Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Έλεγχος θερμοκρασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-07, 17:35
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Air condition vs chiller (ή κάτι τέτοιο…)

Με τόσες ζέστες και το chillerκάνει υπερωρίες… Τρέμω στη ιδέα όταν αντικρίσω τον λογαριασμό της ΔΕΗ.
Η θερμοκρασία του δωματίου που βρίσκεται το ενυδρείο είναι πλέον στους 33 C!!! H θερμοκρασία του νερού 27,5 C.

Και ερωτώ…είναι σίγουρο ότι αν βάλω ένα aircondition στο δωμάτιο (σαλόνι με κουζίνα γύρω στα 40-45 τετραγωνικά), θα βοηθήσει το chillerκατά πολύ και δεν θα λειτουργεί συνέχεια, ενώ (θεωρητικά) με την ίδια κατανάλωση θα έχω και το δωμάτιο δροσερό (26 C). Μιλάω για 18άρι inverter.

Τι λέτε οι γνώστες????

Y.Γ. Έχω προβληματιστεί πολύ….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-07, 18:07
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

πόσα watt chiller και πόσα Watt air condition?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-07, 18:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Σε παρόμοιο χώρο τα καταφέρνω με 12άρι, με ελαφρά κόπωση για το A/C, αρκετή δροσιά για πάρτυ μου και πολύ καλή οικονομία για την ΔΕΗ.
Στο θερμικό φορτίο του χώρου θα προστίθεται και του τσίλερ, οπότε έτσι θα κάνουν μισή-μισή την δουλειά το τσίλερ με το A/C, αλλά θα είσαι και εσύ "cool" τώρα.
Το ότι θα είναι inverter μικρό ρόλο παίζει, πολύ μικρό.
¶μα στοιχίζει όσο 2 απλά (μην inverter) άστο καλύτερα πάρε 2 A/C να βάλεις και στο υπνοδωμάτιο.
Καλορίζικο.....σε βλέπω στο σαλόνι όλη την ημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-07, 18:39
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Μπακαλίστικα οι ψυκτικοί υπολογίζουν το aircondition το μισό από τα τετραγωνικά που θα τοποθετηθεί...
Οπότε για σαλόνι-κουζίνα 40-45 τετραγωνικά θα χρειαστείς τουλάχιστον το 18άρι που ανέφερες...
Καλύτερα βέβαια ένα 24άρι ή 2τεμ 12άρια, ώστε να μη ζορίζονται...
Στο 24άρι θα θες σίγουρα γραμμή από τον πίνακα με 4άρι καλώδιο και 25άρα ασφάλεια...
Με τα 2τεμ 12άρια (που ίσως σου βγουν φθηνότερα), θα τα βάλεις κατευθείαν σε πρίζες, μια στο σαλόνι και μια στην κουζίνα, να κοιτάζει αντικριστά το ένα το άλλο, όπου θα τροφοδοτούνται από διαφορετικές γραμμές και ασφάλειες (η μία της κουζίνας, η άλλη του σαλονιού)!
Η δική μου πρόταση είναι τα δύο 12άρια...
Για το chiller δεν ξέρω να σου πω σχετικά...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 23-07-07 στις 18:51
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-07, 19:17
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπακαλίστικα οι ψυκτικοί υπολογίζουν το aircondition το μισό από τα τετραγωνικά που θα τοποθετηθεί...
Οπότε για σαλόνι-κουζίνα 40-45 τετραγωνικά θα χρειαστείς τουλάχιστον το 18άρι που ανέφερες...
Κακώς αναφέρεις τέτοιους τρόπους και να πεις του μπακάλη που στο είπε αυτό, ότι νομίζει ότι είναι ψυκτικός. ΑΚΟΥΣΣΣΣ Χριστίνα speaking.
Επίσης το 18άρι καλύπτει μιά χαρά τον χώρο αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous
Καλύτερα βέβαια ένα 24άρι ή 2τεμ 12άρια, ώστε να μη ζορίζονται...
Στο 24άρι θα θες σίγουρα γραμμή από τον πίνακα με 4άρι καλώδιο και 25άρα ασφάλεια...
Για πάνω από 18άρι παίρνεις αγκαλιά τον υποσταθμό της ΔΕΗ και γκόμενο τον καταμετρητή της....δεν συμφέρει.....ask Γαύρος χε,χε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous
Με τα 2τεμ 12άρια (που ίσως σου βγουν φθηνότερα), θα τα βάλεις κατευθείαν σε πρίζες, μια στο σαλόνι και μια στην κουζίνα, να κοιτάζει αντικριστά το ένα το άλλο, όπου θα τροφοδοτούνται από διαφορετικές γραμμές και ασφάλειες (η μία της κουζίνας, η άλλη του σαλονιού)!
Η δική μου πρόταση είναι τα δύο 12άρια...
Για το chiller δεν ξέρω να σου πω σχετικά...
Tσ τσ τσ ποτέ αντικρυστά τα A/C.
Πρέπει να είναι βαλμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να διαχέεται η θερμοκρασία παντού στον χώρο, κάτι σαν τους κυκλοφορητές στα ενυδρεία σκέψου.
Βασικά υπάρχουν πιό σοβαροί λόγοι που δεν πρέπει να μπουν απέναντι, αλλά θέλει ανάλυση και βαριέμαιιιι, εγώ απλά μπήκα να την μπώ στον Genirous.

