Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-05, 08:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Cool Ζευγαρώσαν αλλα?

Καλημέρα! Ο Μονομάχος μου με την θυληκιά ζευγαρώναν εχθές όλο το απόγευμα! Τους έχω σε ένα 15λιτρο φυτεμένο όμως από εχθές πρίν το ζευγάρωμα η φωλιά είχε εξαφανιστεί ενώ ήταν εκεί περίπου μια εβδομάδα την εβδομάδα της προετοιμασίας! Τωρα? τι θα γίνει ξέρει κανείς να πει τη γνώμη του? Να την βγάλω τη θυληκιά ή να την αφήσω μέχρι το απόγευμα? Σήμερα το πρωί είδα πάλι μια πολύ μικρή φωλιά να σχηματίζετε αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει μέχρι το μεσημέρι! Τα φώτα σας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-05, 12:53
profitia Ο χρήστης profitia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2004
Περιοχή: Αθήνα, Βύρωνας
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν πρόσεξε τη συμπεριφορά του αρσενικού για να δεις αν υπάρχουν αυγά. Αν υπάρχουν θα προσπαθεί να τα μαζέψει στη φωλιά. Σ' αυτή την περίπτωση βάλε λίγο java moss η αν δεν έχεις λίγο υαλοβάμβακα για να τον βοηθήσεις να μεγαλώσει τη φωλιά και βγάλε τη θηλυκιά. Στην περίπτωση τώρα που δεν υπάρχουν αυγά, βγάλε τη θηλυκιά γιατί θα την στρεσσάρει σίγουρα ο αρσενικός σε τόσα λίγα λίτρα, άσε τον αρσενικό να φτιάξει φωλιά (βόηθα τον κι εκεί με λίγη java moss) και σε μερικές μέρες ξαναβάλε τη θηλυκιά. Αφού είναι κι οι δυο έτοιμοι θα ζευγαρώσουν σχεδόν αμέσως.
__________________
Μπάμπης

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-05, 13:42
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλημέρα, πρώτα απ' όλα, μετά το ζευγάρωμα θα πρέπει να βγάζεις τη θηλυκιά από το ενυδρείο για να μην την τραυματίσει ο αρσενικός. Αφού ζευγάρωναν όλο το απόγευμα, δεν έχει άλλα έτοιμα αβγά, οπότε αν κάτι δεν έγινε σωστά, θα πρέπει να περιμένεις περίπου 2 εβδομάδες για να ξαναπροσπαθήσεις Κατα τη διάρκεια του ζευγαρώματος έβγαιναν αβγά? Τώρα υπάρχουν αβγά στη μικρή φωλιά που βλέπεις, ή στην επιφάνεια ή στον πυθμένα (έχεις χαλίκι να φανταστώ?)? Μήπως ο αρσενικός έχει μια τεράστια κοιλιά (μήπως εχει φάει δηλαδή τα αβγά?)?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-05, 17:20
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην οπως ειπαν τα παιδια βγαλε τη θηλυκια.οντως,μετα απο ζευγαρωμα χρειαζονται τουλαχιστον 15 μερες πριν ξαναπροσπαθησεις αναπαραγωγη.παντως 15 λιτρα ειναι πολυ λιγα,και με τα μωρα θα δημιουργηθει προβλημα(πολυ ευκολα "βρωμιζει" το νερο)οταν λες οτι η φωλια εξαφανιστηκε,εννοεις τελειως η απλα οτι μικρυνε??πολλες φορες αυτο ειανι φυσιολογικο,γιατι ο αρσενικος επικεντρωενι την προσοχη του σε μια περιοχη(εκει που μαζευει τα αυγα)και η υπολοιπη φωλια εξασθενει.το ενυδρειο τι θερμοκρασια εχει??αν ειναι γυρω στους 29 σημερα λογικα θα δεις αν εχουν εκκολαφθει τα αυγα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-05, 08:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η φωλιά έχει μικρύνει πάρα πολύ και αυγά δεν μπορώ να διακρίνω, την θυληκιά θα την βγάλω άμεσα και θα την βάλω δίπλα στο άλλο μικρό ενυδρειάκι που έχω με διαχωριστικό ανάμεσά τους. Δεν κατάλαβα τι έχω κάνει λάθος πάντος. Η θερμοκρασία είναι 29 βαθμούς στο ενυδρείο των 15λίτρων και στο άλλο που βάζω την θυληκιά είναι εξίσου το ίδιο και επί μια εβδομάδα έκανα προετοιμασία με αρκετό τάισμα με αποξηραμένο σκουλίκι και φυλαράκι (της ΤΕΤΡΑ μου το δώσαν από ένα Pet Shop για μονομάχους) και τους έβαζα να βλέπονται για λίγο κάθε βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα του δωματίου και ο αρσενικός και η θυληκιά σε πολύ καλή κατάσταση. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχει κανένα από τα δυο μεγάλη κοιλιά πλέον τι έγινε που πήγαν τα αυγά? Στο βυθό έχω χαλίκι ναι. και στην επιφάνεια υπάρχουν διάσπαρτες φυσαλίδες! Ουφ τι να κάνω τώρα δεν νομίζω ότι μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα η πρώτη προσπάθεια στέφθηκε από πλήρη αποτυχία.Την επόμενη προσπάθεια θα την κάνω σε μεγαλύτερο ενυδρείο μιας και έχω ένα 50λιτρο ελεύθερο πλέον.

