Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-10-12, 20:36   #1
Δημιουργία Ενυδρείου
danaek
Junior Member
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος 09-10-12, 20:36
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεία σας!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

Λοιπόν, ενδιαφέρομαι στο να αποκτήσω ένα ενυδρείο αλλά θέλω κάτι μικρό.. + οικονομικό (!) για αυτό το λόγο κατευθείνομαι στα 15 με ΜΑΧ 30 λιτρα..

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν ξέρω τι ψαράκια μπορώ να βάλω εκεί.
Θέλω βασικά να βάλω 2 ψαράκια. Σαν "άσχετη" ξεκίνησα λέγοντας για χρυσόψαρα αλλά συνειδητοποίησα ότι τα λίτρα είναι λίγα.
Δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος οπότε ας ξεκινήσω από τωρα καλά.

Δεν γνωρίζω τα ψάρια. Τα guppies μου αρέσουν και σκεφτόμουν για 2 τέτοια.
Απ'την αλλη αν έχετε κάποιο άλλο να μου προτίνετε θα χαρώ πολύ.
Εμφανίσεις: 4603
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-12, 20:42
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Στα 30 λιτρα βαλε γκαμπυ 1 αρσενικο 3 θυληκα ,αλλα οταν θα γεννήσουν θα εχεις προβλημα,ξεχασετο,,μπορεις να βαλεις εναν μονομαχο και λιγα φυτα χαμηλών απαιτησεων και θα εισαι μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-12, 20:46
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασικά θέλω να βάλω 2 ψαράκια. δεν με νοιάζει ιδιαίτερα τι θα είναι. τα guppies τα ανεφερα γιατι μονο αυτα ξερω ^^

Δεν μπορω να βάλω 2 αρσενικά ή 2 θυληκά? Δεν θέλω να μπλέξω με μικρα κτλ κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-12, 20:53
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Ενα αρσενικο για 3,η 4 θηλυκά παει ,βαλε εναν μονομαχο θα σου αρεση,γραψε μονομαχος στο you Tube και δες τη ψαρια ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-12, 20:58
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ωραια, περα απο guppies και μονομαχο τι αλλο μπορω να βαλω ωστε να ειναι 2 ΨΑΡΑΚΙΑ σε 15-30ΛΙΤΡΑ ???????
-------------------------
Επισης, δεν μπορουν να μπουν 2 θυληκα μαζι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danaek : 09-10-12 στις 20:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-12, 20:58
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Σε 30 λιτρα,,,,τιποτα αλλο,,μπορεις να βαλεις γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-12, 21:01
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Eνα οικονομικο και βιώσιμο ενυδρειο ειναι αυτο εδω http://www.petsupermarket.gr/3999/%C...%BF-375lt.html
Στα θελω σου μιλαμε παντα,διοτι το βιωσιμο στα 37 λιτρα ειναι πολυ σχετικο.

Οσον αφορα τα ψαρακια που μπορεις να φιλοξενησεις εκει μεσα ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ειναι τα εξης:

Ενα ζευγαρακι tateurndina http://www.seriouslyfish.com/species...a-ocellicauda/
1 κοπαδακι 4-5 ατομων απο Trichopsis pumila http://www.seriouslyfish.com/species/trichopsis-pumila/
1 κοπαδακι απο 4 dwarf puffer http://www.seriouslyfish.com/species...travancoricus/
1 χαρεμακι endler,απλα καθε 2-3 μηνες πρεπει να χαριζεις κανα μωρακι. http://www.seriouslyfish.com/species/poecilia-wingei/

Δες αν σου αρεσει καποια απο τις ανω επιλογες και θα συζητησουμε τα περαιτερω...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-12, 21:05
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

φυτακια και γαριδες! το καλυτερο πραγμα! αλλιως μπορεις να βαλεις και 2 αρσενικα γκαπυ για να μην εχεις γεννες. αλλα δεν θα ειναι καλο σε 15λιτρο..οσο μπορεις πιο μεγαλο. θα ειναι καλυτερα και για τα ψαρακια και για σενα! η διαφορα τιμης θα δεις δεν υπαρχει μπορεις απο εδω να βρεις ενα μεγαλουτσικο ενυδρειο σε καλη τιμη!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-12, 21:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ακουσε με..καταρχήν ρίχνεις δίαβασμα στην κατηγορία ΑΡΧΑΡΙΟΙ γλυκου νερου...οτι υπόμνημα εχει.και μολις τα κατανοήσεις πας παρακάτω.....στα λίτρα σου,μπορείς με προσοχή να βάλλεις ενα μονομάχο (με προυπόθεση στρωμένο φίλτρο,και θερμοστάτη και καλες παραμέτρους ) αλλα δεν θα πρεπει να βάλλεις αλλα ψάρια....επίσης..αν σου αρέσουν τα γκάπυ μπορείς να βάλλεις μεχρι 5-6 αρσενικά μονο ωστε να έχεις χρώμα,κίνηση αλλα ΟΧΙ γεννες

