Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-06, 07:57
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Lightbulb Αντιμετώπιση Καυσωνα.... με Νερο

Προτου η ανοδος της θερμοκρασίας γίνει επικαιρη... σε κουβέντα με φίλο που ασχολίτε με το χόμπι... σαν αντιμετώπιση του προβλήματος της ανωδου το καλοκαίρι πρότεινε το εξης απλο. Μπουκάλι εμφιαλομένο στην καταψυξη. και μετα στερεωμα του πάνω στις κόντρες ωστε να μπαινει μέρος του στο νερο. Σε 1-2 μέρες λιώνει και μετά απλα αλλάζεις το μπουκάλι... λαμβάνοντας υπόψην πάντα οτι η θερμοκρασία έξω σπάει θερμόμετρα.. ιούλιος-αυγουστος.
Σαν λύση την βρήκα.. πρακτική ..(αν και αντιαισθητική..) οικονομική σίγουρα.. και χωρις τις πατέντες που θα χρειαζόνταν σε περιπτώσεις εγκατάστασης ανεμιστήρων.
θέλω να ακούσω και τι δίκή σας άποψη.
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-06, 08:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το θέμα με το μπουκάλι είναι ότι δεν μπορείς να ελέγξεις πόσο θα πέσει η θερμοκρασία. Με έναν controller (ο οποίος για μένα θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε ενυδρείο) συνδεδεμένο με ένα – δύο ανεμιστηράκια, κάνουμε τη δουλειά μας, άψογα. Βέβαια έχουμε και εξάτμιση αλλά και αυτό λύνεται.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-06-06, 08:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συμφωνω με τον γιαννη.δεν νομιζω κατ'αρχας οτι ειναι πρακτικο,απο οτι ακουσα τουλαχιστο απο αυτους που το προσπαθησαν......δεν πιστευω οτι ειναι λυση κατι τετοιο.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-06-06, 08:57
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Θα έχεις σίγουρα απότομη πτώση της θερμοκρασίας, το οποίο δεν είναι καλό... Πριν καιρό με τις πολλές ζέστες με τον κολλητό μου , κάναμε το εξής πείραμα στο 120άρι του. Μέσα σε ένα σακουλάκι ναυλον βάλαμε 5-6 παγάκια και το βυθίσαμε στο νερό. Η θερμοκρασία μέσα σε 4-5 λέπτα έπεσε 0,4-0,5C!!!
Φαντάσου με ολόκληρο μπουκάλι παγωμένο νερό... Φυσικά μετα που θα λιώσει το μπουκάλι θα έχεις αντίστοιχα και απότομη άνοδο της θερμοκρασίας...
Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει και το ανεμιστηράκι. Π.χ. στον κολλητό μου που έχει πρόβλημα θερμοκρασίας στο δωμάτιο που είναι το ενυδρείο (το θερμόμετρο χτύπαγε 31-31,5 άνετα!) με χρήση ενός ανεμιστήρα διαμέτρου 9cm ( μόνο κατα την διάρκεια της φωτοπεριόδου) η θερμοκρασία έπεσε στους 25,5 με ημερήσια εξάτμιση νερού 3lt!!!! (Aπαραίτητη χρήση controller)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-06-06, 10:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dialpistis
Σε 1-2 μέρες λιώνει
Εννοείς σε 1-2 ΩΡΕΣ

Για παραπάνω δεν το βλέπω…
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-06-06, 10:32
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

