Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-11-16, 16:58
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή Πραγματοποίηση ενός ονείρου!! Κατασκευή ενός πρότυπου ενυδρείου

Αγαπητοί φίλοι Γειά σας!!

Πάνε χρόνια που έχω αποσυρθεί από το χόμπυ. Η ανάγκη των παιδιών να αποκτήσουν το καθένα το δικό του δωμάτιο, επέβαλε και το κλείσιμο - χάρισμα του 110 λίτρων ενυδρείου με neolamprologous Tritacefalus και τον παροπλισμό των μικρότερων σε πατάρια και αποθήκες. Κάποιο έγινε και γλάστρα!!! Επίσης οι στατικές ιδιαιτερότητες του σπιτιού, σε συνδυασμό με τον δικό μου φόβο μήπως με κάποιο σεισμό πλημμυρίσουμε κιόλας, με απομάκρυναν από το πολύ όμορφο χόμπυ του ενυδρείου.

Ομως να που η ζωή τα φέρνει αλλιώς!! Στο παλιό διόρωφο σπίτι ακριβώς δίπλα στο δικό μου μπήκε πωλητήριο! Και ξαφνικά από το πουθενά βρέθηκε ο ισόγειος (χωρίς θέματα στατικότητας) χώρος για να φτιαχτεί ένα ενυδρείο όσο μεγάλο θα μπορούσε να φανταστεί κανείς!!! Καταλαβαίνετε ότι ένοιωσα σαν τον Αλλαντίν που βρήκε το μαγικό λυχνάρι!!!

Ο χώρος βέβαια δεν είναι ακόμη στην διάθεση μου. Πρέπει να γίνουν πρώτα να φύγει ο παλιός ιδιοκτήτης να γίνουν κάποιες επισκευές, βαψίματα κ.λ.π. Όμως άρχισαν στο μυαλό μου και οι πρώτοι προβληματισμοί. Πρώτα πρώτα πρέπει να θέσω ένα στόχο για το τί θέλω να φτιάξω. Και εγώ δεν ξέρω.... Όσες ιδέες μου έρχονται στο μυαλό μου φαίνονται τόσο ελκυστικές που δεν ξέρω τί να πρωτοδιαλέξω.
Σκέφτηκα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας ιδέες, να δανειστώ την εμπειρία σας και τελικά να φτιαχτεί κάτι που να αποτελέσει οδηγό για όλους μας. Φυσικά το όλο Project δεν πρόκειται να διαρκέσει λίγες μέρες. Θα πάρει μήνες γιατί ελεύθερος χρόνος δεν υπάρχει και είναι και το οικονομικό στην μέση. Ευτυχώς υπάρχουν αρκετά πράγματα από παλιά και σχετικά καλή εμπειρία, οπότε δεν ξεκινάω από μηδενική βάση.
Ας μην πολυλογώ όμως (συγχωρείστε με είναι από την χαρά μου  ) και ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Βασικές επιδιώξεις και δεδομένα του Project:
1) Το ενυδρείο θα βρίσκεται σε χώρο που δεν θα υπάρχει συνεχώς ανθρώπινη παρουσία. Σε περιόδους απουσίας μου θα πρέπει να μπορεί να αυτοεξυπηρετείται όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν ή να φτιαχτούν αυτοματισμοί ώστε η ανθρώπινη παρέμβαση να είναι σχεδόν μηδαμινή.
2) Μπορούν να υπάρξουν δίπλα στο ενυδρείο παροχή νερού και αποχέτευση.
3) Θα πρέπει να καταναλώνει την ελάχιστη δυνατή ενέργεια και γενικότερα να έχει μικρό κόστος λειτουργίας
4) Τέλος ριζοσπαστικές ιδέες και λύσεις είναι must!!!!
Μετά από όλα αυτά θέσω – στους έμπειρους κυρίως – τον πρώτο μου προβληματισμό, για να προχωράμε σιγά σιγά.
Διαστάσεις του ενυδρείου: Ο χώρος ουσιαστικά είναι ένα χωλ διαστάσεων 3.90Χ2. Υπάρχουν 3 ιδέες στο μυαλό μου.
Η πρώτη είναι ένα ενυδρείο 3.90Χ30Χ50 που θα εκτείνεται ουσιαστικά σε όλο τον ένα τοίχο. Μειονεκτήματα η αγορά των τζαμιών (Κόστος  ) και η δυσκολία να διαχειριστείς τόσο μεγάλα τζάμια και να τα κολλήσεις. Μιλάμε βέβαια για ενυδρείο εξακοσίων περίπου λίτρων.
Η δεύτερη λύση είναι ένα μεταχειρισμένο 400άλιτρο που είναι σαφώς οικονομικότερη λύση η οποία όμως είναι as is.
Η Τρίτη λύση είναι ότι και η πρώτη ( με όλα τα + και τα - ) αλλά σε πιο παραλληλεπίπεδο σχήμα.
Κύριοι τι θα κάνετε στην θέση μου;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-11-16, 17:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν θα έφτιαχνα ένα στενό μακρυνάρι. Όσο πιο φαρδύ ένα ενυδρείο τόσο πιο όμορφο, πιο ενδιαφέρον και πιο πολλές οι επιλογές. Οπότε από τα 2 το 400λ είναι πιο βολικό. Εκτός αν δώσεις πλάτος στο μεγάλο τουλάχιστον 50-70εκ.. Με τέτοιες διαστάσεις υπολόγιζε κόστος κατασκευής στις μερικές χιλιάδες ευρώ και ακόμα μερικές(ή και περισσότερες) σε εξοπλισμό
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-11-16, 17:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όντως είναι πολύ στενό με 30 εκατοστά πλάτος,
πιο φαρδύ δεν μπορείς να το κάνεις ;
Τώρα όσο αφορά το μήκος , θεωρώ πως υπάρχουν λύσεις,
και ποιο οικονομικές και ευκολοδιαχείριστες
Δες εδω μια παρόμοια κατασκευή, πιο φαρδιά όμως http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91161
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-11-16, 22:31
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