αν το ενυδρείο δεν το εχεις αγοράσει ακομα ανάβαλε το μεχρι να διαβάσεις καλα και να εμπεδώσεις..να θυμάσαι οτι σαν γενικός κανόνας ισχύει οτι όσο μεγαλύτερο σε ογκο τοσο πιο ευκολη η συντήρηση και αμετάβλητες οι παράμετροι
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-12, 21:36
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το ενυδρειο δεν το εχω αγορασει και γι'αυτο ρωταω...

οσο αφορά το ζευγάρι tateurndina θα έχω θέμα με γέννες κτλ ετσι?

Επισης, τα dwarf puffer ειναι πολυ ομορφα ^^
μπορώ να βάλω κοπαδι μόνο θυληκων - μονο αρσενικών για να μην εχω τρεχαματα με τα μωρα?

Οσο αφορα τον μονομαχο είναι υπεροχος αλλα δεν θελω ενα ψαρακι μονο του ¨/

Επισης, για τα guppies που μαρεσουν πολυ, αν βαλω αρσενικα πρεπει να ειναι αναγκαστικα 4-5 ή μπορώ και 2?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-12, 21:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπορεις και δυο γκαπυ..απλα στο ειπα σε περίπτωση που ηθελες περισσότερα(για να μην νιώθουν και εκτεθειμένα-μόνα)...

οσο για τις γέννες απο παφερ και τατεουρντίνα αν τα καταφέρεις σε τόσα λιγα λίτρα σου βγάζω το καπέλο..κοινώς ειναι παρα πολύ δυσκολο...δεν ειναι οπως με τα γκαπυ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-12, 21:58
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ωραια, οποτε ανακεφαλαιωση:

Μπορω να βαλω guppies τα οποια σε 30 λιτρα μπορουν να μπουν 4-5 ..
Αμα βάλω 2 σε πόσα λίτρα?
Τα συγκεκριμενα γεννανε οποτε καλυτερα να βαλω μονο αρσενικα, σωστα?

Οσο αφορα τα puffer, μπορω παλι σε 30 λιτρα να βαλω 4..
Απλα δεν γεννανε τοσο, οποτε δεν εχω θεμα αν ειναι θυληκα-αρσενικα.
Για 2 ποσα λιτρα θέλω?

Επισης, σχετικα με το ζευγαρι tateurndina διαβασα πως θελει γυρω στα 40 λιτρα..οποτε δεν ειναι καλη ιδεα..

Γενικά, ειναι καλυτερο εφοσων μπορω να βαλω πιο πολλα στα λιτρα αυτα να τα βαλω, ετσι? Απλα φοβαμαι να μην καταλυξει μη-βιωσιμο και μου πεθανουν......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-12, 22:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια, οποτε ανακεφαλαιωση:

Μπορω να βαλω guppies τα οποια σε 30 λιτρα μπορουν να μπουν 4-5 ..
Αμα βάλω 2 σε πόσα λίτρα?
Τα συγκεκριμενα γεννανε οποτε καλυτερα να βαλω μονο αρσενικα, σωστα?

Οσο αφορα τα puffer, μπορω παλι σε 30 λιτρα να βαλω 4..
Απλα δεν γεννανε τοσο, οποτε δεν εχω θεμα αν ειναι θυληκα-αρσενικα.
Για 2 ποσα λιτρα θέλω?

Επισης, σχετικα με το ζευγαρι tateurndina διαβασα πως θελει γυρω στα 40 λιτρα..οποτε δεν ειναι καλη ιδεα..

