Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-04-09, 16:29
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
"Όπως έγραψα παραπάνω θεωρό ότι δεν θα έχω μεγάλη επιβάρυνση από εξωτερικούς παράγοντες και γι αυτό προχωράω σε αυτή τη λύση"


Πρέπει να ξέρεις (αφού λες έχεις ήδη λίμνη) ότι η κύρια πηγή συσσόρευσης ακαθαρσιών σε μια λίμνη είναι το ίδιο το οικοσύστημά της (ψάρια-φυτά-άλγες) και όχι άμεσα ο εξωγενής παράγοντας. Τα φύλλα του εξωγενή παράγοντα απλά παραμένουν στην επιφάνεια για μεγάλο χρονικό διάστημα πριν βυθιστούν. Αν έχεις το νου σου, μια απόχη είναι η ιδανικότερη λήση.
Φιλε μου Βασιλη
το περισοτερο βαρος των φυτων το ριχνο κυριος στην βοηθητικη λιμνη (προλιμνη) η οποια θα εχει μονο παπυρο) η κυριος λιμνη θα εχει 2 γλαστρες πανω κατω με παπυρο και μια με νουφαρα . Ο παπυρος δεν εχει απωλειες σε φυλα το πολυ να κοβω τα ξερα βλασταρια. Το νουφαρο δεν ξερω αν ριχνει η οχι φυλα. Θεωρο οτι δεν θα εχω προβλημα με φυλλα. καμοια φορα ποτε ξερεις τι γινετε μπορει και να γεμισει απο χιλιους λογους που δεν εχουμε σκεφτει. Το λερωμα του βυθου δεν το γλυτωνω οπως και να εχει ειναι κατι που νομιζω ολοι το παθαινουμε και χρειαζετε εως ενα σημειο παντα.
σε ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-04-09, 16:38
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον πουριτανό ότι κάθε κατασκευή λίμνης έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες και δεν πρεπει να είμαστε απόλυτοι ποτέ σε τίποτα κάτι που για μένα ισχύει όχι μονο στη κατασκευή μιας λίμνης αλλά και γενικότερα στη ζωη μου.

'Οσον αφορά το βάθος, μπορει οι ρύποι να εχουν την τάση να κάθονται στο βαθυτερο σημείο, αλλά αυτό δε σημαινει ότι και το βαθυτερο σημειο είναι πάντα στο κέντρο της λίμνης, μπορει να ειναι και στην μια ακρη της λίμνης, κάτω ή.. σχεδόν κάτω από το καταρράκτη, και στην άλλη άκρη να ειναι η εισοδος της αντλίας, οπότε υπάρχει κυκλοφορία νερού και απο το βυθο (αφου το νερο πεφτει στη περιοχη που ειναι το βαθυτερο σημειο). (ετσι ειναι η λιμνη η δικη μου)

Τωρα, το βαθυτερο σημειο, σε ενα αλλο παράδειγμα, ας πούμε, οτι ειναι στο κέντρο της λίμνης, και βάλεις την αντλία εκεί και στην μία άκρη της λίμνης εχουμε την εξοδο της αντλίας. Καλιστα θα μπορουσε να πει καποιος στην απέναντι πλευρά (απο εκει που μπαινει το νερο παλι στη λίμνη) δεν εχουμε κυκλοφορία νερου οποτε εχουμε "νεκρό" σημείο.....

Όλα δεν μπορούμε να τα έχουμε πάντα και χρειάζεται παντα να κανουμε και καποιους συμβιβασμούς όπως και εσύ φίλε Βασίλη ενώ θέλεις κατι τελείως φυσικό, οσον αφορά τη λίμνη, (και πιστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα),παρ όλα αυτά δε σε ενδιαφέρει να έχεις μια αντλία να φαινεται μεσα στη λίμνη.

και σε οτι αφορά το "κουλάρετε" ...κουλ είμαστε, απλώς ανταλλάσουμε απόψεις και δεν επιβάλλουμε σε κανενα τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-04-09, 18:44
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καταρχας διαφωνω καθετα στο να μπει η αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης οπου και αν ειναι αυτο.

Η αντλια μπαινει στην ακριβως αντιθετη μερια απο την εισοδο του νερου στη λιμνη (ειτε αυτο ειναι με ρυακι, ειτε καταρρακτη κ.λ.π)

Με το τροπο αυτο ολο το νερο της λιμνης αντλειται ομοιομορφα.

Ο λογος της διαφωνιας μου στο να μπει η αντλια στο βαθυτερο σημειο ειναι απλος. Η αντλια θα καταπονειται απο την αντληση των οποιονδηποτε σωματιδιων με αποτελεσμα την καταστροφη της μοναδας λειτουργιας.

Και φυσικα Θαναση η καθε λιμνη εχει την δικη της ιδιαιτεροτητα. Υπαρχουν ομως ορισμενοι κανονες (γενικα μιλω) που δεν μπορουν να αλλαξουν σε καμια λιμνη
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-04-09, 19:04
Θανάσης Ντίνης Ο χρήστης Θανάσης Ντίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2008
Περιοχή: Λαμπίρι Αιγίου
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν ομως ορισμενοι κανονες (γενικα μιλω) που δεν μπορουν να αλλαξουν σε καμια λιμνη
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό,εννοείται, δεν το συζητάμε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-04-09, 19:19
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας διαφωνω καθετα στο να μπει η αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης οπου και αν ειναι αυτο.

Η αντλια μπαινει στην ακριβως αντιθετη μερια απο την εισοδο του νερου στη λιμνη (ειτε αυτο ειναι με ρυακι, ειτε καταρρακτη κ.λ.π)

Με το τροπο αυτο ολο το νερο της λιμνης αντλειται ομοιομορφα.

Ο λογος της διαφωνιας μου στο να μπει η αντλια στο βαθυτερο σημειο ειναι απλος. Η αντλια θα καταπονειται απο την αντληση των οποιονδηποτε σωματιδιων με αποτελεσμα την καταστροφη της μοναδας λειτουργιας.

Και φυσικα Θαναση η καθε λιμνη εχει την δικη της ιδιαιτεροτητα. Υπαρχουν ομως ορισμενοι κανονες (γενικα μιλω) που δεν μπορουν να αλλαξουν σε καμια λιμνη
φίλε ανδρος τώρα συνειδητοποίησα ποιάς λίμνης είσαι κάτοχος.Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα καταρχας και κατά δευτερον έχω κλέψει και απο σένα ιδέες ως προς την διαμόρφωση αλλα δεν βαριέσαι εδώ γίνεται του κλέπσαντος...
Σχετικά με αυτό που λές με βολεύει αφάνταστα η εκδοχή σου για την τοποθέτηση της αντλίας πιο επιφανειακα και όχι στον πυθμένα.Επίσης αφού έχεις λίμνη και το προτείνεις σημαίνει ότι δεν αντιμετώπισες καποια ιδιαίτερη συσωρευση μπίχλας.....Απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω για να προχωρήσω
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-04-09, 19:32
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν ομως ορισμενοι κανονες (γενικα μιλω) που δεν μπορουν να αλλαξουν σε καμια λιμνη
Εγω πειραζει που ψιλό-χοντρό διαφωνώ
Εκτός της αναγκαστικής κυκλοφορίας για οξυγόνωση όλα τα αλλά παίζονται.
Γιατί να μη το συζητήσουμε? Αν δε βαριεστε
μη βαρατε απλα ενισταμαι κυριε προεδρε

