Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-16, 15:36
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή Χρυσόψαρο-εξόγκωμα

Καλησπέρα σε όλους.Σχεδόν μετά απο 5 χρόνια που συμβιώνουμε με το χρυσόψαρο έχει βγάλει τον τελευταίο μήνα ένα μικρό εξόγκωμα στην πλάτη.Τι μπορεί να είναι;
Εντωμεταξύ και όρεξη έχει και όλη μέρα πάνω κάτω πάει σαν να έχει μπαταρία,είναι πολύ ζωηρός.
Προσπάθησα να τον βγάλω μια φώτο αλλά δεν κάθεται σε ησυχία.Αυτή που επισυνάπτω είναι η πιο καθαρή που τράβηξα.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20160518_161527935.jpg
Εμφανίσεις:  810
Μέγεθος:  35,3 KB

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-16 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-16, 16:30
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Smile

Αν συμπληρώσεις την φορμα , θα ειναι πιο ευκολο να σε βοηθησουν τα εμπειρα παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-16, 19:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμπληρωσε την φορμα και βγαλε μια καλυτερη φωτο...
Μαλλον εχεις αρκετα λαθη...
Το χρυσοψαρο δεν το βλεπω να εχει μεγεθος για 5 ετων..ποσα cm ειναι (χωρις την ουρα);
Σε ποσα λιτρα το εχεις;
Η κοκκινιλα στο νερο που φαινεται απο τι ειναι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-16, 20:53
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρωσε την φορμα και βγαλε μια καλυτερη φωτο...
Μαλλον εχεις αρκετα λαθη...
Το χρυσοψαρο δεν το βλεπω να εχει μεγεθος για 5 ετων..ποσα cm ειναι (χωρις την ουρα);
Σε ποσα λιτρα το εχεις;
Η κοκκινιλα στο νερο που φαινεται απο τι ειναι;
Το χρυσόψαρο είναι 5 ετών σε 2 μήνες.Λες να μπήκα εδώ να γράψω οτι είναι 5 και το αγόρασα χθες?
Σε 14 λίτρα
Δεν έχει κοκκινίλα και δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φώτο.Ένα μικρό πρήξιμο έχει και είναι λίγο λευκό εκείνο το σημείο.
Επίσης δεν έχω τρόπο να το μετρήσω αν ξέρεις πες μου.
Παιδιά τη φόρμα την είδα.Δεν έχω τι να συμπληρώσω,γιατί φίλτρα μετρητές ph και οτιδήποτε άλλο δεν χρησιμοποιώ.
Ψαράκι-->Ενυδρείο 14άρι-->Αλλαγή νερού κάθε 5 μέρες-->Αντιχλώριο-->Τροφή sera goldy 3 φορές τη μέρα απο 3 κόκκους.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-16, 21:08
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Όπως είπαν και πιο πάνω τα παιδιά πόλα λάθη.
14 λίτρα με χρυσόψαρο που θέλει τουλάχιστον 1,20 μήκος ενυδρειου
το ψαράκι έχει πάθει νανισμο και δεν μεγάλωσε σωστά ούτε θα μεγαλώσει.
στα 14 λίτρα έπρεπε κάθε μέρα να κάνεις αλαγες νερου στις 5 μέρες έχει είδη καεί εσωτερικά από την αμμωνία.
δεν υπάρχει βιολογία στο νερό και κάθε μέρα το ψαράκι παλεύει να ζήσει.
στα 14 λίτρα είναι καταδικασμενο. χάρισε το κάπου αν δεν μπορείς να βρεις ένα ενυδρείο αξιοπρεπές για να ζήσει το ψαράκι.
για μετρήσεις είναι τα υγρά τεστ πιο αξιόπιστα αλλά για τα λίτρα σου τι να μετρήσεις και να μετρήσεις θα απογοητευτείς
αλαζουν τόσο γρήγορα οι παράμετροι στα 14 λίτρα που πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις τι νερο έχεις.
3 φορές την μέρα τάισμα επιβαρύνεις πάρα πολύ την είδη επιβαρυμενη βιολογία.
διάβασε στα υπομνήματα για τα χρυσόψαρα και θα δεις τι πρέπει να κάνεις.
με το καλό να κάνεις ένα ενυδρείο στα μέτρα που πρέπει για το ψαράκι και εκεί θα δεις πραγματικά πόσο όμορφα θα νιώθει . θα το καταλάβεις θα δεις.
Αυτά τα λίγα συγνώμη αν σε κούρασα αλλά είναι η αλήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-16, 21:20
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.Το ψαράκι δεν έχω σκοπό να το χαρίσω.Γιαυτό μπήκα στο forum και άνοιξα το θέμα να το σώσω.Ελπίζω το forum να μην απευθύνεται σε άτομα που έχουν μεράκι και αρκετά χρήματα να διαθέτουν και όλοι οι υπόλοιποι που έχουν ένα ψαράκι για παρέα στο σπίτι πάνε στην κατηγορία "εγκληματίες" αλλιώς μπορείτε να κλειδώσετε το θέμα και να με αγνοήσετε.
Alexis ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-16, 21:30
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μα εφοσον ανοιξες το θεμα για να σωσεις το ψαρι θα πρεπει να ακουσεις και αυτα που εχουν να σου πουν..
δηλαδη ποια ειναι η σωστη απαντηση για σενα?να βαλεις καποιο φαρμακο για να σωθει το ψαρι περιμενεις?ενυδρειο θελει,οχι φαρμακα.
επισης δεν ειναι ''ψαρακι'' οπως αναφερεις..ειναι ειδος που μεγαλωνει πολυ.
η λυση ειναι ολοφανερη αν θες να την δεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-16, 21:34
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Δεν είχα σκεφτεί ποτέ οτι έχει πάθει νανισμό.Έχουν πολλοί φίλοι μου χρυσόψαρα αλλά τα κρατάνε 3-4 μήνες και τους πεθαίνουν.Δηλαδή δεν είχα ποτέ μέτρο σύγκρισης νόμιζα οτι μόνο τα τροπικά μεγαλώνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-16, 21:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κι ομως ζουν 25 χρονια+,φτανουν πανω απο 30 ποντους(με τη μονη ουρα) και ειναι το ιδιο απαιτητικα με τα τροπικα σε συνθηκες διαβιωσης..

