Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 07-04-12, 22:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
20-25 γραμμαρια στα 20 λιτρα που ειναι το βαρελι λοιπον, σωστα?
Ναι.
Για αρχη καλα ειναι και βλεπουμε.
Ειπαμε, φεεεεεεεεταααααααααα παντα στα ενυδρειακα θεματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 08-04-12, 01:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Χαχα. Ναι, χαλαρα και με ηρεμια..
-------------------------
Ξεκινησε λοιπον η προετοιμασια νερου με την τυρφη σε 2 καλτσες (αφου τις ξεπλυνα λιγο πρωτα στη βρυση με την τυρφη μεσα) στο φιλτρο (περιπου 22-23 γραμμαρια εβαλα) και εχοντας ριξει το αναλογο αντιχλωριο. Θερμοστατη θα βαλω 1-2 μερες πριν την εισαγωγη του στο ενυδρειο ωστε να ερθει στην ιδια θερμοκρασια. Μην καιει τοσες μερες ετσι?

Πολυ πλακα εχει η διαδικασια...μαρεσει. Στο φιλτρο αυτο χωραει ακριβως για να ειναι φουλ αυτα τα 20-25 γραμμαρια. Δεν παιρνει αλλα, οποτε να δουμε οτι χρειαζομαστε πιο πολυ τυρφη θα χρησιμοποιησω το αλλο εσωτερικο που εχω της juwel που εχει πολυ μεγαλυτερο χωρο.

Το φιλτρο μεσα στο βαρελι ειναι στον πατο. Παιζει ρολο? Αν ναι, το ανεβαζω και πιο ψηλα αν χρειαζεται. Το εχω βαλει την πιο δυνατη του ροη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μια διαδικασια ειναι να εχεις συνεχως το φιλτρο σε λειτουργια ολη την εβδομαδα*, αφου βγαλεις τα 15 λιτρα για την αλλαγη, να συμπληρωσεις επιτοπου με βρυσης και να προετοιμαζεται το νερο για την αλλαγη της επομενης εβδομαδας. Καθε φορα που βγαζεις (με ενα κανατι υποθετω) για να αναπληρωνεις για την εξατμιση, θα γεμιζεις (το κανατι) με βρυσης (συν αναλογο ελαχιστο ανιχλωριο) και θα το βαζεις πισω στο βαρελι να συνεχιζεται η προετοιμασια.
Μια χαρα το βρισκω. Αυτο θα κανω.
-------------------------
Ενα ακομα βιντεακι του ενυδρειου που τραβηξα πριν καμια ωρα, λιγο πριν σβησουν τα φωτα.

http://www.youtube.com/watch?v=ia9fp...ature=youtu.be
-------------------------
Εδω η διαδικασια που εκανα για το στρωσιμο, σε περιπτωση που θελει καποιος να κανει κατι παρομοιο (να στρωσει δηλαδη με βακτηρια και τροφη σε αποχη).

Σημειωση: Πριν να ξεκινησω το στρωσιμο το ενυδρειο το ειχα βαλει και ετρεχε για 1 εβδομαδα (πανω - κατω) με 3 φιλτρα, το ενα το κρεμαστο (eheim 2041) που ειναι και το βασικο του ενυδρειου, ειχε μεσα μονο σφουγγαρια και ενα σφουγγαρι ανθρακα που ειχε δικο του. Αλλο ενα (sicce) μικρο εσωτερικο που ειχε ενεργο ανθρακα σε καλτσα, και ενα juwel bioflow mini με ενυδρειακο βαμβακι να τραβηξει το θολωμα της αμμου. Επισης ειχαν μπει η ριζα με τα φυτα πανω της και οι πετρες με τα φυτα. Πριν ξεκινησω το στρωσιμο, το ph μου ειχε ανεβει στο 7,8 - 8 και εβαλα για 3 ωρες μεγαλη ποσοτητα τυρφης στο biofilter mini και το εριξε στο 7,5-7,6. Μετα, εβγαλα το φιλτρο biofilter mini και αφησα μεσα μονο το μικρο με τον ανθρακα και στο κρεμαστο 2041 εβαλα 4 δυχτακια βιολογικο υλικο sera siporax mini (τα ετοιμα), εβγαλα το σφουγγαρι του ανθρακα που ειχε και αφησα τα αλλα 2 βασικα σφουγγαρια. Εβαλα και αποχη με τροφη 6-7 φυλλαρακια για την παραγωγη αμμωνιας. (Μια αποχη μεσα σε μια αλλη για σιγουρια μην πεσει τροφη και σαπισει μεσα στο ενυδρειο. Καθαριζα τις αποχες καθε 3 περιπου μερες που ειχε αρχισει να γινεται η τροφη τελειως ασπρη σαν μουχλα, δηλαδη οπως το εβλεπα εγω, οσο ειχε σαπισει ειχε σαπισει, δεν ειχε να δωσει κατι αλλο). Οσο περναγε ο καιρος εβαζα και παραπανω φυλλαρακια, στο τελος ειχα φτασει να ριχνω και 12+ (μικρα και μεγαλα).

