Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-06, 21:58
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Συμβουλες διαμορφωσης του νεου μου ενυδρειου.

Μερος Α: Αquascaping

Συντομα, θα αλλαξω το ενυδρειο μου το παλιο των 90 λιτρων διαστασεων 54Χ40Χ40, με το καινουριο που εφτιαξα διαστασεων 73Χ43Χ45 γυρω στα 150 λιτρα.

Θα ειναι φυτεμενο, αλλα οχι στο στυλ που ηταν εως τωρα, φυτεμενου κηπου, λιγο πιο λιτο και μινιμαλιστικου τυπου, θα τολμησω να πω...με επιροες Αμανο.

Το πλανο εχει ως εξης.

Για background εχω κολλησει αυτο της juwel.

Στα αριστερα περιπου στα 2/3 (ξερετε, Χρυσος κανονας καδραρισματος στην φωτογραφια) θα βαλω μια συνθεση απο 3 ριζες που θα σχηματιζουν ενα κορμο δεντρου.
Και το εχω φανταστει και φτιαξει οπως στις φωτο.

Στις σχισμες-ενωσεις των κομματιων του ξυλου, θα τοποθετησω anubia nana & microsorum pteropus, για να δεσει και να φαινεται ενα σωμα.
Επισης σκεφτομαι να βαλω και aegagrophila να φαινεται σαν αλγη σε κλαδια, αλλα δεν εχω βρει ξυλα που να μοιαζουν με κλαδια και δεν εχω φανταστει ακομη που θα ταιριαζαν.

Στα foreground τωρα λεω να προσπαθησω με ενα γρασιδι τυπου eleocharis parvulus, συγκεκριμενα εχω ενα που ειχε φερει ο Τολης απο Βελγιο.

Για υποστρωμα θελω λεπτοκοκκο χαλικι, να φερνει σε αμμο πιο πολυ παρα σαν χαλικι, και 2 ειναι οι επιλογες μου, μια ειναι το χαλαζιακο που εχω στο ενυδρειο με τα multi, το οποιο ειναι ξανθωπο.
Ομως μου αρεσει εμφανισιακα και το μαυρο, και εχω βρει ενα μαυρο στον Κωστα τον Αζορες, δεν θυμαμαι πως μου το ειπε αλλα δεν ξερω αν ειναι ουδετερο, και επισης το ειδα οτι ειναι λιγο αιχμηρο, και εχω καποιες αμφιβολιες.

Τωρα σε συνεχεια της ριζας προς τα δεξια, εχω μερικες ουδετερες πετρες απο σχιστολιθο και λεω να σχηματισω εναν πετρινο ογκο με σπηλιες εκει.

Πειτε μου την γνωμη σας για το τι αμμο να βαλω, μαυρη η ξανθη?
Και πειτε μου και την γνωμη σας για την aegagrophila.
Και οποια αλλη προταση εχετε.

Μερος Β: Fishsqaping

Aπο ψαρια θα εχω 13 Serpae Tetra, Ottos αρκετα, και για τα υπολοιπα παιζει.
Σαν κεντρικο κομματι κερδιζει τις εντυπωσεις μου η Nannacara Anomala



Και αν και δεν ηθελα παλι απιστογραμμα με κερδισε παλι το
Ap. Macmasteri του laskarino


Σε αυτη την περιπτωση θελω μια γνωμη για τα ψαρια, τι να βαλω, και καμια προταση αν υπαρχει καλη.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Αυτή είναι μια από τις καλύτερες στιγμές... να στήνεις ένα ενυδρείο από την αρχή.
Κάτι τέτοιο με την ρίζα που έφτιαξες έκανα και εγώ αλλά δεν ξέρω αν θα το αφήσω έτσι γιατί δεν δείχνει και πολύ φυσικό. Τα δικά σου κομμάτια ταιρίαζουν αν τα ντύσεις ίσως να γίνει ωραίο. Αυτό που καταλαβα είναι τα κλαδιά!, δηλαδή θα είναι σαν δέντρο ;
Παράθεση:
Πειτε μου την γνωμη σας για το τι αμμο να βαλω, μαυρη η ξανθη?
Αν βάλεις φυτά παντού και κάνεις στο μπροστινό μέρος 'χαλί' με eleocharis ή και κάτι άλλο που στην πορεία αποφασίσεις, όταν τα καταφέρεις δεν θα έχει σημασία το χρώμα αλλά η ποιότητα και του υποστρώματος αλλά και του χαλιq.
Έτσι θα σου έλεγα να μην βάλεις λεπτόκοκο χαλίκι γιατί σε περιορίζει στις επιλογές των φυτών, μια καλή πρόταση είναι το flourite http://www.seachem.com/products/prod.../Flourite.html
δεν σου ανεβάζει το pH σε περίπτωση που θέλεις τα apistogramma που σου αρέσουν

