Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 16-09-16, 11:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο πράσινος σωλήνας είναι η έξοδος από το πρώτο μου φίλτρο. Όλα τα ψάρια μεταφέρθηκαν στην παλετοδεξαμενή. Σχεδόν όλα τα λουλούδια μεταφέρθηκαν μέσα στην ψησταριά, αφού την κάλυψα πρώτα με ένα πλαστικό.

Δυστυχώς σε κάποια σημείο έχω απώλεια νερού. Χάνω 3-5 εκατοστά καθημερινά. Απομόνωσα τον καταρράκτη και συνέχισα να έχω απώλειες. Μέχρι τώρα μπορούσα να προσθέτω νερό και να ψάχνω από που έχω απώλειες. Δυστυχώς θα πρέπει να φύγω και φοβήθηκα μην γυρίσω σπίτι και βρω την λίμνη εντελώς άδεια.

Ξέστισα όλη την λίμνη. Ακόμα και τον καταρράκτη, για να καταφέρω να βγάλω το λινερ. Αφού το έπλυνα, το κρέμασα από το μπαλκόνι. Καθώς το κοιτούσα ανακάλυψα μια μικρή τρύπα και ένα σκίσιμο δίπλα (φώτο). Αυτό ήταν στον πυθμένα και κοντά στον καταρράκτη. Δεν θυμάμαι να μου είχε πέσει κάποια πέτρα από τον καταρράκτη. Ίσως να είναι πολύ παλιό, από τότε που έστηνα τον καταρράκτη? Αφού βράδιασε ο ένας κάθισε από την μια πλευρά του λινερ με έναν δυνατό φακό και ο άλλος από την άλλη πλευρά. Ανακάλυψα κάτι πολύ μικρές τρυπούλες. Θα πρέπει να δω αν περνάει νερό ή απλώς ο φακός ήταν πολύ δυνατός γιατί με το μάτι δεν φαίνεται κάτι. Με blanco τα σημάδεψα όλα. χεχε Τελικά βρήκα άλλο ένα "καλό" σχίσιμο στο πυθμένα δίπλα στο skimmer. Εκεί όντος κατά καιρούς μου έχουν πέσει διάφορα τούβλα και κεραμίδια.... Η βραδυνή φώτο είναι χάλια οπότε δεν την βάζω



H κόλλα αγοράστηκε. Από Δευτέρα θα αρχίσει το κόλλημα.

Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 16-09-16, 12:06
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

και εχανε τοσο πολυ απο αυτη την τρυπουλα?γενικα εχει και πολυ εξατμηση.ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω ποση δουλεια εριξες.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 16-09-16, 12:35
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Βρήκα και άλλο ένα σχίσιμο αλλά επειδή ήταν βράδυ είναι χάλια η φώτο.
Είναι 1 πόντο το σχίσιμο στην φώτο. Μην με ανχόνεις ότι έχω και αλλού θέμα. Απο εβδομάδα θα πέσει διπλοτσεκάρισμα.
Γεωύφασμα είχα βάλει από κάτω, αλλά όχι άμμο για να κάτσουν ποιο καλά τα πανιά.
Όντος, πολύ δουλεία. Τώρα νιώθω ότι πρέπει να την ξανα στήσω από την αρχή.

Που να μην είχα πάρει και το χοντρό λινερ
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 17-09-16, 10:08
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παναγιώτη με το καλό η επισκευη ! Δύσκολες καταστάσεις αυτες, θα τα καταφέρεις όμως
Ευκαιρία ήταν τωρα να κάνεις μια επέκταση, σκέψου το.
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 19-09-16, 09:56
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Θέλει χρόνο μια τέτοια κατασκευή. Ευχαριστώ για την συμπαράσταση Αρτεμισία.

Για την επέκταση.... σκέφτομαι να φάω τα σκαλοπάτια εκτός από 2. Το ένα που θα μείνει θα είναι του καταρράκτη και το άλλο αυτό που θα κάθονται οι γλάστρες πάνω. Μου το έλεγε και ο Andros πριν χρόνια, και τελικά τώρα λέω να φάω το μεγαλύτερο μέρος από τα σκαλοπάτια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros 03-04-2013, 23:37 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχουν πλεον αναθεωρηθει πολλα πραγματα σχετικα με τις λιμνες κοι...
Τα σκαλοπατια για να κατσουν πανω γλαστρες δεν υφιστανται πλεον για πολλους λογους αλλα αμα θες καντα..........

