Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-02, 21:29
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει

Title: ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχεια)
Post by: george on 09/12/02 at 02:43:35
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι γνωστο οτι η σωστη υγεια των ψαριων και των φυτων του ενυδρειου μας εξαρταται απο πολλους παραγοντες (συμβατοτητα ειδων,αριθμος ψαριων,καταλληλες συνθηκες,σωστη συντηρηση κλπ).
Πολλες εταιριες εχουν προϊοντα που βοηθουν στην καλυτερη λειτουργεια του ενυδρειου μας.
Βεβαια καλυτερα να προλαμβανεις παρα να θεραπευεις.
Ομως ολα αυτα τα προϊοντα δεν ειναι διαφημηστικο τρικ για να αυξανουν τις πωλησεις τους και σιγουρα καποια απο αυτα κανουν δουλεια.
Ηθελα λοιπον τις γνωμες και την εμπειρια σας σχετικα με διαφορα τονωτικα,βιταμινες κλπ που μπορει να βελιτωσουν καποιες καταστασεις (μειωση στρες,προληψη απο ασθενειες κλπ).
Το μονο που χρησιμοποιω εγω μεχρι τωρα ειναι το ΤetraVital προσθετοντας 15ml στα 30 λιτρα που κανω αλλαγη νερου.
Αν και ο κατασκευαστης λεει οτι πρεπει να προστιθεται μεσα σε ΟΛΟ το νερο του ενυδρειου (καθε 3-4 βρομαδες αν θυμαμαι καλα) απο το καταστημα που ψωνιζω προτειναν να το χρησιμοποιω ετσι.
Το ιδιο και για το λιπασμα των φυτων της TETRA.
Exω τις αμφιβολιες μου για τον αν ειναι σωστος αυτος ο τροπος και περιμενω την βοηθεια σας.
Επισης καλο θα ηταν να προτεινετε τι χρησιμοπειτε εσεις για να δουμε τελικα πια απο ολα αυτα τα προϊοντα ειναι αποτελεσματικα.
Yπαρχουν και παλαιοτερα posts αλλα μεσα σε αυτα θιγονταν διαφορα θεματα και δεν υπαρχει "ξεκαθαρη" αποψη.
Σχετικα με το αντι-χλωριο αλλοι λενε οτι πρεπει να μπει απο την αρχη μεσα στο νερου που θα αλλαχτει....αλλοι λιγο λιγο...αλλοι λενε οτι πρεπει να μεινει μεσα στο νερο που θα αλλαξουμε για καποιες ωρες....Τελικα τι ειναι σωστο ;;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχεια)
Post by: ASCCO1 on 09/12/02 at 17:54:22
--------------------------------------------------------------------------------
το να κανουμε καποια προταση για το τι χρησιμοποιουμε :-/ :-/
ειναι δικοπο μαχαιρι.
Δηλαδη το να πω εγω οτι βαζω μονο αντιχλωριο τις AQ,PHARM.(( STRESS COAT)) δεν σημαινει οτι αυτοματος ειναι το καλυτερο απο τις τετρα. η οτι επειδη λεει οτι εχει aloea vera ειναι και θαυματουργο.
οποτε εδω μπλεκει το θεμα , υπαρχουν 3-4 καλα αντιχλωρια στην αγορα ( τα εχουμε αναφερει και παλαιοτερα)

οσο για τις βιταμηνες καλο κανουν κακο δεν κανουν, εχω κατα καιρους βαζω τις sera (( αυτο δεν σημαινει οτι ειναι οι καλυτερες απο τις τετρα))απλως εμενα μου δουλευουν, ακολουθα τις οδηγιες του κατασκευαστη

Οι εταιριες σιγουρα βγαζουν και αρκετα καλα πραγματα.
Αλλα οπως εχω πει και στο παρελθον ειναι για συγκεκριμενες χρησης (( ανθρακες κ.τ.λ))
και οχι οτι μας λυνουν ολα τα προβληματα (( π.χ αλλαγες νερου.))
Πιστευω οτι ειναι καλυτερο να βαζει καποιο ενα topic για καποιο συγκεκριμενο προιον οταν θελει να το αγορασει( και οχι μετα) απο το να γενικευσουμε το θεμα για ολα τα προιοντα μιας οποιαδηποτε εταιρειας.
ΑΥΤΑ


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχεια)
Post by: Giorgos on 09/12/02 at 18:28:32
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν θα σχολιάσω προϊόντα αλλά μόνο τις βιταμίνες που ρίχνουμε στο νερό. Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι οι βιταμίνες δεν απορροφούνται από τα ψάρια (από τα βράγχια, δέρμα, στόμα) όταν οι βιταμίνες μπαίνουν στο νερό καθώς επίσης δεν είναι και τόσο δραστικές στο νερό. Αυτό που κάνω εγώ (δεν λέω να ακολουθήσετε το παράδειγμα μου) με επιτυχία είναι το εξής: μουσκεύω το φαγητό (cichlid pellets) των ψαριών σε διάλυμμα πολυβιταμίνων (από φαρμακείο), τα βάζω στην κατάψυξη και τα ταϊζω μια φορά την εβδομάδα.
Τα υπόλοιπα τα είπε πολύ καλά ο ASCCO1.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχεια)
Post by: ASCCO1 on 09/12/02 at 18:42:15
--------------------------------------------------------------------------------
αυτος ειναι ο σωστος τροπος με τις βιταμηνες οχι μεσα στο νερο αλλα επανω στο φαι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχεια)
Post by: kroud on 09/13/02 at 11:46:19
--------------------------------------------------------------------------------
Συμφωνω για τις βιταμινες αλλα θελω να πω κατι για τα αντιχλωρια που το εχω ξαναπει παλιοτερα.Οπως ειπε και ο μανθος δεν μπορουμε να συγκρινουμε εαν το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο.Δεν εχουμε να κανουμε με φαρμακα.
Επειδη τα εχω δοκιμασει και τα δυο θα σας πω οτι δεν βρηκα καμια διαφορα ως προς την ποιοτητα του προιοντος.Η μεγαλη διαφορα ειναι στην ποσοτητα,177ml aquaf.., 100 ml Tetra και στην δοσολογια 5ml για 40 λιτρα aquaf..,10 ml για 20 λιτρα(αν δεν κανω λαθος).
Τα συμπερασματα δικα σας!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχεια)
Post by: george on 09/13/02 at 15:17:12
--------------------------------------------------------------------------------
Τελικα ολα πανω κατω κανουν την ιδια δουλεια (αν προερχονται απο σοβαρες εταιριες στον χωρο διοτι εχω δει και no-name προϊοντα να κυκλοφορουν και απορω ποιος τα εμπιστευεται).
Ισως καποιες εταιριες με διαφημηστικα τρικ (φυσικα προσθετα κλπ) προσπαθουν να μας πεισουν οτι το προΪον τους ειναι καλυτερο.
Απο εκει και περα το μονο που μενει ειναι η δοκιμη και το θεμα της οικονομιας που ειναι σημαντικοτατο.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03810 seconds with 12 queries