Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-15, 04:00
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή Οραμα για ενα αλμυρο γαριδαδικο

γεια σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και αυτο ειναι το προτο μου ποστ στα αλμυρα. Λοιπον , τον τελαιυτεο καιρο, μου περνανε σκεψεις για το πως θα μπορουσα να διατηρησω με πιθανοτητες αναπαραγωγης ισως τα γαριδακια που συνανταμε στους μολους.Πιο συγκεκριμενα προκειται για το ειδος Palaemon elegans το οποιο μου ειναι γνωστο απο το ψαρεμα


Συνοψιζω .
Η βασικη ιδεα ειναι για ενα ενυδρειακι 25 λιτρα με λαμπα-λαμπες οικονομιας με ενα η δυο φιλτρακια ,θερμοστατη για τον χειμονα,
συστημα ψηξης με ανεμιστιρακια και μια αεραντλια
με αμμο μαζεμενη απο καθαρο σημειο της παραλιας και λιγα κομματια βραχο απο την θαλασσα
αλαγες νερου απο θαλασσα (απο το σημειο που θα μαζευτουν οι γαριδες)
συμπληρωμα με αποιονησμενο.
αυτο το ενυδρειακι θελω να το φτιαξω αποκλιστικα για το συγκεκριμενο ειδος γαριδας , και για τιποτα αλλο.
Ερωτηση1 : Ειναι εφικτο?
Ερωτηση2 : Ευοσον ειναι εφικτο , τι υλικα να βαλω στα φιλτρα?
εαν διατηρησω μονο γαριδες ειναι αναγκεος ο ενεργος ανθρακας?
αντιφοσφορος θα χρειαστει?
η απλα να βαλω σφουγκαρακια και ελαφροπετρα?

την κυκλοφορια πιστευω θα την πετιχω οπως πρεπει
για τα υλικα στα φιλτρα ψιλοανχονομαι


