Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 16:50
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Το 35λιτρο μου ορφανεψε!

Δυστυχως το 35λιτρο με το μονομαχο μου ορφανεψε!(απο γηρατεια θελω να πιστευω μιας και τον ειχα 1 1/2 χρονο την κατοχη μου!)
Το ενυδρειο ειναι αρκετα φυτεμενο με ανουμπιες κερατοφυλλο και egeria!

Τι θα μπορουσα να βαλω εκτος απο μονομαχο σε αυτα τα λιτρα;σκεφτομουνα κατι σε 3-4 γκαπι ή νεον.Εσεις τι λετε γινεται ή τα λιτρα ειναι απαγορευτικα για τετοια ψαρακια;υπαρχει κατι αλλο καταλληλο για τοσα λιτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-08, 18:16
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

δυστυχός για γκαπυ εινα δύσκολο... με το που αρχίσουν να γενάνε δεν θα τους φτάνει...
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-08, 18:41
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Απο γκαπυ θα μπορουσες να βαλεις 4-5 αρσενικα μονο , γιατι οπως λεει και ο aaaooll αμα αρχισουν να γενανε ..... . Επισης αμα ημουν στην θεση σου θα το σκεφτομουν για killifish ομορφα ψαρακια και για τα λιτρα σου μια χαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-08, 19:34
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γκαπυ θα βαλω μονο αρσενικα!δε θελω να γεμισω με ψαρακια και μετα να μην ξερω τι να τα κανω!θα ψαξω πληροφοριες για τα killifish(δεν τα εχω δει ξανα πουθενα ουτε σε pet shop,χωρις να ειμαι σιγουρος)και θα βαλω κατι απο αυτα τα δυο!!ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-08, 19:38
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Αν σε ενδιαφερουν τα κιλι δες πληροφοριες εδω http://www.killi.co.uk/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-08, 15:56
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε ενδιαφερουν τα κιλι δες πληροφοριες εδω http://www.killi.co.uk/
Παιδια χαθηκα!! 700 διαφορετικα ειδη! αλλα ευκολα και αλλα δυσκολα!!υπαρχουν καποια απο αυτα σε pet shop και ποια;Υπαρχει καποιος με εμπειρια σε αυτο το ειδος;γιατι αλλιως με βλεπω για γκαπακια!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-08, 10:32
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Και ελπίζω να συντηρείς την βιολογία σου όσο το ενυδρείο παραμένει άδειο ε?
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-03-08, 00:11
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ελπίζω να συντηρείς την βιολογία σου όσο το ενυδρείο παραμένει άδειο ε?
Προσπαθω! με λιγη τροφη μερα παρα μερα θα διατηρηθει η βιολογια του ενυδρειου;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-08, 03:11
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ναι με λίγη τροφή μια χαρά θα διατηρηθεί!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-03-08, 10:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strinzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως το 35λιτρο με το μονομαχο μου ορφανεψε!(απο γηρατεια θελω να πιστευω μιας και τον ειχα 1 1/2 χρονο την κατοχη μου!)

Θα σε στεναχωρησω λιγο αλλα μπορουσε με καλυτερη φροντιδα να ζησει καναδυο χρονια ακομα
Life Span: 2-3 years, with well looked after fish reaching 4-5 years.


Ο επομενος ευχομαι να εχει καλυτερη τυχη

Φιλικα Σπυρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-03-08, 10:41
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οτι και να λενε δε τα πουλανε και για μωρα τους μονομαχους...δε ξερουμε την ηλικια τους..κι εγω προσωπικα δεν ειδα ποτε πιο μικρο ψαρι που ισως να σημαινε και μικροτερο σε ηλικια (οχι απαραιτητα).....ολο κατι θηρια βλεπω στα ποτηρακια των πετ-σοπ...οποτε δε ξερουμε ποσων ετων ισως ηταν ηδη ο μακαριτης οταν τον πηρε....απλα 1,5 χρονο ηταν στην κατοχη...η μαλλον στην φροντιδα του φιλου μας...(το αναφερω απλα γιατι δε μπορουμε να πουμε οτι δεν ηταν επαρκης η φροντιδα απο το φιλου μας...οσο ναναι μονομαχος σε 35αρι...βασιλια θα τον ειχε φανταζομαι...)
φιλικα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-08, 11:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
..οποτε δε ξερουμε ποσων ετων ισως ηταν ηδη ο μακαριτης οταν τον πηρε.......οσο ναναι μονομαχος σε 35αρι...βασιλια θα τον ειχε φανταζομαι...)
φιλικα.....
Ετων? Δεν νομιζω να ζει τοσο, ενα ψαρι σε ποτηρακι

