Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-09, 15:53
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή Ελλειψη και μετρηση Fe

Γεια χαρα και καλη χρονια σε ολους.
Στο 125lt πυκνοφυτεμενο που τρεχω εδω και 2.5 χρονια δεν αντιμετωπιζα κανενα προβλημα μεχρι προσφατα.Εδω και 1-2 μηνες χωρις να αλλαξω κατι (λιπανση σταθερη 2 χρονια τωρα - φωτισμος - Co2) αρχισε να παρουσιαζεται κιτρινισμα των φυλλων και γενικα συμπτωματα που με παρεπεμψαν σε ελλειψη σιδηρου. Υποψιαζομαι οτι το υποστρωμα που ηταν καποιο κοκινωπο υλικο (λατεριτης ?) αρχισε να εξαντλειται.Μεχρι τωρα προσθετα 0.5ml σιδηρο την εβδομαδα. Πηρα ενα τεστ της SERA λοιπον με σκοπο να δω τι συμβαινει. Η μετρηση μου εδινε 0ml/lt με βελτιστο επιπεδο το 1ml/lt. Και η ερωτηση ειναι η εξης : ειναι σωστο το 1ml/lt γιατι εμενα μου φαινεται πολυ ? Για να ερθω στα φυσιολογικα επιπεδα για τα 125lt πρεπει να προσθεσω 125ml ωστε να εχω 125ml/125lt = 1ml/lt ?? Εγω παντως αρχισα να βαζω καθημερινα 0.5ml (το μισο του συνιστωμενου του προιοντως) αλλα δεν πιστευω οτι η μετρηση θα ερθει ποτε στα επιπεδα που θελει το τεστ. Καμμια ιδεα ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-09, 16:01
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχω το ιδιο τεστ της σερα φιλε μου...ειμαι ικανοποιημενος απο τις μετρησεις που μου δινει....αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να ρισκαρεις σε συγκεντρωση 1mgr/lit....το λεει και το ιδιο το τεστ οτι απο 1 και πανω ειναι επιβλαβες για τα ψαρια...επισης θα εχεις ξεσπασματα αλγης....
αν κρατας το σιδηρο στο 0.1 μονιμα εισαι μια χαρα...αυτο προτεινει και η seachem στο λιπασμα σιδηρου της...
αν διαβασεις λεει η σερα....με 0.1-0.25 θα χρειαστει να βαλεις σιδηρο στις προσεχεις 3 μερες....
εγω κρατω την τιμη 0.1 και ριχνω την ποσοτητα που χρειαζομαι καθε 2 μερες...θα βρεις μια αναλογη ρουτινα για το ενυδρειο σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ερθω στα φυσιολογικα επιπεδα για τα 125lt πρεπει να προσθεσω 125ml ωστε να εχω 125ml/125lt = 1ml/lt ???
προσεξε οτι δε γραφει για ml/lit αλλα για mgr/lit...δηλαδη μοναδα βαρους και οχι ογκου.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-09, 18:13
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Και σε μένα το τεστάκι της SERA πάντα 0 βγάζει (και δεν έχει λήξει ειναι φρέσκο) οπότε εφαρμόζω το βλέποντας-παρατηρόντας τα φυτά και προσθέτοντας καθημερινά μια μικρή ποσότητα σιδήρου η οποία αυξάνεται ανάλογα με την μάζα των φυτών οταν αυτά μεγαλώνουν και ποτέ ως τώρα δεν κιτρίνησε φυτό απο έλειψη σιδήρου ή να έχω ξέσπασμα άλγης ,καλό το τέστ αλλά πιστεύω οτι χρειάζεται και παρατήρηση και όχι υπερβολές με την λίπανση με σίδηρο.Και το 0,5 ml την εβδομάδα σε πυκνοφυτεμένο ενυδρείο ειδικά αν έχει και φυτά γρήγορης ανάπτυξης πιστεύω πως είναι λίγο.Τωρα προσθέτοντας 0,5 καθημερινα δες πως θα πάνε και πράτεις ανάλογα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-09, 18:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε μένα το τεστάκι της SERA πάντα 0 βγάζει (και δεν έχει λήξει ειναι φρέσκο)
Για να σιγουρευτείς ότι δουλεύει σωστά, μπορείς να πάρεις ένα δοχείο νερό, να ρίξεις μέσα λίγο λίπασμα και να το μετρήσεις..