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-06-15, 23:13
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Mια και εχω διατηρησει το ειδος για σχεδον ενα χρονο θα σου πω την αποψη μου..Αρχικα τα 25 λιτρα ειναι πολυ μικρο ενυδρειο κυριως απο την αποψη οτι θα μεταβαλονται πολυ γρηγορα οι συνθηκες,κυριως η θερμοκρασια και η αλλατοτητα.Αν βαλεις και το χωρο που θελει ο 'βραχος' καταλαβαινεις τι μενει..Αν μπορεις να διαθεσεις τουλαχιστον ενα 60λιτρο θα ειναι πολυ καλυτερα.Θα χρειαστεις τραγανα και οχι απλα βραχακια απο τη θαλασσα για να στηριξεις τη βιολογια ή τραγανα και τροπικο βραχο μαζι ή μονο τροπικο βραχο.
Ενα εσωτερικο φιλτρακι για ανθρακα και αντιφοσφωρο.Τακτικες αλλαγες απο θαλασσα.Για το απιονισμενο εχει γραφτει -και ειναι αληθες- οτι δεν κανει για αναπληρωση..Σε ενυδρειο γλυκου νερου θα εβαζες ΜΗ ποσιμο νερο?Θερμαντηρας δεν χρειαζεται αφου σε εσωτερικο χωρο δυσκολα θα πιασει θερμοκρασιες χειμωνιατικης θαλασσας αλλα θα χρειαστεις ψυξη το καλοκαιρι.Λαμπες οικονομιας ειχα βαλει αλλα δεν μου αρεσαν καθολου και το φως ειναι αταιριαστο κατα τη γνωμη μου με θαλασσινο,κατεληξα σε 3 T5 8w 10000k σε απλα σκαφακια του εμποριου με μηδεν αλγες και πολυ πιο συμβατο φωτισμο.Αεραντλια δεν χρειαζεται ,αναλαμβανουν οι κυκλοφορητες,εγω ειχα εναν 1200λ/ω και εναν 600λ/ω.Γαριδακια στο ενυδρειο ειδα αλλα απο ηδη αυγομενες απο τη θαλασσα γαριδες.Σου παραθετω και μερικες φωτο..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01539.jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  65,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01454.jpg
Εμφανίσεις:  412
Μέγεθος:  41,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01455.jpg
Εμφανίσεις:  390
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01456.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  61,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01462.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  48,2 KB  
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-15, 00:28
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ευχαριστο που ειδες μικρα το ενυδρειο θα ειναι τοσο λιγα λιτρα επειδη θα το στησω στο εξωχικο και μετα θα το παρω αθηνα . Το κυριο προβλημα ειναι το θεμα χωρου γενικα. ενυδρειο 60 λιτρο εχω και καθεται για αυτο τον λογο . οποτε πιστευω πως για αρχη θα στησω ενα μικρο και οικονομικο οσο γινεται, και μετα βλεπουμε. Και με το νερο το καταλαβα ακριβως μετα το ποστ μου διαβαζωντας .Ερωτηση , ο Ανθρακας απο οτι εχω καταλαβει ειναι Απαραιτητος στα reef για διαφορους λογους εγω δεν μπορω να διατηρησω τα γαριδακια μου χωρις χημικη φιλτρανση ? καπου διαβασα πως στα fish only δεν ειναι απαραιτητος ο ανθρακας και ισος και να μην ειναι και ο αντιφωσφορος ,τον οποιο χρησιμοποιουμε μονο εαν μετραμε φωσφορικα. Επισης δεν μπορω αντι για βραχο να δουλεψω νεκρα κοραλια ? η γενικα ποροδες βραχους ? οταν τα αφησω στο ενυδρειο μου με προσθηκη "τροφης", αυτα τα υλικα δεν θα αποικηθουν ?
ροταω επειδη οι βραχοι που πουλανε εχουν πολες φορες ζωη η οποια δεν τεριαζει με την μεσογειο. Ειναι τοσο αδυνατο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-15, 14:34
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αν παρεις νεκρο βραχο δεν κουβαλαει τιποτα,αν παρεις τραγανα νεκρη επισης,αν βαλεις ζωντανη τραγανα,το καλυτερο πιστευω,κουβαλαει ζωη συμβατη με το χαρακτηρα του ενυδρειου..Γενικα πορωδεις βραχους,αν εννοεις βραχακια με καποιες τρυπες που δημιουργουν οργανισμοι ή οι φυσικες συνθηκες ,οχι δεν κανουν..δεν θα εχουν αρκετη επιφανεια για απονιτροποιηση..Αν βαλεις τετοιες απλες πετρες και τις συνδιασεις με εξωτερικο φιλτρο με υλικα ειναι αλλη λογικη που δεν την ασπαζομαι...Ειδικος στα ριφ δεν ειμαι αλλα μου ακουγεται περιεργο ειδικα σε fish only να μην εχεις χημικη φιλτρανση..που πανε τα φοσφωρικα ας πουμε?Να εχεις κατι να τραβαει θα το καταλαβαινα αλλιως..Χωρις να γινομαι ενοχλητικος () σου λεω να ξαναδεις το θεμα του 60λιτρου ,ακριβως επειδη ειδα τα θεματακια που δημιουργουνται..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-15, 16:24
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

χρονο εχω , θα το ψαξω τωρα οσο μπορω και θα δω τι θα κανω . μπορει να παρω λιγο ζωντανο για μπολι και τον υπολοιπο νεκρο και για το φιλτρο θα δουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-15, 12:19
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Εάν θέλεις τις γαριδούλες σου ευτυχισμένες ακολούθησε αυτό που σου είπε παραπάνω ο Bill-samos. Θα μπορέσεις έτσι να κάνεις ένα μικρό οικοσύστημα στο οποίο θα μπορείς να προσθέσεις και κάποιο ψαράκι.

