Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-16, 18:53
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Μωρο γκαπυ με φουσκωμενη κοιλια ξυνεται

Καλησπερα σας ενυδρειοφιλοι....ειμαι ακομη πολυ νεα στο χομπυ με ενα 60λτ φυτεμενο που φιλοξενει 5 ενηλικα γκαπυς και 4 μωρακια.
Για να το παρω απο την αρχη ,ξεκινησα με 6 γκαπυς 2 αρσενικα και 4 θυληκα καποια στιγμη στην μια θυληκια μου εμφανιστικε στο πλευρο της κατι σαν χτυπημα , εψαξα φωτος απο το ιντερνετ για να συγκρινω αλλα δεν κατεληξα πουθενα, τελικα πηγα στο πετσοπ και μου εδωσε ενα φαρμακο για διαφορες παθησεις,το εβαζα καθημερινα και με τις δοσολογιες που ανεφερε αλλα τελικα την 6η μερα μας αφησε η γκαπινα μου. Μολις την εβγαλα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και προληπτικα εβαλα τυροκομικο αλατι στο ενυδρειο μηπως και ηταν κατι κολητικο και το προλαβω.... εχουν περασει 10 μερες απο τοτε και ολα μου τα ψαρακια δειχνουν μια χαρα χωρις σημαδια και με αρκετη ορεξη και κινητικοτητα η ανησηχια μου ομως ειναι για ενα μωρακι περιπου 3 εβδομαδων που εχει αρκετα φουσκωμενη κοιλια και το βλεπω να ξυνετε τις τελευταιες 4 -5 μερες.
Καμια ιδεα τι μπορει να συμβενει? απο ορεξη οπως ειπα και το μωρο αλλα και ολα τα υπολοιπα ειναι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-16, 19:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανε ενα κοπο και συμπληρωσε τη φορμα των ασθενειων, για να υπαρχει καλυτερη εικονα.

Τι φαρμακο σου εδωσε το καταστημα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-16, 20:58
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Οταν βαζουμε φαρμακο στο ενυδρειο κανουμε αλλαγη νερου και βαζουμε για μια εβδομαδα ανθρακα για να τραβηξη οτι εμεινε απο το φαρμακο που εβαλες στο ενυδρειο σου.
Οταν ξύνεται το ψαρι εχει παράσιτα στο σωμα του και ξυνοντας το σωμα του στον βυθο θελει να το διωξη .
Το αλατι καλο ειναι σε μικρη ποσοτητα αναλογα φυσικα τα λιτρα ,,αλλα καλυτερ θα ηταν ενυδρειακο αλατι και οχι οτι νανε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-16, 21:20
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαλασία Εμφάνιση μηνυμάτων
προληπτικα εβαλα τυροκομικο αλατι στο ενυδρειο μηπως και ηταν κατι κολητικο και το προλαβω....
Εφόσον δεν βάζεις ενυδρειακό, θα προτιμάς το χοντρό ΧΙΩΝ χωρίς ιώδιο κ πρόσθετα. Θα το χτυπάς καλά στο μπλέντερ να γίνει σκόνη και θα το διαλύεις σε νερό του ενυδρείου. Μετά θα το προσθέτεις σιγά σιγά μέσα. Ανά 3 ώρες νομίζω είναι καλά. Επίσης, μετά τη θεραπεία, μπορείς να το αφαιρείς με αλλαγές νερού σιγά σιγά όμως (10-15% αλλαγή νερού κάθε φορά). Εγώ με 10 κουταλιές της σούπας σε 60άρι ενυδρείο και άνοδο θερμοκρασίας στους 30 απομάκρυνα ick από γκάπυ.
Για το ξύσιμο θα σου πουν οι ειδικοί εδώ -παίζει πάντως να είναι και ick -
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-16, 23:25
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Λογικά παρασιτικό, αρχικά τουλάχιστον, αλλα πιθανόν με δευτερογενή μόλυνση.
Τι σημάδι είχε αυτό που πέθανε; Περιέγραψέ το αναλυτικά.

