Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-03-17, 20:19
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο για τα χρυσόψαρά μου

Ήρθε η ώρα τα χρυσοψαράκια μου να πάνε σε ένα μεγαλύτερο και πιο κατάλληλο ενυδρείο από το μικρό που τα είχα μέχρι τώρα : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95310
Ο χώρος που μπορώ να τα φιλοξενήσω είναι ο πάγκος* που χωρίζει την κουζίνα από το σαλόνι. Οι μέγιστες διαστάσεις που μπορεί να έχει το ενυδρείο είναι μήκος 130 εκ. και πλάτος 55 εκ. και αυτό είναι και το μέγεθος που σκοπεύω να το φτιάξω. Το ύψος δεν με περιορίζει, οπότε για να κερδίσω λίτρα, σκέφτομαι να το φτιάξω ψηλό, δηλαδή 65 εκ. και έτσι θα έχω μικτά 465 λίτρα.
Επειδή δεν μπορεί να μπει εξωτερικό φίλτρο ούτε να τρυπηθεί ο πάγκος,ούτε να μπει κρεμαστό φίλτρο, οι λύσεις που σκέφτηκα ήταν εσωτερικό φίλτρο (τύπου Juwel filter bioflow 8 lt - αλλά είναι μικρό) ή τύπου Αμβούργου (δεν ξέρω αν θα με καλύψει με τα χρυσόψαρα) ή εσωτερικό σαμπ με την τρίτη λύση να είναι η επικρατέστερη.
Ξύλινο καπάκι δεν θα δείχνει όμορφα για αυτό σκέφτομαι να βάλω ή συρόμενα τζάμια ή πλέξιγκλας ή μασίφ πολυκαρβονικό, επάνω από τις κόντρες.
Από θέμα φωτισμού, δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο μια και αν μπουν φυτά θα είναι λίγα και εύκολα (πχ. ανούμπια, βαλισνέρια). Στο χώρο πάντως θα έδειχνε πολύ όμορφα κάποιο κρεμαστό φωτιστικό.
Ερωτήσεις που έχω να κάνω:
1) είναι κατάλληλες οι διαστάσεις για τα δύο μου (για την ώρα) χρυσόψαρα, όταν φτάσουν το τελικό τους μέγεθος;
2) τα τζάμια του ενυδρείου τι πάχος πρέπει να έχουν; με κόντρες πάνω κάτω φτάνουν τα 10άρια ή θέλει 12άρια;
3) το εσωτερικό σαμπ πόσα λίτρα για υλικά πρέπει να έχει ποια πρέπει να είναι η αναλογία μηχανικών και βιολογικών υλικών και πόσα τα λίτρα ; Στο θέμα του φίλτρου έχω πολλές απορίες, (παρότι έχω διαβάσει πολλά ανάλογα θέματα για κατασκευές), που θα τις κάνω στην πορεία.
4) Επειδή δεν έχω τις γνώσεις να φτιάξω μόνος μου φωτιστικό με power led ή κάτι αντίστοιχο (και το ενυδρείο δεν θα το φτιάξω εγώ), θα πάω σε κάποια έτοιμη λύση. έχετε να προτείνετε κάποιο φωτιστικό ή σποτ; πάνω από τον πάγκο που θα μπει το ενυδρείο υπάρχει ξύλο παράλληλα με τον πάγκο και από εκεί θα μπορούσε να κρεμαστεί το φωτιστικό ή σποτ ή κάτι άλλο που δεν το έχω δει και έχετε να προτείνετε.

* για την θέση του ενυδρείου και την αντοχή του πατώματος - πάγκου έχω ρωτήσει και πάρει το οκ από φίλο μου μηχανικό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-03-17, 20:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