exetlaios δε λες κανενα admin να σου αλαξει το nickname σε κατι ποιο ομορφο οπως thief
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-04-09, 20:03
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε ανδρος τώρα συνειδητοποίησα ποιάς λίμνης είσαι κάτοχος.Συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα καταρχας και κατά δευτερον έχω κλέψει και απο σένα ιδέες ως προς την διαμόρφωση αλλα δεν βαριέσαι εδώ γίνεται του κλέπσαντος...
Σχετικά με αυτό που λές με βολεύει αφάνταστα η εκδοχή σου για την τοποθέτηση της αντλίας πιο επιφανειακα και όχι στον πυθμένα.Επίσης αφού έχεις λίμνη και το προτείνεις σημαίνει ότι δεν αντιμετώπισες καποια ιδιαίτερη συσωρευση μπίχλας.....Απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω για να προχωρήσω
Ιδιαιτερη συσσορευση μπιχλας οπως λες οχι αλλα παντα θα υπαρχει μεσα στα πλαισια φυσικα...
Αν ομως εβαζα την αντλια στο βαθυτερο σημειο τι θα γινοταν???
Ακομα κατι που πρεπει να ληφθη υποψην σχετικα με το βαθος ειναι οτι τις κρυες μερες και νυκτες του χειμωνα τα ψαρια καθονται στο πιο βαθυ σημειο της λιμνης αφου ειναι και το πιο ζεστο σημειο κατι σαν χειμερεια ναρκη για να περασουν το χειμωνα. Εαν εμπαινε η αντλια σε εκεινο το σημειο τα ψαρια δεν θα μπορουσαν να ησυχασουν και αν μπορουσαν να μιλησουν θα μας υβριζαν
Οσο για την κλεψια μην στεναχωριεσαι.....ολοι εδω μεσα λιγο πολυ κατι κλεψαμε
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-04-09, 20:09
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Δεν θα το πιστέψεις φίλε αλλά το σκεφτόμουν να το αλλάξω..
Ισως το κάνω "copy paste".Πάντως είναι ένα τρομερά σημαντικό θέμα και θα επρεπε να το λύσουμε μια και καλή με την βοήθεια των παλαιότερων κατόχων λίμνης και μη.Αντε πάμε λίγο δυνατά.....
-------------------------
Ανδρος εύστοχη η παρατήρηση σου ως προς την ενόχληση των ψαριών στο πιο ζεστό καταφύγιο τους ασε που θα μείωνε και τις διαστάσεις του αλλά είναι αρκετό αυτό για να αφήσουμε τον πυθμένα ουσιαστικά χωρίς κάποιον μηχανισμο απομάκρυνσης βαρύτερων σωματιδίων τα οποια δεν πρόκειται να σηκωθούν απο μόνα τους απο εκεί....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exetlaios : 14-04-09 στις 20:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-04-09, 20:36
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πειραζει που ψιλό-χοντρό διαφωνώ
Εκτός της αναγκαστικής κυκλοφορίας για οξυγόνωση όλα τα αλλά παίζονται.
Γιατί να μη το συζητήσουμε? Αν δε βαριεστε
μη βαρατε απλα ενισταμαι κυριε προεδρε

exetlaios δε λες κανενα admin να σου αλαξει το nickname σε κατι ποιο ομορφο οπως thief
Πουριτανε μου οταν λεω κανονες γενικα, αναφερομαι σε λιμνες μεσα στα σωστα πλαισια δηλαδη.....αναφερομαι σε μερικα
1. Λιμνη χωρις μια δυνατη αντλια
2. Λιμνη χωρις ενα καλο φιλτρο για μηχανικο καθαρισμο κυριως
3. Λιμνη χωρις φυτα για βιολογικο καθαρισμο, οξυγονωση κ.λ.π στις σωστες αναλογιες.
4. Λιμνη χωρις περιποιηση
Τοτε αγαπητε....δεν λογιεται λιμνη

Τωρα εξαρταται απο το τι λιμνη θες. Με τα πιο πανω θα εχεις μια υγιες λιμνη και τα ψαρια θα σε ευγνομωνουν.

Τωρα με 2 παπυρους, ενα κυκλοφορητη και με ενα D.I.Y φιλτρο το οποιο δεν ξερεις αν θα κανει δουλεια και με τα koi που θα βαλεις μεσα τα οποια τρωνε και χεζουν ολη μερα και με το αγαπημενο τους χομπυ να ανακατωνουν το βυθο, τις γλαστρες και οτι φανταστεις πραγματικα δεν ξερω ποιο θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-04-09, 20:52
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Και οταν λεω φυτα...ενα μικρο δειγμα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9931.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  36,3 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-04-09, 20:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

.....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9889.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  76,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_9872.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  52,5 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-04-09, 21:14
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Εεεεεεεεε........μου άρεσε η φώτο..θα σε πείραζε να πάρω κάποια ιδέα?πρώτη φορά μου συμβαινει.....
Πιστεύω οτι με μια σωστή μελέτη ενα diy φίλτρο μπορεί να είναι ξισου αποδοτικό.Εδω ρε παιδια κρατάμε reef του οποίου οι απαιτήσεις είναι τρομερές με sump το οποίο είναι ουσιαστικά ιδιοκατασκευή και μάλιστα με τέλεια αποτελέσματα.
Για τα φυτά συμφωνώ ότι δεν θέλει τσιγγουνιές.Μόνο καλό κάνουν.
Για τα Κοι πιστεύω ότι θα έπρεπε να τα εξετάσουμε σε συνάρτηση με τον αριθμό τους , τον όγκο της λίμνης ,το συστημα φιλτρανσης ,και όλες τις άλλες παραμέτρους.Δεν νομίζω ότι θα δημιουργήσουν απαραίτητα πρόβλημα στο οικοσύστημα μας.Αλλά εμένα το ζόρι μου είναι το υψομετρικό σημείο απο όπου θα εισρέει το νερό προς την φίλτρανση....
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-04-09, 21:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πουριτανε μου οταν λεω κανονες γενικα, αναφερομαι σε λιμνες μεσα στα σωστα πλαισια δηλαδη.....αναφερομαι σε μερικα
1. Λιμνη χωρις μια δυνατη αντλια
2. Λιμνη χωρις ενα καλο φιλτρο για μηχανικο καθαρισμο κυριως
3. Λιμνη χωρις φυτα για βιολογικο καθαρισμο, οξυγονωση κ.λ.π στις σωστες αναλογιες.
4. Λιμνη χωρις περιποιηση
Τοτε αγαπητε....δεν λογιεται λιμνη

Τωρα εξαρταται απο το τι λιμνη θες. Με τα πιο πανω θα εχεις μια υγιες λιμνη και τα ψαρια θα σε ευγνομωνουν.
OK ετσι πως το θετεις χοντρικα εχεις δικιο.

Τωρα με 2 παπυρους,οχι 2 παπυρους 2 γλαστρες στην κυρια λιμνη και μια γεματη προλιμνη με παπυρο ενα κυκλοφορητη και με ενα D.I.Y φιλτρο το οποιο δεν ξερεις αν θα κανει δουλεια συμφωνα με αυτα που εχω δει πιστευω θα κανει δουλεια και με τα koi που θα βαλεις μεσα τα οποια τρωνε και χεζουν ολη μερα και με το αγαπημενο τους χομπυ να ανακατωνουν το βυθο, τις γλαστρες και οτι φανταστεις πραγματικα δεν ξερω ποιο θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.
πιστεύω δεν διαφέρει πολύ το DIY φίλτρο που λέω να κάνω με ένα εσωτερικό ως προς την λειτουργία. Μια και όπως έχεις πει και εσύ το ότι τοποθετούμε την αντλία κάπου στην μέση στο ύψους της λίμνης Πρέπει να γίνετε για κάποιους λογούς έτσι και εγώ το έχω στην μέση της λίμνης . οι διαφορά μας είναι ως προς το χώρο της βιολογίας και αλλά που έχω αναφέρει σε προηγούμενα πόστ (στο ίδιο θέμα)

όλα αυτά τα καλούδια που κάνουν τα ΚΟΙ όταν έρθει η ώρα θα τα συναντώ Και θα προσπαθήσω να τα αντιμετωπίσω, νομίζω συμβαίνουν σε όλες της λίμνες και όλοι κουτσά στραβά τα καταφέρνουν.
Πίστεψε με Andro έχουν προβλευτει αν όχι τα πάντα σχεδόν τα πάντα είναι πολλά ακόμα που θα γίνουν η γίνονται στη λίμνη που άμα κάτσω να τα αναλύσω η δείξω θα αναγκαστώ να παρουσιάσω την λίμνη μου κάτι που δεν είναι η ώρα γιατί δεν είναι έτοιμη.
οι υποδομές που γίνονται θεωρώ ότι είναι σωστές.
Να πω ότι η μπιχλα στο πάτο της λίμνης δε με απασχολεί γιατί λόγω κατασκευές θα μπορεί να καθαρίζετε εύκολα.
Η λίμνη μου έχει φωτογραφηθεί σε όλες της φάσεις με σκοπό αν κάποιος θέληση κάτι να μπορεί να δει αυτά που δεν θα φαίνονται μια και θα έχουν σκεπαστή από τσιμέντο πετρώματα κτλ.

