Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-06-12, 08:53   #1
καθαρισμος φιλτρου
 
Το avatar του χρήστη poet
poet
Member
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος 24-06-12, 08:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα σε ολη την παρεα,ηθελα να ρωτησω το εσωτερικο μου φιλτρο χρειαζετε καποιο καθαρισμο-συντηρηση καθε ποτε μπορω να το ξεπλυνω?(εννοειτε παντα με νερο του ενυδρειου και μεσα στο βαρελι που εχω για της αλλαγες)ευχαριστω!!!
Εμφανίσεις: 4531
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-12, 10:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεμενε και τους εμπειροτερους, αλλα μπορω να σου πω τι κανω εγω...

Ανα 1-1.5 μηνα ξεπλενω ελαφρα σφουγγαρια και βιολογικο υλικο σε νερο που εχω βγαλει απο την αλλαγη, μεσα σε ενα κουβαδακι. Αλλαγη του filterwool, που μαζευει τα χοντρα καθε εβδομαδα. Παρε κατι τετοιο αν θελεις:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1831

Επισης, ανα 4-5 μηνες, μολις δω πως πεφτει η ροη, βγαζω ολο το φιλτρο εξω και κανω ενα καθαρισμα στην αντλια και στα σωληνακια, γινεται καινουργιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-12, 10:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει στανταρ για ολα τα φιλτρα και ενυδρεια.
Ενα γενικος οδηγος για εσωτερικα φιλτρα ειναι καθαρισμα οποτε πεφτει η ροη του ή καθε 2-3 μηνες, οποιο ερθει πρωτο (οπως λενε για τη συντηρηση στα αυτοκινητα).
Καλο καθαρισμα το μηχανικο υλικο (σφουγγαρια, βαμβακι αλλαγη με καινουριο), ελαφρυ καθαρισμα με νερο ενυδρειου, τα βιολογικο.
Καθε 6 μηνες μπορει να καθαριζεται σχολιστικα και ενα μερος (πχ 1/3) του βιολογικου
Οσο μεγαλυτερο το φιλτρο, οσο πιο πλουσια και ποιοτικα τα υλικα του, και οσο πιο σωστα στημενο ειναι, τοσο πιο αργα ερχεται η συντηρηση.
Αυτο που θελουμε ειναι να ειναι καθαρο το μηχανικο υλικο απο σκουπιδι για να κραταει το βιολογικο υλικο καθαρο να φιλοξενει τη βιολογια ανετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-12, 21:07
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Cool

Εγώ αυτό που κάνω είναι:

1) Κάθε βδομάδα με δέκα μέρες, αλλαγή το βαμβάκι.
2) Κάθε μήνα με 40 ημέρες τα πλαστικά τα σφουγγαράκια καθάρισμα με νερό βρύσης υπό πίεση.
3) Και 3 φορές το χρόνο το μισό βιολογικό υλικό, με νερό ενυδρείου.

Δουλεύει καλά αυτού του είδους η συντήρηση για το εσωτερικό μου φίλτρο! Δοκίμασε και 'συ την ίδια ρουτίνα και θα είσαι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-07-12, 14:20
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

....εγώ θα δοκιμάσω έναν συνδιασμό Manuael & Delta μαζί για τον καθαρισμό του 409:

Κάθε 40 με 60 μέρες άνοιγμα του φίλτρου! (με την προυπόθεση πως δεν έχω βαμβάκι ή άνθρακα....εκεί θα ανοίξω σε 10 και σε 30 μέρες αντίστοιχα). Την ροή δεν μπορώ να την καταλάβω, οπότε το μόνο μέτρο ένδειξης είναι τα ΝΟ3. Οι 40 μέρες πιστεύω είναι ένα ασφαλές χρονικό διάστημα...

Καθαρισμός του κάδου και των πλαστικών σε καυτό νερό με πίεση και τρίψιμο με βούρτσα.
Καθαρισμός του μηχανικού υλικού με καυτό νερό (σφουγγάρια,μακαρόνι).
Καθαρισμός του βιολογικού υλικού με ένα απλό στριφογύρισμα μέσα σε έναν κουβά με νερό αλλαγής.
Καθαρισμός του βιολογικού κάθε 6 μήνες (το 1/3) με καυτό νερό για να καθαρίσει καλά.