καλές οι διαστάσεις σου, βάζεις και 5 ψάρια μέσα
Αν το κάνεις 65 εκατοστά ύψος , κάνε το με 12 τζάμι αλλά θα βάλει και κόντρες.
Για φίλτρο μπορείς να φτιάξεις ένα εσωτερικό σαμπ και να το βάλεις κατα μήκος στη πλάτη,
θα σου κόψει πλάτος αλλά δεν θα σου κόψει μήκος,
και έτσι άνετα μπορεί να χωρέσει ενα τσουβαλάκι ελαφρόπετρα και θα είναι τουμπανο
Φωτισμό ότι πιο απλό μπορείς, μη ταλαιπωρηθείς άδικα, δες για έτοιμα σποτάκια.
Φτιάξε και ενα καπάκι από κοντρα πλακέ θαλάσσης και βάλε τα μέσα.
Το καπάκι θα το χρειαστείς οπωσδήποτε για να μη πηδήξουν τα ψάρια έξω , για να στηρίξεις τα φώτα αλλά και να στερεώσεις τα ανεμιστηράκια που θα τα χρειαστείς οπωσδήποτε το καλοκαίρι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-17, 21:16
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το φίλτρο σκέπτομαι να το βάλω κατά μήκος στην αριστερή πίσω γωνία. τι μέγεθος να έχουν οι θαλαμοι του; και πόσα λίτρα ανά ώρα να γυρνάει η αντλία;
-------------------------
Για τον φωτισμό έχεις να μου προτείνεις κάποια σποτάκια και τι είδους λάμπες πρέπει να μπουν σε αυτά;
-------------------------
για καπάκι δεν θα δείχνει όμορφα το κόντρα πλακέ, γιατί το ενυδρείο θα έχει θέα από 3 πλευρές, μόνο η μία πλαϊνή είναι στον τοίχο, θα είναι διαμπερές. για αυτό είπα να βάλω κάτι διάφανο όπως το γυαλί ή το πλεξιγκλάς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Σ. : 23-03-17 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-17, 22:05
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος Σ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον φωτισμό έχεις να μου προτείνεις κάποια σποτάκια και τι είδους λάμπες πρέπει να μπουν σε αυτά;
Για κοιτά λίγο το θέμα του φίλου Κώστα εδώ, να πάρεις καμιά ιδέα, κάτι έχει κάνει με spotακια και δείχνει όμορφο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95362
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-17, 22:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

θα σου πρότεινα να βάλεις 2 αντλίες από 1000Λ/Ω η μία τουλάχιστον
πιστεύω πως με διαστάσεις 50 μήκος Χ ύψος ενυδρείου Χ 12-13 εκατοστα πλάτος θα χωράνε άνετα σφουγγάρια, αντλίες και πολύ βιολογικό υλικο
Σποτάκια led σαν και αυτά
https://www.ledokosmos.gr/led-provol...oleis-led-230v
το καπάκι αν το βάψεις μαύρο θεωρώ πως θα φαίνεται πολύ όμορφο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-17, 22:25
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για κοιτά λίγο το θέμα του φίλου Κώστα εδώ, να πάρεις καμιά ιδέα, κάτι έχει κάνει με spotακια και δείχνει όμορφο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95362
βλέπω ότι το ενυδρείο του έχει ύψος 38 εκ , το δικό μου θα είναι 65. αυτού του τύπου τα σποτ και τέτοιες λάμπες θα μπορούν να καλύψουν τα 450 λίτρα; πόσα watt θα χρειαστώ και τι par πρέπει να έχουν, έστω και για τα λίγα και εύκολα φυτά που θα βάλω, αν υποθέσουμε ότι, αν μπουν με τον ίδιο τρόπο, η πάνω λάμπα θα είναι στο 1 μέτρο απόσταση από τον βυθό;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
θα σου πρότεινα να βάλεις 2 αντλίες από 1000Λ/Ω η μία τουλάχιστον
πιστεύω πως με διαστάσεις 50 μήκος Χ ύψος ενυδρείου Χ 12-13 εκατοστα πλάτος θα χωράνε άνετα σφουγγάρια, αντλίες και πολύ βιολογικό υλικο
Σποτάκια led σαν και αυτά
https://www.ledokosmos.gr/led-provol...oleis-led-230v
το καπάκι αν το βάψεις μαύρο θεωρώ πως θα φαίνεται πολύ όμορφο
οι αντλίες να μπουν μία σε χαμηλό ύψος για να καθαρίζει τον βυθό και μία στην επιφάνεια του νερού ή και οι δύο στην επιφάνεια του νερού για καλύτερη ανατάραξη;
πόσα Lumen να είναι ο φωτισμός;