Μη περιμένεις να δεις κάτι αμήν και πως λόγω ότι αν είσαι υποχρεωμένος να κανείς μια λίμνη σε ένα μικρό χώρο πολυκατοικίας οι προδιαγραφές αλλάζουν σε σχέση με της μονοκατοικίας.
1 Ασφάλεια για τα παιδιά της πολυκατοικίας και της γειτονιάς
2 Αν σε αναγκάσει η γυναικά σου να πρέπει να τσιμεντάρεις τα πάντα για να μην έχουμε ζωύφια
3 περιορισμός στο ύψους μια και δεν μπορείς να υπερβείς την περίμετρο (κάγκελα ) της πολυκατοικίας και ένα σωρό αλλά καλούδια που με αναγκάζουν να περιοριστώ σε πολλά.
4 περιορισμένο προϋπολογισμό

Απλά πιστεύω ότι έχουν γίνει πρακτικά πράγματα και όχι κρεμαστή κήποι της Βαβυλώνας
.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-04-09, 21:31
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Πίστεψε με Andro έχουν προβλευτει αν όχι τα πάντα σχεδόν τα πάντα είναι πολλά ακόμα που θα γίνουν η γίνονται στη λίμνη που άμα κάτσω να τα αναλύσω η δείξω θα αναγκαστώ να παρουσιάσω την λίμνη μου κάτι που δεν είναι η ώρα γιατί δεν είναι έτοιμη. Μην το λές.....Εγώ πιστεύω ότι είναι κατάλληλη ώρα να πείς όλες τις λεπτομέρειες.. Πάντως παιδιά οπωσδήποτε κάθε λίμνη διαφοροποιείται για 1000 λόγους ΕΥΤΥΧΩΣ...και λέω ευτυχώς γιατί αλλιώς θα βλέπαμε την ίδια λίμνη όπου και να πηγαίναμε.Αυτή είναι και η ομορφιά της. Στο θέμα μας τώρα νομίζω ότι το όλο project του πουριτανού θα δουλέψει μια χαρά με την παρατήρηση οτι εγώ στην θέση του θα έκανα συχνό πλυσιμο τα σφουγγάρια γιατί αν στουμπώσουν ......Πάντως δεν σας βλέπω ζεστούς στο να εξαντλήσουμε το θέμα του υψομετρηκου σημείου
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-04-09, 21:41
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σφουγγάρια γιατί αν στουμπώσουν ......Πάντως δεν σας βλέπω ζεστούς στο να εξαντλήσουμε το θέμα του υψομετρηκου σημείου

Δεν είναι ανάγκη να βάλεις σφουγγάρια.
Ίσως χρειαστείς να βάλεις 2 αντλίες στη λίμνη σου πάντως αν γίνει πολύ μεγάλη μια αριστερά και μια δεξιά . πιστεύω ότι όλοι πάνω κάτω συμφωνούμε κάπου στη μέση της λίμνης το τι θα βάλει καποιος από αντλία και πως θα το κανει εξαρτάτε από το κάθε ενδιαφερόμενο
.
.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-04-09, 21:55
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Αντε ωραία.Προχωράμε και ο Θεός βοηθός.Πάντως πέρα απο την πλάκα απο ότι κατάλαβα έχεις προχωρήσει. Μια μεχρι τώρα παρουσίαση δεν θα έβλαπτε.Απο Δευτέρα ξεκινάνε τα τσιμέντα σε μένα θα ανεβάζω φωτο συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 15-04-09, 09:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας διαφωνω καθετα στο να μπει η αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης οπου και αν ειναι αυτο.
Δηλαδή παιδιά, συμφωνείτε όλοι σε ένα θέμα όπου έχουν χυθεί τόνοι τυπογραφικου και ηλεκτρονικού μελανιού, καταρρήπτοντας παράλληλα τις τόσες εμπειρίες και έρυνες των ειδικών του κλάδου. Αν εμείς οι έλληνες είμαστε σε θέση να αλλάξουμε όλη την κατάσταση, αυτό είναι άλλο θέμα.

Τα πράγματα είναι τόσο απλά. Ο βυθός είναι ο χώρος όπου τα πάντα ξεκινάνε την αποσύνθεση τους, άρα μετά από αυτό, υπάρχουν κάποια παράγωγα, όπως νιτρικά και φωσφορικά άλατα. Στον βυθό πέφτουν και τα απομινάρια τροφής, τα περιττώματα των ψαριών, άρα εστίες νιτρωδών και αμμωνίας. Εκτός αυτόν, λόγω της βαρύτητας, όλες οι ακαθαρσίες παίρνουν την φόρα για το βαθύτερο σημείο.

Όπως είπα, το βαρύτερο νερό πηγαίνει πάντα προς τα κάτω. Αν η αντλία δεν βρίσκεται στο βαθύτερο σημείο, τότε ουδέποτε θα πραγματοποιείται πραγματική και σωστή ανακύκλωση του νερού, αφίνοντας παράλληλα όλα αυτά που έχω αναφέρει πιο πάνω μέσα στη λίμνη.

Αυτή η κατάσταση έχει ως εξής:
1. Μη σωστή οξυγώνωση του νερού στα βαθύτερα σημεία της λίμνης (πράγμα που ειδικότερα τον χειμώνα είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για τα ψάρια).
2. Αφού τα νιτρικά και φωσφορικά άλατα θα παραμένουν στο νερό θα συναντούμε τακτικότατα έξαρση αιωρούμενης άλγης.
3. Ουδέποτε δεν θα απαλλακτούμε από την σκόνη και τα κατάλοιπα των ζημώσεων που θα πραγματοποιούνται στον πυθμένα.

Εδώ θέλω να πω ότι όντως συμφωνώ με την διαπίστωση του φίλου ότι κάθε λίμνη έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες, αλλά παράλληλα έχει και τα σοβαρά της σημεία όπου απλά ακολουθούμε σωστά.

Παραθέτω ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα με 2 παπυρους, ενα κυκλοφορητη και με ενα D.I.Y φιλτρο το οποιο δεν ξερεις αν θα κανει δουλεια και με τα koi που θα βαλεις μεσα τα οποια τρωνε και χεζουν ολη μερα και με το αγαπημενο τους χομπυ να ανακατωνουν το βυθο, τις γλαστρες και οτι φανταστεις πραγματικα δεν ξερω ποιο θα ειναι το τελικο αποτελεσμα.
Άντρο, απλά χάρην αναφοράς, οι γνωστότεροι masters λιμνών δεν χρησιμοποιούν καθόλου φίλτρα της αγοράς. Ο τρόπος που το σκέφτεται ο φίλος πουριτανός δεν ξέρω. Για να είμαι και ειλικρινής δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρόκειται να κάνει. Απλά να υπενθυμίσω ότι ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να έχει κάποια αναλογία σε σχέση με τα λίτρα της λίμνης. Π.χ. 4000λίτρα λίμνη-400 λίτρα χώρος φίλτρανσης, άρα υπόψην σου και ανάλογη ροή.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 15-04-09 στις 09:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-04-09, 10:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Επιτέλους ήρθε...χιχιχι
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  31,7 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 15-04-09, 10:50
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Φίλε in the pond Βασίλη να πω ότι το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι ο καθένας μας έχει διαφορετικό ως προς σε κάποια πράγματα σκεπτικό , κάτι που δεν πάει να πει ότι είναι και λάθος . Να κάνω ένα παραλληλισμό κάποιων πραγμάτων και νομίζω ότι θα δικαιώσει όλους μας .

Τα παραδείγματα έχουν αν κάνουν με την φιλτρανση των ενυδρείων

Περνώ την περίπτωση την δική σου της αντλίας κάτω σχεδόν στο βυθό. Βασίζετε στην λογική που είχαν τα παλιά ενυδρεία με το φίλτρο βυθού οπού μάζευε όλοι την βρωμιά στο πατώ( κάποιοι έκαναν και διπλό πάτο σαν τα φρεάτια που μαζεύουν τα λύματα στους δρόμους ).

Ήταν ένας τρόπος αποτελεσματικός αλλά κάποιος δεν τους κάλυπτε και μετά δημιουργήθηκαν τα φίλτρα εσωτερικού τύπου

Ο Άνδρος πιστεύει ότι ένα φίλτρο πρέπει να είναι περίπου στη μέση . οπότε στηρίζετε στη λογική του εσωτερικού φίλτρου(ενυδρείου ) . κάτι που το έχουν πολλοί στα ενυδρεία τους .

Ήταν ένας τρόπος αποτελεσματικός αλλά κάποιος δεν τους κάλυπτε και μετά δημιουργήθηκαν τα φίλτρα εξωτερικού τύπου

Η λογική του φίλτρου που θέλω να κάνω Εγώ να μπει λίγο ποιο πάνω από την μέση η είσοδος του νερού προς το εξωτερικό χώρο του φίλτρου . Βασίζετε στη λογική του sub κάτι που αν επιτρέπει ο χώρος και η γνώση στους χομπιστες θα το έκαναν οι περισσότεροι μια και προσφέρει πολύ χώρο για βιολογία..
Αν δούμε ενυδρεία με sub θα δεις ότι είναι καθαρό το νερό.