Σκέφτομαι να φάω και κάποια ζικ ζικ που έχω και να γίνει ποιο τετράγωνη η λίμνη. Έτσι θα κερδίσω λίτρα και θα χρησιμοποιήσω το λινερ που είδη έχω.

Δυστυχώς όλα αυτά θέλουν χρόνο. Σήμερα θα κάνω τα μπαλώματα και ένα επιπλέον έλεγχο για διαρροές και θα πρέπει να φύγω για 1 εβδομάδα
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 19-09-16, 10:07
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Κρίμα, μεγάλη αναστάτωση, καλή δύναμη!
Ευκαιρία όμως για βελτιώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 19-09-16, 11:21
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Παναγιωτη με τιποτε δεν θα ηθελα να μπω στην θεση σου αλλα καθε εμπόδιο για καλο που λενε,
Σκεψου την πιθανότητα να βαλεις κατω απο το Liner πετροβαμβακα να μην εχεις ποτε πρόβλημα θα σου κλεψει λιγα λιτρα λογο παχους αλλα θα σε σωσει απο σκισίματα και τρύπες
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 19-09-16, 12:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ takolas. Κάνω σχέδια για μεγάλη βελτίωση. Τώρα όμως θα αρκεστώ με μια μικρή βελτίωση με τα υλικά που έχω.

@Yiannis59 Κάτω από το λινερ μόνο γεωύφασμα είχα χωρίς να ρίξω άμμο για να είναι ποιο μαλακά. Έβλεπα κάτι χαλιά, κουρελούδες και χαρτόνια που έχω για πέταμα και σκεφτόμουν αν έχει νόημα να τα βάλω από κάτω. Με βάζεις σε σκέψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 21-09-16, 08:42
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

και εγω εβαλα χαλια,αμμο απο κατω και γεωυφασμα.πως παει τελειωσες?
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 21-09-16, 14:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Την Δευτέρα έκανα τελικά...3 μπαλώματα. Δεν βρήκα κάτι άλλο. Κάτω από το γεωύφασμα είχα βάλει και κάποια πλαστικά πανιά. Βρήκα κάτι παλιά χαλιά που θα καλύψουν σίγουρα τον πυθμένα και ίσως λίγο τα πλάγια. Τώρα έχω άδεια και θα ασχοληθώ πάλι την άλλη Δευτέρα που θα επιστρέψω. Δεν με βλέπω να τελειώνω αυτόν τον μήνα.

Βρήκα κάτι βιντεάκια από την λίμνη και θα τα ανεβάσω ...
-------------------------
Βρήκα κάποια βιντεάκια και τα ένωσα. Την ώρα που τάιζα η κάμερα κουνήθηκε και τράβαγε όπου να ναι. Τώρα το πείρα είδηση. Δυστυχώς δεν θα έχω σύντομα ευκαιρία να τραβήξω παρόμοιο βίντεο, οπότε θα αρκεστούμε σε αυτό

Ξεκινάω από το φίλτρα (που το έδαφος στα alpha block είναι φουλ φυτεμένο). Συνεχίζω πάνω από τον καταρράκτη και περνάω πίσω από τα λουλούδια. Μετά μπλούμ.....

Βρήκα κάποια βιντεάκια και τα ένωσα. Την ώρα που τάιζα η κάμερα κουνήθηκε και τράβαγε όπου να ναι. Τώρα το πείρα είδηση. Δυστυχώς δεν θα έχω σύντομα ευκαιρία να τραβήξω παρόμοιο βίντεο, οπότε θα αρκεστούμε σε αυτό

Ξεκινάω από το φίλτρα (που το έδαφος στα alpha block είναι φουλ φυτεμένο). Συνεχίζω πάνω από τον καταρράκτη και περνάω πίσω από τα λουλούδια. Μετά μπλούμ.....

