Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-03, 20:46
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή Goldfish - Χρυσόψαρο

Για να μην ανοίξω καινούριο topic επαναφέρω αυτό το προϊστορικό topic (το οποίο εγώ πρωτοξεκίνησα όταν έστηνα το ενυδρείο μου).
Moderator: Καλύτερα καινούριο topic αφού το προηγούμενο λεγόταν "Στρώσιμο με χρυσόψαρα".

Λοιπόν σε ένα μικρό 12λιτρο ενυδρειάκι στο οποίο φυτεύω τα κλαδέματα του μεγάλου έχω βάλει 3 χρυσόψαρα. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω:

Τα χρυσόψαρα τρώνε την τροφή των τροπικών ψαριών; Με άλλα λόγια μπορώ να ταϊζω τα χρυσόψαρα με την τροφή των άλλων ψαριών η χρειάζονται εξειδικευμένη δίαιτα;

Έχω διαβάσει ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται αλάτι στο νερό τους. Αληθεύει; Αν ναι, υπάρχει ειδικό αλάτι ή το απλό μαγειρικό κάνει; Πόση ποσότητα αλατιού χρειάζονται;

Ποιά είναι η ιδανική θερμοκρασία για χρυσόψαρα;
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-03, 21:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

3 χρυσόψαρα σε 12 λίτρα; Δεν τα λυπάσαι; Ξέρεις ότι φτάνουν 50 εκατοστά; Κρατώντας τα βέβαια σε μικρό χώρο δεν πρόκειται να μεγαλώσουν τόσο αλλά ούτε πρόκειται ποτέ να ζήσουν όσο θα έπρεπε... 15 χρόνια δηλαδή.

Καλύτερα να ταϊζονται τροφές για χρυσόψαρα, έντομα, άλγη, κάποια φυτά κ.α.

Οι επιτρεπτές θερμοκρασίες για χρυσόψαρα είναι μεταξύ 11 C και 22 C οπότε κάπου ενδιάμεσα θα ήταν το καλύτερο.

Δεν χρειάζονται αλάτι στο νερό τους και προτιμούν ουδέτερο pH.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-03, 21:57
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι ο χώρος είναι πολύ μικρός αλλά αναγκαστικά τα έβαλα εκεί αφού μου τα έφεραν δώρο για το ενυδρείο με τα τροπικά ψάρια. Τα ψάρια είναι oranda goldfish & αυτοί που μου τα έφεραν τα πέρασαν για τροπικά.

Διάβασα κάπου ότι το κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται 40 λίτρα. Αυτό κατά πόσο ισχύει;
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-03, 21:58
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ξέρω ότι θα ήταν υπερβολή αλλά θα μπορούσαμε να δημιουργούσαμε μια καινούρια κατηγορία για ψάρια ψυχρού νερού (αν και στο GAB δεν ασχολείται κανένας με αυτού του είδους τα ψάρια). Τουλάχιστον τα ξένα forum έχουν αυτή την κατηγορία...
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-03, 00:01
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lurking_fear
Διάβασα κάπου ότι το κάθε χρυσόψαρο χρειάζεται 40 λίτρα. Αυτό κατά πόσο ισχύει;
Μάλλον θα εννοούσε 400 λίτρα!!!

