Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-08, 13:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή νεος στα αλατια

γεια σας θαλασολυκοι!αφου διαβασα σχεδον ολα τα ποστ στο φορουμ αποφασισα να κανω και εγω το μεγαλο βημα (η μαλλον βουτια).
Ο στοχος μου ειναι να κανω ενα fish only με ζωντανο βραχο...θα ηθελα να ρωτησω πως να το ξεκινησω..λεω να βαλω καταρχας νερο βρυσης με αντιχλωριο μετα παο 8 ωρες να προσθεσω αλατι με κυκλοφορητες και μετα απο κανα 3ημερο.ζωντανη αμμο και base rock.αν κανω κατι λαθος παρακαλω ενημερωστε με.ερωτησεις τωρα.οι κυκλοφοριτες ειναι καλυτερα να ειναι 2 η 3 απο το να ειναι ενας?τι σκιμερ μου προτεινετε?μετρησεις ποτε ξεκιναω?το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα..ακομα δεν εχω κανει τιποτα απλα δεν θελω να κανω πολλα λαθη
-------------------------
ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχει και ενα eheim2213 αυτο ποτε να το γεμισω με ανθρακα και αντιφωσφωρο?απο την αρχη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη odin79 : 09-05-08 στις 13:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-08, 14:10
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στα αλάτια λοιπόν!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας θαλασολυκοι!αφου διαβασα σχεδον ολα τα ποστ στο φορουμ αποφασισα να κανω και εγω το μεγαλο βημα (η μαλλον βουτια).
Ο στοχος μου ειναι να κανω ενα fish only με ζωντανο βραχο...θα ηθελα να ρωτησω πως να το ξεκινησω..λεω να βαλω καταρχας νερο βρυσης με αντιχλωριο μετα παο 8 ωρες να προσθεσω αλατι με κυκλοφορητες και μετα απο κανα 3ημερο.ζωντανη αμμο και base rock.αν κανω κατι λαθος παρακαλω ενημερωστε με.
Δεν χρειάζεται ζωντανή άμμος. Όταν βάλεις τον ζωντανό βράχο η άμμος σου θα ζωντανέψει πραγματικά.... Και όχι με τπτ σακουλάκια με βακρηρίδια...

ερωτησεις τωρα.οι κυκλοφοριτες ειναι καλυτερα να ειναι 2 η 3 απο το να ειναι ενας?
Καλύτερα 3.

τι σκιμερ μου προτεινετε?
Ένα κρεμαστό. Π.χ. deltec.

μετρησεις ποτε ξεκιναω?το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα..ακομα δεν εχω κανει τιποτα απλα δεν θελω να κανω πολλα λαθη

Μετρήσεις από την αρχή. Πρώτα πρώτα την αλατότητα. Μετά την προσθήκη του ΖΒ μετράς και τα υπόλοιπα.
-------------------------
ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχει και ενα eheim2213 αυτο ποτε να το γεμισω με ανθρακα και αντιφωσφωρο?απο την αρχη?
Από την αρχή αρχή.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-08, 14:17
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.για το αντιφωσφορο και τον ανθρακα βαζω ποσοτητες μεγαλυτερες απο της προτεινομενες η τις προτεινομενες?η αλατοτητα πρεπει να φτασει στο 1025 η πιο λιγο?ρωταω γιατι με εχει μπερδεψει θα ειναι μονο με ψαρακια και ισως λιγα πολυ ευκολα κοραλια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-08, 14:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν πας μόνο για ψάρια μπορείς και στο 1022. Αν βάλεις και κοράλλια 1025.
Τον άνθρακα και το αντιφώσφορο στις προτεινόμενες και ανάλογα με τον κατασκευαστή ποσότητες. Ιδίως το αντιφώσφορο σε μεγαλύτερες δόσεις μπορεί να καταστρέψει τα κοράλλια. Έχουν χαθεί ενυδρεία (τα κοράλλια δηλαδή) με αυτόν τον τρόπο...

Όμως στα 150 λίτρα υπολόγισε 2-3 πολύ μικρά ψαράκια. Οι αναλογίες του γλυκού νερού, δεν ισχύουν στην θάλασσα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-08, 14:25
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

το εχω καταλαβει αυτο πολυ καλα.οι κλαρκι μου αρεσουν πολυ αλλα μεχρι να φτασω εκει...το σκιμερ που μου προτεινες ποσο κοστιζει περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-08, 14:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η deltec έχει 3 κρεμαστά. Από τιμές δεν ξέρω. Μπες στο aquaristic και πάρε και κάποιο τηλέφωνο ένα κατάστημα να μάθεις.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-08, 14:38
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

οκ σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.θα σας ενημερωνω για τις εξελιξεις ¨-)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NEOΣ ΣΤΑ ΑΛΑΤΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ panoscorfu Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 07-04-08 17:32
νεος στα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 29-08-07 00:07
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03940 seconds with 13 queries