οσο ανεβαινεις σε λιτρα ομως να ξερεις ανεβαινει και το κοστος καστασκευης αλλα και συντηρησης οπως φωτα και καταναλωση φιλτρων
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-16, 00:29
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας. Καταρχήν Κώστα για το μερικές χιλιάδες ευρώ μου φαίνεται κάπως υπερβολικό. Κι αυτό γιατί αν εξαιρέσεις τα τζάμια που θα πρέπει να αγοραστούν, όλα τα υπόλοιπα σχεδόν υπάρχουν. Και όταν λέω υπόλοιπα εννοώ δύο μεγάλα φίλτρα eheim που υποστηρίζουν πάνω από 200 λίτρα το καθένα, θερμοστάτες, αεραντλίες, μπουκάλα CO2 με τα παρελκόμενα της, άφθονες βέργες dexion από μια παλιά αποθήκη + μερικά καδρόνια από κεραμοσκεπή για την βάση. Επίσης σκέφτομαι το ενυδρείο να είναι τύπου Αμβούργου το οποίο από την προηγούμενη εμπειρία μου ξέρω ότι θέλει ελάχιστη συντήρηση (έχω και τις αντλίες). Ο φωτισμός μπορεί να είναι οικονομικός - αν δεν είναι φυτεμένο το ενυδρείο - ενώ έχω και λάμπες που βέβαια δεν επαρκούν.
Σίγουρα ένα μεταχειρισμένο 400άρι θα είναι φτηνότερο και ξενοιάζεις... Θα έχω φυσικά το νού μου αν πετύχω τίποτα καλό σε οικονομική τιμή. Εδώ βέβαια ίσως θα πρέπει να κάνω μερικές μετατροπές αλλά σίγουρα λιγότερος κόπος από μια εξ αρχής κατασκευή.
Τάκη - που είσαι και γείτονας από ότι βλέπω - το ξύλο σαν υλικό κατασκευής δεν είναι κάτι που απορρίπτω. Εχω δεί μερικές πολύ ενδιαφέρουσες κατασκευές με ξύλο και πολυεστέρα. Βασικό πλεονέκτημα εδώ είναι η ευκολία χρήσης του ξύλου σε σχέση με το γυαλί, πιθανότατα το κόστος του αλλά και η αντοχή σε θραύση. Με προβληματίζει μόνο η αντοχή του στο χρόνο.
Τέλος για το αν μπορεί να δοθεί λίγο περισσότερο βάθος στην κατασκευή, δεν μπορώ να το πω γιατί από το σχέδιο που έχω στα χέρια μου δεν ξέρω την φορά που ανοίγουν κάποιες πόρτες στο χώρο ώστε αυτό να είναι εφικτό. Θα το δω από κοντά όταν μου παραδοθεί ο χώρος - θα βγάλω και φωτό. Πάντως αν αυξηθούν τα 30 cm βάθος σε 40cm τα λίτρα αυξάνονται σε σχεδόν 800 οπότε θέλουμε περισσότερα και παχύτερα τζάμια και επιπλέον εξοπλισμό. Μάλλον θα ανέβει κατακόρυφα και το κοστολόγιο που ίσως τότε φτάσει όντως μερικές χιλιάδες...
-------------------------