ο νανισμος δεν ειναι το μοναδικο προβλημα ομως.
σε ενα ενυδρειο που δεν διαθετει εξοπλισμο το ψαρι θα αναγκαστει να ζει μεσα σε ποσοτητες αμμωνιας και σιγα σιγα τα εσωτερικα του οργανα καταστρεφονται.

αν θες να φτιαξεις ενα ενυδρειο οικονομικο υπαρχει καθοδηγηση για το πως θα το κανεις.δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο φανταζονται οι περισσοτεροι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-16, 21:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου πως θα σώσεις το ψαράκι όταν ζει μέσα στα σκατά του ;
Για να σου λέμε πως 14 λίτρα και χρυσόψαρα δεν γίνεται, δεν το λέμε για πλάκα , και ουτε είμαστε έμποροι που θέλουμε να πουλάμε μεγάλα ενυδρεία.
Τώρα αν σου έζησε 5 χρόνια σε αυτό το χώρο δεν έζησε, επέζησε.
Ο στόχος του φόρουμ δεν είναι να κάνει τους εμπόρους πλουσιότερους, αλλά να βοηθήσει αυτούς που "έχουν μεράκι" να φιλοξενήσουν ένα ψαράκι και να το έχουν παρέα, αλλά σκεφτόμαστε και αυτά τα ζωντανά, να ζουν και όχι να επιζούν.
Συγνώμη που δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να κρατήσει κάποιος χρυσόψαρο σε 14 λίτρα, και αυτούς τους κανόνες δεν τους βάζουμε εμείς, αλλά η φύση.
Τώρα αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις πως θα έπρεπε να είναι το ψαράκι σου σε αυτά τα 5 χρόνια που το έχεις πολύ ευχαρίστως να σου δείξουμε παραδείγματα. Ταυτόχρονα όμως η περίπτωση σου είναι παράδειγμα προς αποφυγή , γιατί δείχνοντας σου αυτά τα παραδείγματα κάποιος άλλος θα καταλάβει γιατί έχουμε δίκιο σε αυτά που λέμε.
Καλή σου συνέχεια λοιπόν