Πρωτη μερα: 14/3 στις 00:10 (δηλαδη μολις μπηκε η 14η μερα του μηνος Μαρτιου)

Εκανα τις παρακατω μετρησεις:

Gh: 10

Kh: 5

Ph: 7,5

Και εριξα βακτηρια της microbe lift, τα Nite out 2 kai balancer.


Tριτη μερα: 16/3 απογευμα (το απογευμα το γραφω επειδη το θυμαμαι)

Εκανα μετρηση αμμωνιας.

Αμμωνια: 0,5

Και εριξα βακτηρια 5ml nite out 2.


Πεμτη μερα: 18/3

Μετρησα:

Αμμωνια 1mg/l

Eριξα βακτηρια nite out 2 και balancer.


Eβδομη μερα: 20/3

Μετρησα:

Νο2: 1mg/l

Αμμωνια 0,5mg/l

Εριξα βακτηρια nite out 2.


Εννατη μερα: 22/3

Εριξα βακτηρια nite out 2.


Δεκατη τριτη μερα: 26/3

Αλλαγη αμμου:

Το ph ειχε ανεβει παλι στο 8 κοντα, αυτες τις μερες και αλλαξα την αμμο που αποδειχτηκε στην πορεια ευτυχως οτι αυτη το ανεβαζε και δεν ηταν ουδετερη.
Η διαδικασια εγινε ως εξης:

Εχω ενα αδειο 30λιτρο ενυδρειο και 2 βαρελια 20λιτρα. Τοποθετησα το 30λιτρο κατω απο το ενυδρειο και αδειασα εκει το νερο του ενυδρειου και το υπολοιπο νερο μιας και δεν χωραγε ολο στο 30λιτρο μπηκε στο βαρελι. Ειχα βαλει και σε αλλο βαρελι να προετοιμαζονται 10 λιτρα καποιες ωρες πριν για παν ενδεχομενο. Μολις ειχε γεμισει το 30λιτρο εβαλα αμεσως το φιλτρο 2041 που εχει το βιολογικο υλικο, να δουλευει στο 30λιτρο και δεν εμεινε ουτε 5 λεπτα εκτος λειτουργειας. Μεσα στο 30λιτρο μπηκαν και οι πετρες με τις μοςς και riccia. Οταν αλλαχτηκε η αμμος (πηρε καμια ωρα) ξαναμπηκε το ιδιο νερο στο ενυδρειο (που ειχε και πριν δηλαδη) απο το 30λιτρο και απο το βαρελι αλλα μιας και δεν μπορουσα να βγαλω ολο το νερο του 30λιτρου, προσθεσα και καπου 5 λιτρα απο το καινουριο του αλλου βαρελιου που ειχε προετοιμαστει με αντιχλωριο. Μπηκε στο ενυδρειο παλι το φιλτρο 2041 καθως και το sicce με βαμβακι αυτη τη φορα (εβγαλα τον ανθρακα) και το bioflow mini και αυτο με βαμβακι για να ξεθολωσει το νερο (την αλλη μερα το πρωι το νερο ηταν κρυσταλλο).