Τάκη διάβασα με προσοχή την κατασκευή που μου πρότεινες και ομολογώ με έβαλες σε σκέψεις.... Εγώ σε σχέση με αυτή δεν έχω περιορισμούς βάρους και για βάση μου πέρασε η ιδέα να χρησιμοποιήσω ...παλέτες που έχω και από αυτές μπόλικες! Εχω επίσης άφθονο χώρο για να δουλέψω με άνεση... Δεν θα κόβω στο σαλόνι! Αλήθεια στεγάνωση του ξύλου με πλακάκια (κατασκευή τύπου πισίνας) έχει δοκιμάσει κανείς; Επίσης σε μένα η πλάτη θα ακουμπά σε τοίχο οπότε δεν έχω πρόβλημα στρέβλωσης του ξύλου. Κρατώ πολύ σοβαρά στα υπόψη την πρόταση σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jstiva : 15-11-16 στις 00:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-11-16, 08:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Για τα πλακάκια όχι, δεν είναι στεγανά, και αν διαβάσεις γράφουν πόσο % είναι διαπερατά από το νερό, στις πισίνες η στεγανοποίηση έχει γίνει πριν τα πλακάκια,
και επίσης θα σπάσει ο αρμός μόλις το γεμίσεις νερό γιατί θα υπάρχει στρέβλωση,
μη ξεχνάς πως τα πλακάκια είναι άκαμπτα, ενω όλη η ξύλινη κατασκευή όχι,
το αντίθετο, είναι εύκαμπτη.
Επίσης δεν θα στηριχτείς ότι θα ακουμπάει σε τοίχο, κόντρες θα μπουν οπωσδήποτε για να κρατούν την οθόνη, επομένως υπάρχει ή δεν υπάρχει τοίχος είναι το ίδιο,
και θα σου έλεγα να μην ακουμπάει στο τοίχο, να υπάρχει ένα κενό τουλάχιστον 1 εκατοστό.
Όπως έχεις καταλάβει είμαι υπέρ των ξύλινων ενυδρείων, ειδικά τόσο μεγάλων διαστάσεων
Η στεγανοποίηση μπορεί να γίνει με εποξική ρητίνη ή με πλεξιγκλάς όπως έκανα στο δικό μου.
Με ρητίνη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90380
Με πλεξιγκλάς http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81174
Με ρητίνη θα μας πει πιο πολλές λεπτομέρειες ο Scorpion,
με πλεξιγκλάς ότι θες σου λέω εγώ
Κόστος πάνω κάτω ίσως να κοστίσει το ίδιο, ίσως λίγο παραπάνω το πλεξιγκλάς, αλλά το εμπιστεύομαι , αρκεί να κολληθεί σωστά, που είναι εύκολο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-11-16, 10:16
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Σχετικά με το κόστος, αναφέρομαι σε ενυδρειο με μεγαλύτερο φάρδος από τα 30εκ. που αναφέρεις. Αν πας σε 3,90-0,60-0,50π.χ. μιλάμε για 1170λ. Τι θα κάνουν 2 εξωτερικά για 200λ; Τίποτα. Φίλτρο τύπου Αμβούργου σου τρώει χώρο και αθροίζει τις ακαθαρσίες στο ενυδρείο, δεν μπορείς εύκολα να το καθαρίσεις, ιδιαίτερα σε τέτοιων διαστάσεων ενυδρείο(μεγάλα, βαριά, δυσκίνητα σφουγάρια που θα βγάλουν πολύ βρωμιά μέσα στο ενυδρείο πριν προλάβεις να τα βγάλεις έξω). Εντάξη για μικρά ψάρια, λίγα για το ενυδρείο. Αλλά όχι οτι καλύτερο για οτιδήποτε λίγο μεγαλύτερα. Οπότε θα δεις οτι τα παρελκόμενα που υπάρχουν, αν πας σε αυτά τα λίτρα, μόνο με πούλημα και αντικατάσταση μπορούν να βοηθήσουν στην κατασκευή.

