Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-13, 18:19
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Πεταγμένα μάτια σε buenos aires tetra

πήρα σήμερα μερικά buenos aires tetra και το ένα από αυτά έχει τα μάτια πεταγμένα έξω πάρα πολύ ... τι μπορώ να κάνω και αν υπάρχει κίνδυνος και για τα υπόλοιπα ψάρια που έχω στο ενυδρείο μου ... Αυτή είναι η καλύτερη φώτο που μπόρεσα να βγάλω , Παρακαλώ την βοήθειά σας https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.n...05250496_n.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-13, 18:20
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Δεν φαίνεται η φωτογραφία φίλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-11-13, 18:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συμπληρωσε και αυτη τη φορμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-11-13, 18:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και αν μπορεις καλυτερη φωτογραφια, θα ηταν καλο.

Δες για ασθενεια pop eye εδω και εδω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-11-13, 18:29
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπληρωσε και αυτη τη φορμα
σήμερα τα έβαλα τα ψάρια ... 120L ενυδρείο μετρήσεις οκ , το ψάρι κινείται κανονικά έχει καλη συμπεριφορά . με το που το εβαλα μέσα είδα και το πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-11-13, 18:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν το πηρες σημερα, το ειχε απο πριν, απλα δεν το ειδες. Διαβασε τα πραπανω και αναγνωρισε αν ειναι αυτη η ασθενεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-11-13, 18:34
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

το θέμα είναι ότι δεν έχω ακόμα ενυδρείο καραντίνας ...
-------------------------
ναι αυτό έχει με την διαφορα ότι φαίνεται να εχει καλή όραση και συμπεριφέρεται το ίδιο με τα άλλα ... τώρα τι μπορώ να κάνω ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouhy34 : 27-11-13 στις 18:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-11-13, 19:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μπορει να χειροτερεψει, ομως. Κανενας δεν μπορει να το εγγυηθει.

Μια θεραπεια με myxazin καλο ειναι να γινει, κατα τη γνωμη μου. Φυσικα θα ηταν καλυτερο να γινει σε καραντινα. Δεν επηρεαζει τη βιολογια, οποτε ισως να πανε ολα καλα. Ανεμενε και αλλες αποψεις, αλλα αυτο θα εκανα με τις συγκεκριμενες συθηκες.

Επισης, συμπληρωσε τη φορμα που εστειλα πιο πανω, γιατι θυμαμαι ειναι νεοστημενο το ενυδρειο σου και ειχε καποια προβληματα. Το κυριοτερο ολων ειναι οι σωστες συνθηκες απο εδω και περα, για να μην εμφανιστει προβλημα στο μελλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-13, 19:44
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

προσπαθώ να διορθώσω τα λάθη μου και ευτυχώς δεν εχω απώλειες και ελπίζω να μην έχω και στο μέλλον ...
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 120L
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1 μηνας
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: σημερα
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 7 buenos aires tetra,2 SAE, 3 gurammi 1 placo
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2 φορες νιφαδες
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΣΤΙΚΣ: ολα οκ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: κανονικη
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): φυσιολογικη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : κανονικα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-13, 19:58
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

ΣΤΙΚΣ: ολα οκ ? Φίλτατε bouhy είδα τις ενημερώσεις σου γενικότερα και δεν έχεις αναφέρει ποτε τις μετρήσεις σου πως θέλεις κάποιος να ασχοληθεί χωρίς στοιχεια και να βγάλει ένα πόρισμα ? είναι προτιμότερο όποιος δεν μετράει να γράψει ότι δεν μετράει παρα να γραφει μετρήσεις ok . Επίσης παρατήρησα ότι έχεις κάποια ξυλα από θάλασσα όπως αναφέρεις ... αν κανεις μια συνολική περιγραφή ίσος κάποιος να σε βοηθήσει αλλιώς θα περιμένεις απαντήσεις από κάποιον χαρισματικό άνθρωπο με μεγάλη φαντασία .
Το θέμα δεν είναι να βρείς την αρρώστια που έχει το ψάρι σου αλλα το τι την προκάλεσε και αυτό δεν γίνετε αν απαντάμε μετρήσεις ok e.t.c
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-11-13, 20:19
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

