Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-08, 12:04
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή Μια έρευνα για να περάσει η ώρα

Λοιπόν παλαιώτερα είχα χάσει πόλλα ψάρια λόγω κάποιου βακτηριδίου που είχε το νερό του δικτίου μου. Στην αρχή δεν γνώριζα τι σημβαίνει μιας και οι μετρήσεις μου PH, GH, KH, NO2, NO3, NH3, NH4 ήταν άψογες. Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να χάνω ψάρια απο το πουθενά και χωρίς καμία ένδειξη ασθένιας που να έχει καταγραφεί απο τους χομπίστες. Ετσι Μπαμ και κάτω. Ενώ τα φάρμακα του εμπορίου (αντι-βακτηριακά, αντι-μηκητιακα) δεν κάναν τίποτα.

Και όμως σε περιοχές (εκτός Αθηνας και μεγάλων πόλεων) δηλ περιοχές που τα νερά του δικτίου προέρχονται απο γεωτρήσεις ή μεταφορά νερού απο κοντινές λίμνες τα οποία στην καλύτερη των περιπτώσεων να έχουν επεξεργαστεί με χλωρίωση και καμια φορά υπερ-χλωρίωση σηναντάμε διάφορα. Πολλοι μήκητες-βακτήρια-μικρόβια δεν καταπολεμούνται με μια χλωρίωση (σε μικρόβιο που είχα σε πυργο ψήξης στη δουλεία μου χρείαστηκε ένας σηνδιασμός πηκτού νιτρικού οξεός, υποχλωριόδες νατρίου και οξικού οξέος για να καταπολεμηθεί). Τωρα μην με ρωτάτε το είδος των βακτηριδίων φαντάζομαι και χημικός νερού να ήμουν δεν θα τα γνώριζα όλα.

Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε με εκτεταμένη χρήση Α/Ο δηλ νερό που αποθηκεύω μόνο απο Α/Ο και μετά επεξεργάζομαι για να φτάσω στα επιθυμητά ΡΗ, GH, KH επίπεδα. Δεν έχω χάσει ψάρι απο την ημέρα που σταμάτησα να μπερδεύω νερό βρύσης με νερό απο Α/Ο. Έτσι σήμερα μετά από μήνες θέλω να δώ πόσο χάλια είναι το νερό του δικτίου μου. Την απάντηση στο ερώτημα μου, μου την έδωσε η χημικός της εταιρείας μου, δίνοντάς μου ένα "τεστ κιτ" εμπειρικής καλιέργιας μικροβίων και βακτηριδίων. Το τεστάκι δείχνει ποσότητα τέτοιων οργανισμών που υπάρχει στο νερό και όχι είδος! (για να δούμε και είδος χρείαζεται χημικός εξοπλισμος χιλιάδων ευρώ και εμπειρία "βαρβάτου" χημικού). Η καλιέργεια διαρκει 3 μέρες για να βγουν τα πρώτα αποτελέσματα και ολοκληρώνετε σε 6-7 ημέρες.

Δειγματοληψία:
Τρία δείγματα ελήφθησαν χθες βράδυ. 1 από την βρύση, 1 απο την Α/Ο και 1 από το ενυδρείο. Τωρα πρέπει να περιμένω τα πρώτα αποτελέσματα μέχρι την κυριακή το βράδυ και τα δεύτερα σε 6 μέρες.

Αποτελέσματα:
Το πρόβλημα με το αποτέλεσμα είναι το εξής. Ποιά θα είναι η τιμή που θα λέμε οτι είναι ασφαλής για να πούμε οτι τα ψάρια μας δεν θα έχουν πρόβλημα. Οπως δηλ μετράμε το ΝΗ3 και λέμε οτι πάνω απο μια τιμή εχουμε δηλητηρίαση σε ψάρια. Υπάρχουν δύο λήσεις. Η πιο εύκολη θα ήταν να πάρω το 60λιτρο ενυδρείο μου και να κάνω σηνδιασμούς νερού και ποσότητες βακτηριδίων για να δώ μετά απο ποιές τιμές έχω πρόβλημα με ψάρια. Να σταντάρω τη μέθοδο και να δημοσιεύσω στο GAB τα αποτελέσματα και πληροφορίες για τα τεστακια κτλ. Αυτη η λύση σαφώς απο εμένα και φαντάζομαι και απο εσάς θα ήταν απαράδεκτη γιατι κανένα ψάρι δεν πρέπει να τυγχάνει μεταχείρησης πειραματόζωου μέχρι να πεθάνει από βακτηρηδιακή μόλυνση. Η δεύτερη μέθοδος η οποία είναι και πιο σήνθετη είναι να πάρω το αποτέλασμα του νερού του δικτίου σαν βάση νερού το οποίο πρέπει να αποφεύγεται και το αποτέλεσμα απο Α/Ο σαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Φυσικά δεν τελειωνουμε εκεί διοτί για να βγούνε ακριβές τιμές πρέπει να περάσουν μήνες και πολλά δείγματα. Επίσης η εποχή επηρρεάζει (χειμώνας-καλοκαιρι) και μεταβολή της ποιότητας νερού απο το δίκτυο.

