Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-06, 19:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Τι έγινε πάλι ???

χαιρετώ για άλλη μια φορά .....
το ελαφρό ξεθόριασμα του χρώματος στην ΑΚΡΗ της ουράς ενός μονομάχου και το σκίσιμο της (ειναι vailtail και παρατήρησα σήμερα πως στην μέση έχει κάνει μια μικρή διχάλα) τι μπορεί να σημαίνει ?
τρώει τρελά, κινείται υπερβολικά και γενικά είναι σε όλα τέλεια ....
νερό είναι οκ σύμφωνα με το αυτοκόλλητο τεστ και έχει φίλτρο στρωμένο με σφουγγάρι , υαλοβάμβακα, syporax και αλλαγές νερού κανονικότατα ....
το παρατήρησα το απόγευμα ενώ το πρωι ΔΕΝ θυμάμαι να ήταν έτσι η ουρά του ... ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ήταν έτσι πάντως 3 μέρες πρίν ....
για να γρατσουνίστηκε κάπου το θεωρώ απίθανο μια και υπάρχει ΜΟΝΟ ένα φυτό μεσα στο ενυδριακι ....
τι μπορεί να ειναι ΠΑΛΙ ???
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-06, 19:52
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μηπως ειναι φινροτ?σαν τετοιο ακουγεται παντως...το φυτο ειναι αληθινο η πλαστικο?υπαρχει φωτο?ριξε λιγο αλατι καλου-κακου....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-06, 23:02
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
μηπως ειναι φινροτ?σαν τετοιο ακουγεται παντως...το φυτο ειναι αληθινο η πλαστικο?υπαρχει φωτο?ριξε λιγο αλατι καλου-κακου....
ναι το φυτό έιναι αληθινό και είναι αυτό με την ταχύτερη ανάπτηξη λόγο του οτι είναι στο κέντρο της λάμπας ....
φωτό δεν προλαβαινω να βγάλω τώρα γιατί έχουν κλήσει και τα φώτα κτπ ...
αν ρίξω αλάτι (δυστυχώς ΔΕΝ έχω ενυδριακό και φαντάζομαι πως το μαγειρικό δεν κάνει ε? ) δεν έχει επιπτώσεις στο φίλτρο που έιναι ήδη στρωμένο ?

έχω και κάτι στραγόνες το Splendit Betta - Bettafix Remedy (μου τις είχαν δώσει αντί για αντιχλώριο όταν πρωτο-ξεκίνησα ό,τι ναναι μου δώσανε)
αυτό λές να κάνει τίποτα ή οχι ? και θα έχει επιπτώσεις στο φίλτρο και αυτο?
άραγε φάρμακο είναι ή ενυσχητικό οργανισμού ?

τελικά ανέβασα φωτό απο πρίν και απο μετά ... όσο μπορεί να φανεί ...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Prin.JPG
Εμφανίσεις:  753
Μέγεθος:  69,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Meta.JPG
Εμφανίσεις:  727
Μέγεθος:  67,8 KB  
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 04-03-06 στις 23:17
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-06, 23:12
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Κάνει και το μαγειρικό αρκεί να μην έχει πρόσθετα... στο ενυδρειακό πληρώνεις πιο πολύ την ετικέττα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-06, 01:09
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αλατι χωρις ιωδιο θελει,για ελιες,,τυρια.οχι,δε θα πειραξει το φιλτρο,βαλε αυτο καλυτερα και παρατηρησε τις πρωτες μερες αν χειροτερευει.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-06, 08:01
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλημέρα ..... θα δώ αν μπορώ να βρώ τέτοιο αλάτι ....
για τις βιταμίνες ή ότι άλλο είναι αυτές οι σταγόνες ξέρει κανεις κάτι ?
δηλαδή θα δώ αν θα γίνει χειρότερα ή παίζει να επανέλθει η ουρά στην φυσιολογική της κατάσταση ? αυτό μπορεί να γίνει με το αλάτι και μόνο ή πρέπει να γίνει και κάτι άλλο ?
τελικά είναι φιν ροτ ?