Σε κάθε άλλη περίπτωση βρες ένα καθαρό βραχάκι από τη θάλασσα κατά προτίμηση να σου αρέσει στο σχήμα και έχει και μερικά φυκάκια πάνω. Αφού το κουνήσεις καλά μέσα στο θαλασσινό νερό για να φύγουν άμμος και άλλα υπολλείματα, βάλτο στο ενυδρείο σου. Λίγο φως και ιδού ο γαριδότοπό σου....

Φρόντιζε να αλλάζεις συχνά το νερό και να μην το εκθέτεις σε υψηλές θερμοκρασίες. Δεν λέει σε κάτι τόσο μικρό να βάλεις ανεμιστηράκια κλπ. Θα έχεις μεγάλες αυξομειώσεις με την αλατότητά σου.
Εξάλου αυτό που θέλεις είναι η αναπάράσταση του πρώτου μισού μέτρου από την θάλασσα σε παραλιακή περιοχή. Αυτό σημαίνει σχετικά μεγαλύτερες θερμοκρασίες αλλά πλησίον αυτών που επικρατούν μέσα σε ένα μέσο σπίτι και σχετικά υψηλή αλατότητα λόγω της συνεχούς εξάτμισης.....

Μπορείς επίσης να προσθέσεις μερικούς ερημίτες και σαλιγκαράκια χωρίς όμως τπτ περισσότερο.

Καλή συνέχεια και να μας κρατάς ενήμερους....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-15, 21:12
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

εε μα κατι τετοιο εχω στον νου μου, δεν θελω να βαλω ψαρια θελω γαριδακια κανα σαλιγκαρακι αντε και καβουρακια που δεν το βλεπω ,το θεμα ειναι μηπως και καταφερω να το φτιαξω με το φιλτρο μου στην λογικη του γλυκου ,μιας που αφου δεν θα εχω ακομα ανεμονες κτλπα θεωρω πως δεν θα εχω τοξινες για να χρειαστω και χημικη φυλτρανση ,η οποια προυποθετει συχνη ασχολια και ενα ακομα εξοδο.οπως και να εχει θα το προσπαθησω οταν διευκολυνθω λιγο οικονομικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-06-15, 10:58
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αφού το θέλεις έτσι απλό μπορείς εύκολα σχετικά να το καταφέρεις.

Καλή συνέχεια.......και κράτα μας ενήμερους !!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-15, 10:10
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ενοειται , παει γα τον αλλο μηνα το προτζεκτ , περιμενω να παω στο εξωχικο και να αρχησω τις βουτιες ,να μαζεψω αμμο ,να βρω 2-3 κομματια πωροδες βραχο με ζωη επανω , να βαλω μεσα και καμια 20αρια γαριδες και βλεπουμε . αρχικα μαλλον θα αρχισω μονο με 2 φιλτρακια με σφουγκαρια και ελαφροπετρα . Αν βρεθω μεχρι τοτε σε κεντρικο πετ σοπ και εχω λεφτα θα μπει και ενεργος ανθρακας . για αντιφωσφορο δεν βλεπω φως. απο φωτισμο θα αρχησω με μια λαμπα οικονομιας 6,400 κ 900 λουμεν και ισως και κατι αλλο μαζι για να δοσω μπλε αποχρωση αν και δεν το θεωρω απαραιτητο , αφου οτι βαλω μεσα θα ειναι απο 5 μετρα βαθος το πολυ .

Ερωτηση και βασικη απορια . αυτες οι γαριδες τι τρωνε? εαν πεταω τριμμενο φιλαρακι θα εχουν καποιο θεμα? η πρεπει να παω απαραιτητα σε πο εκειδικευμενη τρωφη? στην φυση τρεφοντε με αλγες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-15, 14:14
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Τα παντα τρωνε..και σενα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-15, 17:52
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

κομπλε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-15, 23:47
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
ενοειται , παει γα τον αλλο μηνα το προτζεκτ , περιμενω να παω στο εξωχικο και να αρχησω τις βουτιες ,να μαζεψω αμμο ,να βρω 2-3 κομματια πωροδες βραχο με ζωη επανω , να βαλω μεσα και καμια 20αρια γαριδες και βλεπουμε . αρχικα μαλλον θα αρχισω μονο με 2 φιλτρακια με σφουγκαρια και ελαφροπετρα .