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-03-17, 22:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι αντλίες ψηλά για να έχεις ανατάραξη,
για τον βυθό μη σε απασχολεί, θα φροντίσουν τα χρυσόψαρα
Φωτισμό όσο θες, δεν χρειάζεται και κάτι το ιδιαίτερο, θα είναι το τελευταίο που θα σε απασχολήσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-03-17, 23:18
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Η είσοδος του νερού αν δεν μπαίνει στον πρώτο θάλαμο από τρύπες σε όλο του το ύψος και μπαίνει μόνο από υπερχείλιση στο πάνω του μέρος, θα έχω πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-03-17, 23:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δες να πάρεις ιδέες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....74&page=4/#115
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-03-17, 23:53
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες να πάρεις ιδέες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....74&page=4/#115
Το έχω δει το φίλτρο που έχεις φτιάξει Τάκη. έχω την τύχη όπως όλοι εδώ, να θαυμάσω αρκετές κατασκευές σου, και έχω δει ότι έχεις κάνει 3 τρύπες σε διαφορετικό ύψος η κάθε μία. αν δεν τις κάνω θεωρείς ότι θα έχω πρόβλημα ή απλά εσύ έκανες το κάτι παραπάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-03-17, 23:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τις θεωρώ καλύτερα έτσι για να τραβάει νερό το φίλτρο από όλα τα ύψη.
Μόνο από ψηλά δεν θα το πρότεινα , γιατι υπάρχει φόβος να ξενερισουν οι αντλίες αν μειωθεί πολύ η στάθμη του νερού. Να σκεφτείς στο δικό μου λειτουργουν κανονικά οι αντλίες ακομα και αν αφαιρέσω το 40% του νερού.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-17, 23:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εχεις χώρο από κάτω να φτιάξεις σαμπ ;
Θα ήταν πολύ καλύτερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-03-17, 00:03
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Σωστό για τις αντλίες ,οκ.
Μπορώ στον πρώτο θάλαμο που θα μπαίνει το νερό να βάλω χοντρότρυπο σφουγγάρι και στο δεύτερο θάλαμο το βιολογικό υλικό ή ο πρώτος θάλαμος πρέπει να είναι τελείως κενός;
-------------------------
όχι δεν μπορώ να βάλω από κάτω το σαμπ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρήστος Σ. : 24-03-17 στις 00:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-03-17, 00:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι , έτσι θα το κάνεις, δεν χρειάζεται να είναι κενός ο 1ος θάλαμος ,
χοντρο σφουγγάρι, λεπτο, ενυδρειακό βαμβάκι , και τέλος βιολογικό υλικό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-03-17, 15:25
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις αντλίες http://www.igna.gr/hydor-centrifugal-pump-1150-eu θα είμαι καλυμμένος με δύο τέτοιες; με κατανάλωση μόνο 7 watt και 1150 lt/h "γυρίζει" 164 lt/watt. Η Eheim 1002 με κατανάλωση 23 watt και 1000 lt/h "γυρίζει" 43 lt/watt σχεδόν 4 φορές λιγότερα λίτρα ανά ώρα με βάση την κατανάλωση και έχει και τα διπλάσια λεφτά. Αν υπολογίσουμε ότι αφού θα είναι εσωτερικό το σαμπ και δεν θα επηρεάζει το μανομετρικό, αξίζει ποιοτικά και σε βάθος χρόνου μια τέτοια αγορά;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-17, 15:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλές δείχνουν , δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βέβαια να σου πω λεπτομέρειες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-17, 15:47
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Είχα δει ένα θέμα εδώ (δεν το βρίσκω τώρα) που έκανε αναφορά για τις συγκεκριμένες, με μεταφορά του νερού από ένα δοχείο σε ένα άλλο και έγραφε ότι δεν είχαν την ροή που έπρεπε να είχαν. αλλά είναι μεγάλη η διαφορά με την eheim και όσο μειωμένη ροή και να έχουν, πιστεύω αξίζουν. εκτός και αν χαλάνε γρήγορα, κάνουν πολύ θόρυβο ή κάποιο άλλο πρόβλημα. κάποια άλλη πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-03-17, 16:26
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Κινέζικες στο δικό μου χρυσοψαράδικο,
σαν και αυτή
http://www.ebay.com/itm/352011476777...%3AMEBIDX%3AIT
και κάποια στιγμή θέλω να δοκιμάσω και αυτή
http://www.ebay.com/itm/321760770085...%3AMEBIDX%3AIT
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-03-17, 16:35
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Είναι εντελώς διαφορετικές οι αντλίες αυτές μεταξύ τους και για διαφορετική εργασία η καθεμία. Η EHEIM 1002 (23W) έχει μανομετρικό (μεταφορά νερού σε ύψους δηλαδή) 2 μέτρα το τριπλάσιο απότι η Hydor (70 εκ στη θεωρία). Μια παρόμοια EHEIM είχα για τις αλλαγές νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο. Δεν ξέρω πως έχεις σκεφτεί να το κάνεις το φίλτρο αλλά δε νομίζω να σε ενδιαφέρει τόσο το μανομετρικό. Επίσης τα λίτρα της είναι στην πραγματικότητα λιγότερα και είναι λίγο περίεργη αντλία στο άνοιγμα για καθάρισμα (το άνοιγμα βασικά). Η Hydor ουσιαστικά δημιουργεί καλή ροή χωρίς να μπορεί να μεταφέρει το νερό σε ύψος.Στη θέση σου θα κοίταζα να μπορώ να βάλω και να βγάλω την αντλία εύκολα και επίσης εύκολα να μπορώ να την ανοίξω για καθάρισμα. Τονίζω το εύκολα γιατί είναι δύσκολος ο χειρισμός αν δεν τα σχεδιάσεις σωστά από την αρχή. Στο μήνα σκέψου και ανάλογα με θερμοκρασία, ταίσματα, ψάρια κτλ πιάνουν πρασινάδα και η ροή σχεδόν μηδενίζει.