Γενικά, ειναι καλυτερο εφοσων μπορω να βαλω πιο πολλα στα λιτρα αυτα να τα βαλω, ετσι? Απλα φοβαμαι να μην καταλυξει μη-βιωσιμο και μου πεθανουν......
οχι.εφοσον σε ενδιαφερει να μην πεθανουν οπως λες,το σκεπτικο σου ειναι λαθος.τα 30 λιτρα ειναι εντελως οριακα για οποιοδηποτε ψαρι.οχι μονο λογω χωρου και ογκου νερου αλλα και γιατι σε αυτα τα λιτρα ειναι πολυ δυσκολο να κρατησεις σταθερες συνθηκες.παραμετρους νερου,θερμοκρασια,κλπ.αυτο σημαινει επισης οτι αν σου πεσει λιγη τροφη παραπανω,με το μικρο φιλτρακι που θα εχεις σε αυτα τα λιτρα θα ειναι πολυ ευκολο να ανεβει η αμμωνια και να μη μεινει τιποτα ζωντανο.εφοσον λοιπον σε ενδιαφερει να ειναι καλα τα ψαρια θα πρεπει να κοιταξεις για το μεγιστο μεγεθος ενυδρειου που μπορεις να παρεις και να βαλεις τα καταλληλα ψαρια σε καταλληλες γιαυτα συνθηκες.

το να σου κανει καποιος το "χατηρι" και να σου πει "ναι σε 30 λιτρα μπορεις να βαλεις και 4 και 5 guppy" δεν θα κανει καλο ουτε στα ψαρια ουτε σε εσενα (εφοσον σε ενδιαφερει να ειναι καλα)

οσον αφορα τα Puffer εγω δεν σου συνιστω να βαλεις 4 σε 30 λιτρα,ουτε καν 2.οριακα 1.για παραπανω θα θες χωρο,φυτα και κρυψωνες που δεν θα υπαρχουνε σε 30 λιτρα γυαλα.μπορει να ακουγεται λιγο υπερβολικο αυτο που λεω αφου το serioyslyfish λεει 12μιση λιτρα για καθε ψαρι αλλα ολοι ξερουμε οτι δεν παιζουν ρολο μονο τα λιτρα...

και φυσικα μην ξεχνας οτι ξεκινας τωρα και καποια πραγματα μεχρι να τα μαθεις θα σου ειναι δυσκολα και θα κανεις και λαθη.αυτο ειναι λογικο,αλλα εφοσον εκανες τον κοπο να μπεις εδω να ρωτησεις ειναι κριμα να κανεις λαθος σε κατι τοσο βασικο οσο το μεγεθος του ενυδρειου.

στο λεω γιατι κιεγω οταν ξεκινησα ξεκινησα με 60 λιτρα και μου φανηκε κιεμενα δυσκολο να κρατησω σταθερες συνθηκες.ποσο μαλον στα 30!

δεν σου λεω ντε και καλα να παρεις 160 λιτρα ενυδρειο,αλλα για μενα τα 60 ειναι το κατωτατο επιτρεπτο μεγεθος για καποιον που ξεκιναει.για να μην πω 80...

τωρα αν δεν μπορεις να βρεις κατι τετοιο οικονομικο(που αποκλειεται να μη βρεις με λιγο ψαξιμο) θα σου ελεγα κοιτα για 45 η εστω και 30 λιτρα στην αναγκη αλλα εχε υποψιν σου οτι θα θελει περισσοτερη προσοχη απτη μερια σου για να μην εχεις προβληματα,οτι ψαρι και αν βαλεις τελικα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σου προτεινα συγκεκριμενο ενυδρειο,εχει 50 εκατοστα μηκος,αυτο ειναι το σημαντικο.
Αν το φυτεψεις και βαλεις ενα καλο φιλτρακι μπορεις ανετα να κρατησεις ενα ζευγαρι Tateurndinas,γεννα θα εχεις,απλα δεν θα καταφερεις να κρατησεις τα μωρα,με την παροδο του χρονου και εχοντας καταλληλη πειρα θα το κανεις και αυτο,στο καταλληλο ενυδρειο.
Το ζευγαρακι σου μπορεις να το συνδυασεις με 3-4 γαριδες αμανο -αυτες θα μπουν 45-60 μερες μετα - ωστε να σου δωσει λιγακι ζωη και κινηση και να σου καθαριζουν και την τυχον περισσια τροφη.

