Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-12, 18:13
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Παπαγαλος (Orange-winged Amazon)

Καλησπερα κ καλο πασχα!!

Σημερα ενας παπαγαλος εκανε παρεα στον σκυλο μου!!!! Μαλλον ειχε "λοκαρει" το νερο του κ καθοταν εκει κοντα...Τον πλησιασα μιας κ ηταν ηρεμος αλλα οταν πηγα να τον πιασω απλα πεταξε στο διπλα δεντρο..... μετα απο λιγο τρεξιμο, απο δεντρο σε δεντρο τον επιασα με μια πετσετα!

Κλουβι ειχα ηδη οποτε.....βολευτηκε! Του εβαλα ηλιοσπορους κ νερο κ τα τιμησε δεοντως!











Ειναι λιγο 'στραπατσαρισμενος' κ το ενα του φτερο φαινεται να εχει λιγο προβλημα...θα βαλω καλυτερες φωτο αυριο να μην τον τρελανω αλλο σημερα...! Τωρα κοιμαται!!


Τι να προσεξω?! Στον γουγλη ειδα οτι τρεφεται κυριως με φρουτα κ σπορια αλλα οτι στην φυση την βρισκει με τους χουρμαδες απο τις βαγιες κ τους φοινικες..Για το φυλο λενε οτι δεν ειναι κ τοσο ευκολο να το ξεχωρισεις ..

Ποιο συγγεκριμενα :
Sexing - Sexual Differences Orange-winged Amazons are not sexually dimorphic, females look like males. If gender identification is important (for example for breeding birds) DNA / Feather or surgical sexing is recommended.

Πηγη: http://animal-world.com/encyclo/bird...ngedamazon.php

Κανα τιπ?! Ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-12, 18:21
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Βρεξε μια φρυγανια και ασε την να μουλιασει,στραγγησε την και ριξε ζαχαρη πανω και δωστου την.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-12, 18:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτη ειναι τυχη!!! εγω επρεπε να περιμενω 29 χρονια για να αποκτησω εναν τετιο παπαγαλο..κι εσενα σου ηρθε απο μονος του!!
χωρις να θελω να σε τρομαξω...θελω ομως να σε "ταρακουνησω". αν τον κρατησεις θα δεσμευτεις οχι λιγοτερο απο εναν σκυλο. ισως ειχες παπαγαλο ξανα και ξερεις...δε γνωριζω...σου τα λεω για καθε περιπτωση. δεν ειναι μονο σπορια και νερο.
εχει μεγαλες απαιτησεις διατροφικες και κυριως συναισθηματικες.
ειναι καλο να μας πεις τις επομενες μερες ποσο σε αφηνει να τον πλησιασεις. απο το ποσο εξοικειωμενος ειναι η δεν ειναι με την ανθρωπινη παρουσια και το πως του εχουν φερθει αλλοι..θα δεις και τα επομενα βηματα σου.
ενα καλο -κατ'εμε επωνυμο- μειγμα σπορων για αμαζονες...λαχανικα και φρουτα καθημερινα..ενιοτε αυγο η αυγοτροφη (οχι εμποριου)..και οταν με τον καιρο συνηθισει στο νεο του χωρο..πολυ ασκηση.
εχουν ταση για fatty liver αυτα τα πουλια καθως σηνυθως δεν τρεφονται σωστα (πολυ λιπαρες τροφες) και ασκουνται ελαχιστα.
απαραιτητο να περνας πολυυυ χρονο μαζι του καθημερινα και να εχει παιχνιδια ειδικα για παπαγαλους στο κλουβι του.
αυτα μου ερχονται σε πρωτη φαση ...
εχει κλειστο δαχτυλιδι? αν ναι λογικα αναγραφει χρονολογια γεννησης.
διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61428
εμενα μου ειχε αρεσει πολυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-12, 18:45
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρεξε μια φρυγανια και ασε την να μουλιασει,στραγγησε την και ριξε ζαχαρη πανω και δωστου την.
Θα το δοκιμασω αυριο! Προς το παρων εφαγε μιση χουφτα ηλιοσπορο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη ειναι τυχη!!! εγω επρεπε να περιμενω 29 χρονια για να αποκτησω εναν τετιο παπαγαλο..κι εσενα σου ηρθε απο μονος του!!
χωρις να θελω να σε τρομαξω...θελω ομως να σε "ταρακουνησω". αν τον κρατησεις θα δεσμευτεις οχι λιγοτερο απο εναν σκυλο. ισως ειχες παπαγαλο ξανα και ξερεις...δε γνωριζω...σου τα λεω για καθε περιπτωση. δεν ειναι μονο σπορια και νερο.
εχει μεγαλες απαιτησεις διατροφικες και κυριως συναισθηματικες.
ειναι καλο να μας πεις τις επομενες μερες ποσο σε αφηνει να τον πλησιασεις. απο το ποσο εξοικειωμενος ειναι η δεν ειναι με την ανθρωπινη παρουσια και το πως του εχουν φερθει αλλοι..θα δεις και τα επομενα βηματα σου.
ενα καλο -κατ'εμε επωνυμο- μειγμα σπορων για αμαζονες...λαχανικα και φρουτα καθημερινα..ενιοτε αυγο η αυγοτροφη (οχι εμποριου)..και οταν με τον καιρο συνηθισει στο νεο του χωρο..πολυ ασκηση.
εχουν ταση για fatty liver αυτα τα πουλια καθως σηνυθως δεν τρεφονται σωστα (πολυ λιπαρες τροφες) και ασκουνται ελαχιστα.
απαραιτητο να περνας πολυυυ χρονο μαζι του καθημερινα και να εχει παιχνιδια ειδικα για παπαγαλους στο κλουβι του.
αυτα μου ερχονται σε πρωτη φαση ...
εχει κλειστο δαχτυλιδι? αν ναι λογικα αναγραφει χρονολογια γεννησης.
διαβασε και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61428
εμενα μου ειχε αρεσει πολυ.