To 1 -2 μερες που κάνει να λιώσει το ξεχνάς λόγω της θερμοκρασίας από τις λάμπες που είναι κοντά αλλά και χωρίς αυτές. Εαν θέλεις κάτι εναλακτικό και φτηνό κας σε μικρες παγοκύστες , αλλά πάντα υπο επιτήρηση. Το πιο οικονομικό πάντως είναι τα ανεμιστηράκια τα συνδέεις με τον χρονοδιακόπτη που έχεις για τις λάμπες και είσαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-06-06, 10:34
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Νομίζω πως η λύση με το ανεμιστηράκι είναι η καλύτερη όσον αφορά τη σχέση κόστους απόδοσης. Το πρόβλημα όμως είναι η εξάτμιση, όπου για τις αναπληρώσεις νερού χρειάζεται α.ο για να μην ανέβει η σκληρότητα στα ύψη. Φυσικά το ίδιο πρόβλημα θα αντιμετωπίσεις και με το μπουκάλι με το παγωμένο νερό (πέραν όλων αυτών που σου είπαν οι υπόλοιποι).
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-06, 21:33
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
απο οτι ακουσα τουλαχιστο απο αυτους που το προσπαθησαν......δεν πιστευω οτι ειναι λυση κατι τετοιο.......
άκου το και από έναν ακόμα... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ !!!
το προηγουμενο καλοκαίρι το προσπάθησα στο 160άρι, και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικότατο !!!
Ο πάγος κρατούσε για ελάχιστο χρόνο, και η θερμοκρασία κατέβαινε επίσης ελάχιστα.
Η καλύτερη (και πολύ οικονομική) λύση είναι τα ανεμιστηράκια. Φαίνεται λίγο μπελάς αν σκεφτείς ότι έχεις να κάνεις συνδέσεις, να τα στερεώσεις κλπ, αλλά πίστεψέ με είναι πολύ λιγότερο μπελάς απ'ότι ακούγεται. Και το αποτέλεσμα πολύ καλο.
Αν κατάφερα εγώ (με βοήθεια βέβαια, έστω και από τηλεφώνου) να τα εγκαταστήσω, που με κατσαβίδια καλώδια και ρεύματα είμαι τσακωμένη από τα γεννοφάσκια μου, μπορεί πολύ εύκολα οποιοσδήποτε!!
Είναι πολύ λίγο το παίδεμα , και μόνο στην αρχή, αλλά μετά θα ησυχάσει το κεφαλάκι σου (και το ενυδρείο σου), έστω κιαν όπως λέει και ο Liolios έχεις απώλεια νερού.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-06, 22:05
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Με έναν [/FONT]controller[FONT=Verdana] (ο οποίος για μένα θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε ενυδρείο)
Για θυμηστε μου κανεναν αξιοπιστο,και σε καλη τιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-06, 22:21
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Για θυμηστε μου κανεναν αξιοπιστο,και σε καλη τιμη.
eliwell IC915
τιμή περίπου 40 με 45 ευρώ
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-06-06, 22:51
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες, σχετικά με τα ανεμιστηράκια, παρ' όλο που χρησιμοποιώ τη μέθοδο με τα... μπουκάλια! Θα σου πω λοιπόν τα συμπεράσματά μου:
Τα μισά ενυδρεία που έχω, είναι μονωμένα με φελιζόλ παντού, πλην μπροστά και επάνω. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην μεταβάλλεται εύκολα η θερμοκρασία ("βαστάνε" δηλαδή...). Μόλις ξεπεράσει το 28- 28,5 η θερμοκρασία, ξεκινάω με τον πάγο (σε διάφορα μπουκάλια, δοχεία, μικρά τάπερ κλπ), με τα οποία έχω κάνει διάφορα ψαξίματα και δοκιμές και έχω βρει τις ρέγουλες που χρειάζονται (ποσότητα, χρόνος, συχνότητα πάγου), όπου είναι για κάθε ενυδρείο διαφορετική (ανάλογα το μέγεθος, τη μόνωση, τη θέση του κλπ). Καταλαβαίνεις ότι έτσι κάνω δουλειά, αλλά με κόπο και χρόνο, που σημαίνει ότι σε παρατεταμένο μεγάλο καύσωνα είναι μεγάλος μπελάς και το κυριώτερο, όταν λείπεις, κανείς δεν μπορεί να σε αντικαταστήσει...
Συμπέρασμα:...ανεμιστηρακια, συμπλήρωμα νερό και τελείωσε! (ετοιμάζω κι εγώ για τα δικά μου...)
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-06, 23:41
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή Μπουκάλι απο κατάψυξη?