Μήπως υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν αυγά και να μην μπορώ να τα δω μέσα στα φύλλα? Πάντος τη θυληκιά δεν την έχει στρεσάρει και ελπίζω ότι δεν θα την έχει στρεσάρει μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-05, 01:39
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

την εβγαλες τελικα τη θηλυκια?δεν υπαρχει καθολου φωλια τωρα στο ενυδρειο??

παντως,και μονο απο τη συμπεριφορα του αρσενικου μπορεις να καταλαβεις αν υπαρχουν η οχι αυγα στη φωλια(ο αρσενικος καθεται συνεχεια απο κατω κοιτωντας προς τα πανω,φτιαχνει τη φωλια,αλλαζει θεση στα αυγα κτλ.φευγει σπανια απο τη φωλια,και οταν το κανει συνθηως γυριζει πισω βιαστικα).

οταν εχει τελειωσει το ζευγαρωμα καλο ειναι να βγαινει η θηλυκια γιατι αν τη δει την κυνηγαει δαγκωνοντας την,με αποτελεσμα να τη στρεσαρει.για την προετοιμασια του ζευγαριου θα συνιστουσα καλυτερα κατεψυγμενη τροφη η αποξηραμενα σκουληκια,οχι φυλλαρακι.

την ωρα της αναπαραγωγης ησουν εκει?αν ναι,ειδες αυγα να πεφτουν και να τα μαζευει ο αρσενικος?αν βγηκαν αυγα ειναι λογικο η θηλυκια να'ναι πιο λεπτη απο πριν...

χαλικι χοντρο εχεις κατω??αυτο μπορει να δυσκολεψε τον αρσενικο να διακρινει τα αυγα οταν επεφταν....ειδικα σε απειρους αρσενικους...