Και γω σε 45αρι τον εχω, αλλα δεν ξερεις τι μπορει να εχει περασει το ψαρι στη ζωη του. Δεν ειναι μονο τα λιτρα που πρεπι να του δινουμε.
Μπορει να εζησε σε αμμωνια (NH3/NH4) ή νιτρωδη (ΝΟ2) για λιγο καιρο (αστρωτο ενυδρειο), κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να τον ειχαμε με αλλα ψαρια και στρεσαριζοταν, κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να περασε αρρωστιες (απο το στρες), κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να μην ειχε καλες συνθηκες νερου (ph, gH, kH) κοψε χρονο ζωης.


Δεν εχει σημασια παντως, εγω απλα εστειλα το ποστ για οσους εχουν μονομαχο και δεν ξερουν ποσο ζει, να μην μεινουν με εσφαλμενη αποψη περι εναμιση χρονου ζωης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-03-08, 11:20
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Απάντησες ποιο πάνω φίλε delta66 2-3 χρόνια ζει αν αναλογιστείς οτι συνήθως είναι 6μηνών όταν τους βρίσκεις στα pet shop τότε έζησε πάνω κάτω 2 χρόνια ο κύριος!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-03-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετων? Δεν νομιζω να ζει τοσο, ενα ψαρι σε ποτηρακι
δεν ξερουμε ποτε εφυγε καποιος μονομαχος απο τον εκτροφεα ....η αν ηταν παραγωγη χομπιστα που κατεληξε σε πετ σοπ η και επιστροφη καποιου χομπιστα που δεν τον ηθελε αλλο....καθε περιπτωση ειναι μοναδικη........επισης υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες που εχουν τους μονομαχους σε ενυδρεια....(βεβαια με αλλα ψαρια αλλα νομιζω στρεσσαρει λιγοτερο απο το να ειναι σε ποτηρακι μεχρι να πουληθει.....)...οποτε θεωρω οτι ποτε δεν ξερουμε την ηλικια ενος μονομαχου επειδη απλα τον αγορασαμε τοτε....
η απαντηση απλα ηταν γιατι φανηκε σαν να θεωρηθηκε πως ο φιλος μας δεν τον φροντισε καλα...και ειναι λιγο αδικο αν δε το γνωριζουμε...
ξανα-φιλικα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-03-08, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντησες ποιο πάνω φίλε delta66 2-3 χρόνια ζει αν αναλογιστείς οτι συνήθως είναι 6μηνών όταν τους βρίσκεις στα pet shop τότε έζησε πάνω κάτω 2 χρόνια ο κύριος!
Γιατι το συνεχιζουμε λαθος? Δεν απαντησα μονο αυτο.

Απαντησα : Life Span: 2-3 years, with well looked after fish reaching 4-5 years.

Μεταφραση :
Διάρκεια ζωής: 2-3 έτη, με καλη φροντιδα τα ψάρια φθανουν τα 4-5 έτη.

Και αυτο ηθελα να τονισω, την καλη φροντιδα.
Το ξερω οτι ειναι σκληρο να γινεται θεμα μετα απο απωλεια, αλλα μαζι με την απωλεια ξεκιναει μια καινουρια προσπαθεια στο αδειο ενυδρειο και ετσι θελησα να κεντρισω το ενδιαφερον του φιλου να δει πως θα φροντισει ακομα καλυτερα (και φαινεται σιγουρα οτι αυτο θελει) το νεο του φιλο και να φτασει τα 5 χρονια και να τα ξεπερασει την επομενη φορα.
Ισως παρεξηγηθηκα οτι κατηγορησα για ελλειπη φροντιδα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
....αν αναλογιστείς οτι συνήθως είναι 6μηνών όταν τους βρίσκεις στα pet shop....
Τοτε εχουν χασει ηδη τη μιση απο τη ζωη τους στο ποτηρακι
Καλα τα πηγε ο φιλος τοτε.
Μηπως να παιρνουμε απο αναπαραγωγες δικες μας (η συνχομπιστων) μονομαχους σε μικρη ηληκια για να μη εχουν ζησει στο ποτηρι ποτε και να τους χαρουμε και περισσοτερο?