BORKED
https://youtu.be/Z2uDI8VqGL4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 21-09-16 στις 14:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 22-09-16, 00:17
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πολυ ομορφα ψαρια!!!!
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 03-10-16, 09:32
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το σκάψιμο προχώρησε αρκετά αυτές τις μέρες. Έφυγαν τα σκαλοπάτια (εκτός από αυτά που φαίνονται στην φώτο). Έφυγαν οι πολλές καμπύλες.Το βάθος το είχα σε δυο επίπεδα. Ακόμα σκάβω και προσπαθώ να το κάνω ένα ενιαίο. Τα ηλεκτρολογικά στήθηκαν όλα από την αρχή. Υπολογίζω να έχω κερδίσει γύρο στο 1 κυβικό όταν τελειώσω με τα σκαψίματα, χρησιμοποιώντας το ίδιο liner.





Επί την ευκαιρία έκανα μεταφύτευση στα φυτά στην λίμνη. Ίσως να μην είναι η καλύτερη περίοδο για τέτοιες αλλαγές, αλλά τώρα που βρήκα χρόνο έπεσα με τα μούτρα στην δουλειά.

Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 04-10-16, 14:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Με το καλό η συνεχεία
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 14-10-16, 09:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Τα κυβικά της λίμνης μεγάλωσαν κατά πολύ. Είμαι κοντά στα 4.5 κυβικά. Η επιφάνεια δεν μεγάλωσε ιδιαίτερα.

Από τον καταρράκτη δεν νομίζω να έχω πάλι απώλειες. Στήθηκε σωστά από την αρχή. Τώρα πρέπει να μεγαλώσει πάλι η πρασινάδα. Και οι γλάστρες θέλουν τον χρόνο τους για να αναπτυχθούν όπως και πριν την μεταφύτεψη.

Η αεραντλία αποδίδει πολύ καλύτερα τώρα, σε σημείο που σκέπτομαι μέχρι και να μικρύνω την ροή της Δημιουργεί κυματισμούς σε όλη την επιφάνεια. Πριν (λόγο σχήματος, με τις καμπύλες και τα σκαλοπάτια) είχε αναταραχή του νερού μόνο στο μισό της λίμνης

Το δοχείο με τα ρεύματα (το δοχείο ελιών) πρέπει να κρύψω καλύτερα. Του έριξα πρόχειρα από πάνω έναν ψεύτικο χλοοτάπητα μέχρι να σκεφτώ μια ποιο μόνιμη λύση.

Πλέον τα ψάρια φαίνονται μικρότερα :P Πρέπει να ετοιμάσω καινούργιο βίντεο που τρώνε από τα χέρια μου







Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 14-10-16, 10:36
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ωραίος !!!!!!!!!!!!
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 07-12-16, 14:49
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

¶ψογα,
τελικά βγήκε σε καλό η ζημιά
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 08-12-16, 00:56
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

παρα πολυ ωραια. πολυ καλυτερα που εγινε 2επιπεδα,τα φιλτρα και τα υλικα τους απο οτι εχω δει που εχεις μου αρεσουν πολυ. μια ερωτηση μονο εχω για την αεραντλια μιασ και την ειδα. εχεις δει διαφορα στην ποιοτητα του νερου?και δευτερον στην αναπτυξη των ψαριων?εσυ αν εχεισ δει .μην μου πεισ τι λενε,το ξερω. να εισαι καλα και να χαιρεσε τη λιμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 08-12-16, 10:28
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ τους προλαλήσαντες για τα καλά σας λόγια.

Το καλό με τα φίλτρα (παρόλο την ιχθυοφόρτιση) είναι ότι ακόμα δεν έχει χρειαστεί να τα αναβαθμίσω. Οι μετρήσεις είναι ακόμα μια χαρά. Το μόνο που σκέπτομαι είναι να μεταφέρω το ηλιόπανο σε ένα μικρότερο δοχείο 20-40λτ για να καθαρίζω μόνο αυτό.