Το θέμα ήταν ανάμεσα στη Hydor και τη Juwel!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-03-17, 17:16
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

[QUOTE=Τάκης;1003054]Το τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ Κινέζικες στο δικό μου χρυσοψαράδικο,
σαν και αυτή
http://www.ebay.com/itm/352011476777...%3AMEBIDX%3AIT

Είσαι ευχαριστημένος από αυτήν την αντλία, την προτείνεις;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εντελώς διαφορετικές οι αντλίες αυτές μεταξύ τους και για διαφορετική εργασία η καθεμία. Η EHEIM 1002 (23W) έχει μανομετρικό (μεταφορά νερού σε ύψους δηλαδή) 2 μέτρα το τριπλάσιο απότι η Hydor (70 εκ στη θεωρία). Μια παρόμοια EHEIM είχα για τις αλλαγές νερού από το βαρέλι στο ενυδρείο. Δεν ξέρω πως έχεις σκεφτεί να το κάνεις το φίλτρο αλλά δε νομίζω να σε ενδιαφέρει τόσο το μανομετρικό. Επίσης τα λίτρα της είναι στην πραγματικότητα λιγότερα και είναι λίγο περίεργη αντλία στο άνοιγμα για καθάρισμα (το άνοιγμα βασικά). Η Hydor ουσιαστικά δημιουργεί καλή ροή χωρίς να μπορεί να μεταφέρει το νερό σε ύψος.Στη θέση σου θα κοίταζα να μπορώ να βάλω και να βγάλω την αντλία εύκολα και επίσης εύκολα να μπορώ να την ανοίξω για καθάρισμα. Τονίζω το εύκολα γιατί είναι δύσκολος ο χειρισμός αν δεν τα σχεδιάσεις σωστά από την αρχή. Στο μήνα σκέψου και ανάλογα με θερμοκρασία, ταίσματα, ψάρια κτλ πιάνουν πρασινάδα και η ροή σχεδόν μηδενίζει.