Το τι φίλτρο θα βάλει κάποιος έχει να κάνει με το αν των καλύπτει και το τι μπορεί.
Δε νομίζω κάνενας τρόπος η λογική ότι είναι λάθος, απλά είναι διαφορετικό στήσιμο. Η ουσία είναι ότι όλα έχουν κυκλοφορία ,
χωρίς αυτήν βαλτός
Ένας λόγος που δεν μπορούμε να κάνουμε 100% υπομνήματα στις λίμνες είναι ότι 1000 παράγοντες καθορίζουν το τι πρέπει να γίνουν σε κάποια συγκεκριμένη λίμνη κάτι που στα ενυδρεία ο κυριος εξωτερικός παράγοντας που επηρεάζει είναι η θερμοκρασία δωματίου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 15-04-09, 11:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Συγχύσετε εντελώς τα πράγματα σε βαθμό μάλιστα που μπορεί να συγχύσετε και όσους άλλους φίλους θέλουν να κάνουν λίμνη.
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα όπως τα αναφέρεις σχετικά με τα ενυδρεία και τα φίλτρα τους.
1. Μπορεί μεν ένα φίλτρο σε ένα ενυδρείο να είναι εξωτερικό, αλλά η αναρρόφηση του κανονικά πρέπει να βρίσκεται κοντά στον πυθμένα του ενυδρείου στη μια πλευρά και η είσοδος του νερού στην άλλη κοντά στην επιφάνεια.
2. Ένα ενυδρείο έχει ελάχιστους ρύπους σε σχέση με μια λίμνη και το βάθος του είναι ελάχιστο. Μην συγκρίνετε τα δύο.
3. Τώρα όσο για το sump δεν γνωρίζω 100% το στοιχείο, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να ισχύουν και σε αυτό το θέμα κάποιοι κανόνες ώστε να έχει εποικοδομητικό αποτέλεσμα. Ίσως κάποιοι φίλοι που γνωρίζουν με σιγουριά μας ανοίξουν τα μάτια.

"Το τι φίλτρο θα βάλει κάποιος έχει να κάνει με το αν των καλύπτει και το τι μπορεί".
Αυτό έχεις καταλάβει στην τόση μας επικοινωνία αγαπητε?

"Ένας λόγος που δεν μπορούμε να κάνουμε 100% υπομνήματα στις λίμνες είναι ότι 1000 παράγοντες καθορίζουν..."
Υπάρχουν οι χρυσοί κανόνες ακόμα και στη λίμνη. Για σωστή διατήρηση ζώων μιλάμε και όχι μόνο για την καλαισθησία. Εξάλλου σε ενυδρειακό φόρουμ είμαστε.

Επίσης δεν μπορώ να ξαναγράφω όσα είπα δεκάδες φορές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 15-04-09, 12:04
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγχύσετε εντελώς τα πράγματα σε βαθμό μάλιστα που μπορεί να συγχύσετε και όσους άλλους φίλους θέλουν να κάνουν λίμνη. Συμφωνα με την λογικη αυτη θα μεναμε ακομα στα φιλτρα τυπου αμβουργου (οχι οτι ασχημα) απλα ο κοσμος εξελισετε με νεες μεθοδους
Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα όπως τα αναφέρεις σχετικά με τα ενυδρεία και τα φίλτρα τους.προσπαθησα να κανω παραλλιρισμο.Αυτοι που μπορουν να καταλαβουν γιατι γνοριζουν θα καταλαβουν.
1. Μπορεί μεν ένα φίλτρο σε ένα ενυδρείο να είναι εξωτερικό, αλλά η αναρρόφηση του κανονικά πρέπει να βρίσκεται κοντά στον πυθμένα του ενυδρείου στη μια πλευρά και η είσοδος του νερού στην άλλη κοντά στην επιφάνεια.Μη πας μακρια σε ψαροφορουμ ειμαστε κανε μια ερευνα θα δεις οτι με υπερχηλιση=( ξεπερναει το νερο την ανοτερη σταθμη που μπορει να παρει το ενυδρειο και οχι αναροφηση απο το πατωμα) παει το νερο στο sub.Δεν ειπα εγω πουθενα οτι εισοδος και εξοδος ειναι διπλα διπλα.
2. Ένα ενυδρείο έχει ελάχιστους ρύπους σε σχέση με μια λίμνη και το βάθος του είναι ελάχιστο. Μην συγκρίνετε τα δύο.Ο λογος που γινετε η σιγκριση ειναι αν καποιος δε ξερει να καταλαβη την λογικη το πος δουλευουν τα συστηματα.τι σημασια εχει το οτι το ενυδρειο ειναι ποιο μικρο η χαμιλο δεν μπορουμε να του βαλουμε αντλια 5000 λιτρα την ωρα. Ο εξοπλισμος παντα στο καθε τι ειναι αναλογος για να μη γινετε πλυντιριο η το ενυδρειο η η λιμνη. 3. Τώρα όσο για το sump δεν γνωρίζω 100% το στοιχείο, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει να ισχύουν και σε αυτό το θέμα κάποιοι κανόνες ώστε να έχει εποικοδομητικό αποτέλεσμα. Ίσως κάποιοι φίλοι που γνωρίζουν με σιγουριά μας ανοίξουν τα μάτια. Δεν εισαι εχτεσινος μπορεις να κανεις αναζητηση και να δεις οτι θελεις . Αρκεί φυσικα να θελεις.

"Το τι φίλτρο θα βάλει κάποιος έχει να κάνει με το αν των καλύπτει και το τι μπορεί".
Αυτό έχεις καταλάβει στην τόση μας επικοινωνία αγαπητε?
Δηλαδη εσυ τι πιστευεις ? οτι ολοι κανουν τα καλητερα για την λιμνη τους ? πολλα πραγματα τα καθοριζουν το πορτοφολι ,οι γνωσεις , ποσο θελει να ασχολιθει καποιος, τωρα τι αλλο να πω

"Ένας λόγος που δεν μπορούμε να κάνουμε 100% υπομνήματα στις λίμνες είναι ότι 1000 παράγοντες καθορίζουν..."
Υπάρχουν οι χρυσοί κανόνες ακόμα και στη λίμνη. Για σωστή διατήρηση ζώων μιλάμε και όχι μόνο για την καλαισθησία. Εξάλλου σε ενυδρειακό φόρουμ είμαστε.
Καλά επειδή εσύ έχεις άλλο σκεπτικό θα σου πω μερικά παραδείγματα που θα σε κάνουν να δεις ότι δεν μιλάω για καλαισθησία.
Εκτός από πράγματα που έχουν γραφτή πολλές φορές
Να σου πω μερικά ακόμα.

Αν έχει φίδια η περιοχη σου και δε τα θες στη λίμνη σου και θες σώνει και καλά λίμνη πρέπει να την κανείς με τζαμαρία.
Αν έχεις γάτες πρέπει να αφήσεις ένα κάποιο κενό ανάμεσα στην επιφάνια της λίμνης με το περιβάλλοντα χώρο (ύψους ασφαλείας).
Αν το υπέδαφος είναι μαλακό πρέπει να γίνει άλλη υποδομή σε σχέση με το αν το χώμα είναι σκληρό και πετρώδες.
Αν κάποιος θέλει καταρράχτη άλλη υποδομή
Αν κάποιος θέλει σιντριβάνι άλλη υποδομή
Αν κάποιος θέλει ρυάκι άλλη υποδομή
μπορώ να γραφώ μέχρι αύριο.
οι χρυσή κανόνες είναι ένα σύνολο από 1000 πράγματα που ανάλογος πως και που θα γίνει μια λίμνη θα χρησιμοποιηθούν κάποια πράματα από τους "χρυσούς κανόνες" Δε μπορεί ένας που ζει στην Αφρική με έναν που ζει στην Ευρώπη να έχει τους ιδίους κανόνες, εδώ ακόμα και στην Ελλάδα με ποιο μικρές περιβαλλοντικές διαφορές από νομό σε νομό θέλει διαφορετική μελέτη.
οι χρυσοί κανόνες είναι μια ιδέα στην ουσία κάτι αφημένο. μια και ποικίλη πόλυ ο τρόπος κατασκευές μια λίμνης από το τι υλικό θα γίνει ,πόσο μεγάλη θα γίνει, που θα γίνει, κλιματολογικές συνθήκες Κτλ κτλ.


