Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-15, 19:57
Το avatar του χρήστη g.shock
g.shock Ο χρήστης g.shock δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2015
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Στήσιμο ενυδρείου με Αφρικανικές κιχλίδες.

Καλησπέρα σας παιδες.
Μετά απο αρκετές αλλαγές στα σχέδια μου & έντονη κρεβατομουρμούρα για την απόκτηση ενός μεγάλου ενυδρείου (600λιτρα), αποφάσισα να μην το προχωρήσω λογο ανωτέρας βίας ( η παντόφλα θα ηταν δεδομένη )....!!!
Έτσι λοιπόν θα ηθελα την βοήθεια σας για να ετοιμάσω το ενυδρειο που εχω 200lt (100χ40χ50)με αφρικανικές κιχλιδες.
Δεν θέλω να το παίξω ειδικός, μιας και δεν είμαι, αλλα όσα άρθρα και αν διάβασα δεν μπορω να βγάλω άκρη ...και έτσι θα χρειαστω την πολύτιμη βοήθεια, και γνώση, απο τα παιδιά που εχουν ασχοληθεί με το συγκεκριμένο άθλημα.
Το ενυδρειο εχει την πλάτη του επενδυμένη με ενα είδος βράχου ( και καλά) και μεσα στο μυαλό μου το εχω φανταστεί να στηθεί ως εξής.
Κάτω να βάλω κατάλευκη άμμο τύπου carat http://www.aquavivere.gr/shop-produc...os-tupou-carat η οποιαδήποτε αλλη που θα μου συστήσετε εσεις, αρκεί να ειναι πολυ ψιλή.
Για βράχο σκέφτομαι να δημιουργήσω στις άκρες του ενυδρείου 2 βουνά απο πέτρες κατάμαυρες λάβας η Φεγγαροπετρα http://pangea.gr/gr/products/rocks.shtml και μπορει να ρίξω και καμια ανουβια. Με λίγα λόγια θα ηθελα να δημιουργήσω ενα ντεκόρ άσπρο - μαυρο το οποιο να το σπάει το χρώμα των ψαριών.

Και εδω ειναι που θέλω τα φώτα σας.
Η πρώτη μου ερώτηση ειναι τον αριθμό των ψαριών που μπορει να φιλοξενήσει ενα ενυδρειο δίκης μου διάστασης.
Δεύτερη ερώτηση, και παρά πολυ βασική, ειναι το είδος των ψαριών.
Οσο και αν διάβασα δεν μπορώ να καταλαβω ποια είδη ψαριών ταιριάζουν μεταξύ τους έτσι ώστε να μπορούν να συνυπάρξουν κάτω απο της ίδιες συνθήκες νερού- σκληρότητας - θερμοκρασίας κλπ κλπ.
Δεν θα με απασχολούσε να βάλω χαρέμια η κοπαδοψαρα...αρκεί να εχουν εντυπωσιακά χρώματα και να υπάρχει μια ζωηράδα μεσα στο ενυδρειο.

Οπότε με λίγα λόγια αυτο που σας ζητάω ειναι να μου προτείνουν οι ειδικοί 2 με 3 λύσεις συνδυασμών, σε τύπους ψαριών, και να ψάξω να τα αγοράσω είτε απο pets shop είτε απο παιδιά απο εδω μεσα.

Ξέρω οτι θα μου πείτε να διαβάσω και να σας πω τι ψάρια μου αρέσουν αλλα θα ηθελα να αποφύγω αυτη την φάση διότι πολυ απλά δεν μπορω να βγάλω άκρη αν θα πρεπει να ειναι ψάρια απο την λίμνη Malawi η απο την tanganyika η απο κάπου άλλου.
Θα προτιμούσα να βάλω αφρικανικές κιχλιδες μιας και το νερό της περιοχής μου ειναι ιδιαίτερα σκληρό.

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και να μην συγχωρήστε για το μακροσκελές σεντόνι που έγραψα.

Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-15, 20:16
pas4 Ο χρήστης pas4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Γιώργο στην Αφρική! Κρίμα που έχεις ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο και δεν μπορείς να το ευχαριστηθείς...σε καταλαβαίνω απόλυτα (για την παντόφλα), αλλά φρόντισα να βρω έναν πλάγιο τρόπο για να απολαμβάνω το χόμπι μας . Είναι αλήθεια πως το ενυδρείο σου σε περιορίζει λίγο, αλλά πάλι πολλά μπορείς να κάνεις! Σίγουρα μπορείς να βάλεις κάποια είδη από τη λίμνη Tanganyika. Τώρα από Malawi ή μπορείς να το κάνεις spicies tank δηλαδή με ένα είδος ψαριού ή το πολύ με δύο διαφορετικά χαρέμια που συμβαδίζουν με ψάρια mbuna. Πάντως μια και βλέπω είσαι από Θεσσαλονίκη μπορείς να έρθεις όποτε θέλεις να δεις από κοντά πως έχω στήσει τα δικά μου. Εδώ είμαστε για να ρωτήσεις και την πιο χαζή για εσένα απορία!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-15, 20:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε Γιώργο
δυστυχώς η κρεβατομουρμούρα είναι σοβαρό ζήτημα...σε καταλαβαίνω

