Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-12, 22:45
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή προβλημα με fluval fx5???

καλησπερα στην παρεα....και ενω εχω στησει κανονικα της πετρες μου την χαλαζιακη μου και εχω γεμησει και νερο κομπλε... κυριος καρφωνω την εφτα την οκτω....παω να βαλω μπροστα το φιλτρο μου.....ξεκιναει κανονικοτατα και μετα απο μερικα δευτερολεπτα σταματαει.....το βγαζω απο την μπριζα και ανακαλυπτω οτι δεν εχω ανοιξει την εισοδο του νερου...την ανοιγω ξανα βαζω στην μπριζα αλλα δεν σαλευει τιποτα παρα ακουγετε ανα μερικα λεπτα ενας ηχος οτι παει κατι να δουλεψει οχι νερο και τετοια αλλα σαν ηλεκτρονικος και σταματαει....τι μπορει να ειναι????λετε νε εκανα ζημιααν μπορει καποιος να βοηθησει....ελπιζω να μην πηρα και εγω τον στροφαλο στην μασχαλη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

γομαρακι το φιλτρο παντως. Λογικα εχει αερα μεσα και δεν γυρναει το ιμπελερ. Δεν εχει priming button?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-12, 00:20
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

στης οδηγιες εαν δεις η το dvd λεει να βαλεις λιγο νερο μεσα οταν ειναι για πρωτη φορα.ανοιξε της 8 βυδες.βαλε νερο σχεδον ως επανω.κλεισε το καπακι.συνδεσε την εισοδο και εξοδο.ανοιξε της βανες και βαλτο στην μπριζα.

να ξερεις μολις δουλεψει δυο λεπτα το φιλτρο σταματαει απο μονο του για 2 λεπτα.μετα ξανα περνη μπρος εως την επομενη μερα ξανα την ιδια ωρα περιπου.δηλαδη θα σε σταματαει καθε μερα για 2 λεπτα.το γραφουν και οι οδηγιες.

το φιλτρο ειναι φιλτραρα και δεν παθενη τιποτα.για να χαλαση η αντλια του πρεπη να κανεις αλλα πραγματα.

αλλα μην το ξεκινας χωρις νερο.δεν κανει.
οτι αλλο θες ρωτα.εχουμε το ιδιο φιλτρο.μπορω να σε εξυπηρετισω σε οτι αποριες εχεις.
γιωργος.


ααα. και οταν καθε φορα το βγαζεις απο την μπριζα η γινεται διακοπη ρευματος το φιλτρο ενω θα ξεκινηση μετα δυο λεπτα θα σταματαει.θα βγαζει εαν υπαρχη αερας και θα ξεκιναει παλη σε δυο λεπτα.να ξερεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-12, 00:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οτι ειναι φιλτραρα ειναι....γιατι σταματαει για 2 λεπτα καθε μερα...????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-12, 00:28
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Για να εξαγει τον αερα που εχει παγιδευτει μεσα στο φιλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-12, 00:34
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

nikolakis94 (ετσι)
και γιατι ειναι φιλτραρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-12, 01:13
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μα καθε μερα; Ποσο αερασ πια; Τεσπα. Εμενα το eheim τον βγαζει ουτως η αλλως χωρις να σταματαει. :P αλλα τον ογκο του φλουβαλ δεν τον εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-12, 01:39
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εχει μια πλακετα μεσα που το κανη αυτο καθε μερα.
http://www.youtube.com/watch?v=I03iY0WjMWs
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-12, 00:15
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