Επίσης δεν μπορώ να ξαναγράφω όσα είπα δεκάδες φορές.
.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 15-04-09, 12:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δύο μόνο λόγια και τελειώνω εγώ με το θέμα αυτό:

"Δεν εισαι εχτεσινος μπορεις να κανεις αναζητηση και να δεις οτι θελεις . Αρκεί φυσικα να θελεις."
Ακριβώς! Έχω λίμνη για αρκετά χρόνια, από τότε μάλιστα που δεν υπήρχε καθόλου υλικό για να με βοηθήσει. ΈΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ανακατασκευάσει τη λίμνη μου 3 φορές μέχρι τώρα ακριβώς για να ελαχιστοποιήσω τις ελλείψεις και τα λάθη της προηγούμενης φοράς. Μέλημά μου είναι τα ψαράκια μου που κάποια είναι μαζί μου από το πρώτο κιόλας μου εγχείρημα για δημιουργία λίμνης.

"οι χρυσή κανόνες είναι ένα σύνολο από 1000 πράγματα που ανάλογος πως και που θα γίνει μια λίμνη θα χρησιμοποιηθούν κάποια πράματα από τους "χρυσούς κανόνες" Δε μπορεί ένας που ζει στην Αφρική με έναν που ζει στην Ευρώπη να έχει τους ιδίους κανόνες, εδώ ακόμα και στην Ελλάδα με ποιο μικρές περιβαλλοντικές διαφορές από νομό σε νομό θέλει διαφορετική μελέτη.
οι χρυσοί κανόνες είναι μια ιδέα στην ουσία κάτι αφημένο. μια και ποικίλη πόλυ ο τρόπος κατασκευές μια λίμνης από το τι υλικό θα γίνει ,πόσο μεγάλη θα γίνει, που θα γίνει, κλιματολογικές συνθήκες Κτλ κτλ."

Άλλο τα 1000 πράγματα και άλλο οι βασικοί κανόνες που φυσικά δεν αλλάζουν καθόλου μα καθόλου έστω και αν το αποτέλεσμα της μιας λίμνης από την άλλη θα είναι κάτι εντελώς το διαφορετικό.
ΝΑΙ!!!, όσον αφορα τους κανόνες ισχύουν ακριβώς τα ίδια πράγματα για τον Αφρικάνο, τον Κινέζο, τον Αμερικάνο, τον Ευρωπαίο. Άλλο είναι να μιλάμε για κανόνες και άλλο για υποδομή, μέγεθος, συνθήκες. Οι κανόνες είναι εκεί, ξεκινάμε από αυτούς, πραγματοποιούμε τον σχεδιασμό όπου σκεφτόμαστε μέγεθος, υλικά, υποδομή και τότε μπαίνουμε στο κατασκευαστικό κομμάτι.

Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα είναι πολύ δραστήρια ψάρια που απαιτούν πολύ οξυγώνο στο νερό τους. Η εξασφάλιση της πλήρης ανακύκλωσης του νερού της λίμνης είναι βασικότατη προϋπόθεση για σωστή διατήρηση λίμνης.

Επίσης, ξεκινώντας έχεις ονομάσει το θέμα σου κάτι σαν "βοήθεια..." Εγώ προσφέρθηκα για βοήθεια μόνο στην περίπτωση όταν είδα κάτι το οποίο δεν θα δουλέψει πρακτικά στο μέλλον. Τί έπρεπε να κάνω, να πω μπράβο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 15-04-09, 17:18
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή παιδιά, συμφωνείτε όλοι σε ένα θέμα όπου έχουν χυθεί τόνοι τυπογραφικου και ηλεκτρονικού μελανιού, καταρρήπτοντας παράλληλα τις τόσες εμπειρίες και έρυνες των ειδικών του κλάδου. Αν εμείς οι έλληνες είμαστε σε θέση να αλλάξουμε όλη την κατάσταση, αυτό είναι άλλο θέμα.

Τα πράγματα είναι τόσο απλά. Ο βυθός είναι ο χώρος όπου τα πάντα ξεκινάνε την αποσύνθεση τους, άρα μετά από αυτό, υπάρχουν κάποια παράγωγα, όπως νιτρικά και φωσφορικά άλατα. Στον βυθό πέφτουν και τα απομινάρια τροφής, τα περιττώματα των ψαριών, άρα εστίες νιτρωδών και αμμωνίας. Εκτός αυτόν, λόγω της βαρύτητας, όλες οι ακαθαρσίες παίρνουν την φόρα για το βαθύτερο σημείο.

Όπως είπα, το βαρύτερο νερό πηγαίνει πάντα προς τα κάτω. Αν η αντλία δεν βρίσκεται στο βαθύτερο σημείο, τότε ουδέποτε θα πραγματοποιείται πραγματική και σωστή ανακύκλωση του νερού, αφίνοντας παράλληλα όλα αυτά που έχω αναφέρει πιο πάνω μέσα στη λίμνη.

Αυτή η κατάσταση έχει ως εξής:
1. Μη σωστή οξυγώνωση του νερού στα βαθύτερα σημεία της λίμνης (πράγμα που ειδικότερα τον χειμώνα είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για τα ψάρια).
2. Αφού τα νιτρικά και φωσφορικά άλατα θα παραμένουν στο νερό θα συναντούμε τακτικότατα έξαρση αιωρούμενης άλγης.
3. Ουδέποτε δεν θα απαλλακτούμε από την σκόνη και τα κατάλοιπα των ζημώσεων που θα πραγματοποιούνται στον πυθμένα.

Εδώ θέλω να πω ότι όντως συμφωνώ με την διαπίστωση του φίλου ότι κάθε λίμνη έχει τις δικές της ιδιαιτερότητες, αλλά παράλληλα έχει και τα σοβαρά της σημεία όπου απλά ακολουθούμε σωστά.

Παραθέτω ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο...
-------------------------


Άντρο, απλά χάρην αναφοράς, οι γνωστότεροι masters λιμνών δεν χρησιμοποιούν καθόλου φίλτρα της αγοράς. Ο τρόπος που το σκέφτεται ο φίλος πουριτανός δεν ξέρω. Για να είμαι και ειλικρινής δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρόκειται να κάνει. Απλά να υπενθυμίσω ότι ο χώρος φίλτρανσης πρέπει να έχει κάποια αναλογία σε σχέση με τα λίτρα της λίμνης. Π.χ. 4000λίτρα λίμνη-400 λίτρα χώρος φίλτρανσης, άρα υπόψην σου και ανάλογη ροή.
Φιλε μου Βασιλη να μου επιτρεψεις να διαφωνισω οχι μονο καθετα αλλα και οριζοντια

Εαν το σχεδιαγραμμα που εχεις ανεβασει ειναι μια λιμνη την οποια θα μπορουσε να φτιαξει καποιος οπως ειναι σχεδιασμενη και φυσικα ο μονος τοπος που θα μπορουσε η αντλια να μπει ειναι το βαθυτερο σημειο και αυτο ειναι μεγα λαθος.

Και εξηγουμαι: εαν π.χ το βαθυτερο σημειο της λιμνης απο την επιφανεια ειναι στο 1m και το επομενο επιπεδο βαθους απο την επιφανεια ειναι στους 50cm και αυτο ειναι αποτομο σαν γκρεμος και βαζαμε την αντλια στο επιπεδο 2 που ειναι τα 50cm ειναι φυσικο επομενο το νερο που μενει στο βαθυτερο σημειο με ολα αυτα τα υπολημματα να μην μπορει να αντληθει με αποτελεσμα ολων αυτων των επιπτωσεων που ειπες πιο πανω.

Τι εχω κανει εγω: το βαθυτερο σημειο της λιμνης μου ειναι σχεδον 1m. Απο εκει και περα ξεκινα ομοιομορφα μια ανηφορα χωρις αποτομους γκρεμους και φτανοντας στους 60cm τοποθετησα την αντλια. Με αποτελεσμα ολο το νερο να αντλειται ομοιομορφα χωρις να υπαρχουν φραγμοι μεσα στη λιμνη τους οποιους δεν θα μπορουσε να αντλησει η αντλια το νερο.

Παραθετω πιο κατω απο το manual της δικης μου αντλιας η οποια ειναι γερμανικη τις οδηγιες χρησης: Αν εισχωρησει στην αντλια χαλικι ή αμμος μπορει να καταστρεψει τη μοναδα λειτουργιας. Για να το αποφυγετε αυτο τοποθετειστε την αντλια σε ενα ειδικο ραφι αντλιων ή σε ενα ασφαλες βαθρο τουλαχιστον 20cm πανω απο τον πυθμενα της λιμνης. Ποτε μην καθιστατε την αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης. Εχοντας υποψην τα παραπανω σημειωστε και οτι το νερο που περιεχει πηλο ή αργυλο μειωνει τη διαρκεια ζωης της αντλιας λογω της συνεχους διαδικασιας κονιορτοποιησης.