Το θέμα ήταν ανάμεσα στη Hydor και τη Juwel!
Αυτό ήταν το θέμα που είχα δει και εγώ, σε ευχαριστώ που το βρήκες.
Πράγματι, για την χρήση που την θέλω εγώ, σε ένα εσωτερικό σαμπ, νομίζω η eheim δεν είναι η προτεινόμενη.Απλά την έβαλα ως μέτρο σύγκρισης, γιατί είναι μια αξιόπιστη και πολύ γνωστή αντλία. Αν η Hydor είναι περίεργη στο άνοιγμα και υπάρχει φόβος να χαλάσει ή να με ταλαιπωρεί και αν βουλώνει πιο εύκολα από άλλες, τότε ναι, δεν θα την προτιμήσω. θα προσπαθήσω να φτιάξω το σαμπ όσο πιο σωστά γίνεται και να μπαίνει- βγαίνει η αντλία εύκολα. έχω δει αρκετές κατασκευές και ακόμα το ψάχνω...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-03-17, 17:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η πρώτη που αγόρασα δουλεύει από το 2014 χωρίς κανένα πρόβλημα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-03-17, 17:28
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Οπότε με μία τέτοια http://www.ebay.com/itm/352011476777...%3AMEBIDX%3AIT στα 1000lt/h
και μία τέτοια http://www.ebay.com/itm/321760770085...%3AMEBIDX%3AIT (να δούμε τι λέει και αυτή ) στα 1200lt/h
είμαι καλά έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-03-17, 17:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι, από ροή μια χαρά είσαι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-03-17, 18:06
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος Σ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν η Hydor είναι περίεργη στο άνοιγμα και υπάρχει φόβος να χαλάσει ή να με ταλαιπωρεί και αν βουλώνει πιο εύκολα από άλλες, τότε ναι, δεν θα την προτιμήσω. θα προσπαθήσω να φτιάξω το σαμπ όσο πιο σωστά γίνεται και να μπαίνει- βγαίνει η αντλία εύκολα. έχω δει αρκετές κατασκευές και ακόμα το ψάχνω...
Έχω εμπειρία από την ΕΗΕΙΜ και την εσωτερική του ενυδρείου μου μάρκας Juwel. Hydor δεν έχω άποψη. Η ΕΗΕΙΜ ανοίγει περίεργα λοιπόν! Συγγνώμη αν το έγραψα λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-03-17, 18:12
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquatix Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω εμπειρία από την ΕΗΕΙΜ και την εσωτερική του ενυδρείου μου μάρκας Juwel. Hydor δεν έχω άποψη. Η ΕΗΕΙΜ ανοίγει περίεργα λοιπόν! Συγγνώμη αν το έγραψα λάθος
Το κατάλαβα λάθος! εγώ μόνο την εσωτερική Juvel έχω και μπορώ να πω ότι είναι οκ. από εκεί και πέρα... μαύρα μεσάνυχτα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-03-17, 18:27
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Φιλε Χρηστο αν θελεις μπορω να σου δανεισω τις αντλιες μου, καθονται, να τις δεις λιγο απο κοντα και αν ειναι να πειραματιστεις για λιγες μερες και οταν κατεληξεις καπου μου τις επιστρεφεις πισω Εχω την Hydor Pico 1200, την Sicce Nova και την Eheim 1002. Στειλε μου ενα PM αν σε ενδιαφερει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-03-17, 18:38
Χρήστος Σ. Ο χρήστης Χρήστος Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2016
Περιοχή: Πειραιά
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Χρηστο αν θελεις μπορω να σου δανεισω τις αντλιες μου, καθονται, να τις δεις λιγο απο κοντα και αν ειναι να πειραματιστεις για λιγες μερες και οταν κατεληξεις καπου μου τις επιστρεφεις πισω Εχω την Hydor Pico 1200, την Sicce Nova και την Eheim 1002. Στειλε μου ενα PM αν σε ενδιαφερει.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! όταν φτιάξω το ενυδρείο, γιατί ακόμα στον σχεδιασμό είμαι, θα ήταν πολύ καλό να μπορούσα να δω τι θα με βόλευε καλύτερα. θα επικοινωνήσω μαζί σου, όταν έρθει η ώρα και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Τι φύλο είναι το χρυσόψαρό μου? tsala Αναπαραγωγή 27 01-12-16 19:00
Τα χρυσόψαρά μας! tsala Ενυδρεία με χρυσόψαρα 69 21-02-16 22:29
τα χρυσόψαρά μου, μια μικρή χαρούμενη παρέα maria p Ενυδρεία με χρυσόψαρα 47 21-05-13 14:43
Παράσιτα στο χρυσόψαρό μου treno Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 1 04-11-06 14:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08998 seconds with 13 queries