Τώρα για την αεραντλία. Η πρώτη μου λίμνη ήταν 800λτ και είχα 2 ΚΟΙ. Πέρασε ο καιρός, μεγάλωσαν και τα έβλεπα ποιο υποτονικά. Στην αρχή σκέφτηκα ότι φταίει που ενηλικιώθηκαν/ βαρέθηκαν και για αυτό δεν ήταν σαν πρώτα. Λάθος μου!!! Έβαλα μια αεραντλία 400λτ/ώρα και είδα διαφορά. ¶ρχισαν πάλι να είναι δραστήρια.
Αναβάθμισα την λίμνη μου σε 3.200λτ και πρόσθεσα άλλο ένα ΚΟΙ. ¶ρχισαν με τον καιρό να είναι πάλι υποτονικά. ¶λλαξα την αεραντλία με μια 4,200λτ/ώρα (μου είχαν προτείνει μικρότερη και για την συγκεκριμένη λίμνη ίσως να είχαν και δίκιο). Τα ψάρια έγιναν πάλι δραστήρια και συνεχίζουν να είναι μέχρι τώρα.

Για την ποιότητα του νερού χμμ..... να σου πω καλύτερα τι λένε Η λίμνη μου τρέχει συνέχεια με αεραντλία, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση για το πώς θα είναι χωρίς. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι πριν την αναβάθμιση (όταν είχε ποιο πολλές καμπύλες και περισσότερα σκαλοπάτια) η αεραντλία δεν δούλευε σωστά παντού. Είχα σημεία, που ο πυθμένας γέμιζε με ακαθαρσίες και φύλλα. Τώρα όλο το νερό βρίσκεται σε "αναβρασμό". Πιστεύω ότι έτσι υπάρχουν ποιο πολλές πιθανότατες όλες αυτές οι ακαθαρσίες πλέον να καταλήξουν στον κυκλοφορητή και μετά στα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 09-12-16, 00:43
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση,σιγουρα ειναι στα σχεδια μου να βαλω και εγω μια.εχω ακουσει παρα πολλα θετικα τοσο για την ποιοτητα του νερου,οσο και μεχρι την αναπτυξη των κοι.αλλα επιδης διαβαζουμε πολλα και πολλα ακουμε ειμαι λιγο σε συγχηση.απο τη μια βλεπεισ λιμνεσ χιλιαδον με φουλ εξοπλισμο και κρυσταλινο νερο,και απο την αλλη οι ιδιοι μπορει τα ψαρια τουσ να τα πηγενουν σε camp mud ponds για να γινουν τουμπανα σε μια σεζον.βεβαια απο την αλλη τα mud ponds δεν τα λες και βουρκους ,εκτος απο μπετονιτη εχουν και καμια 50αρια αλλα μεταλικα αλατα,που μπορουν να βελτιωσουν μεχρι και το χρωμα των ψαριων.η καταληξη παρολλαταυτα μιας και δεν εχω δυστηχος κανα δυο στρεματα mud pond.το επομενο βημα στα κοι μου αεραντλια.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 11-01-17, 00:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Παρατήρησα κάτι που δεν είχα προσέξει άλλες χρονιές. Καθώς τάιζα την χειμωνιάτικη τροφή και η θερμοκρασία της λίμνης έπεφτε, τα μεγαλύτερα σε μέγεθος ΚΟΙ σταμάτησαν να τρώνε. Τα μόνο λαίμαργα ΚΟΙ ήταν τα μικρότερα του κοπαδιού. Είμαι περίεργος να δω αν έχει προσέξει κανένας άλλος παρόμοια συμπεριφορά. Είναι σαν να μου λένε τα μεγαλύτερα ΚΟΙ "εγώ φίλε έχω αποθέματα φαγητού, ας φάνε τα μικρά".

Η θερμοκρασία έπεσα και άλλο. Πλέον δεν ταΐζω. Για ~2 μέρες είχαμε εξωτερική θερμοκρασία -1.5C και θερμοκρασία λίμνης 3.5C. Σήμερα που τραβήχτηκε η φωτογραφία είχαμε θερμοκρασία 4C και θερμοκρασία λίμνης 2C. Απολαύστε την λίμνη με τα χιόνια πριν λιώσουν. Τα ψάρια ίσως να μην το απολαμβάνουν το ίδιο. Τουλάχιστον στον πυθμένα θα είναι ποιο ζεστά.

Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 11-01-17, 13:44
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλή χρονιά Παναγιώτη !!
Δεν ταίζω τίποτα απο τον Νοέμβριο .... αλλά έχω περίπου 15 μικρά Κόι τα οποία τρώνε μέρα παρα μέρα φυλλαράκι , αλλιώς δεν θα βγάλουν τον χειμώνα . Τα μεγάλα δεν δίνουν καμία σημασία .
Να είσαι καλά να τα χαίρεσαι !!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 11-01-17, 14:08
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Καλή χρονιά,
ωραία η λίμνη με τα χιόνια, να την χαίρεσαι!
Εγώ έχω σταματήσει να ταίζω 25-30 ημέρες, μετά
από τις παρατηρήσεις σας όμως θα ρίξω λίγα φυλλαράκια
γιατί έχω και δύο μικρά...
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 11-07-17, 11:00
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Φέτος ταΐζω 3-5 φορές την μέρα. Μόνο το ένα γεύμα είναι πλούσιο. Τα άλλα είναι ποιο λιτά. Τρώνε περισσότερο από διπλάσια τροφή σε σχέση με πέρσι και αυτό με φρενάρει λίγο από το να τους δίνω και άλλα πλούσια γεύματα. Ιδικά στην πρώτη χούφτα φαγητό που ρίχνω, φοβάμαι μήπως πεταχτεί κανα ψάρι έξω από την λίμνη. Με τόσο πιπίλισμα στα δάχτυλα φοβάμαι μην μου φάνε κανα νύχι.

Οι ακαθαρσίες σε σχήμα μακαρονιού δίνουν και παίρνουν. Κάποιες είναι σκούρες και κάποιες διάφανες και κάποιες άσπρες!!! Τα μεγάλα μακαρόνια φτάνουν τα 10 εκατοστά.
Η τελευταία αναβάθμιση στα φίλτρα μου έγινε πριν 3 χρόνια. Η ιχθυοφόρτιση έχει αυξηθεί αρκετά (ίσως και υπερβολικά). Παρόλο αυτά το νερό παραμένει κρύσταλλο και οι μετρήσεις είναι μια χαρά. Τα φυτά που είναι στην γλάστρες με χώμα πάνε μια χαρά. Τα φυτά του καταρράκτη τείνουν υπό εξαφάνιση. Ακόμα δεν έχουν πάρει μπρός. Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση πριν προλάβουν να περάσουν τα 4 χρόνια. Λέω να δοκιμάσω τα bacteria house.

Μέχρι τότε ας απολαύσουμε κάποιες φωτογραφίες.

Η μόνη καθαρή φωτογραφεία όταν ταΐζω....











Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170710_151753.jpg
Εμφανίσεις:  873
Μέγεθος:  56,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170710_151834.jpg
Εμφανίσεις:  862
Μέγεθος:  54,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170710_152000.jpg
Εμφανίσεις:  873
Μέγεθος:  69,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170710_152012.jpg
Εμφανίσεις:  866
Μέγεθος:  62,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170710_162825.jpg
Εμφανίσεις:  871
Μέγεθος:  44,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170710_162831.jpg
Εμφανίσεις:  864
Μέγεθος:  43,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 11-07-17, 12:16
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Μια χαρα τροφαντα τροφαντα τα κοι σου φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 11-07-17, 12:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πανέμορφα Πάνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 11-07-17, 15:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μπραβο βρε Πάνο ομορφιές !!! τους εκπαίδευσες μιά χαρα !!
Πάνο τωρα αυτό που λές με τα "κακά" που βλέπεις κορδόνια και ειδικά διάφανα και με έξτρα βλέννα , αυτά είναι πρωτόζωα δεν ειναι φυσιολογικό . Εγω δεν βλέπω ποτε τίποτα απο "κακό" . Να είσαι καλά να την χαίρεσαι !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 11-07-17, 20:18
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο Πανο!!! τουμπανα τα ψαρια , ψαρουκλες
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 14-07-17, 14:58
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.
Τα 2 μεγάλα θυλικά είναι τίγκα στο αυγό. Ιδικά όταν σηκωθούν όρθια να φάνε είναι αρκετά εντυπωσιακά. Δεν έχουν μέρος να αφήσουν τα αυγά τους. Σκέφτομαι να φτιάξω τπτ πατσαβούρες για να αφήσουν τα αυγά και να ξεφουσκώσουν λίγο. Το σωστό είναι να μετατρέψω την καραντίνα μου και σε γεννίστρα. Ένα δοχείο για όλες τις δουλειές. Έτσι θα τα καταφέρουν μπόλικα μωρά. Είναι κάτι που το σκέφτομαι για του χρόνου.