Εδω και 2 χρονια που εχω τη λιμνη κανω τακτικοτατες μετρησεις του νερου.

Σε καμια περιπτωση δεν υπηρξε αμμονια, σε καμια περιπτωση δεν υπηρξαν νιτρωδη και οπως γνωριζεις Βασιλη που ειναι και το μεγαλο μου προβλημα ουτε νιτρικα. Αν και τωρα τελευταια κατι παει να γινει

Τωρα οσο αφορα τα D.I.Y φιλτρα ειναι θεμα γουστου ρε παιδια για ονομα του Θεου ο καθενας κανει οτι νομιζει.

Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα D.I.Y φιλτρα μονο σε μεγαλες λιμνες και αυτο λογω κοστους. Τωρα σε λιμνες 5000-10000 δεν βλεπω το λογο απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσα εξιδεικευμενα συστηματα να ταλαιπωρουμαστε με D.I.Y. Ισως να ειναι και θεμα οικονομικου δεν λεω αλλα σε τετοια μικρα project γιατι να μην παω σε κατι πιο εξιδεικευμενο.

Κατι τελευταιο σχετικα με το βαθος της λιμνης μην ξεχνατε της κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα οπου τα ψαρια πανε στο πιο βαθυ σημειο για τους λογους που ολοι ξερουμε. Φανταστειτε τωρα να ηταν η αντλια εκει μεσα στα μουτρα τους πως θα ενιωθαν

Πιο κατω παραθετω μια φωτο παρμενη απο τον περασμενο Γεναρη οπου τα ψαρια καθονται στο βαθυτερο σημειο. Φανταστειτε να ηταν εκει η αντλια

Εντελως φιλικα ρε δεν θελω κοντρες
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC06998.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  63,8 KB  
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 15-04-09, 18:31
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δύο μόνο λόγια και τελειώνω εγώ με το θέμα αυτό:

"Δεν εισαι εχτεσινος μπορεις να κανεις αναζητηση και να δεις οτι θελεις . Αρκεί φυσικα να θελεις."
Ακριβώς! Έχω λίμνη για αρκετά χρόνια, από τότε μάλιστα που δεν υπήρχε καθόλου υλικό για να με βοηθήσει. ΈΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ανακατασκευάσει τη λίμνη μου 3 φορές μέχρι τώρα ακριβώς για να ελαχιστοποιήσω τις ελλείψεις και τα λάθη της προηγούμενης φοράς. Μέλημά μου είναι τα ψαράκια μου που κάποια είναι μαζί μου από το πρώτο κιόλας μου εγχείρημα για δημιουργία λίμνης.

"οι χρυσή κανόνες είναι ένα σύνολο από 1000 πράγματα που ανάλογος πως και που θα γίνει μια λίμνη θα χρησιμοποιηθούν κάποια πράματα από τους "χρυσούς κανόνες" Δε μπορεί ένας που ζει στην Αφρική με έναν που ζει στην Ευρώπη να έχει τους ιδίους κανόνες, εδώ ακόμα και στην Ελλάδα με ποιο μικρές περιβαλλοντικές διαφορές από νομό σε νομό θέλει διαφορετική μελέτη.
οι χρυσοί κανόνες είναι μια ιδέα στην ουσία κάτι αφημένο. μια και ποικίλη πόλυ ο τρόπος κατασκευές μια λίμνης από το τι υλικό θα γίνει ,πόσο μεγάλη θα γίνει, που θα γίνει, κλιματολογικές συνθήκες Κτλ κτλ."
Άλλο τα 1000 πράγματα και άλλο οι βασικοί κανόνες που φυσικά δεν αλλάζουν καθόλου μα καθόλου έστω και αν το αποτέλεσμα της μιας λίμνης από την άλλη θα είναι κάτι εντελώς το διαφορετικό.
ΝΑΙ!!!, όσον αφορα τους κανόνες ισχύουν ακριβώς τα ίδια πράγματα για τον Αφρικάνο, τον Κινέζο, τον Αμερικάνο, τον Ευρωπαίο. Άλλο είναι να μιλάμε για κανόνες και άλλο για υποδομή, μέγεθος, συνθήκες. Οι κανόνες είναι εκεί, ξεκινάμε από αυτούς, πραγματοποιούμε τον σχεδιασμό όπου σκεφτόμαστε μέγεθος, υλικά, υποδομή και τότε μπαίνουμε στο κατασκευαστικό κομμάτι.

Τα ΚΟΙ και τα χρυσόψαρα είναι πολύ δραστήρια ψάρια που απαιτούν πολύ οξυγώνο στο νερό τους. Η εξασφάλιση της πλήρης ανακύκλωσης του νερού της λίμνης είναι βασικότατη προϋπόθεση για σωστή διατήρηση λίμνης.

Επίσης, ξεκινώντας έχεις ονομάσει το θέμα σου κάτι σαν "βοήθεια..." Εγώ προσφέρθηκα για βοήθεια μόνο στην περίπτωση όταν είδα κάτι το οποίο δεν θα δουλέψει πρακτικά στο μέλλον. Τί έπρεπε να κάνω, να πω μπράβο?
Να πω και Εγώ 2 λογάκια.
τους χρυσούς κανόνες τους καθορίζουν όλα αυτά που θέλουμε να κάνουμε-βάλουμε στη λίμνη.
υποθετικά θα μιλήσω απλά την λογική θα ήθελα να προσέξουν οι ενδιαφερόμενοι στο παρακάτω παράδειγμα.
ξέρουμε ότι τα ΚΟΙ π.χ. θέλουν από 10 ++ βαθμούς έως 30 βαθμούς για να ζήσουν χωρίς προβλήματα.
Αν εμείς θέλουμε να βάλουμε ΚΟΙ πρέπει η λίμνη να κατασκευαστή έτσι ώστε να μπορέσει να προσφέρει αυτές της συνθήκες.

Ας πάρουμε το πρόβλημα που παρουσιάζετε το χειμώνα.

Αν πούμε ότι κάποιος κατοικεί στην Κύπρο στην Λεμεσό για να μπορέσει να κράτηση αυτές της συνθήκες πρέπει να έχει μέγιστο βάθος 1μετρο
λόγω κλίματος περιοχής
Αν πούμε ότι κάποιος μένει Ελλάδα στην Θεσσαλονίκη για να κράτηση αυτές της συνθήκες πρέπει να έχει βάθος 1,40 του μέτρου. Λόγω του ότι έχουμε διαφορές στο κλίμα λόγω συγκεκριμένης γεωγραφικής θέσεις.

Τώρα ας πούμε ότι έχουμε Καλοκαίρι

Αυτός που κατοικεί στην Κύπρο πρέπει να φροντίσει να παρέχει περισσότερη σκιά στην λίμνη από ότι ένας που κατοικεί στην Ελλάδα για να μην έχουμε βραστό νερό.
Πιστεύω ότι δεν μπορούμε να πούμε τόσο πρέπει να έχει τόσο βάθος έτσι αυθαίρετα αν δεν ξέρουμε συγκεκριμένα για το που θα γίνει η κατασκευή. Καταλάβουμε το ότι τελικά αυτός που επηρεάζει το πως θα γίνει η λίμνη είναι το τι θα φιλοξενεί . Δηλαδή οι χρυσή κοκόνες των ΚΟΙ καθορίζουν το πως θα γίνει η λίμνη.
Ξέρουμε ότι δεν μπορούμε να βάλουμε τροπικά φυτά στην Ελλαδα γιατί οι χρυσή κανόνες των φυτών αυτόν απαγορεύουν οι επιτρέπουν ανάλογα που σε ποια χωρά θα είναι η λίμνες αν θα μπουν η όχι.
Το αν θελήσουμε να τα βάλουμε πρέπει να γίνουν άλλες υποδομές ώστε να μπουν π.χ. περίφραξη με τζαμαρία σε όλη τη λίμνη και θέρμανση. Τελικά πιστεύω ότι καταλάβουμε ότι όλα εξαρτούν με το τι θέλουμε εμείς να βάλουμε παρατούμε ανάλογα.
Άρα οι κανόνες τις λίμνηςπροσαρμόζονται

Ένα ακόμα παράδειγμα είναι και οι χρυσή κανόνες του φίλτρου του AΝΔΡΟΥ των αναγκαζουν να μη μπορεί να κάνει ότι αυτός θέλει αλλά το φίλτρο αναγκάζει τον AΝΔΡΟΥ που θα το βάλει και πως

Ζήτησα βοήθεια σε συγκριμένα πράγματα .
Ένα από αυτά ήταν να μη ασχολούμαι με την συχνή καθαριότητα του φίλτρου.
Αν θεωρείς ότι βοηθάς με το να παρουσιάζεις τον δικό τρόπο φιλτρανσης σαν βοήθεια που θέλει αλλαγές πολύ συχνά και δεν έχει δυνατότητες καταρράχτη .
Αν έχω λάθος παρουσίασε το φίλτρο σου να καταλάβουμε και εμείς έτσι και αλλιώς φωτογραφικό υλικό έχεις έτοιμο.