Ρε Γιάννη άστον να λέει τον σαχλαμάρα, το 2ο 12άρι θα μπεί στην κρεββατοκάμαρα ή στο WC καλύτερα χα,χα.
Όπως κατάλαβες και εγώ είμαι υπέρ των 2 12αριών (Φτου φτου σύχαμα Γιώργη συμφωνήσαμε)

Πέρα από την πλάκα άμα βρεις ένα σοβαρό τεχνικό θα σου κάνει μία μελέτη χώρου και θα σου προτείνει το ιδανικότερο από πλευράς οικονομίας και αποτελεσματικότητας, καθώς μετράνε πολλά πραγματα από τα υλικά μόνωσης του σπιτιού, μέχρι το χρώμα μαλλιών του Πράσινου.

Μόνο έτσι θα κάνεις ΣΩΣΤΑ την δουλειά σου, δεν θα βρεις λύση από εδώ μέσα.....με τον καθε κόπρο, μανάβη, μπακάλη, φούρναρη, βοθρατζή, εμπειροτέχνη κλπ κλπ

/Del please....ASAΡ και Call τον ψυκτικό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-07, 19:32
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

με καλεσες γεωργιε? ακομη γελας με τα χαλια μου ρε ατιμε ε?
λεπον στο θεμα.
ενα 24αρι κραταει το μεγαλο ενυδρειο μια χαρα στους 28, με θερμ.χωρου στους 24.
βεβαια το θεμα ειναι αυτο που εθεσε ο χαλβαδουκιος οτι μαλλον πρεπει να διαθεσω το σαρκίον μου σε καποιον ΔΕΗ-τζή για να μου κανει σκοντο.
μιλαμε για χιλιαρικα...σε εβροπούλιον νομισμα.
τωρα για να ειμαι ειλικρηνης θα το αναβα ετσι κι αλλιως λογω που με τη ζεστη χαλαω...αν λοιπον στα 1000 που θα εδινα για μενα βαλω αλλα 200 στην καλοκαιρινη περιοδο, για τα αγαπητα μου ψαρια, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο πολλα.
για μια ταξη μεγεθους ο χωρος που μιλαμε ειναι περιπου 60τ.μ.
σε αντιθεση με το δωματιο που ειχα παλια 2 ενυδρεια, με ενα 9αρι μεσα δουλευε μερα νυχτα, καταναλωση σχεδον μηδαμινη, και τα νερα στα ενυδρεια στο 24-25. 12 τ.μ χωρος.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-07, 21:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο υπνοδωμάτιο ήδη έχω ένα 9ράκι…. Και δουλεύει πλέον κάθε βράδυ.

Δυστυχώς το airconditionτο σκέφτομαι στο σαλόνι λόγω του chiller το οποίο βγάζει πολύυυυυ ζέστη. Η συζήτηση που κάνουμε δηλαδή έχει να κάνει πάντα σε σχέση με το chiller και αν συμφέρει αν δουλεύουν και τα δυο μαζί, να μου μένει τουλάχιστον (αν δεν έχω μείωση κατανάλωσης), η δροσιά….