(απάντηση σε αυτό το ποστ και νέα της κατάστασης του μονομάχου θα ξαναδείτε σε 3 μέρες που θα ξανα έχω έξοδο ... ώς τότε ελπίζω να έιναι καλύτερα τα πράγματα)
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-06, 14:51
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αν ειναι φινροτ,ναι,φευγει μονο με αλατι.τσεκαρε μονο στις ασθενειες τη δοσολογια.και παρακολουθησε αν οντως καλυτερει και επανερχεται στην αρχικη κατασταση η χειροτερευει.μπορειςνα προσθεσεις βιταμινες του συμπλεγματος Β,οπως της τετρα.
ελπιζω σε 3 μερες να'χεις καλα νεα να μας πεις
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-06, 10:15
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Splendit Betta - Bettafix Remedy το "φάρμακο" αυτό είναι της aquarium pharmaceuticals και είναι για μένα ένα από τα καλύτερα! Εγώ προσωπικά το προτείνω για χρήση μια και δεν έχεις αλάτι διάβασε την δοσολογία γιατί αν και είναι φυτικό δεν πρέπει ξεφεύγεις από την δοσολογία!!!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-06, 11:07
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οι αποψεις πανω στο συγκεκριμενο προιοιν διιστανται...γενικα παντως δε θεωερειται φαρμακο με τηνκλασικη εννοια,οποτε αν οντως εχουμε εδω φινροτ δε θα το προτεινα,θα συνιστουσα κλασικο αλατακι
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-06, 12:04
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλημέρα .....
Μετα απο 3 μέρες απουσίας είδα πως η ουρά του μονομάχου αρχίζει και γίνεται κρόσια .....
ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω ΤΙ λάθος κάνω κατα την διατήρηση τους και αρχίζουν μετά απο λίγο καιρό τα προβλήματα ....
φίλτρο με σφουγγάρι , υαλοβάμβακα, syporax υπάρχει και στρωμένο σε κάθε ένα απο αυτα ..... αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα, καθαρισμός μέχρι αιδίας απο ακαθαρισίες με λαστηχο (δεν μένει ΤΙΠΟΤΑ απο κατάληπα) και πάλι κάτι δεν πάει καλα .....

για να μην τα πολυλογώ .... Αυτά μου προτείναν αυτά πηρα και έχω απορείες ...

Αλάτι : πήρα της Tropical Specjalna SOL λέει και είναι για καλιέργεια αρτέμιας αλλά ο τύπος δεν είχε τίποτα άλλο και χτυπιότανε πως είναι απο τα καλύτερα και να ρίξω μια μιτούλα απο κουταλάκι σε κάθε ένα ενυδριάκι ..... Σωστό? λάθος ? προτάσεις ?

προιόντα άλλα της Tropical που επέμενε να πάρω για να είναι όλα καλύτερα:

Multimineral : http://www.tropical.com.pl/EN/careproducts/mineral.html

Akryflawina : http://www.tropical.com.pl/EN/carepr...-akryflaw.html

Το πρώτο μου είπε πως έιναι για να εμπλουτίζει το νερό με όλα τα ιχνοστιχία που λείπουν απο το νερό και μπορεί να προκαλούν διάφορα προβλήματα ....
Το δεύτερο είναι απολυμαντικό για να μήν έχει καμια χειρότερη εξέληξη ο μονομάχος και για ανάπλαση γρήγορη της ουράς και γενικά ....
Το θέμα είναι πως απο ό,τι διάβασα: "Provides optimal conditions for fish health and protects them against harmful aquatic pathogens such as the bacteria, protozoa, and fungi" κάτι το οποίο σημαίνει πως θα μου σκίσει το φίλτρο ???

τα έχει δοκιμάσει κανείς τα εν λόγο προιόντα ?
να το βάλω το δεύτερο σαν απολυμαντικό και για καλύτερα ή θα τα κάνει όλα χειρότερα ?

θα εκτιμήσω κάθε γρήγορη απάντηση μια και μόνο για σήμερα και αύριο θα είμαι εκτός μονάδας οπότε και θα μπορώ να διαβάσω την κάθε συμβουλή σας για να πράξω ανάλογα πριν είναι είδη αργά .....


Υ.Γ Πρίν δώ το σκίσημο στην ουρά είχα παρατηρήσει πως αρχικά στην άκρη της στην ουρά είχα παρατηρήσει ένα "ξεθώριασμα" ....
σε ένα άλλο ποστ πάλι για fin rot για μονομάχο αναφέρει η Mariel πως η ανάπλαση της ουράς και των πτερυγίων εμφανίζεται αρχικά σαν ξεθώριασμα .....
ΙΣΩΣ να είναι η ιδέα μου αλλά έτσι όπως είναι τώρα ο μονομάχος φαίνεται η ουρά του πιο μακριά .... μωρέ μπας και μεγαλώνει κι' άλλο και δεν το ξέρω?
πάντος ο συγκεκριμένος είναι ο πιο μικρόσωμος μονομάχος που είχα ώς τώρα .... αλλά απο ότι μου είχαν πει στο πετ σοπ ήταν περίπου 5-6 μηνών όταν τον πήρα και τώρα είναι 8 ...