Αρτεμισία, καλά κάνεις και το αναφέρεις!!! Είμαι άσχετος από αρρώστιες. Στο ίντερνετ βρήκα για το πρωτόζωο Ηexamita και για την Υδρωπικία (Dropsy). Αναφέρεσαι σε κάτι άλλο για να το ψάξω? Τις τελευταίες μέρες κάθομαι και τα παρατηρώ. Εμφανισιακά δεν δείχνουν κάτι περίεργο (λέπια, μάτια κτλ). Δεν είδα κάποιο υποκινητικό ή απρόθυμο να φάει. Οι μετρήσεις είμαι μαι χαρά. Δυστυχώς δεν μπορώ να δω από ποιο από όλα τα ΚΟΙ βγαίνουν τα άσπρα/διάφανα περιττώματα. Ίσως φταίει η αρκετή πρωτεΐνη που τρώνε τώρα και να μην έτυχε να φάνε από την σπιρουλίνης. Μιας που το ανέφερες όμως θα το έχω στο μυαλό μου και από εβδομάδα θα τους φτιάξω κάτι μεζέδες με κύριο συστατικό τον αρακά.

Βάζω και κάποιες φωτογραφίες από διαφορετική οπτική γωνία. Τα φύλλα από το φυτό στον καταρράκτη είναι πλέον κάτω από 10 Η typhia πρώτη φορά μεγαλώνει τόσο πολύ!!!





Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170711_181034.jpg
Εμφανίσεις:  829
Μέγεθος:  52,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170711_181047.jpg
Εμφανίσεις:  825
Μέγεθος:  92,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170711_181123.jpg
Εμφανίσεις:  838
Μέγεθος:  91,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 16-08-17, 14:26
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πριν φύγω διακοπές για το 15αυγουστο αποφάσισα να καθαρίσω τα φίλτρα. Ανοίγω το καπάκι και έβλεπα κάτι να κουνιούνται. Δεν έδωσα πολύ σημασία (λέω λάβρες κουνουπιών θα είναι) και προετοίμασα τον χώρο. Πριν ξεκινήσω τον καθαρισμό παρατήρησα ότι ήταν ψαράκια. Το ΚΟΙ μου είχαν γεννήσει και δεν το πήρα καν είδηση !!! (Η αλήθεια είναι ότι δεν προλάβαινα τώρα τελευταία να βλέπω την λίμνη κάθε μέρα). Πρώτη φορά που είχα γέννα (και το πείρα είδηση)! Προσπάθησα να μαζέψω όσο περισσότερα ψαράκια μπορούσα, αλλά κρυβόντουσαν μέσα στην ιαπωνική ψάθα και μου έκανε την δουλεία δύσκολη. Στο τέλος έβαλα μια απόχη στην βρύση του βαρελιού για το απόνερα και μάζεψα μπόλικα ψαράκια. Τα έβαλα σε ένα κουβά με αεραντλία, τους έριξα τριμμένη τροφή και ..... ο θεός βοηθός !!!



Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  001_20170811_175831 - s.jpg
Εμφανίσεις:  784
Μέγεθος:  54,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  002_20170811_191333 - s.jpg
Εμφανίσεις:  744
Μέγεθος:  30,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 16-08-17, 18:38
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ελα ρε Πανο!!!να σου ζησουν η λιμνη σου ειναι εκπληκτικη...
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10037 seconds with 14 queries