Το ενυδρείο σου δεν είναι μεγάλο αλλά ούτε και πολύ μικρό.
Για κιχλίδες από τη λίμνη Malawi κατά τη γνώμη μου μπορεί να φιλοξενήσει άνετα μόνο ένα χαρέμι (1αρσ+3/4 θηλ)ενήλικα από σχετικά μικρόσωμα ήρεμα mbuna όπως πχ. Labidochromis, Cynotilapia zebroides, Pseudotropheus saulosi.
Από Tanganyika έχεις δυνατότητα να φιλοξενήσεις και 2 είδη πχ. μια ομάδα κοχυλόψαρων Neolamprologus multifasciatus ή Ν.similis και ένα ζευγάρι πετρόψαρα πχ. Julidochromis transcriptus, J.ornatus.
Της Malawi έχουν πιο πολύ χρώμα και κίνηση,της Tanganyika λιγότερο χρώμα αλλά ιδιαίτερες συμπεριφορές.
Το κάθε είδος έχει τις απαιτήσεις του στο στήσιμο του ενυδρείου αλλά γενικά δεν θα πρότεινα πολύ λευκή άμμο αλλά προς το μπεζ και πέτρες παρόμοιες με του φυσικού τους περιβάλλοντος δηλ. ασβεστολιθικές μπεζ-καφέ χωρίς αιχμές.
Διάβασε αν θέλεις αυτά http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81725
και http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81859 δες κι εδώ τα ψάρια http://www.cichlid-forum.com/profile...gory.php?cat=2
http://www.cichlid-forum.com/profile...x.php?region=T
και ότι ενστάσεις-απορίες έχεις, μας λες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-15, 21:50
Το avatar του χρήστη g.shock
g.shock Ο χρήστης g.shock δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2015
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Pas4 με μεγαλη μου χαρα να περάσω οπότε μπορείς για να απολαύσω το δικο σου ενυδρείο....περιμενω πρόσκληση σου.

Κλεοβουλε κατανοώ αυτα που μου αναφέρεις για το στήσιμο του ενυδρείου αλλα θα το ηθελα να γίνει άσπρο-μαυρο για να μπορέσουν τα ψάρια να δείξουν καλύτερα τα χρώματα τους.
Ασε που θα δείχνει και πολύ minimal το όλο concept.
Η αλήθεια ειναι οτι τα Malawi εχουν πολυ ζωντανά και εντυπωσιακά χρώματα αλλα θα ηθελα να υπάρχει μια μικρή ποικίλα σε ράτσες ψαριών και όχι μονο μια για να υπάρχει μια διαφοροποίηση στο στυλ του ενυδρείου...αν όμως δεν μπορούν να συμβιώσουν πολλα είδη malawi στα λίτρα μου παρά μονο μια ράτσα τοτε θα κοιτάξω για tanganyika μεριά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-15, 22:50
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Καλησπερα και απο μενα
Μπορεις να βαλεις 10-12 ψαρακια pseudotropheous demasoni
εγω θα ρισκαρα να πω(ξερω χαλαω την πιατσα)οτι μπορεις οριακα να βαλεις
και δυο χαρεμια με 8ψαρια(αναλογα με τις κρυψωνες και την φιλτρανση σου) οπως λαμπιντο που ειναι πολυ ηρεμα με μαινγανο που ειναι πιο ζωηρα

το δικο μου 220λιτρα πριν 2χρονια https://www.youtube.com/watch?v=TsUY_drSPTs
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-15, 23:38
Το avatar του χρήστη g.shock
g.shock Ο χρήστης g.shock δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2015
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Μιμή το στήσιμο του ενυδρείου το υπολογίζω να γίνει σαν το δικο σου.
Πες μου κατι σε παρακαλω ...πως έκανες την άμμο σου στον πυθμένα και κανει αυτο το είδος του ¨κύματος¨ ???
Για φίλτρο εχω ενα fluval 306 αλλα θα το αφήσω για ενα αλλο ενυδρειο 125λιτρα που θα το ετοιμάσω κοινωνικό και για αυτο θα παράγγειλω το Aquanova NCF - 1500 http://abyssos.gr/main/eshop-categor...00-detail.html που εχει ( απο αυτα που εχω διαβάσει ) πολυ καλη φιλτρανση και παρά πολυ καλη ροη που ειναι σημαντικό για ενυδρειο με κιχλιδες.
Θα ηθελα πάρα πολυ να βάλω μεσα 2 διαφορετικά είδη ψαριών για να υπάρχει ποικιλία χρωμάτων.....αυτο ψάχνω το τελευταίο διάστημα...ποια θα ειναι αυτα τα 2 είδη ψαριών που θα βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-15, 08:22
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Γιώργο στο ενυδρείο σου εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις. Εμείς τη γνώμη μας απλώς λέμε
Όσον αφορά τα mbuna εγώ μιλάω για ενήλικα ψάρια που θα είναι περ. 12-13 εκ. και στα 200 λίτρα (150- αν αφαιρέσουμε και τον όγκο πέτρας-άμμου κλπ) δεν συνιστώ παραπάνω από 1 χαρέμι. Υπάρχει και η "αμερικάνικη" λογική που σχεδόν όλοι σαν αρχάριοι δοκιμάσαμε αλλά, χωρίς να επεκταθώ εδώ, εγώ διαφωνώ.
Αν θέλεις πολλά χρώματα διάλεξε ένα είδος Mbuna με διχρωμία.