Αυτο είναι ένα απο τα πολλά λάθη που κανουν ορισμένοι το καλοκαίρι και μετά αναρωτιούνται γιατί τους ψωφάναι τα ψάρια.Με αυτή τη μέθοδο είναι σαν ενας άνθρωπος να μπαινοβγαίνει σε ένα δωμάτιο με κλιματιστικό,έτσι κάποια στιγμή θα αρρωστήσει,και βαρια μάλιστα.Φανταστείτε τα ψάρια που είναι σαφώς πιο ευαίστητα απο τους ανθρώπους.
Η γνώμη μου είναι να μήν τοποθετούνται στα ενυδρεία ούτε μπουκάλια από κατάψυξη,ούτε ανεμιστηράκια,ούτε να ρίχνουμε μέσα παγάκια που είχα ακούσει απο κάποιους οτι το έκαναν και κόντεψα να καραφλιάσω.Τα τροπικά ψάρια είναι ανθεκτικά σε υψηλές θερμοκρασίες το καλοκαίρι,εξάλλου στα μέρη απ'όπου προέρχονται οι θερμοκρασίες τα καλοκαίρια χτυπάνε 35άρες μέσα στο νερό,οπότε καλο θα ΄ηταν να αφήναμε τα κακόμοιρα τα ψαράκια στις φυσιολογικές θερμοκρασίες της εποχής αυτής και να μήν προσπαθούμε να παρέμβουμε στη φύση νομίζοντας πως θα διευκολύνουμε την κατάσταση.Μόνο πρόβλημα θα δημιουργήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-06, 23:45
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ξεχνας οτι πολλα φυτα ομως σε τετοιες θερμοκρασιες δεν αντεχουν και για πολυ..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-06-06, 23:54
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Exclamation 35? Εισαι σίγουρος..?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
...και μετά αναρωτιούνται γιατί τους ψωφάναι τα ψάρια.Με αυτή τη μέθοδο είναι σαν ενας άνθρωπος να μπαινοβγαίνει σε ένα δωμάτιο με κλιματιστικό...Η γνώμη μου είναι να μήν τοποθετούνται στα ενυδρεία ούτε μπουκάλια από κατάψυξη,ούτε ανεμιστηράκια...οι θερμοκρασίες τα καλοκαίρια χτυπάνε 35άρες μέσα στο νερό,οπότε καλο θα ΄ηταν να αφήναμε τα κακόμοιρα τα ψαράκια στις φυσιολογικές θερμοκρασίες της εποχής αυτής και να μήν προσπαθούμε να παρέμβουμε στη φύση νομίζοντας πως θα διευκολύνουμε την κατάσταση.Μόνο πρόβλημα θα δημιουργήσουμε.
Εγώ πάντως δεν είχα πρόβλημα απότομων αλλαγών, γι αυτό γράφω ότι έχω βρει τις ρέγουλες. Για να γίνεται αργά το κατέβασμα και να διαρκεί και όχι σε λίγο να ξανα-ανεβαίνει. Απλά είναι μεγάλος μπελάς...
Οσο για τις 35άρες...έχεις δοκιμάσει να αφήσεις τα ψάρια σου σε τέτοιες θερμοκρασίες? Δοκίμασε και μετά τα ξαναλέμε... Τα δικά μου πάντως μία φορά που είχε φτάσει 31, κόντεψα να τα χάσω! Ισα που τα πρόλαβα με τον πάγο (αργά-αργά και σταδιακά, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και η μόνωση που ανέφερα, κρατάει αρκετά τη θερμοκρασία).
Για να μην αναφερθώ και στα φυτά που λέει και ο Τάκης, που από τους 29 αρχίζεις και τους βράζεις... κόλυβα!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 14-06-06 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-06-06, 00:13
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Για θερμοκρασίες έψαξα πολύ και ρώτησα.'Αλλος μου έλεγε το ένα.άλλος το άλλο.Ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του.
