Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-11-05, 14:21
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ups είναι η κατανάλωση που έχει το ίδιο με τα mosfet που περιέχει και όχι οι συσκευές που είναι συνδεμένες πάνω του. Εύκολα διαπιστώνουμε ότι ο χρόνος λειτουργίας του ups δεν αυξάνει δραματικά αν είναι σβηστός ο υπολογιστής και σε κάθε περίπτωση μην μπερδευόμαστε, 450 watt τροφοδοτικό σημαίνει μέγιστη ισχύ που μπορεί να "σηκώσει" και όχι διαρκή κατανάλωση.

Φίλε george hmmy αυτό που λες για τη σχέση φορτίου και χρόνου δεν είναι σωστό. Φυσικά, όπως είναι και λογικό άλλωστε, όσο πιο μικρό είναι το φορτίο που πάει να καλύψει το UPS τόσο μεγαλώνει ο χρόνος που μπορεί να το υποστηρίξει.
πχ. για ένα UPS 500VA στα 230V έχουμε:

Watts 50 100 200 300
VA~ 80 160 320 480
78 min 27 min 7 min 6 min

¶ρα για περίπου κανά δύωρο ο φίλος μας είναι καλυμένος (για το φίλτρο μόνο).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-11-05, 17:34
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Λοιπόν φίλε ¶κη είμαι σε πολύ κακή ψυχολογική διάθεση, μόλις γύρισα και είδα το blue tang που πήρα εχθές τέζα, και δεν έχω πολύ όρεξη. Θα πω μόνο τη γνώμη μου και την εμπειρία μου και πιστεύει καθένας ό,τι νομίζει. Το ups λειτουργεί με mosfet και δεν είναι ένα απλό inverter τετραγωνικού παλμού γιατί οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές δε δουλεύουν. Επίσης, καθότι δεν μπορούμε να παράγουμε από μπαταρία αρμονικά εναλλασσόμενο ρεύμα καταφεύγουμε στο τρυκ παραγωγής τετραγωνικού παλμού μεταβαλλόμενου bandwidth του οποίου το ολοκλήρωμα σε μια περίοδο είναι ίσο με την περίπτωση της αρμονικής έτσι έχουμε την ίδια μέση ισχύ. Από κει και πέρα το mosfet έχει την χαρακτηριστική τάση κατωφλίου που αν πέσει κάτω από αυτήν την τιμή παύει να λειτουργεί. Η μπαταρία είναι 12volt και η πρίζα 240 volt οπότε το ρεύμα της μπαταρίας εκτινάσσεται σε τάξεις δεκάδων αμπέρ. Η μπαταρία του ups δεν είναι σε θέση να κρατά σταθερό ρεύμα για τόσο μεγάλη διάρκεια χρόνου και έτσι πολύ γρήγορα ο υπολογιστής σβήνει. Τα mosfet των ups έχουν μεγάλο ρεύμα ηρεμίας οπότε και κενό φορτίου να είναι η μπαταρία του τελειώνει σχετικά γρήγορα, και τελειώνει σημαίνει τάση μπαταρίας μικρότερη από τάση κατωφλίου. Αν κλείσουμε το ups και το ανοίξουμε μετά από λίγο ξαναδουλεύει για λίγη ώρα. Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ να ανεβάσω το αντίστοιχο κομμάτι από βιομηχανική ηλεκτρονική της σχολής μου. Και σε κάθε περίπτωση μην μπερδευόμαστε με απλή μέθοδο των τριών, στα 100watt μισή ώρα, στα 50 πόσο? ίσον 1 ώρα, είναι πολύ πιο σύνθετο το πρόβλημα.