Παπαγαλους ειχε ο πατερας μου πριν 20 χρονια.. τους κοκαταιλ!? (κοκκινα μαγουλα με λοφιο) οι οποιοι στο μαντρακι που ηταν εγιναν 40-50 σε καποια φαση! Το σκηνικο τελειωσε οταν ο θειος μου ξεχασε να κλειδωσει την πορτα κ εφυγαν ολοι!!!

Λεω να τον κρατησω... Το κλουβι δεν ειναι κ πολυ μεγαλο αλλα μπορω να του φτιαξω κατι στον κηπο ισως για τους καλοκαιρινους μηνες ..το βραδυ προς το παρων να τον εχω σε αυτο κ αργοτερα βλεπουμε... θα παω κ σε κανα πετσοπ αυριο να δω για κανα παιχνιδι

Ειναι αρκετα τρομαγμενος τωρα αλλα εχει ηρεμισει αρκετα απο την ωρα που τον επιασα! (κανα δυο ωρες πριν κανω το ποστ!) Εξω οταν τον ειδα τον πλησιασα κανονικα κ μολις απλωσα χερι ανοιξε το στομα του κ εκραζε! Οποτε φωναξα για πετσετα αλλα μαλλον "μας πηρε γραμμη" κ ξεκινησε το κυνηγητο! Πεταει κανονικα κ με τον νομο -δεν εχει κομμενα φτερα! Θα κοιταξω αργοτερα το δαχτυλιδι ,μιας κ εχει ,να μαθουμε την ηλικια του!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-12, 20:00
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Μήπως θα ήταν σωστό να αναζητηθεί με κάποιο τρόπο ο τυχόν ιδιοκτήτης του;;; Μπορεί κάποιος να τον ψάχνει. Αυτό τουλάχιστον γίνεται ( ή πρέπει να γίνεται) με τα σκυλιά, δεν ξέρω τι ισχύει για παπαγάλους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-04-12, 20:51
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Μα κ βεβαια εγινε ηδη αυτο! Πηγα στους 2 γειτονες οπου εχουν τετοιου ειδους πουλια αλλα δεν...Εντομεταξη εχω την αισθηση κ εγω αλλα κ κανα 2 ακομα στην γειτονια οτι σαν να ακουγοταν παπαγαλος,ενω οι γειτονες τους ειχαν μεσα στο σπιτι λογο του καιρου αυτες τις μερες.....οποτε παιζει να ηταν τρυγυρω αρκετο καιρο...

Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν δεν τον προλαβαινα εγω θα τον προλαβαινε ο σκυλος που τον ειχε δει κ πρωτος........

Μεγαλο κριμα θα ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-04-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Στα δέντρα του πάρκου της παραλίας της Θεσσαλονίκης υπάρχει μια αποικία από διάφορους παπαγάλους εδώ και χρόνια, φαντάζομαι από διάφορους "αδέσποτους" πολύ όμορφο θέαμα!
Βραζιλία γίναμε
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-12, 22:52
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

λοιπον να κανω εγω μια ερωτηση παρακαλω? μπορει καποιος να μου προτεινει ενα ειδος το οποιο να ειναι σχετικα ησυχο (ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΕΣ ΚΡΩΞΙΜΟ) και να ειναι μεγαλουτσικο οχι οπως τα μικρα κλασσικα παπαγαλακια και να μπορω να τον εχω στο χερι (παντα μου αρεσε να βλεπω παπαγαλους σε αυτο το σταν που καθετε ελευθερος και οχι σε κλουβι) ? παντα ηθελα εναν παπαγαλο αλλα παντα το μετανοιωνα λογω του κρωξιματος...
α το φτηνο ειναι ενας ακομη συντελεστης στην επιλογη λογω κρισης...
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-04-12, 23:16
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα δέντρα του πάρκου της παραλίας της Θεσσαλονίκης υπάρχει μια αποικία από διάφορους παπαγάλους εδώ και χρόνια, φαντάζομαι από διάφορους "αδέσποτους" πολύ όμορφο θέαμα!
Βραζιλία γίναμε
αυτοί οι παπαγάλοι που λες είναι οι ringneck που έχουν προσαρμοστεί στο κλίμα της ελλάδας όπου πολλαπλασιάζονται και έχουν σχηματίσει μεγάλα κοπάδια..αυτός που βρήκε ο φίλος αφού φοράει δαχτυλίδι κλειστού τύπου,είναι γεννημένος στην αιχμαλωσία..δεν είναι απαραίτητο να έχει φύγει από την γειτονιά,κάνουν μεγάλες απoστασης,μπορεί όμως να έχει φύγει και από pet shop,όπως και να χει,εάν μαθετει ότι τον βρήκες,μπορεί πολύ να έρθουν να στον ζητήσουν ότι είναι δικός τους,μη τον δώσεις εκτος και ξέρoυν τα στοιχεια του δαχτυλιδιού
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-12, 20:39
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα κ παλι!

Ο μορτης τελικα ειναι 2 χρονων κ κατι ψηλα! Οσο περισσοτερο τον κοιταω τοσο ποιο πολυ μου αρεσει κιολας! Γιαυτο ειπα να του φτιαξω κ ενα μεγαλυτερο σπιτι κ ΑΝ τυχει κ τον αναζητησει καποιος, μπορει κ να τον αντικαταστησω με αλλον μπηκα στην πριζα κανονικα!

Οτι Δεν τον δινω αν δεν μου πουνε το νουμερακι του δαχτυλιδιου εννοειτε! Πραγματικα το εχω απορια ομως....ποσο θα μπορουσε να ζησει μονος του στην φυση σε ενα ξερακιανο νησι σαν την σαντορινη? Εχω την εντυπωση οτι τον ακουω μερες...κ οχι απο την κατευθυνση οπου ειναι τα σπιτια των γειτονων(μπορει κ μηνα...)