Τα Χρυσόψαρα καλύτερα να μπαίνουν σε λίμνη (τεχνιτή) σε κοπαδάκι αφού μόνο οι λίμνες τα αντέχουν... και στο μέγεθος και στο βιολογικό φορτίο.
Ένα μικρό χρυσοψαράκι 5 εκατοστών χρειάζεται το λιγότερο 20 λίτρα. Αν θέλεις να έχεις χρυσόψαρο που φτάνει τελικό μέγεθος (και προλαβαίνει να ενηλικιωθεί) τότε χρειάζεται 300-350 λίτρα τουλάχιστον!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-03, 00:30
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Εγώ ασχολούμαι αλλά μέχρι τώρα και προβλέπω και στο μέλλων μόνο με χρυσόψαρα και αυτά τρίτης διαλογής.
Ας τα πάρουμε από την αρχή.
3 χρυσόψαρα σε 12lt ούτε κατά διάνυα καντα 1 ανά 100 lt (min) .Τα δικά σου τι μέγεθος έχουν?
Για την θερμοκρασία αν η γυάλα σου ήδη θερμαινόταν ρύθμισε την στις θερμοκρασία σε αυτήν που είπε ο Γιώργος αλλιώς ότι θερμοκρασία έχει το δωμάτιο που τα έχεις είναι τέλεια.
Κανονικά στα χρυσόψαρα δεν είναι κατάλληλο να μεγαλώνουν σε μια σταθερή θερμοκρασία αλλά κατά την διάρκεια του χρόνου να δέχονται θερμοκρασίες υψηλές (πάντα σε λογικά πλαίσια )ώστε να αυξάνεται ο μεταβολισμός (τροφή με πιο πολύ πρωτεΐνες)τους αλλά και αρκετά χαμηλές ώστε να πέφτουν σε χειμερία νάρκη(καθόλου τροφή).
Όσο για την τροφή τα ίδια μόνο που λόγο γυάλας και θερμοκρασίας ότι έχεις με τις χαμηλότερες πρωτεΐνες κάτι γύρο στο 32%-38%.
P.H 6.4-8.4 ανεκτό .
Τώρα τι κανείς ?Γιατί 3 χρυσόψαρα σε 12 lt είναι με τον έναν η με τον άλλο τρόπο βεβαίως θάνατος .
Πας και παίρνεις μια μεγάλη πλαστική γλάστρα η Ζαρντινιέρα η ένα μεγάλο ημιδιαφανές δοχείο από γνωστό σούπερ-Μάρκε και τα βάζεις μέσα .Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα μικρό φίλτρο εσωτερικό αν έχεις κάποιο περίσσιο η ένα από αυτά που λειτουργούν με την βοήθεια αεραντλίας με υλικά που βάζεις και στο φίλτρο σου. Κόστος 3500-5000 χιλιάδες ενώ το φίλτρο γύρο στο χιλιάρικο(χωρίς την αεραντλία).
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-01-03, 01:08
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Τα ψάρια είναι γύρω στα 5-6 εκατοστά το καθένα. Εννοείται ότι υπάρχει και φίλτρο στο ενυδρείο... Το ενυδρείο μέσα στο οποίο τα έχω είναι στρωμένο (μετρήσεις τέλειες) αφού προσανατολιζόμουν να βάλω μερικά neon tetras.

Επειδή έχω ένα 60αρι ενυδρείο το οποίο "κάθεται" μάλλον θα τα μετακομίσω εκεί. Απ'ότι μου λέτε ούτε τα 60 λίτρα είναι αρκετά αλλά άλλο 12 λίτρα και άλλο 60
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-01-03, 01:32
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Και γιατί δεν τα έβαλες από την αρχή στο μεγάλο?
Δεν νομίζεις ότι αξίζουν και ένα κουτάκι τροφή π.χ. Tetra Gold
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-01-03, 01:39
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Δεν τα έβαλα από την αρχή εκεί γιατί το 60αρι είναι άδειο (ήταν το πρώτο μου ενυδρείο) ενώ το 12αρι είναι ήδη στρωμένο με αρκετά φυτά μέσα.

Πήγα σήμερα να αγοράσω Tetra Gold αλλά δυστυχώς δεν βρήκα. Προς το παρόν θα τρώνε την τροφή των τροπικών ψαριών...