ΥΓ Τα χρυσόψαρα δεν ζουν 3-4 μήνες, ξεπερνουν τα 25 χρόνια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-16, 21:48
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Δεν απευθύνετε σε άτομα με λεφτά που έχουν να ξοδέψουν γιαυτό οι περισοτεροι εδώ μέσα κάνουμε τα περισοτερα πραγματα DIY.
αν θες το καλό του ψαριού και αφού το αγαπάς δεν είναι ανάγκη να έχεις την γυάλα επειδή είναι πιο όμορφη αλλά μπορείς να πάρεις ένα κουτί πλαστικό διαφανές smila από το ικεα που τα 60 λίτρα έχουν 9 ευρώ περίπου. πολύ καλύτερα θα είναι το ψάρι σου και θα μπορεί να κολυμπήσει πιο άνετα.
φίλτρα έχει και φθηνά αλλά αν θες μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου αν δεις τα θέματα θα δεις παιδιά που φτιάξανε και δουλεύουν το ιδιο καλά με τα επώνυμα.
πόλοι χαρίζουν διαφορά πραγματα και πουλανε και σε καλές τιμές οπότε δες τις αγγελίες και αν θες κάτι το συγκρίνεις και το παιρνεις,
έχω να σου χαρίσω μπεζ χάλικακι γύρο στα 15 κιλά για να φτιάξεις τον βυθο.
στο χέρι σου είναι να χαρει το ψαρι σου με πάρα πολύ λιγα χρήματα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-16, 22:03
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Τάκη έγραψες την κατάσταση όπως είναι.Αλέξη ευχαριστώ φίλε αλλά επειδή φυτιλιάστικα τώρα θα πάω τέλος του μήνα που θα πληρωθώ και θα αγοράσω ένα μεγάλο ενυδρείο και θα ανεβάσω φωτογραφίες.Απόψε θα ξενυχτήσω στο forum να διαβάζω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-16, 22:12
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Το καλύτερο είναι ένα ενυδρείο κατάλληλο για το ψαράκι σου αλλά αν θες να γλυτώσεις
λεφτά μπορείς να αγοράσεις τα γυαλιά και να το κολησεις μόνος σου δεν είναι δύσκολο.
εμένα για τα 300λιτρα με διαστάσεις 1,25χ0,50χ0,50 ρονταρισμενα τζαμια μαζί με κόντρες μου βγήκε 85 ευρώ και 4 σιλικόνες από 5 ευρώ.
105 ευρώ μεγάλο ενυδρείο πριν 1 μήνα.
Αν το επιχειρήσεις εδώ είμαστε όλοι να σε βοηθήσουμε.
αν πας σε έτοιμο θα σου πουν τα παιδιά οικονομικά ενυδρεία στις διαστασεις που σε βολεύουν. Μην βιαστείς απλά άλλαζε νερό κάθε μέρα μέχρι να μετακομίσει το ψαράκι.
μπράβο για την απόφαση σου
μακάρι να την κάνεις και πράξη και πίστεψε με δεν θα το μετανιώσεις.
καλό διαβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-16, 22:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Fortesque μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, δεν είναι καιρός για άσκοπες και λάθος αγορές. Σχεδίασε πρώτα τι θα χρειαστείς και μετά κάνεις αγορές. Είναι προτιμότερο να πας σε ένα praktiker ή στο ΙΚΕΑ και να πάρεις ένα πλαστικό κουτί 60 λίτρων και να βάλεις εκει το ψάρι για μερικές εβδομάδες παρά να κάνεις λάθος αγορές και να χαλάσεις άσκοπα κάποια χρήματα, ένα τέτοιο κουτί κάνει 10 Ευρώ, βάζεις το ψάρι εκεί, και με τακτικές αλλαγές νερού το κρατάς προσωρινά εκεί.
Διάβασε εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
και εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24
και όπου έχεις απορίες ρωτάς
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-16, 22:21
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Εντάξει παιδιά τώρα ξεκίνησα και απο οτι κατάλαβα χρειάζεται και στρώσιμο το ενυδρείο πριν
.Μια τελευταία ερώτηση για απόψε.Μπορώ οτι απορία έχω να γράφω εδώ ή να ανοίξω νέο θέμα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-16, 22:26
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα σου πει ο Τάκης γιαυτο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-16, 22:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Προς το παρόν εδώ να είναι όλα μαζί
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-16, 22:32
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που απάντησαν. Θα επανέλθω σε 10 μέρες.
Δε θα σας πρήξω πολύ,τα περισσότερα είναι στο forum διευκρινίσεις πιο πολύ θέλω μην κάνω καμιά πατάτα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-05-16, 22:41
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