Για τα 'τεχνικά' δεν τολμώ να πω τίποτα αφού είσαι αρκετά έμπειρος αλλά σε περίπτωση που δεν τα έχεις δει κοίτα αυτό :
http://www.aquabotanic.com/aquascapingprincipals.html
και αφού θα έχει επιρροές από τον master T. Amano δες και
http://www.aquabotanic.com/zenaquascape.html


Υ.Γ. Ο δάσκαλος λέει : "αν δεν έχετε ιδέες πως να κάνετε το ενυδρείο σας...., περιμένετε να σας έρθουν"
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-06, 19:04
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Τελικά θα ''φορεθεί'' πολύ ο Amano φέτος.Είχα στήσει , όπως ξέρεις, ένα 80Χ45Χ45 στο γραφείο με σκοπό να απεμπλακώ σταδιακά ή να ξεφορτωθώ με λίγα λόγια το full planted το οποίο θα μετέτρεπα αργότερα σε φυτεμένο low mentenance με hardscape από βράχους , σε iwagumi δηλαδή. Κι εκεί που έψαχνα για βράχια μου προέκυψαν ρίζες που μου άρεσαν και τσουπ φτιάχνω το 80αρι στο γραφείο το περασμένο Πάσχα και ενώ το είχα εξοπλίσει από τότε με τα πάντα (pressuriest Co2 , λάμπες κλπ.) του έβαλα νερό το προηγούμενο Σάββατο .Σβέλτος έτσι ; Η αλήθεια είναι ότι δεν μου πήγαινε το χέρι να ξηλώσω το ενυδρείο στο σπίτι αλλά όπως βλέπω οι μέρες του είναι λίγες αφού έχω βρει ήδη κάποιες πέτρες αλλά δεν είναι αυτές που θα 'θελα .
Για το e.parvulus είχα κι εγώ την σκέψη να το βάλω για "γκαζόν" αλλά θα έκρυβε τις ρίζες που πατούσαν στο χαλίκι και απ'ότι βλέπω το ίδιο θα γίνει και με τις δικές σου ρίζες Μιχάλη και κατέληξα στο cuba με πιθανή την ύπαρξη του e.parvulus αλλά ως midground περιφερειακά από τα πιο ψηλά μέρη της κατασκευής με τις ρίζες.Εφόσον δεν βρεις κάτι χαμηλώτερο για τον φωτισμό σου προσπάθησε να σηκώσεις την όλη κατασκευή με πέτρες ή και να δημιουργήσεις κάποιο "λόφο" με το χαλίκι σου όπως έκανα εγώ.
Το background έτσι όπως το βλέπω χωρίς νερό και φυτά δεν μου αρέσει αλλά μπορεί να δείχνει ωραία αν φαινεται μόνο ένα σωστά επιλεγμένο μικρό κομμάτι του.
