Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-20, 00:03
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή Βοήθεια για θερμοστάτη

Καλησπέρα, έχω ένα ενυδρείο περίπου 270 λίτρα (τα καθαρά πρέπει να ειναι κάπου στα 250), όπου μέσα έχω μία χελώνα Red Ear Slider και είμαι στην αναζήτηση θερμοστάτη. Κοίταξα κάποιους, οι οποίοι ήταν πάνω από 150 wat, για τα λίτρα του ενυδρείου.

Υπάρχουν με λιγότερα wat που θα μπορούσαν να κάνουν κάνουν σωστή δουλειά?

Κάνω αυτή την ερώτηση, γτ από ότι είδα και σε μία σελίδα που μετράς την κατανάλωση του ρεύματος, ανα συσκευή, μου έβγαζε ότι μόνο για τον θερμοστάτη, θα βγαίνουν περίπου 20 ευρώ τον μήνα στον λογαριασμό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-20, 15:34
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Ακόμα και αν ο θερμοστάτης των 150W δουλεύει όλο το 24ωρο σε ένα μήνα θα κάψεις καθαρή αξία ρεύματος περίπου 12¤ με τον τιμοκατάλογο της ΔΕΗ, χωρίς να υπολογίζω νυχτερινό κλπ. Λογικά δεν θα δουλεύει περισσότερο από 2-3 ώρες τον χειμώνα, ανάλογα βέβαια και την θερμοκρασία που θέλεις στο νερό για τις χελώνες - από χελώνες δεν ξέρω!! Μικρότερο μην πάρεις, θα δουλεύει συνέχεια γιατί δεν θα μπορεί να ζεστάνει το νερό.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βεντούζες θερμοστάτη GN_AZ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 25-05-16 19:59
Νέος, βοήθεια με θερμοστάτη nikkoin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-12-12 17:24
Μήκος θερμοστάτη... QS-Plan Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 18-01-11 23:48
Απορία για θερμοστάτη..... StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 9 31-12-08 16:36
υγρασία σε θερμοστάτη dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 19-12-05 14:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02990 seconds with 15 queries