Φιλικά,
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-05, 13:30
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Αγαπητέ George hmmy αρχικά λυπάμαι για το blue tang σου και δεν έχω κάποιο λόγο να θέλω να σου χαλάσω περισσότερο την διάθεση ή να έρθω σε κάποια αντιπαράθεση.
Ότι ακολουθεί είναι απλά κάτι που ισχύει στην πράξη (και όχι μόνο εμπειρικά), τουλάχιστον στον τομέα ενασχόλησής μου (συστήματα η/υ).
Ωραία αυτά που αναφέρεις σαν τρόπος λειτουργίας του UPS, ναι μεν ισχύουν σαν θεωρητικές αρχές, αλλά στο κομμάτι της κατανάλωσης των mosfet (και γενικότερα των ηλεκτρονικών του UPS) ξεχνάς ότι είναι υπολογισμένες από τους κατασκευαστές (δεν μπορούν να σου πουν ότι αντέχει 500VA και τα 50-100VA να καταναλώνονται πριν την έξοδό του). Ο χρόνος αποφόρτισης της μπαταρίας έχει κατά κύριο λόγο να κάνει με το φορτίο εξόδου και συνήθως αναφέρεται στα χαρακτηριστικά του ο χρόνος ωφέλιμης λειτουργίας (Runtime) ανάλογα με το φορτίο αυτό. Σκέψου απλά π.χ. σε ένα κινητό ποιός είναι ο χρόνος αναμονής (μικρή κατανάλωση) και ο χρόνος ομιλίας (μεγάλη κατανάλωση) για τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες του.
Υπάρχει διαφορά στο βάρος (στο πόσο μετράνε δηλαδή) οι γενικές θεωρητικές αρχές λειτουργίας ενός υποσυστήματος και της σχέσης που τελικά αυτό έχει στην εφαρμογή - απόδοση στο τελικό εμπορεύσιμο προϊόν.

Και σαν επαγγελματίας της πληροφορικής προσπαθώ να μην κάνω υποθέσεις ή απλή μέθοδο των τριών!!! για να πω απλά κάτι (μιλάω για μένα).

Το παρακάτω Link είναι ενός πολύ αξιόπιστου κατασκευαστή από όπου και φαίνονται οι χρόνοι ανάλογα με την κατανάλωση του φορτίου εξόδου.
http://www.apc.com/products/runtime_...m?upsfamily=23
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-05, 15:04
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε ¶κη ο καλύτερος τρόπος για να ξεπεράσεις μια απώλεια είναι η αγορά κάτι νέου, και στην προκειμένη περίπτωση ενός νέου blue tang, οπότε τέλος αυτό! Τώρα σχετικά με το θέμα μας, κοίτα τι γίνεται: τα ups υπολογιστών έχουν πολλά κακά (πχ χρόνος απόκρισης, πόσοι ξέρουν ότι διακοπή 0,5 του δευτερολέπτου ότι τα περισσότερα δεν την προλαβαίνουν και σβήνει το pc-και μην ακούσω ότι δεν προλαβαίνει να πέσει η τάση γιατί !!!) και ένα από αυτά είναι ο χρόνος που έχουν υπολογιστεί να δουλεύουν με τις μπαταρίες. Ξέρεις πόσο? Τόσο όσο να κλείσεις το πρόγραμμα που δουλεύεις και μετά να σβήσεις το pc. (αναφέρομαι σε ups με μία 12volt μπαταρία 7,2Αh) Όλα όσα σου λέω είναι έτσι ακριβώς και η θεωρεία είναι θεωρεία, η πράξη πάντα απέχει από τη θεωρεία (και όχι το αντίστροφο) για διάφορες αιτίες. Πχ όταν υπολογίζω εγώ ένα ρεύμα μπαταρίας ποτέ δε λαμβάνω υπόψιν μου ότι με την πάροδο του χρόνου η τάση της μπαταρίας διαρκώς πέφτει, άρα η πράξη έχει "δυσκολίες". Αν υποθέσουμε ¶κη ότι ίσχυε η ΑΔΕ (αρχη διατήρησης ενέργειας) μόνο στο ηλεκτρικό μέρος το ups κενού φορτίου δε θα έσβηνε ποτέ, και αν έχεις κέφι κάνε το εξής πείραμα: ένα ups χωρίς τίποτα συνδεμένο στις εξόδους του και αμπερομέτρα το ρεύμα ηρεμίας. Εμένα το δικό μου με 2x12volt σε σειρά τραβάει 6.5Α, με το υπολογιστή ανοιχτό κοντά στα 30! Οι μπαταρίες, αν είναι και παλιές, άρα πεσμένες, πόσο λες να κρατήσουν? Τέλος να πω ότι τα ups που αγοράζουμε με 60-70€ είναι της πλάκας τελείως σε σχέση με τα καλά συστήματα που υπάρχουν και στα καλά συστήματα όντως τα πράματα είναι πολύ καλύτερα και πλησιάζουν σε αυτό που λες. Ποιος όμως δίνει 400€ για ups???