Δεν είναι γλυκού νερού το ενυδρείο. Λειτουργεί με διαφορετική φιλοσοφία η βιολογία του θαλασσινού. Με τον παραπάνω τρόπο θα αναπτύξεις βιολογία αλλά και άφθονα νιτρικά.

Αν βρεθω μεχρι τοτε σε κεντρικο πετ σοπ και εχω λεφτα θα μπει και ενεργος ανθρακας . για αντιφωσφορο δεν βλεπω φως.

Είναι μικρό το ενυδρείο σου. Δεν είναι απολύτως απαραίτητα και μπορείς να τα αντικαταστήσεις με συχνότερες αλλαγές από την θάλασσα.

απο φωτισμο θα αρχησω με μια λαμπα οικονομιας 6,400 κ 900 λουμεν και ισως και κατι αλλο μαζι για να δοσω μπλε αποχρωση αν και δεν το θεωρω απαραιτητο , αφου οτι βαλω μεσα θα ειναι απο 5 μετρα βαθος το πολυ .

Ανέβασε λίγο τα Κέλβιν της λάμπας γιατί θα έχεις προβληματάκια με άλγες. Ένα καλό φάσμα είναι 10.000 - 12.000 Kelvin.

Ερωτηση και βασικη απορια . αυτες οι γαριδες τι τρωνε? εαν πεταω τριμμενο φιλαρακι θα εχουν καποιο θεμα? η πρεπει να παω απαραιτητα σε πο εκειδικευμενη τρωφη? στην φυση τρεφοντε με αλγες..

Όπως προείπε και ο Bill-Samos τρώνε τα πάντα......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-15, 01:30
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ευχαριστω , τωρα για τον φοτισμο θα το ψαξω . 12000κ ειναι μπλε ε? και 10 η gro lux . θα δουμε., δεν ξερω αλλα μου φεναιτε πως δεν ειναι απαραιτητες. ισως παω και σε κιτρινη που εχω ειδη μια , ισα ισα για να διατηρειται η ζωη στον βραχο,,,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-07-15, 10:54
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω , τωρα για τον φοτισμο θα το ψαξω . 12000κ ειναι μπλε ε? και 10 η gro lux . θα δουμε., δεν ξερω αλλα μου φεναιτε πως δεν ειναι απαραιτητες. ισως παω και σε κιτρινη που εχω ειδη μια , ισα ισα για να διατηρειται η ζωη στον βραχο,,,

12.000 K δεν είναι ακριβώς μπλέ. Είναι λευκό που μπλεδίζει...λίγο.
Με κίτρινη θα πας σε άλλο επίπεδο.....φυτεμένο θαλασινό......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-07-15, 01:52
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