Αν και είσαι ιδιάζουσα περίπτωση, τα φυτά σου είναι απίθανα, ακόμη και χωρίς τεστάκια..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-09, 21:17
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να σιγουρευτείς ότι δουλεύει σωστά, μπορείς να πάρεις ένα δοχείο νερό, να ρίξεις μέσα λίγο λίπασμα και να το μετρήσεις..

Αν και είσαι ιδιάζουσα περίπτωση, τα φυτά σου είναι απίθανα, ακόμη και χωρίς τεστάκια..
Το έχω κάνει φίλε μου και πέρνει και ωραίο μωβ χρώμα,αλλά πλέον μετα απο τόσα χρόνια ,εχω καταλάβει οτι τα φυτά σε προειδοποιούν για το τι τους λείπει σε λίπανση ,αν τα φωτα θέλουν άλλαγή (για ΝΟ3,ΡΟ4,GH αι ΚΗ μπορώ να πω οτι κάνω τεστ μια φορά το μήνα και πολύ είναι θα έλεγα για Fe απο τη στιγμή που μου τέλειωσε το παλιο εδω και 1,5 χρόνο πηρα πριν απο 1 μήνα και έκανα μια φορα τεστ),βέβαια πιστεύω οτι για να πάνε όλα καλά θα πρέπει να υπάρχει σταθερή ρουτίνα συντήρησης ,λίπανσης,καθως και ιχθυοφόρτησης και φυτομάζας χωρίς τεράστιες μεταβολές .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-09, 13:50
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως αρχισα να βαζω καθημερινα 0.5ml (το μισο του συνιστωμενου του προιοντως)
Αυτά βλέπω και νομίζω ότι με τα φυτά και τον φωτισμό που διάλεξα πρέπει να βρω χονδρέμπορα... Ρίχνω 10ml την ημέρα seachem iron σε 120L μεικτά και κάθε μέρα πριν ρίξω, η μέτρηση είναι σχεδόν μηδενική...!!!! Και υπόψη οτι από τότε που ξεκίνησα να ρίχνω, εξαφανίστηκαν κάποιες άλγες που είχα και πήραν μπροστά κάποια προβληματικά φυτά... Αυτές είναι απαιτήσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-09, 23:44
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά βλέπω και νομίζω ότι με τα φυτά και τον φωτισμό που διάλεξα πρέπει να βρω χονδρέμπορα... Ρίχνω 10ml την ημέρα seachem iron σε 120L μεικτά και κάθε μέρα πριν ρίξω, η μέτρηση είναι σχεδόν μηδενική...!!!! Και υπόψη οτι από τότε που ξεκίνησα να ρίχνω, εξαφανίστηκαν κάποιες άλγες που είχα και πήραν μπροστά κάποια προβληματικά φυτά... Αυτές είναι απαιτήσεις....
Πες μου που μένεις να ανοίξω μαγαζί μονο με λίπασμα σιδήρου .10 ml σε 120λ.μεικτά.να φανταστείς οτι εγω στο450άρι φουλ φυτεμένο με φυτά που κλαδεύονται κάθε 2 βδομάδες περίπου γιατι φτάνουν στην επιφάνεια ρίχνω την πρώτη βδομάδα 1,5 και την δεύτερη 2 ml σίδηρο πέντε φορες την εβδομάδα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-09, 10:03
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μου που μένεις να ανοίξω μαγαζί μονο με λίπασμα σιδήρου .10 ml σε 120λ.μεικτά.
Αφού σκέφτομαι να ρίξω μέσα καμιά ωραία, παλαιωμένη λαμαρίνα να ησυχάσω.... Το καλό είναι οτι όταν το ξεστήσω για να πάω φαντάρος (όπου να'ναι), θα μου βγουν τα έξοδα της θητείας ανώδυνα....
Πέρα απ'την πλάκα πάντως, μάλλον κάτι δεν κάνω καλά, στο επόμενο θα γίνουν πιο προσεκτικές κινήσεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ελλειψη Ca.. Γιώργος06 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 21-09-07 12:47
αντιστροφη μετρηση naupaktos84 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 30-06-07 21:58
μετρηση GH KAI KH jim401 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-12-06 10:52
Ελλειψη οξυγονου...... Pritanis Γλυκό νερό - Γενικά 6 13-01-06 21:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04262 seconds with 13 queries