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ μου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 08-03-06 στις 12:31
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-06, 13:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειναι σχεδον σιγουρο οτι προκειται για κλασσικο fin rot.
Οι μονομαχοι ειναι γενικα επιρρεπεις.
Το fin rot οφειλεται σε βακτηριδιο αλλα συνηθως ειναι προβλημα ποιοτητας νερου. Βαλε μια κουταλια τσαγιου αλατι, προσθεσε και λιγο multimineral...
και κανε αλλαγες νερου μερα παρα μερα 50-60%
Σε μια εβδομαδα 10 μερες θα εισαι οκ..

Το acryflavin αστο για πιο δυσκολα πραγματα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-03-06, 14:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ειναι σχεδον σιγουρο οτι προκειται για κλασσικο fin rot.
Οι μονομαχοι ειναι γενικα επιρρεπεις.
Το fin rot οφειλεται σε βακτηριδιο αλλα συνηθως ειναι προβλημα ποιοτητας νερου. Βαλε μια κουταλια τσαγιου αλατι, προσθεσε και λιγο multimineral...
και κανε αλλαγες νερου μερα παρα μερα 50-60%
Σε μια εβδομαδα 10 μερες θα εισαι οκ..

Το acryflavin αστο για πιο δυσκολα πραγματα..
αλάτι να βάζω μια κουταλιά μετα απο κάθε αλλαγή νερού ή μια φορά και τέρμα ?
το akryflawina τελικά σκοτώνει και τα βακτήρια του φίλτρου ή δεν τα επιρεάζει ?
ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση Σωτήρη ....

Υ.Γ έριξα σε λίγο νερό μερικές σταγόνες απο το akryflawina και το νερό έγινε ... κίτρινο !!!! έτσι θα έιναι και αν το ρίξω στο ενυδριάκι ή το χρησημοποιώ σε στύλ "μπάνιου" για λίγα λεπτά όπως το Bactopur Direct???
στο μπουκαλάκι λέει για μέσα στο ενυδρίο αλλά αυτο πέρνει ένα πολύ έντονο κίτρινο χρώμα σαν να ρίχνεις ιώδιο μέσα σε νερό ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 08-03-06 στις 14:56
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-03-06, 15:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

1γρ /λιτρο
και να συμπληρωνεις αλατι στις αλλαγες...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-06, 15:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
οι αποψεις πανω στο συγκεκριμενο προιοιν διιστανται...γενικα παντως δε θεωερειται φαρμακο με τηνκλασικη εννοια,οποτε αν οντως εχουμε εδω φινροτ δε θα το προτεινα,θα συνιστουσα κλασικο αλατακι
Γι'αυτό και το έγραψα "φάρμακο" το αλάτι είναι φυσικά καλύτερη λύση! Αλλά από προσωπική εμπειρία και τις δυο φορές δούλεψε άψογα.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-06, 16:45
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν μπορω να καταλαβω τι δεν παει καλα...προφανως ειναι προβλημα ποιοτητας νερου,αλλα με τις αλλαγες σου εισαι οκ.εχεις κανει ποτε μετρησεις?

προσωπικα,δεν εχω δοκιμασει τα προιοντα,αλλα δεν ξερω,νομιζω οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα...
αλατι μπορεις να βαλεις ενα απλο χυμα σκληρο απο παντοπωλειο η το αλατι που χρησιμοποιουμε για τις ελιες.

εγω θα εβαζα και βιταμινες Β,εχω δοκιμασει της τετρα.

αλατι μετα απο καθε αλλαγη νερου,αν μπορουσες και ολικη αλλαγη και μετα προσθηκη αναλογης ποσοτητας θα'ταν το ιδανικο.τι θερμοκρασια τους εχεις?

μηπως ταιζεις πολυ?