Εριξα βακτηρια nite out 2 και balancer και μετρησα το ph απο περιεργεια και ειχε παει 7,5. Τωρα πως συνεβει αυτο δεν μπορω να καταλαβω. (το 30λιτρο ενυδρειο ειχε βυθο χαλικι χαλαζιακο ψιλο)

Πριν και μετα την αλλαγη ειχα μετρησει το νερο και ειχε ακριβως τις ιδιες τιμες:

Νο2: 5mg/l

Νο3: 10mg/l

Eριξα βακτηρια nite out 2 kai balancer.


Δεκατη εβδομη μερα: 30/3

Μετρησα:

Νο2: 5mg/l

Αμμωνια: 0


Εικοστη μερα: 2/4

Μετρησα:

Νο2: 1mg/l

Αμμωνια: 0

No3: 15


Εικοστη πρωτη μερα: 3/4

Μετρησα:

Νο2: 1mg/l

Gh 10

Kh 5


Εικοστη δευτερη μερα: 4/4

Μετρησα:

Νο2: 0,25


Εικοστη τριτη μερα: 5/4

Μετρησα:

Αμμωνια: 0

Νο2: 0

Νο3: Αναμεσα σε 5-10.

Βγαζω το φιλτρο sicce που ηταν με βαμβακι μονο απο τοτε που αλλαχτηκε η αμμος.

Προετοιμασια νερου σε βαρελι με αντιχλωριο για 6 ωρες με θερμοστατη ωστε να ερθει στην ιδια θερμοκρασια με το ενυδρειο και το μικρο sicce με βαμβακι απλα για να μην ειναι στασιμο το νερο.

Αλλαγη νερου στις 7 το απογευμα, περιπου 17-18 λιτρα και προσθηκη βακτηριων balancer για βοηθεια στην διατηρηση των ηδη δημιουργημενων βακτηριων (σε καθε αλλαγη θα βαζω φυσικα) και εισαγωγη ψαριων στις 21:30 περιπου.

2 μερες τωρα με τα ψαρια να ειναι μεσα μετραω Αμμωνια και Νο2 και ειναι στο 0. Πρωτη μερα (οταν μπηκαν δηλαδη τα ψαρια) δεν ταισα, δευτερη μερα ταισα λιγο. Αυριο θα ειναι τριτη μερα με τα ψαρια μεσα.

Οτι εχω ξεχασει, αν εχω το συμπληρωνω.

Ελπιζω καποιους να βοηθησει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 08-04-12 στις 01:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 08-04-12, 04:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα που μπορει να αποφυγει κανεις θα ηταν η εβδομαδα που ετρεχε το ενυδρειο χωρις βιολογικο υλικο και βακτηρια στο κυριως φιλτρο (θα μπορουσες να ξεκινησεις απο την αρχη το στρωσιμο με βιολογικο στο φιλτρο και ανθρακα στο αλλο που θα πεταγες μετα απο ενα μηνα).

Τα λαθη ηταν η τυρφη (στην αρχη) και η (αναγκαστικη) αλλαγη βυθου. (νομιζω ειχες καπου βαλει και απιονισμενο που δεν επρεπε?)

Το ενυδρειο φαινεται τζαμι στο βιντεο.

Αφυσικα ασπρο το φως για το ειδος ψαριων που φιλοξενει το ενυδρειο, αλλα γλυκανει με την τυρφη σταδιακα.

Υποψιαζομαι οτι δεν θα φτανει η τυρφη αυτη στην πορεια.
Αλλα θα δουμε, αφου εχεις και διαθεσιμα φιλτρα.
Δεν μιλαμε για πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα παντως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 08-04-12, 11:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Βλεπουμε για την ποσοτητα της τυρφης λοιπον στην πορεια. Εγω λεω να μετρησω και το ph του βαρελιου αυριο απο περιεργεια.

Εχεις δικιο που λες για το απιονισμενο. Το ξεχασα. Ολες οι αναπληρωσεις νερου κατα τη διαρκεια του στρωσιματος εγιναν με απιονισμενο απο το σουπερμαρκετ.