Για φυτά δε ξέρω,ίσως να έχετε δίκιο,αλλά για τις θερμοκρασίες έχω πιστεί ότι τα τροπικά αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες.Πρίν 3 εβδομάδες με τις ζέστες το θερμόμετρο στο μεγάλο ενυδρείο έλεγε 31 και συνέχισε για μία εβδομάδα περίπου.Τα ψάρια ήταν φυσιολογικότατα,Δραστήρια και με πολύ όρεξη για τροφή.Τώρα είναι στούς 29,και ξαναέβαλα θερμοστάτη μέσα για να κρατάει αυτή τη θερμοκρασία λόγω του ότι εχει κρυ΄ωσει ο καιροός την τελευταία εβδομάδα.
Αυτο με το μπουκάλι και τα παγάκια παιδια είναι μέγα λάθος.Επιδιώκεται απότομη αλλαγή θερμοκρασίας και αυτο δεν είναι καλο.Τη γνώμη μου λέω,δε σημαίνει οτι είναι και στάνταρ το σωστό.Απλα εγώ αυτά εφαρμόζω και μέχρι στιγμής δώξα το Θεό δέν εχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-06-06, 00:24
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem
...Αυτο με το μπουκάλι και τα παγάκια παιδια είναι μέγα λάθος.Επιδιώκεται απότομη αλλαγή θερμοκρασίας και αυτο δεν είναι καλο...
Λάθος! Φοβάμαι ότι το έχεις πάρει στραβά το πράγμα... Δεν επιδιώκεται απότομη αλλαγή θερμοκρασίας αλλά ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΠΤΩΣΗ και προσπάθεια ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ μετά στα φυσιολογικά/συνηθισμένα επίπεδα. Και αυτό λέω ότι είναι το δύσκολο και ο μπελάς... Είναι ακρίβώς το ίδιο (από την ανάποδη) με αυτό που λές ότι έκανες τώρα με τον θερμοστάτη, που τον χρησιμοποιείς/ούμε για να ανεβάσουμε, λόγω κρύου. Απλά, είναι πολύ δύσκολο και θέλει πολύ δουλειά και συνεχώς "από πάνω" με τον πάγο, καθώς και καλό υπολογισμό των ποσοτήτων πάγου. Με λίγα λόγια, δουλειά για... αργόσχολους!
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-06-06, 00:28
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παίδες να υπενθυμίσω και τη λύση του κλιματιστικού.!!!
Κάποιος το είχε προτείνει σε άλλο ποστ αλλά δεν θυμάμαι ποιος κα σε πιο ποστ και συγκεκριμένα τόνισε ότι το κλιματιστικό προσφέρει ευχαρίστηση στα ψαράκια αλλά και στον μπαμπά χομπίστα !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-06-06, 00:29
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Κοίτα,άν είναι να κατεβάζεις τη θερμοκρασία σταδιακά και όχι απότομα,κρατώντας την μετα εκεί,τοτε ίσως να κάνεις δουλειά.Το δύσκολο είναι να την κρατήσεις όμως αμετάβλητη.Αυτό πώς το κάνεις με ακρίβεια?Πρέπει να είσαι 24 ώρες το 24ωρο πάνω από το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-06-06, 00:33
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Αυτό με το κλιματιστικό είναι όντως πολύ καλή λύση,το πρόβλημα όμως είναι ο λογαριασμός της ΔΕΗ πόσο θα έρθει?Θα πρέπει παρομοίως και το κλιματιστικό να είναι συνεχώς αναμένο σε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία.¶ν όμως το βαστάει η τσέπη σου είναι πολύ καλή ιδέα...Και πρακτικότατη,ούτε που θα αγχώνεσαι για τη θερμοκρασία...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-06-06, 00:38
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