Φιλικα Σπυρος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-03-08, 11:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και από το ποτηράκι να μην έχασε τη μισή την έχασε από την μεταφορά στα σακουλάκια (σφηνάκι) που έρχονται από το εξωτερικό).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-03-08, 11:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

παντως συμφωνουμε ολοι πως η καλη φροντιδα προεχει ασχετα με το πως κατεληξε το ψαρακι να ειναι στο ενυδρειο μας!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-08, 11:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως συμφωνουμε ολοι πως η καλη φροντιδα προεχει ασχετα με το πως κατεληξε το ψαρακι να ειναι στο ενυδρειο μας!!!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-08, 11:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αλλο ποστ westie...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-03-08, 21:43
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετων? Δεν νομιζω να ζει τοσο, ενα ψαρι σε ποτηρακι

Και γω σε 45αρι τον εχω, αλλα δεν ξερεις τι μπορει να εχει περασει το ψαρι στη ζωη του. Δεν ειναι μονο τα λιτρα που πρεπι να του δινουμε.
Μπορει να εζησε σε αμμωνια (NH3/NH4) ή νιτρωδη (ΝΟ2) για λιγο καιρο (αστρωτο ενυδρειο), κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να τον ειχαμε με αλλα ψαρια και στρεσαριζοταν, κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να περασε αρρωστιες (απο το στρες), κοψε χρονο ζωης.
Μπορει να μην ειχε καλες συνθηκες νερου (ph, gH, kH) κοψε χρονο ζωης.


Δεν εχει σημασια παντως, εγω απλα εστειλα το ποστ για οσους εχουν μονομαχο και δεν ξερουν ποσο ζει, να μην μεινουν με εσφαλμενη αποψη περι εναμιση χρονου ζωης.
Ας απαντησω και εγω λοιπον και χωρις παρεξηγηση, μιας και ολοι εχουμε τον ιδιο σκοπο, που δεν ειναι αλλος απο την καλυτερη δυνατη φροντιδα των ψαριων μας!!θα δωσω μερικα στιχοια του ενυδρειου κατα τη διαρκεια ζωης του μονομαχου, για να βοηθησω ''ισως'' στο αν το ψαρακι εφυγε απο γηρατεια η καποια αλλη αιτια!
Το ενυδρειο ειναι 35 λιτρα, φυτεμενο με ανουμπιες, κερατοφυλλο,egeria και microsorium pteropus.Μεσα υπαρχουν δυο μικρες ριζες μοπανι και μια καρυδα!Σταθερη θερμοκρασια 26 βαθμοι, και οι μετρησεις μου εδειχναν σταθερα καθολη τη διαρκεια της ζωης του: NH3/NH4=0,NO2=0,NO3=5-10ppm,PH=7,5, GH=8-10. Οι αλλαγες γινονταν καθε 15 μερες 30%!
Μιας λοιπον και το θεμα της ηλικιας ειναι λιγο μπερδεμενο και οπως φανηκε αγνωστο στους περισσοτερους που αγοραζουν ενα ψαρακι απο καποιο μαγαζι,εκτος και αν προκειται για ψαρακια δικιας μας παραγωγης,θεωρησα και εγω χωρις να ειμαι σιγουρος οτι το ψαρακι μου εφυγε λογο ηλικιας!

Μια φωτογραφια του!
http://www.picport.gr/u/78/i/P9300166.JPG
Φιλικα παντα!!

