκατοικία με αυλή όλα θα ήταν διαφορετικά. και ρυάκια θα είχα και ογκολίθους θα είχα φέρει και φοίνικες αριστερά και δεξιά της λίμνης θα έβαζα και φίλτρο ίσως έπαιρνα με το ξέχωρο μηχανικό της προφιλτρο και ένα σωρό ακόμα.
λογού μικρής γης που μου ανάλογη και λόγω του κλέψει που παίζει (κοινόχρηστο χώρο πολυκατοικίας άλλοι κανόνες) προσπαθώ με τρόπους να πετύχω ένα αξιόλογο τρόπο φιλτρανσης με μικρό κόστος λογού φόβου να μου κλέψουν την αντλία σκεπάζοντας την με πλάκες από πάνω.
Εδώ λεμέ να κάνουμε χτιστά τραπέζια και παγκάκια μη μας τα σηκώσουν.
Έχω δει πολύ καλά μηχανήματα αλλά ...γι λογούς που προανέφερα δε μπορώ να προχωρήσω.

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρων σου.
Η υπερβολική αιωρούμενη άλγη στη λίμνη τώρα πια είναι μια άσχημη κατάσταση όπως και να το πάρεις. Δεν εξυπηρετεί την βιολογία βέβαια αλλά αντίθετα επιβαρύνει την γενική δραστηριότητα. Είναι κάτι που πρέπει να το κρατάς σε έλεγχο.

Α! Στο θέμα της ασφάλειας της αντλίας, ουδέν πρόβλημα. Υπάρχουν έτοιμα καπάκια που αφαρμόζονται στο πάτωμα, στο οικοδομικό εμπόριο που μπορούν να κλειδώσουν. Τα ψάρια σου όμως το έχεις σκεφτεί? Ένα ενήλικο ΚΟΙ 50εκ. γνωρίζεις πόσα κοστίζει?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 23-04-09, 11:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
για ρεύμα για την αντλία της λίμνης είδα και πάνελ για φωτοβολταικα αλλά μετά από ποιο ώριμη σκέψη είπα ότι κάποια μέρα θα λείπουν και να πετάξω 500 ευρώ έτσι δε το κάνω.
Υποδαπέδια πρόνοια αγαπητέ φίλε και θέση διακόπτη εξωτερικού χώρου στο χώρο του φίλτρου. Σωστή υποδομή και σχεδιασμός χρειάζεται .....! Γιατί να το ζωρίζεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 23-04-09, 11:51
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η υπερβολική αιωρούμενη άλγη στη λίμνη τώρα πια είναι μια άσχημη κατάσταση όπως και να το πάρεις. Δεν εξυπηρετεί την βιολογία βέβαια αλλά αντίθετα επιβαρύνει την γενική δραστηριότητα. Είναι κάτι που πρέπει να το κρατάς σε έλεγχο.

