Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-12-04, 18:57
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή Betta και χαρέμι

Σήμερα έβαλα με τον Μονομάχο μου (Ράσελ όπως τον λέει η γυναίκα μου.....από τον ηθοποιό Ράσελ Κρόου πρωταγωνιστή της ταινείας Ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ), τρεις θυληκές. Ενώ σε κάποια site έλεγε να μην το τολμήσω σε κάποιο άλλο έλεγε μόνο αν του βάλω χαρέμι. Ως και σήμερα ο μονομάχος μου είναι υπόδειγμα συμπεριφοράς μέσα στο ενυδρείο. Έβαλα και ένα καπάκι του NESCAFE ανάποδα μπας και έχουμε κανένα τυχερό.
Άσχετα με το ποια θα είναι η εξέλιξη άξιζε να το δοκιμάσω γιατί τώρα που τον είδα να φλερτάρει κατάλαβα ότι είναι πολύ πιο όμορφος απ'ότι νόμιζα.
Εγώ από εσάς ακούω συμβουλές και εσείς θα έχετε νέα μου για οτιδήποτε αξιοσημείωτο
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-04, 00:59
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε λιγο αυτη την κατασταση....
Σε καμμια περιπτωση δεν μπορυμε να του βαλουμε χαρεμι!!!
αργα η γρηγορα οταν αποφασισει να ζευγαρωση θα αρχισει να τις κυνηγαει ..... αν δεν ειναι ετοιμες να ζευγαρωσουν, καποια υπαρχει περιπτωση να σκοτωθει!!!
Βεβαια αν υπαρχουν αρκετα φυτα στο ενυδρειο θα μπορεσουν να κρυφτουν .. αλλα σε αυτην την περιπτωση και εμεις δεν προκειται να τις δουμε γιατι θα ειναι συνεχεια κρυμενες!!!!!!
ΣΤΗΝ καλυτερη περιπτωση ειναι να εχουμε ενα ζευγαρι .. αλλλα μονο οταν υπαρχουν αρκετα φυτα!!!!!!
ΤΩΡΑ οσο αφορα το ζευγαρωμα αυτο ειναι αλλη ιστορια.... εστω και ζευγαρωσουν σε ενα κοινωνικο ενυδρειο ,,,δεν προκειται να την γλυτωσουν τα αυγα η τυχον μωρα ..... για τον απλο λογο οτι ο αρσενικος δεν θα μπορεσει να προστατευσει τα αυγα ..γιατι ενω αυτος θα προσπαθει να βαλει τα αυγα που πεφτουν πισω στην θεση τους καποιο αλλο ψαρι θα τρωει καποια απο τα αυγα...
Οποτε καλυτερα να χρησιμοποιουνμε ξεχωριστο ενυδρειο σε αυτη την περιπτωση..
Αν αποφασησεις κατι τετοιο χρησμοποιησε ενα πλαστικο κυπελλο απο φενιζολ κομμενο κατα μηκος .. απο το καπακι του νεσκαφε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-04, 11:44
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο. Προς το παρόν τις βλέπω ελάχιστα, όλο κάτω από κάποιο φυτό θα είναι. Η αλήθεια είναι ότι απ'όλα τα site που διάβασα μόνο ένα υποστήριζε ότι μόνο αν του βάλω χαρέμι θα τις δεχτεί αλλά μπα τίποτα. Πάντως όπως είπα και πιο πάνω άξιζε το τεστ μόνο που τον είδα να φλερτάρει. Ίσως αργότερα ασχοληθώ με την αναπαραγωγή τους, πάντως προς το παρόν σχεδιάζω να τις απομακρύνω.
Οι τρεις θυληκές φαντάζομαι αν τις βάλω σε ένα άλλο ενυδρείο να μην έχουν πρόβλημα μεταξύ τους.
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-04, 20:50
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εξαρταται απο α λιτρα που θα χει το ενυδρειο ,, αν γαι παραδειγμα ειναι 15 λιτρα θα πλακωθουν..... μεταξυ τους...
οσο ποιο μεγαλο ενυδειο και οσο ποιο πολλα φυτα η¨κρυψωνες εχει τοσο το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-05, 13:23
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Όπως έγραψα πριν καιρό βασισμένος σε αυτά που διάβασα στο παρακάτω link http://species.fishindex.com/species...ens_betta.html έκανα το πείραμα επειδή μου αρέσουν πολύ οι μονομάχοι σε πυκνο φυτεμένο ενυδρείο να προσθέσω και 3 θηλυκά betta. Τα πράγματα παρά την πολύ καλή διαγωγή σε γενικές γραμμές του αρσενικού δεν πήγαν και τόσο καλά. Είχα θηλυκές χωρίς πτερύγια. Όταν όμως πρόσθεσα άλλες 3 (Σύνολο 6) όλα μετά από 2 μέρες προσαρμογής, κυρίως μεταξύ των θηλυκών πάνε τέλεια. Δεν είναι πλεον κρυμένες, κολυμπάνε συνέχεια και καμία δεν έχει οριζόντιες γραμμές. Και φυσικά όλες έχουν τα πτερύγιά τους μια χαρά.
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-05, 01:18
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

εγώ έχω τώρα 4 θυληκές και ένα αρσενικό. απο τις θυληκές την μια την έχω μόνη γιατί όπου και να την βάλω δημιουργεί προβλήματα και τις άλλες 3 τις έχω μαζί σε ένα 20άλιτρο με φυτά και δεν έχουν κανένα πρόβλημα μεταξύ τους αλλα ούτε και με ένα γκαπάκι και 2 ξιφοφορίνες μικρές που έχω.
τον αρσενικό τον έχω μέσα σε κοινωνικό και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. όταν τα έβαλα να ζευγαρώσουν είχα σε ένα 15άλιτρο έναν αρσενικό και έριξα 3 θυληκές. περιτό να σου πώ ότι έγινε χαμός μέσα. ο αρσενικός φούντωσε και κυνηγούσε/τσιμπούσε όποια έβλεπε μπροστά του. είχα και κρυψώνα και πάλι δύσκολα τα πράματα. τις έβγαλα και άφησα μέσα αυτήν που είχε τις περισσότερες ρίγες και ζευγάρωσαν. στο ζευγάρωμα κατανάλωσαν πολύ ενέργεια και τα ψάρια χρειάστηκαν κάμποσο καιρό να συνέλθουν(αφού τα χώρισα πρώτα). γνώμη μου μετά απο αυτό δεν νομίζω πως πρέπει να μπαίνουν μαζί θυληκές με αρσενικό. η εμπειρία μου βέβαια με αυτά τα ψάρια είναι λίγων μηνών. θα ήθελα πάντος αν κάποιος παλαιότερος γνωρίζει εμπειρικά κάποια πράματα για το θέμα να μας πει καί αυτός ακόμη μια γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-02-05, 13:22
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Στα 15 λίτρα θα συμφωνήσω μαζί σου και αυτό γιατί ο αρσενικός νιώθει πολυκοσμία ενώ θέλει τον χώρο του. Στα 120 λίτρα φυτεμένο έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά. Στο κάτω κάτω έτσι είναι και το φυσικό του περιβάλλον. Βέβαια με πολύ πιο ρυχό νερό 15-20εκ. αλλά πυκνοφυτεμένο και με χαρέμι. Είναι ανατολίτης ο άτιμος!!
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04030 seconds with 12 queries