Στην φωτογραφία η κατασκευή με τις ρίζες καταλαμβάνει τα 2/3 του πυθμένα ενώ πρέπει η όρθια ρίζα να βρίσκεται στα 2/3 της "οθόνης" του ενυδρείου σου.
Νομίζω ότι γενικά οι σπηλιές δύσκολα απεικονίζονται φυσικά σε μικρά ενυδρεία.
Για το χαλίκι πιστεύω ότι με το συγκεκριμένο background ένα σκουρόχρωμο ταιριάζει καλύτερα.
Το ζευγάρι με τα Nannacara που φαίνεται στις φωτό τα έβαλα στο νέο ενυδρείο την επόμενη από την μέρα που το γέμισα (το 1/2 νερό και το 1/4 του φίλτρου ήταν από το παλιό ενυδρείο) και χθες είδα τον αρσενικό στην μία γωνία και την μητέρα πλέον να προσέχει ΄τ' αυγά της , οπότε αν μου βρεις φαγητό για τα μικρά έχεις το κεντρικό σου κομμάτι.
Και αφού τα ενυδρεία μας είναι αδερφάκια ας μοιραστούν στέγη σ' αυτό το post.
Το ενυδρείο είναι δέκα ημερών και τα φυτά που παίζουν στην λίστα είναι εκτός από το cuba και την moss , η blyxa japonica το Cyperus helferi; και ένα ακόμη που δεν θυμάμαι το όνομα του , προς το παρόν απολαμβάνω την ανεμελειά της moss και όταν βρεθεί λίγο χρόνος και τα φυτά...οι λάμπες είναι έτοιμες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  001.JPG
Εμφανίσεις:  848
Μέγεθος:  47,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01.JPG
Εμφανίσεις:  751
Μέγεθος:  33,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  03.JPG
Εμφανίσεις:  738
Μέγεθος:  30,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-06, 00:32
Μάγδα Ο χρήστης Μάγδα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Σαν πρώτη ματιά Μιχαλάκη κι εγώ θα σου έλεγα αυτό:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Στην φωτογραφία η κατασκευή με τις ρίζες καταλαμβάνει τα 2/3 του πυθμένα ενώ πρέπει η όρθια ρίζα να βρίσκεται στα 2/3 της "οθόνης" του ενυδρείου σου.
Και όπως επίσης είπε ο Γιώργος να σηκώσεις την ρίζα σου πιο ψηλά.
Το πίσω μέρος κι εμένα δεν μου άρεσε αλλά θα δεις στην πορεία πως θα δείξει.
Κάνε ένα καλύτερο σχέδιο για το χαλίκι με τη ρίζα(ίσως χρειαστεί να προσθέσεις και άλλες) και μετά μπορείς να "παίξεις" με τα φυτά.

