Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 08:52
PATS Ο χρήστης PATS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή clowns + damsels μαζί

Καλημέρα,

Είχα αρχικά 2 damsels (1 black/white three striped). Πρόσθεσα 2 clowns και την πρώτη μέρα γίνανε πολλές μανούρες, κυνηγητό, δαγκώματα, κτλ κυρίως από το damsel προς τους clown. τις επόμενες μέρες κάπως καλύτερα αλλά πάλι υπάρχουν εντάσεις μεταξύ τους τόσο που όλοι λίγο πολύ την πέφτουν ο ένας στον άλλο ... ακόμα και οι clown μεταξύ τους παρόλο που τους πήρα "ζευγάρι" από το μαγαζί...Να δώσω πίσω τα damsels ?
Επίσης, στο ενυδρείο έχω βάλει μόνο βράχο (όχι ανεμώνα) και οι clown δεν πλησιάζουν καθόλου ... Δεν τους αρέσει ο βράχος ή επειδή είναι κατηλειμένοι από τα damsels?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-11, 08:58
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

καλυτερα πισω τα damsel και εαν εχεις την δυνατοτητα χωρου στο ενυδρειο βαλε κανενα κοπαδακι chromis ειναι απιστευτα!!!!!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-11, 10:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ενας θαλασσινος μου ειχε πει οτι οι κλοουν ανηκουν στην ευρυτερη κατηγορια των νταμσελ...και νταμσελ με νταμσελ δεν εχουν και την καλυτερη σχεση ειδικα αν δε μπουν μαζι. και ειναι αυτος ο χαρακτηρας των νταμσελ που πολλες φορες τα κρατα εξω απο τα ενυδρεια των χομπιστων. τα δε συγκεκριμενα ειναι απο το πιο δυστροπα νταμσελ και θα επρεπε να τα βαλεις τελευταια και οχι πρωτα.
πιστευω ομως οτι η ενταση θα μειωθει και να επεμβεις μονο αν δεις αγριες μαχες και τραυματισμους. πολλες φορες ειναι απλα ακινδυνες επιδειξεις-μακαρι ετσι και τωρα..
οι κλοουν ειναι "ερμαφροδιτοι" (οχι με τη στενη εννοια του ορρου) και το μεγαλυτερο γινεται θηλυκο απο τους 2. οποτε μαλλον θα τα βρουν και αυτοι συντομα.
απο την αλλη θα ηθελα να πω τη γνωμη μου για αγορα των κλοουν. αν δεν εχουμε ανεμωνη η εστω καποιο lps (π.χ. ευφηλια) να εκγατασταθουν...δε νομιζω πως ειναι καλη κινηση. καταρχην οπως εχω ξαναγραψει θεωρω οτι χανουν τη μιση γοητεια τους που ειναι η συμβιωτικη σχεση τους με την ανεμωνη. απο εκει και περα και τα ψαρια ειναι χαρουμενα οταν εχουν καποιο "σπιτικο". πολλοι βεβαια ειναι εκτροφης και δεν εχουν δει ανεμωνη στη ζωη τους...αλλα αν τους την παρεχουμε οι περισσοτεροι αργα η γρηγορα θα οδηγηθουν απο το ενστικτο τους και θα εγκατασταθουν. το εχω ζησει το σεναριο αρκετες φορες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-11, 10:29
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

μπραβο πανο καλυτερη απαντηση δεν μπορουσε να ειχε ο φιλος!!!!!!!
__________________
C:\Users\jiraiya\Downloads\jiraiya33.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-11, 10:34
PATS Ο χρήστης PATS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2011
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

οι κλόουν τα έχουν βρει .. δε με ανησυχεί αυτό ... αντιδρουν επιθετικά μεταξύ τους μόνο όταν γίνεται η επίθεση από τα ντάμσελ όπου και πιστεύω ότι το κάνουν εντελώς αντανακλαστικά λόγω της γενικής ταραχής που επικρατεί.
Ανεμώνη θα βάλω σίγουρα τον επόμενο μήνα .. γιατί πρέπει να προσθέσω κάποια κιλά ακόμη βράχο πρώτα ... έχω 102 λίτρα ενυδρείο και για την ώρα μόνο 4 κιλά βράχο... οπότε και έχω παραγγείλει 10 κιλά ακόμη βράχο και μετά την ανεμώνη .. είναι και οικονομικό το θέμα ..:P
τώρα αν συνεχιστεί η διαμάχη μέχρι την επόμενη βδομάδα που θα πάω να πάρω τον βράχο λέω να επιστρέψω τα ντάμσελς.... και να το ψάξω καλά για το επόμενο ψάρι που θα βάλω μέσα... Καμία πρόταση?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-11, 11:04
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Πρώτα πρέπει να τελειώσεις με το θέμα βράχος - βιολογία και μετά να βάλεις άλλα ψάρια.Αν αφήσουμε το θέμα της βιολογίας που πρέπει να αναπτυχθεί στον βράχο ώστε να υποστηρίξει τα ψάρια που θα βάλεις, κάθε φορά που εκ των υστέρων θα προσθέτεις βράχο αυτός μπορεί να σου ανεβάσει αμμωνία με γνωστές επιπτώσεις.

Όσον αφορά τώρα την ερώτηση για τα ψάρια θα συμφωνήσω με τον Πάνο
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-11, 11:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Με την ελάχιστη εμπειρία των 2 μηνών που έχω, θα τολμήσω να σου πω ότι για την ώρα οι 3 κλόουν μου δεν έχουν πρόβλημα με το 1 Yellowtail Damsel.
Όσο για την ανεμώνη, ο Πάνος έχει απόλυτο δίκιο. Κι εγώ "νόμιζα" ότι έχω κλόουν, μέχρι που έβαλα μια ανεμώνη και είδα τι σημαίνει να συμβιώνουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κιχλίδες μαζί με Σκαλάρια Vtecakias Γλυκό νερό - Γενικά 15 19-03-11 05:14
Guppy μαζί με ...? Aquablue Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 2 21-09-10 13:29
Πάνε μαζί? KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-02-08 19:29
Στρώσιμο μαζί με φυτά Βίκυ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 13-02-05 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04475 seconds with 13 queries