Σαν επίλογο λοιπόν η φωτογραφία απο τα τεστάκια και ότι αποτελέσματα απο επόμενη εβδομάδα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0262.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  46,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-08, 12:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον αυτο με τα τεστακια αλλα δεν βλεπω πως θα βγαλεις ακρη τι ακριβως ηταν θανατηφορο για τα ψαρια σου. Αφου τα τεστ μετρανε μονο ποσοτητα και οχι το ειδος των βακτηριων δεν ειναι πιθανον οτι θα μετρανε και τα ωφελιμα βακτηρια; Εξαλλου μπορει αυτο που σκοτωνε τα ψαρια σου να ηταν καποια βαρεα μεταλλα η φυτοφαρμακα που μπορει να ειχε το νερο δικτυου. Δεν γνωριζω αν γινεται αλλα γιατι δεν στελνεις δειγμα του νερου στο χημειο του κρατους για αναλυση ωστε να ξερεις και τι νερο πινεις ,πλενεις τα πιατα σου και κανεις μπανιο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-08, 13:39
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

το έχω κάνει! Ε-cal βακτήρια απο ότι θυμάμαι! Και ναι έως ένα ποσοστό βακτηριδίων δικαιολογείται και απο το τεστάκι το οποίο έχει δύο όψεις! μια πορτοκαλί για τα βακτήρια και μια κίτρινη για τα μικρόβια. Εχει κάποιες οδηγίες στο κουτί για βιοσημότητα οργανισμών κτλ. σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση θα χρειαστει χρόνος αλλά μόλις στανταριστεί θα είναι εύκολο για να δείς τι παίζει με το νερό σου. σημφωνα με την χημικό μου το τεστάκι περιέχει τροφή σε μορφή τζελ μόνο για τα βακτήρια τα οποία ειναι γενικως αποδεκτά σαν βλαβερα για τον ανθρώπινο οργανισμό (πόσο μάλλον για ψάρια) και όχι φαντάζομαι για βακτήρια που μετατρέπουν το ΝΗ3 σε ΝΟ2 κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-08, 14:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό.. Μπράβο! Και καλή συνέχεια με το πείραμα!

Μία πρώτη παρατήρηση είναι να μάθεις τι ακριβώς τύπου είναι τα τεστάκια αυτά, ώστε να έχεις γραπτές οδηγίες και πληροφορίες, και να μή βασίζεσαι σε συμβουλές άλλων και σε υποθέσεις.. Σίγουρα θα υπάρχουν πληροφορίες στο internet για το τι ακριβώς μετράει αυτό το πράγμα, αν θέλεις, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω κι εγώ στο ψάξιμο!

Επίσης, μπορείς υποθέτω (εφόσον ξέρεις τι ακριβώς μετράς) να βρεις προδιαγραφές για πόσιμο νερό.. Δες για παράδειγμα το 4ο ποστ εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28557
ως αφετηρία για το ψάξιμο..

Καλή συνέχεια και πάλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-08, 14:52
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Φυσικά έχω το manual και το κουτί και απο σοβαρή εταιρεία ελεγχων σε βιομηχανιές, νοσοκομία, νερα, τρόφημα κτλ ίσως η μεγαλήτερη παγκοσμίως και είναι τεστακι καλιέργειας μικροβιων και βακτηρίων σε νερο! μόλις βγάλω αποτέλεσμα σε μια εβδομάδα θα τα ανεβάσω όλα (μαρκα τεστ κωδικούς manual φωτογραφίες κτλ.)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-08, 15:22
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
(σε μικρόβιο που είχα σε πυργο ψήξης στη δουλεία μου χρείαστηκε ένας σηνδιασμός πηκτού νιτρικού οξεός, υποχλωριόδες νατρίου και οξικού οξέος για να καταπολεμηθεί). Τωρα μην με ρωτάτε το είδος των βακτηριδίων φαντάζομαι και χημικός νερού να ήμουν δεν θα τα γνώριζα όλα.
.