και indian almond leaf θα βοηθουσε,αλλα εισαι μακρυα να σου δωσω....
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-06, 18:29
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν μπορω να καταλαβω τι δεν παει καλα...προφανως ειναι προβλημα ποιοτητας νερου,αλλα με τις αλλαγες σου εισαι οκ.εχεις κανει ποτε μετρησεις?
Μετρίσεις για να πάρω αριθμητικές ενδείξεις όχι ... αλλά έχω το ενδεικτικό "βεντουζάκι" με τον αισθητήρα της seachem που μετράει και δίχνει χρωματικά αν υπάρχει πρόβλημα με αμμωνία και είναι μια χαρά ....

Παράθεση:
προσωπικα,δεν εχω δοκιμασει τα προιοντα,αλλα δεν ξερω,νομιζω οτι τα πραγματα ειναι πιο απλα...
αλατι μπορεις να βαλεις ενα απλο χυμα σκληρο απο παντοπωλειο η το αλατι που χρησιμοποιουμε για τις ελιες.
Πήρα αλάτι της Tropical .... οπότε θα βάλω απο αυτό αν και βρήκα και του εμπορίου χωρίς ιώδιο ...

Παράθεση:
εγω θα εβαζα και βιταμινες Β,εχω δοκιμασει της τετρα.
Εδώ Χαλκίδα οι μόνες βιταμίνες που βρίκα ήταν αυτές της tropical, που ουσιαστικά δεν είναι και βιταμίνες αλλά συμπλήρωμα ηχνοστοιχείων ...[/quote]

Παράθεση:
αλατι μετα απο καθε αλλαγη νερου,αν μπορουσες και ολικη αλλαγη και μετα προσθηκη αναλογης ποσοτητας θα'ταν το ιδανικο.τι θερμοκρασια τους εχεις?
Ολική αλλάγη δεν μπορώ γιατί υπάρχει και το φίλτρο που δουλεύει .... και δεν είμαι και σπίτι για να μπορώ να το συντηρήσω λίγο με άλλον τρόπο και να έχω τον μονομάχο κάπου αλλού για να κάνω αυτό που λές ...
θερμοκρασία δωματίου .... αλλά έιναι ζεστό το σπίτι ... δηλαδή είναι πάντα μεταξύ 22-25 βαθμών ....τώρα για παράδειγμα είναι στους 24 βαθμούς ...

Παράθεση:
μηπως ταιζεις πολυ?
ίσα ίσα που ταίζω λιτά .... και περιμένω να καταναλωθεί το πρώτο σκουλίκι για να ρίξω το δεύτερο ... και ρίχνω 4-5 σκουλικάκια στο καθένα ημερισίως ... και όχι δεν το παρακάνει η μάνα μου που τα έχει υπο την προστασία της όταν είμαι στην μονάδα ... ο,τι της έχω πει κάνει
Τάιζα με bloodworms της sera αλλά πήρα σήμερα για τροφή και το Betta Banquet της Seachem μια και είδα απο δω πως είναι καλή εταιρία .... την τρώνε με λαιμαργία ....

Παράθεση:
και indian almond leaf θα βοηθουσε,αλλα εισαι μακρυα να σου δωσω....
ναι, δυστυχώς είμαι καμια 80αρια χιλιόμετρα μακρια για να έρθω να μου δώσεις .... αλλά είναι και το θέμα πως έχω μόνο μισή μέρα έξοδο απο την μονάδα για να το καταφέρω να έρθω .... εξάλλου θ'ελω να έρθω και σε κάποιο meeting να σας γνωρίσω και απο κοντά ..... θα γίνει και αυτό όμως ... ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου Μάριελ .... την εκτιμώ αφάνταστα όπως και όλων έδω μέσα που βοηθάνε ΠΑΝΤΑ για το καλύτερο
ξεκινάω σε λίγο με αλλάγη νερού 40% και στα 3 ενυδρία και προσθήκη αλατιού και στα 3 ... στο ένα για θεραπία και στα άλλα για πρόληψη ....
Οταν έχω νέα θα ξανα γράψω ... ελπίζω να έχω μονο θετικά να σας πώ ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-03-06, 20:04
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Μήπως και ο δικός μου έχει το ίδιο;