Παντως κ χθες να εφυγε απο το ''πρωτο σπιτι του'' ,τυχερος ειναι. Δεν νομιζω να την εβγαζε για περισσοτερο απο μιση ωρα.....τοσο τον εκοψα να μπορει να αντισταθει στην θεα του νερου διπλα στο σπιτακι του σκυλου μου! (πιτ μπουλ...ακακο μεν-πολυ περιεργο δε!!)

Σε λιγο φωτο κ απο την κλουβα που φτιαχνω στον κηπο!


Ψαχνω να βρω κανα δεντρακι που να μην μπορει να τον βλαψει , για να βαλω κ κατι λιγο πρασινο μεσα εκτος απο αλλα ξερα κλαδια.....καμια ιδεα?!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ryu Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοί οι παπαγάλοι που λες είναι οι ringneck που έχουν προσαρμοστεί στο κλίμα της ελλάδας όπου πολλαπλασιάζονται και έχουν σχηματίσει μεγάλα κοπάδια..


Ειχε κ εναν τετοιο πριν λιγα χρονια ,παλι ελευθερο ,ο οποιος την εβρισκε παλι στον κηπο μας!!!! Αυτον δυστυχως Δεν καταφερα να τον πιασω. Τον ειχα βρει το βραδυ με τον φακο κανα 2 φορες αλλα κοιμοταν ψηλα βρεξει χιονισει οποτε δεν......

Τελικα εμαθα οτι τον τουφεκισαν γιατι τους ετρωγε τα σταφιλια.(Αν ειναι δυνατων δλδ....ενα πουλι ποσο ζημια να κανει?! τεσπα...ασχολιαστο)

Στο ελληνικο-αθηνα θυμαμαι μικρος ειχε ενα μεγαλο κοπαδι απο κοκατιλ!
-------------------------
Αφου λοιπον με επισκευτηκε ο φιλος παπαγαλος ειπα σημερα να του φτιαξω μια κλουβα με οτι ειχα στην κατοχη μου(σε αποθηκη κ εξω στον κηπο)!

Βρηκα λοιπον ενα ξυλινο πλαισιο το οποιο ηθελε παλια να το φτιαξει ο πατερας μου για να βαλει καρδερινες...τελικα εκανε κατι κατα πολυ μεγαλυτερο κ αυτο το πλαισιο σαπιζε στον κηπο...προσφατα ελεγα να το μετατρεψω σε σπιτακι για το σκυλο αλλα τελικα βρηκα τι θα το κανω..... (ο σκυλος σπιτι εχει...αν κ μικροτερο μια χαρα ειναι! )

Εκτος αυτου βρηκα το πρωτο μου παιδικο κρεβατι στην αποθηκη !! οποτε ειπα να τα "παντρεψω" ωστε να του δωσω λιγο περισσοτερο υψος......οι ταβλες που ειχε απο κατω χρησιμοποιηθηκαν κ αυτες κ ηταν λες κ τις ειχα κανει παραγγελεια! ακριβως στις διαστασεις που επρεπε!!!

















Ακομα δεν εχει τελειωσει οπως βλεπεται αλλα μπορω να πω οτι μου αρεσει αρκετα το αποτελεσμα!Δεν ειχα σκοπο να φτιαξω κατι τρελο μιας κ θα ειναι στον κηπο κ δεν θα ειναι εκει μεσα μονιμα το πουλι.Ειναι οτι ποιο απλο κ γρηγορο μπορουσα να φτιαξω με αυτα που ηδη ειχα....Τα λεω αυτα γιατι οταν το ψιλοτελειωνα καταλαβα οτι αν ειχα λιιιιιιγο υπομονη θα μπορουσα να το κανω πολυ ποιο ομορφο! Δεν νομιζω βεβαια οτι θα παρεξηγηθει ο φιλοξενουμενος! Οι διαστασεις του ειναι 2.20 υψος 1,35 η μια πλευρα , 1,00 μ η αλλη πλευρα κ με διαγωνιο 1,50μ!