Έχει κανείς άλλος χρυσόψαρα; Έχω την εντύπωση ότι τα χρυσόψαρα είναι τα πιο παρεξηγημένα ψάρια του χόμπι... Εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετά όμορφα & ενδιαφέροντα ψάρια
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-03, 02:45
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ομορφα είναι, ενδιαφέροντα για μερικούς και σίγουρα πρόκληση όσον αφορά την αναπαραγωγή τους σε ενυδρεία. Τώρα αυτά τα 50 εκατοστά τελικού μεγέθους είναι υπερβολικά. Τα περισσότερα είδη χρυσόψαρων (όχι Koi) φτάνουν τα 10 -15 εκατοστά τελικό μέγεθος (μιλάμε πάντα για σώμα όχι για ουρά). Αυτό που διάβασες ισχύει για τα 40-50 λίτρα ανά ψάρι αλλά το βρίσκω λίγο χαμηλό σαν αναλογία. Θα σου συνιστούσα το άνω όριο τουλάχιστον ενώ τα 100 λίτρα / ψάρι είναι μιά σίγουρη λύση. Εχε υπόψη σου ότι αν έχουν χώρο μεγαλώνουνε σχετικά γρήγορα.

Το καλοκαίρι που η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι και στους 32 C βάζεις και μία ισχυρή αεραντλία.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-01-03, 12:59
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Ο περισσότερος κόσμος έχει συνδυάσει τα χρυσόψαρα με γυάλες των 2 λίτρων στις οποίες τα κακόμοιρα ψάρια ασφυκτιούν, αφού τα επίπεδα οξυγόνου είναι μηδαμινά. Το κακό είναι ότι τις γυάλες τις δίνουν σε παιδάκια που θέλουν ένα ψαράκι & όταν το δύστυχο (το ψαράκι όχι το παιδάκι) ψοφήσει το παιδάκι σοκάρεται...!

Τι τιμές αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών θα παίρναμε άραγε αν κάναμε μετρήσεις σε μια τέτοια γυάλα;

Απ'οτι έχω ακούσει η αναπαραγωγή χρυσόψαρων είναι τρομερά δύσκολη...
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-01-03, 14:15
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Προσωπική μου γνώμη ότι είναι εύκολα ψαριά στο να γεννήσουν. Ότι χρειάζονται είναι καλό τάισμα και μια καλοκαιρινή μπόρα .
Το θέμα δεν μπαίνουν στον κόπο να δώσουν κάποια πληροφορία στο παιδάκι που το παίρνει. Το μόνο που λένε (ακόμα και σήμερα) είναι ότι θα του ρίχνεις λίγη τροφή θα του αλλάζεις το μισό νερό (μετακινώντας το ψάρι σε άλλο δοχείο) και αυτό ήταν .
Κανείς δεν έχει μπει στον κόπο να δίνει ένα μικρό βιβλιαράκι με τα βασικά που θα ήταν κατανοητό από τα παιδία(και μεγάλους ) ώστε μάθουν να τα φροντίζουν.
Έτσι και αλλιώς ακόμα ισχύει η άποψη ότι τα χρυσόψαρα είναι ευαίσθητα και δεν ζουν πολύ ( μονο 20 χρόνια ) όποτε γιατί να ασχολιόμαστε.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-03, 01:03
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Για όσους ενδιαφέρονται βρήκα αυτή τη φοβερή σελίδα που έχει τα πάντα (και όταν λέω τα πάντα εννοώ τα πάντα) για τα χρυσόψαρα:

http://members.aol.com/sirchin/goldfish.htm
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-02-03, 23:48
var101 Ο χρήστης var101 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Αν κι είμαι βέβαιη ότι το site που προτάθηκε παραπάνω καλύπτει ό,τι μπορεί κανείς να θέλει να μάθει για τα χρυσόψαρα αλλά δεν τολμούσε να ρωτήσει , θα ήθελα να συμφωνήσω με σχεδόν όλα έχουν ήδη ειπωθεί γι' αυτά (περί διατροφής, χώρου κτλ) και να προσθέσω (έστω και με καθυστέρηση) μόνο τα εξής:

