Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-09, 15:21
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή μανδαρινος!!!!!!!!!!!!

πριν απο ενα μηνα καθως παρατηρουσα το ενυδρειο μου με τις ωρες προσεξα το μανδαρινο, τον οποιο τον εχω 4 μηνες περιπου, να καθεται ακινητος σε μια εσοχή του βραχου, να έχει γίνει άσπρος και να να ξεφλουδιζει!!!!!! Τρομαξα νομισα οτι πεθαινει το ψαρακι μου αλλα το πρωι ολα καλα. Απο τότε πολυ συχνα το βραδυ επαναλαμβανει αυτη την περιεργη διαδικασια. Εψαξα σε side αλλα δεν ειδα κατι σχετικο. Ξερει κανεις τι συμβαίνει??? Τι ακριβως κανει???
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-09, 15:42
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν απο ενα μηνα καθως παρατηρουσα το ενυδρειο μου με τις ωρες προσεξα το μανδαρινο, τον οποιο τον εχω 4 μηνες περιπου, να καθεται ακινητος σε μια εσοχή του βραχου, να έχει γίνει άσπρος και να να ξεφλουδιζει!!!!!! Τρομαξα νομισα οτι πεθαινει το ψαρακι μου αλλα το πρωι ολα καλα. Απο τότε πολυ συχνα το βραδυ επαναλαμβανει αυτη την περιεργη διαδικασια. Εψαξα σε side αλλα δεν ειδα κατι σχετικο. Ξερει κανεις τι συμβαίνει??? Τι ακριβως κανει???
πριν τον βαλεις στο ενυδρειο σου ποσος καιρος ειχες περασει αφου το εστρωσες απο κοπηποδα πας?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-09, 15:52
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

