Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-20, 21:08
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Βοήθεια στο άσχημο ενυδρείο μου :P

Επανέροχμαι μετά από σχεδόν ένα χρόνο, με μικρές αλλαγές


ενυδρείο πέρυσο https://www.dropbox.com/sh/izrcvsfnu...mmyloGdWa?dl=0


Διαστάσεις ενυδρείου: 80*30*40
Όγκος (καθαρά λίτρα):περιπου 75-80
Λίστα φυτών: ανουμπιες,ντοματια, κρυπτοκορίνες
Ψάρια / ¶λλοι ζωντανοί οργανισμοί: 14 rasbora espei/αρλεκινοι,30-40 γαρίδες
Υπόστρωμα: Tropica Plant Substrate
Φωτισμός: 2*10Watt + 1*20Wπροβολακια σε ψυχρο φως 6000Κ
Διάρκεια φωτισμού: 7-8 ωρες (προχθες το γύρισα στις 5) - στις φώτο θα δείτε καποια προσωρινά φωτα που δοκιμάζω.
Φίλτρανση: DOPHIN ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ 2212 1300Λ/Τ και εσωτερικό φίλτρο eheim με Μονο σφουγγάρι (κυρίως για ροή)
Λίπανση: οχι
Παροχή CO2: oxi
pH: 7.6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5 ppm
Αλλαγές νερού:30% ανα βδομαδα
Θερμοκρασία:23,5
Λοιπές πληροφορίες: ψιλο χαλικι απο χωματοτεχνικη

Μπορείτε να δείτε φώτο του ενυδρείου εδώ : https://www.dropbox.com/sh/e03b0o622to5 ... y-t1a?dl=0



Το θέμα μου είναι πως βαρέθηκα το ενυδρείο μου. Θέλω μια αλλαγή. Δεν μου αρέσει η εμφανιση του. Γνωρίζω οτι φταίω εγω γιατι το εχω παραμελήσει, και για αυτό θέλω τις ιδεές σας.

Μολις τελειώσει η καραντίνα θα παραγγείλω αυτό το φως https://www.ebay.com/itm/30cm-135cm-LED ... 2518702333, ωστε να το έχω ανοιχτό. Co2 Θα κοίταζα μόνο για κατι diy καθως δεν εχω αυτη τη περιοδο να δώσω κανένα 100αρι για μπουκάλα.

Ισως ακούγεται χαζό αυτό που λέω αλλά θεωρω τον εαυτό μου αρχάριο στο θέμα των ενυδρείων ακόμη, οπότε θα ήθελα τις συμβουλές σας στο πως να στήσω το ενυδρείο. Αλλα ξύλα? τι φυτά να βάλω ωστε να αντέχουν το φωτισμο κλπ.

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-04-20, 08:45
adipl Ο χρήστης adipl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2016
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Σίγουρα κάποια ρίζα τοποθετημένη πίσω θα βοήθαγε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-04-20, 11:55
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ειναι αρκετα ασαφες το ερωτημα. Τι αρεσει σε εσενα ειναι το θεμα. Τι θες να αλλαξεις? Το scape ή τα φυτα και τα ψάρια? Εχεις πολυ φως ειδικα για τα φυτα αυτα και γι αυτο εχεις και BBA.

Εφοσον εχεις υποστρωμα δε χρειάζεται να αλλάξεις βυθο εκτος και αν θες και εκει αλλο χρωμα. Κλαδεψε τα φυτα, ασε μερικές περιοχες χωρις τιποτα.

Μειωσε το φως και κανε καλο καθαρισμό στα φιλτρα κι αφαιρεσε τα φυλα απο τις ανουμπιες που εχουν bba. Ριξε ενα κλαδεμα μετα στα παλια και μεγάλα φυλλα στις κρυπτοκορινες. Πριν πας σε μεγάλες αλλαγες δες τι μπορείς αλλαξεις απο αυτα που ηδη εχεις στη διάθεσή σου.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-20, 13:17
Mgregory Ο χρήστης Mgregory δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2016
Περιοχή: Αγιος Δημητριος
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ενα σκουρόχρωμο backround.Αυτοκόλλητο ή αφίσα μονόχρωμη στη έξω μεριά του πίσω τζαμιού.Στη συνέχεια θα πρόσθετα αρκετά φυτά ανάλογα τη ζώνη.στη μπροστινή χαμηλά στη μέση μεσαία,πίσω αυτα που έχεις με λίγο συμμάζεμα.Κατα τα άλλα ειναι πκλύ ομορφο το ενυδρείο σου και το scape,νομίζω με αυτές τις λεπτομέρειες που πρότεινα θα το ανανεώσεις και θα φαινεται καινουριο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-20, 22:33
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους και ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.