Υ.Γ. Εννοειται πως εδω ειμαστε ολοι ανοιχτοι σε σχολια και προτασεις!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-03-08, 23:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μια χαρά έζησε το ψάρι Ανδρέα!
Το οτι έφυγε περίπου 2 χρονών δεν έχει να κάνει, μια χαρά συνθήκες του παρείχες.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-03-08, 03:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strinzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι 35 λιτρα, φυτεμενο με ανουμπιες, κερατοφυλλο,egeria και microsorium pteropus.Μεσα υπαρχουν δυο μικρες ριζες μοπανι και μια καρυδα!Σταθερη θερμοκρασια 26 βαθμοι, και οι μετρησεις μου εδειχναν σταθερα καθολη τη διαρκεια της ζωης του: NH3/NH4=0,NO2=0,NO3=5-10ppm,PH=7,5, GH=8-10. Οι αλλαγες γινονταν καθε 15 μερες 30%!
Του παρειχες πολυ καλες συνθηκες και περιβαλλον, καλες τιμες στο νερο και το κυριοτερο μονος του.


Αν ξαναβαλεις μονομαχο (κατι που συμφωνω και γω μιας και ειναι πολυ μικρο για αλλα ψαρια, για να ειμαστε και ιν τοπικ σχετικα με το τι ψαρια προτεινουμε να βαλεις στο "αδειο" πλεον 35αρι).
Με λιγο τυρφη στο φιλτρακι (να κατεβει λιγα δεκατα το pH προς το ουδετερο) και αντι για 30% αλλαγη ανα 15 μερες, θα εκανα 20% καθε εβδομαδα (για να φρεσκαρεται πιο συχνα το νερο).
Και αν μπορεις να να "υιοθετησεις" μονομαχο απο αναπαραγωγη φιλου συνχομπιστα. (αληθεια εχει κανεις μωρα στο φορουμ και να τα δινει?)
Για να μπουκοταρουμε και τα μαγαζια που τα εχουν στα "ποτηρακια"
Ααααα ειδα βορεια προαστια σε πετσοπ, ενυδρειο με διαμερισματα για μονομαχους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-03-08, 19:33
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Του παρειχες πολυ καλες συνθηκες και περιβαλλον, καλες τιμες στο νερο και το κυριοτερο μονος του.


Αν ξαναβαλεις μονομαχο (κατι που συμφωνω και γω μιας και ειναι πολυ μικρο για αλλα ψαρια, για να ειμαστε και ιν τοπικ σχετικα με το τι ψαρια προτεινουμε να βαλεις στο "αδειο" πλεον 35αρι).
Με λιγο τυρφη στο φιλτρακι (να κατεβει λιγα δεκατα το pH προς το ουδετερο) και αντι για 30% αλλαγη ανα 15 μερες, θα εκανα 20% καθε εβδομαδα (για να φρεσκαρεται πιο συχνα το νερο).
Και αν μπορεις να να "υιοθετησεις" μονομαχο απο αναπαραγωγη φιλου συνχομπιστα. (αληθεια εχει κανεις μωρα στο φορουμ και να τα δινει?)
Για να μπουκοταρουμε και τα μαγαζια που τα εχουν στα "ποτηρακια"
Ααααα ειδα βορεια προαστια σε πετσοπ, ενυδρειο με διαμερισματα για μονομαχους.
Αλλαγες νερου ειχα διαβασει, σε Αγγλικο forum μονο για μονομαχους, οτι στα λιτρα μου θα μπορουσα να κανω και καθε μηνα!!!

Τεσπα, αν καταληξω παντως παλι σε μονομαχο,το οποιο παιζει πολυ, θα προτιμησω καποιον απο ποτηρακι για δυο λογους.πρωτον γιατι εχω διαβασει για πολυ λιγες προσπαθειες επιτυχημενες αναπαραγωγης μονομαχων στο forum,αν δεν κανω λαθος κιολας ,και δευτερον γιατι προτιμω να κανω ''Βασιλια καποιον απο ποτηρακι ο οποιος το εχει αναγκη και οχι καποιον απο αναπαραγωγη που μαλλον θα ειναι ηδη αρχοντας!!(και ας ζησει λιγοτερο απο οσο θωρητικα θα μπορουσε να ζησει).