Θα μπορουσα να χρησιμοποιησω καποιο υλικο οπως η σιλικονη ή αφρο πολυουρεθανης ωστε να "φτιαξω-καλυψω-λειανω" καπως καποια σημεια οπου φοβαμαι οτι μπορει να πιαστει κανα ποδι-νυχι κ να εχουμε θεμα...??




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 16-04-12 στις 20:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-04-12, 20:49
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

¶ρχοντας θα είναι ο παπαγάλος σου σε τέτοια σπιταρόνα, άντε πάρτου και μια θηλυκια και καλούς απογόνους
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-04-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
άντε πάρτου και μια θηλυκια
Ευκολα το λες...


ΑΑν τυχει κ δεν τον αναζητησει κανεις μπορει στο μελλον να το σκεφτω..κιαλλο.

Στην αρχη πιστευα οτι θα ειναι μικρο .... αλλα οταν τελειωσα κ καταλαβα οτι ειμαι μεσα κ κανω βολτες σε μια κλουβα κατλαβα τι παιζει!

Απο τα ψαρια στα ενυδρεια, πηγαμε στα φις ροομ .... στις λιμνες κ τωρα στα πουλια.....





Στο δαχτυλιδι δεν γραφει το φυλο?!!?!? Εχει ενα "FΟ" σε καποιο σημειο....Μηπως το f=female!?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-04-12, 21:23
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Tην εφαγε την φρυγανια?
Εμενα ο δικος μου πηγαινε συνεχεια στα λιγουστρα που εχουμε στην αυλη και αραζε εκει.Του αρεσε παρα πολυ,ειδικα το καλοκαιρι του τα εβρεχα τα φυλα και εκανε σαν παλαβος!!!Ετρωγε και τον φλοιο απο τον κορμο.
Δοκιμασε να του βαλεις λιγουστρα στο κλουβι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-04-12, 22:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οτι ξυλο εχεις εσωτερικα και εχει προσβαση ο παπαγαλος....μπορεις να το χαιρετισεις απο τωρα. σε λιγο καιρο αφου τον βαλεις ..απλως δε θα υπαρχουν!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-04-12, 23:05
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι ξυλο εχεις εσωτερικα και εχει προσβαση ο παπαγαλος....μπορεις να το χαιρετισεις απο τωρα. σε λιγο καιρο αφου τον βαλεις ..απλως δε θα υπαρχουν!


!!!!!!!!

Αρα τι κανω?! τα ντυνω κ αυτα με συρματοπλεγμα?!?!

θα φαει δλδ κ τα δοκαρια στο καπακι που εχω βαλει σαν σκεπη!?!?!?!?!?!?



@ Dimitris77 :

Το ξεχασα τελειως σημερα αυτο! Αυριο θα το δοκιμασω!!