Πριν απο ολαααααααααα αυτα πρεπει να διαβασεις τα υπομνηματα για τους αρχαριους,να κατανοησεις τον κυκλο του αζωτου,να στρωσεις το ενυδρειο σου...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-12, 22:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου προτεινα συγκεκριμενο ενυδρειο,εχει 50 εκατοστα μηκος,αυτο ειναι το σημαντικο.
σωστος!αλλη μια φορα.
@danaek εφοσον δεν μιλαμε για κυβο αλλα υπαρχει μηκος, και εφοσον μπουνε φυτα, συμφωνω κιεγω να κρατησεις 2 puffer σε αυτα τα λιτρα.βεβαια τα υπολοιπα ολα περι σταθεροτητας,προσοχης,κλπ δεν παυουν να ισχυουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-12, 23:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από danaek
Οσο αφορα τα puffer, μπορω παλι σε 30 λιτρα να βαλω 4..
Απλα δεν γεννανε τοσο, οποτε δεν εχω θεμα αν ειναι θυληκα-αρσενικα.
Για 2 ποσα λιτρα θέλω?
Εγω δεν θα στα συνηστουσα με τιποτα για αρχη παντως. Να ξερεις μερικα πραγματα περι dwarf puffers:
- τρωνε μονο κατεψυγμενη ή ζωντανη τροφη. Ξεχνα τροφη τυπου flakes (φυλλαρακια), οποτε και αυτοματες ταϊστρες οταν λειπες. Καποιος πρεπει να μπορει να τα ταϊζει σε τετοια περιπτωση.
- απαιτουν πολυ καλες συνθηκες νερου, δηλαδη πολυ καλη φιλτρανση και οπωσδηποτε εβδομαδιαιες αλλαγες νερου με σκουπα βυθου.
- δεν ξερεις αν θα ειναι θυλικα ή αρσενικα οταν τα παρεις, γιατι το φυλλο τους το εμφανιζουν μετα απο καιρο, οποτε σε πετσοπ που ειναι ακομα μικρα, θα τα παρεις με ερωτηματικο.
- αν ειναι δυο αρσενικα, πολυ πιθανο να μαλωνουν μεχρι θανατου ακομα, ειναι πολυ κτητικα με την περιοχη τους.
- θελεις πολλα φυτα και πολλες κρυψωνες για να μην εχουν οπτικη επαφη και να μη κυνηγιουνται.
- σε 30 λιτρα πολυ βαρια δυο. Εγω τα δυο δικα μου θα τα μεταφερω σε 48 λιτρα εντος των ημερων.

Θα σου συνιστουσα μονομαχο προσωπικα, γιατι γινεται κατοικιδιο. Σε γνωριζει, τρωει απο το χερι σου ακομα και ειναι απλα πανεμορφος και σχεικα ευκολος για αρχη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-12, 18:49
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν θελω να βαλω μονομαχο.. θα ειναι μονος του και ειναι κριμα...
-------------------------
Απο οσο καταλαβα τα 30 λιτρα ειναι λιγα. Παρ'ολα αυτα παιζει ρολο το μηκος του ενυδρειου.. αμα παρω ενα τετοιο με μηκος 50εκ θα μπορω να κρατησω 2 puffer (θυληκα απτη στιγμη που τα αρσενικα τσακωνονται) ή 2 guppy ? (ιδιου φυλου)

Οσο αφορα το στρωσιμο, εννοειται πως θα κανω ερευνα απλα θελω να καταληξω στο μεγεθος του ενυδρειου και το ψαρι..

Επισης, σχετικα με τα φυτα, διαβασα πως αμα ειναι ζωντανα φυτα κανουν τη διαδικασια πιο δυσκολη και περιοριζουν και σημαντικα το χωρο οποτε 2 ψαρια + φυτα = μεγαλυτερο ενυδρειο... οχι?
-------------------------

Εαν τα 30 λιτρα ειναι μεγαλος περιορισμος ειμαι διατεθημενη να παω σε κατι μεγαλυτερο γυρω στα 40-45 λιτρα. Μονο μου προβλημα ειναι οι διαστασεις. Θελω κατι στα 55εκ x 30 ..ειναι περιορισμενος ο χωρος βλεπετε......