Λυπάμαι που αργησα αλλά οι προηγουμενες μέρες ήταν περίεργες.




Στα δικά μας τώρα πήρα μερικά κλαδέματα από ενα φιλο και εβαλα λίγο πράσινο απο εδώ και απο εκεί. καθάρισα τα περισσοτερα φυλλα που είχαν μαυρη αλγη και πέταξα αρκετά.



Τα αποτελέσματα θα τα δείτε εδώ https://www.dropbox.com/sh/lbchmq98o...vTnBcZvAa?dl=0








Για το σκουρόχρωμο backround θα το δοκιμάσω μόλις ανοίξουν τα μαγαζια και μπορώ να πάω να βρω ενα χαρτόνι. καλη σκεψη




@adipl και άλλη ρίζα? σε ποιο σημειο λες?




@sarpijk χρησιμες οι συμβουλες και οπως θα δεις ,σε ακουσα σε πολλα. Το scape θελω να αλλαξω ή να βαλω καποιο ωραίο φυτό.



Γενικά ενα ωραια φυτεμένο γαριδάδικο ηθελα, αλλά εκτος από το οτι δεν εχω co2, εχω κανει λάθος και ειναι πολύ φλατ -δεν εχει κλιση το ενυδρείο, και αν το πειράξω τωρα φευγει το υποστρωμα το καφε και γινεται χάλι.


Αλλες προτάσεις σας για συγκεκριμένα φυτά που θα φαινόντουσταν ωραία ή και που να τα έβαζα ?



ευχαριστω και πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-20, 22:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ το μαυρο φόντο και να το κανεις. Εγω βαζω μαυρο χαρτόνι σε φυλλο απο βιβλιοπωλειο( που θα βρεις ανοιχτο?!).

Η σεσιφλορα που εβαλες ειναι καλη επιλογη αλλα ειναι στεμ και ψηλωνει. Καλυτερα να την πας πισω και συντιμα θα μεγαλωσει θα κλαδεψεις και θα ειναι ωραια σαν ομαδα.


Βγαλε οσα φυτα δεν ειναι φυτεμενα και το ξυλο και δες μετα τι θες να ξαναβαλεις.

Κανε νοητα τρεις ζωνες. Φυτα μπροστά, φυτα μεσης και φυτα πισω.

Πισω ασε ψηλες κρυπτοκορινες και κανε σε μια ακρη ομαδα sessiflora. Μη φοβασαι να κλαδεψεις τα μεγαλα φυλλα στις κρυπτοκορινες. Μη της ξεριζωνεις. Γενικα τα φυτα δειχνουν πιο φυσικά σε ομαδες.

Προσωπικα η ντοματια δεν με τρελαινει, μεγαλώνει πολυ αναρχα.

Μπροστα μπορείς να μη βαλεις τιποτα ή μπορείς να βαλεις και καποιο φυτο τυπου γρασιδακι.

Δες εδω το τελευταίο βίντεο του George Farmer που εκανε επιλογη σε ευκολα φυτα.

https://youtu.be/B1AW5tBgNEg
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-20, 22:55
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευω οτι θα βοηθησει πολυ το μαυρο φόντο και να το κανεις. Εγω βαζω μαυρο χαρτόνι σε φυλλο απο βιβλιοπωλειο( που θα βρεις ανοιχτο?!).

Η σεσιφλορα που εβαλες ειναι καλη επιλογη αλλα ειναι στεμ και ψηλωνει. Καλυτερα να την πας πισω και συντιμα θα μεγαλωσει θα κλαδεψεις και θα ειναι ωραια σαν ομαδα.


Βγαλε οσα φυτα δεν ειναι φυτεμενα και το ξυλο και δες μετα τι θες να ξαναβαλεις.

Κανε νοητα τρεις ζωνες. Φυτα μπροστά, φυτα μεσης και φυτα πισω.