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-04-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Aν του βαλεις μεσα και φυτα για να ασχολειται και να ανεβοκατεβαινει πιθανοτατα να μην ξεσπαει στα ξυλα του κλουβιου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-04-12, 23:49
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Απο φυτα τι Δεν πρεπει να βαλω? υπαρχει κατι? λεω να βαλω μια ροδια κ αρκετα ξερα κλαδια σαν αυτα στις φωτο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-04-12, 00:39
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αν θες την γνωμη μου βαλε λιγουστρα,σου μιλαω εκ πειρας,ειχα παπαγαλο εκτος κλουβιου για 24 χρονια και τα λιγουστρα τα λατρευε.Εκοβε φυλα απο την βαση τους και περναγε μετα ενα,ενα τα φτερα του.Ετρωγε τον φλοιο και περναγε επεισης ολα του τα φτερα ενα ενα με το ραμφος του,κατι σαν μπανιο.
Ηταν ιδιος με αυτον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-04-12, 10:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psytrancer Εμφάνιση μηνυμάτων
!!!!!!!!
Αρα τι κανω?! τα ντυνω κ αυτα με συρματοπλεγμα?!?!
εχεις πολυ ξυλο...αλλα με την παροδο του χρονου η ζημια θα γινει.
αν βαλει "στοχο" μαλιστα ενα συγκεκριμενο σημειο...σε ωρες μπορει να σου λιανισει ξυλο ολοκληρο.
σε κατασκευες για παπαγαλους αν χρησιμοποιησουμε ξυλο (εγω δε θα χρησιμοποιουσα.. θα προτιμουσα μεταλλικη κατασκευη για πολλους λογους) το "ντυνουμε" ωστε να μην εχουμε τετοια θεματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-04-12, 12:21
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια καλο ειναι να αναφερουμε οτι λογο οτι οι παπαγαλοι ειναι γενικα βρωμιαρικα πουλια με μια ξυλινη κατασκευη εκτος απο το οτι υπαρχει φοβος να φαει τα ξυλα και να τον χασουμε εχουμε και το προβλημα να μουχλιασουν τα ξυλα στις ενωσεις, να πιασουν σκουλικακια και πολλα αλλα μικροβια και βακτηρια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-04-12, 16:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και αυτο που λες...και το οτι το ξυλο αποτελει καταφυγιο για ακαρεα...
υπαρχουν πολλοι λογοι για να αποφυγουμε το ξυλο....μιας και εκανε ομως ην κατασκευη...δε ξερω κατα ποσο ο φιλος προτιθεται να το διαλυσει και να φτιαξει με το ιδιο πλεγμα κατι μεταλλικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-04-12, 16:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

βαλτου αυγουλακι βραστο με το τσοφλι και βρες μια μεγαλη αλαφροπετρα να τροχυζει τη μυτη του και να μη τρωει τα ξυλα

ομορφοσ ειναι ο μαγκας
ειχα και εγω εναν αμαζονιο

και μια παρατηρηση σκαψε γυρο γυρο απο το κλουβι και βαλε τσυμεντο μη μπει τιποτα μεσα και σου χαλασει το πουλι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-04-12, 17:19
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Τα ξυλα εχω ξεκινησει κ τα καλυπτω οπως βλεπεται κ στις φωτο..Ελπιζω οτι τωρα δεν θα μπορει να το διαλυσει ,τουλαχιστον τελειως...Να καλυψω δλδ κ τα χοντρα δοκαρια που εχει η σκεπη ,ετσι?! (πολυ καρφωμα λεμε! μου εχει βγει το χερι!!!)
Για τα ζωϊφια θα ψεκασω βεβαια ολη την κατασκευη μολις τελειωσει....θα βαφτει κιολας...(με οτι χρωμα θελω?!) Ακομα να πω οτι η κλουβα αυτη δεν θα ειναι μονιμη κατοικια,αλλα "playground" ! Εκτος αν δω οτι ειναι safe...Τοτε θα μεταφερθει σε μπαλκονι απανεμο κ τους καλοκαιρινους μηνες θα ειναι εκει μονιμα...










Τωρα το επιασα με δεματικα μεχρι να το βαλω καλυτερα κ αυριο θα το δεσω με συρμα γιατι απο οτι καταλαβαινω τα δεματικα δεν θα μεινουν κ πολυ εκει!



Αυτη την στιγμη που γραφω ειναι διπλα μου κ καθετε πανω στο κλουβι! Δεν εχει ξαναβγει απο την στιγμη που πιαστηκε...Δεν κανει κινησει να φυγει! Αραζει κ κοιταει γυρο της με περιεργεια! Παντω απο φωνη τιποτα....δεν εχει κραξει καθολου μεχρι τωρα...μονο ψιλομουρμουραει λιγο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-04-12, 20:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εφοσον ντυσεις τα ξυλα με πλεγμα θα εισαι οκ...

για το βαψιμο προσοχη. οι παπαγαλοι δεν ειναι καναρινια..και ραμφιζουν τα παντα. εννοειται οτι θα ραμφιζει και τα σιδερα και τα ξυλα οποτε θα παιρνει μπογια.
θελει ψαξιμο τι θεωρειται ασφαλες.
π.χ. εχω ακουσει οτι η κλασικη λαδομπογια δεν κανει. τα επωνυμα κλουβια δε ξερω με τι τα βαφουν....αλλα ψαξτο το θεμα. σε ενα φορουμ για πουλια θα βρεις πιο κατατοπιστικες απαντησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-04-12, 22:10
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εφοσον ντυσεις τα ξυλα με πλεγμα θα εισαι οκ...