Το μακαρόνι και το βιολογικό υλικό κάθε πότε τα αλλάζουμε? Κάθε 2 χρόνια είναι καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-07-12, 14:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ έχω ένα σφουγκάρι-προφίλτρο στην είσοδο του εξωτερικού, και καθαρίζω μόνο αυτό όταν πέφτει η ροή..
Το φίλτρο άντε να το ανοίξω 3 φορές το χρόνο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-07-12, 16:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akakios Miskos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Κάθε 40 με 60 μέρες άνοιγμα του φίλτρου! (με την προυπόθεση πως δεν έχω βαμβάκι ή άνθρακα....εκεί θα ανοίξω σε 10 και σε 30 μέρες αντίστοιχα). Την ροή δεν μπορώ να την καταλάβω, οπότε το μόνο μέτρο ένδειξης είναι τα ΝΟ3. Οι 40 μέρες πιστεύω είναι ένα ασφαλές χρονικό διάστημα...
2. Καθαρισμός του βιολογικού κάθε 6 μήνες (το 1/3) με καυτό νερό για να καθαρίσει καλά.
3. Το μακαρόνι και το βιολογικό υλικό κάθε πότε τα αλλάζουμε? Κάθε 2 χρόνια είναι καλά?
1. Αν δεν πεφτει η ροη και δεν υπαρχουν υπερβολικοι οργανικοι ρυποι, νομιζω καθε 3-5 μηνες ειναι ΟΚ για να ανοιγεις το φιλτρο.
Σε εξωτερικο φιλτρο μου φαινεται λίγο υπερβολικο το "καθε 40 μερες". Εκτος αν ειναι ολα καινουρια και μαζευει πολυ σκουπιδι ή ειναι μικρο εσωτερικο το φιλτρο.

Αν κανεις το 2 δεν χρειαζεται το 3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-07-12, 17:52
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αν δεν πεφτει η ροη και δεν υπαρχουν υπερβολικοι οργανικοι ρυποι, νομιζω καθε 3-5 μηνες ειναι ΟΚ για να ανοιγεις το φιλτρο.
Σε εξωτερικο φιλτρο μου φαινεται λίγο υπερβολικο το "καθε 40 μερες". Εκτος αν ειναι ολα καινουρια και μαζευει πολυ σκουπιδι ή ειναι μικρο εσωτερικο το φιλτρο.
Οκ, συμφωνώ στο να το ανοίγω κάθε 3-5 μήνες....εδώ όμως ρε συ το άνοιξα μετά από 2 μήνες και είχε πιάσει κάτι σαν άλατα με σκληρά μπιμπίκια που δεν φεύγαν ούτε με βούρτσα.....
Δεν σκέφτηκα να ρίξω καυτό νερό...ίσως να έφευγαν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανεις το 2 δεν χρειαζεται το 3
Λες?!?
Δεν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να αρχίσει το μακαρόνι να γίνεται σιμιγδάλι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-07-12, 18:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν παρατηρεις υπερβολικη συσσωρευμένη βρωμα που θελει καθαρισμα πιο συχνα απο 3-4 μηνες, κανε πιο συχνα συντηρηση αλλα αναρωτησου και μηπως κατι αλλο δεν παει καλα στο ενυδρειο, (στην ισορροπια του ενυδρειου).

Τα κεραμικα υλικα πολυ δυσκολα χαλανε, το πολυ πολυ να σπασουν ή να τριφτουν λιγο (αναλογα τη σκληραδα τους).
Το siporax ειναι γυαλι. Δεν χαλαει. (ενας φιλος εχει το ιδιο 25 χρονα σε ενα φιλτρο του)