Αν χρειαστει να βαλουμε παραπανω ποσοτητα τυρφης, θα μπει το αλλο φιλτρο, μιας και αυτο ειναι οριακα με τα 25 περιπου γραμμαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 08-04-12, 20:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρα και μια αμμωνια στο βαρελι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 08-04-12, 21:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρα και μια αμμωνια στο βαρελι
Tετοια λεγε μου.....
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 08-04-12, 21:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....124#post548124

Αλλα μην ανησυχεις γιατι το περισσοτερο θα ειναι αμμωνιο και οχι αμμωνια www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html\
Μεχρι 0.1ppm ΝΗ3 ειναι ... τιποτα. Σε λιγο θα το εχει φαει η βιολογια.

Υπολογισε και οτι θα ειναι το 1/3 στο ενυδρειο (με 30% αλλαγη) και αν βαζεις και Prime το κανει ολο αμμωνιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 09-04-12, 15:41
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, το prime εχω. Κατι τετοιο σκεφτηκα και εγω, οτι θα ειναι δηλαδη αν υπαρξει αμμωνια πολυ μικρη σε ποσοτητα και θα φαγωθει απο τη βιολογια.

Μετρησα σημερα ph βαρελιου και ειναι 7,5 ακομα.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 09-04-12, 16:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετρησα σημερα ph βαρελιου και ειναι 7,5 ακομα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
* Eτσι κι αλλιως η τυρφη θελει συνηθως 3-4 μερες για να κανει δουλεια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 09-04-12, 16:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, το θυμομουνα που το εχεις γραψει, απλα μιας και μετρησα απο περιεργεια, το ανεφερα..
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 10-04-12, 19:24
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Eχω στο ενα ξυλο μονο στη μια μοςς δηλαδη, αλγη πανω της (θα δειτε στις φωτο, πιστευω θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει, σωστα? Δεν ριχνω κανενα λιπασμα, μονο 8ωρο φωτισμο εχω) ειναι η μοςς που ειναι πιο κοντα στο φως. Εχω και λιγη τριχοειδη αλγη νομιζω μιας και βλεπω 2-3 ''κλωστες'' (και αυτες θα τις δειτε στις φωτο).

Για christmas τελικα μου κανει ετσι οπως εξελισσεται. Τι λετε?




Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 10-04-12, 19:42
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται ότι έχει Νηματοειδής άλγη (Thread algae) μπες να δεις
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 10-04-12, 19:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nαι, με την νηματοειδη μοιαζει, εχεις δικιο. Απλα ειχα ακουσει το ''τριχωειδης αλγη'' και λεω αφου σαν τριχες ειναι αυτα στο ενυδρειο, τριχωειδης θα ειναι...χαχ.

Λεει για περισσοτερο σιδηρο οτι μπορει να ειναι μια αιτια εμφανισης της νηματοειδης αλλα εγω δεν ριχνω κατι. Να εχει απο μονο του το νερο σιδηρο αρκετο?
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 10-04-12, 20:00
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εχει απο μονο του το νερο σιδηρο αρκετο?
Μερικές φορές το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ σε ορισμένες περιοχές έχω ακούσει έχει παραπάνω από το φυσιολογικό, αλλά και αυτό να μην είναι μπορεί να είναι από τις τροφές που ρίχνεις
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 10-04-12, 20:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπαα java moss Μου φαινεται.
Πιανει ευκολα αυτη αλγη μεσα της.