παιδια ευχαριστω για της απαντησεις....θα ηθελα να σας πω πως σημερα το πρωι αφου το αδειασα και το ξανα γεμησα με νερο το εβαλα στην πριζα και το μονο που κανει ειναι ενα μμμμμμμμ καθε λιγο και λιγακι και τπτ αλλο...αυτο τον ηχο τον κανει χαμηλα στον εγκεφαλο(ας πουμε) το αφησα κανα τεταρτο ετσι φησυξα απο την μερια της εισαγωγης μπας και παρει....τιποτα πηρα τηλ και στο petsupermarket που ειναι ο αντιπροσωπος της fluval και μου ειπε ο ανθρωπος(και δικιο ειχε)απο το τηλ τι να σου πω φερτο απο δω να το δουμε.....ειμαι να σκασω ρε παιδια παντωςγιατι την κυριακη θα εβαζα τα ψαρακια μεσα αλλα τωρα......παντως ευχαριστω για τον χρονο σας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-11-12, 00:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το να φυσηξεις στην εισαγωγη μονο καλο δενθα κανει. Χειροτερα ειναι. Μα καλα να μην εχει prime? τεσπα, εχεις καποια εξωτερικη αντλια; Καποιο αλλο φιλτρο που να περνει σωληνα; Αν ναι τοτε βαλτο στη εισαγωγη ενω ειναι στο νερο. Εγω εχω μια 1250 και την εβαλα στην εισαγωγη ουτε καν με σωληνα, απλα ετσι χυμα, την ενεργποιησα και γεμισε το φιλτρο σε δευτερολεπτα με νερο, μετα τοβαλα στην μπριζα και πηρε κατευθειαν. Ειχα ενα θεμα με το πριμινγκ γιαυτο τοκανα ετσι.

Υγ....ψαρια την κυριακη πως θαβαζες; Εχεις μπολι;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-11-12, 01:20
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Βάλε την εισαγωγή του φίλτρου κανονικά στο ενυδρείο, και πάρε την εξαγωγή κάτω χαμηλά σε μια λεκάνη.. ρούφα λίγο όπως κάνεις αλλαγή, και άστο να τρέξει για λίγο στην λεκάνη..
Μετά απο λίγο κλείστο με το δάχτυλο, βάλτο στο ενυδρείο, και βάλε το φίλτρο στην πρίζα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-11-12, 08:16
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε την εισαγωγή του φίλτρου κανονικά στο ενυδρείο, και πάρε την εξαγωγή κάτω χαμηλά σε μια λεκάνη.. ρούφα λίγο όπως κάνεις αλλαγή, και άστο να τρέξει για λίγο στην λεκάνη..
Μετά απο λίγο κλείστο με το δάχτυλο, βάλτο στο ενυδρείο, και βάλε το φίλτρο στην πρίζα..
Αυτο
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-11-12, 19:37
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να φυσηξεις στην εισαγωγη μονο καλο δενθα κανει. Χειροτερα ειναι. Μα καλα να μην εχει prime? τεσπα, εχεις καποια εξωτερικη αντλια; Καποιο αλλο φιλτρο που να περνει σωληνα; Αν ναι τοτε βαλτο στη εισαγωγη ενω ειναι στο νερο. Εγω εχω μια 1250 και την εβαλα στην εισαγωγη ουτε καν με σωληνα, απλα ετσι χυμα, την ενεργποιησα και γεμισε το φιλτρο σε δευτερολεπτα με νερο, μετα τοβαλα στην μπριζα και πηρε κατευθειαν. Ειχα ενα θεμα με το πριμινγκ γιαυτο τοκανα ετσι.

Υγ....ψαρια την κυριακη πως θαβαζες; Εχεις μπολι;
μπολι δοξα το θεο εχω ρε παιδια απο το 120αρι που εχω....παντως ευχαριστω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε την εισαγωγή του φίλτρου κανονικά στο ενυδρείο, και πάρε την εξαγωγή κάτω χαμηλά σε μια λεκάνη.. ρούφα λίγο όπως κάνεις αλλαγή, και άστο να τρέξει για λίγο στην λεκάνη..
Μετά απο λίγο κλείστο με το δάχτυλο, βάλτο στο ενυδρείο, και βάλε το φίλτρο στην πρίζα..
...θα το δοκιμασω τωρα αμεσως και σας ενημερωνω....αν πιασει......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poet : 03-11-12 στις 19:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-11-12, 23:00
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poet Εμφάνιση μηνυμάτων
...θα το δοκιμασω τωρα αμεσως και σας ενημερωνω....αν πιασει......
Μιχάλη τι έγινε? Έπιασε?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-11-12, 00:35
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