ότι θες εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-05-16, 23:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fortesque Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χρυσόψαρο είναι 5 ετών σε 2 μήνες.Λες να μπήκα εδώ να γράψω οτι είναι 5 και το αγόρασα χθες?
Σε 14 λίτρα
Δεν έχει κοκκινίλα και δεν μπορώ να βγάλω καλύτερη φώτο.Ένα μικρό πρήξιμο έχει και είναι λίγο λευκό εκείνο το σημείο.
Επίσης δεν έχω τρόπο να το μετρήσω αν ξέρεις πες μου.
Παιδιά τη φόρμα την είδα.Δεν έχω τι να συμπληρώσω,γιατί φίλτρα μετρητές ph και οτιδήποτε άλλο δεν χρησιμοποιώ.
Ψαράκι-->Ενυδρείο 14άρι-->Αλλαγή νερού κάθε 5 μέρες-->Αντιχλώριο-->Τροφή sera goldy 3 φορές τη μέρα απο 3 κόκκους.
Αδερφε δεν σου ειπα οτι το αγορασες χθες..
Σου ειπα οτι ειναι μικρο για την ηλικια του..
Τα υπολλοιπα στα ειπαν τα παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-05-16, 05:23
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το εξογκωμα δεν προηρθε απο την αμμωνια,ουτε απο τον νανισμο
γι' αυτο οποιος γνωριζει καποια θεραπεια ας την γραψει για να την κανει ο ενδιαφερομενος στο ψαρι του.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-05-16, 06:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εξογκωμα δεν προηρθε απο την αμμωνια,ουτε απο τον νανισμο
γι' αυτο οποιος γνωριζει καποια θεραπεια ας την γραψει για να την κανει ο ενδιαφερομενος στο ψαρι του.
Σταύρο σε 14 λίτρα τι φάρμακο να βάλει ; Φοβάμαι πως θα το σκοτώσουμε το ψάρι, η ποιότητα του νερού θα είναι χείριστη , αν το επιβαρύνουμε και με φάρμακο φοβάμαι πως το ψάρι δεν θα αντέξει.
Η αλήθεια είναι πως δεν δώσαμε κάποια συμβουλή μέχρι να πάρει έστω το πλαστικό κουτί.
---------------------------------------
Φίλε Fortesque ξεκίνα άμεσα καθημερινές αλλαγές. Δεν βγάζεις το ψάρι από το ενυδρείο, το νερό να είναι αποχλωριομένο, να είναι ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Για αυτό καλό είναι να πάρεις αντιχλώριο αν δεν έχεις, να προτιμήσεις το Prime γιατί είναι από τα πιο οικονομικά και ταυτόχρονα αποτοξικοποιεί την αμμωνία.
Να έχεις μόνιμα δίπλα στο ενυδρείο ένα καθαρό κουβά, που δεν έχουν χρησιμοποιηθεί χημικά και απορρυπαντικά ποτέ, γεμάτο με νερό που έχεις ρίξει το ανάλογο αντιχλώριο, για να πάρει την ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου, θα αφαιρείς νερό από το ενυδρείο και θα προσθέτεις φρέσκο.
Επειδή το ενυδρείο είναι πολύ μικρό μην αφαιρείς πάνω από το μισό γιατί θα τρομάζει το ψάρι. Μπορείς να προσθέτεις λίγο, να αφαιρείς πάλι και μετά να γεμίζεις το ενυδρείο
Αυτό να γίνεται καθημερινά, ακόμα και2 φορές την ημέρα.
Ακόμα και όταν πάρεις το πλαστικό κουτί πάλι θα κάνεις αλλαγές , 50% μέρα παρά μέρα, αν μπορείς και κάθε μέρα ακόμα καλύτερα.
Ταΐζεις ελάχιστα και όχι κάθε μέρα, μη φοβάσαι, δεν παθαίνει τίποτα.
Προσπάθησε να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία με το ψάρι που να φαίνεται καθαρά το εξόγκωμα, και να φαίνεται και το χρώμα του.
Ολα αυτά πρέπει να γίνουν άμεσα, χθες
Μπορείς να προσθέσεις και αλάτι στο ενυδρείο, 20 γραμμάρια / 10 λίτρα νερό (1 κουταλάκι του γλυκού / 10 λίτρα). Το αλάτι θα πρέπει να είναι φυσικό χωρίς πρόσθετα, όχι δηλαδή αυτό που έχουμε στο σπίτι μας, μπορείς να βάλεις ενυδρειακό ή τυροκομικό, το χοντρό. Οι περισσότεροι παίρνουμε το πράσινο ΧΙΩΝ από τα Α/Β.
Το αλάτι δεν το ρίχνεις έτσι στο ενυδρείο, το διαλύεις τέλεια σε ένα κουβαδάκι με νερό και το βάζεις. Θα πρέπει μετά όμως να βάζεις ΠΑΝΤΑ την ίδια αναλογία με αυτή του ενυδρείου, δηλαδή στο κουβά της αλλαγής.
Αυτό μπορεί να κρατήσει μέχρι ένα μήνα.
Οταν όμως σταματήσεις αυτού του είδους τη θεραπεία , αφαιρείς το αλάτι σταδιακά.
Έστω ότι ο κουβάς των αλλαγών είναι 10 λίτρα, τον γεμίζεις με νερό, βάζεις το αλάτι διαλυμένο καλά, αφαιρείς 2 λίτρα και συμπληρώνεις με φρέσκο νερό, βάζεις το αντιχλώριο. Την επόμενη ημέρα το ίδιο αλλά αφαιρείς 4 λίτρα , συμπληρώνεις με φρέσκο και βάζεις αντιχλώριο. Την επόμενη το ίδιο και αφαιρείς 6 , και την μεθεπόμενη 8, και μετά χωρίς αλάτι. Αν το αφαιρέσεις απότομα το ψάρι θα πάθει ωσμωτικό σοκ και θα το χάσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-05-16, 11:54
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Σταυρο στα 14 λιτρα δεν γινεται τπτ.
Επισης ζητησα καλυτερη φωτο ,γιατι δεν βλεπω καθαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-10-16, 13:34
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Γειά σε όλους και καλό Χειμώνα.Μετά απο καιρό επέστρεψα.Πήρα σήμερα ένα ενυδρείο 60 λίτρων για το ψαράκι μου.Αυτό εδώ