Καλα, δες πως θα παει και σου δινω spiky αν δεν καθαρισει.
Το νερο της ευδαπ δεν παιζει να ειναι η αιτια ειναι η αποψη μου.
Ποσα βατ και κελβιν ειναι η λαμπα? (μια ειναι ε?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 10-04-12, 20:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μια ειναι ναι, 18w στα 6500 kelvin. H μοςς αυτη που εχει πιασει την αλγη ειναι η πιο κοντα στο φως οπως λεω και πιο πανω. Βασικα δεν με ενοχλει απλα ρωταω για να ξερω, ισως να φυγει με τον καιρο. Παντως και στο ενυδρειο οταν ειχα τα zebra danio που ειχα την ιδια λαμπα με μεσα caboba carolianna, μια κρυπτοκορινα αρκετη υδροφυλλα, μια ανουμπια και μια μπαλα αλγης ειχα παλι τετοια νηματοειδη αλγη. Παντως η μοςς που εχει πιασει την αλγη, η αλγη ειναι καταπρσινη και σαν μπαμπακι πανω της. Πιο λιγη ομως απο οτι ηταν τις προηγουμενες μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 10-04-12, 20:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσες ωρες λειτουργιας εχει η λαμπα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 10-04-12, 20:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ειχε λειτουργησει 6 μηνες με τα ζεβρα ντανιο και τωρα παλι (καινουριο το ειχα παρει το φωτιστικο..ακομα εγγυηση εχει κανα χρονο). Εχω ακουσει για τις t5 ενα χρονο και αλλαγη και για τις pl οπως ειναι αυτη που εχει το φωτιστικο μου, στον 1.5 χρονο αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 10-04-12, 20:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλα θα δουμε.
Κατσε να σκουρυνει και το νερο λιγο με τη τυρφη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 10-04-12, 20:25
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Xαχ, ναι το βλεπουμε στην πορεια και αυτο...

Παντως και στο προηγουμενο ειχα παλι με την ιδια λαμπα νηματοειδη. Καμια αλλη αλγη. Τωρα στη μοςς απλη αλγη φαινεται να ειναι.
-------------------------
Σαν να εχει λιγη τετοια αλγη μεσα της ειναι η μοςς:

http://i993.photobucket.com/albums/a...naquar_013.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 10-04-12 στις 20:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 12-04-12, 01:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μετα απο 4 μερες με την τυρφη στο βαρελι μετρησα παλι το ph και ειναι στο 7,5. Τι κανουμε? Μπορει να θελει κιαλλο για να κανει δουλεια? Λεω να κανω μια αλλαγη νερου την Παρασκευη στο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 12-04-12, 07:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

H τυρφη ηταν καινουρια?
Εχεις αναταραξη στο βαρελι?

Επαναληψη:
Τι ροη εχει το φιλτρο?
Ποσα ml εβαλες σε ποσα λιτρα?
Το ph της βρυσης ειναι κι αυτο 7.5?

Βαλε στο μεγαλυτερο φιλτρο, την τυρφη αυτη και προσθεσε αλλη τοση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 12-04-12, 12:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

H τυρφη ηταν καινουρια απλα οπως θυμασαι, απο τα 500g που ειναι συνολικα το σακουλακι, ειχα χρησιμοποιησει καποια ποσοτητα για 3 ωρες και μετα την αφησα 2 μερες να στεγνωσει τελειως (μιας και μου ειχες πει και οτι δεν χαλαει με τοσο λιγο που την χρησιμοποιησα) και την ξαναεβαλα στο σακουλακι και ανακατεψα με την υπολοιπη. Δηλαδη αντε να εχει και λιγη τυρφη απο εκεινη μεσα. Το σακουλι 500g και εγω εχω χρησιμοποιησει στο βαρελι 20λιτρων 23g.

Tο φιλτρο λεει 200λ/ω και το εχω στο φουλ.

Ναι το ph της βρυσης 7,5 και αυτο.

Αναταραξη στο βαρελι οχι.

Edit: Εβαλα το μεγαλο εσωτερικο που εχω με ακομα 30-32g τυρφης συν τα αλλα 23g απο το μικρο να δουμε. Το εχω βαλει και ψιλα να κανει αναταραξη μιας και ειδα πανω στην επιφανεια του νερου του βαρελιου αυτο που κανει καπως σαν ''πετρελαιο''.
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 12-04-12, 14:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ για να προλαβει να πεσει μεχρι την αλλαγη, προσθεσε κι αλλη να γινει 80gr (200ml) συνολο.
4gr ανα 1 λιτρο (ή 10ml ανα λιτρο)
Στην επομενη προετοιμασια αφηνεις την ιδια.