Και τέλος ΟΛΑ όσα λέω γίνονται στο μάθημα εργαστηριακή και βιομηχανική ηλεκτρονική 5ου εξαμήνου στη σχολή ηλεκτρολόγων μηχανικών (και μηχανικών υπολογιστών, όχι τίποτα άσχετο ) Αθήνας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-05, 15:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μαρεσει που συμφωνειται διαφωνοντας..
Αλλο πραγμα η αρχη λειτουργιας, αλλο μια φτηνη υλοποιηση με τετραγωνικο παλμο στην εξοδο και αλλο ενα ups με ημιτονοειδη εξοδο.
Παντως στις σοβαρες-ακριβες υλοποιησεις ο κατασκευαστης εχει λαβει υποψιν του τις εσωτερικες απωλειες, και μεσω ενσωματομενου μικροεπεξεργαστη πολλες φορες δειχνει σε οθονη δυναμικα ποσος χρονος απομενει, ενω κανει και δοκιμαστικες εκφορτισεις ανα τακτα χρονικα διαστηματα ωστε να ξερει και σε τι κατασταση ειναι οι μπαταριες...
Τωρα για το ποιος δινει 400 ευρω για ενα ups τα πραγματα ειναι πολυ σχετικα..
Π.Χ. αυτος που δινει 10.000 ευρω για ενα μεγαλο reef ..
Αν και ειναι λιγο υπερβολη.
Παντως ενα φτηνο ups μπορει να κανει μεγαλυτερη ζημια παρα καλο λογω της αναξιοπιστιας του...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-11-05, 15:53
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Σωτήρη ups με έξοδο τετραγωνικό παλμό δε νομίζω ότι υπάρχει, τουλάχιστον για χρήση σε υπολογιστή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-05, 15:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

και ομως.... υπαρχει..
τα παλμοτροφοδοτικα των υπολογιστων δεν εχουν προβλημα με το τετραγωνο.
αντιθετα κατι αυτοματισμοι που τροφοδοτουνται μεσω δικτιου και χρησιμοποιουν αντισταση - πυκωντη για τον υποβιβασμο της τασεως βγαζουν καπνους....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-05, 16:00
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ναι αλλά η οθόνη τι γίνεται? Είχα φτιάξει μόνος μου ένα inverter τετραγωνικού παλμού κι όταν δοκίμασα μια μικρή TV δεν.... Ο καθοδικός σωλήνας με το μετασχηματιστή υψηλής έκανε νερά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-05, 16:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι τηλεορασεις ειναι πιο επιρρεπεις σε τετοια κολπα.
Πολλες παιρνουν τα 50Hz απο το δικτυο για να συγχρονισουν τα πλαισια.
Αν αυτο ενοχλειται απο το τετραγωνο , εχασες..
Οι vga κλπ αυτα τα παιρνουν απο την καρτα οθονης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-05, 21:11
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλτατε netblues τελικά με τετραγωνικό παλμό δε δούλεψε το monitor από το pc, όπως επίσης κι άλλες ηλεκτρονικές συσκευές που δοκίμασα. Διάβασα ότι ο τετραγωνικός παλμός, καθότι είναι το άθροισμα απείρων αρμονικών, δημιουργεί προβλήματα στους μετασχηματιστές.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-05, 00:42
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν ειπαμε να καταστρεψεις τις μισες ηλεκτρονικες συσκευες!..
Για το τετραγωνο και τις αρμονικες ανωτερης ταξης τα εχει πει ο Fourier εδω και χρονια...
Αν και εχουμε ηδη ξεφυγει απο το θεμα, οι συσκευες με "μοντερνα" τροφοδοτικα που συνηθως δεν εχουν προβλημα με "τετραγωνο" ειναι αυτες που αναφερουν ταση λειτουργιας απο 90 εως 250vAC χωρις καμμια ρυθμιση.

Τωρα για το μονιτορ που δοκιμασες πολλα μπορει να συμβαινουν.
Απο οσα εχω δει τα περισσοτερα monitor δουλευουν με τετοια τροφοδοσια.
Επειδη μιλας για ιδιοκατασκευή, κανενα φιλτρακι εχες βαλει στην εξοδο, να στρογγυλευει λιγο ή το ταιζεις hard core τερταγωνο?

Αν θες το συνεχιζουμε σε msn η πμ, καθοτι δεν νομιζω να ενδιαφερει απαντες!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Sos-βοηθεια! Φίλτρο εκτός λειτουργίας dimitris Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-08-05 20:08
Κλαδέματα: Σωστός τρόπος φυτέματος? ghat Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 16-06-05 19:49
CO2 DIY Και τρόπος συνεχούς παραγωγής αερίου Ιορδάνης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 02-03-05 00:11
Διακοπη λειτουργίας φίλτρου thediscusman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 11-05-04 17:14
Πρακτικός τρόπος απομάκρυνσης βαμβακιού από ρίζες pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 10-01-04 13:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05339 seconds with 15 queries