https://postimg.org/image/y5g9zpfmp/\


Έχει φωτισμό και φίλτρο.Πρώτον η πωλήτρια πρέπει να διαβάζει σίγουρα aquatek.gr γιατί μου είπε οτι τα 60 λίτρα είναι οριακά για 2 χρυσόψαρα και μια χαρά για το ένα.Επίσης μου είπε να αντικαταστήσω τον άνθρακα στο φίλτρο με κάτι βιολογικές πετρούλες αλλά προτίμησα να το αφήσω μέχρι να μου προτείνετε εσείς πως να συνεχίσω.Έπλυνα το ενυδρείο και τώρα το έχω να δουλεύει με το φίλτρο.Δεν αγόρασα επίσης χαλίκι γιατί δεν ξέρω αν χρειάζεται.
Οτι ελλείψεις έχω θα ήθελα να με κατατοπίσετε πριν βάλω το ψάρι στο καινούργιο του σπίτι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 31-10-16 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-10-16, 13:41
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Τι φιλτρο ειναι αυτο??
Διαστασεις ενυδρειου?
Υλικα που εχεις τωρα μεσα σε αυτο το φιλτρο???
Αμμο βαλε μια χαλαζιακη ασπρη ή μαυρη οχι παρα πολυ μιας και ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο....
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-10-16, 13:51
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Χαλίκι ή αμμο αγόρασε για να δημιουργήσεις ένα βυθό. Στο φιλτρο πρέπει να έχεις σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κεραμικό ή ελαφρόπετρα για πιο φθηνά) και ενυδρειακό βαμβάκι και η σειρά που σου τα έγραψα καλά θα είναι να ειναι αυτή από την είσοδο του νερού στο φιλτρο προς την έξοδο. Καλό θα είναι να βάλεις μπόλι αν μπορείς να βρεις. Μπόλι είναι μια μικρή ποσότητα βιολογικου υλικου απο ένα υγιές ενυδρείο που τρέχει αρκετό καιρό, ώστε να αναπτυχθούν στο φιλτρο σου αποικίες βακτηριων και αν επιτυχεις άμεσα στρώσιμο. Το ψάρι τώρα που το εχεις;

Υ.Γ. Τι φιλτρο είναι αυτό το μικρούλι πάω αριστερά στο ενυδρείο; Δε θα σε καλύψει με τίποτα φίλε μου. Νόμιζα είχε κάνα εσωτερικό δικό του το ενυδρείο ή είχες πάρει κάποιο εξωτερικό.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-10-16, 14:00
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φιλτρο ειναι αυτο??
Διαστασεις ενυδρειου?
Υλικα που εχεις τωρα μεσα σε αυτο το φιλτρο???
Αμμο βαλε μια χαλαζιακη ασπρη ή μαυρη οχι παρα πολυ μιας και ειναι 60 λιτρα το ενυδρειο....