1000λ θέλουν και πολύ γερή, άκαμπτη βάση.

30εκ. πλάτος είναι πολύ λίγα για να ευχαριστηθείς το ενυδρείο. Το μικρό πλάτος σε περιορίζει σε όλα, από επιλογή φυτών, ψαριών, διακόσμησης, τα πάντα. Είναι σαν να έχεις ένα μικρό ενυδρείο, απλά σε μακριά έκδοση που προσφέρει κάπως σταθερότερες συνθήκες. Θα πήγαινα σε standard 400λ αντί για αυτό, δεν αξίζει τα έξοδα αυτή η διάσταση

Σχετικά με ξύλινη κατασκευή, θα βγεί μάλλον φθηνότερη αλλά με πολύ παραπάνω προσωπικό κόπο. Και οι ανάγκες εξοπλισμού δεν αλλάζουν.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 15-11-16 στις 12:01
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-11-16, 11:59
Το avatar του χρήστη DEXFISH
DEXFISH Ο χρήστης DEXFISH δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Χίος
Μηνύματα: 856
Προεπιλογή

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα να βάλω 3 ενυδρεία με μήκος 1,20 - 1,50 για να τα φτιάξω πιο εύκολα και για να έχω 3 διαφορετικούς βιοτόπους.
Πάντως η λύση με το πλάτος 30εκ. δε λέει
__________________
Σταύρος ο cheap-ης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-11-16, 12:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σταύρο δεν είναι τόσο εύκολο να συντηρήσεις και να διατηρήσεις 3 ενυδρεία,
σίγουρα αυτό που λες δεν είναι άσχημο,
αλλά το τεράστιο ενυδρείο έχει άλλη χάρη και είναι πολύ πιο εύκολο από 3 μικρότερα, αρκεί βέβαια να έχει τους κατάλληλους κάτοικους
------------------------------------------
Φίλε μου jstiva , έχεις υπόψη σου τι ψάρια θες να φιλοξενήσεις ;
Γιατί τόσο μεγάλο ενυδρείο , αν θες να έχεις από μέτρια φυτά και πάνω, το κόστος συντήρησης ανεβαίνει κατακόρυφα,
ενώ αν πας σε ψάρια Αφρικής ή χρυσόψαρα, το κόστος μειώνεται αρκετά,
όπως επίσης και αν χρειάζεται να κάνεις προετοιμασία νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-11-16, 14:11
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Να σας ευαχαριστήσω θερμά όλους για τις ιδέες και τις γνώμες σας, τις οποίες λαμβάνω σοβαρά υπόψη. Τάκη το ξύλινο ενυδρείο έχει σοβαρά πλεονεκτήματα για μένα - σαν υλικό το ξύλο μου είναι πολύ οικείο. Την στεγανοποίηση φοβάμαι μόνο... τί θα έλεγες για πολυεστέρα και plexiglass; Υπερβολή θα μου πεις και κόστος - σιγουριά θα σου απαντήσω... Τα πλακάκια που ανέφερα προφανώς από κάτω υπάρχει στεγανωτικό υλικό και μεταλλικό πλέγμα γιατί όπως και εσύ είπες το ξύλο είναι εύκαμπτο. Κόντρες εννοείται ότι θα μπουν παντού, τώρα αν ακουμπά και η πίσω επιφάνεια στον τοίχο νομίζω ότι θα είναι ακόμη καλύτερα. Πάντως είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα εκμεταλλευτώ την εμπειρία σου αλλά και το γεγονός ότι μένουμε πολύ κοντά...

Το τί ψάρια θα βάλω δεν το έχω σκεφτεί ακόμα, το θεωρώ δευτερεύον από την άποψη ότι σε τόσα λίτρα βάζεις ότι θέλεις. Σαν μια πρώτη πρόχειρη σκέψη θα προτιμούσα ταγκανίκα και γενικά όχι φυτεμένο. Δεν με ξετρελλαίνει η ιδέα των φυτεμένων ενυδρείων γιατί θέλουν περισσότερη φροντίδα (κλαδέματα κ.λ.π.) θα πρέπει ο φωτισμός να είναι προσεγμένος και ακριβότερος, και τέλος όποτε έβαλα φυτά στο ενυδρείο γέμισα σαλιγκάρια που δεν χωνεύω καθόλου.