παιδια....κανα μισαωρο που το προσπαθησα δεν κανει τιποτα...βεβαια να πω οτι καθως πηγα να βιδωσω τα βανακια που εχει στο καπακι μου εσπασε το ενα κοματακι πλαστικο που εχει και δεν κουμπωνει τωρα... και δεν ξερω αν παιζει ρολο και αυτο...αλλα.....δυστ ηχως κανει μονο το ελαχρυ μμμμμ και νερο απο το φιλτρο δεν περναει τπτ...ααααα να ρωτησω και κατι ασχετο το φιλτρο το εχω αδειο τωρα που κανω της δοκιμες πειραζει?(εννοω αδειο δεν εχω μεσα τα σχαρακια με το βιολογικο)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε την εισαγωγή του φίλτρου κανονικά στο ενυδρείο, και πάρε την εξαγωγή κάτω χαμηλά σε μια λεκάνη.. ρούφα λίγο όπως κάνεις αλλαγή, και άστο να τρέξει για λίγο στην λεκάνη..
Μετά απο λίγο κλείστο με το δάχτυλο, βάλτο στο ενυδρείο, και βάλε το φίλτρο στην πρίζα..
φιλε μου το εκανα και αυτο που μου λες αλλα....ασε που καταπια και αρκετο νερακι μεχρι να το κανω να τρεξει ελαχιστα...παντως θα το παλεψω και αυριο που θα εχω χρονο μετα την δουλεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poet : 04-11-12 στις 00:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-11-12, 01:16
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