φίλτατε οταν λέω ότι οι μετρήσεις με το στικάκι ειναι οκ εννοώ ότι όλες οι ενδείξεις ειναι στο πράσινο που σημαίνει οκ . το ψάρι όπως προείπα το έβαλα σήμερα οπότε οι μετρήσεις δεν παίζουν ρόλο όσον αφορά το ερώτημα μου ... Αφού μου ζητήθηκαν όμως προσπάθησα να δώσω όσες πληροφορίες χρειάζονται ... τα περί φαντασίας και χαρισματικών ανθρώπων και οι σαχλαμαρίτσες που λές όχι σε εμένα αρκεί να διάβαζες πιο πάνω ότι το ψάρι το πήρα ΣΗΜΕΡΑ ... Συμβουλή ζήτησα και όχι ειρωνικές δηλώσεις από οποιονδήποτε προσπαθεί να το παίξει moderator ... Αν αυτά που γράφω ενοχλούν τους moderator πείτε μου το τώρα να αποχωρίσω από το group σας ... Ευχαριστώ για άλλη μια φορα τον nazgul και όσους έχουν προσπαθήσει να βοηθήσουν χωρίς να προσπαθουν να κανουν φιγουρα !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-11-13, 20:27
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

δεν κάνει κανεις φιγούρα , ισα ισα που προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι αν δεν πούμε ακριβώς τι γίνετε μέσα στο ενυδρείο μας ασχετος αν το θεωρούμε εμείς σοβαρό να το αναφέρουμε η όχι κάποιος που θα ξέρει την λύση στο πρόβλημα αν δει αυτά τα στοιχεια θα είναι ποιο εύκολα να βγάλει συμπέρασμα . φιγούρα για εμενα κάνουν αυτοί που δίνουν μαγικά συμπεράσματα , χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν εδώ στο forum απλά επειδή το ανάφερες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-13, 20:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Χαλαρώστεεεε....
Φίλε bouhy34 δεν είδα καμιά ειρωνεία και ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται.
Φίλε manolischania το τελευταίο, πάρτο κι εσύ υπόψη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-13, 20:37
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Αρκούσε απλά να διαβάσεις πιο πάνω που ανέφερα ότι το ψάρι το πήρα σήμερα ... τα υπόλοιπα ήταν περιττά . το να με κατηγορείς ότι δήθεν κάνω μετρήσεις είναι άκυρο !!!! Δεν έχω κανέναν ανάγκη για να πω ψέμματα . Αντιθέτως έχω αναφέρει ότι λάθος έχω κάνει και προσπαθώ να βελτιωθώ ώστε τα ψάρια μου να ζουν σε ευχάριστο περιβάλλον ...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-13, 20:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ηρεμα παιδια, δεν υπαρχει κανενας λογος για παρεξηγησεις.

Το θεμα ειναι τι λενε οι μετρησεις, γιατι αυτα τα "οκ" ειναι που με φοβιζουν περισσοτερο απο το "εχω λιγη αμμωνια". Εκει τουλαχιστον ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις. Γνωμη μου ειναι να παρεις λιγο δειγμα απο το νερο του ενυδρειου με εναν ουροσυλλεκτη απο φαρμακειο (μη γελας, ειναι για να μην κουβαλησει τιποτα αλλο το νερο) και να το πας σε ενα πετσοπ που θα ειναι προθυμο να σου κανει μετρησεις. Αλλα τις μετρησεις να τις δεις και να τις σημειωσεις, οχι να σου πει οτι ολα ειναι καλα. Ακομα καλυτερα, φυσικα, απο καποιο χομπιστα που γνωριζεις και εχει υγρα τεστ. Τουλαχιστον μεχρι να αρχισεις να παιρνεις τα δικα σου.