Καλή επιτυχία και στους δύο.Είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ όμορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-06, 00:57
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Τα δικά σου κομμάτια ταιρίαζουν αν τα ντύσεις ίσως να γίνει ωραίο. Αυτό που καταλαβα είναι τα κλαδιά!, δηλαδή θα είναι σαν δέντρο ;
Απαπα. τι σαν δεντρο, κιτσαριο θα το κανω?, κανα δυο κλαδια σαν να βυθιζονται απο την οχθη στο νερο σκεφτομαι, και να εχουν πιασει αλγη με την βοηθεια της aegagropila.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Έτσι θα σου έλεγα να μην βάλεις λεπτόκοκο χαλίκι γιατί σε περιορίζει στις επιλογές των φυτών, μια καλή πρόταση είναι το flourite
To flourite το γνωριζω, και το εχω σε ενα 40λιτρο μου, ειναι τελειο υποστρωμα, το μονο που με χαλαει ειναι οτι ειναι χοντροκοκκο και με δυσκολευει στο φυτεμα, καθως επισης και οτι τα φυτα με runners, μικρου μεγεθους βρισκουν πιο ευκολο δρομο, πανω απο το χαλικι, παρα αναμεσα του!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Υ.Γ. Ο δάσκαλος λέει : "αν δεν έχετε ιδέες πως να κάνετε το ενυδρείο σας...., περιμένετε να σας έρθουν"
Αυτο ακριβως περιμενα, τις ριζες τις εχω αγορασει κατα καιρους, οποτε εβλεπα καποιο κομματι που μου εκανε κλικ το τσιμπουσα, δεν εχω σκοπο να βιαστω,αυτο ειναι σιγουρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Τελικά θα ''φορεθεί'' πολύ ο Amano φέτος.Είχα στήσει , όπως ξέρεις, ένα 80Χ45Χ45 στο γραφείο με σκοπό να απεμπλακώ σταδιακά ή να ξεφορτωθώ με λίγα λόγια το full planted το οποίο θα μετέτρεπα αργότερα σε φυτεμένο low mentenance με hardscape από βράχους , σε iwagumi δηλαδή. ..... του έβαλα νερό το προηγούμενο Σάββατο .Σβέλτος έτσι ;
Αντε επιτελους!
Η αληθεια ειναι οτι το μερος που σκεφτομαι να διαμορφωσω με πετρες το φανταζομουν σαν αυτα του στυλ iwagumi!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Εφόσον δεν βρεις κάτι χαμηλώτερο για τον φωτισμό σου προσπάθησε να σηκώσεις την όλη κατασκευή με πέτρες ή και να δημιουργήσεις κάποιο "λόφο" με το χαλίκι σου όπως έκανα εγώ.
Αυτο ακριβως θα κανω, απο κατω απο το κεντρο της ριζας θα βαλω πετρες για να σηκωθει και να δειξει πιο ογκωδης η κατασκευη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Στην φωτογραφία η κατασκευή με τις ρίζες καταλαμβάνει τα 2/3 του πυθμένα ενώ πρέπει η όρθια ρίζα να βρίσκεται στα 2/3 της "οθόνης" του ενυδρείου σου.
Ναι θα το βαλω στην σωστη θεση, οι φωτο ειναι απο τις δοκιμες που εκανα να δω πως ταιριαζουν, δεν θα ειναι η μονιμη θεση τους εκει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Νομίζω ότι γενικά οι σπηλιές δύσκολα απεικονίζονται φυσικά σε μικρά ενυδρεία.
Για το χαλίκι πιστεύω ότι με το συγκεκριμένο background ένα σκουρόχρωμο ταιριάζει καλύτερα.
Μη φανταστεις μεγαλες σπηλιες, σπηλιες για ψαρια μεγεθους απιστογραμμων, οσο για τν αμμο και μενα μου καθεται πιο ομορφη η μαυρη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Το ζευγάρι με τα Nannacara που φαίνεται στις φωτό τα έβαλα στο νέο ενυδρείο την επόμενη από την μέρα που το γέμισα (το 1/2 νερό και το 1/4 του φίλτρου ήταν από το παλιό ενυδρείο) και χθες είδα τον αρσενικό στην μία γωνία και την μητέρα πλέον να προσέχει ΄τ' αυγά της , οπότε αν μου βρεις φαγητό για τα μικρά έχεις το κεντρικό σου κομμάτι.
Εχουμε φαγητο μπολικο, να σου βρουμε, τελικα μου φαινεται θα περιμενω τα μωρα σου!Οπως ειπα δεν βιαζομαι.μακαρι να παν ολα καλα, αν και ειναι σχεδον σιγουρο αφου ειναι μονα τους σε τετοιο ενυδρειο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Και αφού τα ενυδρεία μας είναι αδερφάκια ας μοιραστούν στέγη σ' αυτό το post.
Το ενυδρείο είναι δέκα ημερών και τα φυτά που παίζουν στην λίστα είναι εκτός από το cuba και την moss , η blyxa japonica το Cyperus helferi; και ένα ακόμη που δεν θυμάμαι το όνομα του , προς το παρόν απολαμβάνω την ανεμελειά της moss και όταν βρεθεί λίγο χρόνος και τα φυτά...οι λάμπες είναι έτοιμες.
Αντε και του χρονου θα παμε διαγωνισμο με αυτα τα ενυδρεια!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-06, 16:20
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το ενυδρειο επιτελους μπηκε στην θεση του! Υστερα απο σχεδον ενα χρονο που ειχε κολληθει!