για το βαψιμο προσοχη. οι παπαγαλοι δεν ειναι καναρινια..και ραμφιζουν τα παντα. εννοειται οτι θα ραμφιζει και τα σιδερα και τα ξυλα οποτε θα παιρνει μπογια.
θελει ψαξιμο τι θεωρειται ασφαλες.
π.χ. εχω ακουσει οτι η κλασικη λαδομπογια δεν κανει. τα επωνυμα κλουβια δε ξερω με τι τα βαφουν....αλλα ψαξτο το θεμα. σε ενα φορουμ για πουλια θα βρεις πιο κατατοπιστικες απαντησεις.

Εχω ηδη ξεκινησει την αναζητηση πτηνο φορουμ κ ειμαι ετοιμος για την εγγραφη μου! απλα ειδα οτι εχει κιαλλους παπαγαλοφιλους στην κατηγορια κ ειπα να σας ζαλησω λιγο Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Ο παπαγαλος τελικα ειναι ηρεμος ...γουσταρει τα χαδια πισω απο τον λαιμο (μονο εκει) , κ ανεβαινει με προθυμια σε καθε χερι που τον πλησιαζει!! Δεν κατεβαινει απο το χερι σου αν δεν του αρεσει το σημειο οπου πας να του πλασαρεις...!!! εχει φαση....

μια 2 φωτο με τα παιχνιδια που του πηρα!(2 παιχνιδια δλδ...το σκοινι το ειχα οπως κ το σουπιοκοκκαλο κ τα λοιπα..)








Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-04-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Φυσσα τον ελαφρα πισω απο το ματι που ειναι το αυτακι του και θα δεις.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-04-12, 09:44
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσσα τον ελαφρα πισω απο το ματι που ειναι το αυτακι του και θα δεις.....
Καλημερα!

Ο σκυλος μου παντως οταν του το κανω αυτο θελει να με φαει !!!

Θα το κανω κ αυτο...επιφυλακτικα!


Παω να συνεχισω την κλουβα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-04-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα !

Η κλουβα σχεδων τελειωσε κ το πτηνο μαλλον θα μεινει μαζι μας μονιμα! ο ιδιοκτητης βρεθηκε κ μαλλον δεν τον θελουν....Δεν ξερω ακομα σιγουρα!

Το πλεγμα ,μου ειπαν στο πτηνοφορουμ, οτι ηταν ακαταλληλο μιας κ δεν ηταν γαλβανιζε οποτε η σκουρια θα ηταν θανατηφορα για το πουλι (μιας κ ραμφιζει τα παντα,σκαρφαλωνοντας) Οποτε το εβαψα με λευκο οικολογικο χρωμα στο οποιο προστεθηκε καταλυτης ωστε να μην μαδαει η μπογια ευκολα.

Τα ξυλα βαφτικαν με αοσμο βερνικι νερου οπως επισημανθηκε κ το μονο που μενει πλεον ειναι να φτιαχτει ο πατος κ το 'συρταρι' απο κατω!












Κ μερικες φωτο του παπαγαλου















Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-04-12, 20:54
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

τελεια!
να σου ζησει!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-04-12, 12:04
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

ειμαστε πολυ μικροι μπροστα στην φυση
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tylomelania “Orange Poso” lingistis Σαλιγκάρια 17 28-10-12 02:29
Caridina propinqua orange xristoss Γαρίδες του γένους Caridina 6 18-09-11 05:50
amazon αρχαριος daqua Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 50 20-06-11 19:03
Υβρίδιο ή Lab.caeruleus orange Ruarwe? africano Malawi 6 26-01-11 04:00
Tiger Barb Orange??? Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 2 18-12-07 16:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10513 seconds with 13 queries