Στο συμπερασμα, περα απο τις μετρησεις, επεμεινα να συμπληρωσεις τη φορμα για να δουμε τις αλλες ρουτινες του ενυδρειου (συχνοντητα αλλαγων νερου, λιτρα, θερμοκρασια αλλαγων, τροπος αλλαγων κλπ), τα οποια δεν τα εγραψες και ειναι το ουσιαστικοτερο κομματι για την υγεια ενος ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-13, 20:48
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρώστεεεε....
Φίλε bouhy34 δεν είδα καμιά ειρωνεία και ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται.
Φίλε manolischania το τελευταίο, πάρτο κι εσύ υπόψη.
Αυτή η απάντηση είναι φυσιολογική θες να μου πεις ...
είναι προτιμότερο όποιος δεν μετράει να γράψει ότι δεν μετράει παρα να γραφει μετρήσεις ok . Αν αυτός είναι σωστός τρόπος απάντησης σε ένα χρήστη σας δεν έχω κάτι άλλο να πω !!!!!!! Καλή σας συνέχεια και ευχαριστώ για την όποια συμβουλή σας ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηρεμα παιδια, δεν υπαρχει κανενας λογος για παρεξηγησεις.

Το θεμα ειναι τι λενε οι μετρησεις, γιατι αυτα τα "οκ" ειναι που με φοβιζουν περισσοτερο απο το "εχω λιγη αμμωνια". Εκει τουλαχιστον ξερεις τι εχεις να αντιμετωπισεις. Γνωμη μου ειναι να παρεις λιγο δειγμα απο το νερο του ενυδρειου με εναν ουροσυλλεκτη απο φαρμακειο (μη γελας, ειναι για να μην κουβαλησει τιποτα αλλο το νερο) και να το πας σε ενα πετσοπ που θα ειναι προθυμο να σου κανει μετρησεις. Αλλα τις μετρησεις να τις δεις και να τις σημειωσεις, οχι να σου πει οτι ολα ειναι καλα. Ακομα καλυτερα, φυσικα, απο καποιο χομπιστα που γνωριζεις και εχει υγρα τεστ. Τουλαχιστον μεχρι να αρχισεις να παιρνεις τα δικα σου.

Στο συμπερασμα, περα απο τις μετρησεις, επεμεινα να συμπληρωσεις τη φορμα για να δουμε τις αλλες ρουτινες του ενυδρειου (συχνοντητα αλλαγων νερου, λιτρα, θερμοκρασια αλλαγων, τροπος αλλαγων κλπ), τα οποια δεν τα εγραψες και ειναι το ουσιαστικοτερο κομματι για την υγεια ενος ενυδρειου.
έχω πάρει τα στικ της jbl με τα 6 χρώματα ... τα χρώματα όταν τα συγκρίνω είναι στο πράσινο όλα ....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η απάντηση είναι φυσιολογική θες να μου πεις ...
είναι προτιμότερο όποιος δεν μετράει να γράψει ότι δεν μετράει παρα να γραφει μετρήσεις ok . Αν αυτός είναι σωστός τρόπος απάντησης σε ένα χρήστη σας δεν έχω κάτι άλλο να πω !!!!!!! Καλή σας συνέχεια και ευχαριστώ για την όποια συμβουλή σας ...
-------------------------


έχω πάρει τα στικ της jbl με τα 6 χρώματα ... τα χρώματα όταν τα συγκρίνω είναι στο πράσινο όλα ....
αλλαγή δεν εχω κάνει γιατί τρέχει ένα μηνα μονο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouhy34 : 27-11-13 στις 20:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-13, 20:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο για τις αλλαγες ειναι συμβουλη του πετσοπα? Ξερεις τι νιτρικα θα εχουν συγκεντρωθει σε ενα μηνα, αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο και δεν ειναι απλα, αμμωνια?

Μπολι εβαλες τελκα?

Αλλαγες κανουμε καθε εβδομαδα της ταξης του 30% για ενα ασφαλες ενυδρειο, προς ενημερωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-13, 21:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή η απάντηση είναι φυσιολογική θες να μου πεις ...
είναι προτιμότερο όποιος δεν μετράει να γράψει ότι δεν μετράει παρα να γραφει μετρήσεις ok . Αν αυτός είναι σωστός τρόπος απάντησης ναι είναι λάθος απάντηση. Έπρεπε να σου πει πέταξε τώρα τα στικάκια και πάνε πάρε υγρά τεστ, γιατί έτσι δεν γνωρίζεις τις παραμέτρους του νερούσε ένα χρήστη σας δεν έχω κάτι άλλο να πω !!!!!!! Καλή σας συνέχεια και ευχαριστώ για την όποια συμβουλή σας ...
-------------------------

αλλαγή δεν εχω κάνει γιατί τρέχει ένα μηνα μονο
και κάθε πότε σκοπεύεις να κάνεις αλλαγή νερού?