Δεν ξέρω σε τι χώρο εργασίας δραστηριοποιείσαι άλλα…. η χρήση ψυκτικού κύκλου με τα μέθοδο του πυργο ψήξης προϋποθέτει καθαρισμό της δεξαμενής νερού σε προκαθορισμένα (τακτά) χρονικά διαστήματα λόγο τις ανάπτυξης βακτηριδίων- μικροβίων τα οποία μεταφέρονται μέσο του αέρα και προσβάλουν τον ανθρώπινο οργανισμό (βλέπε νόσο του λεγεωνάριου)!!!!!!!

Πολύ καλό το πείραμά σου. Ενημερωτικά να σου πω πως το συνηθισμένο νερό βρυσης μπορεί συχνά να περιέχει υπερβολικό χλώριο, χλωραμίνες, χαλκό, άζωτο, φωσφορικά άλατα, πυριτικά άλατα, ή πολλές άλλες χημικές ουσίες σε συγκεντρώσεις μεγαλύτερες του επιτρεπτού (αν και δε θα έπρεπε). Ακόμα όμως και στα όρια του επιτρεπτού βαρέα μέταλλα που δεν επηρεάζουν τον ανθρώπινο οργανισμό είναι καταστρεπτικές στους ευαίσθητους οργανισμούς π.χ ενός ενυδρείου υφάλου(reef). Οι μολυσματικοί παράγοντες όπως οι ενώσεις και τα φωσφορικά άλατα αζώτου μπορούν να οδηγήσουν στην υπερβολική, και ανεπιθύμητη, αύξηση αλγών. Έτσι φιλτράρουμε το νερό με τη χρήση α/ο( αντίστροφης όσμωσης). Έτσι έχουμε καθαρό νερό απαλλαγμένο απ το διάφορα βλαβερά. Πολύ μάλιστα τοποθετούν μετά την έξοδο της όσμωσης και κάποιο φίλτρο ρητίνης για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα. Τα αποτελέσματα πριν και μετά είναι απίστευτα. Θα βρεις αρκετά ποστ εδώ μέσα. Περιμένω να δω τα αποτελέσματά σου. Με ενδιαφέρουν πολύ.
ΥΓ. για την ιστορία να ξέρετε πως είμαστε μέσα στην τριάδα των χωρών με την καλύτερη ποιότητα νερού το οποίο παρέχετε από ΔΕΚΟ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-08, 23:26
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παλαιώτερα είχα χάσει πόλλα ψάρια λόγω κάποιου βακτηριδίου που είχε το νερό του δικτίου μου. Σε συνδυασμό και με τα παρακάτω και χωρίς αποδείξεις μάλλον εικασίες είναι Στην αρχή δεν γνώριζα τι σημβαίνει μιας και οι μετρήσεις μου PH, GH, KH, NO2, NO3, NH3, NH4 ήταν άψογες. Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να χάνω ψάρια απο το πουθενά και χωρίς καμία ένδειξη ασθένιας που να έχει καταγραφεί απο τους χομπίστες. Ετσι Μπαμ και κάτω. Ενώ τα φάρμακα του εμπορίου (αντι-βακτηριακά, αντι-μηκητιακα) δεν κάναν τίποτα. Μήπως γιατί δεν ήταν μικροοργανισμός?

Και όμως σε περιοχές (εκτός Αθηνας και μεγάλων πόλεων) δηλ περιοχές που τα νερά του δικτίου προέρχονται απο γεωτρήσεις ή μεταφορά νερού απο κοντινές λίμνες τα οποία στην καλύτερη των περιπτώσεων να έχουν επεξεργαστεί με χλωρίωση και καμια φορά υπερ-χλωρίωση σηναντάμε διάφορα. Πολλοι μήκητες-βακτήρια-μικρόβια δεν καταπολεμούνται με μια χλωρίωση (σε μικρόβιο που είχα σε πυργο ψήξης στη δουλεία μου αλλά βακτηρια ζούν σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος και άλλα ζούν και αναπτύσονται στους πύργους ψύξης γιαυτό και η χρήση ειδικών απολυμαντικών νερού χρείαστηκε ένας σηνδιασμός πηκτού νιτρικού οξεός, υποχλωριόδες νατρίου και οξικού οξέος για να καταπολεμηθεί). Τωρα μην με ρωτάτε το είδος των βακτηριδίων φαντάζομαι και χημικός νερού (μικροβιολόγος νερού το καλύτερο) να ήμουν δεν θα τα γνώριζα όλα.