Από χρόνο τώρα, το project θα ξεκινήσει από το νέο έτος. Τότε θα αδειάσει το σπίτι ο παλιός ιδιοκτήτης. Μέχρι τότε μπορώ να ονειρεύομαι και να κάνω σχέδια. Θα ξεθάψω από πατάρια και αποθήκες όλα τα παλιά ενυδρειακά μου σύνεργα! Και όσο για τους τρείς διαφορετικούς βιότοπους δε μπορώ να πω τίποτα ....διαβάζει η γυναίκα μου το forum Τώρα μιλάμε για το ΜΕΓΑΛΟ!

Υ.Γ Οταν με το καλό αδειάσει ο χώρος - γιατί τώρα δεν θέλω να ενοχλώ τον ηλικιωμένο κύριο που κατοικεί - και μπορώ να δω με την ησυχία μου και με λεπτομέρεια το χώρο θέλω να εξετάσω το ενδεχόμενο χτιστής βάσης!!! Απόλυτη λύση έτσι?
Δεν θυμάμαι αν στο συγκεκριμένο σημείο υπάρχουν τα εξαιρετικά παλιά πλακάκια μωσαϊκού που κοσμούν το σπίτι - αυτός είναι ο μόνος μου ενδοιασμός.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-11-16, 17:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου jstiva, θεωρώ πως η επιλογή σου για Ταγκανίκα ή γενικότερα Αφρικής είναι από τις καλύτερες και σχετικά ευκολότερες, άσχετα που σαν Χρυσοψαράς θα σου έλεγα να έχεις και τα χρυσόψαρα στο μυαλό σου
Για πολυεστέρα και πλεξιγκλάς μαζί , νομίζω πως δεν αξίζει το κόπο, και επίσης ο πολυεστέρας για να είναι 100% αδιάβροχος θέλει κάτι το παραπάνω,
από όσο έχω διαβάσει υπάρχει το φαινόμενο της όσμωσης στον πολυεστέρα και αυτό για εμένα δεν τον κάνει το καταλληλότερο υλικό.
Το πλεξιγκλάς από μόνο του φτάνει, εχω αποκτήσει βέβαια μια μικρή εμπειρία στο χειρισμό αυτού του υλικού
Όποτε θες έλα από κοντα να δεις το ξύλινο ενυδρείο μου και να πάρεις ιδέες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-11-16, 18:47
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εγώ θα πήγαινα στο να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο 400 λίτρα, ή και παραπάνω. Το μόνο που θα σε περιορίσει σε αυτή τη λύση είναι το πλάτος που σίγουρα δεν θα είναι 30 πόντους. Αλλά πίστεψέ με, οι 30 πόντοι αργά ή γρήγορα θα σε κάνουν να βλαστημήσεις. Μια πέτρα να βάλεις, έκλεισε ο χώρος κι άμα μιλάμε για τόσα πολλά λίτρα που σημαίνει και ψάρια που μεγαλώνουν, κάποια στιγμή στους 30 πόντους ούτε να στρίψουν δεν θα μπορούν

Οι DIY κατασκευές είναι πρόκληση και πάνω απο όλα εξυπηρέτηση γιατί μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το τελικό κόστος για diy 1000 λίτρα (γυάλα+βάση) θα είναι σημαντικά μικρότερο απο το να ψάξεις ένα φθηνό μεταχειρισμένο 400-500αρι ώστε να έχεις (πιο) ήσυχο το κεφάλι σου...

Για τόσα λίτρα σε κάθε περίπτωση (αν δεν πας σε sub ή άλλη diy κατασκευή φίλτρου), θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλα μεγαλύτερο φίλτρο. Δεν την βγάζεις με τα δικά σου, ούτε που να το σκέφτεσαι. Μόνο συμπληρωματικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν.

Τέλος -αν και μποστανάς ως το κόκκαλο- σου λέω ότι κήπος σε τόσα λίτρα δεν συμφέρει απο οικονομικής πλευράς. Ακόμα κι αν βρεις βουνά απο κλαδέματα, ακόμα κι αν όλα τσάμπα τα πάρεις, θα πρέπει να υπολογίσεις κόστος διατήρησης/συντήρησης Χ4 και Χ5 σε σχέση πχ με ένα Αφρικάνικο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-11-16, 19:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε και συγχωριανέ Γιάννη.