Μαυρη αμμος τελικα, οψιδιανος, απο αζορες, Πετρες σχιστολιθου ουδετερες οπως ειχε πει ο αστερης και οι ριζες σε συνθεση για να θυμιζουν μεγαλυτερο κομματι ριζας δεντρου.

Ηδη εχω βαλει και τα πρωτα φυτα απο το προηγουμενο ενυδρειο και αρχιζει και μου αρεσει!

για δειτε
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-06, 20:32
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Αυτό το πράγμα περιμέναμε τόσο καιρό??? Τί να πώ... άσε τα φυτά και γύρνα το σε Βιότοπο Ουζουμπούρου...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-06, 20:53
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Το ενυδρειο επιτελους μπηκε στην θεση του! Υστερα απο σχεδον ενα χρονο που ειχε κολληθει!

Μαυρη αμμος τελικα, οψιδιανος, απο αζορες, Πετρες σχιστολιθου ουδετερες οπως ειχε πει ο αστερης και οι ριζες σε συνθεση για να θυμιζουν μεγαλυτερο κομματι ριζας δεντρου.

Ηδη εχω βαλει και τα πρωτα φυτα απο το προηγουμενο ενυδρειο και αρχιζει και μου αρεσει!
μιχαλη,η αρχικη σου σκεψη μου αρεσε,αλλα εμεναπροσωπικα δεν μου αρεσε το πισω της juwel ...μου φαινεται οτι δεν κολλαει,και πολυ......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-06, 21:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αποστολη υστερα απο τοσο καιρο με φυτεμενα θαπρεπε να ξερεις...

Ετσι οπως φαινεται τωρα λαμπικο και φρεσκογυαλισμενο ειναι οντως ασχημο. Μολις πιασει λιγη αλγη το πισω μερος, μπουν και τα φυτα που πρεπει και αναπτυψθουν, θα δειξει αλλιως. Σε καλο δρομο το βλεπω εγω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-06, 17:46
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Αποστολη υστερα απο τοσο καιρο με φυτεμενα θαπρεπε να ξερεις...
Εγώ λέω για το πώς είναι τώρα, όχι για το πώς μπορεί να γίνει... Ο Μιχαλάκης είμαι σίγουρος οτι θα το τιγκάρει άλγη σε χρόνο ρεκορ... (ως ΑΝΕΤΟΙΜΟΣ σε φυτεμένα!) Βέβαια αν προσπαθήσει, είμαι σίγουρος οτι θα αποτύχει ακόμη και στο να χαλάσει τις άλγες, οπότε, PUT THE KOT DOWN SLOWLY!!! Ματαιώτις...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-04-06, 10:21
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Το δικό μου γούστο λέει τα εξής:
  • Το φυτό που έχεις βάλει δεξιά είναι πολύ μεγάλο για το όλο σύνολο του ενυδρείου και τραβάει αυτό την προσοχή σε αυτόν που το βλέπει. Αν κατάλαβα καλά θέλεις να τονίσεις το κομμάτι αριστερά (ρίζα).
  • Το φυτό που έχεις βάλει στο αριστερό μέρος (διπλα από την ρίζα) νομίζω ότι θέλει αραίωμα για να μην έχεις προβλήματα (καλή κυκλοφορία, φως μέχρι κάτω) - Δοκίμασε να μετακινήσεις όλο πακέτο λίγο πιο δεξιά.
  • Είναι καιρός να δοκιμάσεις ποιο φυτό θα βάλεις μπροστά και στην δική μου περίπτωση αυτό ήταν και ο λόγος για να γίνει η διαμόρφωση του ενυδρείου. Δηλαδή ανάλογα με το είδος και την μορφή του φυτού θα αλλάξεις θέση σε κάποια από τα ξύλα ή τις πέτρες έτσι ώστε να δείχνουν καλύτερα.
Επειδή όπως είπα πριν κάνω και εγώ κάτι αντίστοιχο, θεωρώ ότι είναι καλύτερο, να μεγαλώσεις πρώτα τα φυτά και μετά να βάλεις τα διακοσμητικά (πέτρες).
Είμαι σίγουρος ότι όσο τα φυτά θα μεγαλώνουν θα σου δείξουν μόνα τους πως να διαμορφώσεις το ενυδρείο και το μόνο που προτείνω να κάνεις, είναι να ακολουθήσεις την επιθυμία τους........
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-04-06, 22:02
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εγω το βρισκω συμπαθητικο για αρχη.. σκεφτεσε να βαλεις κατι για χαλι? Να υποθεσω πως εβαλες μαυρο υποστρωμα για να μην βαλεις χαλι? Οπως και να εχει, ειναι αρχη ακομα, καλη συνεχεια !
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-06, 10:14
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παρτε μια νεα φωτο απο τις χθεσινες αλλαγες.