Πισω ασε ψηλες κρυπτοκορινες και κανε σε μια ακρη ομαδα sessiflora. Μη φοβασαι να κλαδεψεις τα μεγαλα φυλλα στις κρυπτοκορινες. Μη της ξεριζωνεις. Γενικα τα φυτα δειχνουν πιο φυσικά σε ομαδες.

Προσωπικα η ντοματια δεν με τρελαινει, μεγαλώνει πολυ αναρχα.

Μπροστα μπορείς να μη βαλεις τιποτα ή μπορείς να βαλεις και καποιο φυτο τυπου γρασιδακι.

Δες εδω το τελευταίο βίντεο του George Farmer που εκανε επιλογη σε ευκολα φυτα.

https://youtu.be/B1AW5tBgNEg



νταξει εισαι τοπ! thanks


θα μελετησω το βιντεο, θα δω αυτα που μου είπες και θα επανελθω τις επομενες μερες με τη νεα εικόνα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-20, 23:08
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

αν έχεις υπόστρωμα, και εννοώ καποιο soil και επικάλυψη χαλικι... η καποιο απο τα γνωστα substrates για φυτεμένο, θέλεις επειγόντως
ΦΩΣ, CO2, λιπάσματα και να μειώσεις τροφές, γρήγορης ανάπτυξης φυτά, ωστε να απορροφούν τα νιτρικά και να έχεις πράσινο... αυτο το σύστημα με τα αργής ανάπτηξης, ειναι όντως "βαρετό"...
η ισσοροπία βρίσκεται μεταξύ του διοξειδίου και του φωτός... παρε φώτα για φυτά... σε φάσμα PAR, ψαξτο... πριν δωσεις τα ωραία σου λεφτα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-20, 23:17
Το avatar του χρήστη georgeps
georgeps Ο χρήστης georgeps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-04-2018
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dearangelo Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχεις υπόστρωμα, και εννοώ καποιο soil και επικάλυψη χαλικι... η καποιο απο τα γνωστα substrates για φυτεμένο, θέλεις επειγόντως
ΦΩΣ, CO2, λιπάσματα και να μειώσεις τροφές, γρήγορης ανάπτυξης φυτά, ωστε να απορροφούν τα νιτρικά και να έχεις πράσινο... αυτο το σύστημα με τα αργής ανάπτηξης, ειναι όντως "βαρετό"...
η ισσοροπία βρίσκεται μεταξύ του διοξειδίου και του φωτός... παρε φώτα για φυτά... σε φάσμα PAR, ψαξτο... πριν δωσεις τα ωραία σου λεφτα...



Υπόστρωμα εχω το Tropica Plant Substrate, και χαλίκι απο χωματοτεχνικη. Φως , είχα μεχρι πρότεινως 40watt σε προβολάκια, τα οποια επειδη ειχα ξεκινήσει λιπάσματα(μικρο-μακρο) εβγαλαν τριχοειδη αλγες και σιγα σιγα σταματησαν και εβγαλα μαυρη.


αν βρω συστημα co2 στα λεφτα μου θα το χτυπήσω,
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-20, 08:15
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

φτιάξε το φωτισμό σου... κο΄λιταγε εδω μέσα για σύστημα διοηξειδίου, οι βανες και οι ρυθμιστές, απο Κίνα, ξεκινουν απο 20-25 ευρά, αν πεις κακό λόγο γιθα τα κινέζικα, τα περισσότερα εκει φτιάχνονται, ψαξε για ρυθμιστές πίεσης αργκον... ειναι τα ίδια, το ηλεκτρομαγμητικό έχει δεν έχει 8 ευρα απο κίνα...
καλη συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια!!! Νεόστατο ενυδρείο!! Παναγιώτης Κ Αρχάριοι γλυκού νερού 15 27-11-11 22:34
Βοήθεια με καινούργιο ενυδρείο SOS! nitrox Αρχάριοι γλυκού νερού 14 01-05-11 19:43
Βοήθεια για άστρωτο ενυδρείο vasdimak Αρχάριοι γλυκού νερού 5 24-05-10 12:39
Βοήθεια για νέο ενυδρείο Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-10-08 22:21
Νέο ενυδρείο με χρυσόψαρα - Βοήθεια Sakura Χρυσόψαρα 19 20-10-07 13:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05310 seconds with 13 queries