Τα παιδιά έχουν εντοπίσει το βασικότερο θέμα που είναι αυτό του πλάτους. Μην τα σκέφτεσαι καθόλου τα 30εκ.


Στη θέση σου, θα περίμενα να βρω μια καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένο ενυδρείο (καλής κατάστασης που να έχει και sump), έτσι ώστε να ξεκινούσα οικονομικά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-11-16, 00:05
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Να ξεκινήσω με την σειρά από τον Τάκη. Σίγουρα θα εκμεταλλευτώ κάποια στιγμή την πρόσκληση σου να έρθω να δω από κοντά τις κατασκευές σου. Θα ήταν μεγάλη μου παράλειψη αν δεν το έκανα, λόγω του ότι μένουμε πολύ κοντά. Εννοείται πως και εγώ σε περιμένω να δούμε μαζί τον χώρο από κοντά.

Να συνεχίσω και να πω ότι ένα τόσο μεγάλο ενυδρείο δεν το καλοβλέπω ως φυτεμένο, πρώτον γιατί ποτέ στο παρελθόν δεν κατάφερα να έχω φυτά χωρίς σαλιγκάρια (που με εκνεύριζαν πάρα πολύ) και δεύτερο εκτός του κόστους θέλει και χρόνο - που δεν έχω - για φροντίδα των φυτών. Και θέλω ότι κάνω να το κάνω σωστά και ξέρω σε κάποια πράγματα που μπορώ να φτάσω και που δεν μπορώ.

Το μεταχειρισμένο 400άρι είναι σαφώς η οικονομικότερη λύση. Μπορεί τελικά να καταλήξω και εκεί, αλλά δεν θα έχω την χαρά της δικής μου κατασκευής. Για μένα μετρά περισσότερο το ταξίδι παρά ο προορισμός.

Με πείσατε για τα 30 εκατοστά να τα εγκαταλείψω σαν ιδέα. Τελικά ίσως πρέπει να δω κάτι κοντύτερο και πιο φαρδύ. Για να μην σας κουράζω όμως επαναλαμβάνοντας τα ίδια πράγματα, πρέπει να δω τον χώρο από κοντά, να πάρω το μέτρο ανα χείρας και να το δω. Μπορεί ακόμη να φτιάξω και μια πρόχειρη "μακετα" με κούτες. Κάτι τέτοιο όμως είναι εφικτό από τον καινούριο χρόνο. Το σπίτι - επαναλαμβάνω - μόλις σήμερα υπογράψαμε το συμβόλαιο αγοράς και ο παλιός ιδιοκτήτης θα φύγει σε δύο μήνες. Αποτελεί δε ολόκληρο ένα μεγάλο πρότζεκτ ιδιοκατασκευών και προσωπικής εργασίας - λεφτά δεν υπάρχουν (πάλι καλά που το αγόρασαμε) - κομμάτι του είναι και το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-11-16, 12:30
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετές ουσίες που δεν αφήνουν σαλιγκάρι για σαλιγκάρι όρθιο. Οπότε το να απαλλαγείς από σαλιγκάρια είναι πολύ εύκολο αν το θέλεις πάρα πολύ(τουλάχιστον από τα περισσότερα είδη, μερικά που φράσουν την είσοδο του κελύφους είναι πιο δύσκολο να εξαλειφθούν, αλλά πρακτικά δεν υπάρχει και λόγος). Πάρα πολλά ψάρια είναι σαλιγκαροφάγα από φύση τους και δεν θα αφήσουν να ξαναδεις σαλιγκάρι στο ενυδρείο ακόμα και αν υπάρχει ένας μικρός πληθυσμός διάχυτος στο ενυδρείο. Πάντα μιλάμε για ψάρια κάποιων διαστάσεων, τα ψάρια μικρών ενυδρείων εννοείται δεν είναι αποτελεσματικοί σαλιγκαροφάγοι λόγω μεγέθους.