πες να σε βοηθηση καποιος απο εκει κοντα στην περιοχη σου που να ξερει αυτο το φιλτρο.θα το χαλασεις και ειναι κριμα.πως μπορεσες και εσπασες το καπακι.εχει 8 βιδες ανωξειδωτες.με τι εσφυγες με πενσα????
εαν δεν το γνωριζεις πανε απο εκει που το αγορασες,η στον αντιπροσωπο να σου δειξουν μηπως και οντως εχεις προβλημα.
παντος μην το δουλεβης χωρις νερο δεν κανει να γυριζει η προπελα αδεια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-11-12, 01:19
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Μιχάλη κάνε αυτό που σου είπαν εχθές στο τηλ και περίμενε να πας την Δευτέρα το φίλτρο στον αντιπρόσωπο... καλά τα λέει ο gemen
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-12, 11:03
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemen Εμφάνιση μηνυμάτων
πες να σε βοηθηση καποιος απο εκει κοντα στην περιοχη σου που να ξερει αυτο το φιλτρο.θα το χαλασεις και ειναι κριμα.πως μπορεσες και εσπασες το καπακι.εχει 8 βιδες ανωξειδωτες.με τι εσφυγες με πενσα????
εαν δεν το γνωριζεις πανε απο εκει που το αγορασες,η στον αντιπροσωπο να σου δειξουν μηπως και οντως εχεις προβλημα.
παντος μην το δουλεβης χωρις νερο δεν κανει να γυριζει η προπελα αδεια.
φιλε γιωργο δεν εσπασα το καπακι αλλα αφου το ξερεις καλα το φιλτρο..κατω απο της βιδες εχει ενα πλαστικο πορτοκαλι που ειναι η κοντρα για να βιδωσει η βιδα...ε αυτο το μικρο κομματακι εσπασε...και δεν το βαζω να δουλεψει χωρις νερο...αυριο πρωτα ο θεος θα το παω στο petsupermarket...και τελος να προσθεσω οτι το φιλτρο δεν το αγορασα καινουργιο αλλα μεταχειρισμενο απο συγχομπιστα....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-11-12, 17:58
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εγω καταλαβα καινουργιο. Ο συνχομπιστας τι σου λεει? Δουλευε κανονικα? Πηγαινε το μπας και εχεις καμια εκπληξη, αν και δυσκολο να παθει κατι αυτο το πραμα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-12, 18:36
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω καταλαβα καινουργιο. Ο συνχομπιστας τι σου λεει? Δουλευε κανονικα? Πηγαινε το μπας και εχεις καμια εκπληξη, αν και δυσκολο να παθει κατι αυτο το πραμα.
Όταν το πήρε το δοκίμασε να δει αν δουλεύει, και δούλευε.
Προχθές σταμάτησε.
Μάλλον επειδή είχε κλειστή την εισαγωγή ρούφηξε αέρα και δεν μπορεί να τον βγάλει. Ποιος ξερει...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-11-12, 19:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επαναλαμβανω αν βαλεις μια αντλια στην εισοδο του φιλτρου οσο αερα και ναχει μεσα, οπου και αν τον εχει, θα τον βγαλει. Ειναι απλουστατο και σε ελαχιστο χρονο γινεται αν ειναι μεγαλη αντλια. Εμενα ειναι 1250 (1200l/h) αλλα αυτα τα 1200 ειναι πολλαπλασια απο ενα φιλτρο. Σε 15 δευτερολεπτα το τιγκαρε το 2028. Την σταματησα, την εβγαλα απτο νερο, εμεινε η εισαγωγη μεσα κανονικα, εβαλα μπρος το φιλτρο και πηρε κατευθειαν.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-11-12, 19:39
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Προφανώς κάτι έχει που δεν μπορεί να βρεθεί. Και μου φαίνεται παράξενο. Πιστεύω πως κόλλησε η αντλία του όπως κολλάνε και του θαλασσινού, διότι αν δεν κάνω λάθος σε θαλασσινό δούλευε πριν το πάρει(νομίζω).
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-11-12, 10:37
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς κάτι έχει που δεν μπορεί να βρεθεί. Και μου φαίνεται παράξενο. Πιστεύω πως κόλλησε η αντλία του όπως κολλάνε και του θαλασσινού, διότι αν δεν κάνω λάθος σε θαλασσινό δούλευε πριν το πάρει(νομίζω).
.....α ρε πανο οχι νομιζεις καλα τα θυμασαι....παιδια παντως δεν το ξανα πειραζω και θα το παω αυριο στο petsupermarket
-------------------------
:smt03 8
ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poet : 05-11-12 στις 10:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-11-12, 10:40
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