Εχω παραγγειλει Cuba για να βαλω για χαλι.
Ακουω τις γνωμες και τις γνωστες κακιες απο τους γνωστους αχρηστους!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-05-06, 10:58
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Βάλε πίσω φυτά να μεγαλώνουν για να κρύψεις την πλάτη !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-05-06, 11:48
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Βάλε πίσω φυτά να μεγαλώνουν για να κρύψεις την πλάτη !

Tι κακος που ειναι ο κοσμος Μιχαλη μου... Η αληθεια ειναι, οτι με τοσο θεμα που εχουμε κανει για την πλατη... εχω αρχισει να την συμπαθω...
Παντως... αμα μεγαλωσει η λιμνοφιλα.. θα την καλυψει
Ασχετα απο την πλακα παντως.. ωραιο ειναι Μιχαλη μου .. ειδικα η πλευρα που ειναι το ξυλο.. και το πως εχει μπει η λιμνοφιλα και οι ανουμπιες... μου αρεσει αρκετα σαν αισθητικο αποτελεσμα..Η δεξια πλευρα, φανταζομαι οτι θα δειξει καλυτερα, μολις παρουν τα πανω τους και τα φυτα . Ευγε Μισελ
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-05-06, 12:33
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

H δεξια πλευρα ειναι οντως προς διαμορφωση, το σκεφτομαι να βγαλω το echinodoros.Επισης μπροστα θα μπει cuba και αριστερα μπροστα λεω να βαλω hydrocotile verticilata.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-05-06, 23:21
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

...άρχισε να διαφαίνεται "φώς στο τούνελ" Ασυνήθιστα ΚΑΛΟ για Mikenuke!!!

PS: Ρε μήπως είναι άρρωστο το "παιδί" και αρχίζει και φτιάχνει ενυδρεία "της προκοπής"???
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-05-06, 08:46
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μην τους ακούς, Μιχάλη.
Εμένα πάντως μου αρέσει, αν και χρειάζεται αρκετή δουλειά (υπομονή) ακόμη για να πάρει μέρος στον διαγωνισμό.
Θα βοηθούσε περισσότερο αν έβαζες μεγαλύτερη φωτογραφία για να βλέπαμε λεπτομέρειες.
Όντως, το δεξί μέρος θέλει δουλειά. Έχεις σκεφτεί να βάλεις και πιο... κόκκινα φυτά να σπάσει η μονοτονία του πράσινου;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-06, 09:01
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Μιχάλη πολύ όμορφο το ενυδρείο σου.Το χαλίκι σου μοιάζει με το δικό μου,τι ακριβώς είναι?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-06, 09:09
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK
........Το χαλίκι σου μοιάζει με το δικό μου,τι ακριβώς είναι?
Μας είπε παραπάνω (#6)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Μαυρη αμμος τελικα, οψιδιανος, απο αζορες...
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-05-06, 13:52
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γεια σου μιχάλη! από την φώτο που ανέβασες τελευταία έχω την εντύπωση οτι οι sessiliflora σου θέλουν κάλιο. έτσι μου έκαναν κι εμένα πριν πάρω κάλιο

Υ.Γ.: πολύ ωραίο το ενυδρείο μ'αρέσει η ιδέα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos (STR_thess)
γεια σου μιχάλη! από την φώτο που ανέβασες τελευταία έχω την εντύπωση οτι οι sessiliflora σου θέλουν κάλιο. έτσι μου έκαναν κι εμένα πριν πάρω κάλιο
Αν εννοείς επειδή είναι λίγο κιτρινισμένα, πιθανον να είναι οι κορυφές οι οποίες πλησίαζαν πολύ στο φώς... κιτρινο-κοκκινίζουν!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-05-06, 15:35
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis
Αν εννοείς επειδή είναι λίγο κιτρινισμένα, πιθανον να είναι οι κορυφές οι οποίες πλησίαζαν πολύ στο φώς... κιτρινο-κοκκινίζουν!