Η τυρφη στο φιλτρο πως μπορει να μπει; σε καποιο τουλι φανταζομαι; θελει αλλαγμα; αν ναι καθε ποτε;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-03-08, 19:45
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Η περιπτωση να μπουνε περισσοτερες απο μια μονομαχινες παιζει; αν ναι ποσες; ελευθερα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-03-08, 19:50
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι Ανδρέα δεν παίζει!
Κάποιοι έχουν κρατήσει με επιτυχία περισσότερες των μια στο ίδιο ενυδρείο αλλά το στρές ήταν πολύ έντονο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-03-08, 01:06
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Κλασσικη περιπτωση θυληκων!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-03-08, 05:02
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλά εδώ θα μας την πούνε τώρα οι γυναίκες του φόρουμ! Μια και στα συγκεκριμένα ψάρια τα αρσενικά ούτε έτσι δεν θα αντέχαν!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-03-08, 07:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απαραιτητη διεκρινηση : την αποψη μου λεω και δεν ισχυριζομαι οτι αυτα που λεω ειναι το τελειο συστημα. Αυτο ψαχνω και γω.
Περιμενω διορθωσεις σε τυχον λαθη μου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strinzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγες νερου ειχα διαβασει, σε Αγγλικο forum μονο για μονομαχους, οτι στα λιτρα μου θα μπορουσα να κανω και καθε μηνα!!!
Με τη λογικη αν το παρεις, σου λεει : οσο λιγοτερες αλλαγες στη χημεια του νερου τοσο το καλυτερο για το ψαρι.
Μετρας λοιπον το ΝΟ3 και φτιαχνεις μια ρουτινα εβδομαδιαια οπου προσθετεις τοσο φρεσκο νερο οσο χρειαζεται για να σου εχεις ΝΟ3 την μερα της αλλαγης (πριν) στο 5 ως 10.
Κανονικα θελεις ΝΟ3 : 0 αλλα αν εχει φυτα, (που πρεπει να εχεις για τον μονομαχο), τα χρειαζονται τα νιτρικα σε πολυ μικρη ποσοτητα.
Με τιποτα δεν πρεπει να περνανε τα 20 παντως, για αυτο λεω 10 για να εχεις ενα μικρο περιθοριο λαθους και διορθωσης μετα.
Αν αλλαζες καθε 15 μερες το αποτελεσμα θα ηταν να ανεβαινουν περισσοτερο τα νιτρικα και θα αλλαζες μεγαλυτερη ποσοτητα νεου για να τα φερεις τα νιτρικα σε καλη τιμη. Ετσι διαταρασεται περισσοτερη η ισορροπια και εχεις σκαμπανεβασματα στο νερο μεγαλυτερα.
Η γνωμη μου λοιπον ειναι πιο συχνες (εβδομαδιαιες) και πιο μικρες αλλαγες νερου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strinzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεσπα, αν καταληξω παντως παλι σε μονομαχο,το οποιο παιζει πολυ, θα προτιμησω καποιον απο ποτηρακι για δυο λογους.πρωτον γιατι εχω διαβασει για πολυ λιγες προσπαθειες επιτυχημενες αναπαραγωγης μονομαχων στο forum,αν δεν κανω λαθος κιολας ,και δευτερον γιατι προτιμω να κανω ''Βασιλια καποιον απο ποτηρακι ο οποιος το εχει αναγκη και οχι καποιον απο αναπαραγωγη που μαλλον θα ειναι ηδη αρχοντας!!(και ας ζησει λιγοτερο απο οσο θωρητικα θα μπορουσε να ζησει).
Το σκεφτομουν και εγω ετσι αλλα αλλαξα γνωμη γιατι οσο αγοραζουμε ψαρια απο τα ποτηρακια, δεν προκειται να αλλαξει τιποτα.
Αν δουν τα μαγαζια οτι δεν πουλιουνται μπορει να το σκεφτουν.
Εγω το μονο που μπορω και κανω απο μονος μου ειναι οταν μπαινω στα πετσοπ να ζηταω να δω μονομαχους και αν ειναι σε ποτηρια, δηλωνω την διαφωνια μου (ηρεμα και αξιοπρεπως) αλλα με τροπο που να με ακουνε οι αλλοι πελατες και την "κανω" με ελαφρα, αφηνοντας και ολα τα αλλα ψωνια που εχω κανει.
Γιατι τα λεφτα δεν βγαινουν απο τα ψαρια αλλα απο τα παρελκομενα.
Αν δει ο μαγαζατορας να μενουν τα προιοντα στα ραφια, το σκεφτεται λιγο παραπανω καθε φορα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strinzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τυρφη στο φιλτρο πως μπορει να μπει; σε καποιο τουλι φανταζομαι; θελει αλλαγμα; αν ναι καθε ποτε;
Το θεμα αυτο δεν ειναι τοσο απλο.
Αν αποφασισεις να μαλακωσεις το νερο του ενυδρειου θα πρεπει και το νερο που συμπληρωνεις σε καθε αλλαγη να ειναι ιδιων τιμων και θερμοκρασιας.
Αυτο εμπεριεχει "προετοιμασια" παλι με τυρφη.
Οι τροποι που μαλακωνει το νερο, ειναι απο αυτα που ξερω ξυλα (ενυδρειακα) μεσα στο ενυδρειο, τυρφη, ΑΟ (συσκευη αντιστροφης οσμοσης), Απιονοσμενο νερο και Ρυτινες.
Επισης ενα καινουριο μεσο που εχω παρει τωρα αλλα δεν τα εχω βαλει ακομα μεσα να σου πω παρατηρησεις ειναι τα "Indian Almond Leaves", φυλλα που μαζευονται κατω απο τα δεντρα Terminalia catappa εχει θεραπευτικες ιδιοτητες και απελευθερωνει χουμικα οξεα και αλλες χρησιμες στο νερο και ειναι καλο για το μονομαχο.
Η δραση του καθε φυλλου κραταει 3 εβδομαδες και τα βρισκες σε πολυ καλη τιμη στο ebay.