Βλέπεις λοιπόν ότι κι εσύ μας ενημερώνεις με κενά? Πως να σου προτείνουμε κάτι?
Το ψάρι σου αν είχε πρόβλημα όταν το πήρες και το 'βαλες σε λάθος συνθήκες θα επιδεινωθεί έτσι κι αλλιώς.
Σε ενυδρείο με (πιθανά) λάθος παραμέτρους μια χρήση φάρμακου μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-11-13, 21:05
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

τα ψάρια που είχα ήταν 2 γκάππυ 2 μόλλυ και 2 τετρα τα οπόια και έχω δώσει . σήμερα ξανα έβαλα ψάρια και πρίν τα βάλω έκανα μέτρηση ... αλλαγή στον μήνα όντως την άκουσα από πετσοπά !!! μπόλι έβαλα .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
και κάθε πότε σκοπεύεις να κάνεις αλλαγή νερού?

Βλέπεις λοιπόν ότι κι εσύ μας ενημερώνεις με κενά? Πως να σου προτείνουμε κάτι?
Το ψάρι σου αν είχε πρόβλημα όταν το πήρες και το 'βαλες σε λάθος συνθήκες θα επιδεινωθεί έτσι κι αλλιώς.
Σε ενυδρείο με (πιθανά) λάθος παραμέτρους μια χρήση φάρμακου μπορεί να χειροτερέψει την κατάσταση.
επειδή είναι καινούριο μου είπε ο πετσοπάς αλλαγή στον μήνα και μετα ανα 2-3 το πολύ εβδομάδες ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψάρια που είχα ήταν 2 γκάππυ 2 μόλλυ και 2 τετρα τα οπόια και έχω δώσει . σήμερα ξανα έβαλα ψάρια και πρίν τα βάλω έκανα μέτρηση ... αλλαγή στον μήνα όντως την άκουσα από πετσοπά !!! μπόλι έβαλα .
-------------------------


επειδή είναι καινούριο μου είπε ο πετσοπάς αλλαγή στον μήνα και μετα ανα 2-3 το πολύ εβδομάδες ...
εδώ μου είπε ότι με τα φάρμακα που μου πούλησε μετά απο 10-15 μέρες μπορώ να βάλω ψάρια ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouhy34 : 27-11-13 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-11-13, 21:07
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανε μια καλη αλλαγη νερου το συντομοτερο. Με νερο αποχλωριωμενο και ιδιας θερμοκρασιας με του ενυδρειου. Δες και αυτο, μπορει να σε βοηθησει να γινονται σωστα οι ρουτινες σου. Απο εκει και περα καθε εβδομαδα. Αν θελεις, φυσικα, συνεχιζεις να ακους τον πετσοπα.

Τωρα για το αν το μπολι επιασε, κανεις δεν μπορει να σου πει χωρις σωστες μετρησεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-13, 21:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Μετά από μερικά ποστ, εγώ προσωπικά έχω μπερδευτεί

1. Μας ενημερώνεις για το τι σου είπε ο πετ-σοπας?
2. Ψάχνεις να βρεις λύσεις - απαντήσεις στα ερωτήματα - προβλήματα σου?

Αν ισχύει το 2ο, ξέχνα το 1ο!Δεν τον ξανακούς - τόσο απλά
Αν ισχύει το 1ο, άσκοπα τα τόσα ποστς!

