Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-01-15, 23:29
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή Αποριες σχετικα με diy co2

Καλησπερα σας σκεφτομαι να φτιαξω ενα diy co2 μαλον με μαγια και ζαχαρη για το ενυδρειο μου 100 λιτρα για να βοηθησω τα φυτα παραπανω αν και περιμενω να μου ερθει και υγρο co2, εχω δει πολλες συνταγες και πατεντες και λεω την διαχυση να την κανω στο ενυδρειο με ενα μικρο φιλτρακι η εναν σκετο κυκλοφοριτη που να τρεχει για περιπου 8 ωρες οσες ειναι αναμενος ο φωτισμος. τωρα εχω μερικες αποριες, τι θα γινεται στο ενυδρειο τις υπολοιπες ωρες που δεν θα εχει φως με το co2? θα συνεχισει να συγκεντρωνετε στην επιφανεια? θα δημιουργισει προβληματα στα ψαρια μου? μεσα εχω γκαπι και θα βαλλω και red cherry.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-01-15, 23:53
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλησπέρα, θα σου πρότεινα την μέθοδο με την σόδα και το κιτρικό οξύ!! Πολύ καλύτερη από αυτήν με την μαγιά... και πάνω απ' όλα σταθερή παραγωγή CO2 ανεξάρτητα της θερμοκρασίας + με ένα refill και με μία φυσαλίδα ανά δευτερόλεπτο είμαι πάνω από 4 μήνες χωρίς αλλαγή...

προς το τέλος του παρακάτω ποστ έχω κάνει μερικές παρατηρήσεις που μπορεί να σε βοηθήσουν...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78827
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-15, 17:02
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

το βραδυ τι κανεις το κλεινεις και δεν τρεχει μεσα στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-15, 17:14
Το avatar του χρήστη artsi28
artsi28 Ο χρήστης artsi28 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2013
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 241
Προεπιλογή

αποψη μου στα λιτρα σου δ θα εβαζα co2!!
νομιζω ειναι υπερβολη γιατι θα γινει τρελη ζουγκλα...θα βαρεθεις να κλαδευεις κ προσωπικα μου αρεσει να βλεπω τα ψαρια κ οχι τα φυτα!!!κοιτα μηπως για αρχη εβαζες καμια λαμπα παραπανω (δ ξερω τι φωτισμο εχεις βεβαια) η κανα καλο προγραμμα λιπανσης!!!θα σου βγει πιο οικονομικο πιστευω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-15, 18:11
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

και εγώ έχω στα 120 λίτρα μου diy Co2 με μαγιά και ζάχαρη (Σε 4 λίτρα 1 Kg ζάχαρη και ένα φακελάκι μαγιά και μου βγαίνει περίπου 20 μέρες με 0,5-0,8 φούσκα/sec και η μαγιά σκέψου είναι για ψωμί ). Πάντως εγώ το έχω και το βράδυ μέσα χωρίς προβλήματα με τα ψάρια!
-------------------------
Και σχετικά με το παραπάνω post εάν τα φυτά σου μεγαλώνουν φυσιολογικά με το φως που ήδη τους έχεις, εάν βάλεις παραπάνω χωρίς παροχή co2 τότε η άλγη θα φουντώσει πολύ. Επίσης σιγά το κόστος του diy Co2 αν το κάνεις 1 φορά τον μήνα είναι λιγότερο από 2 ευρώ! (με μαγιά ψωμιού τώρα της μπύρας που είναι το κανονικό δεν ξέρω ).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexlibe95 : 23-01-15 στις 18:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-15, 18:56
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

με παραπανω φως και λιπασματα και χωρις σταθερη παροχη διοξειδιου η χωρις διοξειδιο (ακομα χειροτερα) μονο αλγες θα βγαλει, στα φυτα το σημαντικοτερο λιπασμα ειναι το διοξειδιο και μετα ολα τα υπολοιπα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-15, 19:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
με παραπανω φως και λιπασματα και χωρις σταθερη παροχη διοξειδιου η χωρις διοξειδιο (ακομα χειροτερα) μονο αλγες θα βγαλει, στα φυτα το σημαντικοτερο λιπασμα ειναι το διοξειδιο και μετα ολα τα υπολοιπα.
Ακριβως.

Η καλυτερη λυση σε καθε περιπτωση, ειναι η μπουκαλα. Ολες οι αλλες DIY λυσεις ειναι μεν λυσεις αναγκης, αλλα καμια δεν εγγυαται απολυτα σταθερες συνθηκες. Και η ανισορροπια, μονο προβληματα μπορει να φερει σε ενα φυτεμενο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-15, 19:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paraskevas Εμφάνιση μηνυμάτων
το βραδυ τι κανεις το κλεινεις και δεν τρεχει μεσα στο ενυδρειο
Ναι, κλείνει με ηλεκτρομαγνητική!! Το PH το βράδυ από 6,8 πάει στο 7,2 , οπότε πιστεύω οτι δεν είναι μεγάλη η μεταβολή!! Ανοιγοκλείνει προσωρινά με τα φώτα, αλλά με ένα διαφορετικό χρονοδιακόπτη για να ανοίγει λίγο πιο νωρίς και να κλείνει επίσης λίγο πιο νωρίς, θα ήταν καλύτερα!!

Η πίεση στα μπουκάλια μέσα σε διάστημα 2 μηνών είναι καρφωμένη στα 2 bar, και ο αρθμός των φυσαλίδων είναι σταθερότατος!! Την έξοδο των φυσαλίδων την έχω βάλει χαμηλά και από πάνω βρόσεκται η επιστροφή του φίλτρου, οπότε τις διασπείρει σε όλο το ενυδρείο!!
Προσωπικά θα το πρότεινα για οποιαδήποτε λίτρα αν στηθεί καλά, αν και πιστεύω πως οικονομικά θα συμφέρει μακροπρόθεσμα η λύση με την μπουκάλα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ SKIMMER diveromitsosp Μεσογειακό 8 26-11-11 18:31
σχετικα με diy CO2-αποριες kgf12345 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 19-04-11 10:00
Καποιες αποριες σχετικα με μονομαχο.... bebeto Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-09-10 16:35
Αποριες σχετικα με DIY. aNe DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 05-08-10 10:04
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04018 seconds with 13 queries