Το ενυδρειο που μου εστειλε ο dimis1978 (37.5 λιτρα ειναι στις διαστασεις που θελω και η τιμη του ειναι ενταξει.. ) οποτε αν πουμε σε αυτα τα λιτρα θα ηταν ενταξει τα 2 guppie ή τα 2 puffer ?? φυτα χωρανε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danaek : 10-10-12 στις 18:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-12, 19:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

λοιπον...κοιταξε να δείς..αν μπορείς να πας στα 45-50 λιτρα πηγαινε ασυζητητί..ενυδρείο θα βρείς μιας και βγαίνουν σε πληθώρα διαστάσεων....τώρα οι απορίες σου

1)τα πάφερ οπως σου ειπανε πιο πάνω δεν θα μπορεσεις να τα αναγνωρίσεις,για να πάρεις 2 θυληκά και συν των αλλων θα πρεπει να ταίζεις κατεψ ή ζωντανες τροφες ή σαλιγκαρακια...για αρχάριο ειναι λίγο κάπως ολα αυτα οποτε προσωπικα προτείνω να τα αφήσεις για αργότερα..

2) στα 40λιτρα μπορείς να κρατήσεις 5-6 αρσενικα γκαπυ(και λεω αρσενικά διότι δεν θα γεννάνε και θα εχεις και χρώμα κια κίνηση *εν αντιθέση με τα θυληκά που ειναι πιο αχρωμα* ...)....

3)φυτα υπάρχουν πολλά...ευκολα δυσκολα μετρια κ.ο.κ...ναι..κανουν πολύ καλό σε ενα ενυδρείο γιατι βοηθούν να υπάρχει ισορροπία σε νιτρικα και και και....μην ανυσηχείς..δεν περιορίζουν τον χώρο..ίσα ισα τα ψάρια σου θα κρύβονται μεσα σε αυτα κ θα νιώθουν ανετα..αν δε ,δεις οτι μεγαλώνουν πολύ μπορείς και να τα κλαδεύεις με ενα ψαλίδι....για αρχή σου προτείνω κατι ευκολο οπως anubia barteri ή vallisneria ή hygrophilla difformis το πολλά φυτα δεν σημαίνει απαραίτητα και μεγαλο ενυδρείο..υπαρχουν νανο φυτεμένα τιγκα στα φυτα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-12, 21:11
danaek Ο χρήστης danaek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Ωραια..νομιζω πως κατεληξα... ενα ενυδρειο 35-40 λιτρων με 4-5 αρσενικα guppy...

Τωρα, ψαχνουμε για φυτα...

'Η ειναι προτιμοτερο 2 guppy και περισσοτερα φυτα ή και γαριδουλες?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-12, 21:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλλεις οσα φυτα θέλεις...δεν σε περιορίζουν τα λίτρα....γαρίδες μετα τους 2 μηνες .....για να στρώσει ο βυθός...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-10-12, 21:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μη φοβασαι τα φυτα, μονο καλο κανουν. Δεν τρωνε χωρο οπως νομιζεις, μικρα ψαρακια θα βαλεις μεσα. Αντιθετως νοιωθουν οικεια με πολλες κρυψωνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-10-12, 21:52
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

παρατηρώ ότι πολλοί προτείνουν μόνο αρσενικά ζωοτόκα για να αποφευχθούν οι γέννες και ο υπερπληθυσμός.
άποψή μου είναι ότι με αυτό τον τρόπο στερούμε στα ψάρια τη μόνη φυσική και ενδιαφέρουσα συμπεριφορά που έχουν, την αναπαραγωγή.
και ερωτώ πως θα διοχετεύσουν τις ορμές τους τα ψαράκια, που όταν μιλάμε για ζωοτκα δεν είναι και λίγες, μήπως θα τις βγάλουν μεταξύ τους και θα έχουμε τσακωμούς, φαγώματα και τελικά θανάτους; γιατι να πάμε κόντρα στη φύση;

όλα αυτά είναι απορίες μου και παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που έχει κρατήσει μόνο αρσενικά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γλυκό νερό


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δημιουργία Ενυδρείου Τροπικού Υφάλου (Reef) Συμβουλές Τεχνικές Λύσεις accnt Reef 9 10-04-17 08:49
Δημιουργία Ενυδρείου για Pearlscale Diabolist23 Χρυσόψαρα 13 21-06-12 11:57
βοήθεια για δημιουργία Sump jimmis1974 Φίλτρανση 22 14-10-11 23:49
Δημιουργία μίνι υγροβιότοπου Manty Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 34 20-07-11 17:56
συμβουλές για δημιουργία ενυδρείου για μονομάχο sira Bettas 21 25-02-07 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08131 seconds with 15 queries