Δεχωμε και την βοηθεια και να το αναλυσουμε το καθε τι απλα αυτος που εχει σκοπο να το κανει να εχει επιχηριματα και πειρα.
Αν καποιος δεν εχει πειρα και θεωρει οτι κατι μπορει να βοηθιση ετσι γιατι δε του καθετε καλα κατι, και εχει να προτινει κατι αλλο ευχαριστος και να των ακουσω και να το συζητισουμε.
Προσπαθω να μην ειμαι στενομυαλος και αν κατι απο καποιον θεωρησω οτι ειναι σωστο δε θα το αποριψω επειδη εγω ειχα σκευτει εναν αλλο τροπο.
.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 15-04-09, 18:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου Βασιλη να μου επιτρεψεις να διαφωνισω οχι μονο καθετα αλλα και οριζοντια

Εαν το σχεδιαγραμμα που εχεις ανεβασει ειναι μια λιμνη την οποια θα μπορουσε να φτιαξει καποιος οπως ειναι σχεδιασμενη και φυσικα ο μονος τοπος που θα μπορουσε η αντλια να μπει ειναι το βαθυτερο σημειο και αυτο ειναι μεγα λαθος.

Και εξηγουμαι: εαν π.χ το βαθυτερο σημειο της λιμνης απο την επιφανεια ειναι στο 1m και το επομενο επιπεδο βαθους απο την επιφανεια ειναι στους 50cm και αυτο ειναι αποτομο σαν γκρεμος και βαζαμε την αντλια στο επιπεδο 2 που ειναι τα 50cm ειναι φυσικο επομενο το νερο που μενει στο βαθυτερο σημειο με ολα αυτα τα υπολημματα να μην μπορει να αντληθει με αποτελεσμα ολων αυτων των επιπτωσεων που ειπες πιο πανω.

Τι εχω κανει εγω: το βαθυτερο σημειο της λιμνης μου ειναι σχεδον 1m. Απο εκει και περα ξεκινα ομοιομορφα μια ανηφορα χωρις αποτομους γκρεμους και φτανοντας στους 60cm τοποθετησα την αντλια. Με αποτελεσμα ολο το νερο να αντλειται ομοιομορφα χωρις να υπαρχουν φραγμοι μεσα στη λιμνη τους οποιους δεν θα μπορουσε να αντλησει η αντλια το νερο.

Παραθετω πιο κατω απο το manual της δικης μου αντλιας η οποια ειναι γερμανικη τις οδηγιες χρησης: Αν εισχωρησει στην αντλια χαλικι ή αμμος μπορει να καταστρεψει τη μοναδα λειτουργιας. Για να το αποφυγετε αυτο τοποθετειστε την αντλια σε ενα ειδικο ραφι αντλιων ή σε ενα ασφαλες βαθρο τουλαχιστον 20cm πανω απο τον πυθμενα της λιμνης. Ποτε μην καθιστατε την αντλια στο βαθυτερο σημειο της λιμνης. Εχοντας υποψην τα παραπανω σημειωστε και οτι το νερο που περιεχει πηλο ή αργυλο μειωνει τη διαρκεια ζωης της αντλιας λογω της συνεχους διαδικασιας κονιορτοποιησης.

Εδω και 2 χρονια που εχω τη λιμνη κανω τακτικοτατες μετρησεις του νερου.

Σε καμια περιπτωση δεν υπηρξε αμμονια, σε καμια περιπτωση δεν υπηρξαν νιτρωδη και οπως γνωριζεις Βασιλη που ειναι και το μεγαλο μου προβλημα ουτε νιτρικα. Αν και τωρα τελευταια κατι παει να γινει

Τωρα οσο αφορα τα D.I.Y φιλτρα ειναι θεμα γουστου ρε παιδια για ονομα του Θεου ο καθενας κανει οτι νομιζει.

Δεν λεω οτι ειναι κακο αλλα D.I.Y φιλτρα μονο σε μεγαλες λιμνες και αυτο λογω κοστους. Τωρα σε λιμνες 5000-10000 δεν βλεπω το λογο απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσα εξιδεικευμενα συστηματα να ταλαιπωρουμαστε με D.I.Y. Ισως να ειναι και θεμα οικονομικου δεν λεω αλλα σε τετοια μικρα project γιατι να μην παω σε κατι πιο εξιδεικευμενο.

Κατι τελευταιο σχετικα με το βαθος της λιμνης μην ξεχνατε της κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα οπου τα ψαρια πανε στο πιο βαθυ σημειο για τους λογους που ολοι ξερουμε. Φανταστειτε τωρα να ηταν η αντλια εκει μεσα στα μουτρα τους πως θα ενιωθαν

Πιο κατω παραθετω μια φωτο παρμενη απο τον περασμενο Γεναρη οπου τα ψαρια καθονται στο βαθυτερο σημειο. Φανταστειτε να ηταν εκει η αντλια

Εντελως φιλικα ρε δεν θελω κοντρες
Άντρο, έχεις λίμνη για μόνο ένα χρόνο. Ίσως να θυμάσαι κιόλας τις ώρες επικοινωνίας μας στην προσπάθεια σου να γνωρίσεις περισσότερα.

Το σχεδιάγραμμα είναι καθαρό. Ναι στο βαθύτερο σημείο και επιμένω σε αυτό, αλλά πάνω σε ένα τούβλο ή κάτι τέλος πάντων ώστε να μην είναι βουτιγμένη στον βούρκο.

Υπόψην ότι αν έχεις συνεχή ικανοποιητική ροή, ουδέποτε δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσει λάσπες η λίμνη, γιατί πολύ απλά θα τις ανεβάζει στο φίλτρο ενώσω ακόμα είναι σκόνη στο νερό.

Επίσης, για χάρη λόγου για 5 τόσα χρόνια δεν έχω αλλάξει ακόμα αντλία χωρίς να επικρατεί στο βυθό της λίμνης μου το αλαλούμ.

"Κατι τελευταιο σχετικα με το βαθος της λιμνης μην ξεχνατε της κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα οπου τα ψαρια πανε στο πιο βαθυ σημειο για τους λογους που ολοι ξερουμε. Φανταστειτε τωρα να ηταν η αντλια εκει μεσα στα μουτρα τους πως θα ενιωθαν"
Βρε Άντρο, αυτό το προσπερνάω καλύτερα.

Άντρο, έχεις μόνο 10 ψάρια και 2 φυτά σε μια λίμνη 8000 λίτρων και περιμένεις να έχεις αμμωνίες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 15-04-09, 19:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο, έχεις λίμνη για μόνο ένα χρόνο. Ίσως να θυμάσαι κιόλας τις ώρες επικοινωνίας μας στην προσπάθεια σου να γνωρίσεις περισσότερα.

Το σχεδιάγραμμα είναι καθαρό. Ναι στο βαθύτερο σημείο και επιμένω σε αυτό, αλλά πάνω σε ένα τούβλο ή κάτι τέλος πάντων ώστε να μην είναι βουτιγμένη στον βούρκο.

Υπόψην ότι αν έχεις συνεχή ικανοποιητική ροή, ουδέποτε δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσει λάσπες η λίμνη, γιατί πολύ απλά θα τις ανεβάζει στο φίλτρο ενώσω ακόμα είναι σκόνη στο νερό.

Επίσης, για χάρη λόγου για 5 τόσα χρόνια δεν έχω αλλάξει ακόμα αντλία χωρίς να επικρατεί στο βυθό της λίμνης μου το αλαλούμ.

"Κατι τελευταιο σχετικα με το βαθος της λιμνης μην ξεχνατε της κρυες μερες και νυχτες του χειμωνα οπου τα ψαρια πανε στο πιο βαθυ σημειο για τους λογους που ολοι ξερουμε. Φανταστειτε τωρα να ηταν η αντλια εκει μεσα στα μουτρα τους πως θα ενιωθαν"
Βρε Άντρο, αυτό το προσπερνάω καλύτερα.

Άντρο, έχεις μόνο 10 ψάρια και 2 φυτά σε μια λίμνη 8000 λίτρων και περιμένεις να έχεις αμμωνίες?
Βρε Βασιλη απο το 2007 δουλευει η λιμνη 2 χρονια παρα κατι δηλ
και δεν ειναι 10 τα ψαρια αλλα 20 προς το παρων και τα φυτα αυτη τη στιγμη 8 και φυσικα παιζει ρολο στις μη-αμμωνιες και νιτρικα, οπως ειπα και πιο πανω ηδη αρχισαν να εμφανιζονται. Ομως.....