Βάζω κάποιες φωτογραφίες, πριν από κάποιο διάστημα και τώρα. Μήπως έχει fin rot και αυτός; Παρατηρώ ότι μακραίνει η ουρά του από κάτω και σκίζεται γενικώς. Έχει και μια μικροσκοπική τρυπούλα αν προσέξετε.
Γενικώς πάντως του αρέσει να παίζει στο ρεύμα του νερού και δεν ξέρω μήπως έτσι του καταστρέφεται η ουρά.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  palia.JPG
Εμφανίσεις:  698
Μέγεθος:  151,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  twra1.JPG
Εμφανίσεις:  662
Μέγεθος:  141,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  twra2.JPG
Εμφανίσεις:  655
Μέγεθος:  137,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-03-06, 20:17
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

έτσι ακριβώς έχει γίνει και στους δικούς μου μονομάχους κατα καιρούς ....
πρώτα παρατηρώ κάποιο ξεθόριασμα στο χρώμα της ουράς στην άκρη και μετά αρχίζει το σκίσημο ..... όπως δηλαδή σε εσένα στην πρώτη φωτό ....

Υ.Γ 1 Btw... Carl Zeiss lens kick ass
Υ.Γ 2 τελικά ακόμα δεν κατάλαβα πως χρησημοποιείται το akryflawina .... οι οδηγίες του στο πίσω μέρος του μπουκαλιού δεν είναι και τόσο σαφής και εύκολα μπορεί να γίνει το λάθος ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 08-03-06 στις 21:29
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-06, 01:49
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Βασιλη,φαινεταιοντως για φινροτ.υπαρχει τιποτα μυτερο μεσα στο ενυδρειο που θα μπορουσε να του σκισει τα πτερυγια?οχι ομως μονο η ουρα,αλλα και το ραχιαιο και εδρικο ειναι σκισμενα.ειναι μονος στο ενυδρειο?ανεβασε θερμορκασια και ριξε αλατι.

Ιωσα,ξεκινα τη θεραπει που λες και πες μας πως παει.μετα απο καθε αλλαγη νερου,τι νερο βαζεις?το'χεις αφησει για 1-2 μερες η το βαζεςι κατευθειαν?ελεγχεις τη θερμοκρασια του?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-06, 02:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ιωσα,ξεκινα τη θεραπει που λες και πες μας πως παει.μετα απο καθε αλλαγη νερου,τι νερο βαζεις?το'χεις αφησει για 1-2 μερες η το βαζεςι κατευθειαν?ελεγχεις τη θερμοκρασια του?
Η αλλαγές νερού γίνανε το απόγευμα ....
και στα 3 ενυδρία έγινε αλλαγή 40% νερού και προσθήκη λίγου αλατιού ....στο ένα για θεραπία και στα άλλα προληπτικά όπως ανέφερα ... (το να ρίχνω λίγο αλάτι σε ΚΑΘΕ αλλαγή νερου προληπτικά είναι καλό ή όχι ?)
το νερό έιναι της βρύσης και προσθέτω την ανάλογη ποσότητα αντιχλώριο ... επειδή δεν έχω τον χρόνο να το έχω να πάρει θερμοκρασία χώρου το μετριαζω με νερό απο θερμοσύφωνα και είναι στην ίδια σχεδόν θερμοκρασία ...

μέχρι άυριο δεν νομίζω να δώ αποτελέσματα .... οπότε ίσως αποτελέματα να ποστάρω σε 4 μέρες που θα έχω πάλι έξοδο ...
ο πετσοπάς μου είπε πως με την χρήση του AKRYFLAWINA θα δώ ΠΟΛΥ γρήγορα αποτελέσματα αλλά το πώς να το χρησημοποιήσω δεν ξέρω ακόμα ... γιατι όπως προανέφερα οι οδηγίες του είναι ασαφής ...
ακόμα δεν το έχω χρησημοποιήσει ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-03-06, 02:48
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αφου βλεπεις τοσο συχνα προβλημα με φινροτ θα ηταν καληιδεα να "φτιαχνεις" το νερο μερες πριν,θα βοηθησει πολυ.

τι ακριβως λενε οι οδηγιες του?

πολλοι χρησιμοποιουν το αλατι προληπτικα,αλλα αν υπαρχουν αλλα προβληματα ποιοτητας(που οπως φαινεται υπαρχουν)δεν τα "καλυπτει".