- με τα χρυσόψαρα, always think *BIG* Προσωπική εκτίμηση: η αναλογία εκατοστό ψαριού/τετραγωνικό εκατοστό επιφάνειας (ή εκατοστό ψαριού/λίτρο) για τα χρυσόψαρα καλό να είναι 3 φορές (το λιγότερο θα έλεγα) αυτή που ισχύει για τα συνήθη ψάρια κοινωνικού ενυδρείου. Τα χρυσόψαρα θερμότερων νερών (όπως πχ. τα oranda) δεν είναι σπάνιο να φτάνουν τα 20 εκ. (πλην ουράς) αν και 15 εκ. θα έλεγα ότι είναι περισσότερο συνηθισμένο (συμφωνεί το board?) , κι αυτό μέσα σε 3-5 χρόνια. Έτσι καλό είναι να μην καθυστερείς να τους βρεις το μόνιμό τους σπίτι! Λιμνούλα (όπως ήδη προτάθηκε) για τα oranda?... Αν η θερμοκρασία δεν πέφτει κάτω από τους 15 βαθμούς C, τι καλύτερο!

- τροπικά ψάρια με χρυσόψαρα: μα γιατί?! Καταρχήν, ό,τι χωράει μέσα στο στόμα ενός χρυσόψαρου θα φαγωθεί με συνοπτικές διαδικασίες! Κατά δεύτερον, τα αλητήρια τροπικά ψαράκια δε θα διστάσουν καθόλου να τσιμπήσουν (με τα γνωστά επακόλουθα) τις ουρές των fancy χρυσόψαρων.

- σχετικά με τη θερμοκρασία: τα fancy golds δεν έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε θερμοκρασία με τα κοινά χρυσόψαρα ή τα comets πχ. Θερμοκρασίες κάτω από 15 βαθμούς C (άλλοι λένε 11 βαθμούς) εγκυμονούν κινδύνους (ειδικά για τα Moors) και 18 βαθμοί είναι μάλλον ένα ασφαλές κάτω όριο.

(Παρεπιπτόντως, γιατί τα "κρύα" ενυδρεία να είναι έξω από τους σκοπούς του Board? )
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-03, 00:10
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι δεν έρχονται στην Ελλάδα Coldwater εκτός από χρυσόψαρα. Το μοναδικό Coldwater που έχω δει είναι αυτό:

http://www.csupomona.edu/~jskoga/Aqu...ocyprinus.html

Αλλά με τιμή 15.000 δραχμές και τελικό μέγεθος Κανά μέτρο για ενυδρείο λίγο δύσκολο ,άσε που ασχημίζει όταν μεγαλώσει.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-03, 00:28
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχω ένα 20αρι ενυδρείο και αρχικά είχα μέσα 3 χρυσόψαρα και στη συνέχεια έβαλα άλλα 2 .Τους έριχνα τροφή για τροπικά και στην αλλαγή νερού έριχνα και μια χούφτα περίπου αλάτι ( aquarioum salt). Διατηρήθηκαν για κάποιο διάστημα όλα μαζί , αλλά τελικά επέζησαν μόνο τα 2 αρχικά , τα οποία έβαλα πάλι σε μια μεγάλη γυάλα. Ξέρω ότι είναι καταδικασμένα αλλά εμένα μου φαίνονται πιο ευτυχισμένα μέσα σε αυτή.Τα έχω στο σαλόνι και μόλις με βλέπουν κάνουν σαν τρελλά. Δε νομίζω να καταλαβαίνουν αλλά είναι πολύ όμορφη εικόνα.Συνεχίζω να τους βάζω αλάτι και λίγο stress coat. θα σου συνιστούσα να τους βάλεις και μια ταμπλέτα ασβέστιο.