Τα σφουγγαρια μπορει να χαλασουν και να τριβονται (πχ στα 3-4 χρονια) και Το filterwool θελει συχνα που γινεται τζιβα μετα απο 1-2 πλυσιματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-12, 18:43
Το avatar του χρήστη Akakios Miskos
Akakios Miskos Ο χρήστης Akakios Miskos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 227
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν παρατηρεις υπερβολικη συσσωρευμένη βρωμα που θελει καθαρισμα πιο συχνα απο 3-4 μηνες, κανε πιο συχνα συντηρηση αλλα αναρωτησου και μηπως κατι αλλο δεν παει καλα στο ενυδρειο, (στην ισορροπια του ενυδρειου).
Σκέφτομαι πως κι η αναλογία μηχανικού-βιολογικού παίζει το ρόλο της.... Δηλαδή υπάρχει η περίπτωση να έχω πιο πολύ βιολογικό και λιγότερο μηχανικό υλικό και να μπουκώνει πολύ πιο γρήγορα απ'το αναμενόμενο. Στο δικό μου φίλτρο για παράδειγμα έχω 1/3 μακαρόνι και 2/3 βιολογικό στον κάδο (+ τα σφουγγάρια)... Είναι εντάξει??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-11-12, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει στανταρ απαντηση για τ υλικα.
Ειναι μαμισια υλικα και τοποθετηση; τοτε ειναι οκ.
Αν εχεις κανει παραλλαγες, χρειαζονται λεπτμερειες.

Η ισορροπια που εγραψα πιο πανω δεν αφορουσε τα υλικα, αλλα τους παραγομενους ρυπους σε σχεση με τα λιτρα, το φιλτρο και τα υλικα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-12, 16:26
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μια που ειναι ον τοπικ να ρωτησω κατι, σπυρο το ξερεις το ενυδρειο ειναι νεο, ανοιξα το ενα φιλτρο (JBL) γιατι ειχε μειωμενη ροη, τελικα ειχαν φυγει κατι φυλλα πριν βαλω σιτα στην εισοδο του, ταβγαλα οκ, η ροη επανηλθε, παρατηρησα γενικα ομως απο εδω και απο εκει οι επιφανειες (τοιχωματα, καδοι) να ειναι καλλυμενες απο καφε μπιχλα. Δεν τις καθαρισα μηπως εχουν βιολογια, η ειναι η βιολογια και εκει, αλλα εχω απορια, οργανικα να ειναι δυσκολα αφου ψαρια ειναι 2 μονο μεσα. Γενικα μπορει να ειναι απτα φυτα και απτις αναταραξεις που εκανα μεχρι να τα φυτεψω, καποια που δεν τα καταφεραν και σαπισαν κλπ. Τι λες? Επισης δεν ξερω αν οφειλεται και σαυτο, εχω ενα λεπτο πρωτεινικο φιλμ στην επιφανεια, παροτι το JBL e1500 (χωρις spraybar) τοχω βαλει να αναταρασει την επιφανεια, εκει που αναταρασει προφανως "διαλυεται" το φιλμ, αλλα λογο μηκους (1,5m) στην αλλη ακρη υπαρχει φιλμ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-11-12, 16:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν μπορω να μαντεψω για τον καδο.
Μαλλον δεν πρεπει να ανησυχεις. Ασε το ενυδρειο να τρεξει.

Για τι φιλμ.
Αφου δεν ταιζεις πολυ, μηπως εχεις βαλει ταμπλετες στο βυθο; ριχνεις σιδηρο;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-11-12, 16:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ το αφηνω και εγω δεν ανησυχησα αλλα μουκανε εντυπωση.

Δεν ριχνω σιδηρο, μονο ελαχιστο flourish και εχω να ριξω καμια βδομαδα, τροφη ελαχιστη, και προσπαθω να κοψω τις ταμπλετες (tetra pleco tabs μικρες και tropical plecos tabin πολυ μεγαλες) μηπως εχουν φωσφορικα, και να το γυρισω σε λαχανικα, αλλα ακομα δεν τα προτιμουν, μετα απο 1-2 μερες τα βγαζω ΣΧΕΔΟΝ αθικτα.

Δυο ενδεχομενα η ριχνω μεγαλο κοματι λαχανικου και δεν μπορουνε να το φανε, αλλα δεν νομιζω ειναι μικρο κοματι, οσο το νυχι του δεικτη ας πουμε το καροτο, η δεν τοχουν συνηθισει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμος φιλτρου kws Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 29-09-11 12:08
καθαρισμος φιλτρου ROULAMID Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 04-02-11 20:24
καθαρισμος φιλτρου DIMITRIUS Αρχάριοι γλυκού νερού 11 01-08-10 08:17
καθαρισμος φιλτρου platy Αρχάριοι γλυκού νερού 10 21-12-09 16:12
καθαρισμος φιλτρου. Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 3 12-07-06 00:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05650 seconds with 13 queries