Η μακέτα με κούτες δεν θα σε βοηθήσει και πολύ, το ενυδρείο δεν φαίνεται όπως οι κούτες, δίνει αέρα στον χώρο ακόμα και όταν φαινομενικά τον κλείνει Αυτό που σε νοιάζει είναι να περνάς άνετα και να μην υπάρχει περίπτωση να το χτυπήσεις/γδάρεις με αντικείμενα περνώντας. Θέλεις άνεση δηλαδή ή με κάποιο τρόπο να απομακρύνεις το πέρασμα λίγο από το ενυδρείο, να μην μπορεί κάποιος να περάσει κολλητά με αυτό κατα προτίμηση
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-16, 16:47
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Γιατί δεν το κάνεις χτιστό, με δυο μεγάλες οθόνες μπροστά????
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-16, 18:49
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Να συμφωνήσω απόλυτα για χτιστό, αλλά θες φάρδος. Ο τοίχος από μόνος του είναι ~20εκ.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-16, 20:18
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμφωνήσω απόλυτα για χτιστό, αλλά θες φάρδος. Ο τοίχος από μόνος του είναι ~20εκ.
Με 10 εκ μια χαρα κραταει σε αυτες τις διαστασεις αν ακουμπαει σε τοιχο κιολας ακομα καλυτερα
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-11-16, 20:22
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

10εκ. μπετον με σίδερα ναι, άνετα. Για κατασκευή με τσιμεντόλιθους γεμισμένους με τσιμέντο, εκεί θέλει παχύτερο αναγαστικά
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-11-16, 22:03
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
10εκ. μπετον με σίδερα ναι, άνετα. Για κατασκευή με τσιμεντόλιθους γεμισμένους με τσιμέντο, εκεί θέλει παχύτερο αναγαστικά
Ναι για μπετο μιλαω,αν ακουμπαει σε τοιχο ομως γινεται και με ytong
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-11-16, 22:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Βρε μαστροχαλαστές , τι χτιστό του λέτε του ανθρώπου; Μπετόν, μπετονόβεργες, τσιμεντόλιθους, ξύλα, πλεξιγκλάς, ο κούκος αηδόνι θα του έρθει! Κι άμα μετά θέλει μια αλλαγή ή να το ξεστήσει, να πάρει ένα μικρότερο, τι θα το κάνει το χτιστό; Ντουλάπι ; Η θα γκρεμίσει το μισό σπίτι για να το βγάλει;

Τα σαλιγκάρια δεν είναι πρόβλημα. Πετάει σε τελική ανάλυση μέσα μια ομαδούλα Clea Helena και καθαρίζει. Το θέμα είναι ότι φυτεμένο σε τέτοια διάσταση θα θέλει ένα 5 ωρο την εβδομάδα για φροντίδα και κανα 250 άρι ευρώπουλα το χρόνο περισσότερα έξοδα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-11-16, 11:53
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Αν ανατρέξετε λίγo πιο πάνω στο θέμα είμαι ο πρώτος που ανέφερε την εκδοχή της χτιστής ΒΑΣΗΣ... Στο θέμα κόστους επίσης ίσως είναι και από τις πιο φτηνές λύσεις!!! Πόσο κοστίζει ένα σακκί τσιμέντο και μερικές σακκούλες αμμοχάλικο & μερικές μπετόβεργες? Κάτω από 100 ευρώ σίγουρα και είσαι σίγουρος και ξενοιάζεις για πάντα... Μηδενική συντήρηση εφ' όρου ζωής. Επίσης ελάχιστος χρόνος κατασκευής (είτε μπετόν χρησιμοποιηθεί, είτε alfablock - Ytong, είτε τσιμεντόλιθος, είτε τούβλο κοινό ή διακοσμητικό)
Το καλύτερο το αφηνω για το τέλος.... Ο μάστορας διαθέτει και μπετονιέρα!! Σε περίπτωση ξυλώματος και κομπρεσσέρ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-16, 14:27
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Προτείνω χτιστό.. και πήγαινε σε λύση alfablock - Ytong.
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τροφοδοσία CO2 (από μπουκάλα) παραπάνω από ενός ενυδρείου imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 13-04-16 22:34
Η ιστορία και το μέλλον ενός 20λιτρου ενυδρείου (- ερωτήσεις αρχάριας) Neima Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-02-13 09:22
Ποιά είναι η βέλτιστη διαδικασία κατασκευής ενός ενυδρείου με κόντρες; olyon DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 18-03-06 19:00
Η ιστορία ενός Oscar.. soulmate ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 21-05-04 00:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10905 seconds with 15 queries