Να διευκρινίσω ότι η κουζίνα είναι σε άλλο χώρο, (δίπλα) απλά δεν θέλω να κλείνω την πόρτα και εκεί. Προτιμώ να απομονώσω το υπόλοιπο σπίτι… (μην φάω εγώ τελικά την πόρτα….). Στην κουζίνα δεν πρόκειται να μπει aircondition. Θα βάλω ένα στο σαλόνι.

Το chillerείναι περίπου 360 Watt. Ένα 18άρι δεν ξέρω…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-07, 21:32
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Με το να βάλεις ένα A/C στο σαλόνι θα κάνεις καλό στον χώρο (σε εσένα) και ευκολότερη την δουλειά του chiller.
Δεν νομίζω να γλυτώσεις τίποτα από πλευράς οικονομίας καθώς θα πρέπει να το A/C να αντιμετωπίση την ζέστη που βγάζει το chiller.
¶ντε καλορίζικο το 18άρι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-07, 22:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

α. Βρες τροπο να βγαλεις το chiller εκτος δωματιου.
Αυτο θα μειωσει λιγο την καταναλωση ρευματος, ειτε βαλεις ειτε δεν βαλεις κλιματιστικο.
β. Αντι να βαλεις κλιματιστικο, βαλε 4-5 ανεμιστηρακια μαζι με φλοτερ και αναπληρωση νερου. Απο πλευρας καταναλωσης ρευματος δεν εχει καμμια σχεση....
Τωρα βεβαια αν κανεις το σαλονι εργοταξιο με ολα αυτά, ξερω εναν οικονομικο δικηγορο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-07, 23:12
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το πρώτο δεν γίνεται με τπτ.
Το δεύτερο το έχω σκεφτεί μιας και έχω αυτόματη αναπλήρωση ήδη. Είναι το και το αισθητικό θέμα...
Αν βέβαια θα πήγαινα θα δικηγόρο, θα δοκίμαζα την τύχη μου πρώτα με κάνα δίτονο....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-07, 23:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Διτονο εε?
Υπαρχει κανενα εξελιγμενο που να πλενει καλτσες, να μαγειρευει και να φτιαχνει και κανα γκαφε?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-07-07, 08:54
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε παρόμοιο χώρο τα καταφέρνω με 12άρι, με ελαφρά κόπωση για το A/C, αρκετή δροσιά για πάρτυ μου και πολύ καλή οικονομία για την ΔΕΗ.
Στο θερμικό φορτίο του χώρου θα προστίθεται και του τσίλερ, οπότε έτσι θα κάνουν μισή-μισή την δουλειά το τσίλερ με το A/C, αλλά θα είσαι και εσύ "cool" τώρα....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κακώς αναφέρεις τέτοιους τρόπους και να πεις του μπακάλη που στο είπε αυτό, ότι νομίζει ότι είναι ψυκτικός. ΑΚΟΥΣΣΣΣ Χριστίνα speaking.
Επίσης το 18άρι καλύπτει μιά χαρά τον χώρο αυτό..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το να βάλεις ένα A/C στο σαλόνι θα κάνεις καλό στον χώρο (σε εσένα) και ευκολότερη την δουλειά του chiller.
Δεν νομίζω να γλυτώσεις τίποτα από πλευράς οικονομίας καθώς θα πρέπει να το A/C να αντιμετωπίση την ζέστη που βγάζει το chiller.
¶ντε καλορίζικο το 18άρι.
Α ρε καημένη Χριστινιώ...
Θα τον έκαιγες τον άνθρωπο αντί να τον δροσίσεις...
Με 12άρι ξεκίνησες και μετά μας τα γύρισες σε 18άρι και στο τέλος έκανες και την...πώληση...!!!
Με μισή-μισή τη δουλειά Α/C με chiller ξεκίνησες, με "φόρτωμα" του chiller στο Α/C κατέληξες...
Και στο τέλος έκανες και την πώληση...!!!
Σε αγαπάμε όμως...!!!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 24-07-07 στις 11:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δε μεγαλώνουν…… dialpistis Ζωοτόκα 9 25-09-06 08:59
Βοήθεια επιλογης αεραντλίας (air pump) Spacie Αρχάριοι γλυκού νερού 14 01-09-06 12:52
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32
Air Pump Filippos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 19-06-04 00:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06149 seconds with 13 queries