Μαλλον τοσο θα θελεις με αυτην την τυρφη (παιζει ρολο και το ειδος τυρφης)
Και μιλαμε για να αλλαζεται η τυρφη καθε μηνα (δλδ καθε 15 μερες αλλαζεις τη μιση ποσοτητα εναλλαξ)

Πχ κι εγω ειμαι στα 10 ml ανα 1 λιτρο (4 gr ανα 1 λιτρο).
Αλλαζω καθε 15 μερες εναλλαξ τη μιση ποσοτητα (δλδ το καθε ενα απο τα δυο πακετα τυρφης, μενει ενα μηνα στο φιλτρο.).
Εχω ομως πολυ αδυναμο φιλτρο, 3 φορες τα λιτρα που γυριζω, κι αυτη ονομαστικη ροη. (δλδ ακομα μικροτερη η πραγματικη)
Ριχνω γυρω στη μια μοναδα περιπου το πεχα ετσι της βρυσης, αλλα μετα βαζω και 40% ΑΟ και πεφτει κι αλλο.

Οταν εβαζα 60% ΑΟ - 40% βρυση αλλα χωρις τυρφη, δεν επεφτε το πεχα (φυσικα η GH ηταν πολυ χαμηλα, με την ΑΟ).
Με λιγη τυρφη "παιρνει μπροστα" και το νερο της ΑΟ (αλλιως χρειαζονται αλλα οξεα και οργανικα που προτιμω να μην εχω ομως στο ενυδρειο).

Θα τη βρεις τη χρυση τομη.
Δεν σε βιαζει κανεις.
Καλυτερα στα σιγουρα περπατα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 12-04-12, 16:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ναι, δεν βιαζομαι, δεν εγινε και τιποτα να κανω μια αλλαγη με οτι νερο εχει φτιαχτει εκει μεχρι αυριο και να συνεχιζω με την ιδια τυρφη και την αλλη προετοιμασια νερου. Λεω να αφησω τωρα αυτα τα 55g (και ισως λιγο παραπανω, λιγοτερο αποκλειεται) και να μην προσθεσω και αλλη τυρφη.

Και μενα το προηγουμενο φιλτρο ειναι καπως αδυναμο πιστευω ενω αυτο το juwel biofilter mini που εβαλα τωρα ειναι αρκετα πιο δυνατο.

Aναταραξη καλο ειναι να υπαρχει με την τυρφη?
-------------------------
Eδω και ενα νεο βιντεακι σημερινο απο το ενυδρειο. Επιλεξτε 720p.

http://www.youtube.com/watch?v=Vjxxu...ature=youtu.be

Αυτο το πανεμορφο καπακι (πλεξι - ζελοφαν) ειναι προσωρινο μεχρι να κοπει τζαμι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 12-04-12 στις 16:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 12-04-12, 17:45
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

ωραία τα ψαράκια και όμορφο στήσιμο (θα πρόσθετα περισσότερα φυτά, μιας και μου αρέσει η πρασινάδα), λίγο το πολύμπριζο με φόβισε εκεί που το έχεις.

Ενδιαφέρον το thread σου, μιας και ενημερώνομαι και εγώ αυτό τον καιρό για την τύρφη
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 12-04-12, 19:23
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Οταν εβαζα 60% ΑΟ - 40% βρυση αλλα χωρις τυρφη, δεν επεφτε το πεχα (φυσικα η GH ηταν πολυ χαμηλα, με την ΑΟ).
Με λιγη τυρφη "παιρνει μπροστα" και το νερο της ΑΟ (αλλιως χρειαζονται αλλα οξεα και οργανικα που προτιμω να μην εχω ομως στο ενυδρειο).
Φίλε Σπύρο μπορείς να μου τεκμηρειώσεις λίγο αυτό που είπες? γιατί σκέφτομαι να πάρω ΑΟ, αλλά δε θέλω να μπλέξω με τύρφη..

Γιατί, αν αναμίξεις νερό βρύσης με νερό ΑΟ δε πέφτει το πεχα ?
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 12-04-12, 20:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραία τα ψαράκια και όμορφο στήσιμο (θα πρόσθετα περισσότερα φυτά, μιας και μου αρέσει η πρασινάδα), λίγο το πολύμπριζο με φόβισε εκεί που το έχεις.