Σοφία.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-03, 01:26
var101 Ο χρήστης var101 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ένα άλλο όμως μη-τροπικό ψάρι σε λογικό μέγεθος που μου έρχεται άμεσα στο μυαλό, το White Cloud (Tanichthys albonubes) βρίσκεται παντού και σε πολύ καλές τιμές! Το ίδιο και κάποια "ψυχρότερα" loaches (Tiger loach, για να αναφέρω ένα ακόμα). Υπάρχουν και άλλα, όχι τόσο συνηθισμένα, αλλά κάνουν την εμφάνισή τους σε διάφορα καταστήματα από καιρό σε καιρό (π.χ. Heterandria formosa). Όρεξη να υπάρχει.

Btw, θα συμφωνούσα με την προλαλήσασα/προγράψασα (?) σχετικά με το θέμα του αλατιού. Παρακαλώ το board να με διορθώσει αν κάνω λάθος, αλλά το αλάτι (όχι φυσικά το επιτραπέζιο!!) σε ποσοστό 0.1-0.3% (1-3 γρ./λίτρο) είναι, πιστεύω, βασικό συστατικό, ειδικά σε συνθήκες υψηλού βιο-φορτίου/ρύπανσης (όπως συμβαίνει με τα χρυσόψαρα).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-03, 02:58
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

H προλαλήσασα/προγράψασα είναι η γυναίκα μου και μέλος του board.Επειδή εκείνη ασχολείται με το συγκεκριμένο είδος σκέφτηκε να απαντήσει η ίδια.Απο εδώ και στο εξής θα υπογράφουμε για να μην μας μπερδεύετε

Χρήστος.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-03, 12:19
lurking_fear Ο χρήστης lurking_fear δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 51
Προεπιλογή

Η Aquarium Pharmaceuticals έχει δημιουργήσει ένα ειδικό αλάτι για χρυσόψαρα το οποίο (όπως λέει) βελτιώνει την αναπνοή τους, προστατεύει τα βράγχια και δημιουργεί οσμωτική ισορροπία. Επίσης λέει προστατεύει τα ψάρια από τα νιτρώδη. Το προϊόν αυτό λέγεται Goldfish Aquarium Salt αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρω.
__________________
Μιχάλης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-02-03, 13:21
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το θέμα είναι γιατί τα ψαριά να ζούνε σε τέτοιες συνθήκες ώστε να χρειάζεται αλάτι. Υπάρχουν τροπικά που θα άντεχαν σε αυτές τις συνθήκες αλλά μπαίνουμε στον κόπο να τους παρέχουμε τις καλύτερες .

Ξέρω ότι είναι καταδικασμένα αλλά εμένα μου φαίνονται πιο ευτυχισμένα μέσα σε αυτή.
Νομίζω ότι θα ήταν πιο ευτυχισμένα σε κάτι τέτοιο(δυστυχώς μέχρις στιγμής δεν βρήκα πολλές φωτογραφίες από miniponds μόλις βρω θα προσθέσω και άλλες )