To φίλτρο είναι Hailea HL-BT400
Διαστάσεις: 59εκ. μήκος,43εκ ύψος και πλάτος 30εκ.(33εκ γράφει στο site αλλά το μέτρησα και είναι λίγο πιο μικρό)
Να πάρω μια 5κιλη πέτρα ψιλή ή κάτι σε πιο χοντρό βότσαλο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλίκι ή αμμο αγόρασε για να δημιουργήσεις ένα βυθό. Στο φιλτρο πρέπει να έχεις σφουγγάρι, βιολογικό υλικό (κεραμικό ή ελαφρόπετρα για πιο φθηνά) και ενυδρειακό βαμβάκι και η σειρά που σου τα έγραψα καλά θα είναι να ειναι αυτή από την είσοδο του νερού στο φιλτρο προς την έξοδο. Καλό θα είναι να βάλεις μπόλι αν μπορείς να βρεις. Μπόλι είναι μια μικρή ποσότητα βιολογικου υλικου απο ένα υγιές ενυδρείο που τρέχει αρκετό καιρό, ώστε να αναπτυχθούν στο φιλτρο σου αποικίες βακτηριων και αν επιτυχεις άμεσα στρώσιμο. Το ψάρι τώρα που το εχεις;

Υ.Γ. Τι φιλτρο είναι αυτό το μικρούλι πάω αριστερά στο ενυδρείο; Δε θα σε καλύψει με τίποτα φίλε μου. Νόμιζα είχε κάνα εσωτερικό δικό του το ενυδρείο ή είχες πάρει κάποιο εξωτερικό.
Να ξεκινήσω απο το τέλος.Το φίλτρο το είχε το ενυδρείο.Αν χρειαστεί να πάρω ένα μεγαλύτερο και αν έχεις να μου προτείνεις κάποιο.Το ψάρι το έχω σε ένα μικρό ενυδρείο εκεί που ήταν τα τελευταία χρόνια.Μου είπαν να ποτίσω το σφουγγάρι του φίλτρου με νερό απ'το παλιό ενυδρείο.Έτσι δημιουργώ το μπόλι προφανώς που λες εκτός και κατάλαβα λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fortesque : 31-10-16 στις 14:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-10-16, 14:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι για το ψαράκι που αναφέρεις στην αρχή ;
Κατα αρχή, το ψαράκι πως είναι ; Έφυγε το εξόγκωμα ;
Και θα σε στεναχωρήσω , αλλά αν θες να βάλεις το χρυσόψαρο ή άλλα χρυσόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, δυστυχώς δεν κάνει, είναι μικρό, και ειδικό είναι κοντό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-10-16, 14:18
Fortesque Ο χρήστης Fortesque δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2011
Περιοχή: Xαλκίδα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι για το ψαράκι που αναφέρεις στην αρχή ;
Κατα αρχή, το ψαράκι πως είναι ; Έφυγε το εξόγκωμα ;
Και θα σε στεναχωρήσω , αλλά αν θες να βάλεις το χρυσόψαρο ή άλλα χρυσόψαρα σε αυτό το ενυδρείο, δυστυχώς δεν κάνει, είναι μικρό, και ειδικό είναι κοντό
Ναι φίλε έφυγε σε μια βδομάδα.Του άλλαζα κάθε μέρα νερό και εξαφανίστηκε το πρήξιμο.
Μόνο αυτό θα έχω μέσα αλλά γενικά δεν παίρνω δεύτερο ψάρι,ένα και καλό.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-10-16, 14:19
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ας ξεκινησουμε απο το τελος προς την αρχη
Μια λεπτη ψιλη θα ηταν καλη επιλογη
Το ενυδρειο παραμενει μικρο δυστυχώς...
Οσο για το φιλτρο κατι διαβασα αλλα δεν καταλαβα για τι καδο μιλαμε...αν ειναι καλουτσικος γτ δεν πρεπει να εχει μεγαλο...βαλε λιγη ελαφροπετρα μεσα και κανα σφουγγαρι
Απλα και παλι το ψαρακι δεν θα ειναι και στα καλυτερα του γτ αν εχω παρατηρησει καλα ειναι ενα κομμετ?
τα οποια θελουν ενα μηκος πανω απο 1 μετρο
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξόγκωμα σε χρυσόψαρο andreasp Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 12 30-03-16 12:53
Εξόγκωμα/όγκος pavos Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 23 01-06-15 20:51
εξόγκωμα???? khpouros Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 25-01-08 23:38
Κόκκινο εξόγκωμα Blanch Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 19-10-05 18:55
Εξόγκωμα σε afra nkarvounis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-01-05 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09588 seconds with 14 queries