Το πρόβλημα αντιμετωπίστηκε με εκτεταμένη χρήση Α/Ο δηλ νερό που αποθηκεύω μόνο απο Α/Ο και μετά επεξεργάζομαι για να φτάσω στα επιθυμητά ΡΗ, GH, KH επίπεδα. Δεν έχω χάσει ψάρι απο την ημέρα που σταμάτησα να μπερδεύω νερό βρύσης με νερό απο Α/Ο. Έτσι σήμερα μετά από μήνες θέλω να δώ πόσο χάλια είναι το νερό του δικτίου μου. Την απάντηση στο ερώτημα μου, μου την έδωσε η χημικός της εταιρείας μου, δίνοντάς μου ένα "τεστ κιτ" εμπειρικής καλιέργιας μικροβίων και βακτηριδίων. Το τεστάκι δείχνει ποσότητα τέτοιων οργανισμών που υπάρχει στο νερό και όχι είδος! (για να δούμε και είδος χρείαζεται χημικός μικροβιολογικός εξοπλισμος χιλιάδων ευρώ με αποστειρώμενα εργαλειάκια μια χρήση, έναν λύχνο και μικροβιολογικά υποστρώματα βγάζεις εξισου καλά αποτελέσματα (βαριά βαριά 1000¤) αντε να βάλεις και ενα θάλαμο νηματικής ροής για να κάνεις και ταυτοποίηση μικροβίων εμπειρία "βαρβάτου" χημικού) μικροβιολόγου με ένα εξάμηνο πρακτικής εμπειρίας αρκεί για την ανίχνευση. Η καλιέργεια διαρκει 3 μέρες για να βγουν τα πρώτα αποτελέσματα και ολοκληρώνετε σε 6-7 ημέρες.
Για όποιον ξέρει αυτό σημαίνει ότι σε 2-3 μέρες "βγαίνουν" τα ΟΜΧ και σε 5-7 μέρες "βγαίνουν" οι ζύμες-μύκητες άρα υπόστρωμα όχι εκλεκτικό άρα περιέχει κάποιου είδους καζεϊνη + πεπτόνη + άγαρ

Δειγματοληψία:
Τρία δείγματα ελήφθησαν πως κράτησες ασηπτικές τις συνθήκες δειγματοληψίας ώστε να μην έχεις επιμόλυνση από ο περιβάλλον-χέρια-σκεύη? χθες βράδυ. 1 από την βρύση, 1 απο την Α/Ο και 1 από το ενυδρείο. Τωρα πρέπει να περιμένω τα πρώτα αποτελέσματα μέχρι την κυριακή το βράδυ και τα δεύτερα σε 6 μέρες. Σε τι θερμοκρασία κρατάς τα φιαλίδια? (άλλος σημαντικός παράγων)

Αποτελέσματα:
Το πρόβλημα με το αποτέλεσμα είναι το εξής. Ποιά θα είναι η τιμή που θα λέμε οτι είναι ασφαλής για να πούμε οτι τα ψάρια μας δεν θα έχουν πρόβλημα. Αυτό είναι το πρόβλημα με τα γενικά κιτ, μετράνε ποσότητα (και πάλι όχι όλων των βακτηρίων) και όχι είδος Οπως δηλ μετράμε το ΝΗ3 και λέμε οτι πάνω απο μια τιμή εχουμε δηλητηρίαση σε ψάρια. Υπάρχουν δύο λήσεις. Η πιο εύκολη θα ήταν να πάρω το 60λιτρο ενυδρείο μου και να κάνω σηνδιασμούς νερού και ποσότητες βακτηριδίων για να δώ μετά απο ποιές τιμές έχω πρόβλημα με ψάρια. Να σταντάρω τη μέθοδο και να δημοσιεύσω στο GAB τα αποτελέσματα και πληροφορίες για τα τεστακια κτλ. Αστο δεν μπορείς να υπολογίσεις ούτε να κρατήσεις σταθερές όλες τις υπόλοιπες γνωστές και άγνωστες παραμέτρους αρά χωρίς λογική ο σχεδιασμός Αυτη η λύση σαφώς απο εμένα και φαντάζομαι και απο εσάς θα ήταν απαράδεκτη γιατι κανένα ψάρι δεν πρέπει να τυγχάνει μεταχείρησης πειραματόζωου μέχρι να πεθάνει από βακτηρηδιακή μόλυνση. Η δεύτερη μέθοδος η οποία είναι και πιο σήνθετη είναι να πάρω το αποτέλασμα του νερού του δικτίου σαν βάση νερού το οποίο πρέπει να αποφεύγεται γιατί παρακαλώ? και το αποτέλεσμα απο Α/Ο σαν το επιθυμητό αποτέλεσμα. Φυσικά δεν τελειωνουμε εκεί διοτί για να βγούνε ακριβές τιμές πρέπει να περάσουν μήνες και πολλά δείγματα. Επίσης η εποχή επηρρεάζει (χειμώνας-καλοκαιρι) και μεταβολή της ποιότητας νερού απο το δίκτυο.