Βασιλη αν θελεις προσπερνα το αυτο που ειπα για την ενοχληση των ψαριων απο την αντλια αλλα οταν θα μεγαλωσεις τη λιμνη σου (ασε τωρα που ειναι 1200 λιτρα νομιζω) και βαλεις μια αντλια βαρβατη βαλε την στο πιο βαθυ σημειο και τα ξαναλεμε.

Επιμενω και επιμενω για τη θεση της αντλιας απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει και απο τη στιγμη που ο κατασκευαστης λεει ξεκαθαρα που πρεπει να μπει και πως να μπει δεν υπαρχει λογος για μενα να συνεχισει αυτο το θεμα.

2 χρονια λειτουργιας της λιμνης χωρις οποιοδηποτε προβλημα με νερο κρυσταλλινο και με τα ψαρια να γινονται θηρια δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να με κανει να αλλαξω γνωμη για το τι εχω κανει στη λιμνη αφου δεν υπαρχει λογος.....

Απο εκει και περα ...ειπαμε ο καθενας κανει οτι νομιζει.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 16-04-09, 08:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν θα ήθελα ποτέ μου να εμπλακώ σε έναν διάλογο όπου δεν καταλήγει πουθενά αλλά ταυτόχρονα να χαλάω και την διάθεση μου.

Έχω περάσει το βράδυ μου ανακατεύοντας πάλι τη βιβλιογραφία που έχω στο σπίτι μήπως και όντως μπαίνοντας στα χρόνια, ίσως κάνω λάθος επισήμανση. Αν είχα όντως άδικο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το παραδεκτώ και να ζητήσω δημόσια συγνώμη. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να πάρω πίσω ούτε ένα κόμμα από τα όσα, με δικά μου λόγια έγραψα. Έχω μιλήσει με στοιχεία και αποδείξεις που δεν αλλάζουν.

Θα μπορούσα να σας παρουσιάσω υλικό με δεκάδες φώτο/σχεδιαγράμματα γνωστών μέτρ λιμνών από δικές τους εκδόσεις, αλλά και εδώ στο διαδίκτυο. Επισηνάπτω μόνο ένα απλό λίνκ/εικόνα ώστε να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάμε για τις επιπεδικές ζώνες σε μια λίμνη. Είναι μόνο ένα σχεδιάγραμμα.
Είναι εξαιρετικά σημαντικό να κρατούμε τον βούρκο σε έλεγχο, όχι να τον εξαφανίσουμε γιατί έχει και καλές ιδιότητες αλλά η αναρρόφιση του λερωμένου νερού από αυτό το επίπεδο, επιτρέπει στο φρέσκο οξυγωνομένο νερό να πάρει τη θέση του και ταυτόχρονα να αποσυμφορίσει την περιοχή από επικίνδυνα αέρια και ενώσεις, προϊόντα της αποσύνθεσης.
Ειδικά το χειμώνα αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό γιατί εκείνη την περίοδο η αποσύνθεση βρίσκεται στην πιο φορτωμένη της περίοδο (φύλλα από τα φυτά της λίμνης, ατμοσφαιρική σκόνη και επικίνδυνες ενώσεις με τη βροχή, η συγκέντρωση των ψαριών σε εκείνο το σημείο).

Απλά κλείνοντας θα ήθελα να παραπέμψω όσους φίλους επιθυμούν την κατασκευή λίμνης στα ειδικά δελτάρια που εκδίδουν σχεδόν όλες οι γνωστές μάρκες ενυδρειακών υλικών, με θέμα τη δημιουργία λίμνης. Κάποια από αυτά απευθύνονται και στα επίμαχα θέματα που συζητήθηκαν σε αυτό το θέμα. Τα δελτάρια αυτά παραχωρούνται δωρεάν.

Κλείνω οριστικά την παρουσία μου σε αυτό το θέμα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 16-04-09, 10:17
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσουμε όλοι ,φαντάζομαι πως το θέμα δεν μπορει να έχει μία και μόνο λύση ,διότι λίμνη με λίμνη έχει διαφορά και τα ζητούμενα του καθενός διαφέρουν.
Καθε φορά θα πρεπει να αντισταθμίζουμε τα υπέρ και τα κατά σε κάθε τι που σκεφτόμαστε να εφαρμόσουμε.Θέλω καθαρο πυθμενα,την τέλεια κυκλοφορία , άρα προσανατολίζομαι να έχω μια αντλία όσο γίνεται ποιο χαμηλά(υπάρχουν λύσεις για προστασια της ίδιας της αντλίας και των ψαριών επίσης).Ομως δεν θα έχουμε καμμιά ή ελάχιστες διαφορες θερμοκρασιας στην στήλη νερού της λίμνης(που είναι και αυτό ένα ζητούμενο).Θέλω την αντλια στο μέσο, αλλά δεν θα έχω την απολυτη κυκλοφορία ,θα έχω ένα βούρκο στο πυθμένα μου .....αλλά κερδίζω σε άλλα που πιθανον για κάποιον να είναι πιο σημαντικα .

Νομίζω ότι διαβάζοντας ο καθε ενδιαφερόμενος τις παραπάνω απόψεις(ομολογουμένως εμπεριστατωμένες κάποιες από αυτές) που κατατέθηκαν , θα έχει αποκομίσει μια σφαιρικότατη άποψη για το θέμα "κυκλοφορία νερού και πυθμένας".
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 16-04-09 στις 11:00
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 16-04-09, 15:44
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Χαίρομαι παρα πολύ που ένα θέμα τόσο σημαντικό το οποίο απασχολεί όλους (και εμένα προσωπικά γιατί πρέπει στις επόμενες 4 μέρες να πάρω απόφαση) έχει τυχει τέτοιας ανάλυσης και συζήτησης.Θα μου επιτρέψετε να πώ ότι με λύπησε λιγάκι ότι για ακόμα μια φορά είχαμε μπηχτούλες αλλά φαντάζομαιοτι ευθύνεται η κοινή μας τρέλα...Αυτό που αποκόμησα εγώ ως νέος στις λίμνες είναι περισότερο συγχηση και δεν ξέρω αν ευθύνομαι εγώ για αυτό.Βρήκα τις απόψεις όλων σας ιδιαιτερα αιτιολογημένες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αποφασίσω.Το θετικό είναι ότι έχουμε τρία διαφορετικά στησίματα φίλτρανσης και ως προς το είδος αυτής (εμπορίου-diy) διαφορετικά υψομετρηκά σημεία εισροής νερού προς το φίλτρο διαφορετικού όγκου λίνες και διαφορετικών υπόλοιπων παραμέτρων -συνθηκών-ιχθυοφορτωσης, με το εξής πανομοιότυπο αποτέλεσμα (τουλάχιστον κατά δήλωση τον κατόχων) το οποίο είναι η διαύγεια του νερού η καλή του ποιότητα και η ευημερία οικοσυστήματος.Συμπέρασμα αν και εξακουλουθώ να μην μπορώ να καταλήξω ως προς το σύστημα φίλτρανσης ....είμαι φανερά αισιόδοξος...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-04-09, 16:50
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Άντε είπα μια και κατέληξα τελικά στον τρόπο φιλτρανσης σε εξωτερικό χώρο από την λίμνη το φίλτρο και την βιολογία του.
Είπα να βάλω και φωτογραφία απλά για να επιβεβαιώσω ότι προχωράω σε αυτό των τρόπο κατασκευές, και ο Θεός βοηθός

Βάζω φωτο κύριος για των exetlaios (thief) μήπως και των βοηθήσω στο δικό του δημιούργημα.

Διευκρίνηση
όσα τοιχία βλέπετε στην φωτο (όλα δηλαδή ) δεν έχουν καμιά σχέση με το να προστατεύσουν την λίμνη σε θέμα στεγανότητας μια και η λίμνη θα είναι από λάινερ και ο χώρος του DIYφίλτρου από τσιμέντο-άμμο-σιδερά-πλέγμα-ενισχυτικά τσιμέντου.
Απλά αυτά που φαίνονται στην φωτο είναι τοιχία αντιστηρίξεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  LIMNH_FILTRO_1.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  72,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
φίλτρο νερού και μετρησεις αλλαγων PanosII Γλυκό νερό - Γενικά 0 14-07-07 15:09
βοήθεια για έξοδο νερού chrisb Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 02-04-07 14:48
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,19054 seconds with 14 queries