και δεν θα ιδρώνεις μπροστά στο ενυδρείο/α σου και ειδικότερα στις ρουτινοδουλειές του !!!!
Επίσης το συνέχεια αναμένο ειναι σχετικό πιστεύω εάν λειτουργει ανά τετράωρο για 2 ώρες δεν θα υπάρχει προβλημα σταθερότητας θερμοκρασίας.
Θα σας ενημερώσω με τον πρώτο καυσωνα που θα έρθει.
Αυρι τοποθετώ την μονάδα στο δωμάτιο. Οπότε έπαιται συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-06-06, 00:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στο φυσικο περιβαλλον με ελαχιστες εξαιρεσεις (πολυ μικρες γουρνες νερου), στις λιμνες και τα ποταμια, η θερμοκρασια δεν χτυπαει 35ρια - ο ογκος νερου ειναι τεραστιος κι εξισορροπειται.

Πολυ λιγα ψαρια δε, αντεχουν 35ρες ΜΟΝΙΜΑ για κανα δυο μηνες το καλοκαιρι.

Η λυση του ανεμιστηρα δε, ειναι σταθεροτατη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-06-06, 01:00
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή ...

Τolis το ανεμιστηράκι είναι μια λύση,αλλά δέν είναι φυσιολογικό να εξατμίζεται τόσο πολύ νερο ημερησίως.Όσο για την θερμοκρασία που σου φαίνεται υψυλή,σκέψου πως στήν Ασία απ'όπου προέρχονται πολλά τροπικά,η θερμοκρασία τα καλοκαίρια ξεπερνα κατά πολύ τη δικιά μας.Και στα ποτάμια το νερό είναι σα κάτουρο απο τη θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-06-06, 08:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν καταλαβα τι σχεση εχει το φυσιολογικο με τα ενυδρεια. Χωρις τεχνητο φωτισμο. θερμαντηρες, φιλτρα και κυκλοφορητες δεν θα ζουσε τιποτε ακομα και σε 1000 λιτρα νερο.
Περα απο αυτό τωρα, η μεγαλη εξατμιση οταν συμπληρωνεται αυτοματα με νερό απο ΑΟ δεν έχει απολυτως καμμια επιπτωση στα ψαρια/φυτά (ενω εχει μια χαρακτηριστικη μυρωδια στο χωρο αν δεν εξαερίζεται καλα...)
Η αυξηση της θερμοκρασιας ομως έχει. ΚΑΠΟΙΑ ειδη (πχ Δισκοι, ραμιρεζι) αντεχουν και σε ψηλοτερες θερμοκρασιες. Μην ξεχναμε ομως οτι την εποχη της ξηρασιας μερικες φορες τα ψαρια πεθαινουν κατα χιλιαδες.. παγιδευμενα σε νερολακκους...
Ελαχιστα φυτά αντέχουν σε θερμοκρασιες ανω των τριάντα ακόμα και τα ασιατικής προέλευσης. Στη φυση, λογω του τεραστιου ογκου του νερού οι οποιες αλλαγες στη θερμοκρασια γινονται πολυ αργά και σπανιως ξεπερνουν τους 2-3 βαθμους αναλογα με την εποχή. Σε περιπτωση μεγαλης ζεστης στη φυση αντιμετωπιζεται με μεγαλη εξατμιση νερου και μετα με τροπικες καταιγιδες.
Συνοψιζοντας με σειρά πρακτικότητας.
α. Chiller η καλυτερη αν και λιγο ακριβη λυση.
β. Ανεμιστηρακια με θερμοστατη, φλοτερ και αυτοματη συμπληρωση νερου απο ΑΟ
γ. Λυσεις βασισμενες σε ανεμιστηρα χωρις αυτοματισμους. Οταν σφιξουν οι ζεστες το ανεμιστηρακι απλα κραταει τη θερμοκρασια λιγο χαμηλοτερα χωρις πρακτικα να μεταβαλει τη θερμοκρασια ακομα και αν δουλευει σε 24 ωρη βαση.
δ. Κλιματιστικό. Με 2-3 ωρες δεν γινεται δουλεια οταν εχει ζεστη... Το ενυδρειο εχει 1-2 βαθμους πανω απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος.
ε. Μονωση με φελιζολ, και χρηση παγου. Καταλληλο λυση για αργοσχολους.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-06-06, 08:43
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Τη λύση με το κλιματιστικό σκέφτομαι να ακολουθήσω και εγώ.
Κάθε καλοκαίρι το δουλεύω επί περίπου 3 μήνες αδιάκοπα και δεν έχω τόσο φουσκωμένους λογαριασμούς ΔΕΗ. Υπάρχει όμως και ένα κόλπο σε αυτό: Ανάβουμε το κλιματιστικό πριν ζεστάνει πολύ ο καιρός. στην επιθυμητή θερμοκρασία (π.χ 26 βαθμοί). Μόλις η θερμοκρασία δωματίου ανέβει λίγο πάνω από την επιθυμητή θερμοκρασία τότε το κλιματιστικό δουλεύει για λίγο μέχρι να την ρίξει και πάλι στους 26 κ.ο.κ. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνουμε σωστή ψύξη του χώρου, που σημαίνει ότι όχι μόνο ο αέρας αλλά και το δάπεδο και οι τοίχοι και όλα τα αντικείμενα του χώρου έχουν σταθερά θερμοκρασία 26 βαθμών. Έτσι το κλιματιστικό δουλεύει κατά το δυνατόν λιγότερο. Εξάλλου ας μην ξεχνάμε πως η εξωτερική μονάδα "καίει" περισσότερο στο ξεκίνημά της και κατα συνέπεια με το συνεχές "άναψε - σβήσε" από εμάς.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-06-06, 08:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