Σαν επίλογο λοιπόν η φωτογραφία απο τα τεστάκια και ότι αποτελέσματα απο επόμενη εβδομάδα.
Πάντα φιλικά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
το έχω κάνει! Ε-cal βακτήρια απο ότι θυμάμαι! Escherichia coli ή E.coli, εντεροτοξιγενής ή εντεροπαθογενής, μήπως η Ο157:Η7, ποιο στέλεχος? Και ναι έως ένα ποσοστό βακτηριδίων δικαιολογείται πως? για να αναπτυχθεί θέλει χολικά άλατα στο υπόστρωμα που το καθιστούν εκλεκτικό άρα παύει να "πιάνει" όλα τα μικρόβια αλλά μόνο κάποια συγκεκριμένα και απο το τεστάκι το οποίο έχει δύο όψεις! μια πορτοκαλί για τα βακτήρια και μια κίτρινη για τα μικρόβια. ποια η διαφορά βακτηρίων και μικροβίων? Εχει κάποιες οδηγίες στο κουτί για βιοσημότητα οργανισμών κτλ. σίγουρα δεν είναι εύκολη υπόθεση θα χρειαστει χρόνος αλλά μόλις στανταριστεί δεν το έκανε ολόκληρη Merck άρα κάτι σημαίνει θα είναι εύκολο για να δείς τι παίζει με το νερό σου. σημφωνα με την χημικό μου θέλεις μικροβιολόγο το τεστάκι περιέχει τροφή σε μορφή τζελ μόνο για τα βακτήρια τα οποία ειναι γενικως αποδεκτά σαν βλαβερα άρα δεν "πιάνει" όλα τα μικρόβια άρα είναι εκλεκτικό το κιτ? για τον ανθρώπινο οργανισμό (πόσο μάλλον για ψάρια πολύ σχετικό και αόριστο αυτό) και όχι φαντάζομαι για βακτήρια που μετατρέπουν το ΝΗ3 σε ΝΟ2 κτλ
Πάντα φιλικά
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alati : 12-12-08 στις 23:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-08, 23:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να προσθεσω εδω οτι καποιοι μικροοργανισμοι προκαλουν μια "ελαφρια" η και καθολου λοιμωξη σε εναν υγιη οργανισμο ενω μπορει να προκαλεσουν βαρυτατες λοιμωξεις η θανατο σε ανοσοκατεσταλμενα ατομα....

και επειδη τα ψαρια μας λογω μεταφορας..ασχημων συνθηκων.. κακης διατροφης..κ.τ.λ. το ανοσοποιητικο τους δεν ειναι παντα στην καλυτερη κατασταση τα δεδομενα αλλαζουν...
κοινως θελω να καταληξω στο οτι ειναι ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ οι παραγοντες που υπεισερχονται ωστε δεν ξερω αν το ολο εγχειρημα μπορει να βγαλει αξιολογα συμπερασματα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-08, 23:29
alati Ο χρήστης alati δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-08-2007
Περιοχή: Πανόραμα Θεσ/νικης
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά έχω το manual και το κουτί και απο σοβαρή εταιρεία ελεγχων σε βιομηχανιές, νοσοκομία, νερα, τρόφημα κτλ ίσως η μεγαλήτερη παγκοσμίως και είναι τεστακι καλιέργειας μικροβιων και βακτηρίων σε νερο! μόλις βγάλω αποτέλεσμα σε μια εβδομάδα θα τα ανεβάσω όλα (μαρκα τεστ κωδικούς manual φωτογραφίες κτλ.)
Απο το manual αρκεί να δεις ποια γκάμα μικροβίων πιάνει είναι υπεραρκετό
__________________
1 ενυδρείο 120lt με χρυσόψαρα (3 που μεγαλώνουν και πάντα σε παρακολουθούν πεινασμένα)
1 ενυδρείο 90lt με angel fish (τα 2 τους είναι και παιχνιδιάρικα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ph controller- έρευνα αγοράς paxh2o Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 27-04-07 21:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06059 seconds with 14 queries