Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-04, 16:29
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή η τριχα επνιξε την τεχνη;

ριχνοντας μια ματια στiς θεματικες ενοτητες διαπιστωνουμε οτι απουσιαζουν θεματα γυρω απο το aquascape ενω πρωτη και με διαφορα ερχεται η αλγη
το ιδιο περιπου συμβαινει και στις διαφορες προσωπικες μας συζητησεις-συγκεντρωσεις με αλλους χομπιστες
κι εγω το πρωτο πραγμα που θα ρωτησω σε καποιον που ασχολειται κυριως με τα φυτα ειναι αν εχει προβληματα με την αλγη
θα μου πειτε ρε φιλε οταν η τριχα εχει φτασει επιφανεια τι aquascape μας λες τωρά;εχετε δικιο αλλα πιστευω οτι παραλληλα θα πρεπει να μας απασχολει και λιγο η αρχιτεκτονικη διαμορφωση των φυτων μεσα στο ενυδρειο μας και να αποτελει και θεμα συζητησεων μας εδω
κατα την γνωμη μου τα φυτεμενα ενυδρεια αποτελουν την πιο καλλιτεχνικη αποψη γυρω απο το θεμα ενυδρειο (μην παρεξηγηθω εδω για την αποψη μου, ειλικρινα αγαπω ολα τα ειδη ενυδρειων και οταν ειμαι σ'εναν χωρο με ενα χρυσοψαρο σε γυαλα δυσκολα ξεκολαω το βλεμα μου απο πανω του οπως επισης μενω με ανοιχτο το στομα στην εικονα ενος reef συστηματος αλλα νομιζω οτι εδω εχουμε να κανουμε με πιο εργαστηριακες καταστασεις οπου η πολυπλοκοτητα και η εντυπωσιακη εμφανιση των οργανισμων παει το aquascape σε δευτερη μοιρα)
δεν ξερω πως θα σας φαινονταν η ιδεα να γραψετε ΄σ'αυτο το topic διευθυνσεις απο το διαδυκτιο με θεματα γυρω απο το aquascape , φωτογραφιες , διαγωνισμους κλπ ωστε να προκυψουν και θεματα για μεταξυ μας συζητηση;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-04, 00:49
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
θα πρεπει να μας απασχολει και λιγο η αρχιτεκτονικη διαμορφωση των φυτων μεσα στο ενυδρειο μας και να αποτελει και θεμα συζητησεων μας εδω
Συμφωνώ απόλυτα.
Εγώ προσωπικά για δώσω τη μορφή που έχω στο ενυδρείο μου διάβασα τα βιβλία του Amano και είδα πολλές φωτογραφίες από ενυδρεία του οι οποίες με έχουν εντυπωσιάσει.
Φυσικά τα ενυδρεία του Amano κινούνται περισσότερο προς την κατεύθυνση της απομίμισης της φύσης και όχι τόσο προς τα fullplanted ενυδρεία (ολλανδικού τύπου)
Η βασική αρχή που τονίζει ο Amano είναι ότι δεν πρέπει να υπάρχει συμμετρία σε ένα ενυδρείο για να δίνει την εντύπωση της φυσικότητας.