Εγω τωρα επειδη αλλαζω νερο και σε αλλο ενυδρειο, κανω προετοιμασια νερου σε βαρελι 60 λιτρων με ενα φιλτρο μεσα που εχει 300γρ τυρφη και θερμαντηρα.
Του ριχνω αντιχλωριο και το αφηνω να "γυριζει" το νερο 3 μερες με αποτελεσμα να μαλακωνει το νερο (gH 7, kH 4) και να ριχνει το pH στο 6,5.
Για το μονομαχο βγαζω νερο (12 λιτρα για το 45αρι) την πρωτη μερα που δεν εχει δρασει τοσο πολυ και ειναι το pH 7.
Αν ηθελα νερο μονο για το μονομαχο θα εβαζα λογοτερη τυρφη και θα το "ρυθμιζα" ετσι να μου "φερνει" το νερο με 1-2 μερες προετοιμασια στο pH7.

ή καλυτερα, επειδη ειναι λιγα τα λιτρα που αλλαζουν στο μονομαχο, θα σκεφτομουν το μιγμα νερου βρυσης και απιονοσμενου.


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αν δεν μπορεις να προετοιμαζεις νερο μη το μαλακωσεις ουτε στο ενυδρειο.
Με ενα-δυο ξυλα θα εισαι οκ. (αυτα μετα απο λιγο καιρο πεφτει τη δραση τους και θελουν αντικατασταση)

Αν αποφασισεις να προετοιμαζεις νερο με τυρφη (με καποιο τροπο που θα σε βολεψει τελικα) θα πρεπει να βαλεις και στο φιλτρο σου τυρφη.
Ποιο φιλτρο εχεις?
Χωραει τιποτα μεσα?
Τη τυρφη την βαζω σε "καλτσα" hobby που ειναι σμιχτη και οχι σε δυχτακι γιατι απο το δυχτακι φευγουν τριμματα τυρφης μεσα στο νερο και δεν μου αρεσει αυτο. Η τυρφη χανει τη δραστικοτητα της (απο τη δικη μου παρατηρηση) σε 2 μηνες και την αλλαζω εκ περιτροπης.
Δηλαδη, τη καλτσα την εχω κοψει στη μεσαη και εχω φτιαξει 2 "δεματακια" τυρφης ετσι ωστε να αλλαζω τον ενα μηνα το ενα και τον επομενο το αλλο καλτσακι.
Ετσι εχω ισορροπια στη δραση της τυρφης και δεν ειναι ισχυρη στην αρχη και "πεσμενη" μετα απο 2 μηνες.
Η τυρφη αποσυντιθεται αν μεινει πολυ καιρο.
Επισης για καποιο λογο που δεν εχω εξηγησει, που βαζω καινουρια φρεσκια τυρφη (μονο στο βαρελι γινεται αυτο και οχι στο ενυδρειο) εχω ενδειξεις αμμωνιας 0,5.
Το διορθωνω πετοντας το νερο και ξεπλενοντας τα παντα και το καλτσακι με την τυρφη.
Οταν ξαναγεμιζω δεν μου ξαναδειχνει αμμωνια μεχρι να πεταξω την τυρφη οταν χανει τη δραστικοτητα της.
Εχω προσπαθησει ξεπλενοντας καλα τη τυρφη πριν τη βαλω πρωτη φορα μεσα στο βαρελι αλλα παλι τα ιδια.
Θελει μαλλον να γυρισει μια μερα μεσα στο νερο