Αν εβαλες μπόλι, πρέπει να δεις κι αν έπιασε
Με στικς, λίγο δύσκολο να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα
Βρες υγρά τεστ ή δώσε δείγμα του νερού σε όποιον "γείτονα" έχει υγρά τεστ και μπορεί να σε βοηθήσει

Και εν κατακλείδι...πάρτο λίγο πιο χαλαρά το θέμα. Κοινό χόμπι έχουμε, ο σκοπός είναι να βοηθάει ο ένας τον άλλον ώστε να καλοπερνάνε τα ζωντανά μας...! Μην αρπάζεσαι με 10 λέξεις που γράφει κάποιος (κι ο οποίος έχει και δίκιο!)

Edit : Ο σίφουνας moderator nazgul με πρόλαβε για το θέμα με το μπολι!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-13, 21:13
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

βάζω νερό από φίλτρο σπιτιού πολύ ακριβό 1700eurw το έχω πάρει και αφαιρεί χλωρια και άλλα διάφορα . Αύριο θα κάνω αλλαγή όπωσδήποτε ... Ευχαριστώ και πάλι ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-11-13, 21:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 Εμφάνιση μηνυμάτων
βάζω νερό από φίλτρο σπιτιού πολύ ακριβό 1700eurw το έχω πάρει και αφαιρεί χλωρια και άλλα διάφορα . Αύριο θα κάνω αλλαγή όπωσδήποτε ... Ευχαριστώ και πάλι ...
Ε τότε δώσε άλλα 30 ευρω, πάρε ένα σετ υγρά τεστ (της API)...και ξεκίνα μετρήσεις!

Καλή συνέχεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-11-13, 21:21
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Δέχομαι οποιαδήποτε παρατήρηση μπορεί να με βοηθήσει σαν καινούριο χομπίστα αλλά δικαίωμα μου να μην δέχομαι σχόλια του τύπου όποιος δεν μετράει να γράψει ότι δεν μετράει παρα να γραφει μετρήσεις ok όσο δίκιο και να έχει ... Όσο για τα όσα προείπες προτιμώ την δική σας άποψη με ωραίο τρόπο και όχι των πετσοπάδων ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τότε δώσε άλλα 30 ευρω, πάρε ένα σετ υγρά τεστ (της API)...και ξεκίνα μετρήσεις!

Καλή συνέχεια
τότε τα είχα , τώρα ούτε για κουλούρι αλλά εννοείται θα πάω να πάρω μόλις βρώ τα χρήματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouhy34 : 27-11-13 στις 21:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-11-13, 21:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bouhy34 Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε τα είχα , τώρα ούτε για κουλούρι αλλά εννοείται θα πάω να πάρω μόλις βρώ τα χρήματα
Αν περνάς απο Αλεξάνδρας στο ύψος της ΓΑΔΑ απογευματινές ώρες (4.30-5.00), φέρε μια ποσότητα από νερό του ενυδρείου σε μπουκάλι ή κλειστό δοχείο, το μετράω και ξαναμιλάμε

Για λεπτομέριες...στείλε πμ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-11-13, 21:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οσο πιο γρηγορα καταλαβεις (γιατι καποια στιγμη θα το καταλαβεις) οτι εδω κανενας δεν θελει τα χρηματα σου, δεν θα σου πουλησει ουτε μαγικα μπουκαλακια που και καλα κανουν θαυματα, ουτε ψαρια γιατι εχασες τα προηγουμενα, ουτε φαρμακα για τα ψαρια που θα χασεις, τοσο καλυτερα θα ζησουν οι κατοικοι του ενυδρειου σου.

Απο εκει και περα, καλο διαβασμα και καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-11-13, 21:26
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και καλό σας βράδυ ...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-11-13, 21:35
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

και να θυμηθείς όταν κάνεις αλλαγή νερού να βγάλεις εκτός ρεύματος τον θερμοστάτη .
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-11-13, 21:44
Το avatar του χρήστη bouhy34
bouhy34 Ο χρήστης bouhy34 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
και να θυμηθείς όταν κάνεις αλλαγή νερού να βγάλεις εκτός ρεύματος τον θερμοστάτη .
Σ΄ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρησμένα μάτια Ioanna.bar Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 26 09-10-12 14:00
Black Phantom Tetra ή serpae tetra και red cherry skaliman Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 1 21-08-12 07:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09031 seconds with 13 queries