προφανως ο χωρος σου ειναι πολυ καλά μονωμενος και πρεπει να βοηθαει και ο προσανατολισμος του δωματιου. εαν καταφερνεις να εχεις σταθερα 26 βαθμους χωρις συνεταιρο την δεη, τοτε και το ενυδρειο δεν θα ξεπερασει τους 28 και εισαι αρχοντας!.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-06-06, 09:01
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι το σπίτι είναι βορινό και αυτό βοηθάει αρκετά. Όμως έχει σκεφτεί κανείς πόσα watt καίνε 4 θερμοστάτες το χειμώνα; (για τους κατέχοντες αρκετά ενυδρεία) περίπου όσο και ένα κλιματιστικό το καλοκαίρι (τουλάχιστον το δικό μου καταναλώνει 900 watt/ώρα) και οι θερμοστάτες μου καταναλώνουν 1Χ300w + 1X200w + 2X100w = 700w! Οι θερμοστάτες δουλεύουν περίπου για 7 μήνες, ενώ το κλιματιστικό το πολύ για 3. Με αυτό θέλω να πω πως η διαφορά στο κόστος τελικά δεν είναι και τόσο τραγική.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-06-06, 11:02
Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ο χρήστης ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2005
Περιοχή: ΚΑΤΕΡΙΝΗ
Μηνύματα: 202
Προεπιλογή

Βρηκα αυτον εδω στα 15 ε,γερμανικος,

http://www.leitenberger.de/mess_e/rtc-01.htm

αλλα φοβαμε το ''πουρο'' ειναι απο αλουμινιο και να μη βγαζει τιποτα μεσα στο νερο.Τι λετε ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-06-06, 11:26
Το avatar του χρήστη dialpistis
dialpistis Ο χρήστης dialpistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-04-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

οταν ξεκινουσα αυτο το ποστ να πω την αληθεια πιστευα πως ο μονος λόγος να μη χρησιμοποιηθει τελικα το μπουκάλι θα ήταν αισθητικός και το πολυ πολυ η περιπτωση της απουσίας μου απο το σπίτι για πολλές ώρες....

πλέων και γω προσανατολίζομαι στη λύση του κλιματιστικου. Είναι ακριβως απεναντι απο το ενυδρειο και έχοντας σαν δεδομένο οτι για 30-40 μέρες καιει σχεδον συνεχεια, και οτι μένω στον πρώτο οροφο το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικο.
στις ζέστες που πέρασαν είδα θερμοκρασία 27 βαθμών ελπιζω το καλοκαιρι που έρχετε να μη δω πάνω απο 28.
Οι ανεμιστήρες είναι όντως η καλύτερη λύση.
__________________
Life is a ride... in 2 weals
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-06-06, 15:01
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή 12V ψυγειάκι

Είδα σε κατάλογο προσφορών των Plus κάτι ψυγειάκια δωδεκάβολτα για camping κλπ. στην τιμή των 29 ευρώ.

Σκεφτόμουνα την λύση να ανοίξω 2 τρύπες στο ψυγειάκι και να βάλω λάστιχο να κάνει κύκλους σαν σπιραλ όπου θα περνάει το νερό του ενυδρείου με την βοήθεια από έναν μικρό κυκλοφορητή. Πως σας φαίνεται σαν πατέντα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-06-06, 15:11
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν...

και για να το εξηγήσω απλά σκέψου ότι το ψυγειάκι αυτό κρατάει δροσερά μερικά λίτρα (το πολύ 5) ενώ το ενυδρείο σου είναι πολύ περισσότερα....Αν κάνεις τον κόπο να βάλεις κάτω...και τις εξισώσεις τότε είναι που θα βεβαιωθείς.
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιονισμένο νερό (Reverse Osmosis) newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 16-06-03 10:57
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΟ ΟΞΥ ( ΗCl) η" ΑΚΟΥΑΦΟΡΤΕ??? Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 10-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11142 seconds with 13 queries