θα περιμενουμε νεα
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-03-06, 10:34
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλημέρα ....
Το νερό το έφτιαχνα έτσι όπως λές για πολύ καιρό αλλά πάλι είχα προβήματα .... τώρα τελευταια το φτιάχνω έτσι λόγο έλληψης χρόνου ...
Εγώ έβαλα αλάτι και στα 3 και περιμένω να δώ εξέλιξη .... ό,τι προκείψει θα ενημερωθείτε.... απλα μου την σπάει να φροντίζω τόσο τακτικά και τόσο σχολαστικά τους μονομάχους και παρόλα αυτά να υπάρχουν τα Χ προβλήματα .... ΚΑΤΙ φταίει στην όλη ιστορια ... αλλά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω το τί αφού κανω ΟΛΑ όσα έχω αποκομίσει απο εδω ....
σας ακούω να λέτε πως κρατάτε μονομάχους για 1 - 1.5 χρόνια και εμένα το πολύ που να έχει κρατήσει μονομάχος σε ΚΑΛΗ κατάσταση είναι άντε 5-6 μήνες ... μετά αρχίζουν τα όσα προβλήματα ....

Τώρα αντιγράφω ό,τι γράφει το Akryflawina στο μπουκαλάκι ..... και πείτε μου γνώμες ......

-------------------------------------
Επεξεργασία : Κανονική δεξαμενή - 10ml ανά 100 λίτρα.
Δεξαμενή απομόνωσης χωρίς υπόστρωμα - μακροπρόθεσμο λουτρό 10 ml ανά 50 λίτρα, βραχυπρόθεσμο λουτρό 10ml ανά 10 λίτρα.

Προφύλαξη: 5 σταγόνες ανα 10 λίτρα νερού ανα 7 μέρες.
Σε κάθε νέο ενυδρίο πριν προστεθούν ψάρια 10 σταγόνες ανά 50 λίτρα.

-------------------------------------
το θέμα είναι πως φοβάμαι μήπως με την χρήση του σκοτώσει και τα βακτηρίδια του φίλτρου .... και εκτός αυτού με 2 σταγόνες που έριξα σε νερό (όχι σε ενυδρίο) το νερό έγινε κίτρινο ..... άρα με 5 σταγόνες στα 10 λίτρα που λέει για προφύλαξη ανα 7 μέρες το νερό θα είναι μόνιμα κίτρινο !
Φαντάζομαι θα χρειαστούν πάνω απο 5 - 6 μερικές αλλαγές νερού για να αποχρωματιστεί μετά τελείως το νερό ....
δέν είναι άχρωμο... δυστυχώς ...

Any ideas?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 09-03-06 στις 10:37
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-03-06, 10:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βρε μανια με το Acriflavine.. Αντιβιωτικο ειναι και μαλιστα ισχυρό.
Σκιζει φιλτρα, φυτά με άνεση..
Δες πχ εδώ
http://www.koivet.com/html/articles/...?article_id=66
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-03-06, 13:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

αυτό ήθελα να μάθω φίλε Σωτήρη .... αν επιρεάζει και φίλτρο κτπ .... και όντος απο ότι μου λές και διάβασα στο λινκ τα σκίζει όλα.... και ο -να μην τον αποκαλέσω τον πετσοπά- μου λέει "μην σε νιάζει τίποτα ... δεν επιρεάζει ουτε φίλτρο, ούτε φυτα ούτε τπτ" ....
και στο λίνκ που μου έδωσες αναφέρει τον τρόπο χρήσης του γιατι στις οδηγίες του δεν γράφει κάτι το κατατοπιστικό .....
anyway .... τουλάχιστον τώρα ξέρω πως χρησημοποιείται ....
thanks a lot .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-03-06, 01:14
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

χρυσος κανονας!!μην εμπιστευεσαι τους πετ-σοπαδες!τωρα που βρηκαμε τι ειναι μην το ξαναχρησιμοποιησεις.πες μας νεα οταν ξαναβγεις!καλη τυχη!!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-03-06, 08:31
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή Δοσολογίες;

Αν έχω καταλάβει καλά, η προτεινόμενη για την περίπτωση δοσολογία είναι 2 κουταλιές (κοφτές, υποθέτω) του γλυκού αλάτι για 10 λίτρα νερό. Που αντιστοιχούν σε 10 γραμμάρια ανά 10 λίτρα. Σωστά;
Παράλληλα ανεβάζω θερμοκρασία στους 30 και κάνω αυτή τη θεραπεία για 10 μέρες;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-03-06, 00:08
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Cool Αλάτι...