το ενυδρειο το εστρωνα 2 μηνες απο κοκηποδα ειχα τοσα που ηταν σαν κοπαδι κατσαριδες. Εβγαιναν εξω απο το βραχο κατα δεκαδες. Οχι ειναι μια χαρα. Δεν ειναι δυνατον να επαναλαμβανει αυτη τη διαδικασια για ενα μηνα και το πρωι και ολη τη διαρκεια της μερας να ειναι κινητικος υγειης και να τρωει απο βραχο. Αλλωστε δεν εχει αλλον ανταγωνιστη. Μολις σβηνουν τα φωτα κρυβεται ξεφλουδιζει και μετα απο ωρες τιναζεται και αρχιζει πολυχρωμος και με ζωντανια να κολυμπαει στους βραχους. Διαβασα οτι ειναι τοξικος και σκεφτομαι μηπως εχει καποια σχεση.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-09, 16:44
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρειο το εστρωνα 2 μηνες απο κοκηποδα ειχα τοσα που ηταν σαν κοπαδι κατσαριδες. Εβγαιναν εξω απο το βραχο κατα δεκαδες. Οχι ειναι μια χαρα. Δεν ειναι δυνατον να επαναλαμβανει αυτη τη διαδικασια για ενα μηνα και το πρωι και ολη τη διαρκεια της μερας να ειναι κινητικος υγειης και να τρωει απο βραχο. Αλλωστε δεν εχει αλλον ανταγωνιστη. Μολις σβηνουν τα φωτα κρυβεται ξεφλουδιζει και μετα απο ωρες τιναζεται και αρχιζει πολυχρωμος και με ζωντανια να κολυμπαει στους βραχους. Διαβασα οτι ειναι τοξικος και σκεφτομαι μηπως εχει καποια σχεση.
λογικα εχει τον Synchiropus splendidus.φυσικα και ειναι τοξικος αλλα αυτος δεν εχει να κανει με τον ιδιονομιζω δεν εχει υπερξιακο.πλακα κανω με ενδιαφερει πολυ το θεμα.δεν εχω διαβασει καπου κατι παρομοιο απο αυτα που δαιαβαζω τοση ωρα σε μια εγκυκλοπεδεια που εχω ειναι οτι ενδεχομενος να ενοχλητε απο το οτι τι ενυδρειο ειναι μολις 2 μηνες στρωμενο.ειναι λιγο για μανδαρινο.τι μετρησεις εχεις? στη φυση ειναι νυκτοβιο ψαρι.θα το ψαξω παραπερα..
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-09, 00:05
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Μήπως τον τσιμπάει κανένα ψάρι; Σουλατσάρει σε όλο τε ενυδρείο ή μόνο σε μία μικρή περιοχή;
Δεν είναι καλό σημάδι κατά τη γνώμη μου. Μακάρι να μη επέλθει το μοιραίο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-09, 00:17
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τον τσιμπάει κανένα ψάρι; Σουλατσάρει σε όλο τε ενυδρείο ή μόνο σε μία μικρή περιοχή;
Δεν είναι καλό σημάδι κατά τη γνώμη μου. Μακάρι να μη επέλθει το μοιραίο
θα συμφωνισω.δεν ειναι καλο σημαδι.ισως τελικα να εχουν δικιο οταν λενε μονο σε καλα στρωμενα ενυδρεια (μετα απο ενα χρονο)ισως αυτο να φταιει.ειναι πιθανον να τον τσιμπανε αλλα δε θα το ειχα καταλαβει?θα τρελενοταν απο την οξιτιτα το αλλο ψαρι
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-09, 00:34
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ενας απο τους λογους που λενε να μπαινει αργοτερα στα ενυδρεια ειναι για να υπαρχουν πολλα κοπηποδα. Σε ενα καινουργιο ενυδρειο ο πλυθησμος των κοπηποδων δεν εχει καμμια σχεση με ενα χρονιαρικο ενυδρειο. Δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος αλλος λογος. Δεν εχω ακουσει δηλαδη καποιο προβλημα περα απο την αναγκη υπαρξης ζωντανης τροφης.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-09, 00:45
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν απο ενα μηνα καθως παρατηρουσα το ενυδρειο μου με τις ωρες προσεξα το μανδαρινο, τον οποιο τον εχω 4 μηνες περιπου, να καθεται ακινητος σε μια εσοχή του βραχου, να έχει γίνει άσπρος και να να ξεφλουδιζει!!!!!! Τρομαξα νομισα οτι πεθαινει το ψαρακι μου αλλα το πρωι ολα καλα. Απο τότε πολυ συχνα το βραδυ επαναλαμβανει αυτη την περιεργη διαδικασια. Εψαξα σε side αλλα δεν ειδα κατι σχετικο. Ξερει κανεις τι συμβαίνει??? Τι ακριβως κανει???
Το έχει κάνη και ο δικός μου το βράδυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-09, 01:24
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ξερω καποια ψαρια που κοιμουνται μεσα στη βλενα τους τη νυχτα για προστασια, π.χ. οι παπαγαλοι. Μηπως ειναι κατι τετοιο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-09, 12:54
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

εχει δικιο ο theofilos κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει γιατι ολη τη μερα ειναι πολυ κινητικος και τρωει. κοκηποδα υπηρχαν παρα πολλα οπως ειπα και βρισκω ακομα και στα φιλτρα οταν κανω αλλαγες στο ενυδρειο. οι μετρησεις ολες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα και δεν τον πλησιαζει αλλο ψαρι. Αλλωστε δεν νομιζω ενα μηνα και κατι να υπαρχει προβλημα και να μην εχει αλλαξει συμπεριφορα. Ευχαριστω παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-09, 13:08
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ο μανδαρινος αν εχει φαγητο ειναι απο τα ανθεκτικα ψαρια. Λογω της βλεννας του ειναι και παρα πολυ ανθεκτικος στο ich!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μανδαρινος delta66 Reefsafe 66 11-12-08 15:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05207 seconds with 15 queries