Το μωρό αναπνέει γρήγορα ή όχι;
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-16, 09:09
Βαλασία Ο χρήστης Βαλασία δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2016
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 60 λτ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1.5 μηνας
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: γενηθηκε στο ενυδρειο 3 εβδομαδων περιπου
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): γκαπυς 5 ενηλικα 4 μωρα
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 27 περιπου
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: καθε εβδομαδα 30%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 15/4/16
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: Flakes tetra 3 φορες τη μερα λογο των μορων
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:8
KH:21
GH:24
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: υγρα τεστ
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 μωρο γκαπυ
2. ΔΕΡΜΑ: φυσιολογικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: φυσιολογικα
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : τρωει κανονικα
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: ξυσιμο πριν απο 1 βδομαδα φουσκωμα πριν 3 μερες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Η παρακατω θεραπεια εγινε 4 μερες πριν εμφανισει το μωρο τα συμπτωματα για ενα ενηλικο ψαρακι που τελικα πεθανε

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: dajana fmc
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 0.6 ml τη μερα
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 6 μερες
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: καμια
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : οχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: ναι μια μεγαλη και μετα προστεθηκε αλατι για προληψη
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :ναι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το σημαδι της θυληκιας που πεθανε ηταν σαν χτυπημα,σαν να εχουν φυγει καπια λεπια απο το πλευρο της μετα απο πολυ ψαξιμο για αρρωστιες βρηκα αυτη την φωτο που μοιαζει πολυ με της δικιας μου.



Αφου την εβγαλα απο το ενυδρειο εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και εβαλα οπως ειπα τυροκομικο αλατι 110 γρ για τα 60 λτ του ενυδρειου μου,απο εκει και περα εκανα αλλαγες νερου καθε 2 μερες 10%. Σε αυτο το διαστημα το μωρο παρουσιασε τα συπτωματα.
Οπως θα προσεξατε τα no3 μου ειναι μηδενικα πριν την θεραπεια ηταν στο 50 περιπου (οι μετρισεις τοτε γινοταν με στικς τωρα με υγρα τις sera) .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-16, 11:55
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαλασία Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου την εβγαλα απο το ενυδρειο εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και εβαλα οπως ειπα τυροκομικο αλατι 110 γρ για τα 60 λτ του ενυδρειου μου,απο εκει και περα εκανα αλλαγες νερου καθε 2 μερες 10%. Σε αυτο το διαστημα το μωρο παρουσιασε τα συπτωματα.
Οπως θα προσεξατε τα no3 μου ειναι μηδενικα πριν την θεραπεια ηταν στο 50 περιπου (οι μετρισεις τοτε γινοταν με στικς τωρα με υγρα τις sera) .
Η αναλογία αλατιού που έβαλες είναι για θεραπεία (όχι για πρόληψη). Τόσο είχα βάλει και εγώ για το ick.
Στην περίπτωση ick πάντως πρέπει να ανεβάσεις σταδιακά και θερμοκρασία στους 30 βαθμούς.
Περίμενε να σου προτείνουν λύσεις πάντως οι ειδικοί.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βαλασία Εμφάνιση μηνυμάτων
καποια στιγμη στην μια θυληκια μου εμφανιστικε στο πλευρο της κατι σαν χτυπημα , εψαξα φωτος απο το ιντερνετ για να συγκρινω αλλα δεν κατεληξα πουθενα, τελικα πηγα στο πετσοπ και μου εδωσε ενα φαρμακο για διαφορες παθησεις,το εβαζα καθημερινα και με τις δοσολογιες που ανεφερε αλλα τελικα την 6η μερα μας αφησε η γκαπινα μου.
Αυτό εδώ και εδώ είναι ένα πολύ καλό φυσικό φάρμακο για τέτοια περιστατικά από ότι μου έχουν πει και στο συνιστώ για έκτακτες περιπτώσεις.... Εγώ το έχω πάρει από το ΑΒΥΣΣΟΣ γιατί δεν το βρίσκεις εύκολα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas66 : 18-04-16 στις 11:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-04-16, 16:51
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Το σημάδι που δείχνεις θα μπορούσε να ειναι είτε από δάγκωμα(αν είχες επιθετικά ψάρια), είτε από flukes, είτε από Aeromonas/Columnaris, είτε από άλλα πρωτόζωα αν υπήρχαν και κάποια άλλα συμπτώματα. Με νιτρικά 50, η εξασθένιση των ψαριών θα ήταν σίγουρα μεγάλη.

Θα τάιζα με μίγμα Μετρονιδαζόλης(Flagyl, 125mg/15ml τροφής) και καναμυκίνης(kanaplex ή 40mg/15ml τροφής για καθαρή καναμυκίνη) + Seachem Focus + λίγο χυμό σκόρδου
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φουσκωμενη κοιλια guppy tsan Ζωοτόκα 12 01-05-15 23:19
Tanichthys albonubes με φουσκωμενη κοιλια stdev Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-05-09 22:07
ΧΗΡΑ{φουσκωμενη κοιλια} apolonistis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 04-02-09 20:59
Σκαλαρι Με Φουσκωμενη Κοιλια ΧΡΗΣΤΟΣ ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 20-10-05 14:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04636 seconds with 15 queries