Ενα γραμμάριο στο λίτρο = 0,1%.
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι κάτω από 1% (δηλαδή, 10 γραμμάρια για κάθε λίτρο), δεν είναι θεραπεία... Εγώ έχω φτάσει να χρησιμοποιήσω μέχρι και 4% αναλογία, όμως μόνο σε σοβαρές μολύνσεις και μόνο για σύντομο μπάνιο του ψαριού (περίπου 1 λεπτό, μέχρι να γυρίσει στο πλάι και να μην μπορεί να κολυμπήσει) και μετά σε διάλυμμα 1% για μία εβδομάδα (μαζί με άνοδο της θερμοκρασίας).
Και ξαναλέω...
Προσωπική μου εκτίμηση...
από την μέχρι τώρα εμπειρία μου και από αυτά που έχω δει σε σχετική βιβλιογραφία...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-03-06, 00:55
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

συνεχεια ξεχναω κι εγω τη δοση....κανοντας αναζητηση στην κατηγορια ασθενειες βρηκα το εξης

απο Fonamstel


"Η δοσολογία ήταν 20γρ/10λίτρα, αλλά τη βαζεις σε δύο "δόσεις" - 10 γρ / 10 λίτρα τη μια μέρα και άλλα 10 γρ / 10 λίτρα την επόμενη. Και μετά, προσθέτεις ανάλογα με τις αλλαγές νερού."

το κουταλακι του γλυκου ειναι 5 γραμμαρια.θερμοκρασια ναι,στους 30.ποσο την εχεις τωρα?αν ειναι πολυ χαμηλοτερη,μην την ανεβασεις αποτομα.

ειναι ελαφρυ το φινροτ?

ξεκινα,και θα δεις για ποσες μερες να το συνεχισεις.αναλογα και με το πως θα δεις να πηγαινει.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-03-06, 13:13
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Όσον αφορά αν είναι ελαφρύ το φιν ροτ, η κατάσταση είναι όπως τη βλέπετε στις φωτογραφίες πιο πάνω. Η θερμοκρασία ήταν στους 25-26 και την αύξησα από χθες στους 27 και συνεχίζω...
Τι εννοείς να δω πώς θα πηγαίνει; Θα υπάρξει άμεσα κάποια βελτίιωση, δηλαδή επανόρθωση των πτερυγίων; Γιατί για να γίνουν τα πτερύγια όπως είναι τώρα πέρασε περίπου μήνας. Δεν ήταν άμεση η εξέλιξη της ασθένειας, οπότε υποθέτω ότι και η επανόρθωση θα είναι ακόμα πιο αργή.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-03-06, 03:05
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz
Όσον αφορά αν είναι ελαφρύ το φιν ροτ, η κατάσταση είναι όπως τη βλέπετε στις φωτογραφίες πιο πάνω. Η θερμοκρασία ήταν στους 25-26 και την αύξησα από χθες στους 27 και συνεχίζω...
Τι εννοείς να δω πώς θα πηγαίνει; Θα υπάρξει άμεσα κάποια βελτίιωση, δηλαδή επανόρθωση των πτερυγίων; Γιατί για να γίνουν τα πτερύγια όπως είναι τώρα πέρασε περίπου μήνας. Δεν ήταν άμεση η εξέλιξη της ασθένειας, οπότε υποθέτω ότι και η επανόρθωση θα είναι ακόμα πιο αργή.
αν το ψαρι ειναι νεο και το φινροτ ελαφρυ(εσενα θα ελεγα οτι δεν ειναι ουτε πολυ βαρυ ουτε πολυ ελαφρυ,κατι στη μεση)σταματαει γρηγορα και η αναπλαση των ιστων γινεται επισης γρηγορα.σε μεγαλυτερες ηλικιες,μπορει μεν να σταματει η εξελιξη του γρηγορα,αλλα η αναπλαση αργει η μπορει να μη συμβει και ποτε.τα νεα τμηματα που δημιουργουνται φαινονται διαφανη.η προσθηκη βιταμινων της ομαδας Β βοηθα στην επιταχυνση της αναπλασης.

σιγα σιγα μπορεις ν'ανεβασεις κι αλλο τη θερμοκρασια.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Και πάλι αναγνώριση φυτού Archon Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 06-06-05 22:23
Σπασιμο βασης ενυδρειου-Επειγον johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 21-07-03 21:36
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
1ο "επίσημο" GAB meeting Tolis Greek Aquarist's Boards 0 11-12-02 23:51
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13038 seconds with 14 queries