γιατι οχι κιτρινη ομως , το κιτρινο σαν συχνοτητα φωτος υπαρχει αυθονο στα βαθη που θα μαζευτουν οι γαριδες , ενω το μπλε πιστευω οτι αφορα πιο μεγαλα βαθη ...περα απο το αισθητικο κομματι ειναι λαθος?
-------------------------
ουτως η αλλος δεν ξερω αν θα καταφερω να βρω σε βιδωτη gro lux , και τι τιμη θα εχει... ασπρη ομως 6.500κ βρισκω ανετοτατα .
-------------------------
και η 12000 κ θα ειναι δυσκολο να την βρω και ακριβη πιστευω.. ισως να κανω και λαθος
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apostolis.pan : 05-07-15 στις 01:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-07-15, 23:20
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Δεν είναι το αισθητικό κομμάτι κατά κύριο λόγο.
Ακόμη και στο 1 μέτρο βάθος απορροφάται μεγάλο μέρος του φάσματος από το ηλιακό φως και ιδιαίτερα από τα μεγαλύτερα μήκη κύματος [αυτά που βγάζουν και τα μικρότερα Κelvin οι λάμπες (για να το πούμε χοντρικά)]. ¶ρα όσο πιο χαμηλά τα Kelvin που θέλεις να χρησιμοποιήσεις τόσο πιο κοντά στην επιφάνεια της θάλασσας έρχεσαι, να μην σου πω ότι ανεβαίνεις στα βράχια που βρέχει το κύμα. Αυτό σε συνδυασμό με το "κλειστό" σύστημα που είναι τα ενυδρεία μας και συσσωρεύονται ρύποι και φαγητά, έχουν ως αποτέλεσμα την αύξηση των φωσφορικών και νιτρικών. Κοινώς τροφοδοτείς συνεχώς ένα σύστημα με λίπασμα και φως..... Αποτέλεσμα άλγες...πολλές άλγες.
Αυτό βέβαι από μόνο του είναι ένα άλλο είδος θαλασσινού ενυδρείο με μακροάλγες (sea water macroalgae tank). Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ https://www.google.gr/search?q=seawa...acroalgae+tank

Τώρα για την λάμπα που αναφέρεις κόστος κλπ βρες ότι μπορείς και είναι οικονομικότερο για σένα και απλά περιόρισε τις ώρες λειτουργίας.

Πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-15, 23:24
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-07-15, 00:40
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

το ενυδρειακι στηθηκε . δεν ειμαι και πολυ ευχαριστιμενος προς το παρον ... πολυ κοπος για τα λιτρα του , πολυ ασταθες αλλα παλευετε . τα εχασα ειδη μια φορα ολα οταν μου πεθανε ενα ψαρι που ειχα μεσα , δεν ξερω τι ακριβως ηταν μοιαζει με σαλιαρα αλλα ηταν πολυ περιεργο , σαν μουκρακι ισος ...ο λογος ..επειδη ηταν αγαρμπα πιασμενο πληγωμενο ισος και γενικα δεν το ειδα ποτε να τρωει . τωρα το ενυδρειο ξαναστηθηκε πριν δυο μερες . εχασα και καποια φυτα και τωρα εχω βαλει την ζωη που μου εδωσε την εντυπωση οτι ισος μπορεσω να διατηρησω . εχω μεσα καμια 20αρια γαριδες , 2 καβουρακια με κελυφος και σαλιγκαρια αρκετα βραχακια με ζωη αμμο , γρηγορη κυκλοφορια αλλα με νεκρα σημεια . Τωρα , θα μπει αμεσα ενεργος ανθρακας , Αλαγες απο θαλασσα που διατηρω με αεραντλιες σε δοχεια απο το σημειο που μαζευτικαν οι γαριδες , πολλα πολλα θεματα . Δεν με τρελενει και το στησιμο .... Τελος παντον στην συνεχεια θα βρει τον δρομο του πιστευω .. και το κοιταω αισιοδοξα το πραγμα! φοτογραφιες θα ανεβασω αυριο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-07-15, 23:01
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Να μας κρατάς ενήμερους.
Δεν πολυκατάλαβα το στήσιμο και τα λοιπά αλλά σου εύχομαι καλή υπομονή και καλή συνέχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-07-15, 19:00
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