: smt041
Πως δούλεψε? Έκανες κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-11-12, 10:56
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 Εμφάνιση μηνυμάτων
: smt041
Πως δούλεψε? Έκανες κάτι?
βασικα ενω ειχα απογοητευτει....σε εποικοινωνια που ειχα με τον κουραμπιε....με ρωτησε αν ειδα την προπελα και επειδη το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι κατω το ολο συστημα ξεβιδωσα της βιδες και ανοιξα λιγο το καπακι...αλλα επειδη ψιλοφοβηθηκα(δεν το κρυβω)και φυσηξα λιγο μεσα εκει και το ταρακουνησα...το ξαναβιδωσα και δοκιμασα....ε και αυτο ηταν πηρε τελικα μπρος....το μονο παντως λιγο που με χαλαει αλλα κατι θα βρω να κανω ειναι ο θορυβος που κανει το φιλτρο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-11-12, 11:01
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Tελικά είχε πάθει όπως παθαίνουν και τα wavemakers. Κόλλησε μάλλον και μόλις το ταρακούνησες λιγο πήρε μπρος. Οπότε να ξέρεις αν στο ξανακάνει.
Κάνει θόρυβο αυτό το φίλτρο? Παράξενο... Δεν το'χεις μεσα στο ντουλάπι?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-11-12, 13:36
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Aντε ωραια χαιρομαι. Καλοδουλευτο το θηριο. Ε δεν μου κανει εντυπωση να εχει δονηση με 3500 λιτρα παροχη.... εγωτα δικα μου τα εχω μεσα στο ντουλαπι και απο κατω εχω βαλει αφρολεξ ΚΑΙ φελιζολ, οπως και στα τοιχωματα του ντουλαπιου, δεν ακουγεται τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-11-12, 14:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poet Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα ενω ειχα απογοητευτει....σε εποικοινωνια που ειχα με τον κουραμπιε....με ρωτησε αν ειδα την προπελα και επειδη το συγκεκριμενο φιλτρο ειναι κατω το ολο συστημα ξεβιδωσα της βιδες και ανοιξα λιγο το καπακι...αλλα επειδη ψιλοφοβηθηκα(δεν το κρυβω)και φυσηξα λιγο μεσα εκει και το ταρακουνησα...το ξαναβιδωσα και δοκιμασα....ε και αυτο ηταν πηρε τελικα μπρος....το μονο παντως λιγο που με χαλαει αλλα κατι θα βρω να κανω ειναι ο θορυβος που κανει το φιλτρο...
Εγώ θα έλεγα, ξαναξεβίδωσε την κεφαλή και καθάρισε την φτερωτή.
Επειδή είναι χαμηλά στον κάδο υπάρχει περίπτωση να πέρασε κάτι (άμμος/σαλιγκαράκι) και να το ζορίζει.
Και προσοχή επειδή έχεις άμμο, η είσοδος της σωλήνας εισαγωγής να μην είναι πολύ χαμηλά.Μπορεί να μην χρειάζεται priming αυτό το φίλτρο λόγω της θέσης του μοτέρ, αλλά υπάρχουν τέτοια προβλήματα.
Κανονικά δεν κάνει ενοχλητικό θόρυβο αυτό το φίλτρο (εκτός κι αν δεν έχεις ακούσει ποτέ εξωτερικό φίλτρο να δουλεύει ).
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-11-12, 22:19
Το avatar του χρήστη poet
poet Ο χρήστης poet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα έλεγα, ξαναξεβίδωσε την κεφαλή και καθάρισε την φτερωτή.
Επειδή είναι χαμηλά στον κάδο υπάρχει περίπτωση να πέρασε κάτι (άμμος/σαλιγκαράκι) και να το ζορίζει.
Και προσοχή επειδή έχεις άμμο, η είσοδος της σωλήνας εισαγωγής να μην είναι πολύ χαμηλά.Μπορεί να μην χρειάζεται priming αυτό το φίλτρο λόγω της θέσης του μοτέρ, αλλά υπάρχουν τέτοια προβλήματα.
Κανονικά δεν κάνει ενοχλητικό θόρυβο αυτό το φίλτρο (εκτός κι αν δεν έχεις ακούσει ποτέ εξωτερικό φίλτρο να δουλεύει ).
οκ κλεο ευχαριστω θα το δοκιμασω και αυτο....το ενυδρειο ειναι στο σαλονι...σημερα που ο μικρος δεν ειχε σχολειο και εβλεπε τηλεοραση την ειχε λιγο πιο δυνατα γτ ηταν στον καναπε διπλα στο ενυδρειο και εκανε φασαρια...το σκεφτηκα και εγω να δοκιμασω αφρολεξ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
FLUVAL 205 ΠΡΟΒΛΗΜΑ andris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 06-05-12 19:05
fluval 305 tzortzisj Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 16-12-10 08:55
προβλημα με fluval 305 simos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 13-09-10 20:13
Fluval fx5 προβλημα? ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 05-08-10 19:14
Εξωτερικο φιλτρο Fluval 203 με προβλημα ροης. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-03 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08794 seconds with 15 queries