Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-09, 04:14
jimage Ο χρήστης jimage δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2008
Περιοχή: Patissia
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή Ερώτηση για Τύρφη και επιλογή ψαριών

Γεια σας και πάλι. Τελικά αποφάσισα να δώσω τον οσκαρ (μικρος ακομα) στον αδερφό μου. Τωρα στο ενυδρείο μου εχω 2 σκαλαρια και έναν πλακοστομο. Υπενθυμιζω ότι εχω ένα Vision 180, ρίζες μοπανι και ελαφρά φυταμενο 6 ανουμπιες. Υπόστρωμα και μαύρο λεπτό χαλικι. Εχω λοιπον 2 ερωτησεις για εσας :\

1η και πιο βασική: η τρυφη εκτός από την σκληρότητα ρίχνει και το Ph? Πώς να την προσθεσω στο φιλτρο μου?? Εχω αυτό της Jewell που δίνει μαζι. Θέλω να βάλω γιατι το Ph φλερτάρει με το 8 συνεχώς και δεν αρεσκομαι στο να προσθετω ζουμια συνεχώς.
2η Σε αυτά τα λίτρα τι αλλα ψαράκια θα μπορούσα να προσθέσω ?

Ευχαριστώ πολύ
Jim
-------------------------
????? ουτε φωνή ούτε ακρόαση ????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimage : 25-02-09 στις 04:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-09, 07:20
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Ολοι βιαστικοι ειστε....στις 4.14...
-Αρχικα λοιπον ποιον πλακοστομο εχεις?(φωτο καλυτερα)
-Η τυρφη ριχνει την Ανθρακικη σκληροτητα(ΚΗ) η οποια συμπαρασυρει και το ph.
Καλα θα ηταν να "εφτιαχνες" το νερο εκτος ενυδρειου,σε καποιο δοχειο.Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα βαλτη σε δυχτακι μεσα στο φιλτρο σου(βγαλε ενα σφουγγαρι΄ή αυτο το μαυρο-ανθρακας-αν το εχεις αφησει μεσα).Ζουμια μην ξαναριξεις ειναι μονιμο εξοδο για την τσεπη σου.
-Καλα θα ηταν να εκανες τεστ (ph,kh,gh) και στο δικτυο σου.Το ph στο ενυδρειο σου ειναι υψηλο για τα σκαλαρια σου.
Καποιο κοπαδι με corrys πιστευω θα συμπληρωνε το "συνολακι" με δεδομενο οτι τα σκαλαρακια σου ειναι ζευγαρι.Αν οχι βαλε 2-3 ακομη μεχρι να σου προκειψει ζευγαρι οποτε και θα αποσυρεις-επιστρεψεις-χαρισεις-πουλησεις τα υπολοιπα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-09, 09:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λιγο info και απο μενα :

-Καλο θα ηταν η τυρφη να μπαινει σε "καλτσα" και οχι δυχτακι που εχει τρυπες γιατι θα γεμιζει το νερο κομματακια χωμα.

-"Καλτσα" μπορεις να παρεις ενυδρειακη ή γυναικειο καλσον. (τα ιδια λεφτα εχουν περιπου).
Την χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη τυρφης μεχρι να τρυπησει.

-Για να μην εχεις μεταβολες στο pH (που δεν ειναι καλο για τα ψαρια) βαζε σε δυο καλτσακια την ποσοτητα της τυρφης και αλλαζε τη εναλλαξ καθε 15-30 μερες αναλογα ποσο κραταει η τυρφη σου.

- Απο τις μετρησεις (kH, pH) θα καταλαβεις καθε ποτε και ποσο.

- Τοποθετησε τη ετσι ωστε να καταλαμβανει ολο το πλατος ενος επιπεδου του φιλτρου με αποτελεσμα να μη βρισκει διαφυγη το νερο απο τα πλαγια.
Ετσι θα περναει ολο το νερο μεσα απο την τυρφη με καλυτερα αποτελεσματα.
Μη την τοποθετησεις σφιχτα και παραγεμισεις την καλτσα γιατι φουσκωνει λιγο η τυρφη.
Θα σου "πετρωσει" και δεν θα περναει απο μεσα το νερο.
Βαλε τη χαλαρα.

- Σημαντικο : ξεκινα σταδιακα (καθε 2-3 μερες) την προσθεση της τυρφης μεχρι να φτασεις στα επιθυμητα επιπεδα για να μην εχεις αποτομη μεταβολη του pH. Κανε μετρησεις για σιγουρια και για παρατηρηση ετσι ωστε να ξερεις τα αποτελεσματα των πραξεων σου.

Η χημεια του νερου δεν ειναι απλο πραγμα και χρηζει προσοχης.
Ενημερωσου σχετικα εδω περι pH κλπ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/GH_PH.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή ψαριών... pavlos_k Αρχάριοι γλυκού νερού 17 20-02-09 15:55
Επιλογή ψαριών... Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 22 09-10-08 13:48
Επιλογή ψαριών vouros Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-04-07 13:53
Επιλογή ψαριών Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-05-04 03:27
Επιλογή Ψαριών nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-03-03 15:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03262 seconds with 13 queries