Στη φωτο το βαρελι με τουλι για καπακι για να αεριζεται χωρις να μπαινει σκονη κλπ μεσα.



__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-03-08, 15:52
strinzis
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το σκεφτομουν και εγω ετσι αλλα αλλαξα γνωμη γιατι οσο αγοραζουμε ψαρια απο τα ποτηρακια, δεν προκειται να αλλαξει τιποτα.
Αν δουν τα μαγαζια οτι δεν πουλιουνται μπορει να το σκεφτουν.
Εγω το μονο που μπορω και κανω απο μονος μου ειναι οταν μπαινω στα πετσοπ να ζηταω να δω μονομαχους και αν ειναι σε ποτηρια, δηλωνω την διαφωνια μου (ηρεμα και αξιοπρεπως) αλλα με τροπο που να με ακουνε οι αλλοι πελατες και την "κανω" με ελαφρα, αφηνοντας και ολα τα αλλα ψωνια που εχω κανει.
Γιατι τα λεφτα δεν βγαινουν απο τα ψαρια αλλα απο τα παρελκομενα.
Αν δει ο μαγαζατορας να μενουν τα προιοντα στα ραφια, το σκεφτεται λιγο παραπανω καθε φορα.
Συμφωνουμε απολυτα φιλε μου,αλλα κατι μου λεει οτι αυτο θα αλλαξει πολυ δυσκολα!Εκτος αυτου, μονομαχους σε ενυδρεια, εχοντας γυρισει αρκετα μαγαζια στην Αθηνα,εχω δει μονο σε ενα στα βορεια προαστια!!


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ αν δεν μπορεις να προετοιμαζεις νερο μη το μαλακωσεις ουτε στο ενυδρειο.
Δυστυχως ο χρονος μου ειναι πολυ περιοισμενος. και αν λαβεις υποψη οτι αυτο ειναι ενα απο τα τρια ενυδρεια (το μικροτερο)και το οτι σε λιγο καιρο με τον ερχομο της κορουλας μου θα ειναι ακομα πιο περιορισμενος,κραταω το συμπερασμα σου και συνεχιζω με την ρουτινα που ειχα μεχρι τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-03-08, 07:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strinzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτος αυτου, μονομαχους σε ενυδρεια, εχοντας γυρισει αρκετα μαγαζια στην Αθηνα,εχω δει μονο σε ενα στα βορεια προαστια!!
Να πας σε αυτο τοτε
Αν δεν πας θα ειναι σαν να του λες : "ξαναβαλτα στα ποτηρακια, δεν τσιμπαω".
Αν πας, να του πεις οτι οσο σε βρισκω σωστο θα ερχομαι σε σενα να ψωνιζω.
Να νοιωθει κι αυτος μια ικανοποιηση που κανει κατι διαφορετικο απο τους αλλους.
Και μη μου πεις ειναι μακρυα κλπ, εγω ξεκιναω απο πειραια να παω να ψωνισω (αν ειναι αυτο το μαγαζι που νομιζω).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειο μου προς το παρον Katsanikakisxr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 30-09-07 21:21
Μετά το καλό σας βρήκα να και το ενυδρειο μου. MANOS74 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 16 24-05-07 12:34
Το ενυδρείο μου ΧρήστοςΠ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 21-03-07 08:56
Το ενυδρειο μου!!! shilvershark Γλυκό νερό - Γενικά 7 13-06-06 18:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10059 seconds with 13 queries