Με ψάρια της Τανγκανίκα μπορείς να έχεις 2 είδη όπως είπα πιο πάνω και καλύτερα να στραφείς προς τα 'κει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-15, 09:34
Το avatar του χρήστη g.shock
g.shock Ο χρήστης g.shock δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-03-2015
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Κλεοβουλε καλημερα,
Φυσικά και λέτε την γνώμη σας .....αυτο ζητάω, η οποία ειναι παρά πολυ σημαντική για εμάς τους άσχετους.
Αν δεν εχουμε και εσας οι οποίοι εχετε ρίξει ώρες ατέλειωτες διαβάσματος αλλα και πειραματισμού στα δικά σας ενυδρεία εμεις όλοι θα ειχαμε καθαρίσει ολόκληρες λίμνες απο ψάρια μεχρι να βρούμε τι ταιριάζει και τι όχι !!!
Με τα δικά σου λεγόμενα μάλλον θα καταλήξω προς την λίμνη tanganyika γιατί θέλω να υπάρχουν μεσα στο ενυδρειο 2 διαφορετικά είδη ψαριών με το καθένα να εχει την δική του συνήθεια.
Απο την εμπειρία σου, ποια είδη απο την λίμνη tanganyika νομίζεις οτι θα μπορούσαν να συνυπάρξουν μαζί (πάντα μιλάμε για το δικο μου ενυδρειο ) έτσι ώστε να εχουν την ίδια διατροφική συνήθεια και φυσικά ποια νομίζεις εσύ οτι εχουν την ομορφότερη χρωματική εμφάνιση.
Ξέρω οτι σου βάζω δύσκολα, αλλα η εμπειρία σου θα μας σώσει απο το να παω να κανω καμια παπαριά και να ψάχνω να βρω τα ψάρια του ενυδρειου μου καθαρά και μονο απο άποψη εμφάνισης αλλα στο τέλος να μου ψοφάνε το ενα μετά το αλλο.
Σε ευχαριστω εκ των προτέρων.

Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-15, 16:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Από Tanganyika έχεις δυνατότητα να φιλοξενήσεις και 2 είδη πχ. μια ομάδα κοχυλόψαρων Neolamprologus multifasciatus ή Ν.similis και ένα ζευγάρι πετρόψαρα πχ. Julidochromis transcriptus, J.ornatus.
Της Malawi έχουν πιο πολύ χρώμα και κίνηση,της Tanganyika λιγότερο χρώμα αλλά ιδιαίτερες συμπεριφορές.
Εγώ θα έβαζα μια ομάδα(4-5) κοχυλόψαρα Neolamprologus similis

και ένα ζευγάρι πετρόψαρα Julidochromis ornatus
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-05-15, 16:28
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Κλεόβουλε τα Ορνατους είναι εντάξει με τα σιμιλις; Γιατί για τα τρανσκριπτους μού είχαν πει να μην τα βάλω με σιμιλις γιατί τσιμπάνε τον γόνο. Τα ορνατους είναι πιο ήρεμα;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-15, 08:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Μια αποικία simiis εύκολα υπερασπίζεται τα μικρά απέναντι σε ένα ζευγάρι ornatus όταν το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο και οι περιοχές οριοθετημένες. Τα μεγέθη τους είναι σχεδόν ανάλογα και τα ornatus είναι τα μικρότερα Julies.
Ωστόσο όλα τα σαρκοφάγα όταν βρουν ευκαιρία θα φάνε ότι χωράει στο στόμα τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Costa Αρχάριοι γλυκού νερού 6 10-12-09 17:07
Στήσιμο ενυδρείου για κιχλίδες Μαλάουι! Ippokampos Αρχάριοι γλυκού νερού 3 26-11-08 00:22
προετοιμασία ενυδρείου με αφρικανικές κυχλίδες redshark Malawi 11 28-08-07 09:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05341 seconds with 15 queries