Μερικά από τα ενυδρεία του
http://www.nipponico.com/dizionario/a/amanotakashi.php
http://www.e-aquaria.com/des_amano.html
http://www.vectrapoint.com/main/phot...aquascape.html
Κάπου έχω κρατήσει και άλλες σελίδες για aquascape. Μολις τις βρω θα τις γράψω εδώ
Ακόμη μερικές σελίδες
http://www.vectrapoint.com/main/manual/aquadesign.html
http://users.frii.com/gbooth/AquaticConcepts/
http://www.aquariumdesigngroup.com/aquascapes.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-04-04, 19:01
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Πολυ καλες διευθυνσεις discusman , τις περισσοτερες τις ξερω και τις βλεπω συχνα ειδικα γι' αυτες του Takashi Amano , τι να πει κανεις ;
Προσωπικα , απο αισθητικης αποψης , μου αρεσει περισσοτερο το φυσικο στυλ απο το ολλανδικο.Το δικο μου ενυδρειο ομως ειναι ολλανδικου στυλ γιατι καταρχην εχω ενα μονο ενυδρειο (το δευτερο αν βρω χρονο και χωρο θα ειναι προσπαθεια για amano-style) ετσι θεωρησα οτι θα ηταν καλυτερο <<σχολειο>> για πρωτη προσπαθεια αφου θα ειχα την δυνατοτητα να πειραματιστω με πολλα ειδη φυτων και να εξασκηθω στα κλαδεματα . Αντθετα στα φυσικου στυλ ενυδρεια ο αριθμος των ειδων εναι συνηθως περιορισμενος και νομιζω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να φτιαξεις κατι πραγματικα καλο ΄η διαχωριστικη γραμμη αναμεσα στο εμπνευσμενο και στο ανιαρο , στο φυσικο και το στημενο ειναι πολυ λεπτη . Βλεπουμε ενυδρεια στα οποια οι περιτεχνα τοποθετημενες ριζες μας δημιουργουν την εντυπωση οτι ειναι πολλα χρονια βυθισμενες και σου δινουν μια αισθηση παλαιοτητας χρησιμοποιοντας τα φυτα ως φυσικη πατινα του χρονου και βλεπουμε ενυδρεια στα οποια εχουμε ακουμπησει αφυσικα καποια ξυλα δινοντας την εντυπωση οτι θ'αναψουμε φωτια στην παραλια και βαλαμε και καποια φυτα για προσαναμα.
Δυστυχως οι γνωσεις μου πανω στους υπολογιστες περιοριζονται στα ακρως απαραιτητα και δεν ξερω πως να δωσω εδω κατευθειαν link σε καποια διευθυνση (σην επομενη συναντηση θελω μαθηματα) . Απλα γραφω μια διευθυνση του Oliver Knott που εχει ενυδρεια του με διαφορα στυλ και σε διαφορα μεγεθη !! ειναι στο plantella.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-04-04, 01:12
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Oliver Knott
Τι να πει κανείς γιαυτόν.
Ένα ακόμα ιερό τέρας που βαδίζει στα χνάρια του Takashi Amano.
Επηρεασμένος αρκετά από τον Amano αλλά και με δικές του δημιουργίες
που εξάπτουν την φαντασία των ακουαριστών.
Σίγουρα οι δυνατότητες που έχουν σαν επιχειρηματίες τους ανεβάζει το prestige, εκτός που τους δίνει περισσότερο την δυνατότητα από έναν απλό ακουαρίστα στο να δημιουργούν.
Takashi Amano
Ζώντας σε μια χώρα όπως την Ιαπωνία και μεγαλώνοντας με μια κουλτούρα όπου ο τρόπος ζωής είναι συνυφασμένος με την φύση, παίρνει ένα μεγάλο προβάδισμα στο να μπορεί να δημιουργεί.
Δεν αρκεί να έχεις μόνον το επιχειρηματικό δαιμόνιο για να μπορείς να φθάσεις σε αυτά τα ύψη.
Θέλει πολύ περισσότερα.

Πιστεύω πως αν είχαν ασχοληθεί επαγγελματικά κάποιοι Έλληνες χομπίστες την εποχή που ξεκίνησαν αυτά τα ιερά τέρατα σήμερα θα είχαν μια άξια θέση δίπλα τους.
Θα το διασκέδαζαν όμως?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-04, 15:47
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Δειτε εδω
http://www.aquaticplantcentral.com/f...pic.php?t=2968
Μου αρεσαν πολυ.Εχουν ενα ιδιαιτερο στυλ που απεχει απο το κλασσικο Ολλανδικου τυπου αλλα οχι και πολυ . Μου δινουν την αισθηση οτι προκειται για αναπαρασταση ονειρικων τοπιων (γι'αυτο και υστερουν απο αποψη φυσικοτητας). Επισης , οι απαιτησεις σε κλαδεματα κανουν πολυ δυσκολη την προσπαθεια διατηρησης του aquascape σε βαθος χρονου.
Αποψεις ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03807 seconds with 14 queries