ναι αυτό εννοώ, όμως βλέπω και σημεία που δεν πλησιάζουν στο φως και είναι αρκετά καφέ... οι δικές μου δεν κοκκινίζουν όταν πλησιάζουν στο φως, φτάνουν μέχρι την επιφάνεια αλλά ποτέ δεν κοκκινίζουν
. ισχύει σίγουρα αυτό με το φως?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-05-06, 17:38
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Αρκετά φυτά όταν είναι πολύ κοντά στο φως έχουν την τάση να κοκκινίζουν λόγω της αυξημένης φωτοσύνθεσης που έχουν αλλά και λόγο της συλλογής παραπάνω φωτισμού έτσι γίνεται και με τα φυτά του Μιχάλη.Τώρα στα δικά σου γιατί δεν γίνεται δεν το γνωρίζω απόλυτα, τι φωτισμό είπαμε ότι έχεις;
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-05-06, 20:04
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ιορδανη και Ηλια συνεχιστε με ΠΜ...ευχαριστω.

Στο θεμα μας τωρα...
κοκκινα φυτα δεν βαζω αλλα εκτος απο την νυμφεα που θα την διατηρω κοντη. Ο λογος ειναι οτι εχω κοκκινα, τα σερπαε, και αν εχω κοκκινα φυτα χανονται τα ψαρια, σε αυτο κατεληξα μετα απο ωριμη σκεψη, και εδιωξα ολη την αγαπημενη μου ludwigia repens.

Αμα ο Αποστολης βλεπει φως στο τουνελ...τοτε παμε καλα.
Εχει πολυ δουλεια σιγουρα για να ερθει σε αποτελεσμα ικανο για διαγωνισμο, ομως δεν εχω ακομη τετοιες βλεψεις.
θα βαλω καινεα μεγαλυτερη φωτογραφια τωρα που στρωσαν καπως τα φρεσκοφυτεμενα.Και σε μεγαλη αναλυση για να εχουμε μεγαλυτερη δυνατοτητα σχολιασμου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-05-06, 20:07
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

για να δουμε μιχαλη μας,τι μας ετοιμαζεις.......να περνουμε και ιδεες....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-06-06, 10:53
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
....
θα βαλω καινεα μεγαλυτερη φωτογραφια τωρα που στρωσαν καπως τα φρεσκοφυτεμενα.Και σε μεγαλη αναλυση για να εχουμε μεγαλυτερη δυνατοτητα σχολιασμου.
Πως πάει το έργο ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-06-06, 12:45
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Καλουτσικα εχω βαλει cuba η οποια επιασε και αναπτυσετε και εχω βαλει hydrocotile verticillata η οποια επισης αναπτυσεται. Το βραδυ θα σας βαλω φωτογραφιες.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-06, 13:00
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Καλουτσικα εχω βαλει cuba η οποια επιασε και αναπτυσετε και εχω βαλει hydrocotile verticillata η οποια επισης αναπτυσεται. ....
Φοβερό !!!
Πιο πάνω είχα πει ότι και εγώ κάνω την ίδια προσπάθεια και χρησιμοποιώ τα ίδια φυτά
Να σου πω την αλήθεια δεν μου πολύ-αρέσουν ως συνδιασμός... λέω να αλλάξω την cuba με glossostigma.
Περιμένουμε photo.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-06-06, 14:06
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
λέω να αλλάξω την cuba με glossostigma.


Το ενυδρείο του mike το είδα απο κοντά και μπορώ να πώ πως ήταν "ασυνήθιστα καλό" σε σχέση με όσα δικά του έχω δεί... βέβαια και ο "ποδονύφτης" στη δουλειά σου έχει μέλλον...!!!

"Keep walking"
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59
ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΧΟΜΠΥ ΤΟΥ ΕΝΤΔΡΕΙΟΥ sakis Γλυκό νερό - Γενικά 2 31-08-04 12:02
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43
ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ !! christos Γλυκό νερό - Γενικά 3 19-03-03 00:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11962 seconds with 14 queries