Α! Στο θέμα της ασφάλειας της αντλίας, ουδέν πρόβλημα. Υπάρχουν έτοιμα καπάκια που αφαρμόζονται στο πάτωμα, στο οικοδομικό εμπόριο που μπορούν να κλειδώσουν. Τα ψάρια σου όμως το έχεις σκεφτεί? Ένα ενήλικο ΚΟΙ 50εκ. γνωρίζεις πόσα κοστίζει?
πιστεύω ότι το φίλτρο θα προλαβαίνει στο να μην δημιουργηθεί αιρούμενη άλγη.
το ποσό πάνε τα κοι ναι έχω δει κάποιες τιμές.
Είναι να βάλω κάμερες ασφαλείας κύριος για τα αυτοκίνητα μας κοντά σε αυτά θα παρακολουθώ και την λίμνη. Απλά δε θα μπω στη λογική αν κάποιος μου κλέψει μια καρεκλά να των κυνηγήσω.
τώρα αν φτάσω να έχω κοι μερικών χιλιάδων ευρώ θα κάνω το κουμάντο μου .
Σκοπός μου είναι να κάνω ένα χώρο χαλαρώσεις κύριος με το καταρράχτη να ακούγεται να πίνουμε κανένα τσιπούρακι και να περνάμε καλά .
δε πολύ κόφτομε για παραγωγές και ράτσες και κέρδος Κτλ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποδαπέδια πρόνοια αγαπητέ φίλε και θέση διακόπτη εξωτερικού χώρου στο χώρο του φίλτρου. Σωστή υποδομή και σχεδιασμός χρειάζεται .....! Γιατί να το ζωρίζεις?
ναι εδω γινετε πολεμος ειπα να σπασω της πλακες πεζοδρομιου της πολυκατοικιας(απλες πλακες πεζοδρομοιο
υ μη νομισει κανεις μαρμαρα και δε ξερω εγω τι) για να περασω ρευμα και φυσικα να της πληρωσω και ειχαμε ματς.....
Δεν ειναι καθολου απλα τα πραματα σε μια πολυκατοικια.
Ολα ξεκινησαν στο οτι ειχα πει των εργολαβο να μου βγαλει ρευμα και νερο στην αυλη και αυτος εβγαλε μονο για υδρευση απο κει και μετα ηρθε το χαος.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 23-04-09 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 23-04-09, 22:20
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Λοιπόν πουριτανέ εχω λύσεις και για τα δυο σου προβλήματα.Αυριο το πρωι θα σκάσω μύτη στην πολυκατοικία σου με φόρμα εργασίας της ΔΕΗ και ενημερώνω ότι λόγω προβλήματος κινδυνεύετε και πρέπει να γίνουν απαραιτητες εργασίες (σκάψιμο δίπλα στην λίμνη...) που θα μπούν στα κοινόχρηστα. Ε και φεύγοντας πετάω και μια ταμπελιτσα δίπλα στην λίμνη "ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΙΡΑΝΧΑΣ".
Αστεία αστεία αν έβαζες αυτό στην λιμνη http://www.rittenhouse.ca/asp/product.asp?PG=1034 δεν πιστεύω να απετρεπε για πάντα τους κλέφτες αλλα την πρωτη φορά θα την παθαίνανε
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 23-04-09, 22:51
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν πουριτανέ εχω λύσεις και για τα δυο σου προβλήματα.Αυριο το πρωι θα σκάσω μύτη στην πολυκατοικία σου με φόρμα εργασίας της ΔΕΗ και ενημερώνω ότι λόγω προβλήματος κινδυνεύετε και πρέπει να γίνουν απαραιτητες εργασίες (σκάψιμο δίπλα στην λίμνη...) που θα μπούν στα κοινόχρηστα. Ε και φεύγοντας πετάω και μια ταμπελιτσα δίπλα στην λίμνη "ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΙΡΑΝΧΑΣ".
Αστεία αστεία αν έβαζες αυτό στην λιμνη http://www.rittenhouse.ca/asp/product.asp?PG=1034 δεν πιστεύω να απετρεπε για πάντα τους κλέφτες αλλα την πρωτη φορά θα την παθαίνανε
χαχαχαχα είσαι ωραίος με έκανες και γέλασα.
Το θέμα έχει γίνει πάντως λίγο από όλα λίγο παιδική χαρά λίγο δράμα περιπέτεια γέλιο ανατροπές και ίντριγκες σαν ταινία το καταντήσαμε. Τυφλα να εχει ο Αkira Κurosawa’s
Καλά κορόιδευε εσύ
δε θα βάλεις καμιά φωτο από τρίτη θα σε αρχίσω για το που πρέπει να βάλεις τα σκιάχτρα να διώχνουν τα πουλιά για το αν πρέπει λόγω περιοχής το σκιάχτρο να φοράει συγκεκριμένα ρούχα τι τύπου καπέλο θα πρέπει να φοράει ώστε να είναι τρομακτικός και ένα σωρό βασικά και απαραίτητα πράγματα που κάνουν καλό στη λίμνη.
Αν θέλεις πάλι να τα τρομάζεις με αντανακλάσεις κρεμώντας cd η dvd άντε να σε πω και κάτι που είναι νέα μέθοδος ποιο εξελιγμένη και το ξερόυν λίγοι χομπιστες σε όλο το κόσμο γιατί είναι κάπως ποιο ακριβή η μέθοδος αυτή σε σχέση με τα cd η dvd. ΒΑΛΕ blu ray disk και θα με θυμηθείς. Να των ακούς των pouritano αν θες να κανείς καλή δουλειά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 24-04-09, 23:02
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Πραγματικά το έχουμε κάνει το θέμα ....Θα μας το κλείσουνε σε λίγο και θα έχουν και δίκιο..Θα το δοκιμάσω το blue ray και πριμένουμε να ανοίξεις ενα υπόμνημα για σωστή τοποθέτηση και λειτουργία του
-------------------------
αα.. επεσε σημερα το τσιμέντο στο τελευταίο και προτελευταιο επίπεδο.Φωτογραφίες έχω αλλα δεν βάζω ακόμα γιατί δεν μου αρέσει οπως φαινεται.Απο εβδομάδα που θα τελιώσει το τσιμέντο θα ανεβάσω βήμα προς βήμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exetlaios : 24-04-09 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14182 seconds with 14 queries