http://famousfamily2.dnsalias.org/jm...barelpond.html

http://pub47.bravenet.com/photocente...num=3973493951

http://shop.store.yahoo.com/rustixnet/barrelponds.html

http://www.jeffcook.com/pondpics.html

http://www.shooterdog.com/barrel.htm

http://www.growinglifestyle.com/article/s0/a126325.html

http://www.angelfire.com/ny5/ourpond/Indoor_Pond.htm


Τα έχω στο σαλόνι και μόλις με βλέπουν κάνουν σαν τρελλά. Δε νομίζω να καταλαβαίνουν αλλά είναι πολύ όμορφη εικόνα.
Το θέμα ότι είναι πιο έξυπνα από ότι νομίζουμε. Και αναγνωρίζουν αυτόν που τα ταΐζει(μάλλον ότι η φιγούρα που πλησιάζει σημαίνει τροφή) και τρέφονται από το χέρι.
Όσο για αυτά που ανέφερε ο Var101 προσωπικά τα συγκεκριμένα ψαριά δεν τα θεωρό Coldwater αλλά μπορούν να διατηρηθούν σε μη θερμαινόμενο ενυδρείο σε θερμαινόμενο χώρο και ειναι πιο κατάλληλα για γυάλες.
Ένα ψάρι που δεν αναφέρθηκε είναι το Macropodus opercularis που θα μπορούσε να διατηρηθεί μάλλον και σε εξωτερικό χώρο σε περιοχές όπως η Κρήτη.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-02-03, 16:09
var101 Ο χρήστης var101 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το θέμα είναι γιατί τα ψαριά να ζούνε σε τέτοιες συνθήκες ώστε να χρειάζεται αλάτι. Υπάρχουν τροπικά που θα άντεχαν σε αυτές τις συνθήκες αλλά μπαίνουμε στον κόπο να τους παρέχουμε τις καλύτερες .
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την ουσία της παρατήρησής αυτής: όλα τα ψάρια ανεξαιρέτως αξίζουν την καλύτερη δυνατή περιποίηση και φροντίδα. Πράγματι, πιστεύω πως οι λιμνούλες είναι ο ιδανικότερος χώρος για χρυσόψαρα (πάλι θα προσθέσω: με προσοχή στη θερμοκρασία για τα "τροπικότερα" από αυτά). Δεν ήθελα να υποννοήσω ότι το αλάτι είναι υποκατάστατο της ορθής ακουαριστικής πρακτικής - δεν τίθεται τέτοιο θέμα, εξάλλου, αφού το αλάτι είναι χρήσιμο από πολλές πλευρές, αλλά όχι για να κάνει μια δυσάρεστη κατάσταση υποφερτή στα ψάρια!

Παράθεση:
Το θέμα ότι είναι πιο έξυπνα από ότι νομίζουμε. Και αναγνωρίζουν αυτόν που τα ταΐζει(μάλλον ότι η φιγούρα που πλησιάζει σημαίνει τροφή) και τρέφονται από το χέρι.
Επίσης συμφωνώ. Έχω μάλιστα διαβάσει ότι η μέθοδος εκπαίδευσης των χρυσόψαρων είναι η ίδια με αυτή των δελφινιών. Δεν ξέρω αν αυτό είναι απόλυτα ακριβές, αλλά αν μη τι άλλο, είναι τροφή για σκέψη.

Παράθεση:
Όσο για αυτά που ανέφερε ο Var101 προσωπικά τα συγκεκριμένα ψαριά δεν τα θεωρό Coldwater αλλά μπορούν να διατηρηθούν σε μη θερμαινόμενο ενυδρείο σε θερμαινόμενο χώρο και ειναι πιο κατάλληλα για γυάλες.
Ένα ψάρι που δεν αναφέρθηκε είναι το Macropodus opercularis που θα μπορούσε να διατηρηθεί μάλλον και σε εξωτερικό χώρο σε περιοχές όπως η Κρήτη.
Μια διευκρίνηση: ανέφερα τα συγκεκριμένα ψάρια ως "μη-τροπικά" και "ψυχρότερα". Από όσο γνωρίζω, στην κατηγορία coldwater συγκαταλέγονται, όχι μόνο οι ψυχροί βιότοποι αλλά κι αυτοί που διατηρούνται σε υπο-τροπικές θερμοκρασίες (κι αφού συζήτησή μας αφορούσε "τροπικότερα" χρυσόψαρα, αναφέρθηκα σε είδη για τους τελευταίους). Διορθώστε με όμως αν κάνω λάθος!

Ditto για τα Macropodus opercularis!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-02-03, 18:11
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Στον αν τα υποτροπικά ανήκουν στα Coldwater δεν το ξέρω.
Εγώ δεν τα θεωρό σαν Coldwater.
Τα χρυσόψαρα δεν κάνουν για γυάλες
Και άμα δει κανείς τίποτα Darters και Elassoma evergladei ας ρίξει ένα μήνυμα και σε μια ώρα θα είμαι Αθηνά.(θαύματα η λάθη συμβαίνουν).
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07694 seconds with 12 queries