απο οταν το ξαναστησα ολα φαινοντε σταθερα και τα ζωντανα μια χαρα φοτογραφιες δεν ειχα ανεβασει γιατι κολαγε ο σερβερ , πλεον το στησημο εχει αλαξει αρκετα και θα ανεβασω πιο μετα φωτογραφιες, εχω μια απορια.
καθε τοσο το ενα απο τα δυο φιλτρα μου βγαζει στην εξοδο αφρο , που οταν το καθαριζω μετα επανερχεται . αυτο τι παει να πει? επειδη στο γλυκο δεν το εχω ξανασυναντισει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-07-15, 13:21
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Δημιουργεί αφρό πιθανώς λόγω της λειτουργίας του. Μάλλον κάτι σαν το σκίμμερ.
Δείξε μας λίγο μια φωτογραφία του....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-07-15, 17:49
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω , αλλα σιγουρα δεν ειναι απλα λογω της λειτουργειας του... φοτογραφια , εαν το ξαναπετυχω θα ανεβασω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-07-15, 18:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μήπως έχεις αμμωνία στο ενυδρείο σου??? μετράς με κάποια τεστ??
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-15, 23:58
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καμιά ενημέρωση;;
Τπτ νεώτερο.....;;;;
Πως τα πήγαν οι γαρίδες σου?????

Μην μας ξεχνάς.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-12-15, 15:36
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

ολα καλα πηγαν , πλεον εχουν αφηθει ολες ελευθερες . Ηταν μια καλη εμπιρια στο αλμυρο ,δυσκολο ομως σε αυτο το μεγεθος , απο την αποψη οτι θελει παραπολυ ασχολια , και συν οτι βαρεθηκα να κουβαλαω νερα απο την θαλασσα με δοχεια περα δοθε .γενικα ξεστηθηκε επειδη ειχα ενα ατυχημα και στο γλυκο και ξενερωσα ασχημα γενικα.. τωρα μου εχει μεινει ενα 60αρι γλυκο , με τα φυτα οπως οπως μεσα , και αρκετα γκαπυ . που εχει σταθεροποιηθει, αλλα δεν μου κανει αισθητικα γιατι ειναι πολυ ζουγκλα .οταν τα καταφερω θα στησω απο την αρχη ενα γλυκο απο 120 και πανω και θα επικεντροθω σε αυτο.. προσ το παρον τελος τα αλμυρα ! αυτα που ηθελα να μαθω τα εμαθα και προχοραω με περισσοτερες γνωσεις στα ενυδρεια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-12-15, 21:53
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Χαίρομαι που έμαθες αρκετά πράγματα έστω και με την λίγη βοήθεια που σου προσφέραμε.

Καλή συνέχεια με το γλυκό, όσο για την ζούγκλα...έχει και αυτή την ομορφιά της.

Η αλμύρα είναι όμως γλυκιά....και πάντα γυρνά κοντά της...αργά ή γρήγορα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-12-15, 06:49
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

καποια στιγμη θα κανω ενα καλο fish only μεσογειακο στο μελλον, σιγουρα. ισως μετα απο χρονια ,η μαλλον οταν καταφερω να κανω τις απαραιτητες αγωρες εξοπλισμου ,, τουλαχιστον για να φτιαχνω νερο. γιατι απο θαλασσα ειναι βασανο εκτος αν μενεις διπλα και τραβας με αντλια κατευθειαν.
Νταξυ για ριφ , δεν θελω γιατι μου ειναι πολυ ξενικο στο ματι... και εχω να κανω με ζωντανα που δεν μπορω να "νιωσω" τι θελουν-χρειαζοντε για να ειναι χαρουμενα οπως πχ με τα ψαρια , η τις γαριδες . που με μια προσεκτικη ματια θα καταλαβω αν τα ενοχλει κατι η οχι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βακτηρια απο γλυκο σε αλμυρο evperis Θαλάσσια Βιολογία 6 22-01-15 21:47
νεο μικρο αλμυρο mixalis 83 Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 04-05-12 15:06
ΑΠΟ ΓΛΥΚΟ ΣΕ ΑΛΜΥΡΟ κοκος Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 02-12-11 19:13
Αλμυρο ξεκινημα? s-vitzi Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 13-01-11 01:48
Νεο αλμυρο!!! 3r4ndo Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 03-11-10 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11639 seconds with 16 queries