Ενδιαφέρον το thread σου, μιας και ενημερώνομαι και εγώ αυτό τον καιρό για την τύρφη
Nα εισαι καλα. και εγω εχω σκοπο για καποιο ακομα φυτο πισω και βλεπουμε.
Το πολυμπριζο σε φοβισε ε? Που να δεις μια φορα που χηθηκαν νερα πανω στο μπαουλο του γυρω γυρω απο το πολιμπριζω ποσο με φοβισε εμενα. Κατι θα κανω λοιπον για αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 12-04-12, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Super.
Ηρεμα ειναι.
Καθαρο νερο.
Τζαμι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KenJiNx Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Σπύρο μπορείς να μου τεκμηρειώσεις λίγο αυτό που είπες? γιατί σκέφτομαι να πάρω ΑΟ, αλλά δε θέλω να μπλέξω με τύρφη..

Γιατί, αν αναμίξεις νερό βρύσης με νερό ΑΟ δε πέφτει το πεχα ?
Το νερο της ΑΟ εχει μηδενικη αλκαλικοτητα (KH) δλδ δυνατοτητα buffering - δυνατοτητα να κραταει σταθερο το πεχα.
Αυτο το κανει να ειναι ευκολο να προσαρμοστει στο πεχα του διαλυματος που θα αναμιχθει.
Στην προκειμενη περιπτωση το διαλυμα ειναι το νερο της βρυσης (ή του ενυδρειου αναλογως που θα το ριξουμε), του οποιου θα υιοθετησει το πεχα.
Αν στο νερο ππυ θα το αναμειξουμε υπαρχουν οξεα πχ τα χουμικα και τανικα οξεα της τυρφης, το πεχα θα πεσει (τα οξεα ριχνουν το πεχα), αν δεν υπαρχουν θα παραμεινει εκει που ειναι και αν υπαρχουν ασβεστολιθικα υλικα μπορει και να ανεβει.
Αλλα οξεα μπορει να ειναι τα φωσφορικα (απο τροφες κλπ).
Τα οργανικα (σκουπιδι κλπ) επισης θα το επηρεασουν προς τα κατω.
Το διοξειδιο επισης θα το κανει ευαλλωτο σε αποτομες αλλαγες.
Ποτε δεν βαζω διοξειδιο σε νερο ΑΟ.

Εγω κραταω καθαρο απο οργανικα το βυθο και το φιλτρο μου, παραλληλα εχω χαμηλα φωσφορικα.
Ετσι με την ΑΟ δεν εκανα τιποτα στο πεχα. (εριχνα ομως τη σκληροτητα GH και το TDS)
Με την τυρφη και τα ("καλα") οξεα της ριχνω και το πεχα.
Πολυ πιο ευκολα απο οτι αν εβαζα σκετο βρυσης με τυρφη.
Γιατι η βρυση πχ εχει 6 KH ενω με μιξη βρυση ΑΟ (KH 6 + KH 0) πχ 50-50% εχω ΚΗ 3.
Με το 3 πεφτει πιο ευκολα απο οτι με το 6.

ΥΓ "καλα" λεω τα τανικα και χουμικα οξεα γιατι αρεσουν στα ψαρια αυτα, κανουν καλο στο ανοσοποιητικο τους και τα σπρωχνουν και σε αναπαραγωγη.
Τα φωσφορικα τα κραταω χαμηλα γιατι ειναι αιτια για αλγες.
Και τα οργανικα γιατι επηρεαζουν βιολογια, νιτρικα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 12-04-12, 23:10
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Nα ενημερωσω οτι πηγα στο νερο του βαρελιου και εχει μυρισει τυρφη ενω πριν με το μικρο φιλτρο και την πιο λιγη τυρφη η μυρωδια ηταν απειροελαχιστη. Λεω δεν κανω και ενα τεστ ph. Εκανα λοιπον και το ph ειναι στο 7 μολις μετα απο 10 ωρες που προσθεσα και τα αλλα 32g τυρφης.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
tetra neon Koninos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 02-02-11 19:07
Neon Tetra velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 25 22-10-09 13:40
NEON TETRA shalis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 01-10-09 13:20
NEON TETRA fitilakias Γλυκό νερό - Γενικά 5 20-03-08 23:14
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10466 seconds with 16 queries