δυστυχως μερικες φορες ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τι δεν πηγε καλα,ειδικα τις πρωτες φορες....(και για τους εκτροφεις και για τα ψαρια )σκεψου οτι μπορει να βγηκαν αυγα,αλλα επειδη ηταν η πρωτη τους φορα να μη γονιμοποιηθηκαν σωστα και να τα'φαγε ο αρσενικος...βεβαια αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι χαθηκε η φωλια...περιεργο....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-05, 10:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τη θυληκιά την έβγαλα και ευτυχώς είναι μια χαρά αν και πρόσεξα μια μικρή δαγκωματιά στην ουρά της, την τάισα και έφαγε με αρκετή όρεξη. Φωλιά δεν υπάρχει καθόλου πλέον και έτσι θα κάνω σήμερα την αλαγή στο 50λιτρο. Πιστεύεις ότι δεν πρέπει να βάλω υπόστρωμα στο 50λιτρο? Να βάλω και ένα μικρό φιλτράκι με μπλε σφουγάρι και άνθρακα (το φίλτρο είναι της RENA με ρυθμιζόμενη ροή) ? Κατεψυγμένη τροφή ποια προτείνεις? Έχω για το δισκοενυδρείο μου καρδιά κατεψυγμένη κάνει? Μέχρι τώρα όπως είπα τους έδινα αποξηραμένο σκουλικάκι και αραιά το φυλαράκι το οποίο και εγώ δεν το ξαναχρησιμοποιώ.
Να χαμηλώσω σιγά σιγά και την θερμοκρασία και στα δυο (θυληκιά και αρσενικό) και να τους αφήσω πάνω από δυο εβδομάδες ή να τους συνεχίσω στην ίδια θερμοκρασία (29 ) και να τους ξαναβάλω σε δυο εβδομάδες να ζευγαρώσουν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-05, 22:47
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καλυτερα οχι χαλικι ουτε αμμο.ουτε φιλτρο.μονο φιλτρο με σφουγγαρι αν θες,κι αυτο χωρις να ειναι υποχρεωτικο και μετα αοπ τουλαχιστον 2 εβδομαδες.κατεψυγμενη καρδια δεν κανει γιατι εχει πολλα λιπαρα.καλυτερα κοκκινο σκουληκι.τη θερμοκρασια ασε την στους 29,αφου θα ξαναδοκιμασεις σε 2 εβδομαδες φυτα θα βαλεις στο 50λιτρο?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-05, 10:46
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλημέρα! Δεν έχω βάλει τελικά υπόστρωμα στο 50 λιτρο και περιμένω σήμερα φυτά Java moss και Anubies τα οποία είναι πιασμένα σε ξύλο και έτσι δεν έχω ανάγκη από υπόστρωμα. Φίλτρο δεν θα βάλω αλλά με ανησυχεί το θέμα των αλλαγών νερού. Τι προτείνεις? Κάθε πότε αλλαγές με δεδομένο ότι το 50λιτρο υποχρεωτικά (10 - 15 εκ ύψος νερού) δεν θα είναι γεμάτο άρα θα χρειάζομαι συχνές αλλαγές! Ζήτησα και από το Pet Shop που συνεργάζομαι (είναι φίλος καλός) να μου φέρει σήμερα και κόκκινο σκουλίκι.
Τα φώτα σου τι άλλο πιστεύεις ότι πρέπει να κάνω?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-05, 11:46
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Στην αρχή δε χρειάζονται αλλαγές νερού, μπορεί να κάνουν και κακό στα μικρά. Όταν τα μικρά αρχίσουν να κολυμπούν οριζόντια, μπορείς να βάλεις ένα απλό φιλτράκι (με σφουγγάρι και αεραντλία). Πιο μετά, όταν τα μικρά θα αρχίσουν να τρώνε αρτέμια φουλ, τότε θα αρχίσεις αλλαγές (πολύ προσεκτικά με νερό στην ίδια θερμοκρασία με αυτή του ενυδρείου). Το μέγεθος και η συχνότητα των αλλαγών θα εξαρτηθεί και από τον αριθμό των μικρων
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-12-05, 21:08
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

φιλτρο θα ελεγα καλυτερα οχι τις πρωτες 15 μερες γιατι τα μωρα δεν κολυμπυν ακομα αρκετα καλα και μπορει να τα ρουφηξει πανω του η να κανει την κολυμβηση τους δυσκολη.

το ποτε θα κανεις αλλαγες εξαρταται οπως ειπε ο γιαννης κι απο τον αριθμο των μικρων,καλυτερα ομως ειναι οχι την πρωτη εβδομαδα ειδικα τις πρωτες φορες και με αρκετη προσοχη.

μπορεις οταν βγαλεις τον αρσενικο να προσθεσεις κι ενα σαλιγκαρι για να καθαριζει υπολειμματα τροφων.

το φως απ'οταν βγουν τ'αυγα μεχρι να βγαλεις τον αρσενικο μενει ανοιχτο.

τωρα δε θυμαμαι κατι αλλο που ξεχασαμε.....

αν εχεις ομως οποιαδηποτε αλλη απορια εδω ειμαστε
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΜΕΝΟΣ ΔΙΣΚΟΣ newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 16:15
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ??? newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-12-02 14:27
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
Greek Aquarist's Boards Suggestions Tolis Greek Aquarist's Boards 0 11-12-02 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06960 seconds with 13 queries